PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελευταίο “παραλήρημα” πριν την οριστική αποχώρηση μου από τον ΟΤΕ γενικά.



Agent_
19-07-11, 19:43
Αφού δεν μπορώ πλέων να κάνω και τίποτε άλλο θα κάτσω και θα σας γράψω τον πόνο μου και εγώ λοιπών έτσι απλά για να κάνουμε κουβέντα.

Εδώ και τρία χρόνια που έχω μεταφερθεί σε νέα κατοικία έμπλεξα και εγώ σαν θύμα μιας μεγάλης γκαντεμιάς (Ίσως αντίστοιχη με αυτή που εκπέμπει ο Μητσοτάκης). Σε αντίθεση με τις προσδοκίες μου λόγο απόστασης με το παλιό σπίτι πίστεψα ότι εδώ που θα μεταφερθώ θα δω μια άσπρη μέρα όσο αφορά την γραμμή μου, έλα όμως που έκανα λάθος μεγάλο… Στην περιοχή που μένω κάποτε ένα παραπόταμο του Κηφισού που τώρα βεβαία έχει μπαζωθεί εμπόδισε τον τότε σχεδιασμό ανάπτυξης τηλεφωνικού δικτύου του οτε με αποτέλεσμα αντί να έρθουν γραμμές από τον ΟΤΕ Περιστερίου (Περίπου 1500 μέτρα μακριά μήκος καλωδίου) ήρθαν από τον ΟΤΕ Αιγάλεω (Περίπου 2600 μέτρα μακριά μήκος καλωδίου). Θα μου πείτε εεε ζητάς πολλά και στο παλιό σπίτι 6500mbps είχες! Ε εκεί θα πιάσεις ένα 8mbps για πλάκα. Μακάρι να ήταν όμως έτσι καθώς τελικά όπως αποδείχθηκε τα καλώδια που έχουν περαστεί σε αυτή την περιοχή είναι φτιαγμένα από κλωστές (όχι όλα βεβαία) βομβραδιζοντε με μεγάλες παρεμβολές στυλ ότι νάνε κανονικά και το αποτέλεσμα είναι ένα από τα ποιο τραγικά που έχω δει σε adsl εγώ προσωπικά(υπάρχουν και χειρότερα σίγουρα).

Μια μέρα του καλοκαιριού λοιπών κάνω και εγώ την αίτηση μου στον ΟΤΕ για νέα γραμμή ISDN. Αφού συνδέθηκα προβλεπόμενα στην ώρα που έπρεπε ζήτησα τότε από τον ΟΤΕ adsl 2mbps καθώς θα έμπαινα και φαντάρος τον χειμώνα οπότε δεν θα μου χρειαζόταν ποιο γρήγορο ιντερνετ απλά για τα τυπικά πράγματα. Μετά τον στρατό λοιπών αποφασίζω να μεταβώ σε ένα πακέτο 24mbps. Τότε λοιπών άρχισαν οι περιπέτειες…

Αφού λοιπών γίνεται η αίτηση μου για το 24mbps μετά από λίγες ώρες όντος γυρίζει το προφίλ σε ελεύθερο! Ο τι ωραία τι καλά είχα 8500/1024!!!! Απίστευτο χαρά και εγώ κατέβαζα με 900kbps :D. όχι για πολύ όμως(χε χε χε). Βέβαια είχα παρατηρήσει κάποιες αποσυνδέσεις λίγο σπαστικές μεν αλά σκέφτηκα ότι θα με φτιάξει ο ΟΤΕ αφού δηλώσω μια βλάβη. Μια δευτέρα μεσημέρι γίνεται αποσύνδεση και πέφτω στα 6000/740. Παθαίνω το πρώτο “εγκεφαλικό”. Μετά από 2 ώρες επανέρχεται η γραμμή. Το μυαλό μου πήγε ότι θα υπάρχει κανα SHDSL στην περιοχή και κάθε φορά που θα ανάβει θα γίνεται χαμός καθώς αυτό το φαινόμενο γινόταν συστηματικά δευτέρα/τρίτη/πέμπτη/παρασκευή τις ίδιες ώρες περίπου από τις 14:00-16-17. Γενικά οι αποσυνδέσεις συνεχίστηκαν οπότε και κάλεσα τον ΟΤΕ και δήλωσα το πρόβλημα μου. Μου είπαν ότι θα σταλεί συνεργείο στην περιοχή. Έτσι και έγινε λοιπών.
Ήρθε λοιπών ο τεχνικός του οτε εξοπλισμένος με TDR(ουαου ένιωσα ότι όντος θα υπάρξει αποτέλεσμα!!) και άρχισε να κάνει την δουλειά του. Έτυχε κιόλας να συστηθούμε και μετά από τις εργασίες μου είπε ότι βρήκε ένα καλώδιο σε ποιο καθαρό δίκτυο με ελαφρά μικρότερη ταχύτητα αλά πολύ πιο σταθερό οπότε μου είπε ότι έκανε αλλαγή κεντρικού καλωδίου και όταν θα πάει στο κέντρο θα αλλάξει όριο και πόρτα στο dslam για να είναι σίγουρος αυτός ότι είναι όλα οκ. Οκ και εγώ αρκετά χαρούμενος το δέχτηκα μιας και είδα πραγματικά ότι κάτι πάει να γίνει προς το καλύτερο.

Όταν έφυγε ο τεχνικός είχα ταχύτητα 7900/1020 αρκετά καλά σκέφτηκα καθώς δεν υπήρχαν και πολύ συχνές αποσυνδέσεις. Στις 15:00 το μεσημέρι εκείνη την μέρα γίνεται μια αποσύνδεση σε όλη την γραμμή (Νεκρό τηλέφωνο/ADSL) για περίπου 3-4 λεπτά (σκέφτηκα ότι κάνει το παλικάρι αλλαγή στο όριο και στην πόρτα του dslam) . Όταν επανήλθε η γραμμή εκεί ήταν και η έναρξη όλου του “Γολγοθά όσο αφορά την εμπειρία μου με το ADSL”. Όπως είπα λοιπών η γραμμή επανήλθε, ανοίγω κατευθείαν το rourter και βλέπω στα στατιστικά 4800/600. Παθαίνω συγκοπή! Έλπιζα μέσα μου ότι θα είναι κάποια παρεμβολή και όχι ότι προκλήθηκε από την αλλαγή στη πόρτα dslam η στο όριο. Οπότε και αμέσως κάλεσα το 121 και δήλωσα τα νέα δεδομένα με λεπτομέρειες.

Την επόμενη μέρα με καλεί κάποιος από το noc που μου λέει με έντονο ύφος ότι στην περιοχή μου που τυχαίνει να είναι και πάρα πολύ μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ όλοι παίζουν με 2mbps και δεν γίνεται να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 4700 που παίζω τώρα και με αποσυνδέσεις οπότε ο μόνος τρόπος να έχω σταθερό ιντερνετ είναι να γυρίσω πακέτο σε 2mbps. Αφού το σκέφτηκα καλά πρώτα αποφάσισα να κρατήσω τον ΟΤΕ και να αλλάξω το πακέτο σε 2mbps καθώς δεν κατάφερα να διαπραγματευτώ κάτι με τον τεχνικό που ήταν απόλυτος στο τηλέφωνο και ότι του έλεγα δεν ίσχυε περί πριν και μετά δηλαδή από την χθεσινή επίσκεψη. Οπότε και έκανα downgrade σε 2mbps και σκέφτηκα να κάνω αίτηση για νέα γραμμή όπου θα βάλω κάποιον εναλλακτικό και Ότι κάτσει, θα κρατήσω την γραμμή στον ΟΤΕ για τηλέφωνο ίσως και τα 2mbps για να υπάρχουν και ότι κάτσει στον νέο παροχο για downloads κτλπ. Έτσι και έκανα λοιπών. Αποφάσισα να κάνω αίτηση σε Forthnet τότε όπου η γραμμή που ήρθε ήταν σε καλή κατάσταση θα έλεγα. Στις καλές της 9mbps/1020 στις κακές της 6500-840. Χωρίς αποσυνδέσεις συνεχόμενες να τονίσω. Επομένως και σταμάτησα το πακέτο του ΟΤΕ και κράτησα την Forthnet σαν κύρια γραμμή για internet και μόνο. Μετά από κάποιο διάστημα αποφάσισα να ξανά επιστέψω στον ΟΤΕ και να προσπαθήσω να τους ξανά ανοίξω βλάβη ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση στη γραμμή μου πράγμα που δεν έγινε μέχρι και σήμερα. Έτσι και έκανα λοιπών, αλά όσες προσπάθειες έκανα απέτυχαν καθώς η απάντηση από τον ΟΤΕ ήταν πάντα η ίδια, ιδιαίτερα με πείραζε το γεγονός ότι το Upload στα 600 δεν έφτανε απλά για τίποτα. Το remote desktop με τα βίας πλέον και σχεδόν αχρησιμοποίητο.

Αφού κατά διαστήματα άνοιγα βλάβες χωρίς αποτέλεσμα κατάληξα να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ μαζί με παράπονα στον ΟΤΕ και η κατάληξη ήταν μετά από τόσο καιρό να έρθει ένας τεχνικός στο ΚΑΦΑΟ όπου μέτρησε όλα τα ελεύθερα καλώδια χωρίς να βρει κάποιο καλύτερο όπως μου είπε.
Γενικά εδώ στην γειτονιά μου υπάρχουν συνδέσεις 9mbps/8mbps/7mbps από ΟΤΕ και άλλες εταιρείες αλά εγώ φάνηκα να είμαι άτυχος. Ίσως η μεγαλύτερη ατυχία μου ήταν που έκοψα την γραμμή στον εναλλακτικό παροχο ελπίζοντας ότι θα με φτιάξει ο ΟΤΕ.

Τέλος αποφάσισα να φύγω από τον ΟΤΕ που ήμουν υποστηριχτής του χρόνια όχι για τον κύριο λόγο ότι η ταχύτητες του ADSL μου είναι κακές αλά γιατί είμαστε μια περιοχή με πάνω από 2000 κατοίκους που μετά από τόσα χρόνια ο ΟΤΕ δεν έκανε καμία κίνηση αναβάθμισης του δικτύου του και μεταφορά στο Α/Κ Περιστερίου. Σε διπλανά καφαο υπάρχουν ακόμα Φερεσυχνα δίκτυα και πολλοί δεν έχουν καν ADSL αλά ο ΟΤΕ δεν έχει κάνει καμία κίνηση και ούτε σκοπεύει λογικά να κάνει. Οι επεκτάσεις/Αναβαθμίσεις/Μινι Dslams είναι μόνο για τις “πλούσιες” περιοχές μάλλον όπως Βόρια και Νότια προάστια φαίνετε για κάποιο λόγο. Αν και αντιλαμβάνομαι την ποιότητα δικτύου όσο αφορά τα κυκλώματα και τις διασυνδέσεις του ΟΤΕ καλύτερα να δίνω 23 ευρώ τον μήνα για 4mbps πάρα 45, απλά θα ξεχάσω το Online gaming και ότι έστηνα πάνω στο pc όσο αφορά Web Server/Remote Desktop που τα χρειάζομαι για την εργασία μου που έτσι και αλλιώς ξεχασμένα τα έχω.



Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Vitruvian78
19-07-11, 23:48
Έχω παρόμοιο θέμα με εσένα. Ο ΟΤΕ επιμένει οτι η περιοχή δεν σηκώνει πάνω απο 2, αλλά σε εναλλακτικούς μπορεί να παίξεις μέχρι 8. Νομίζω ήταν λάθος που κατήργησες τον εναλλακτικό εφόσον ήθελες μια καλύτερη ταχύτητα στη γραμμή... Απλά το οτι φεύγεις πάλι, δεν σημαίνει οτι θα σου παραχωρηθεί πάλι μια καλή γραμμή για το μέγιστο της απόδοσης.... στο έυχομαι βέβαια!

psyxakias
20-07-11, 00:04
Χάλια η κατάσταση. Έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να στήσεις κανά Wi-Fi με κανένα γνωστό/φίλο/συγγενή με καλή γραμμή και οπτική επαφή;

Agent_
20-07-11, 00:28
Χάλια η κατάσταση. Έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να στήσεις κανά Wi-Fi με κανένα γνωστό/φίλο/συγγενή με καλή γραμμή και οπτική επαφή;

Δυστυχώς δεν έχω καμία οπτική επαφή… Είχα με έναν φίλο 1 τετράγωνο μακριά από εμένα πάλι στον ΟΤΕ Αιγάλεω με 9mbps αλά κάποιος πήγε και σήκωσε μια πολυκατοικία και μου κρύβει όλη την ορατότητα. Γκαντεμιά… Είμαι και σε χαμηλό ύψος δυστυχώς.

........Auto merged post: Agent_ πρόσθεσε 2 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω παρόμοιο θέμα με εσένα. Ο ΟΤΕ επιμένει οτι η περιοχή δεν σηκώνει πάνω απο 2, αλλά σε εναλλακτικούς μπορεί να παίξεις μέχρι 8. Νομίζω ήταν λάθος που κατήργησες τον εναλλακτικό εφόσον ήθελες μια καλύτερη ταχύτητα στη γραμμή... Απλά το οτι φεύγεις πάλι, δεν σημαίνει οτι θα σου παραχωρηθεί πάλι μια καλή γραμμή για το μέγιστο της απόδοσης.... στο έυχομαι βέβαια!

Δεν προσδοκώ κάτι καλύτερο είναι καθαρά λόγο απογοήτευσης η κίνηση που κάνω. Αισθάνομαι πλέον ότι δεν υπάρχει λόγος να υποστηρίζω με τα χρήματα μου αυτή την κατάσταση.

sinclair_ql
20-07-11, 01:13
Χάλια η κατάσταση. Έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να στήσεις κανά Wi-Fi με κανένα γνωστό/φίλο/συγγενή με καλή γραμμή και οπτική επαφή;

Δηλαδή όταν είναι ΟΤΕ στήνουμε WiFi ? ενώ όταν είναι εναλλακτικός πρέπει να κόψει το κεφάλι του και να εξυπηρετήσει - αντιμετωπίσει το πρόβλημα ... δεν το περίμενα αυτό.

psyxakias
20-07-11, 01:51
Δηλαδή όταν είναι ΟΤΕ στήνουμε WiFi ? ενώ όταν είναι εναλλακτικός πρέπει να κόψει το κεφάλι του και να εξυπηρετήσει - αντιμετωπίσει το πρόβλημα ... δεν το περίμενα αυτό.Ας αφήσουμε στην άκρη τις δήθεν συνομωσίες για ΟΤΕ/εναλλακτικούς. Αν ισχύουν όσα λέει, προφανώς φταίει το δίκτυο του ΟΤΕ, και για αυτό είπα "χάλια η κατάσταση", αλλά το θέμα είναι στη πράξη τι μπορεί να κάνει;

Είναι ξεκάθαρο από το κείμενο του Agent_ ότι το έχει ψάξει ήδη το θέμα, για να του προτείνουμε τα συνηθισμένα, αφού έχει επανειλημμένα δηλώσει βλάβη, έχουν έρθει τεχνικοί, έχει ήδη προχωρήσει σε ΕΕΤΤ καταγγελία και το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο. Προφανώς λοιπόν με όσα λέει υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην περιοχή, οπότε είναι καθαρά θέμα τύχης αν θα έχει σταθερή σύνδεση σε βάθος χρόνου ανεξαρτήτως παρόχου.

Πέρα από το να ξεκινήσει νέο κύκλο αναγγελίας βλαβών (κατά προτίμηση γραπτώς), θεωρώ πως έχουν απομείνει οι εξής ενέργειες: εναλλακτική σύνδεση (πχ μέσω Wi-Fi με γραμμή γείτονα), μαζική καταγγελία από πολλαπλούς συνδρομητές στην περιοχή (αν τους βρει/γνωρίζει) μήπως δώσουν προτεραιότητα για αλλαγή καλωδίων / εγκατάσταση mini-DSLAM, αργότερα VDSL υπηρεσίες που πάλι θα μπουν νέα DSLAMs και τέλος μετακόμιση που δε τη θεωρώ λογική λύση (να ξεσπιτώνεσαι για μια ρημαδο-ADSL). Χάρη συντομίας, πρότεινα νωρίτερα το 1ο που θεώρησα πιο εφικτό χωρίς να το αναλύσω ιδιαίτερα.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 8 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδώ και τρία χρόνια που έχω μεταφερθεί σε νέα κατοικία έμπλεξα και εγώ σαν θύμα μιας μεγάλης γκαντεμιάς (Ίσως αντίστοιχη με αυτή που εκπέμπει ο Μητσοτάκης)Εγώ πάντως αν και έχω διαβάσει posts σου κατά διαστήματα, δηλώνω δημόσια ότι ουδέποτε σκέφτηκα ή ευχήθηκα κάτι για την γραμμή σου εκτός και αν έχεις κάποια συγγένεια με τον prodromosfan (https://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3951115&postcount=1225).

Το πιθανότερο πάντως είναι ο Neo να σου προκάλεσε πρόβλημα, Mr Smith. ;)

Agent_
20-07-11, 01:56
Ας αφήσουμε στην άκρη τις δήθεν συνομωσίες για ΟΤΕ/εναλλακτικούς. Αν ισχύουν όσα λέει, προφανώς φταίει το δίκτυο του ΟΤΕ, και για αυτό είπα "χάλια η κατάσταση", αλλά το θέμα είναι στη πράξη τι μπορεί να κάνει;

Είναι ξεκάθαρο από το κείμενο του Agent_ ότι το έχει ψάξει ήδη το θέμα, για να του προτείνουμε τα συνηθισμένα, αφού έχει επανειλημμένα δηλώσει βλάβη, έχουν έρθει τεχνικοί, έχει ήδη προχωρήσει σε ΕΕΤΤ καταγγελία και το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο. Προφανώς λοιπόν με όσα λέει υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην περιοχή, οπότε είναι καθαρά θέμα τύχης αν θα έχει σταθερή σύνδεση σε βάθος χρόνου ανεξαρτήτως παρόχου.

Πέρα από το να ξεκινήσει νέο κύκλο αναγγελίας βλαβών (κατά προτίμηση γραπτώς), θεωρώ πως έχουν απομείνει οι εξής ενέργειες: εναλλακτική σύνδεση (πχ μέσω Wi-Fi με γραμμή γείτονα), μαζική καταγγελία από πολλαπλούς συνδρομητές στην περιοχή (αν τους βρει/γνωρίζει) μήπως δώσουν προτεραιότητα για αλλαγή καλωδίων / εγκατάσταση mini-DSLAM, αργότερα VDSL υπηρεσίες που πάλι θα μπουν νέα DSLAMs και τέλος μετακόμιση που δε τη θεωρώ λογική λύση (να ξεσπιτώνεσαι για μια ρημαδο-ADSL). Χάρη συντομίας, πρότεινα νωρίτερα το 1ο που θεώρησα πιο εφικτό χωρίς να το αναλύσω ιδιαίτερα.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 8 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εγώ πάντως αν και έχω διαβάσει posts σου κατά διαστήματα, δηλώνω δημόσια ότι ουδέποτε σκέφτηκα ή ευχήθηκα κάτι για την γραμμή σου εκτός και αν έχεις κάποια συγγένεια με τον prodromosfan (https://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3951115&postcount=1225).

Το πιθανότερο πάντως είναι ο Neo να σου προκάλεσε πρόβλημα, Mr smith. ;)

Να ξεκαθαρίσω και εγώ ότι ουδέποτε σύγκρινα τις γραμμές σε ποιότητα απλά ήταν θέμα τύχης ότι συνέβη. Στο κάτω κάτω στην αρχική φάση οι γραμμές και στον ΟΤΕ και στον εναλλακτικό ήταν στα ίδια στατιστικά απλά μετά για κάποιο λόγο έγινε αλλαγή στο κεντρικό καλώδιο και επήλθε ότι έγραψα παραπάνω. Σήμερα ο τεχνικός που με κάλεσε την ώρα κιόλας που ήταν κάτω στο καφαο μου είπε: Είμαι μια ώρα εδώ και έχω δοκιμάσει και τα 50 κενά καλώδια και το μόνο που είναι σε καλύτερη κατάσταση είναι αυτό που είσαι τώρα και δεν το πειράζω. Ε από εκεί και πέρα δεν θέλω κάποια άλλη απάντηση.

Όσο για την λύση της μετακόμισης ελπίζω να γίνει μια και καλή και να είναι σε κάποια χώρα του εξωτερικού στο μέλλον. Πάντως ότι θα φτάσουμε να βάζουμε και σαν κριτήριο το πόσο κοντά στο Α/Κ είναι ένα διαμέρισμα για ενοικίαση/αγορά δε το περίμενα ποτέ…

Για τους γείτονες λίγο δύσκολο το βλέπω γιατί άντε να κάτσεις να εξηγήσεις τι γινετε και σίγουρα πόσοι είναι αυτοί που πέρα από απλή χρίση καταλαβαίνουν αν έχουν σταθερή και ποιοτική γραμμή. Μόνο έναν γείτονα έχω που τα συζητάμε αυτά είναι στην ίδια γειτονιά ποιο ψιλά και παίρνει από άλλο καφαο γραμμή οπού εκεί έχει κάνει αιτήσεις στο παρελθόν για Conn-x όπως μου έχει πει και η απάντηση ήταν οτι η γραμμή του είναι σε PCM.
Δεν νομίζω ότι χρειάζονται διαμαρτυρίες όταν ο ίδιος ο οργανισμός γνωρίζει τι παίζετε.


Χα χα χα αυτός κύριος Anderson ο συνήθης ύποπτος.

Agent_
08-08-11, 12:04
Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητοτητα στη Forthnet.
Οκ λοιπών. Έφταιγε κάτι από πλευράς καλωδίων/dslam/Splitter στο κέντρο του ΟΤΕ. Όπως έγραψα και παραπάνω μετά από την αλλαγή πόρτας στο Dslam και ορίου επήλθε το χάος τον 4.500mbps.
Ευχαριστώ τον ΟΤΕ Αιγάλεω που δυστυχώς με ανάγκασε να φύγω για να το επιβεβαιώσω μετά από 3 χρόνια συνδρομής και 2 χρόνια αναγγελίας βλαβών.

Προφανώς με ένα καλύτερο Troubleshooting στο A/K δεν θα με είχαν χάσει από πελάτη.

OTE
http://img231.imageshack.us/img231/1371/vrogxostora.png

Forthnet

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 1:00:51
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.083 / 7.612
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 7.486
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 61,75 / 1,64
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,0 / 37,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 11,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 131 / 23.930
CRC Errors (Up/Down): 4 / 538
HEC Errors (Up/Down): 4 / 2.094

psyxakias
08-08-11, 15:50
Φτου φτου φτου μη στο ματιάσουμε. Μπράβο για την υπομονή σου αλλά και στη Forthnet που αποδίδει καλύτερα. :)

Agent_
08-08-11, 17:33
Φτου φτου φτου μη στο ματιάσουμε. Μπράβο για την υπομονή σου αλλά και στη Forthnet που αποδίδει καλύτερα. :)

Φτου φτου δεν λες τίποτα!
Από όλη την περιπέτεια μένω άφωνος με την συμπεριφορά του ΟΤΕ, δεν το περίμενα ποτέ αυτό ιδιαίτερα από κάποιους που πιστεύεις ότι έχουν μεγάλη τεχνογνωσία. :hmm:

Όσο για την απόδοση δεν νομίζω ότι είναι τρελή η διαφορά, πριν βάλουν το χεράκι τους στο όριο και στην πόρτα του dslam στις ίδιες ταχύτητες περίπου έπαιζα και στον ΟΤΕ ασχέτως βέβαια που όταν τους το έλεγα στο τηλέφωνο δεν τους ενδιέφερε. Πάντως το εντυπωσιακό είναι ότι από πλευράς αποσυνδέσεων δεν έχω παρατηρήσει τίποτα ακόμα.

DaveMurray
08-08-11, 18:21
37,0 Down Attenuation και πιάνεις ΜΟΝΟ 4,8 και κάτι mbps....;

Πωπω χάλια πρέπει να είναι εκεί ρε παιδί μου....

Εδώ εγώ... με 40 Attenuation, πιάνω 8mbps.... και το upload είναι 928kbps...

Εγώ θα συμβούλευα, αν έχεις modem/router συμβατό για να "πειράξεις" το snr, (μιας και είδα ότι είναι 10 :p), να γυρίσεις το modulation σε ADSL 1, και να πειράξεις λιγάκι το snr.

oops, τώρα το είδα, τα στατιστικά νόμιζα ότι ήταν του ΟΤΕ με τα 4,8mbps, και όχι της forthnet. Λάθος μου

Agent_
08-08-11, 18:29
37,0 Down Attenuation και πιάνεις ΜΟΝΟ 4,8 και κάτι mbps....;

Πωπω χάλια πρέπει να είναι εκεί ρε παιδί μου....

Εδώ εγώ... με 40 Attenuation, πιάνω 8mbps.... και το upload είναι 928kbps...

Εγώ θα συμβούλευα, αν έχεις modem/router συμβατό για να "πειράξεις" το snr, (μιας και είδα ότι είναι 10 :p), να γυρίσεις το modulation σε ADSL 1, και να πειράξεις λιγάκι το snr.



Εγώ θα συμβούλευα να διαβάσεις το Thread η αν όχι ολόκληρο έστω το post 8.

Τωρα ειδα το edit σου αλά προφανώς εννοείς το αντίθετο από αυτό που έγραψες και στο edit . :)

ks1981
10-08-11, 19:32
συγγνωμη αν και δεν ειμαι τεχνικος ιντερνετ θα σου προτεινα να βαλεις ρουτερ huawei.πιανω 19,4 bps.εν ξερω λεω ισως...

@ ADSLgr.com All rights reserved.