PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 θέματα για πλατφόρμες Cisco



mspant
14-10-06, 18:29
Γεια χαρά,

έχω 2 θέματα για cicso υλοποιήσεις και θα ήθελα τη βοήθειά σας ή αν έχετε υπόψιν σας κάποιο άλλο forum ώστε να μπορέσω να απευθυνθώ.
Σάς περιγράφω τη μέχρι στιγμής κατάσταση
Ένας cisco 2650xm για σύνδεση στο internet, πίσω ένα pix 515e και πίσω ένας catalyst 8500 στον οποίο πέφτουν άλλοι "μικρότεροι" catalyst.
1. Ανάμεσα στον 2650xm και pix έχω private διευθύνσεις όπως και στο υπόλοιπό μου δίκτυο (όπου χρειάζεται παίζει nat για servers όπως www και e-mail). Ποιά ακριβώς βήματα πρέπει να "κάνω" για να υλοποιήσω vpn για remote access users (θέλω χρήστες να συνδέονται μέσω των adsl τους στο δίκτυο μου) και το authentication να γίνεται μέσω του active directory. Οι clients θα "παίζουνε" με Cisco Systems VPN Client.
2. Θέλω ακόμα να προσθέσω στη μέχρι ώρας υλοποίηση και μια 2048/256 adsl για internet και να αφήσω την υπάρχουσα για τους www / e-mail servers . Υπάρχει τρόπος ώστε χωρίς πολλές αλλαγές και με όσο ποιο λίγες προσθήκες ή και καθόλου στον υπάρχων ενεργό εξοπλισμό μου να καταφέρω ώστε όλοι οι χρήστες να έχουνε πρόσβαση στο internet μέσω της adsl και την υπάρχουσα γραμμή να την κρατήσω για τους servers ;

Παρακαλώ οι απαντήσεις σας να είναι απλοϊκές γιατί οι γνώσεις μου είναι σε αρχικό στάδιο.

Ευχαριστώ

cprotopapas
14-10-06, 18:42
Cisco NetPro forums:
http://forums.cisco.com/eforum/servl...Prof?page=main

Εδώ θα βρείς πολύ βοήθεια.Τα 2 θέματα που έθεσες είναι αρκετά πολύπλοκα και θα σου έλεγα να ζητήσεις βοήθεια κάποιου ειδικού(ειδικά αφού μιλάς για εταιρικό δίκτυο).

karavagos
14-10-06, 21:52
Ένας cisco 2650xm για σύνδεση στο internet, πίσω ένα pix 515e και πίσω ένας catalyst 8500 στον οποίο πέφτουν άλλοι "μικρότεροι" catalyst.

Το 8500 ήταν κυρίως ATM switch (αν και έπαιρνε Eth κάρτες). Μήπως ήθελες να πεις 6500?

mspant
15-10-06, 00:12
Όχι 6500 αλλά το παρακάτω :
http://www.cisco.com/warp/public/cc/pd/si/casi/ca8500/index.shtml.

karavagos
15-10-06, 01:18
Άρα πράγματι έχεις το "ιστορικό" switch της Cisco :respekt:

Τώρα για αυτά που ζητάς, δυστυχώς χωρίς τεχνική μελέτη από κάποιον που γνωρίζει δεν θα καταφέρεις και πολλά. Εκτός αν θέλεις (και μπορείς) να πειραματιστείς, αρκεί να σου περισσεύει ελεύθερος χρόνος...και φυσικά έχεις όρεξη για διάβασμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.