PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπτόμενη Συνομιλία - hol



Kostas_P74
18-07-11, 16:23
Καλησπέρα,

Η σύνδεσή μου είναι το double-play της HOL. Εδώ και αρκετό καιρό παρ' όλο που έχω αλλάξει 2 routers της HOL, συνεχίζω να έχω διακοπτόμενη συνομιλία. Συγκεκριμένα ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατά τη διάρκεια μιας κλήσης "χάνεται" η φωνή απο τον συνομιλητή μου...δηλαδή δεν μπορώ ν' ακούσω τι λέει ενώ αυτός με ακούει μια χαρά.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι ή προς ποιά κατεύθυνση να κοιτάξω; Ευπρόσδεκτη κάθε ιδέα.

ευχαριστώ

andm
18-07-11, 16:24
Voip έχεις;Τους έχεις ενημερώσει;

Kostas_P74
18-07-11, 16:29
ναι, τη σύνδεση πάνω στο router την έχω στο VoIP. Το τηλέφωνο (ενσύρματο panasonic) συνδέεται στο line1 του router. Τώρα απο εκεί και πέρα, η υποδοχή του τηλεφώνου ή είναι στο Line είτε στο data πάλι έχω διακοπτόμενη συνομιλία.
Έχω αλλάξει 2 routers και πάλι το ίδιο πράγμα...

vaggoulas
18-07-11, 17:54
Άλλη τηλ.συσκευή δοκίμασες?Τι περιοχή είσαι?

Kostas_P74
18-07-11, 23:55
δοκίμασα με άλλη τηλεφωνική συσκευή και επιπλέον άλλαξα και όλα τα καλώδια (μήπως και..). Περιοχή είμαι Κάτω Χαλάνδρι κοντά στο Ψυχικό.
Θα πάρω αύριο πάλι τη HOL και ελπίζω να βρω λύση...

Kostas_P74
21-07-11, 11:45
Η απάντηση απο τη hol ήταν ότι επειδή πάνω απο το router περνάει φωνή και δεδομένα (λόγω VoIP), θα πρέπει να ανοιγοκλείνω το router ανά διαστήματα πχ. 2-3 φορές την εβδομάδα, και όχι να το έχω συνέχεια ανοιχτό. Αυτό λένε οφείλεται στο θορυβο της γραμμής.
Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια κάτι τέτοιο.

Η επόμενη εναλλακτική που σκέφτηκα είναι να δοκίμαζα τη συνδεσμολογία χωρίς VoIP, και να έπαιρνα τη φωνή κατευθείαν απο τη τηλεφωνική πρίζα, οπότε και να βάλω splitter.

@ ADSLgr.com All rights reserved.