PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Τρίκαλα: Συχνές αποσυνδέσεις τον τελευταίο μήνα;



svartevarg
25-07-11, 01:16
Μένω Τρίκαλα, Θεσσαλίας κοντά στο γήπεδο....Έχω ΗOL Double Lite (κλειδώνει λίγο πάνω από τα 6ΜΒps)...
Ξέρει κανένας τι μπορεί να συμβαίνει;
Αυτό που παρατηρώ είναι συχνές και συνεχόμενες αποσυνδέσεις ξαφνικά (εκεί που όλα δουλεύουν ρολόι και κατεβάζεις/σερφάρεις κανονικά). Αυτό άρχισε να συμβαίνει τον τελευταίο μήνα (Ιούνιο με Ιούλιο). Μετά για μία εβδομάδα όλα είναι καλά και πρίν από λίγο (δηλ πριν ποστάρω το παρών μήνυμα) το δίκτυο αποχρονίστηκε ξανά. Δεν νομίζω οτι φταίει το μόντεμ διότι είναι ΤP-Link καινούργιο και τις ρυθμίσεις μου τις έκανε κολλητός από την ΣΗΜΜΥ.

Γίνονται τίποτα εργασίες στην περιοχή κοντά στο γήπεδο ή είναι απλή υπερφόρτωση δικτύου
ή μήπως είμαι υπερβολικός στις απαιτήσεις μου περι ομαλού ίντερνετ χωρίς αποσυνδέσεις;

Δεν κάνω πλάκα, απλά κάποιος αν είναι από Τρίκαλα - Θεσσαλίας και ξέρει ας ενημερώσει..

dkmaster
25-07-11, 10:10
Κατ' αρχήν μπορείς να μας ενημερώσεις αν χάνεις συγχρονισμό ή απλά κόβεται το εσωτερικό δίκτυο; Μπορείς να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ;

geonet
25-07-11, 10:15
Βασικά δοκίμασε με το router της HOL το μαύρο netfaster. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα μάλλον είναι ελαττωματικός κάποιος βρόγχος. Το dslam είναι κάπως μακριά από την περιοχή μας (γήπεδο) καθώς βρίσκεται στον Αγ. Αθανάσιο.

svartevarg
25-07-11, 10:18
Ναι, δοκίμασα και το Linksys και με το Netfaster που έχω και συμβαίνει το ίδιο. Ευτυχώς είναι παροδικό (το μάξιμουμ που έχει κρατήσει είναι 3 μέρες) και το πρόβλημα εμφανίστηκε 3 φορές μέσα στον Ιούλιο. Πιστεύω ότι είναι γενικευμένο προβλημα με το καφάο της περιοχής.
Αυτήν την στιγμή δουλεύει τέλεια και όλα τα στατιστικά είναι οκ. Μάλλον ελαττωματικός βρόγχος τελικά.
Ευτυχώς το πρόβλημα δεν επιμένει.

wi fi thief
25-07-11, 15:38
εγω πατριωτη μενω στα δικαστηρια και εχω 24αρα απλη (η οποια στις αρχες αυγουστου θα γινει double play)
δεν ειχα κανενα προβλημα με τη συνδεση μου εδω και παρα πολυ καιρο.
επειδη εχω ενα φιλο που μενει διπλα μου και πληρωνει και αυτος 20 ευρω το μηνα ΗΟL ιντερνετ (οπως εγω) αλλα εχει και αυτος ~6 MBps (σαν εσενα, χωρις τηλεφωνια ομως) downstream θα ηθελα να σε ρωτησω αν εσυ επελεξες την ταχυτητα για λογους οικονομικους (αν πληρωνεις λιγοτερα) ή αν δεν ειναι διαθεσιμη στην περιοχη σου ("κοντα στο γηπεδο" μπορει να εννοεις την λαρισης μεχρι τη ΣΜΥ ή το τερμα της οδου πατουλιας ή τον αη γιωργη στο ριζαριο οποτε ισως τιθεται θεμα διαθεσιμοτητας) ή αν δεν επεμενες (οπως εκανα εγω με τη βοηθεια φιλων απο το φορουμ μας που τους ευχαριστω πολυ) να στην αναβαθμισουν, οπως υποχρεουνται...

παρεπιπτωντος σημερα μου στειλανε το λευκο-ροζ router της hol και δοκιμαζοντας το διαπιστωσα οτι το downstream του 18151 kbps ενω το downstream του crypto WF200 που ειχα αγορασει και χρησιμοποιω, την ιδια στιγμη δινει

89752

θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι θεμα εξοπλισμου (αν το router ειναι αργοτερο σαν μηχανακι) αν ειναι θεμα ρυθμισεων (το παλιο το ειχα ρυθμισει μονος μου με τη βοηθεια της online υποστηριξης της hol ενω το καινουργιο ειναι προρυθμισμενο) ή αν απλα ειναι τυχαιο

svartevarg
26-07-11, 15:46
Για οικονομικούς λόγους (οικονομικά είμαι δύσκολα αυτήν την στιγμή) και γιατί καμία 24άρα δεν είναι πραγματικά 24άρα.
15000 kbps θα πιάνει πρακτικά. Διότι τόσο έπιανα πριν μου βάλουν το προφίλ για 6άρα. Κατέβαζα δηλ με 1500 ΚΒ/sec. Τώρα με 700 ΚΒ/sec me download manager. Σκέφτομαι την 24άρα κάποια στιγμή στο μέλλον.

Το Netfaster είναι κινέζικα parts με brandname Intracom. Σίγουρα είναι καλύτερο από αυτά του ΟΤΕ.
Προσωπικά το χρησιμοποιώ σαν εφεδρικό, αλλά γενικά χρησιμοποιώ Linksys, γιατί αντέχει πιο πολλές συνδέσεις - δεν μπουκώνει και έχει διπλή κεραία για wifi.
Με το crypto σου κερδίζεις 100 KB/sec επιπλέον σε ταχύτητα.

wi fi thief
26-07-11, 16:00
σε εμενα (που παντως ειμαι πιο κοντα απο εσενα στον αγιο αθανασιο, μενω στο 3ο δημοτικο σχολειο για να καταλαβεις) πιανει πανω απο 19.000 kbps η 24αρα (με το crypto). Πιο πολυ στο ρωτησα επειδη ο φιλος μου (που μενει στην κολοκοτρωνη στο υψος της ΔΕΗ) πληρωνει ΜΟΝΟ ιντερνετ 20 ευρα το μηνα και του εχουν 6αρα συνδεση ενω εγω που επεμενα (με τη προτροπη-βοηθεια του nm[νουμερα] (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=17041) που τον ξαναευχαριστω), εχω με αυτα τα λεφτα 24αρα (θεωρητικα, πρακτικα max 19.5αρα, κατεβαζω απο ελληνικους ftp με 1.9ΜΒps)

[στη γειτονια σου πηγαινα γυμνασιο-λυκειο στα 80's :)]

svartevarg
26-07-11, 18:27
O Άγιος Αθανάσιος είναι η μέκκα της 24άρας. Εκεί είναι το κεντρικό DSLAM.

Θα μπορούσε η Hol ή άλλος πάροχος να βγάλουν τουλάχιστον 12άρα. Και ο φίλος σου θα πιάνει 12 λογικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.