PDA

Επιστροφή στο Forum : 1ή Μέρα από forthnet στον ΟΤΕ



2048dsl
29-07-11, 13:43
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+ AnnexM
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 12029 kbps
Upstream Rate: 1023 kbps
Downstream Margin: 12 db
Upstream Margin: 29 db
Downstream Line Attenuation: 17 db
Upstream Line Attenuation: 5 db
Downstream Transmit Power: 15 db
Upstream Transmit Power: 21 db


PVC Connection
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Γιατί με τόσο καλό line attenuation όσο και να ανεβάσω ή κατεβάζω το snr το εχω φτασει και 26 db αλλά και 9 db παρόλο αυτα η ταχύτητα μένει ίδια;
Πριν και μετα τις καινουργιες τιμες που εδωσα μεσω telnet wan dmt2 το download δεν αλλαζει και παραμένει να κατεβάζω με 1.2 mb?

Προχθες που έιμουν forthnet κατέβαζα με 1.6-1.7 mb και κλείδωνα στα 17.7-18 mbps δεν θυμαμε πάντος ποσό snr ειχα.
Δοκίμασα και άλλο μοντεμ linksys wag200 και μαυτο δειχνει 17 db

Μίλησα με το 1242 και μου είπε το εξης κουφό : ότι δεν μπορεί να δεί τα στατιστικά τις γραμμής μου, διότι βλέπει να είναι κλειστό το modem.ξανα πηρα μετα απο 10 λεπτά το ίδιο μου είπαν.

mephisto
29-07-11, 13:46
η forthnet εχει snr 6 ο οτε 9,οποτε λογικο να εχει πεσει η ταχυτητα συνχρονισμου.Επισης παιζει να σε εχουν βαλει σε 12αρι προφιλ...

baltazar1999
29-07-11, 14:18
Επίσης είσαι σε interleaved path. Μήπως έβαλες και conn-x tv?

Seitman
29-07-11, 15:01
DSL Modulation Mode: ADSL2+ AnnexM... :what:

Δίνει AnnexM ο ΟΤΕ?

2048dsl
29-07-11, 16:20
η forthnet εχει snr 6 ο οτε 9,οποτε λογικο να εχει πεσει η ταχυτητα συνχρονισμου.Επισης παιζει να σε εχουν βαλει σε 12αρι προφιλ...
εχεις δικιο φιλε με εχουν σε 12 προφιλ .ζητησα σε αλλαγη σε 24αρι


Επίσης είσαι σε interleaved path. Μήπως έβαλες και conn-x tv?

Ζήτησα απο το 1242 να γινει αλλαγη σε fastpath.οχι δεν εχω connx tv.


DSL Modulation Mode: ADSL2+ AnnexM... :what:

Δίνει AnnexM ο ΟΤΕ?

Στο linksys στο dsl modulation το εχω βαλει στο multimode το εβγαλα το baudtek.

Georgevtr
29-07-11, 16:32
εχεις δικιο φιλε με εχουν σε 12 προφιλ .ζητησα σε αλλαγη σε 24αρι



Ζήτησα απο το 1242 να γινει αλλαγη σε fastpath.οχι δεν εχω connx tv.



Στο linksys στο dsl modulation το εχω βαλει στο multimode το εβγαλα το baudtek.

Απλά αλλαξέ το σε ADSL2+ και με την αναβάθμιση που θα γίνει θα έχεις πραγματικό ίντερνετ (θα καταλάβεις αμέσως την διαφορά).:oneup:

2048dsl
29-07-11, 16:59
Απλά αλλαξέ το σε ADSL2+ και με την αναβάθμιση που θα γίνει θα έχεις πραγματικό ίντερνετ (θα καταλάβεις αμέσως την διαφορά).:oneup:

Ευχαριστω το εβαλα adsl2+ απλος τωρα περιμενω την αλλαγη του προφιλ διοτι ειμαι κλειδωμενος σε 12αρι προφιλ :)

Georgevtr
30-07-11, 00:26
Ευχαριστω το εβαλα adsl2+ απλος τωρα περιμενω την αλλαγη του προφιλ διοτι ειμαι κλειδωμενος σε 12αρι προφιλ :)

Ναι σ'αυτό έχεις δίκιο.Έχει καταντήσει γελοίο αυτό με τα κλειδώματα στα 12.

psyxakias
30-07-11, 00:59
η forthnet εχει snr 6 ο οτε 9,οποτε λογικο να εχει πεσει η ταχυτητα συνχρονισμου.Επισης παιζει να σε εχουν βαλει σε 12αρι προφιλ...Πέρα από το χαμηλότερο SNRM στην Forthnet, συνήθως διαφέρει και το output power (pwr) στον ΟΤΕ. Κάπου είχα διαβάσει ότι το μείωσε πέρυσι ο ΟΤΕ (από 20 στα 16 dBm νομίζω), λόγω κάποιου θέματος με την ΕΕΤΤ για μείωση συνακροάσεων, που λογικά επηρεάζει τους συγχρονισμούς. Απορώ πως η ΕΕΤΤ δεν έχει ζητήσει και στους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο (ή το ζήτησε και δεν έγινε? δε γνωρίζω).

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 15 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Είναι πάντως βλακεία του ΟΤΕ που δεν έχει προφίλ με 6αρι dB SNRM, διότι δεν έχουν όλοι προβλήματα αποσυνδέσεων και θα μπορούσαν κάποιοι να επωφελούνται μεγαλύτερο συγχρονισμό. Προφανώς το κάνουν για να αποφύγουν τα αιτήματα ανεβοκατεβάσματος προφίλ και να κρατήσουν την υπηρεσία όσο πιο απλή γίνεται. Οπότε η λύση είναι να το κάνεις μέσω του modem, αν το υποστηρίζει. Προσωπικά κοντεύω 40 μέρες με <3 dB SNRM χωρίς αποσυνδέσεις, ελάχιστα errors και άψογη ταχύτητα.

2048dsl
30-07-11, 10:19
Πέρα από το χαμηλότερο SNRM στην Forthnet, συνήθως διαφέρει και το output power (pwr) στον ΟΤΕ. Κάπου είχα διαβάσει ότι το μείωσε πέρυσι ο ΟΤΕ (από 20 στα 16 dBm νομίζω), λόγω κάποιου θέματος με την ΕΕΤΤ για μείωση συνακροάσεων, που λογικά επηρεάζει τους συγχρονισμούς. Απορώ πως η ΕΕΤΤ δεν έχει ζητήσει και στους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο (ή το ζήτησε και δεν έγινε? δε γνωρίζω).

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 15 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Είναι πάντως βλακεία του ΟΤΕ που δεν έχει προφίλ με 6αρι dB SNRM, διότι δεν έχουν όλοι προβλήματα αποσυνδέσεων και θα μπορούσαν κάποιοι να επωφελούνται μεγαλύτερο συγχρονισμό. Προφανώς το κάνουν για να αποφύγουν τα αιτήματα ανεβοκατεβάσματος προφίλ και να κρατήσουν την υπηρεσία όσο πιο απλή γίνεται. Οπότε η λύση είναι να το κάνεις μέσω του modem, αν το υποστηρίζει. Προσωπικά κοντεύω 40 μέρες με <3 dB SNRM χωρίς αποσυνδέσεις, ελάχιστα errors και άψογη ταχύτητα.

Έχεις απόλυτο δίκιο θα μπορούσα έστω να συγχρονίσω στα 16-17 εάν κατέβαινε κι αλλο το SNR Margin.
Να ρωτήσω το Linksys Wag200 παίρνει τοπικά μέσω telnet αντιστοιχεί εντολή για να κατεβάζω το SNR όπως λες παραπάνω ή εαν όχι το δικό σου μοντεμ τι μάρκα-μοντέλο είναι;

agrelaphon
30-07-11, 10:40
...
...Προσωπικά κοντεύω 40 μέρες με <3 dB SNRM χωρίς αποσυνδέσεις, ελάχιστα errors και άψογη ταχύτητα.

Από λάθη πώς πας? Μήπως η αυξημένη ταχύτητα συγχρονισμού αντισταθμίζεται από μειωμένο throughput?

edit: α! δεν είδα το "ελάχιστα errors" :p

psyxakias
30-07-11, 11:48
Από λάθη πώς πας? Μήπως η αυξημένη ταχύτητα συγχρονισμού αντισταθμίζεται από μειωμένο throughput?

edit: α! δεν είδα το "ελάχιστα errors" :pΕννοείται πως δε θα κρατούσα υψηλότερο συγχρονισμό αν είχα λάθη ή αποσυνδέσεις. 0.03% λάθη, ευθεία γραμμή 2.0 MB/sec η ταχύτητα κατεβάσματος χωρίς να είναι "τσατσάρα" (= γεμάτο spikes). :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.