PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x Πειραιάς 2Mbps Lag Spikes & Θόρυβος



raidenfreeman
19-07-11, 21:49
Έχω σύνδεση στον Πειραιά, η οποία έχει

Downstream Upstream
SNR Margin: 17.5 24.0 db
Line Attenuation: 29.0 17.0 db
Data Rate: 2048 512 kbps

Πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι ο θόρυβος είναι καλός (omg??) και τέσπα, κάνανε ένα μικρό restart στη σύνδεση κ αυτό ήταν όλο. Στην Πάτρα έχω 10-11Mbps με θόρυβο κάτω από 9db.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η σύνδεση έχει τραγικά συχνά lag spikes, δηλαδή η ταχύτητά της πέφτει στιγμιαία σε πάρα πολύ μικρές τιμές, και μιας και παίζω παιχνίδια, θέλω να είναι σταθερή.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;


Το router είναι ένα baudtec (τον Οκτώβρη πρέπει να το πήραμε), μοντέλο βαριέμαι να δω, είναι σε απρόσιτο μέρος (αν κ δεν νομίζω να έχει σημασία) και τα spliters δεν είναι και πολύ καινούρια (και είναι του ΠΟΤΕ δηλαδή μια φορά και καίγονται). Επίσης το σπίτι έχει καλώδια 40-50 ετών (από φυτά είναι φτιαγμένα, δεν είχε ανακαλυφθεί ο χαλκός), και φυσικά εξηγείται έτσι ο τρελός θόρυβος...

Σημείωση: Ένας φίλος μου που μένει 10' από δω και λογικά είμαστε στο ίδιο DSLAM δεν έχει τέτοια προβλήματα, βέβαια έχει ένα σοβαρό ASUS router (που μου βγήκε η ψυχή να ρυθμίσω), αν και η πολυκατοικία του είναι πιο παλιά...

silegav
19-07-11, 23:24
Δεν δοκιμάζεις να δεις αν με το δικό του router παίξεις εσύ πιο καλά (αν και πιστεύω ότι το πρόβλημα στο καλώδιο είναι). Επίσης δες μήπως τα lag spikes που αναφέρεις μπορεί να συνδυαστούν με κάτι περιβαλλοντικό (κάνα ασανσέρ ή τίποτε που μπορεί να τα επηρρεάζει).

AssVas
21-07-11, 15:39
#1
Τα lagspikes τα βλέπεις στο lagometer του παιχνιδιού που παίζεις ;

#2
Έχεις φέρει 2ο Η/Υ / Laptop σπίτι σου να δεις αν τα κάνει κ εκεί ;

#3
Το bautec έχει ένα θέμα με μια παρτίδα και αν μπεί 2η συσκευή αρχίζει το γλέντι στα games... Δοκίμασε ένα άλλο router . Αν φταίει αυτό βέβαια θα πρέπει να χεις spikes όλη την ώρα , αν αυτά τα έχεις μερικές ώρες της μέρας είναι το πρόβλημα αλλού .

#6
Μπορείς προληπτικά να ζητήσεις μία αλλαγή πόρτας στο dslam (τηλ 1242/121) δώσε και κινητό

#5
Τέλος ελπίζω να μη σου leechαρει κανένας net , δες το DHCP table του bautec σου.

DSLaManiaC
22-07-11, 15:26
Προληπτικη αλλαγη πορτας? Καλο καλο:ρ

Excessium
22-07-11, 16:38
Κατι μπερδευεις με το "θορυβο" και το snr...9 is worse than 17

raidenfreeman
24-07-11, 02:24
#1
Τα lagspikes τα βλέπεις στο lagometer του παιχνιδιού που παίζεις ;

#2
Έχεις φέρει 2ο Η/Υ / Laptop σπίτι σου να δεις αν τα κάνει κ εκεί ;

#3
Το bautec έχει ένα θέμα με μια παρτίδα και αν μπεί 2η συσκευή αρχίζει το γλέντι στα games... Δοκίμασε ένα άλλο router . Αν φταίει αυτό βέβαια θα πρέπει να χεις spikes όλη την ώρα , αν αυτά τα έχεις μερικές ώρες της μέρας είναι το πρόβλημα αλλού .

#6
Μπορείς προληπτικά να ζητήσεις μία αλλαγή πόρτας στο dslam (τηλ 1242/121) δώσε και κινητό

#5
Τέλος ελπίζω να μη σου leechαρει κανένας net , δες το DHCP table του bautec σου.

1)Ναι, αλλά είναι προφανές, όταν σταματάνε να κινούνται τα πάντα.
2)Μπα δν έχει σχέση το pc, η σύνδεση φταίει.
3)Έχω προβλήματα και με 1 μόνο pc.
5)Δεν νομίζω, έχω κωδικό που για να σπάσει με brute force θέλει βδομάδα+ (κεφαλαία μικρά αριθμοί σύμβολα) και τον άλλαξα πολύ πρόσφατα.

Τέσπα, έτρεξα ένα διαγνωστικό που βρήκα κάπου και έβγαλε αυτά
http://n3.netalyzr.icsi.berkeley.edu/summary/id=ae81b058-25288-d6e0ddc0-47e9-4feb-94ec#BandwidthResult

Το προφανές πρόβλημα είναι ότι η 2Mbps σύνδεση που έχω, είναι 1,6Mbps στο speedtest.net, και το διαγνωστικό για κάποιο λόγο μου την έβγαλε (σαν ISDN) στα 140Kbps.

Δεδομένου ότι το παιχνίδι αυτό έχει απαιτήσεις γύρω στα 100-120 Kbps, μάλλον κάτι εκεί παίζει.


Και πες ότι τους λέω να με αλλάξουν DSLAM, σε ποιό να με βάλλουν, και πως ξέρω ότι δεν θα χει πιο πολύ κόσμο εκεί;


Edit: Επίσης, ακόμα και στο youtube που είναι απαιτητικό σε bandwidth βλέπω πολλές φορές άσκημα κολλήματα. Παλιά στην Πάτρα είχα 2M και δεν είχα κανένα πρόβλημα, κατέβαζα σταθερά ταχύτερα απ' ότι έβλεπα κάτι (στην ίδια ανάλυση πάντα)

Edit 2: Από πότε οι 2Mbps γίνανε ADSL2 και δεν βγάζουν πραγματική ταχύτητα 2M?????

weather1967
24-07-11, 09:04
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;


και τα spliters δεν είναι και πολύ καινούρια (και είναι του ΠΟΤΕ δηλαδή μια φορά και καίγονται). Επίσης το σπίτι έχει καλώδια 40-50 ετών (από φυτά είναι φτιαγμένα, δεν είχε ανακαλυφθεί ο χαλκός), και φυσικά εξηγείται έτσι ο τρελός θόρυβος...

Σημείωση: Ένας φίλος μου που μένει 10' από δω και λογικά είμαστε στο ίδιο DSLAM δεν έχει τέτοια προβλήματα, βέβαια έχει ένα σοβαρό ASUS router (που μου βγήκε η ψυχή να ρυθμίσω), αν και η πολυκατοικία του είναι πιο παλιά...

Ναι μπορεις να κανεις, καταρχας να δοκιμασεις αλλο ρουτερ- splitter -φιλτρα και κατα δευτερο και κυριοτερο να αλλαξεις την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου σου.

Σε γραμμη 2 mbps το snr ειναι καπου κοντα στο δικο σου.
Σε γραμμες εως 24 mbps το κατεβαζει ο ΟΤΕ στο 9 η 10

Agent_
24-07-11, 13:11
Τα lag spikes που βλέπεις μπορεί να οφείλονται σε πολλά πράγματα.
Για αρχή αν γίνετε να κάνεις ένα copy paste τα στατιστικά της γραμμής πέρα από το snr/att που είναι σε καλά επίπεδα αν βρεις κάπου τα error count, Line path και το uptime κάνε έναν κόπο και πόσταρε τα. Έχεις κάποιο πρόγραμμα antivirus/firewall; Το router είναι συνδεδεμένο στη πρίζα με το καλώδιο που είχε στη συσκευασία του(2μετρα μέγιστο). Δοκίμασες να συνδέσεις το router στη πρίζα μόνο του χωρίς splitter αφαιρώντας πρώτα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές;
Αυτά τα Lag spikes τα βλέπεις συγκεκριμένα σε ένα παιχνίδι η γενικά σε όλα τα games που παίζεις;

baskon
24-07-11, 13:28
Τα lag spikes που βλέπεις μπορεί να οφείλονται σε πολλά πράγματα.
Για αρχή αν γίνετε να κάνεις ένα copy paste τα στατιστικά της γραμμής πέρα από το snr/att που είναι σε καλά επίπεδα αν βρεις κάπου τα error count, Line path και το uptime κάνε έναν κόπο και πόσταρε τα. Έχεις κάποιο πρόγραμμα antivirus/firewall; Το router είναι συνδεδεμένο στη πρίζα με το καλώδιο που είχε στη συσκευασία του(2μετρα μέγιστο). Δοκίμασες να συνδέσεις το router στη πρίζα μόνο του χωρίς splitter αφαιρώντας πρώτα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές;
Αυτά τα Lag spikes τα βλέπεις συγκεκριμένα σε ένα παιχνίδι η γενικά σε όλα τα games που παίζεις;

Καλο θα ηταν να κανεις ενα Μonitoring απο το ρουτερ για να δεις αν γινεται κατι περιεργο στο snr κλπ οταν συμβαινουν αυτα τα lag spikes....
Πχ με το dmt tool αν και δε ξερω αν υποστηριζεται το baudtek...
Επισης επειδη μαλλον ειναι θεμα Ping μπορεις απλα να ανοιξεις ενα command prompt και να κανεις ενα Ping στο σερβερ του παιχνιδιου και να δεις αν παιζουν τιποτα περιεργα νουμερα καποια στιγμη...Ασε το Ping να τρεχει επ απειρω βαζοντας -t στο τελος..

Εαν συμβαινει μονο σε συγκεκριμενο server αυτο ισως να μη φταιει η γραμμη ή ο Οτε...

raidenfreeman
24-07-11, 16:32
Επισης επειδη μαλλον ειναι θεμα Ping μπορεις απλα να ανοιξεις ενα command prompt και να κανεις ενα Ping στο σερβερ του παιχνιδιου και να δεις αν παιζουν τιποτα περιεργα νουμερα καποια στιγμη...Ασε το Ping να τρεχει επ απειρω βαζοντας -t στο τελος..

Ναι, αλλά δεν ξέρω ip/url του server που θέλω XD

To dmt δν βρήκα να λέει ότι τρέχει στο router μου...
Έχω ένα πιο καινούριο της Huwawei ή όπως λέγεται τεσπα, αλλά επειδή απ' το όνομα κάθε άλλο παρά με ενέπνευσε, είπα να μην το βάλω. (αυτός ο ΟΤΕ, το μισό κόπο να έκανε, απ αυτόν που κάνει για να βρει την πιο άθλια και τριτοκοσμική κατασκευάστρια routers, για να φτιάξει τις γραμμές, ο καλύτερος ISP παγκοσμίως θα ήτανε)

Edit: Το παιχνίδι είναι το League of Legends, αλλά τώρα (πριν μια βδομάδα) αλλάξανε τους servers από 1 σε 2, και ακόμα κι αν ήξερε κάποιος την ip του παλιού, δεν ξέρω αν θα ισχύει και τώρα.

Update: Άλλαξα το router, αλλά μάλλον έφταιγε το σήμα του wifi. Τέσπα ένας θεός ξέρει, τώρα φαίνεται να έφτιαξε, άρα ...

pantrif2
24-07-11, 23:43
φιλε τα ιδια μου κανει και μενα η συνδεση εχω 2μβ και γιανα παιξω callofduty4 πρεπει να παει αργα το βραδυ γιατι την μερα γονατιζει η συνδεση και το προβλημα το εχουν ολοι στην περιοχη οχι μονο εγω και το εχουμε κανα χρονο τωρα!! περνω τηλεφωνα εκει μιλαω με τεχνικους π@π@ρια! οποτε περιμενω γιατι ειπαν θα φερουν dslam 24αρι να βαλουν επειδη εδω εχουμε 2μβ μονο!

silegav
29-07-11, 14:58
Σε ποιά περιοχή είσαι και είστε όλοι τόσο χάλια; Σε κανένα περιστέρι είσαι κι εσύ;

ubuntubu
29-07-11, 15:28
Έχω ένα πιο καινούριο της Huwawei ή όπως λέγεται τεσπα, αλλά επειδή απ' το όνομα κάθε άλλο παρά με ενέπνευσε, είπα να μην το βάλω. (αυτός ο ΟΤΕ, το μισό κόπο να έκανε, απ αυτόν που κάνει για να βρει την πιο άθλια και τριτοκοσμική κατασκευάστρια routers, για να φτιάξει τις γραμμές, ο καλύτερος ISP παγκοσμίως θα ήτανε)

Μιά ιδέα για το τι εστί Huawei

Πρόκειται για μία από τις κορυφαίες εταιρείες του χώρου της υψηλής τεχνολογίας στον κόσμο: τα τηλεπικοινωνιακά συστήματα της Huawei συνδέουν το ένα τρίτο των κινητών τηλεφώνων όλου του κόσμου, ενώ ο αριθμός των υπαλλήλων της σε όλο τον κόσμο αγγίζει τις 110.000- περισσότερους από γνωστές δυτικές φίρμες όπως η Cisco και η Microsoft.http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathworld_1_26/07/2011_399881

@ ADSLgr.com All rights reserved.