PDA

Επιστροφή στο Forum : Το modem κάνει reset οταν με καλούν στο τηλέφωνο



max_air
15-07-11, 18:16
Εδώ και 2 ημέρες, όταν χτυπάει το σταθερό τηλέφωνο, το modem (pstn) μου κάνει reset(το βέλος στην γραμμή εργασιών κάτω δεξιά γίνεται από πράσινο, κόκκινο δηλαδή). Δοκίμασα και ένα άλλο μόντεμ που έχω και πάλι τα ίδια οπότε αποκλείουμε να έχει πρόβλημα αυτό...

Τώρα, τηλεφωνικές συσκευές έχω σε 2 δωμάτια και έχω βάλει από 1 φίλτρο σε καθεμιά από αυτές. Έκανα μια δοκιμή βγάζοντας την τηλ συσκευή από το ένα δωμάτιο και παίρνοντας τηλ με το κινητό μου στο σταθερό, εναλλάξ στα 2 δωμάτια άλλα πάλι τα ίδια. Έχει βάση αυτή η δοκιμή?..τι άλλο μπορεί να φταίει αν δεν έχει χαλάσει κάποιο φίλτρο?

baskon
15-07-11, 18:22
Εδώ και 2 ημέρες, όταν χτυπάει το σταθερό τηλέφωνο, το modem (pstn) μου κάνει reset(το βέλος στην γραμμή εργασιών κάτω δεξιά γίνεται από πράσινο, κόκκινο δηλαδή). Δοκίμασα και ένα άλλο μόντεμ που έχω και πάλι τα ίδια οπότε αποκλείουμε να έχει πρόβλημα αυτό...

Τώρα, τηλεφωνικές συσκευές έχω σε 2 δωμάτια και έχω βάλει από 1 φίλτρο σε καθεμιά από αυτές. Έκανα μια δοκιμή βγάζοντας την τηλ συσκευή από το ένα δωμάτιο και παίρνοντας τηλ με το κινητό μου στο σταθερό, εναλλάξ στα 2 δωμάτια άλλα πάλι τα ίδια. Έχει βάση αυτή η δοκιμή?..τι άλλο μπορεί να φταίει αν δεν έχει χαλάσει κάποιο φίλτρο?

Κατα πασα πιθανοτητα ειναι φιλτρο...ισως ειναι χαλασμενα και τα 2...Μοπυ εχει τυχει και συσκευη τηλεφωνου ξαφνικα να προκαλει τετοιο προβλημα....Αλλιως βλαβη στον παροχο σου...

max_air
15-07-11, 18:43
Κατα πασα πιθανοτητα ειναι φιλτρο...ισως ειναι χαλασμενα και τα 2...Μοπυ εχει τυχει και συσκευη τηλεφωνου ξαφνικα να προκαλει τετοιο προβλημα....Αλλιως βλαβη στον παροχο σου...

Να χαλασουν και τα 2 ταυτοχρονα λιγο δυσκολο δεν ειναι;

Υπαρχει τετοιου ειδους βλαβη? Να λειτουργει το ιντερνετ κανονικοτατα αλλα να κανει αποσυνδεση το μοντεμ (μονο) οταν καλουν στο σταθερο;

gio5aMG
15-07-11, 21:38
Χάνει συγχρονισμό, δεν κάνει ρεσετ το μόντεμ. Απλά για να ξέρεις τι θα τους πεις. Έλεγξε από μεριά σου φίλτρα, συσκευές, πρίζες κλπ και αν εμένει δήλωσε βλάβη.

milios17
15-07-11, 22:02
Το ιδιο προβλιμα εχωκι εγω,μου ειπανε να βγαλω το φιλτρο αλλα και παλι το ιδιο γινοτανε....:(

billkolias
17-07-11, 19:56
αυτο συμβαινει καμια φορα οταν η συνδεση στο σπιτι σου ειναι αστερα[star]

Βαλε ενα spliteraki στο modem και ασ μην συνδέεται και τηλεφωνο στην ιδια πριζα δεν πειραζει...και τοτε θα λυθουν ολα...απλως μπερδεύεται ο ηχος με τα data οταν σηκωνεις το τηλεφωνο και σε πεταει...

το φιλτρο το μονο που κανει ειναι να σταματαει το φυσημα δεν προστατευει τις παρεμβολες του ρουτερ στο τηλεφωνου και ουτε το αντιθετο φυσικα!

maik
18-07-11, 19:20
φυσαει πολυ απ το σπασμενο μου το τζαμι.
φυσαει πολυ και μπαινει κρυος ο βοριας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.