PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο αποσυγχρονισμός του μήνα!



zjohny
14-10-06, 10:11
Γεια χαρά σε όλους.
Έχω γραμμή ADSL με ταχύτητα 1024 (αν και ποτέ την έχω δει πάνω από 600 σε speed tests) και modem USR 9108. Το πρόβλημά μου είναι ότι περίπου κάθε μήνα το modem μου δεν συγχρονίζει. Συνήθως παίρνω τηλέφωνο στο 1242 του ΟΤΕ και 2-3 μέρες μετά (ή όποτε ματώσουν από το πολύ ξύσιμο) μου το φτιάχνουν και λειτουργεί κανονικά για λίγες μέρες.
Στον αποσυγχρονισμό αυτού του μήνα όμως έχω ένα σημαντικό πρόβλημα. Τις καθημερινές δεν μπορώ να μιλήσω με το 1242 (μου βγαίνει ο πανευρωπαϊκός αριθμός εκτάκτου ανάγκης!!!). Το Σάββατο συνδέομαι με το 1242, αλλά με βάζουν "σε γραμμή πρωτεραιότητας" και δεν απαντούν ποτέ.
Υπάρχει κάποιος/α που να έχει βιώσει παρόμοιο δράμα; Υπάρχει κάποιος τρόπος για να μην έχω προβλήματα συγχρονισμού στο μέλλον;
Reset, restart, εκτός πρίζας και άλλες προτεινόμενες λύσεις δεν έχουν βοηθήσει ποτέ. Το πρόβλημα είναι καθαρά από τον ΟΤΕ...

IVIetaCreatoR
14-10-06, 16:00
Πάρε τηλέφωνο το 121 (βλάβες) να σου κάνουν κανα reset.

vazelo
14-10-06, 22:39
Yπομονη για το 1242 απο Νοεμβριο ακουσα οτι το εν λογω τμημα θα διπλασιασει το δυναμικο του.

Οντως παρε 121 καλυτερα ετσι κ αλλιως γνωριζεις ποια ειναι η βλαβη σου.

zjohny
15-10-06, 10:08
Συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο. Και με το 121 μου βγαίνει ο ενιαίος αριθμός έκτακτης ανάγκης. Μάλλον θα έχει κάποια σχέση με την προεπιλογή φορέα... Θα πάω σε άλλο σπίτι να πάρω τηλέφωνο, γιατί από κινητό δεν πραγματοποιείται η κλήση.
Οι συχνοί αποσυγχρονισμοί είναι φυσιολογικό φαινόμενο; Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να τους αποτρέψω στο μέλλον;

famous-walker
15-10-06, 12:36
Εγώ μέσα σε δυο βδομάδες δύο φορές δεν μπορούσα να συγχρονιστώ, την πρώτη έμεινα 4 μέρες χωρίς γραμμή DSL, ούτε καν την γραμμή δεν έβλεπε το router. Την δεύτερη ευτυχώς με πήραν το ίδιο βράδυ τηλέφωνο και διορθώθηκε το πρόβλημα. Το πρόβλημα και στις 2 φορές δημιουργήθηκε μετά απο επαννεκίνηση του router (Speedtouch 510i)..... Mήπως ευθύνεται το router;;;

zjohny
15-10-06, 13:31
Δε νομίζω ότι φταίει το router. Άλλωστε, δεν άλλαξα καμία ρύθμιση σε αυτό.
Κάθε φορά συμβαίνει εντελώς ξαφνικά. Εκεί που λειτουργούν όλα καλά για αρκετές μέρες, ξαφνικά δεν έχω internet. Κλείνω κι ανοίγω ξανά το router και τα λαμπάκια για ADSL και IP δεν ανάβουν. Και τότε η μόνη λύση έρχεται μέσω του ΟΤΕ.
Κι αυτό έχει συμβαίνει σχεδόν κάθε μήνα...

murlock
15-10-06, 13:36
Μήπως έχεις συναγερμό στο σπίτι συνδεδεμένο στη γραμμή ADSL? Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα αποσυνδέσεων και ούτε που είχε πάει το μυαλό μου.. μέχρι που έβαλα ένα φίλτρο μεταξύ του συναγερμού και της τηλεφωνικής γραμμής και απο τότε όλα δουλεύουν ρολόι...

zjohny
15-10-06, 14:47
Μήπως έχεις συναγερμό στο σπίτι συνδεδεμένο στη γραμμή ADSL? Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα αποσυνδέσεων και ούτε που είχε πάει το μυαλό μου.. μέχρι που έβαλα ένα φίλτρο μεταξύ του συναγερμού και της τηλεφωνικής γραμμής και απο τότε όλα δουλεύουν ρολόι...

Ωχ, λες; Ο συναγερμός είχε τοποθετηθεί πριν βάλω την ADSL και είναι συνδεδεμένος με την τηλεφωνική γραμμή.
Λες να φταίει αυτό; Τι είδους φίλτρο έβαλες και που το βρίσκεις αυτό;

RyDeR
15-10-06, 15:50
Θα πας στον ΟΤΕ και θα πάρεις ένα φίλτρο pstn, κοστίζει κάτω απο 3€. Θα το τοποθητήσεις ανάμεσα στον συναγερμό και την τηλεφωνική γραμμή και τελείωσε.

zjohny
15-10-06, 18:50
Έχω ISDN. Φαντάζομαι θα υπάρχει αντίστοιχο φίλτρο...
Ευχαριστώ φίλε μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.