PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με αναβαθμίσεις δικτύου χαλκού ΟΤΕ και άλλα.



Agent_
23-07-11, 14:41
Γεια χαρά σε όλους.
Στην προσπάθεια μου να συντάξω μια μεγάλη επιστολή/ερώτημα/καταγγελία που θα κοινοποιηθεί στους ΟΤΕ, EETT, Δήμο και όλους τους παρόχους θα ήθελα τα φώτα σας και συγκεκριμένα αν υπάρχει κάποια εμπειρία να μου απαντήσει κάποιος όσο ποιο τεκμηριωμένα γίνετε τα εξής.
1)Γνωρίζετε περιοχές με λεπτομέρειες που ο ΟΤΕ προχώρησε σε αναβάθμιση/Επέκταση του δικτύου χαλκού για να καλύψει/αναβαθμίσει Ευριζωνικές συνδέσεις και τηλεφωνικών συνδέσεων; Όπως: τοποθέτηση νέων βρόγχων, Mini Dslam και ότι άλλη χρήσιμη πληροφορία.
2)Τι ποσό ακριβός παρακρατείτε από κάθε λογαριασμό ανεξαρτήτου παροχου για την συντήρηση του υπάρχοντος δικτύου χαλκού;

Αυτά για την ώρα μου έρχονται στο μυαλό αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το προσθέσω αλλιώς μπορείτε να μου προτείνετε κάτι

pelopas1
23-07-11, 15:30
1)Γνωρίζετε περιοχές με λεπτομέρειες που ο ΟΤΕ προχώρησε σε αναβάθμιση/Επέκταση του δικτύου χαλκού για να καλύψει/αναβαθμίσει Ευριζωνικές συνδέσεις και τηλεφωνικών συνδέσεων; Όπως: τοποθέτηση νέων βρόγχων, Mini Dslam και ότι άλλη χρήσιμη πληροφορία.


διαδημοτικός δρόμος οδού θεσσαλονικης μεταξύ των δήμων ηρακλείου και καλλικρατικοιυ δήμου Λυκόβρυσης/Πεύκης (πρώην δήμος Πεύκης)

τα έργα για την κατασκευή δικτύου χαλκού είχαν ξεκινήσει και είχαν ολοκληρωθεί πρόπερσι το καλοκαίρι με πρόσβαση μόνο από την δεξιά πλευρά του δρόμου δηλαδή στον δήμο ηρακλείου

η κατασκευή του έργου έγινε σε όλο το μήκος του δρόμου αυτού

τοσο η κοινοτητα πευκης με ταχυτητες μεχρι 6 mbps οσο δε και η κοινοτητα λυκοβρυσης με ταχυτητες μεχρι 5 mbps(με εδρα το δημαρχειο της πευκης) δεν εχουν συμπεριληφθει ακομα σε σχεδιο δικτιου αναβαθμισεις ταχυτητων εστω στα 2 δημοσια κτιρια που θα μπορουσαν να γινουν, δηλαδη στα 2 δημαρχεια ως δημοσιου χωροι

οπως καταλαβαινεις υπαρχουν και οι extreme καταστασεις μη αναβαθμισεων απο τον οτε οσο αφορα την περιοχη μου αλλα και την γειτονικη λυκοβρυση

υποψην

στα συνορα μεταξυ λυκοβρυσης και μεταμορφωσης σε ολο το πλατος των δρομοων αυτων μετα απο καταγγελεια δημοτικου υπαλληλου της λυκοβρυσης, εχουν γινει αναβαθμισεις δικτιου μονο απο την πλευρα της μεταμορφωσης

οπως ακριβως συνεβει με την περιπτωση που σου κατηγγειλα πριν

sdikr
23-07-11, 15:42
Γεια χαρά σε όλους.
Στην προσπάθεια μου να συντάξω μια μεγάλη επιστολή/ερώτημα/καταγγελία που θα κοινοποιηθεί στους ΟΤΕ, EETT, Δήμο και όλους τους παρόχους θα ήθελα τα φώτα σας και συγκεκριμένα αν υπάρχει κάποια εμπειρία να μου απαντήσει κάποιος όσο ποιο τεκμηριωμένα γίνετε τα εξής.
1)Γνωρίζετε περιοχές με λεπτομέρειες που ο ΟΤΕ προχώρησε σε αναβάθμιση/Επέκταση του δικτύου χαλκού για να καλύψει/αναβαθμίσει Ευριζωνικές συνδέσεις και τηλεφωνικών συνδέσεων; Όπως: τοποθέτηση νέων βρόγχων, Mini Dslam και ότι άλλη χρήσιμη πληροφορία.
2)Τι ποσό ακριβός παρακρατείτε από κάθε λογαριασμό ανεξαρτήτου παροχου για την συντήρηση του υπάρχοντος δικτύου χαλκού;

Αυτά για την ώρα μου έρχονται στο μυαλό αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το προσθέσω αλλιώς μπορείτε να μου προτείνετε κάτι

Αν θα δείς στα νήματα με το vdsl υπάρχουν αρκετές αναφορές με περιοχές που έχουν μπεί τα mini dslam.

Νέοι βρόχοι μπαίνουν όταν χρειάζεται, απλά υπάρχει καθυστέρηση αρκετών μηνών μέχρι να γίνει.

2) το πόσο που πληρώνει ο πάροχος είναι περίπου 8 ευρώ, αυτό όμως περιλαμβάνει τα πάντα μέσα (προσωπικό, εξοπλισμό, ποσοστό για συντήρηση).
Οτάν λέμε τώρα συντήρηση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μπει νέος χαλκός, σχεδόν όλα είναι για να δουλεύει σωστά το τηλέφωνο, συνήθως αν δουλεύει σωστά το τηλέφωνο δουλεύει και το adsl με ότι περιορισμούς έχει σαν τεχνολογία.

πάντως το κόστος συντήρησης δεν πάει για την υπάρχουσα γραμμή άλλα για το συνολικό δίκτυο, δεν είναι δηλαδή πήρα 8 ευρώ απο την τάδε γραμμή, πρέπει να τα ρίξω στην ίδια γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.