PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάσταση Wind στη Θεσσαλονίκη;

eidimon
16-07-11, 02:31
Καλημέρα,

σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο ίντερνετ, και είμαι ανάμεσα σε Wind και Cyta.
Προς το παρόν είμαι στην On, έχω όμως ζήτημα με τις ταχύτητες μου (ουσιαστικά απο την ενεργοποίηση ακόμα) και γιαυτό λέω να αποχωρήσω.
Απλά, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει Wind στην περιοχή της Τούμπας αν είναι γενικότερα ευχαριστημένος (δεν είχα ποτέ Wind), και πως είναι απο πλευράς ταχυτήτων αυτή την περίοδο.

Δεν περιμένω τίποτα τρελλές ταχύτητες - όταν ήρθε τεχνικός της On και μέτρησαν μεταξύ άλλων τη γραμμή μου, βρήκαν οτι έχει δυνατότητα να πιάσει μέχρι 13Mbs (Για να πιάνει στη συνέχεια βέβαια σπάνια πάνω απο 8).

Άμα έχω ίντερνετ χωρίς διακοπές και από τα 13 μπορώ να έχω 10-11 εγώ είμαι υπερευχαριστημένος.

Η τηλεφωνία δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, και παιχνίδια δεν παίζω, οπότε αν τα pings είναι λίγο ανεβασμένα δε νομίζω οτι θα έχω σοβαρό ζήτημα.

Θα κάνω και ένα αντίστοιχο thread στο forum της Cyta, και ανάλογα με το πως είναι η κατάσταση, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα πάω σε έναν απο τους 2.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

saponas
18-07-11, 15:59
Η τούμπα γενικά από ότι ξέρω έχει πρόβλημα(αναλόγως βέβαια και με την περιοχή). Το κέντρο του ΟΤΕ καλύπτει τεράστια περιοχή και από καλώδια δεν τα πάτε και πολύ καλά. Sorry μπερδεύτηκα με άνω τούμπα/πυλαία που καλύπτονται από Χαριλάου, δεν ξέρω αν ισχύει σε εσένα. Θα πρότεινα να μη πας wind γιατί και θα σου βγάλουν την πίστη μέχρι να ενεργοποιηθείς κανονικά και δεν είναι πολύ συνεργάσιμοι (στο να αλλάξουν πχ SNR) και έχουν ψιλό-χάλια modem.
Από cyta δεν ξέρω καθόλου, αλλά νομίζω είναι ίδια φάση με ON
Θα πρότεινα ή να μείνεις ON ή αν αλλάξεις να πας καμιά Forthnet αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Είναι πολύ καλή γενικά σε κατεβάσματα, έχει καλούτσικα modem, και αρκετά καλή τεχνική υποστήριξη(απίστευτα καλύτερη από της wind)

eidimon
25-07-11, 12:10
Τελικά έκανα αίτηση για wind.
Ελπίζω ότι τουλάχιστον χειρότερα απο τώρα δεν πρόκειται να είμαι, και θα πληρώνω κάτι παραπάνω απο τα μισά, με 3 μήνες δώρο.
Προς το παρόν περιμένω ημερομηνια ενεργοποίησης.
Λογικά δε θα καθυστερήσει πολυ, μιας και σήμερα είχα τηλέφωνο απο την on...

anonumh
25-07-11, 12:34
Εγω ειμαι πολύ ευχαριστημένη απ τη wind στην Ανω Πόλη, αν εξαιρεσεις οτι το modem ήταν χαλασμενο (χρησιμοποιω ενα παλιο του ΟΤΕ) κ εκανα 2 μηνες να ενεργοποιηθώ (αλλά με καινουρια γραμμή).
Από τότε όμως πιάνω σταθερά 11mbs, κατεβάζω torrents με 1,2mbps κ δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις. Μερικες φορές τα απογεύματα υπαρχει μια πολυ μικρη ελαττωση στην ταχυτητα.
Η εξυπηρέτηση πελατών τους είναι τραγική, επειδη οι περισσοτεροι τηλεφωνητες δεν εχουν ιδεα στο αντικειμενο. Αλλά αν συνδεθείς με τεχνικό τότε είσαι οκ.
Πάντως είναι πολυ οικονομικη με 20 ευρω το μηνα και 3 μηνες δώρο!

psylos
25-07-11, 13:08
Φανταζομαι ζητησες αντικατασταση του ρουτερ σου, σωστα? Γενικα παντως εχεις δικιο η εξυπηρετηση πελατων ειναι χαλια... Γενικα κ γω απο ιντερνετ στην τουμπα δεν εχω καποιο θεμα...

anonumh
25-07-11, 13:43
δε ζήτησα αντικατάσταση γιατί εχω 2-3 παλια ρουτερ που καθονται, δεν ήθελα να ξαναμπλέκω με την εξυπηρετηση τους. Μαλιστα θελαν να μου στειλουν 2 ρουτερ, το εχω γραψει καπου κ στο φορουμ...συνεννοηση μπουζουκι.

saponas
26-07-11, 11:44
Τελικά έκανα αίτηση για wind.
Ελπίζω ότι τουλάχιστον χειρότερα απο τώρα δεν πρόκειται να είμαι...:rofl:καλό...
Μακάρι να είσαι καλύτερα αλλά αμφιβάλω

Προς το παρόν περιμένω ημερομηνια ενεργοποίησης.
Λογικά δε θα καθυστερήσει πολυ, μιας και σήμερα είχα τηλέφωνο απο την on...
Μην είσαι τόσο αισιόδοξος.. Υπολόγιζε κανένα 1,5 με 2 μήνες(ειδικά τώρα το καλοκαίρι), αλλά ούτος ή άλλος δεν θα έχεις καθόλου διακοπή, αν εξαιρέσεις την τηλεφωνία

δε ζήτησα αντικατάσταση γιατί εχω 2-3 παλια ρουτερ που καθονται, δεν ήθελα να ξαναμπλέκω με την εξυπηρετηση τους. Μαλιστα θελαν να μου στειλουν 2 ρουτερ, το εχω γραψει καπου κ στο φορουμ...συνεννοηση μπουζουκι.
Να σου στείλουν 2;! Ασυνεννόητοι τελείως.. Άντε να τα εκατοστίσεις :clap:;)

ikonsgr
30-08-11, 12:46
Για περιοχή χαριλάου(γήπεδο άρη) τι παίζει με τη wind;
Μ'εχουν πρήξει στα τηλέφωνα! Δίνουν 24άρα adsl με 20euro/μήνα, ενώ τώρα πληρώνω 26 euro με forthnet, από πέρσυ το καλοκαίρι.
ΟΜΩΣ, επειδή με την forthnet ταλαιπωρήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τους πρώτους 6-7 μήνες (ασταμάτητες διακοπές σύνδεσης,χαμηλοί χρονισμοί, παρεμβολές...) αλλά τους τελυταίους μήνες έχει "στρώσει" (15-17mbit χρονισμός, γραμμή χωρίς να πέφτει για αρκετές μέρες, download μέχρι ~1,5mbyte/sec), είμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός στο να μπω ξανά σε διαδικασίες αλλαγής παρόχου...
Επίσης από υποδομές η wind πως τα πάει; Εχει ικανοποιητικά κυκλώματα με εξωτερικό (τι να το κάνω να χρονίζει σταθερά στα 20mbit και να κατεβάζω με 500kb/sec....)
Εν κατακλείδι, ΑΞΙΖΕΙ για 6euro το μήνα να "ρισκάρω" με την wind; :-)

saponas
01-09-11, 23:48
Εν κατακλείδι, ΑΞΙΖΕΙ για 6euro το μήνα να "ρισκάρω" με την wind; :-) Θα σου τη προσωπική μου γνώμη που είναι βγαλμένη από σχετικά πρόσφατη εμπειρία..
ΟΧΙ!! Θα τα δώσεις στους γιατρούς.:) Δοκίμασε να ζητήσεις να σου κάνουν καμιά προσφορά από forthnet για να μη φύγεις. Τουλάχιστον η HOL βοηθάει σε τέτοια θέματα, για Forhnet δεν ξέρω, αλλά δεν χάνεις και τίποτα να ρωτήσεις

maddoggr
02-09-11, 22:48
συνήθως όλες οι εταιρίες τώρα τελευταία προσφέρουν κανά 2μηνο δώρο για να μην φύγεις βέβαια αφού κάνεις την αίτηση πρώτα και τους στείλουν το αίτημα μεταφοράς (τα καλά της κινητής κοινώς...).

saponas
05-09-11, 11:50
συνήθως όλες οι εταιρίες τώρα τελευταία προσφέρουν κανά 2μηνο δώρο για να μην φύγεις βέβαια αφού κάνεις την αίτηση πρώτα και τους στείλουν το αίτημα μεταφοράς (τα καλά της κινητής κοινώς...).

Εγώ φίλε πήρα απλά τηλέφωνο στην HOL που είμαι χρόνια πελάτης και δεν χρειάστηκε ούτε αίτημα διακοπής, ούτε απειλές.. τίποτα. Προσκυνάω marketing HOL.:worthy: Με πήραν πίσω και μου κάναν φοβερή προσφορά, με μόνη προϋπόθεση να κάνουμε συμβόλαιο για άλλον ένα χρόνο.. Δεν με χάλασε ΚΑΘΟΛΟΥ!

phantom77
21-10-11, 09:19
Στην περιοχή της Θέρμης πως είναι η κατάσταση με ταχύτητες και διαθεσιμότητα; Σκέφτομαι να μετακομίσω προς τα εκει και δεν ξέρω αν πρέπει να μείνω στη Wind ή να αλλάξω πάροχο.

vanbono
27-10-11, 20:05
Για περιοχη κωνσταντινουπολεως με παπαναστασιου καποιος αν γνωριζει τι παιζει με την wind?

amar
29-10-11, 09:00
Εγώ φίλε πήρα απλά τηλέφωνο στην HOL που είμαι χρόνια πελάτης και δεν χρειάστηκε ούτε αίτημα διακοπής, ούτε απειλές.. τίποτα. Προσκυνάω marketing HOL.:worthy: Με πήραν πίσω και μου κάναν φοβερή προσφορά, με μόνη προϋπόθεση να κάνουμε συμβόλαιο για άλλον ένα χρόνο.. Δεν με χάλασε ΚΑΘΟΛΟΥ!
για πες ρε φίλε και σε μας..τι ζήτησες και τι σου δώσανε, γιατί και εγώ είμαι πελάτης πάνω από τρία χρόνια στη ΗΟL και θέλω να ρίξω το λογαριασμό μου!!!

silegav
30-10-11, 09:51
Γενικά πάντως είναι καλή εποχή να πιέσει κάποιος για προσφορές κλπ, σε όποιο πάροχο και να είναι...κρα κάνουν όλοι. Για wind δε ξέρω αν αξίζει, αλλά όπως και να έχει κυνήγα το.

thomNikolaou
30-10-11, 22:59
Είναι καλή εποχή οι περισσότεροι πάροχοι έχουν καλές προσφορές δεν έχω δει κάτι που να αξίζει απο την wind, εκτός από το συνδυαστικό που με ενημέρωσαν ότι δεν μπορώ στην περιοχή μου και από ότι κατάλαβα το διαθέτουν μόνο σε κάποιες λίγες περιοχές.

insider
14-12-11, 20:35
Πέρσι τον Μάιο εκμεταλλεύτηκα πολλαπλές προσφορές και επιδοτήσεις από την WIND και κατέληξα να πληρώνω 27€ για τα παρακάτω:
- Έως 24 aDSL
- Σταθερή με χρέωση ανάλογη των κλήσεων (όχι απεριόριστες κλήσεις δηλαδή)
- Κινητό (με πάγιο των ~30€)

Με το πέρας του 1 έτους ο λογαριασμός εκτοξεύτηκε στα ~50+€ και όπως είναι φυσικό...έτσουξε...

Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας (μεταφορά σταθ. τηλ. αριθμού + ενεργοποίηση γραμμής έγινε περίπου σε 20 εργάσιμες (+-3 ημέρες)
Η ενεργοποίηση των προσφορών στους λογαριασμούς έγινε μετά από 2-3 μήνες κατόπιν αλλεπάλληλων τηλεφωνημάτων προς πωλήσεις - λογιστήριο μέχρι να βγάλουν άκρη.

Γνώμη μου είναι ότι είχαν σοβαρότατο πρόβλημα διαχείρισης και μηχανοργάνωσης με αποτέλεσμα να τηρούν σιγή ιχθύος αν δεν τους ενοχλούσες.

Από πλευράς υπηρεσίας δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα.

Το downloading ήταν ικανοποιητικό (συγχρονίζω σταθερά στα ~12100) ενώ αν την pushάρω τη γραμμή με torrents τα πιάνει...
Σε online gaming τα νούμερα ήταν λίγο *απελπιστικά αφού μέσο Ping Time ήταν 110ms αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι ήμουν σε interleaved. (διάβασα σε άλλο post ότι μπορείς να ζητήσεις αλλαγή στο profil και στο κάνουν σε fastpath)

(*απελπιστικά γιατί ο υπόλοιπος κόσμος παίζει με ~30 έως ~80max ms)

Κλείνω 6 μήνες χωρίς συμβόλαιο και παρόλο ότι τα ~50+ € είναι πάρα πολλά (σε σύγκριση με πριν) δεν αλλάζω γιατί δεν βρίσκω κάποια ιδιαίτερα καλή προσφορά από π.χ. HOL που τα δίνει όλα σταθ. - κιν. - Internet) με κάποιες εκπτώσεις.

Πάραυτα τις τελευταίες 20ημέρες (μπορεί και παραπάνω...θα δω τα log files μου) αντιμετωπίζω σοβαρότατα προβλήματα αποσυγχρονισμού της γραμμής (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4440825&postcount=71). Το SNR ανεβοκατεβαίνει, έχω δηλώσει βλάβη 3 φορές, έχω ακούσει ότι πιο απίστευτο μπορεί να ακούσει κανείς και έχω απηυδήσει !!!
Το 80% των ανθρώπων στο τμήμα της εξυπηρέτησης πελατών δεν έχουν ιδέα που παν τα τέσσερα και για τι πράγμα μιλάμε (ένας μου είπε να αλλάξουμε τους DNS !!! donk !

Το τεχνικό τμήμα (δικτύου) δείχνει ότι άλλες φορές προσπαθεί και άλλες φορές είναι πασιφανές ότι απλά ακούει τον πόνο σου ενώ αυτός κάνει τα δικά του (από το να εφαρμόζει standard διαδικασίες μέχρι και να παίζει FIFA....(λέμε τώρα....)

Το θέμα είναι ότι 3 εβδομάδες στο περίμενε με ατάκες τους τύπου (το δηλώνω ΑΜΕΣΑ, και θα έχετε νέα μας εντός της ημέρας ενώ σχεδόν ποτέ δεν κάλεσαν πίσω..) και άλλες φθηνές απαράδεκτες δικαιολογίες δεν μου δίνουν την αίσθηση της εξυπηρέτησης.
Τους έχω "βρίσει" και από τη φόρμα επικοινωνίας που έχουν στο site τους και ούτε καν από εκεί δεν φάνηκε να τους νοιάζει τι λέει ο πελάτης....

Τελευταίο όχι και τόσο σημαντικό αλλά προσμετράει στη συνολική ΑΡΝΗΤΙΚΗ εικόνα, είναι η σχεδόν καθημερινή ενόχληση μου από εταιρίες που εικάζουν ότι καλούν από την wind και με ενημερώνουν με προσφορές αν μεταφέρω τις υπηρεσίες μου στην WIND (donk !)

Δεν ξέρω αν τα τεχνικά προβλήματα είναι μόνο σε εμένα ή στο κέντρο μου (Χαριλάου) αλλά όπως είπα και πριν ...δεν έχω την αίσθηση της εξυπηρέτησης και άρα θεωρώ ότι δεν παίρνω αυτό που πληρώνω...

flouris
16-12-11, 11:09
Καλημέρα! Είμαι εδώ και ένα μήνα συνδρομητής της Wind στην περιοχή Κάτω Τούμπα και δυστυχώς όσο περνά ο καιρός η κατάσταση χειροτερεύει! Αρχικά είχα 1-2 αποσυγχρονισμούς την εβδομάδα τώρα όμως εδώ και μια εβδομάδα το ρούτερ κάνει κάθε μισή ώρα! Μετρημένο ακριβώς κάθε μισή ώρα! Ξέρει κανείς τι παίζει;

psylos
17-12-11, 10:45
Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι σχετικο που ειμαι Ανω Τουμπα... Πηρες τη wind να το δηλωσεις βλαβη?

thanos.k
17-12-11, 21:16
wind ευοσμο ...πιανω 15 σταθερα ,χωρις αποσυνδεσεις με την τελευταια προσφορα...το εβαλα. 16 κατι το μηνα . Σχετικα γρηγορη ενεργοποιηση για νεα γραμμη μολις 3 βδομαδες (Νανε καλα και ο οτε που ετσειλε τεχνικο μεσα σε 9 μερες )...Σαν να δουλευει καλα το συστημα πλεον .

insider
18-12-11, 01:13
Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι σχετικο που ειμαι Ανω Τουμπα... Πηρες τη wind να το δηλωσεις βλαβη?
Είσαι σε άλλο κέντρο

Κάτσε να μετρήσω....
Από τις 27 Νοε έχω λάβει 5 SMS που λένε ότι δηλώθηκε βλάβη αλλά...έχω δηλώσει βλάβη πολύ περισσότερες φορές...(τουλάχιστον αυτό ζήτησα...)
Κάθε μέρα ενημερώνομαι με δική μου πρωτοβουλία ότι η βλάβη έχει κλείσει ως μη υφιστάμενη....και ξανά μανά τα ίδια την επόμενη...
Τηλέφωνο στο 13800, αναφορά του προβλήματος...θα δηλώσουμε βλάβη λένε...
Φαύλος κύκλος...
Με δικη μου πρωτοβουλία σημαίνει ότι καλώ εγώ για να μάθω τι έγινε με τη βλάβη γιατί αυτοί δεν καλούν με τίποτα πίσω....Κάνουν υποτίθεται έλεγχο και κλείνουν το ticket σα να μη συμβαίνει τίποτα...
Φοβερή εξυπηρέτηση...
Καμιά ιδέα έχει κανείς ως προς τι πρέπει να κάνω?

psylos
18-12-11, 02:38
Είσαι σε άλλο κέντρο

Κάτσε να μετρήσω....
Από τις 27 Νοε έχω λάβει 5 SMS που λένε ότι δηλώθηκε βλάβη αλλά...έχω δηλώσει βλάβη πολύ περισσότερες φορές...(τουλάχιστον αυτό ζήτησα...)
Κάθε μέρα ενημερώνομαι με δική μου πρωτοβουλία ότι η βλάβη έχει κλείσει ως μη υφιστάμενη....και ξανά μανά τα ίδια την επόμενη...
Τηλέφωνο στο 13800, αναφορά του προβλήματος...θα δηλώσουμε βλάβη λένε...
Φαύλος κύκλος...
Με δικη μου πρωτοβουλία σημαίνει ότι καλώ εγώ για να μάθω τι έγινε με τη βλάβη γιατί αυτοί δεν καλούν με τίποτα πίσω....Κάνουν υποτίθεται έλεγχο και κλείνουν το ticket σα να μη συμβαίνει τίποτα...
Φοβερή εξυπηρέτηση...
Καμιά ιδέα έχει κανείς ως προς τι πρέπει να κάνω?

Ειμαι αρκετα σιγουρος οτι ολη η περιοχη Τουμπας, Τριανδριας και Κρυονεριου εξυπηρετειται απο το ιδιο κεντρο "Τουμπας" που λογικα πρεπει να βρισκεται στον ΟΤΕ στη Παπαφη... Για να το λες μαλλον κατι ξερεις αλλα αυτη την εντυπωση εχω για το αστικο κεντρο...

insider
19-12-11, 11:31
Ειμαι αρκετα σιγουρος οτι ολη η περιοχη Τουμπας, Τριανδριας και Κρυονεριου εξυπηρετειται απο το ιδιο κεντρο "Τουμπας"
Έτσι είναι....εγώ απλά είμαι στο κέντρο που εξυπηρετεί Χαριλάου το οποίο βρίσκεται Ν. Εγνατία - Βούλγαρη

alexis2044
23-12-11, 13:52
Wind Ωραιόκαστρο.

Έκαναν 2,5 μήνες να με συνδέσουνε, συνδέθηκα πριν λίγες μέρες. Φορητότητα από OTE.

Δεν έχασα ιντερνετ ούτε τηλέφωνο καθόλου σε όλο αυτό το διάστημα, απλά ήρθε μια μέρα μηνυμα που έλεγε ότι μπήκα, έβαλα το ZTE και όλα οκ.

Κλειδώνω στα 1020/15831 kbps (UP/DOWN). (καλύτερα από ΟΤΕ, αλλά ίσως φταίει το ότι στον OTE ήμουνα σε fastpath, ενώ τώρα είμαι σε Interleaved. Με OTE κλείδωνα στα ~13500.)

Noise Margin (Up/Down) 13/8.8 dB
Line Attenuation (Up/Down) 13.8/19.9 dB

Μόνο παράπονο μου ότι το Youtube τελευταία φορτώνει σχετικά αργά.

Είμαι στο πακέτο M με 26.90Ε το μήνα ( 24άρι internet + αστικά/υπεραστικά απεριόριστα + έκπτωση 10Ε στο λογάριασμο κινητού, έχω wind κινητό).

bebakos11
29-12-11, 03:10
φιλε απο ωραιοκαστρο σε ποιο κεντρο ανηκεις παυλου μελα?γιατι το σκεφτομαι με τις τελευταιες προσφορες.

bebis19
23-01-12, 23:03
παιδες απο πυλαια μερια κοντα στο υψος του περιφεριακου μπορει να μου πει τις εντυπωσεις του για την wind?τωρα ειμαι οτε και σκεφτομαι να αλλαξω για οικονομικους λογους γιατι μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον οτε?

Copyright © Keen Notion Co (2002-2017) Copyright Keen Notion Co.