PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Otenet ?



Soultaker1979
28-07-11, 12:54
Καλησπέρα σε όλους,

Καθότι νέος χρήστης ελπίζω να ποστάρω στο σωστό σημείο την ερώτησή μου. Είμαι συνδρομητής στην Οτενέτ εδώ και αρκετά χρόνια (από το 2003 εάν θυμάμαι καλά) και όλα αυτά τα χρόνια είχα την τύχει να μην έχω προβλήματα κυρίως με την σύνδεση.

Εχθές το βράδυ (γύρω στις 23.30) ξαφνικά η σύνδεση έπεσε και ότι και να έκανα δεν κατάφερα να συνδεθώ ξανά. Τι επανεγκαταστάσεις του Modem, τι επανεκκινήσεις όλα. Παρατηρώντας το modem που δεν μπορούσε να βρει δίκτυο φαντάστηκα ότι έχει πρόβλημα το modem.

Προσπάθησα κατόπιν να κάνω εγκατάσταση το on-the-go που είχα (για το εξοχικό) αλλά λόγω παλαιότητας (το είχα αγοράσει το 2008) μάλλον δεν είναι ιδιαίτερα συμβατό με τα Windows 7 και ότι και να έκανα δεν μπόρεσα να βγάλω δίκτυο κι από εκεί.

Εν πάσει περιπτώσει μετά από μία ώρα τα παράτησα. Σήμερα το πρωί ξαναδοκίμασα αλλά δυστυχώς τίποτα. Παρόλα αυτά, παρατήρησα από τα wireless δίκτυα που είχα ότι δεν έβλεπα πια τόσα πολλά αλλά πολύ επιλεγμένα (φίλων από την πολυκατοικία που μένω κλπ) τα οποία όμως δεν ήταν δίκτυα Otenet.

Ερχόμενος στη δουλειά μου και ψάχνοντας στο ιντερνετ για τυχόν θέματα που μπορεί να είχε εχθές η Otenet σε συγκεκριμένες περιοχές δεν βρήκα τίποτα. Μήπως ξέρετε εσείς εάν υπήρξε βλάβη εχθές ή εάν σας θυμίζει κάτι η κατάσταση?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μέγεθος του άρθρου :)

ΥΓ. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να αγοράσω νέο modem καθότι το χθεσινό το έσπασα :cool: :)

mephisto
28-07-11, 16:38
εμενα χθες δεν ειχε καποιο προβλημα αλλα αυτο δεν λεει κατι,μπορει να ειχε προβλημα η περιοχη σου...

emeliss
28-07-11, 16:58
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ένα ρούτερ είναι απαραίτητο στις μέρες μας. Τα usb modem δεν καλύπτουν πλέον τις ανάγκες ακόμα και των απλών χρηστών. Όταν με το καλό πάρεις ρούτερ δες αν έχεις πρόβλημα και που. Στον συγχρονισμό adsl; Στην σύνδεση internet;

@ ADSLgr.com All rights reserved.