PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα φόρτωσης windows xp



johnyb98
18-07-11, 14:21
laptop με Windows XP.

NTLDR file missing.
press any key to restart.

Αντιγράφω από ένα windows cd το αρχείο \i386\ntldr και αρχίζουν και πάλι να φορτώνουν.
Δυστυχώς όμως, όχι μέχρι το desktop.

Αρχικά τα Windows φαίνεται να φορτώνουν κανονικά. Βγαίνει το logo των XP, η μπάρα από κάτω να τρέχει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα αρχίζουν τα προβλήματα...

Πριν φτάσει η οθόνη στο Welcome, βγαίνει σε χρώμα οθόνης γαλάζιο (παρόμοιο με αυτό που εμφανίζεται στο chkdsk των Windows), μήνυμα:

"autochk program not found - Skipping autochek".

Ακολουθεί BSOD με μήνυμα:

STOP: c000021a

session manager initialization 0xc000003a.

Κάποια βοήθεια να επαναφέρω τα Windows;

Υ.Γ. Αυτά που έχω κάνει έως τώρα είναι να αντιγράψω τον αρχικό δίσκο του laptop σε έναν άλλο που είχα (μήπως είναι πρόβλημα HDD, που δεν το νόμιζα και τόσο), αλλά τελικά δεν ήταν ο σκληρός.

Papados
18-07-11, 14:40
repair εχεις κάνει? έχεις ενημερώσει τα ΧΡ με το SP3?

johnyb98
18-07-11, 14:45
όχι, repair δεν έχω κάνει ακόμη. Δε νομίζω να κάνει και κάτι.

biggeo65
18-07-11, 14:52
Βάλε το CD των Windows, και τρέξε την επιδιόρθωση

Άλλαξε στο BIOS να ξεκινά από το CD
Αφού φορτώσει ότι είναι να φορτώσει θα σου βγάλει την οθόνη για εγκατάσταση.
Στο σημείο αυτό μην πατήσεις επιδιόρθωση γιατί θα ανοίθξει η κονσόλα.
Πάτα Εγκατάσταση των Windows
Πάτα F8 στην επόμενη οθόνη για αποδοχή της άδειας χρήσης.

Και στην τρίτη οθόνη πάτα R για repair των Windows.

Αν δεν δουλέψει μετά δοκιμάζουμε κάτι άλλο.

"autochk program not found " συνήθως το βγάζει όταν το partition των Windows δεν είναι σημειωμένο σαν bootable.
Αυτό ίσως να συνέβει επειδή πέρασες το NTDLR από το CD.

session manager initialization 0xc000003a, αυτό το μήνυμα το βγάζει συνήθως όταν υπάρχει πρόβλημα με ένα από τα αρχεία Winlogon.exe CSRSS.exe

sliv
18-07-11, 15:07
πρόβλημα δίσκου μου φαίνεται !!! το repair θα κάνει και CHECKDISK!!!!

cranky
18-07-11, 15:29
όχι, repair δεν έχω κάνει ακόμη. Δε νομίζω να κάνει και κάτι.
Πολύ κακώς.
Το πρώτο που έπρεπε να κάνεις.
Κάνε ό,τι λέει ο biggeo.

johnyb98
18-07-11, 15:52
πρόβλημα δίσκου μου φαίνεται !!! το repair θα κάνει και CHECKDISK!!!!

Ανέφερα στην αρχή του post ότι έχω δοκιμάσει με δεύτερο δίσκο. Αν εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό που περιγράφω, θα ήθελα να το γράψεις.

Θα δοκιμάσω τη διαδικασία του repair και θα αναφέρω.

sliv
18-07-11, 16:35
Ανέφερα στην αρχή του post ότι έχω δοκιμάσει με δεύτερο δίσκο. Αν εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό που περιγράφω, θα ήθελα να το γράψεις.

Θα δοκιμάσω τη διαδικασία του repair και θα αναφέρω.

OK ......στο πρόβλημα δίσκου εννοώ και πρόβλημα στο "File Αllocation Τable.." FAT ή NTFS. Δεν ξέρω πως έκανες copy το δίσκο αλλά ....προγράμματα του στυλ ghost που μπορεί να κοπιάρουν και το πρόβλημα......

Όποτε μπορεις αρχικά να κανείς chkddisk χρησιμοποιώντας ένα bootable cd σαν Pebuιlder ,hirens etc

johnyb98
18-07-11, 23:31
Δε μπορώ να προχωρήσω με repair. Υπάρχει το εξής πρόβλημα:αν βάλω για bootable cd κάποιο άλλο εκτός των XP, κάνει boot απ' το cd κανονικά:π.χ. Hiren's ή κάποιο άλλο που έχω. Αυτό αποδεικνύει, ασφαλώς, ότι το DVD-RW drive είναι εντάξει. Αν βάλω, όμως, να κάνει boot από XP cd, πάει να το διαβάσει, το προσπερνάει και συνεχίζει με το σκληρό.

Το cd είναι σίγουρα εντάξει.

Έχω δοκιμάσει με τρία cd, τριών διαφορετικών εκδόσεων XP, που είναι όλα εντάξει, και με όλα συμβαίνει το ίδιο.

Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Σαν να είναι κλειδωμένο όσον αφορά στα cd των Windows.

Μου φαίνεται πολύ, μα πάρα πολύ παράξενο!! Να διαβάζει τα bootable, εκτός απ' τα XP bootable cds.

biggeo65
19-07-11, 00:27
Πάτα F8 ή F11 για να σου βγάλει το boot menu.(Δεν θυμάμαι ακριβώς) Επέλεξε το CD,πάλι το προσπερνάει;
Αν και πάλι δεν μπορείς να ξεκινήσεις από το CD, δοκίμασε το εξής:

Αντέγραψε από έναν άλλο υπολογιστή με Windows ΧΡ τα αρχεία Winlogon.exe, CSRSS.EXE ,MSGINA.DLL και πέρασε τα στο δικό σου. Όλα αντιγράφωντε στον φάκελο C:\Windows\system32\

Είναι βασικό να πάρεις τα αρχεία αυτά από υπολογιστή που δουλεύει τα Windows XP, ίδια η νεώτερη έκδοση απο τα δικά σου, κι όχι από το CD των Windows, μια που είναι σε συμπιεσμένη μορφή κι ακόμη κι αν τα κάνεις extract (εξαγωγή) δεν θα συμβαδίζουν με αυτά που έχεις στον υπολογιστή σου.

Κάποιος απο το forum μπορεί να τα ανεβάσερι αν γράψεις τι XP είχες. SP1, SP2,SP3, τί;

Πρώτα όμως δοκίμασε την επιδιόρθωση. F8 ή F11 για boot menu κι επέλεξε το CD.

johnyb98
19-07-11, 15:02
Πατάω F12 και βγάζει MultiBoot menu. Επιλέγω το DVD αλλά και πάλι το προσπερνάει.

Το laptop έχει XP Pro SP3. Δεν έχω άλλο υπολογιστή για να πάρω από κει τα αρχεία.

Αν ανεβάσει κάποιος αυτά τα αρχεία, θα ήθελα και μία μικρή βοήθεια πού τα βρίσκω και πώς τα κατεβάζω.

johnyb98
19-07-11, 21:59
Σαν να μυρίζει ιός στον ορίζοντα. Κάτι μου λέει ότι ο ιός (ή τέλος πάντων κάποιος άλλος) έχει πριράξει το boot.ini. Δίνω παρακάτω το boot.ini και τα partitions του δίσκου, όπως φαίνονται, τόσο στην πλοήγηση από windows explorer, όσο και από Disk management:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition (bootscreen)" /noexecute=optin /fastdetect /KERNEL=kernel1.exe
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

Αν αντιγράψω με copy το NTLDR στο root του προβληματικού δίσκου, ξεκινούν τα XP με ένα μενού δύο επιλογών. Δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Ίσως γι' αυτό να είναι και δύο οι εντολές στο boot.ini. Εγώ ανέβασα εικόνες και το boot.ini για να δείτε τα partitions και να μου πείτε αν συμβαδίζουν οι εντολές του .ini με τα partitions, γιατί δεν ξέρω.

Ίσως, αν δείτε σφάλμα στο boot.ini και το διορθώσω με το χέρι, να φτάξουν όλα. Κάτι που θα έκανε το repair (πιστεύω), το οποίο, για τους λόγους που προανέφερα, δε μπορώ να κάνω.

biggeo65
20-07-11, 10:56
Δεν υπάρχει σφάλμα στο boot.ini ,όπως το βλέπω. Mε βάση την καταχώρηση τα windows ξεκινούν από τον δίσκο (0) ,partition (2), που σημαίνει από τον δίσκο που βλέπεις και το partition Ε:

Bλέπω τώρα ότι υπάρχει κι ένα partition ΟΕΜ ,προφανώς recovery partition; Και ίσως η ύπαξη αυτού του partition σε συνδυασμό με κάποια ρύθμιση στο BIOS δεν σε αφήνει να κάνεις boot από CD.

Δοκίμασε τα εξής, ισχύει για τα περισσότερα ACER

A) Κλείσε κι άνοιξε το laptop.

B) Στην οθόνη του ACER BIOS πάτα το ALT+F10 μαζί (ταυτόχρονα). Πρέπει να αρχίσει το ACER eRecovery.

Γ) Mόλις φορτώσει πάτα Restore factory default settings. Πάτα ΟΚ για συνέχεια

Το eRecovery θα επαναφέρει τα πάντα όπως ήταν πριν, και θα μπορέσεις να μπειθς στα Windows.

To θέμα είναι ότι αν χρησημοποιήσεις αυτή την μέθοδο, θα χαθούν τυχόν αναβαθμίσεις και προσωπικές ρυθμίσεις που έκανες στα Windows.

Aν θες πριν δοκιμάσεις τα παραπάνω, δοκίμασε πρώτα αυτό που λέγαμε για αντιγραφή αρχείων.
Kάποιος στο forum θα έχει Windows XP.

nnn
20-07-11, 11:24
Για αρχή κατέβασε τα 2 αρχεία
ntldr
ntdetect.com

και με κάποιον τρόπο αντέγραψε τα στο boot drive σου.

johnyb98
21-07-11, 00:04
Λοιπόν, έχω ευχάριστα. Βρήκα ένα cd της έκδοσης που μας ενδιαφέρει που το drive το διάβασε.

Τώρα μπορώ να προχωρήσω με το repair.

Αναμένετε νέα...

johnyb98
21-07-11, 11:05
Το rapair (μάλλον) δούλεψε. Τί εννοώ μάλλον; Μπήκα στο desktop, αλλά παρ' όλ' αυτά έχω κάποιες απορίες για τη διαδικασία του repair:

Απ' ό,τι είδα το repair κάνει την ίδια εγκατάσταση, σαν να κάνεις format. Ζητάει και πάλι s/n (όχι όνομα και εταιρεία), ζητάει να εγκαταστήσεις γλώσσες, βάζει drivers... Συμπλήρωσα και πάλι s/n. Μέχρι εδώ καλά.

Εκεί που όλα βάδιζαν ρολόι, ξαφνικά άρχισε να διακόπτεται η αντιγραφή σε διάφορα αρχεία. Άλλα .DLL, άλλα .DL_, ... Εγώ πάτησα άκυρο να διακόψω την εγκατάσταση, αλλά με το άκυρο η εγκατάσταση έβγαζε μήνυμα:"Θέλετε να παραλείψετε την αντιγραφή αυτού του αρχείου;". Πάτησα "Ναι" και η εγκατάσταση-repair συνεχίστηκε. Σε άλλο αρχείο που πάτησα "Άκυρο" το μήνυμα έγραφε "Θέλετε να παραλείψετε την αντιγραφή αυτού του αρχείου; Αν πατήσετε "Ναι" τα Windows είναι πιθανό να μη δουλεύουν σωστά.". Και πάλι πάτησα "Ναι". Σκέφτηκα μήπως τα αρχεία που έβγαινε το μήνυμα ήταν λόγω του ότι το cd που έκανα το repair ήταν με διαφορετικό SP απ' το εγκατεστημένο στο laptop. Παρέλειψα περίπου 80-100 αρχεία!! Παρ' όλ' αυτά τα Windows φαίνεται να λειτουργούν σωστά.

Κάποια σχόλια σχετικά με τη διαδικασία repair; Είναι κάτι σαν clean install; Ζητάει και πάλι s/n; Τί έχετε να πείτε για τα αρχεία που παρελειψα; Ο τίτλος του παραθύρου στα μηνύματα αντιγραφής αρχείων έγραφε "Πρόβλημα ανάγνωσης αρχείου...". Κάπως έτσι. Λέτε να ήταν πρόβλημα και πάλι cd; Είναι τοσο ευαίσθητο το drive του laptop που θέλει ένα τέλειο cd για να δουλέψει;

Το σχόλιό σας σχετικά με τα αρχεία που παρέλειψα και αν τελικά έτσι τα windows θα δουλέψουν σωστά;

cranky
21-07-11, 11:37
Ναί, η επιδιόρθωση εγκατάστασης, ζητάει s/n.
Δεν έπρεπε να διακόψεις την εγκατάσταση αρχείων, αυτό ζήτησες να κάνει η επιδιόρθωση.
Θα πρέπει να δοκιμάσεις όόόλες τις λειτουργίες των Win, πρίν πείς οτι όλα δουλεύουν άψογα.

biggeo65
21-07-11, 11:49
Αυτό που λέει ο Cranky. Aν το CD είχε παλιότερο service pack από αυτό που ήταν περασμένο στον υπολογιστή σου, ίσως να δουλεύουν όλα καλά.
Αν το service pack ήταν νεώτερο στο CD, τότε θα συναντήσεις προβλήματα.

Δοκίμασε το Windows update και κάνε αναβάθμιση ότι βγάλει, ώστε να είσαι σίγουρος ότι όλα δουλεύουν ομαλά.

johnyb98
21-07-11, 13:40
Δεν έπρεπε να διακόψεις την εγκατάσταση αρχείων, αυτό ζήτησες να κάνει η επιδιόρθωση.

Δε διέκοψα την εγκατάσταση των αρχείων. Δεν σας ανέφερα μία λεπτομέρεια σχετικά με το σημείο της αντιγραφής. Πριν το "Άκυρο" στην αντιγραφή των αρχείων, υπήρχε κουμπί "Επανάληψη", το οποίο και πάτησα. Η αντιγραφή και πάλι δε δούλεψε. Πάταγα συνέχεια "Επανάληψη", χωρίς αποτέλεσμα. Τρίτη επιλογή δεν υπήρχε. Οπότε το "Άκυρο" ήταν μονόδρομος.


Θα πρέπει να δοκιμάσεις όόόλες τις λειτουργίες των Win, πρίν πείς οτι όλα δουλεύουν άψογα.

Τί λειτουργίες συστήνετε να δοκιμάσω για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι εντάξει;

cranky
21-07-11, 14:36
Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη.
Θα πρέπει να δοκιμαστούν όλες.
Απο ανασυγκρότηση δίσκων μέχρι αναπαραγωγή αρχείων, κι' απο αρχεία βοήθειας μέχρι παιχνίδια.

biggeo65
21-07-11, 17:04
Βασικά πρώτη προτεραιότητα Windows update. Αν τρέξει και αναβαθμίση ομαλά το σύστημα, κατα μεγάλο ποσοστό είσαι εντάξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.