PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξώδικος Διαμαρτυρία προς ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Nightriderjt
15-07-11, 01:31
ΕΞΩΔΙΚΟΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ, ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ

Του/της ΖΗΣΗ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ του ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ κάτοικος ************** ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ ΑΤΤΙΚΗ.
ΚΑΤΑ
Του Οργανισμού Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος (ΟΤΕ)και της ΟΤΕΝΕΤ που εδρεύουν στην Αθήνα , Λεωφόρος Κιφισίας 99 Μαρούσι και εκπροσωπείται νόμιμα.

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:
1) ΕΕΤΤ(Εθνική Επιτροπή Τηλεποικινωνιών και Ταχυδρομείων) –Λ. Κιφησίας 60 Μαρούσι , 210 - 6151000
2) Συνήγορος του Καταναλωτή, Λεωφ. Αλεξάνδρας 144,114 71 Αθήνα, Φαξ 210 - 64 60 414
3) ΙΝΚΑ (Γενική Ομοσπονδία Καταναλωτών Ελλάδας) – Ακαδημίας 7 Αθήνα , Τηλ. 210-3632443


Στις 11/04/2011 η εταιρεία σας προχώρησε σε ενεργοποίηση τηλεφωνικής γραμμής στο όνομά μου με αριθμό *********. Έπειτα από διαβεβαιώσεις των τεχνικών σας ότι η γραμμή σας θα μου παρείχε ADSL χωρίς προβλήματα σε έυρος ταχυτήτων από 9 έως και 13 Mbps προχώρησα στην ηλεκτρονική παραγγελία της υπηρεσίας OnDSl HOME 24 Conn-X.Στις 12/04/2011 όντως η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε και παρότι δεν μου είχε αποσταλεί το Router ,έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία μου γνωστοποιήθηκαν το όνομα χρήστη (Username) και ο κωδικός πρόσβασης (Password) τα οποία και εισήγαγα στις ρυθμίσεις δικής μου ιδιοκτησίας Router προκειμένου να εκμεταλευτώ τις υπηρεσίες.
Όπως είναι γνωστό , υπάρχει μια περίοδος 14 ημερών κατά την οποία ο συνδρομητής μπορεί να δοκιμάσει την ποιότητα των υπηρεσιών σας και σε περίπτωση μή ικανοποίησής του να προχωρήσει μέσα σε αυτή τη περίοδο , αζημίως, σε υπαναχώρηση. Όντως από την ημερομηνία ενεργοποίησης των υπηρεσιών του πακέτου OnDsl 24 Conn-x οι ταχύτητες στις οποίες «κλείδωνα» κυμαίνονταν μεταξύ 10 και 12 Mbps και η γραμμή ήταν σταθερότατη χωρίς διακυμάνσεις και αποσυνδέσεις . Εφόσον λοιπόν οι πραγματικές ταχύτητες ανταποκρίνονταν στις διαβεβαιώσεις των τεχνικών σας και εφόσον δεν υπήρχαν προβλήματα σταθερότητας δεν άσκησα το δικαίωμα της υπαναχώρησης από την μεταξύ μας σύμβαση.
Περί τα μέσα Ιουνίου του 2011 παρατηρήθηκαν συχνές αποσυνδέσεις. Σε επικοινωνία μου με το τεχνικό σας τμήμα με διαβεβαίωσαν ότι θα επιδιορθωθεί η βλάβη καθώς αποδέχτηκαν ότι η γραμμή μου θα έπρεπε να κλειδώνει στα 10-13 Mbps σταθερά και χωρίς προβλήματα και ότι η βλάβη υπήρχε στην καλωδιακή υποδομή του ΟΤΕ και όχι στο καλωδιακό τμήμα της οικίας μου. Παρόλα αυτά και ενώ η γραμμή σταθεροποιήθηκε για 1-2 ημέρες τα προβλήματα συνεχίστηκαν και επιδεινώθηκαν (οι αποσυνδέσεις από το δίκτυό σας φτάσανε μέχρι και τις 30 σε διάρκεια 1ας ώρας). Σε εκ νέου επικοινωνία με το τεχνικό σας τμήμα (121) με διαβεβαίωσαν και πάλι ότι το πρόβλημα εμφανίζεται στο Άκρο του ΟΤΕ και όχι στην οικεία μου. Ενημερώθηκα δε ότι υπήρχε καλωδιακό πρόβλημα στην περιοχή μου.
Στις 2/07/2011 τεχνικό συνεργείο της εταιρείας σας αποτελούμενο από τρία (3) άτομα επισκέφτηκε την περιοχή μου προς έλεγχο του «κουτιού» με το οποίο συνδέομαι με το δίκτυό σας. Παρόλο που η συμεριφορά μου ήταν κοσμιοτάτη και με απλό και κατανοητό τρόπο υπέβαλλα ερωτήσεις σχετικά με την ποιότητα της γραμμής της εταιρείας σας , ένας εκ των τριών τεχνικών (ο οποίος αρνήθηκε να μου δώσει τα στοιχεία του όταν του ζητήθηκαν προκειμένου να προχωρήσω σε ονομαστική καταγγελία προς την εταιρεία σας) παρουσίασε ανάρμοστη συμεριφορά , έκανε σχόλια για την οικία μου , με εξύβρισε , μου ανέφερε δε χαραχτηριστικά «Φτιάξε τη γραμμή μόνος σου» και όταν ζήτησα τα στοιχεία του για να προχωρήσω σε καταγγελία προς την εταιρείας σας μου απάντησε χαραχτηριστικά «Γιατί τί θα μας κάνεις θα μας δείρεις» , συμπεριφορά η οποία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
Στις 3/7/2011 η βλάβη «υποτίθεται» είχε επιδιορθωθεί καθώς η γραμμή μου ήταν σταθερή και στις ταχύτητες 9-12 Mbps. Από τις 4/7/2011 όμως τα προβλήματα επανεμφανίστηκαν και επιδεινώθηκαν.Χαραχτηριστικό δε το γεγονός ότι σε προσπάθεια να επικοινωνήσω τηλεφωνικά , από το ακουστικό του τηλεφώνου ακουγόταν Τηλεόραση!. Σε εκ νέου επικοινωνία στις 8/7/2011 με το τεχνικό σας τμήμα μου αναφέρανε ότι υπήρχε καλωδιακό πρόβλημα (το ίδο πρόβλημα το οποίο.......είχε λυθεί σύμφωνα με τους τεχνικούς σας μία εβδομάδα πριν!) και ότι είχε προγραμματιστεί επισκευή του δικτύου στις 11/7/2011. Στις 11/7/2011 επικοινώνησα με το τεχνικό σας τμήμα εκ νέου και μου αναφέρανε ότι η συγκεκριμένη βλάβη είχε επιδιορθωθεί στις 8/07/2011 (μήπως κάποιος ψεύδεται τελικά ;) και ζήτησα την ΑΜΕΣΗ αποκατάσταση της ταχύτητάς μου στις ταχύτητες που απολάμβανα πριν παρουσιαστούν τα προβλήματα στο δίκτυό σας. Όντως οι ταχύτητες τις οποίες είχα στο διάστημα που είχα διακίωμα υπαναχώρησης επανήλθαν και έως την ημερομηνία σύνταξης της συγκεκριμένης επιστολής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα .
ΕΠΕΙΔΗ η εταιρεία σας αδυνατούσε να παρέχει τις συμφωνημένες υπηρεσίες από τα μέσα Ιουνίου 2011 μέχρι και 11/7/2011 λόγω αμέλειας και κωλυσιεργίας των συνεργείων σας να αποκαταστήσουν τη βλάβη ζητώ στο επόμενο λογαριασμό που θα εκδοθεί από την εταιρεία σας , την πίστωση του με το ποσό που αντιστοιχεί σε είκοσι (20) ημέρες του μηνιαίου παγίου για τις υπηρεσίες DSL , σε αντίθετη δε περίπτωση θα προχωρήσω σε καταγγελία της σύμβασης με αποκλειστική υπαιτιότητα της εταιρείας σας.
Την έγγραφη συγγνώμη της εταιρείας σας για την ανάρμοστη συμπεριφορά του τεχνικού σας.
Την έγγραφη συγγνώμη της εταιρείας σας για την ταλαιπωρία που υπέστη.
Εάν παρουσιαστούν εκ νέου τα ίδια προβλήματα στη σύνδεση DSL θα προχωρήσω σε καταγγελία της σύμβασης χωρίς να έχω έπειτα καμία οικονομική υποχρέωση προς την εταιρεία σας καθώς η καταγγελία θα οφείλεται αποκλειστικά σε υποβιβασμό της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών εκ μέρους σας και δημοσιοποίηση της υπόθεσης σε κάθε έντυπο και ηλεκτρονικό μέσο του Ειδικού τύπου στην Ελλάδα.
Εάν αντιμετωπίσω εκ νέου απαράδεκτη και ανάρμοστη συμπεριφορά από εργαζόμενό σας θα προχωρήσω σε μήνυση κατά παντός υπευθύνου και άμεση καταγγελία της σύμβασης καθώς και δημοσιοποίηση της υπόθεσης σε κάθε έντυπο και ηλεκτρονικό μέσο του Ειδικού τύπου στην Ελλάδα.
Δια της παρούσας , επιφυλασσόμενος ρητώς παντός νομίμου δικαιώματός μου, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ για την προκλητική , κακόπιστη και απαράδεκτη συμπεριφορά σας όπως ανωτέρω περιγράφεται.

Ο/η εξωδίκως καλών/καλούσα
Ζήσης Στυλιανός
**********
**********
************** Άνω Λιόσια
12/07/2011

Vitruvian78
15-07-11, 10:25
Είναι προφανές οτι η γραμμή σου τελικά δεν μπορεί να συγχρονίσει στα επιπεδα που σου είπανε θεωρητικά. Πρακτικά το δίκτυο δεν μπορει να ανταπεξέλθει για διάφορους λόγους. Αν δεις προβλήματα ενδεχομένως να σου κατεβάσουν ταχύτητα. Δυστυχώς κι εγώ αντιμετώπιζα παρόμοια θέματα, μετά απο ελέγχους μου είπανε οτι είναι η απόστασή μου απο το αστικό κέντρο που φταίει, καθώς και η επιβαρυμένη κατάσταση του δικτύου. Δυστυχώς με ελάχιστους πελάτες να διαμαρτύρονται, ο ΟΤΕ δεν υπάρχει περίπτωση να μπει σε διαδικασία βελτίωσης του δικτύου. Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να μείνω στα 2Mbps για πάντα ή εως ότου κάτι αλλάξει στο δίκτυο της περιοχής μου (μπούνε οπτικές ίνες ή δεν ξέρω τι άλλο......)

yiapap
15-07-11, 10:37
Εξαιρετικό κείμενο.
Δυστυχώς όμως δεν θα σε βοηθήσει στο να λυθούν τα προβλήματά σου.
Ακόμη κι αν όλα πάνε καλά, ζητήσουν συγγνώμη για την απαράδεκτη συμπεριφορά των υπαλλήλων τους και πιστώσουν τις 20 μέρες αυτό δεν θα λύσει το πρόβλημά σου.
Και το χειρότερο είναι πως αν το πρόβλημα είναι καλωδιακό (ποιότητα χαλκού, ποσότητα ενεργοποιημένων γραμμών=>crosstalk) ακόμη κι αν αλλάξεις πάροχο δεν θα δεις διαφορά.

Έχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα του κατά πόσο πρέπει ο ΟΤΕ σε περιοχές με προβλήματα στην ποιότητα χαλκού (σε συνδιασμό με μεγάλες αποστάσεις) να ενεργοποιεί πολλούς πελάτες καθώς όλοι και οι νέοι αλλά και οι παλιοί έχουν υποβάθμισμένες υπηρεσίες. Από τη μια είναι άδικο για τους παλιούς πελάτες, από την άλλη θα ήταν σωστό να αρνηθεί ο ΟΤΕ νέες αιτήσεις;
(την εναλλακτική του να περαστούν νέα καλώδια- οπτικές ίνες, όπως βλέπεις δεν τη συζητάω καθόλου...)

ptoma
15-07-11, 10:53
Πιστεύω ότι πάρα πολύ καλά έκανε ο φίλος Ζήσης και έστειλε το εξώδικο και ίσως αν όλοι λειτουργούσαμε με τον ίδιο τρόπο κάποια στιγμή τα πράγματα θα βελτιώνονταν, θα μπορούσαν να αγνοήσουν έναν δύο, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούν να μας αγνοήσουν όλους μαζί.

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει επιτέλους να λήξει αυτό το θέμα, των κακών υπηρεσιών και της αδιαφορίας επίλυσης των προβλημάτων, και αυτό θα λήξει μόνο αν απαιτούμε τα δικαιώματά μας, όπως αυτοί απαιτούν να είμαστε εντάξη στις υποχρεώσεις μας.

Τα χρήματα που πληρώνουμε είναι πάρα πολλά σε σχέση με τις παρεχόμενες υπηρεσίες, οπότε νομίζω ότι αντί να παρακαλάμε να μην δημιουργηθούν προβλήματα και στην δική μας σύνδεση, να απαιτήσουμε να προνοήσουν για λύσεις.

Η κακομοίρικη αποδοχή οποιασδήποτε ανοησίας μας λέει ο κάθε ένας υποτιθέμενος ειδικός οποιουδήποτε παρόχου, είναι για μένα απαράδεκτη και το μόνο που επιφέρει είναι περισσότερα προβλήματα και ανύπαρκτες λύσεις.

Τα συγχαρητήρια μου στο Φίλο Ζήση για την κίνηση που έκανε.

Vitruvian78
15-07-11, 11:12
Εξαιρετικό κείμενο.
Δυστυχώς όμως δεν θα σε βοηθήσει στο να λυθούν τα προβλήματά σου.
Ακόμη κι αν όλα πάνε καλά, ζητήσουν συγγνώμη για την απαράδεκτη συμπεριφορά των υπαλλήλων τους και πιστώσουν τις 20 μέρες αυτό δεν θα λύσει το πρόβλημά σου.
Και το χειρότερο είναι πως αν το πρόβλημα είναι καλωδιακό (ποιότητα χαλκού, ποσότητα ενεργοποιημένων γραμμών=>crosstalk) ακόμη κι αν αλλάξεις πάροχο δεν θα δεις διαφορά.

Έχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα του κατά πόσο πρέπει ο ΟΤΕ σε περιοχές με προβλήματα στην ποιότητα χαλκού (σε συνδιασμό με μεγάλες αποστάσεις) να ενεργοποιεί πολλούς πελάτες καθώς όλοι και οι νέοι αλλά και οι παλιοί έχουν υποβάθμισμένες υπηρεσίες. Από τη μια είναι άδικο για τους παλιούς πελάτες, από την άλλη θα ήταν σωστό να αρνηθεί ο ΟΤΕ νέες αιτήσεις;
(την εναλλακτική του να περαστούν νέα καλώδια- οπτικές ίνες, όπως βλέπεις δεν τη συζητάω καθόλου...)

Νομίζω η λογική οποιασδήποτε συζήτησης να προσφέρονται υπηρεσίες ευρυζωνικότητας σε καποιους και οι υπόλοιποι να αποκλείωνται, νομίζω είναι εντελώς ηλίθια - συγνώμη για το χαρακτηρισμό μου - αλλά πού ακούστηκε εν έτει 2011 να έχουν κάποιοι υπηρεσίες και οι υπόλοιποι όχι γιατι δεν μπορεί το δίκτυο!! Να μην βγάζανε καθόλου κάποιες υπηρεσίες αν δεν μπορούνε να τις παρέχουν σωστά πρώτα. Με άλλα λόγια ο ΟΤΕ ως πάροχος καθολικής υπηρεσίας έχει την υποχρέωση να παρέχει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους πολίτες ικανοποιητικές υπηρεσίες και όχι σε μερικούς μόνο. Αν είναι σε μερικούς μόνο, τότε να μην διατηρεί και τη θέση του Παρόχου Καθολικής Υπηρεσίας και να δούμε μετά τί ποιότητα τηλεπικοινωνιών και υποδομών θα έχει η χώρα.....

Nightriderjt
15-07-11, 11:42
Δεν αποδέχομαι τις δικαιολογίες τους περί μή υποστήριξης ταχυτήτων από την καλωδιακή τους υποδομή εφόσον εγώ αποδέχτηκα τις συγκεκριμένες υπηρεσίες (δεν προχώρησα σε υπαναχώρηση) που είχα τον πρώτο μήνα και όχι υποδεέστερες.
Τελικά τα προβλήματα φυσικά και συνεχίζονται μέχρι και σήμερα. Τη Δευτέρα 18/07/2011 μου είπανε θα "ξηλώσουν" όλο το καλώδιο που συνδέει την οικιακή γραμμή με τη δικιά τους και θα περάσουν καινούριο.
Αναμένουμε.,......
Ενοείται ότι δεν θα πάρουν ΟΥΤΕ δεκάλεπτο από εμένα όσο αφορά το ποσό που αντιστοιχεί στις υπηρεσίες DSL εάν τα προβλήματα συνεχιστούν(και είμαι ήδη εκπρόθεσμος εφόσον τα προβλήματα εμφανίστηκαν αρκετό καιρό πριν καν την έκδοση του λογαριασμού και η προ-πληρωμή παγίων σε αυτή τη περίπτωση ίσως και να αγγίζει τα όρια της νομιμότητας) . Και μετά θα τα πούμε μια και καλή δικαστικά.

........Auto merged post: Nightriderjt πρόσθεσε 24 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είναι προφανές οτι η γραμμή σου τελικά δεν μπορεί να συγχρονίσει στα επιπεδα που σου είπανε θεωρητικά. Πρακτικά το δίκτυο δεν μπορει να ανταπεξέλθει για διάφορους λόγους. Αν δεις προβλήματα ενδεχομένως να σου κατεβάσουν ταχύτητα. Δυστυχώς κι εγώ αντιμετώπιζα παρόμοια θέματα, μετά απο ελέγχους μου είπανε οτι είναι η απόστασή μου απο το αστικό κέντρο που φταίει, καθώς και η επιβαρυμένη κατάσταση του δικτύου. Δυστυχώς με ελάχιστους πελάτες να διαμαρτύρονται, ο ΟΤΕ δεν υπάρχει περίπτωση να μπει σε διαδικασία βελτίωσης του δικτύου. Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να μείνω στα 2Mbps για πάντα ή εως ότου κάτι αλλάξει στο δίκτυο της περιοχής μου (μπούνε οπτικές ίνες ή δεν ξέρω τι άλλο......)

Τα 2Mbit μπορούν να τα κρατήσουν για πάρτη τους εάν επιθυμούν καθώς δεν αντιστοιχούν στις υπηρεσίες τις οποίες αποδέχτηκα. Και δε μπορώ να δεχτώ να κλειδώνω στα 2 και με αποσυνδέσεις τη στιγμή που ο γείτονας με HOL κλειδώνει εδώ και 2 χρόνια ΣΤΑΘΕΡΑ πάνω από 14 .

Blackfox2k7
15-07-11, 11:44
Να πω πως ήμουν γείτονας με τον Στέλιο και με τον ΟΤΕ... μας άκουσε ένα τετράγωνο.
Μιλάμε για .... αποσυγχρονισμούς ανα δευτερόλεπτο, σε σημείο να φτάσω να μιλάω με τον "Διευθυντή Δικτύου ADSL" -- κι όλα αυτά όταν ο ΟΤΕ είχε ως μέγιστη ταχύτητα τα 8 Mbps.
Μιλάμε για απίστευτη αντιμετώπιση από πλευράς ΟΤΕ -- ενώ η γραμμή με μαρτυρία τεχνικού άντεχε μέχρι 14 [γιατί μετά τα 8, μπήκε κ η νέα ταχύτητα], η... πρόταση από το τεχνικό τμήμα ήταν να με κλειδώνει στα 4 -- με χρέωση δική μου για την υποβάθμιση λόγω... αλλαγής συμβολαίου.
Φυσικά και κάτι τέτοιο ΔΕΝ έγινε, και με τον χαμό που έκανα, για όσο έμεινα στον ΟΤΕ οι λογαριασμοί ήταν πιστωτικοί....
Στην συγκεκριμένη περιοχή, το Internet [από τον ΟΤΕ] είναι πραγματικό βάσανο...

Nightriderjt
15-07-11, 11:48
Να πω πως ήμουν γείτονας με τον Στέλιο και με τον ΟΤΕ... μας άκουσε ένα τετράγωνο.
Μιλάμε για .... αποσυγχρονισμούς ανα δευτερόλεπτο, σε σημείο να φτάσω να μιλάω με τον "Διευθυντή Δικτύου ADSL" -- κι όλα αυτά όταν ο ΟΤΕ είχε ως μέγιστη ταχύτητα τα 8 Mbps.
Στην συγκεκριμένη περιοχή, το Internet είναι πραγματικό βάσανο...

Βάσανο ξε-βάσανο αυτές οι γραμμές έχουν πληρώθεί στο πολλαπλάσιο του αρχικού κόστους από εμένα-εσένα-τον πατέρα μου-τον παπού μου-τον παππού του παππού μου. Άρα δεν μου καίγεται καρφάκι εάν πρέπει να σκάψουν -να ξηλώσουν-να τοποθετήσουν. ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

andm
15-07-11, 11:50
Ναι το ξέρω ότι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άκυρο,αλλά ο Στέλιος ποιος είναι;:hmm:

Blackfox2k7
15-07-11, 11:51
Μα δεν είπα πως ΕΜΕΙΣ έχουμε άδικο. Άλλωστε, μην διαφημίζεις κάτι που δεν μπορείς να παρέχεις [και δεν μιλάω για το εως 24 Mbps, αλλά για το σταθερό και αξιόπιστο]....

........Auto merged post: Blackfox2k7 πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι το ξέρω ότι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άκυρο,αλλά ο Στέλιος ποιος είναι;:hmm:

Ζήσης = Επώνυμο
Στέλιος = Όνομα :P

Nightriderjt
15-07-11, 11:53
Πλέον με κλειδώσανε στα 2 Mbit μέχρι τη Δευτέρα. Θα γελάσουμε από Δευτέρα και έπειτα.......

Blackfox2k7
15-07-11, 11:55
Επίσης, αν ο ΟΤΕ θεωρεί πως δεν είναι ίσοι όλοι οι καταναλωτές, ας βγάλει μια διαφήμιση του τύπου "Προσφέρουμε ταχύτατο Internet παντού εκτός από τις κάτωθι περιοχές :" και να αναρτήσει ένα κατάλογο. Δικό του πρόβλημα είναι, εγώ στις διαφημίσεις βλέπω "Γρήγορο Internet παντού"...

Nightriderjt
15-07-11, 12:01
Οι χτεσινές αποσυνδέσεις (πλέον τις σημειώνω ο άμοιρος).
14/07/2011
ώρες :

00:35
08:38
09:03
15:37
20:00 (μα ραντεβού είχαμε?)
20¨27
20:33
20:40
20:43
21:29
21:51
22:00 (Μα ραντεβουδάκι πάλι?)
23:10
23:15
23:22
23:58

15/07/2011
00:59 (Όυτε Άγγλοι να ήτανε οι του ΟΤΕ)
02:18

Blackfox2k7
15-07-11, 12:02
Γράψε και το καλύτερο.... Πως ακόμα και όταν σε πρωτοκλείδωσαν στα 2, είχες [έστω και λιγότερους] αποσυγχρονισμούς.... Δεν το γυρνάμε σε ΕΠΑΚ καλύτερα;;!!

Nightriderjt
15-07-11, 12:04
Γράψε και το καλύτερο.... Πως ακόμα και όταν σε πρωτοκλείδωσαν στα 2, είχες [έστω και λιγότερους] αποσυγχρονισμούς.... Δεν το γυρνάμε σε ΕΠΑΚ καλύτερα;;!!

Μου έχει λείψει η Dial Up (Ωραίες εποχές :p)
Μωρέ μια είναι η λύση.....Να τους πάμε στα δικαστήρια παρέα με υποστηρικτή την Πατυ Χιουζ ......

Blackfox2k7
15-07-11, 12:06
Και κάτι ακόμα . Η "καραμέλα" router φυσικά και επικαλέστηκε από τους... τεχνικαράδες της άλλης άκρης της γραμμής του τηλεφώνου [εμ...] αλλά όλα τα ανωτέρω έχουν παρουσιαστεί σε τουλάχιστον 3 [τρία] διαφορετικά [και σε πλήρη λειτουργική κατάσταση] router...
Επίσης επικαλέστηκε η δεύτερη "καραμέλα" ["η καλωδίωσή σας"], αλλά ... φυσικά και δεν στέκει [στο δικό μου παράδειγμα η καλωδίωση ήταν άψογη, και ελεγμένη όπως και του Στέλιου].

Ingenius
15-07-11, 12:25
Και από πότε ο ΟΤΕ υπόσχεται ότι θα κλειδώνεις από τόσο εως τόσο; :lol:
Πόσο μάλλον ότι όταν είσαι τεχνικός ξέρεις πως αυτό που όντως μπορεί να σηκώνει η γραμμή σήμερα δεν μπορείς να εγγυηθείς ότι θα το σηκώνει και αύριο :rolleyes:
Τώρα για την ανάρμοστη συμπεριφορά του τεχνικού κάτι μου λέει ότι και ο πελάτης έχει λερωμένη τη φωλίτσα του στο θέμα συμπεριφοράς απέναντί του ;)

yiapap
15-07-11, 12:29
Νομίζω η λογική οποιασδήποτε συζήτησης να προσφέρονται υπηρεσίες ευρυζωνικότητας σε καποιους και οι υπόλοιποι να αποκλείωνται, νομίζω είναι εντελώς ηλίθια - συγνώμη για το χαρακτηρισμό μου - αλλά πού ακούστηκε εν έτει 2011 να έχουν κάποιοι υπηρεσίες και οι υπόλοιποι όχι γιατι δεν μπορεί το δίκτυο!! Να μην βγάζανε καθόλου κάποιες υπηρεσίες αν δεν μπορούνε να τις παρέχουν σωστά πρώτα. Με άλλα λόγια ο ΟΤΕ ως πάροχος καθολικής υπηρεσίας έχει την υποχρέωση να παρέχει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους πολίτες ικανοποιητικές υπηρεσίες και όχι σε μερικούς μόνο. Αν είναι σε μερικούς μόνο, τότε να μην διατηρεί και τη θέση του Παρόχου Καθολικής Υπηρεσίας και να δούμε μετά τί ποιότητα τηλεπικοινωνιών και υποδομών θα έχει η χώρα.....Koίτα να δεις που θα με κάνετε υπερασπιστή του ΟΤΕ...
Το ADSL δεν είναι Καθολική Υπηρεσία. Άρα τα παραπάνω δεν ισχύουν.

Ξαναλέω:
Ο Στέλιος και ο γείτονας (:p) προφανώς έβαλαν ADSL εδώ και αρκετό καιρό. Τον πρώτο καιρό με τις χαμηλές ταχύτητες των 1-2Mbps δεν υπήρχε πρόβλημα. Όταν έγινε η μετάβαση στο ADSL2+ και έπεσαν οι τιμές προφανώς πολύς κόσμος στην περιοχή τους έβαλε νέες συνδέσεις. Όμως το να έχεις πολλές συνδέσεις πάνω από τα ίδια καλώδια (πολλά από τα οποία είναι πολύ κακής ποιότητας με μούφες κτλ.) σημαίνει ότι έχεις πολλές παρεμβολές άρα μικρό SNR άρα και αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες συντονισμού.

Το ποιανού ιδιοκτησία είναι το δίκτυο του χαλκού είναι το επόμενο μεγάλο θέμα. Τόσα χρόνια μέσα από το forum μάλωνα με του οτεφυλόφιλους υποστηρίζοντας ότι το δίκτυο είναι Δημόσιο. Τόσα χρόνια μου λέγανε ότι είναι του ΟΤΕ. Αν ανήκει στον ΟΤΕ (και δεν έχει απλώς την υποχρέωση συντήρησης) τότε συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω. Αν ανήκει στο Δημόσιο τότε κάποιος πρέπει να το ξεκαθαρίσει για να ξέρουμε ποιός είναι υπεύθυνος!

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τώρα για την ανάρμοστη συμπεριφορά του τεχνικού κάτι μου λέει ότι και ο πελάτης έχει λερωμένη τη φωλίτσα του στο θέμα συμπεριφοράς απέναντί του ;)Αυτό είναι δικαιολογία; Και καραλερωμένη να έχει τη φωλιά του είναι ΠΕΛΑΤΗΣ. ;)

Nightriderjt
15-07-11, 12:33
Και από πότε ο ΟΤΕ υπόσχεται ότι θα κλειδώνεις από τόσο εως τόσο; :lol:
Πόσο μάλλον ότι όταν είσαι τεχνικός ξέρεις πως αυτό που όντως μπορεί να σηκώνει η γραμμή σήμερα δεν μπορείς να εγγυηθείς ότι θα το σηκώνει και αύριο :rolleyes:
Τώρα για την ανάρμοστη συμπεριφορά του τεχνικού κάτι μου λέει ότι και ο πελάτης έχει λερωμένη τη φωλίτσα του στο θέμα συμπεριφοράς απέναντί του ;)

1) Από τη στιγμή που είχα συγκεκριμένες ταχύτητες και σταθερότατη σύνδεση την περίοδο δικαιώματος υπαναχώρησης είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να παρέχουν το λιγότερο αυτές και όχι υποδεέστερες.
2) Μπορώ να ζητήσω την απομαγνητοφώνηση των συνομιλιών και να τις ανεβάσω και εδώ αν θέλεις να πειστείς για το αν μπορούν να εγγυηθούν ταχύτητες ή όχι.
3) Το εάν έχω λερωμένη τη φωλίτσα μου μήπως είσαι εσύ αυτός ο τεχνικός και φοβάσαι να το πείς ? Γιατί όταν ζήτησα τα στοιχεία του έβαλε την ουρά στα σκέλια και έφευγε τρέχοντας. Χαραχτηριστικός διάλογος :
τεχν : Έχεις προβλήματα γιατί έκανε απεργίες η ΔΕΗ
Εγώ :Μα τα προβλήματα εμφανίστηκαν πολύ πριν τις απεργίες της ΔΕΗ
Απάντηση τεχνικού : Ε ρε φίλε φτιαξτο μόνος σου τότε .
ΕΥΓΕ ΡΕ. ΕΥΓΕ ΑΠΛΑ
4) Διάβασε καλίτερα το εξώδικο γιατί μάλλον δεν το κατανόησες το πρόβλημα.
5) Εάν ενοείς ότι έπειτα από τουλάχιστον 30 κλήσεις στο 121 , 2 "δήθεν" αποκαταστάσεις βλάβης , ΝΑΙ θα πάρω και χάπια και θα πάω και στα γραφεία να τα σηκώσω όλα. απλό είναι.

sdikr
15-07-11, 12:40
Τους όρους τις σύμβασης τους έχεις διαβάσει;
Το τι σου είπανε στο τηλέφωνο δεν μετράει, μόνο ότι αναφέρεται στο χαρτί με τις υπογραφές

Nightriderjt
15-07-11, 12:44
Τους όρους τις σύμβασης τους έχεις διαβάσει;
Το τι σου είπανε στο τηλέφωνο δεν μετράει, μόνο ότι αναφέρεται στο χαρτί με τις υπογραφές

1)
Οι όροι κάθε σύμβασης υπόκεινται σε έλεγχο δικαστικό σε περίπτωση προσφυγής μου. Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι όρους θέλει και να πέσουν υπογραφές.
2)Το δικαίωμα υπαναχώρησης έχει αυτό ακριβώς το σκοπό ,να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις. Από τη στιγμή που το προϊόν/υπηρεσία που αγόρασες διαφοροποιείται σημαντικά αργότερα μονομερώς και ποιότικά είναι υποδεέστερο στην ουσία δεν αντιστοιχεί με αυτό που δοκίμασες και έκρινες ικανοποιητικό για σένα ΑΡΑ δεν είναι αυτό που αγόρασες ΑΡΑ δεν είναι αυτό που συμφώνησες ΑΡΑ η σύμβαση δικαστικά μπορεί να κριθεί άκυρη.

sdikr
15-07-11, 12:47
1)
Οι όροι κάθε σύμβασης υπόκεινται σε έλεγχο δικαστικό σε περίπτωση προσφυγής μου. Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι όρους θέλει και να πέσουν υπογραφές.
2)Το δικαίωμα υπαναχώρησης έχει αυτό ακριβώς το σκοπό ,να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις. Από τη στιγμή που το προϊόν/υπηρεσία που αγόρασες διαφοροποιείται σημαντικά αργότερα μονομερώς και ποιότικά είναι υποδεέστερο στην ουσία δεν αντιστοιχεί με αυτό που δοκίμασες και έκρινες ικανοποιητικό για σένα ΑΡΑ δεν είναι αυτό που αγόρασες ΑΡΑ δεν είναι αυτό που συμφώνησες ΑΡΑ η σύμβαση δικαστικά μπορεί να κριθεί άκυρη.

Οπώς είπες θα πρέπει να πάει σε δικαστικό έλεγχο,
Αν στο χαρτί λοιπόν λέει οτι θα έχεις 10 - 13 τότε όλα θα είναι καλά, όμως δεν λέει κάτι τέτοιο

Nightriderjt
15-07-11, 12:54
Τους όρους τις σύμβασης τους έχεις διαβάσει;
Το τι σου είπανε στο τηλέφωνο δεν μετράει, μόνο ότι αναφέρεται στο χαρτί με τις υπογραφές

Δεν μου το είπανε στο τηλέφωνο. το ότι θα κλειδώνω σε αυτό το έυρος μου το είπε κατιδίαν ο τεχνικός του κέντρου του ΟΤΕ που έκανε και τη σύνδεση . Εν τω μεταξύ κάποια στιγμή χρειάστηκε να μου αλάξουνε το Router γιατί ήταν ελλατωματικό. Ο τεχνικός που ήρθε και έκανε την αλλαγή είπε ότι τους πιέζει να αποκαταστήσουν τις βλάβες (ο συγκεκριμένος διαμένει στην περιοχή μου) εδώ και 6 μήνες.

........Auto merged post: Nightriderjt πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οπώς είπες θα πρέπει να πάει σε δικαστικό έλεγχο,
Αν στο χαρτί λοιπόν λέει οτι θα έχεις 10 - 13 τότε όλα θα είναι καλά, όμως δεν λέει κάτι τέτοιο

Στο χαρτί δε λέει , αλλά όταν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης και δεν την κάνεις σημαίνει ότι αποδέχεσαι την υπηρεσία που απολαμβάνεις εκείνη τη στιγμή . Στο κάτω κάτω η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε λόγω κωλυσιεργίας δικής τους όχι δικής μου. Λόγω δικής τους αδιαφορίας. Ας πούμε ότι εγώ σου πουλάω γάλα και σου δίνω μια δοκιμαστική περίοδο 10 ημερών να το δοκιμάσεις. Εάν εσύ είσαι ικανοποιημένος από την ποιότητά του θα προχωρήσεις σε συμφωνία. Εάν με΄τ από ένα μήνα σου παρέχω γάλα σημαντικά διαφορετικής και υποδεέστερης ποιότητας από αυτό που είχες δοκιμάσει θα το αποδεχτείς? Απλά είναι τα πράγματα.

yiapap
15-07-11, 12:55
Στο χαρτί δε λέει , αλλά όταν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης και δεν την κάνεις σημαίνει ότι αποδέχεσαι την υπηρεσία που απολαμβάνεις εκείνη τη στιγμή . Στο κάτω κάτω η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε λόγω κωλυσιεργίας δικής τους όχι δικής μου. Λόγω δικής τους αδιαφορίας.Aκόμη κι αν το δικαίωμα υπαναχώρησης σου αναγνωριστεί, τι θα έχεις καταφέρει; Αφού και σε άλλο πάροχο να πας πάλι από το ίδιο (ή διπλανό) ζεύγος θα σου έρχεται το ADSL!

Nightriderjt
15-07-11, 13:02
Aκόμη κι αν το δικαίωμα υπαναχώρησης σου αναγνωριστεί, τι θα έχεις καταφέρει; Αφού και σε άλλο πάροχο να πας πάλι από το ίδιο (ή διπλανό) ζεύγος θα σου έρχεται το ADSL!
Είδες παραπάνω νομίζω τι κατάφερα. Ε΄ιπανε θα αλλάξουν το καλώδιο (βραχυκυκλώνει μου είπανε άρα ή λένε αλήθεια ή με δουλέυουνε πάλι). Για να δούμε απο εκεί και ύστερα. Αν και εμένα μου βρωμάει ότι το πρόβλημα το έχουνε στο DSLAM τους και όχι στο καλώδιο. Το ζήτημα είναι ότι είμαι ένας και κατάφερα να αλλαχτεί το καλώδιο. Εάν υπήρχανε πολλοί ίσως να ήτανε καλλίτερα τα πράγματα για όλους.

yiapap
15-07-11, 13:15
Είδες παραπάνω νομίζω τι κατάφερα. Ε΄ιπανε θα αλλάξουν το καλώδιο (βραχυκυκλώνει μου είπανε άρα ή λένε αλήθεια ή με δουλέυουνε πάλι). Για να δούμε απο εκεί και ύστερα. Αν και εμένα μου βρωμάει ότι το πρόβλημα το έχουνε στο DSLAM τους και όχι στο καλώδιο. Το ζήτημα είναι ότι είμαι ένας και κατάφερα να αλλαχτεί το καλώδιο. Εάν υπήρχανε πολλοί ίσως να ήτανε καλλίτερα τα πράγματα για όλους.Μακάρι να έχεις δίκιο. Να ξέρεις όμως ότι γενικά ΔΕΝ αλλάζουν καλώδια γιατί το κόστος είναι πολύ υψηλό. Επίσης... μην σκέφτεσαι το ζεύγος του τηλεφωνικού καλωδίου που έρχεται σπίτι σου. Μιλάμε για πολύκλωνα που έχουν μέσα δεκάδες ζεύγη. Πρέπει λοιπόν να αλλαχθεί ΟΛΟ αυτό. Αν είναι ένα διαπιστωμένο πρόβλημα σε κάποιο σημείο του μπορεί και να επέμβουν αλλάζοντας ένα συγκεκριμένο κομμάτι (και προσθέτωντας μούφες βέβαια).
Είναι πολύ πιο απλό να σου πούνε "Μάλιστα κύριε, έχετε δίκιο δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε τις αρχικές ταχύτητες, ευχαριστούμε που ήσασταν πελάτης μας, γεια σας."
Είδομεν.

Ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

Blackfox2k7
15-07-11, 13:18
Κατ'αρχάς, αν προσπεράσουμε την ταχύτητα, μας μένει η σταθερότητα. Αυτό, το υπόσχεται ο ΟΤΕ. Είναι δικό του πρόβλημα [ή του Δημοσίου ή της Πολεοδομίας ή κι εγώ δεν ξέρω ποιου] να το επιλύσει.
Αν τα καλώδια είναι παλιά , ας τα αντικαταστήσει, πριν αναφέρει πως μπορεί να προσφέρει τέτοιου τύπου δίκτυο στην συγκεκριμένη περιοχή, ακόμα κι όταν κάνεις αναζήτηση για την υποστήριξη της υπηρεσίας.
Επίσης, πως κατά την σύνδεση είναι όλα τέλεια και μετά από ένα μήνα γίνανε χάλια; Μέσα σε ένα μήνα, στην συγκεκριμένη περιοχή, όλοι έκαναν αίτηση ΟΤΕ;
Και μια "μπακαλίστικη" ερώτηση. Εφόσον ένας τεχνικός επιβεβαίωσε πως το πρόβλημα είναι χρόνιο, δεν θα έπρεπε ο εκάστοτε πελάτης να έχει και αυτή την ενημέρωση πριν προβεί σε σύναψη συμβολαίου;

Nightriderjt
15-07-11, 13:24
Μακάρι να έχεις δίκιο. Να ξέρεις όμως ότι γενικά ΔΕΝ αλλάζουν καλώδια γιατί το κόστος είναι πολύ υψηλό. Επίσης... μην σκέφτεσαι το ζεύγος του τηλεφωνικού καλωδίου που έρχεται σπίτι σου. Μιλάμε για πολύκλωνα που έχουν μέσα δεκάδες ζεύγη. Πρέπει λοιπόν να αλλαχθεί ΟΛΟ αυτό. Αν είναι ένα διαπιστωμένο πρόβλημα σε κάποιο σημείο του μπορεί και να επέμβουν αλλάζοντας ένα συγκεκριμένο κομμάτι (και προσθέτωντας μούφες βέβαια).
Είναι πολύ πιο απλό να σου πούνε "Μάλιστα κύριε, έχετε δίκιο δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε τις αρχικές ταχύτητες, ευχαριστούμε που ήσασταν πελάτης μας, γεια σας."
Είδομεν.

Ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

Φυσικά και γωνρίζω για τί είδους καλώδια μιλάμε αλλά και πάλι γιατί εμένα πρέπει να με απασχολεί το θέμα συντήρησής τους ; Δικιά τους δουλειά είναι όχι δικιά μου. Αλλιώς να μου παραχωρήσουν προσωπικά τις γραμμές και να πληρώνουν όλοι (Πάροχοι και ΟΤΕ μαζί)ενοίκιο σε εμένα όχι στον ΟΤΕ. Και εδώ φτάνουμε ξανά στο ζήτημα Τίνος είναι οι γραμμές ΟΕΟ ; (Σαν να λέμε Τίνος είναι το παιδί γυναίκα;) .

yiapap
15-07-11, 13:25
Κατ'αρχάς, αν προσπεράσουμε την ταχύτητα, μας μένει η σταθερότητα. Αυτό, το υπόσχεται ο ΟΤΕ. Είναι δικό του πρόβλημα [ή του Δημοσίου ή της Πολεοδομίας ή κι εγώ δεν ξέρω ποιου] να το επιλύσει.
Αν τα καλώδια είναι παλιά , ας τα αντικαταστήσει, πριν αναφέρει πως μπορεί να προσφέρει τέτοιου τύπου δίκτυο στην συγκεκριμένη περιοχή, ακόμα κι όταν κάνεις αναζήτηση για την υποστήριξη της υπηρεσίας.
Επίσης, πως κατά την σύνδεση είναι όλα τέλεια και μετά από ένα μήνα γίνανε χάλια; Μέσα σε ένα μήνα, στην συγκεκριμένη περιοχή, όλοι έκαναν αίτηση ΟΤΕ;Δεν χρειάζεται να κάνανε "όλοι". 2-3 σε διπλανά ζεύγη σε ένα προβληματικό καλώδιο αρκούν.
Όταν λες "υπόσχεται σταθερότητα" μπορείς να το διευκρινήσεις; Που αναφέρεται, πως ορίζεται, σε ποιό χαρτί που υπέγραψες η σταθερότητα; Και μην πάμε στις διαφημίσεις, γιατί εκεί είναι το (νομικό/ηθικό) χάος.

Επαναλαμβάνω ότι βρίσκω άχαρο το ρόλο του "υπεραπιστή" του ΟΤΕ και αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό σας. Όμως θέλω να σας μεταφέρω π'ως όλα αυτά που σωστά κάνετε δύσκολα θα έχουν αποτέλεσμα.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και μια "μπακαλίστικη" ερώτηση. Εφόσον ένας τεχνικός επιβεβαίωσε πως το πρόβλημα είναι χρόνιο, δεν θα έπρεπε ο εκάστοτε πελάτης να έχει και αυτή την ενημέρωση πριν προβεί σε σύναψη συμβολαίου;Το τι λέει ο κάθε τεχνικός (ειδικά όταν τον "στριμώχνει" κάποιος) προφανώς δεν μπορεί να θεωρηθεί επίσημη απάντηση! Εδώ είπανε ότι φταίει.... η ΔΕΗ!

Nightriderjt
15-07-11, 13:27
Κατ'αρχάς, αν προσπεράσουμε την ταχύτητα, μας μένει η σταθερότητα. Αυτό, το υπόσχεται ο ΟΤΕ. Είναι δικό του πρόβλημα [ή του Δημοσίου ή της Πολεοδομίας ή κι εγώ δεν ξέρω ποιου] να το επιλύσει.
Αν τα καλώδια είναι παλιά , ας τα αντικαταστήσει, πριν αναφέρει πως μπορεί να προσφέρει τέτοιου τύπου δίκτυο στην συγκεκριμένη περιοχή, ακόμα κι όταν κάνεις αναζήτηση για την υποστήριξη της υπηρεσίας.
Επίσης, πως κατά την σύνδεση είναι όλα τέλεια και μετά από ένα μήνα γίνανε χάλια; Μέσα σε ένα μήνα, στην συγκεκριμένη περιοχή, όλοι έκαναν αίτηση ΟΤΕ;
Και μια "μπακαλίστικη" ερώτηση. Εφόσον ένας τεχνικός επιβεβαίωσε πως το πρόβλημα είναι χρόνιο, δεν θα έπρεπε ο εκάστοτε πελάτης να έχει και αυτή την ενημέρωση πριν προβεί σε σύναψη συμβολαίου;

Και ρωτάω ......Είναι δυνατόν ο ΟΤΕ να μη το γνωρίζει αυτό ; Δεν νομίζω. Και σε περίπτωση που το γνώριζε και δεν με ενημέρωσε πριν την σύναψη της σύμβασης δεν αγγίζουμε τα όρια της νομμότητας της σύμβασης και παραπλάνησης-εξαπάτησης του καταναλωτή ; Δυστυχώς για αυτούς νομίζουν ότι είμαστε ακόμα δεκάχρονα. Ευτυχώς για εμένα ειμαι 30 δεν είμαι 10......

Blackfox2k7
15-07-11, 13:27
Αν η ταχύτητα που σου υπόσχεται είναι ADSL2+ [8+] και σου δίνει 2 [ADSL], γιατί να πληρώνεις υπηρεσία που δεν έχεις;
Εξ'άλλου, ακόμα και σε τηλεφωνικές επικοινωνίες "πωλήσεων" ["Θέλετε ΟΤΕ κύριε;"] το πρώτο πράγμα που τονίζουν είναι... η σταθερότητα.

yiapap
15-07-11, 13:28
Και ρωτάω ......Είναι δυνατόν ο ΟΤΕ να μη το γνωρίζει αυτό ; Δεν νομίζω. Και σε περίπτωση που το γνώριζε και δεν με ενημέρωσε πριν την σύναψη της σύμβασης δεν αγγίζουμε τα όρια της νομμότητας της σύμβασης και παραπλάνησης-εξαπάτησης του καταναλωτή ; Δυστυχώς για αυτούς νομίζουν ότι είμαστε ακόμα δεκάχρονα. Ευτυχώς για εμένα ειμαι 30 δεν είμαι 10......Δεν το γνωρίζει και δεν μπορεί να το γνωρίζει. Το "ανακαλύπτει" όταν αρχίζουν οι βλάβες, οι διαμαρτυρίες και τα εξώδικα!

Blackfox2k7
15-07-11, 13:30
Ναι, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, το πρόβλημα το γνωρίζει από το 2007 [τότε έκανα την αίτηση εγώ και πέρασα... τα πάνδεινα] και από μένα και από άλλους καταναλωτές της περιοχής.
Άρα, κάποιος μας δουλεύει στεγνά...

yiapap
15-07-11, 13:32
Αν η ταχύτητα που σου υπόσχεται είναι ADSL2+ [8+] και σου δίνει 2 [ADSL], γιατί να πληρώνεις υπηρεσία που δεν έχεις;ADSL2+ είναι η τεχνολογία επικοινωνίας. Δεν σημαίνει ότι παίρνεις πάντα >8Mbps!
Στο προηγούμενο σπίτι μου είχα 800Kbps-2Mbps λόγω απόστασης-ποιότητας καλωδίωσης. Όταν το γύρισα από ISDN σε PSTN έπιανα 3-3.5. Ε, σε πληροφορώ ότι άλλαξα σε 24Mbps πακέτο γι αυτό το +1Mbps. Το έκανα συνειδητά και πλήρωνα γιατί χρειαζόμουν αυτό το +1. Τόσο απλά.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, το πρόβλημα το γνωρίζει από το 2007 [τότε έκανα την αίτηση εγώ και πέρασα... τα πάνδεινα] και από μένα και από άλλους καταναλωτές της περιοχής.
Άρα, κάποιος μας δουλεύει στεγνά...Ισχύει η προηγούμενη ερώτησή μου:
Θα ήταν καλύτερα να πει "Κύριοι δεν δίνω άλλες γραμμές στα Άνω Λιόσια" και να μην μπορούν μετά το 2007 να έχουν οι γείτονές σου ADSL?
Δεν έχω απάντηση στο τι είναι καλύτερο.

Blackfox2k7
15-07-11, 13:35
Μαζί σου. Εγώ πάλι άλλαξα πάροχο και ησύχασα. Το θέμα είναι πως, αν προσπεράσεις την ταχύτητα [για το καλό της κουβέντας], η σταθερότητα είναι άλλο πράγμα.
Και ειδικά όταν δεν υπάρχει πιστοποιημένη αιτιολόγηση -- σαν πάροχος είσαι υποχρεωμένος, ακόμα και αν δεν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα, να μου πεις με στοιχεία τι φταίει.
Λειτουργούν με την τεχνική trial & error -- το πρόβλημα ΙΣΩΣ είναι στον ΟΤΕ, θα σου αλλάξουμε το καλώδιο και ... βλέπουμε.
Πριν, τον υποβάθμισαν γιατί ΙΣΩΣ έφταιγε αυτό. Αν δεν ξέρεις ως πάροχος του δικτύου την κατάσταση του, κλείστο το μαγαζί....

........Auto merged post: Blackfox2k7 πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ισχύει η προηγούμενη ερώτησή μου:
Θα ήταν καλύτερα να πει "Κύριοι δεν δίνω άλλες γραμμές στα Άνω Λιόσια" και να μην μπορούν μετά το 2007 να έχουν οι γείτονές σου ADSL?
Δεν έχω απάντηση στο τι είναι καλύτερο.

Μα, ένα στενό πιο πάνω ΔΕΝ δίνει ADSL...... [χωρίς πλάκα]

psyxakias
15-07-11, 13:38
Εξαιρετικό κείμενο.Με τις ελάχιστες γνώσεις μου (δεν έχω περάσει ούτε έξω από τη νομική), ήθελε αρκετή δουλειά ακόμα, με πιο σωστή μορφοποίηση, καλύτερη σύνταξη με πιο προσεκτική "νομική" γλώσσα (λόγω νομικών συνεπειών όταν απειλείς με μηνύσεις) και προφανώς χωρίς ορθογραφικά λάθη. Ενώ για να θεωρηθεί εξώδικο, και όχι απλό παράπονο με fax, θα έπρεπε να έχει συνταχθεί από δικηγόρο και να παραδοθεί μέσω δικαστικού επιμελητή.


Από τις 4/7/2011 όμως τα προβλήματα επανεμφανίστηκαν και επιδεινώθηκαν.Χαραχτηριστικό δε το γεγονός ότι σε προσπάθεια να επικοινωνήσω τηλεφωνικά , από το ακουστικό του τηλεφώνου ακουγόταν Τηλεόραση!.Αυτό δεν προβλημάτισε κανέναν; Εμένα θα με έβαζε σε σκέψεις για εξωτερική παρεμβολή από κάποιο σταθμό ή ιδιώτη. :hmm:

Nightriderjt
15-07-11, 13:42
Με τις ελάχιστες γνώσεις μου (δεν έχω περάσει ούτε έξω από τη νομική), ήθελε αρκετή δουλειά ακόμα, με πιο σωστή μορφοποίηση, καλύτερη σύνταξη με πιο προσεκτική "νομική" γλώσσα (λόγω νομικών συνεπειών όταν απειλείς με μηνύσεις) και προφανώς χωρίς ορθογραφικά λάθη. Ενώ για να θεωρηθεί εξώδικο, και όχι απλό παράπονο με fax, θα έπρεπε να έχει συνταχθεί από δικηγόρο και να παραδοθεί μέσω δικαστικού επιμελητή.

Αυτό δεν προβλημάτισε κανέναν; Εμένα θα με έβαζε σε σκέψεις για εξωτερική παρεμβολή από κάποιο σταθμό ή ιδιώτη. :hmm:

Εξώδικη διαμαρτυρία δηλώνει ότι διαμαρτύρεσαι εκτός δικαστηρίου. Δε χρειάζεται επιμελητή. Απλή αποστολή με ταχυδρομείο αρκεί.

gcf
15-07-11, 13:43
Με τις ελάχιστες γνώσεις μου (δεν έχω περάσει ούτε έξω από τη νομική), ήθελε αρκετή δουλειά ακόμα, με πιο σωστή μορφοποίηση, καλύτερη σύνταξη με πιο προσεκτική "νομική" γλώσσα (λόγω νομικών συνεπειών όταν απειλείς με μηνύσεις) και προφανώς χωρίς ορθογραφικά λάθη. Ενώ για να θεωρηθεί εξώδικο, και όχι απλό παράπονο με fax, θα έπρεπε να έχει συνταχθεί από δικηγόρο και να παραδοθεί μέσω δικαστικού επιμελητή.


Συμφωνώ, ιδίως το

Την έγγραφη συγγνώμη της εταιρείας σας για την ταλαιπωρία που υπέστη.
αλλάζει τελείως το νόημα, ήθελε υπέστην, έτσι είναι σαν να ταλαιπωρήθηκε η εταιρία.

psyxakias
15-07-11, 13:45
Για να πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή. Η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, αναφέρεται στην αίτηση και στην σύμβαση οπότε ο πελάτης θα πρέπει να το γνώριζε. Οτιδήποτε και αν ειπώθηκε τηλεφωνικά δεν νομίζω πως νομικά έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι ηχογράφηση απαγορεύεται να κάνεις χωρίς συγκατάθεση συνομιλητή και προφανώς άμα ζητηθεί απομαγνητοφώνηση "δεν θα βρεθεί" διότι δεν είναι υποχρεωμένοι να καταγράφουν/κρατάνε όλες τις συνομιλίες, πόσο μάλλον για να τις παρουσιάσουν εις βάρος τους σε ενδεχόμενο δικαστήριο.

Όμως ασυζητητί οι αποσυνδέσεις είναι σοβαρό πρόβλημα και προσωπικά υπέφερα από αυτές για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως λύθηκαν ύστερα από επίσκεψη τεχνικού του παρόχου (όχι ΟΤΕ) που βρήκε το πρόβλημα στη καλωδίωση της πολυκατοικίας μου.

Τι ενέργειες έγιναν από τον συνδρομητή και τον ΟΤΕ για το θέμα των αποσυνδέσεων; Έγινε έλεγχος της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εντός της οικοδομής/οικίας του πελάτη; Αν ναι, δοκίμασε ο ΟΤΕ να αλλάξει τον συνδρομητή προφίλ, αυξάνοντας SNRM, μήπως και μειωθούν οι αποσυνδέσεις; Αν ναι, έγινε αλλαγή βρόχου; Γενικότερα, αποδέχτηκε ο ΟΤΕ το πρόβλημα των αποσυνδέσεων ή αναλώθηκαν η συζητήσεις γύρω από το θέμα της ταχύτητας;

Nightriderjt
15-07-11, 13:45
Συμφωνώ, ιδίως το

αλλάζει τελείως το νόημα, ήθελε υπέστην, έτσι είναι σαν να ταλαιπωρήθηκε η εταιρία.
Δεν είμαι νομικός και συγγνώμη για τα λάθη. Λάθη κάνουνε και οι Δημοσιογράφοι που αρθρογραφούνε . Μην χάνετε την ουσία όμως.......

Blackfox2k7
15-07-11, 13:47
Για να πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή. Η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, αναφέρεται στην αίτηση και στην σύμβαση οπότε ο πελάτης θα πρέπει να το γνώριζε. Οτιδήποτε και αν ειπώθηκε τηλεφωνικά δεν νομίζω πως νομικά έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι ηχογράφηση απαγορεύεται να κάνεις χωρίς συγκατάθεση συνομιλητή και προφανώς άμα ζητηθεί απομαγνητοφώνηση "δεν θα βρεθεί" διότι δεν είναι υποχρεωμένοι να καταγράφουν/κρατάνε όλες τις συνομιλίες, πόσο μάλλον για να τις παρουσιάσουν εις βάρος τους σε ενδεχόμενο δικαστήριο.

Όμως ασυζητητί οι αποσυνδέσεις είναι σοβαρό πρόβλημα και προσωπικά υπέφερα από αυτές για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως λύθηκαν ύστερα από επίσκεψη τεχνικού του παρόχου (όχι ΟΤΕ) που βρήκε το πρόβλημα στη καλωδίωση της πολυκατοικίας μου.

Τι ενέργειες έγιναν από τον συνδρομητή και τον ΟΤΕ για το θέμα των αποσυνδέσεων; Έγινε έλεγχος της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εντός της οικοδομής/οικίας του πελάτη; Αν ναι, δοκίμασε ο ΟΤΕ να αλλάξει τον συνδρομητή προφίλ, αυξάνοντας SNRM, μήπως και μειωθούν οι αποσυνδέσεις; Αν ναι, έγινε αλλαγή βρόχου; Γενικότερα, αποδέχτηκε ο ΟΤΕ το πρόβλημα των αποσυνδέσεων ή αναλώθηκαν η συζητήσεις γύρω από το θέμα της ταχύτητας;

Ο συνδρομητής έφερε τον αντίστοιχο ηλεκτρολόγο που του πιστοποίησε πως το δικό του καλωδιακό μέρος είναι εντάξει.
Τώρα για τα υπόλοιπα, αφού ο συνδρομητής στο δικό του άκρο είναι ΟΚ, θα πρέπει ο πάροχος να βρει την άκρη..

Nightriderjt
15-07-11, 13:52
Για να πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή. Η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, αναφέρεται στην αίτηση και στην σύμβαση οπότε ο πελάτης θα πρέπει να το γνώριζε. Οτιδήποτε και αν ειπώθηκε τηλεφωνικά δεν νομίζω πως νομικά έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι ηχογράφηση απαγορεύεται να κάνεις χωρίς συγκατάθεση συνομιλητή και προφανώς άμα ζητηθεί απομαγνητοφώνηση "δεν θα βρεθεί" διότι δεν είναι υποχρεωμένοι να καταγράφουν/κρατάνε όλες τις συνομιλίες, πόσο μάλλον για να τις παρουσιάσουν εις βάρος τους σε ενδεχόμενο δικαστήριο.

Όμως ασυζητητί οι αποσυνδέσεις είναι σοβαρό πρόβλημα και προσωπικά υπέφερα από αυτές για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως λύθηκαν ύστερα από επίσκεψη συνεργείου του παρόχου (όχι ΟΤΕ) που βρήκε το πρόβλημα στη καλωδίωση της πολυκατοικίας μου.

Τι ενέργειες έγιναν από τον συνδρομητή και τον ΟΤΕ για αυτό το θέμα; Έγινε έλεγχος της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εντός της οικοδομής/οικίας του πελάτη; Αν ναι, δοκίμασε ο ΟΤΕ να αλλάξει τον συνδρομητή προφίλ, αυξάνοντας SNRM, μήπως και μειωθούν οι αποσυνδέσεις; Αν ναι, έγινε αλλαγή βρόχου; Γενικότερα, αποδέχτηκε ο ΟΤΕ το πρόβλημα των αποσυνδέσεων ή αναλώθηκαν η συζητήσεις γύρω από το θέμα της ταχύτητας;

ο ΟΤΕ έχει αποδεχτεί το πρόβλημα (βλέπε παραπάνω στην διαμαρτυρία μου). Ακόμα και στα 2 MBit που με είχαν κλειδώσει δοκιμαστικά (με συγκατάθεση και ενημέρωση προς εμένα) υπήρχαν και πάλι αποσυνδέσεις. Και όπως προανέφερα περιμένω αλλαγές από Δευτέρα.......

........Auto merged post: Nightriderjt πρόσθεσε 4 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Aκόμη κι αν το δικαίωμα υπαναχώρησης σου αναγνωριστεί, τι θα έχεις καταφέρει; Αφού και σε άλλο πάροχο να πας πάλι από το ίδιο (ή διπλανό) ζεύγος θα σου έρχεται το ADSL!
Θα πληρώνω λιγότερα τουλάχιστον και δωρεάν τηλέφωνα. Στον ΟΤΕ πληρώνουμε πολλά (υπερβολικά πολλά) για το τίποτα.

psyxakias
15-07-11, 13:55
Θα πληρώνω λιγότερα τουλάχιστον και δωρεάν τηλέφωνα. Στον ΟΤΕ πληρώνουμε πολλά (υπερβολικά πολλά) για το τίποτα.Δωρεάν τηλέφωνα δεν υπάρχουν, προπληρωμένα πακέτα υπάρχουν ακόμα και στον ΟΤΕ (πχ €45.50/μήνα για απεριόριστα αστικά+υπεραστικά+κινητά 60'+ADSL24M). Το ότι πληρώνουμε περισσότερα δυστυχώς είναι γεγονός, αλλά το αν τα πληρώνουμε για το τίποτα είναι σχετικό ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.

Αυτό με την τηλεόραση, τι ακριβώς άκουγες; Συγκεκριμένο κανάλι ή απλά ομιλίες που υπέθεσες ότι είναι από τηλεόραση, ραδιόφωνο ή άλλο μέσο; Και για πόσο διάστημα συνεχίστηκε αυτό;

Nightriderjt
15-07-11, 13:58
Για να πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή. Η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, αναφέρεται στην αίτηση και στην σύμβαση οπότε ο πελάτης θα πρέπει να το γνώριζε. Οτιδήποτε και αν ειπώθηκε τηλεφωνικά δεν νομίζω πως νομικά έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι ηχογράφηση απαγορεύεται να κάνεις χωρίς συγκατάθεση συνομιλητή και προφανώς άμα ζητηθεί απομαγνητοφώνηση "δεν θα βρεθεί" διότι δεν είναι υποχρεωμένοι να καταγράφουν/κρατάνε όλες τις συνομιλίες, πόσο μάλλον για να τις παρουσιάσουν εις βάρος τους σε ενδεχόμενο δικαστήριο.

Όμως ασυζητητί οι αποσυνδέσεις είναι σοβαρό πρόβλημα και προσωπικά υπέφερα από αυτές για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως λύθηκαν ύστερα από επίσκεψη τεχνικού του παρόχου (όχι ΟΤΕ) που βρήκε το πρόβλημα στη καλωδίωση της πολυκατοικίας μου.

Τι ενέργειες έγιναν από τον συνδρομητή και τον ΟΤΕ για το θέμα των αποσυνδέσεων; Έγινε έλεγχος της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εντός της οικοδομής/οικίας του πελάτη; Αν ναι, δοκίμασε ο ΟΤΕ να αλλάξει τον συνδρομητή προφίλ, αυξάνοντας SNRM, μήπως και μειωθούν οι αποσυνδέσεις; Αν ναι, έγινε αλλαγή βρόχου; Γενικότερα, αποδέχτηκε ο ΟΤΕ το πρόβλημα των αποσυνδέσεων ή αναλώθηκαν η συζητήσεις γύρω από το θέμα της ταχύτητας;

Το καλώδιο που φεύγει από τον κατανεμητή είναι μήκους 10 μέτρων , δεν περνάει μέσα από τοίχους και συνδέεται απευθείας σε μία και μοναδική πρίζα. Δε φέρει ελλατώματα.

........Auto merged post: Nightriderjt πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δωρεάν τηλέφωνα δεν υπάρχουν, προπληρωμένα πακέτα υπάρχουν ακόμα και στον ΟΤΕ (πχ €45.50/μήνα για απεριόριστα αστικά+υπεραστικά+κινητά 60'+ADSL24M). Το ότι πληρώνουμε περισσότερα δυστυχώς είναι γεγονός, αλλά το αν τα πληρώνουμε για το τίποτα είναι σχετικό ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.

Αυτό με την τηλεόραση, τι ακριβώς άκουγες; Συγκεκριμένο κανάλι ή απλά ομιλίες που υπέθεσες ότι είναι από τηλεόραση, ραδιόφωνο ή άλλο μέσο; Και για πόσο διάστημα συνεχίστηκε αυτό;

Ακουγόταν σαν teleshoping :p Ολόκληρη την ημέρα το άκουγα σαν ψίθυρο.

psyxakias
15-07-11, 14:06
Ακουγόταν σαν teleshoping :p Ολόκληρη την ημέρα το άκουγα σαν ψίθυρο.Μάλιστα. Μην έχεις κανένα "πειρατή" στη περιοχή φοβάμαι και χωρίς σωστή υποδομή (πχ πομπό χωρίς φίλτρο), παράγει τίποτα αρμονικές και σου τσακίζει τη γραμμή. Αυτό έχει παρουσιαστεί και πάλι; Αν παρουσιαστεί, ψάξε τη TV μήπως βρεις ποιο κανάλι είναι. Κάτι τέτοιο μάλιστα καλύπτεται από τη σύμβαση (κάπου υπάρχει αναφορά για εξωτερικούς παράγοντες, παρεμβολές κλπ) και πιθανόν να το χρησιμοποιήσουν για αποποίηση ευθυνών διότι γενικότερα το ADSL σερβίρεται με την (λανθασμένη) λογική του "άμα παίξει έπαιξε, εγγύηση ποιότητας 0". Σίγουρα όμως η αλλαγή καλωδίου που είπαν ότι θα κάνουν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση οπότε κάνε υπομονή να γίνει και μας ενημερώνεις.

Blackfox2k7
15-07-11, 14:06
Για να πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή. Η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, αναφέρεται στην αίτηση και στην σύμβαση οπότε ο πελάτης θα πρέπει να το γνώριζε. Οτιδήποτε και αν ειπώθηκε τηλεφωνικά δεν νομίζω πως νομικά έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι ηχογράφηση απαγορεύεται να κάνεις χωρίς συγκατάθεση συνομιλητή και προφανώς άμα ζητηθεί απομαγνητοφώνηση "δεν θα βρεθεί" διότι δεν είναι υποχρεωμένοι να καταγράφουν/κρατάνε όλες τις συνομιλίες, πόσο μάλλον για να τις παρουσιάσουν εις βάρος τους σε ενδεχόμενο δικαστήριο.

Όμως ασυζητητί οι αποσυνδέσεις είναι σοβαρό πρόβλημα και προσωπικά υπέφερα από αυτές για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως λύθηκαν ύστερα από επίσκεψη τεχνικού του παρόχου (όχι ΟΤΕ) που βρήκε το πρόβλημα στη καλωδίωση της πολυκατοικίας μου.

Τι ενέργειες έγιναν από τον συνδρομητή και τον ΟΤΕ για το θέμα των αποσυνδέσεων; Έγινε έλεγχος της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εντός της οικοδομής/οικίας του πελάτη; Αν ναι, δοκίμασε ο ΟΤΕ να αλλάξει τον συνδρομητή προφίλ, αυξάνοντας SNRM, μήπως και μειωθούν οι αποσυνδέσεις; Αν ναι, έγινε αλλαγή βρόχου; Γενικότερα, αποδέχτηκε ο ΟΤΕ το πρόβλημα των αποσυνδέσεων ή αναλώθηκαν η συζητήσεις γύρω από το θέμα της ταχύτητας;
Ερώτηση περί ηχογράφησης. Πως εγώ, καλώντας στον πάροχο μου ακούω ένα ωραίο μήνυμα "Για λόγους ασφαλείας, η κλήση αυτή καταγράφεται" χωρίς να με έχει ρωτήσει κανένας; [Και μιλάω για απλή κλήση ερώτησης πληροφοριών]...

Nightriderjt
15-07-11, 14:08
Ερώτηση περί ηχογράφησης. Πως εγώ, καλώντας στον πάροχο μου ακούω ένα ωραίο μήνυμα "Για λόγους ασφαλείας, η κλήση αυτή καταγράφεται" χωρίς να με έχει ρωτήσει κανένας; [Και μιλάω για απλή κλήση ερώτησης πληροφοριών]...
Προφανώς έχεις δικαίωμα να κατεβάσεις το ακουστικό αλλά δεν θα επικοινωνήσεις μαζί τους οπότε σε εξαναγκάζουν να επικοινωνήσεις και να ηχογραφηθείς.

psyxakias
15-07-11, 14:15
Προφανώς έχεις δικαίωμα να κατεβάσεις το ακουστικό αλλά δεν θα επικοινωνήσεις μαζί τους οπότε σε εξαναγκάζουν να επικοινωνήσεις και να ηχογραφηθείς.Αυτό ακριβώς και μπορείς να κινηθείς γραπτώς, ζητώντας γραπτή απάντηση εάν θες αποδείξεις. Μάλιστα αυτό προσωπικά εγώ το προτείνω όταν δε βγάζεις άκρη με την τηλεφωνική υποστήριξη, να αποσταλλεί δηλαδή επιστολή (όχι ως εξώδικο, αλλά ως επιστολή) ζητώντας γραπτή απάντηση, και αρκεί ένα "επιφυλάσσομαι παντός νομικού δικαιώματός μου" παρα κατηγορίες/ειρωνείες/νομικές απειλές που μπορεί να σου γυρίσουν μπούμερανκ.

Κάπως έτσι λογικά εκλαμβάνουν και τη δική σου τώρα, οπότε είσαι ΟΚ, διότι αν το εκλάβουν ως κανονικό εξώδικο το πιθανότερο είναι να πάψει η επικοινωνία με τηλεφωνική υποστήριξη / τεχνικούς και να σε παραπέμψουν στο νομικό τμήμα του παρόχου, για επίλυση διαφορών που αφορούν το συγκεκριμένο θέμα με χρονοβόρα ανταλλαγή επιστολών... αλλά δε νομίζω ότι θα έφταναν σε κάτι τέτοιο.

emeliss
15-07-11, 14:22
Για το "εξώδικο" δεν νομίζω ότι χωράνε σχόλια. Μια απλή ερώτηση. Γιατί δεν γράφτηκες στο φόρουμ να ρωτήσεις για το τεχνικό κομμάτι πριν όλα αυτά;

SfH
15-07-11, 14:39
Σωστή η διαμαρτυρία και μακάρι με αλλαγή βρόχου να φτιαχτεί το πρόβλημα ( αν και είναι πολύ σχετικό κάτα πόσο κάτι τέτοιο θεωρείται η "σωστή λύση" , καθώς σε περιπτώσεις υψηλής πληρότητας του ακραίου δικτύου, το μόνο που πετυχαίνει είναι να "πετάξει το πρόβλημα" σε κάποιον άλλον ). Όπως είπε κι ο yiapap όμως, αν είναι κάτι πιο γενικευμένο, το καλύτερο που μπορείτε να ελπίζετε ρεαλιστικά είναι η υπαναχώρηση χωρίς κόστος.

Καλό θα ήταν αν έχετε κάποιο router που υποστηρίζει dmt/orbmt , να κάνατε post κάποιο γράφημα στο σχετικό νήμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=233268) . Αν και σίγουρα ο πάροχος έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, το "ας βγάλει ο πάροχος το φίδι από την τρύπα" , εύκολα παραλληλίζεται με το "Μου κοστίζει πιο ακριβά να βγάλω το φίδι από την τρύπα από το να χάσω έναν συνδρομητή" .




Θα πληρώνω λιγότερα τουλάχιστον και δωρεάν τηλέφωνα. Στον ΟΤΕ πληρώνουμε πολλά (υπερβολικά πολλά) για το τίποτα.
Εδώ φαίνεται το τραγελαφικό του προϊόντος που λέγεται dsl και της κατάστασης που επικρατεί. Αν δούμε την κατάσταση από λίγο μακρυά, ο οτε "ξεφορτώνεται" έναν προβληματικό βρόχο ( υποθέτοντας ότι αυτό ισχύει ) , έναν πελάτη που απασχολεί το customer care πάνω του μέσου όρου και πληρώνεται ( από τον εναλλακτικό ) για αυτό . Ο εναλλακτικός πιθανότατα πληρώνει ( μπαίνει μέσα ) για να πάρει αυτόν τον πελάτη και να αυξήσει τα νούμερά του. Ο πελάτης δε μένει ικανοποιημένος από την υπηρεσία, αλλά συμβιβάζεται με το να πληρώνει λιγότερα μιας και δε μπορεί να κάνει αλλιώς. Κανέις δεν είναι χαρούμενος, πιο κερδισμένος απο τους τρεις είναι μάλλον ο πρώτος ενώ δεν υπάρχει και συγκεκριμένος προφανής φταίχτης .

@ ADSLgr.com All rights reserved.