PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα στο Ριο



dvetto
19-07-11, 10:53
Είμαι συνδρομητής της HOL εδώ και 3 χρόνια περίπου στο hol double play. Σε γενικές γραμμές δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, αν εξαιρέσουμε βέβαια τη μικρή ταχύτητα κλειδώματος (~4 MBps) η οποία οφείλεται και στη μεγάλη απόσταση απο το κέντρο (αν και θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνω τουλάχιστον στα 6-7 (σύμφωνα και με τις μετρήσεις που έκανε πρόσφατα ο τεχνικός της HOL).
Πριν 1 μήνα παρατήρησα το router να κλειδώνει στο 1.5 MBps δηλαδή ταχύτητα πετσοκομμένη πάνω απο το μισό.
Eπικοινώνησα με τη HOL, ήρθε ο τεχνικός, έλεγξε τη γραμμή, βρήκε ότι πράγματι η ταχύτητα είναι ανεξήγητα χαμηλή, έκανε κάτι δοκιμές χωρίς επιτυχία και τελικά μου είπε ότι το πρόβλημα είναι του OTE και θα δηλωθεί.
Με προετοίμασε βέβαια λεγοντάς μου πως μάλλον να μην περιμένω και πολλά, γιατί η απάντηση του OTE θα είναι ότι αυτή είναι η ταχύτητα και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Πράγματι όταν μετά απο κάποιες μέρες επικοινώνησα πάλι με τη HOL, η απάντηση που μου έδωσαν ήταν ακριβώς αυτή. Ότι δηλαδή είναι θέμα ΟΤΕ και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Απάντησα ότι αυτό εμένα δεν με καλύπτει, γιατί 1ον δεν μου εξηγεί γιατί ξαφνικά η ταχύτητα έπεσε στο μισό, και 2ον γιατί σαν συνδρομητής της HOL αυτή είναι υπεύθυνη απέναντι μου και όχι ο ΟΤΕ που τον χρησιμοποιεί συνέχεια σαν την κολυμβήθρα του Σιλωάμ για να ξεπλένει τα δικά της άπλυτα. Στην τελική αν δε μπορεί να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές της ας το κλείσει το μαγαζί.
Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος απο Ριο ή Πάτρα ή γύρω περιοχές παρόμοιο πρόβλημα?
Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι κινήσεις μπορώ να κάνω?
Έχω εκνευριστεί πολύ με τη συμπεριφορά στη HOL και σκέφτομαι να ξαναγυρίσω ΟΤΕ κι ας πληρώνω κάτι παραπάνω, πως μπορώ όμως να σιγουρευτώ πριν κάνω τέτοια κίνηση ότι θα έχω καλύτερες ταχύτητες?

dkmaster
19-07-11, 12:46
Φίλε μου καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά αν ο ΟΤΕ τους απάντησε π.χ ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα καλύτερα ζεύγη για να σε βάλουν τότε δεν μπορεί να κάνει και πολλά ο οποιοσδήποτε εναλλακτικός πάροχος. Δεν είναι ότι ρίχνουν το μπαλάκι στον ΟΤΕ αλλά σκέψου πως το δίκτυο είναι το δημόσιο, δηλαδή πατάν όλοι στα καλώδια που ελέγχει ο ΟΤΕ, οπότε όντως εκείνος είναι υπεύθυνος για επίλυση θεμάτων δικτύου.

Ο τεχνικός της hol που ήρθε στο χώρο σου, τι σου είπε από μετρήσεις; Βρήκε κάποιο βραχυκύκλωμα στο δίκτυο;

dvetto
19-07-11, 13:00
Φίλε μου καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά αν ο ΟΤΕ τους απάντησε π.χ ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα καλύτερα ζεύγη για να σε βάλουν τότε δεν μπορεί να κάνει και πολλά ο οποιοσδήποτε εναλλακτικός πάροχος. Δεν είναι ότι ρίχνουν το μπαλάκι στον ΟΤΕ αλλά σκέψου πως το δίκτυο είναι το δημόσιο, δηλαδή πατάν όλοι στα καλώδια που ελέγχει ο ΟΤΕ, οπότε όντως εκείνος είναι υπεύθυνος για επίλυση θεμάτων δικτύου.

Ο τεχνικός της hol που ήρθε στο χώρο σου, τι σου είπε από μετρήσεις; Βρήκε κάποιο βραχυκύκλωμα στο δίκτυο;

Μα δεν μου έδωσαν καμμία εξήγηση. Η τηλεφωνήτρια το μόνο που ήξερε να μου πει είναι ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και δεν μπορεί να γίνει κάτι. Νομίζω ότι το λιγότερο που δικαιούμαι σαν συνδρομητής είναι μια εξήγηση περισσότερο κατατοπιστική. Γιατί ξαφνικά η ταχυτητά μου μετά απο 3 χρόνια πέφτει στο μισό? Να πω ότι ειχα και καμμιά ταχύτητα της προκοπής...Γυρω στα 3.5 κλείδωνα συνήθως..
Ο τεχνικός της hol μαζί με κάποιον στο κέντρο πήραν μετρήσεις και απο συνδρομητές κοντά στη περιοχή και μου είπε ότι βλέπει ανεξήγητα χαμηλές ταχύτητες, χωρίς όμως εμφανές πρόβλημα, βραχυκυκλώματα, θόρυβο, κλπ.
Ξέρω φίλε μου ότι το συμβόλαιο που υπογράφουμε δεν δεσμεύει το πάροχο σχετικά με τη ταχύτητα, αλλά το να υποβαθμίζουν τις υπηρεσίες που χρυσοπληρώνουμε, χωρίς καμμία εξήγηση, το νοιώθω εντελώς κοροιδία.

dkmaster
19-07-11, 14:01
Εάν έχουν πέσει και συγχρονισμοί άλλων στην περιοχή σημαίνει πως κάτι έχει χτυπήσει σε καφάο πιθανόν. Την υποβάθμιση σε τέτοιες περιπτώσεις δεν στις κάνει ο πάροχος, ούτε ο ΟΤΕ σκόπιμα. Από τη στιγμή που όπως καταλαβαίνω είναι γενικό της περιοχής πλέον θα έπρεπε ο ΟΤΕ να το χαρακτηρίσει καλωδιακή βλάβη ώστε να περαστούν νέα και λειτουργικά ζεύγη. Πάνω σε αυτό και στον ΟΤΕ να ήσουν δε νομίζω πως θα άλλαζε κάτι τραγικά, εκτός αν έχει καμια καμπίνα στην περιοχή.

Τώρα για το τι ακριβώς συνέβη, δεν νομίζω να σου απαντήσουν γιατί δεν πιστεύω και ο ΟΤΕ να κάθεται να το αναλύει. Προφανώς τους είπαν κάναμε μετρήσεις εκεί, και οι δικοί μας στα ίδια επίπεδα κυμαίνονται, δεν γίνεται κάτι.

mondeo
19-07-11, 14:25
Φίλε μου κέρδισες τον πρώτο αριθμό του λαχείου.......
Και στον πΟΤΕ να γυρίσεις, αν τα καλώδια στην περιοχή σου έχουν τα χάλια τους μην περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα.

dvetto
19-07-11, 14:41
Εάν έχουν πέσει και συγχρονισμοί άλλων στην περιοχή σημαίνει πως κάτι έχει χτυπήσει σε καφάο πιθανόν. Την υποβάθμιση σε τέτοιες περιπτώσεις δεν στις κάνει ο πάροχος, ούτε ο ΟΤΕ σκόπιμα. Από τη στιγμή που όπως καταλαβαίνω είναι γενικό της περιοχής πλέον θα έπρεπε ο ΟΤΕ να το χαρακτηρίσει καλωδιακή βλάβη ώστε να περαστούν νέα και λειτουργικά ζεύγη. Πάνω σε αυτό και στον ΟΤΕ να ήσουν δε νομίζω πως θα άλλαζε κάτι τραγικά, εκτός αν έχει καμια καμπίνα στην περιοχή.

Τώρα για το τι ακριβώς συνέβη, δεν νομίζω να σου απαντήσουν γιατί δεν πιστεύω και ο ΟΤΕ να κάθεται να το αναλύει. Προφανώς τους είπαν κάναμε μετρήσεις εκεί, και οι δικοί μας στα ίδια επίπεδα κυμαίνονται, δεν γίνεται κάτι.

Για τη σκοπιμότητα δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ή όχι. Δεν θα μπορούσε πχ ο ΟΤΕ να κατεβάζει ταχύτητες σε υπάρχοντες συνδρομητές (αν ανήκουν και σε άλλους παρόχους, ακόμα πιο εύκολα) για να εξυπηρετήσει καινούργιους?
Το θέμα είναι ότι πράγματι και στον ΟΤΕ να πήγαινα, κανεις δε εξασφαλίζει εκ των προτέρων καλύτερη ταχύτητα.
Αρα το συμπέρασμα με λίγα λόγια είναι....σκάσε και κολύμπα...αυτό είναι που με πειράζει.

........Auto merged post: dvetto πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε μου κέρδισες τον πρώτο αριθμό του λαχείου.......
Και στον πΟΤΕ να γυρίσεις, αν τα καλώδια στην περιοχή σου έχουν τα χάλια τους μην περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα.

Αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι πως μια ωραία πρωία ξαφνικά η ταχύτητα έπεσε στο μισό, δεν είναι κάτι που υπήρχε από την αρχή, ή χειροτερευε με το καιρό

mondeo
19-07-11, 16:45
Αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι πως μια ωραία πρωία ξαφνικά η ταχύτητα έπεσε στο μισό, δεν είναι κάτι που υπήρχε από την αρχή, ή χειροτερευε με το καιρό

Φυσικά και γίνεται.
Αρκεί απλά και μόνο να γεμίσει νερό από κάποια αιτία ένα υπόγειο φρεάτιο του πΟΤΕ.
Μία άλλη περίπτωση είναι κάποια στιγμή να πήραν το δικό σου το ζεύγος που ήταν σχετικά καλό και να το έδωσαν σε δικό τους συνδρομητή φορτώνοντας σε σένα τη σκαρταδούρα.
Ζήτησε συνδυαστικό ραντεβού με συμμετοχή τεχνικών ΟΤΕ-HOL.

dvetto
20-07-11, 12:38
Φυσικά και γίνεται.
Αρκεί απλά και μόνο να γεμίσει νερό από κάποια αιτία ένα υπόγειο φρεάτιο του πΟΤΕ.
Μία άλλη περίπτωση είναι κάποια στιγμή να πήραν το δικό σου το ζεύγος που ήταν σχετικά καλό και να το έδωσαν σε δικό τους συνδρομητή φορτώνοντας σε σένα τη σκαρταδούρα.
Ζήτησε συνδυαστικό ραντεβού με συμμετοχή τεχνικών ΟΤΕ-HOL.

Αυτό πιστεύω και γω αλλά δυστυχώς δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να βγάλω άκρη....

pavlosgr
13-09-11, 20:41
Εγώ πριν ένα χρόνο σουτάρησα την HOL και γλύτωσα τον ψυχίατρο.
Κλείδωνε όπου ήθελε, streaming δεν μπορούσα να δω, τα torrents σέρνονταν.

Τώρα θα μου πεις συμβαίνει σε όλους.

Πάντως ακριβώς μετά την αλλαγή στον ΟΤΕ (6 μέρες πήρε) κατέβαζα και κατεβάζω με 1.8MBytes/sec.
Την ταχύτητα αυτή την έχω και σε πολλά torrents.
Το streaming έφτιαξε άμμεσα και γενικά απολύτως κανένα πρόβλημα.
Τώρα να είχε πρόβλημα τα ζεύγος και να μου το άλλαξε ο ΟΤΕ για να με
ευχαριστήσει δεν νομίζω. Προτιμώ να πληρώνω 20 ευρώ το δίμηνο παραπάνω
και να κάνω την δουλειά όποτε θέλω όπως θέλω.

D_J_V
14-09-11, 02:45
Προτείνω να τους ζητήσεις αλλαγή προφίλ στα 6 MBps κι αν συνεχίζει στα 4 ή ακόμη και στα 2 ...
Προφανώς είτε είσαι σε μεγάλη απόσταση είτε η γραμμή κάπου "χάνει"
Πολλές φορές ευθύνονται και οι γείτονες που βάζουν DSL χωρίς φίλτρα καλά ή με τηλεφωνικές συσκευές της πλάκας...

yannithom
14-09-11, 21:14
Φίλε dvetto, θα σου ήμουν υπόχρεος αν περιέγραφες που περίπου στο Ριο μένεις , μιας και πρόσφατα μετακόμισα στο Ριο και εγώ (και περιμένω εδώ και 1 ΜΗΝΑ περίπου την HOL - να δεις που στο τέλος θα φάνε "ακυρο" και θα προτιμήσω ΟΤΕ) και θα ήθελα να είχα μια ιδέα από ταχύτητες εδώ..Ευχαριστώ :sorry:

hyperakos
13-01-12, 22:59
Εχω να γραψω αιωνες σε αυτο το υπεροχο forum....αλλα ας παμε στο θεμα...

Μενω Αγ.Βασιλειο (κοντα στο Ριο),εχω και εγω HOL ξαφνικα το καλοκαιρι (αν θυμαμαι καλα) η ταχυτητα επεσε στο
1,5 Μbit απο 4,5-5 που κλειδωνε...φυσικα δεν μπορει να γινει τιποτα,ουτε καν συνδυαστικο ραντεβου δεχεται να κανει ο ΟΤΕ γιατι "παταει" στην αποσταση που εχω απο κεντρο που ειναι
4,5 χλμ...

Το επιχειρημα το δικο μου βεβαια ειναι οτι 2 χρονια η υπηρεσια δουλευε μια χαρα στα 4,5 χλμ αποσταση,αν θεωρησουμε δεδομενο οτι ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΕΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΣΕΚΟΥΡΙ?????.......οπως και του φιλου, και οοο τι συμπτωση,ειμαστε και οι δυο στο 1,5 Mbit.

Σημερα, περασε ενα συνεργειο του ΟΤΕ, χτυπησε το κουδουνι...... η μανουλα φυσικα δεν ανοιξε (ειμαστε σε περιεργες εποχες)
και την ενημερωσαν οτι γινεται αναβαθμιση στην περιοχη:rofl:

τα συμπερασματα δικα σας...το internet εννοειτε οτι θα το κοψω τελειως θα αλλαξω παροχο και θα εχω μονο τηλεφωνια (εξαλλου δεν μενω πλεον μονιμα σε αυτο το σπιτι)...ααα ξεχασα οτι εχω και βραχυκυκλωμα στη γραμμη

κλειδωνει στα 1500/862 και το upload που εχω ειναι 10 Kb:up::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.