PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco 837 rocks! :)



wintech2003
29-03-04, 02:00
Παραθέτω screenshot από το PRTG (είναι ενα πρόγραμμα που μέσω παίρνει πληροφορίες από οποιαδήποτε συσκευή υποστηρίζει SNMP και τις παρουσιάζει γραφικά) το οποίο μου δείχνει πως εκείνη την δεδομένη στιγμή είχα 384 Kbit download και 48 kbit upload!! (Μιλάμε πάντα σε σύνδεση 384 έτσι?) :)
Συνεπώς ΠΡΑΚΤΙΚΑ έπιασα την μέγιστη ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ταχύτητα! :)

Να σημειώσω οτι κατέβαζα 3 αρχεία απο FTP και είχα 21 κατεβάσματα στο emule με 240 περίπου ενεργές συνδέσεις.

Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις (αν είναι και ο ΟΤΕ στις καλές του) :)

http://www.ultraspeedhost.com/cisco837.png

MetalHeart
29-03-04, 02:10
Κάτι τέτοια posts με κάνουν να θέλω ψυχολογική υποστήριξη... :( :( :wink:
Λέτε να πάρω το help desk του πΟΤΕΝετ και να μου βγει καμιά καλή τηλεφωνητριούλα;; :twisted: :twisted: :twisted:

wintech2003
29-03-04, 02:52
συνήθως αυτές με την ωραία φωνή είναι και χοντρές.. οπότε μην το σκέφτεσαι καλύτερα.. :)

MetalHeart
29-03-04, 03:12
ΑΑΑ.... όλα κι όλα... υπάρχουν χοντρές και χοντρές.. μερικές είναι super

redlemon.gr
29-03-04, 05:10
δηλαδή αυτοί που συνέχεια γράφουν οτι πιάνουν 47άρια και έχουν zyxel τι πρέπει να πούνε; οτι πιάσανε κοροϊδο τον πωλητή που τους τo δωσε στο ένα τέταρτo της τιμής που έχει ενα cisco router? (προσοχή δεν αμφησβητώ την ποιότητα των cisco).

Και κάτι άλλο, ας μην τις βγάζουμε έξω και τις μετράμε, στύλ εγώ έχω περισότερα να δώσω απο σένα για modem άρα είναι και μεγαλύτερη.... :wink:

wintech2003
29-03-04, 09:24
Και κάτι άλλο, ας μην τις βγάζουμε έξω και τις μετράμε, στύλ εγώ έχω περισότερα να δώσω απο σένα για modem άρα είναι και μεγαλύτερη.... :wink:

Δηλαδή...?

Όσο για τα Zyxel δεν έχω καμια αντίρρηση ότι εχουν την καλύτερη απόδοση/τιμή, εγώ μίλησα καθαρά για φόρτο συνδέσεων, ταχύτητα και σταθερότητα.

wintech2003
31-03-04, 02:04
Νομίζω πως τα 836 (ISDN) και 837(PSTN) θεωρούνται οι αντικαταστάτες των SOHO 96 και 97 αντίστοιχα (διορθώστε με αν κάνω λάθος...)

pavlidisd
31-03-04, 13:43
Δε νομίζω ότι θεωρούνται αντικαταστάτες αλλά μεγαλύτερα μοντέλα!

euri
31-03-04, 13:52
Ακριβώς. Τα SOHO έχουν κάποια features λιγότερα (πχ dial-backup, remote management, κλπ) Και τα τέσσερα μοντέλα (836/837/96/97) συνυπάρχουν στην αγορά.

mechdim
31-03-04, 15:19
Cisco αγαπητοι μου συντροφοι always rocks :wink:

euri
31-03-04, 16:14
Cisco αγαπητοι μου συντροφοι always rocks :wink:

it definitely rocks 8)

και στην τιμή επίσης! :D

Lord_Flasheart
31-03-04, 18:36
Δεν υπάρχει κάτι που να συγκρίνεται με cisco... Σε κάτι τεστάκια που είχα κάνει σε εναν 836... μου έβγαλε τα μάτια...
:P

pavlidisd
31-03-04, 19:40
euri: τα 836/837 έχουν επίσης και qos

euri
31-03-04, 21:00
euri: τα 836/837 έχουν επίσης και qos
εεε, ναι, δεν έχω ψάξει και τόσο πολύ τις διαφορές τους :oops:

Πάντως ο 836 είναι super... του κάνω reboot μόνο όταν παίζω (ελαφρώς) μαζί του. Κατά τ'άλλα είναι σκυλί μαύρο. Γνήσιο fire & forget.

wintech2003
01-04-04, 00:09
Σπίτι έχω το 837 το οποία πραγματικά δεν μου έχει δημιουργήσει ΚΑΘΟΛΟΥ προβλήματα.
Τώρα για εναν φίλο πηρα ενα 836 και μου δημιουργεί μερικά μικροπροβλήματα τα οποία θα λυθούν πιστευω αναβαθμίζοντας το IOS version. Πάντως ακόμα ούτε 2 μέρες δεν έχω ασχοληθεί καλα - καλα μαζί του οπότε είναι πολυ νωρις για να βγάζω συμπεράσματα :)

Anyway, αυριο θα κάνω ενα ios update και θα σας πω τα νεα :)

euri
01-04-04, 10:57
Σπίτι έχω το 837 το οποία πραγματικά δεν μου έχει δημιουργήσει ΚΑΘΟΛΟΥ προβλήματα.
Τώρα για εναν φίλο πηρα ενα 836 και μου δημιουργεί μερικά μικροπροβλήματα τα οποία θα λυθούν πιστευω αναβαθμίζοντας το IOS version. Πάντως ακόμα ούτε 2 μέρες δεν έχω ασχοληθεί καλα - καλα μαζί του οπότε είναι πολυ νωρις για να βγάζω συμπεράσματα :)

Anyway, αυριο θα κάνω ενα ios update και θα σας πω τα νεα :)

Τι προβλήματα σου βγάζει; Έτσι για να μαζεύουμε ένα ιστορικό πληροφοριών οι κάτοχοι των 836 :)

wintech2003
01-04-04, 12:15
Μόλις δώσω ip nat inside source static private_ip global_ip κολλαει το router... Μετα δεν μπορώ ούτε να το κάνω ping ουτε τίποτα.. Αυτό όταν το κάνω μεσω telnet.. με console δεν εχω δοκιμάσει ακόμα.
Το παραπάνω συμβαίνει με όποια ip και να χρησιμοποιήσω.. ακόμα και ip που δεν υπάρχει καν στο εσωτερικό δίκτυο..

zlimvos
10-04-04, 13:26
Σπίτι έχω το 837 το οποία πραγματικά δεν μου έχει δημιουργήσει ΚΑΘΟΛΟΥ προβλήματα.
Τώρα για εναν φίλο πηρα ενα 836 και μου δημιουργεί μερικά μικροπροβλήματα τα οποία θα λυθούν πιστευω αναβαθμίζοντας το IOS version. Πάντως ακόμα ούτε 2 μέρες δεν έχω ασχοληθεί καλα - καλα μαζί του οπότε είναι πολυ νωρις για να βγάζω συμπεράσματα :)

Anyway, αυριο θα κάνω ενα ios update και θα σας πω τα νεα :)

Μια ερωτηση, το vpi/vci του pvc στο configuration του που το βρηκες? το ειδες με ilmi η στο ειπε ο ΟΤΕ?
παιζει να κανω και λαθος και να μην χρειαζεται οποτε ακυρο.

Rgrds

NetTraptor
26-05-04, 05:21
Άμα θέλετε να μετρήσουμε τίποτα εγώ λέω να μετρήσουμε simultaneous connections… Uptime…. Security….bla bla bla…. 4 χρόνια ασχολούμαι με τα Cisco για SMB και όταν άρχισε το ADSL έφαγα 3 routers για να σκάσω την 400€. Θα έπρεπε να ξέρω… no cisco no fun. Ο 837 μου με έχει εκπλήξει… μερικές φορές είναι πιο σταθερός και από τον παλαιό 2500 με την μισθωμένη 256 που έχουμε… ευτυχώς τα άλλα routerakia τα πάσαρα :P

BoGe
26-05-04, 15:04
euri: τα 836/837 έχουν επίσης και qos

Είσαι σύγουρος;

Γνωρίζω το αντίθετο.

pavlidisd
27-05-04, 03:30
The Cisco? 836 router is ideal for providing secure Internet and corporate network connectivity to small remote offices and to teleworkers (Figure 1). The Cisco 836 router provides integrated security services and advanced quality of service (QoS) features for high-quality data, voice, and video applications. It offers easy deployment and remote management features with Cisco IOS? Software.

:wink:

wintech2003
03-09-04, 22:12
Ρε παιδια, μηπως μπορει κανεις να μου πει ποιο πρόγραμμα ειναι το αντίστοιχο σύγχρονο με το Cisco ConfigMaker?

Απ' ότι είδα το Cisco ConfigMaker έχει φτάσει στο End Of Life, και δεν υποστηρίζει το Cisco 837 που έχω εγώ.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο αυτή τη στιγμή? Θέλω δλδ visual design του δικτυου, και δυνατότητα retrieve/deliver των configuration (βασικά οτι έκανε το ConfigMaker αλλα σε καινουργια έκδοση)

@ ADSLgr.com All rights reserved.