PDA

Επιστροφή στο Forum : ATI ή NVidia???τι να προτιμήσω για αγορά...



Σελίδες : [1] 2

Salvador
29-03-04, 19:41
Η παλιά μου(οχι σε χρονο αλλα σε δυνατότητες)ειναι για τα σκουπίδια.Κάποτε τα πράγματα ητάνε πιο ξεκαθαρα στο θέμα αγορας καρτας γραφίκών.Τώρα που εχει μπει για τα καλα στο παιχνιδι και η ATI οι αποψεις δυίστανται.Παίζουνε και πολα παιχνίδια που εχουν να κάνουν καθαρα σε θέμα μαρκετινγκ.π.χ τα στάζει η nvidia στην EA για να υποστηριξει οτι το τάδε game της δουλέβει καλύτερα με chips Nvidia και η ATI κάνει το ιδιο με αλλες εταιρεις,περιοδικα κτλπ.

Απο εσας που έχετε τασταρει τις καρτες που "παιζουν" αυτον τον καιρο θέλω να βοηθήστε αλλα οχι στην φάση οτι επειδη εχετε την τάδε καρτα να με ψηστε να παρω.Να βαλεται μεσα και το κριτίριο οτι μπορει να κάνατε λαθος επιλογή...

ύγ." Ολοκληρη εκθεση εγραψα για κάρτα γραφικών :roll:

για καμοιά 200αρα Ευρώ το κόβω να διαθέσω.Μην ξεφυγουμε κιολας :shock:

BeholderX
29-03-04, 19:51
Καλά έκανες και άνοιξες topic, γιατί στο άλλο post χωμένο στο splinter cell, δεν περπατάει.. Οπότε και επαναλαμβάνω την απάντηση μου για όσους ενδιαφέρει το θέμα :P

Χαλλλλλαρά πάρε μια μεταχειρισμένη ΑΤΙ 9800 PRO από πχ ebay. Καινούργια είναι ακριβή, αλλά μεταχειρισμένη κάνει όσο περίπου θέλεις. Αν ο seller εχει καλή βαθμολογία, μην τη φοβάσαι την παραγγελία.

Αν μπορείς να περιμένεις, σε 2 εβδομάδες περίπου θα παρουσιάσει η NVIDIA την NV40, οπότε θα πέσουν και άλλο οι τιμές.

smartie
29-03-04, 19:57
Εγω εχω μια ATI RADEON 7200 αρχαια δηλαδη.
Ομως οσα παιχνιδια επαιξα μεχρι σημερα κανενα δεν ειχε προβλημα.
Ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απ την ΑΤΙ και απο φιλους ακουω τα ιδια.
Εχει πολυ καλους drivers και υποστηριξη multimedia.

μια ΑΤΙ RADEON 9600 οχι πανω απο 150€ ειναι μια χαρα.
Αλλωστε δεν λεει ειδικα τωρα να ξοδευτουμε σε ακριβες καρτες γραφικων αφου σε λιγο καιρο θα κυκλοφορησουν οι PCI express και σιγα σιγα το AGP θα εγκαταλειφθει

ogenikos
29-03-04, 21:32
Ati 9800 pro roolez, και μην νομίζετε ότι θα πέσει και πολύ η τιμή της όταν βγούν οι NV40 και R420 γιατί το κόστος παραγωγής είναι πολύ υψηλό.

Ducklord
29-03-04, 22:10
Είναι πολύ απλό: εναλλάξ!
Τι εννοώ;

Μέχρι €100
GeForce 5200

€100-200
Radeon 9600 / 9600 Pro / 9600 XT (κατά... οικονομική σειρά)

€200-300
GeForce 5800/5900 (ή ποιά διάολο έχει βγάλει), Radeon 9800 Pro (που δεν θα βρεις στα καταστήματα εύκολα αυτή την περίοδο) - 9800 XT

Πάντα, η σειρά είναι τόσο "οικονομική" όσο και "δυνατοτήτων".
Αυτή τη στιγμή οι καλύτερες, απο άποψη ποιότητας, λύσεις ανήκουν στην ATi. Πάρε, όμως, μειονέκτημα: ποιός την χέζει την ποιότητα αν το μόνο που παίζει είναι παιχνίδια της EA και αυτά "κλειδώνουν" σε χαμηλή ανάλυση αν ανιχνεύσουν ATi; Γενικώς, οι Radeon αντιμετωπίζουν έναν έντονο πόλεμο απο την nVidia και της συμβεβλημένες με αυτήν εταιρίες. Η αλήθεια, όμως, είναι πως σε γενικά πλαίσια θα πρέπει να τις προτιμήσεις.

Αποτίμηση:
"Γιατί να διαλέξω ATi;;;"

Καλύτερη ποιότητα γενικώς
Καλύτερες ταχύτητες σε σχέση με την ποιότητα που δίνουν

"Γιατί να διαλέξω nVidia"
Καλύτερες ταχύτητες εις βάρος της ποιότητας (ορατό με μια καλή οθόνη και σχετικά... "καλή όραση") και άμεση υποστήριξη σε πολύ δημοφιλής τίτλους



"Γιατί να ΜΗΝ διαλέξω ATi..."
Ενοχλητικά προβλήματα σε συγκεκριμένους τίτλους και για συγκεκριμένους λόγους (βλέπε "ομαλές σκιές στο KotOR")
Απουσία antialiasing σε παλαιότερα παιχνίδια (η ATi δεν "πιέζει" την εφαρμογή antialiasing και έτσι αν δεν υποστηρίζεται απο ένα παιχνίδι... δεν υπάρχει...)

"Γιατί να ΜΗΝ διαλέξω nVidia..."
Το ξαναείπαμε, χαμηλότερη ποιότητα που ειδικά όσον αφορά το AF μερικές φορές είναι ευδιάκριτη. Στο AA τα πράγματα δεν είναι και τόοοοοσο διαφορετικά.

Υποτιθέμενες χαμηλότερες επιδόσεις σε μελλοντικούς, καθαρά DirectX9 τίτλους αν δεν είναι αυτόνομα optimized για nVidia. Για παράδειγμα, το Half-Life 2 και το Doom3 θα έχουν ξεχωριστό codepath ή optimizations για να "τρέχουν" και οι nVidia αντί να... σέρνονται, με αντάλλαγμα στην ποιότητά τους που θα είναι χαμηλότερη απο τις ATi. Πρόσεξε όμως: "θα". Όλα είναι υποθετικά.



Σούμα:
Προς το παρόν, όντως η ATi υπερτερεί σε σχεδόν όλους τους τομείς για όποιον θέλει να παίζει τωρινά και μελλοντικά παιχνίδια. Για όποιον προτιμά και παλαιότερα, η nVidia με την "βίαιη" εφαρμογή antialiasing γίνεται πιο ελκυστική. Το... μέλλον είναι αβέβαιο για αμφότερες, αν και πάλι κλίνει υπέρ της ATi, ενώ για τώρα ορισμένα (ΟΡΙΣΜΕΝΑ) παιχνίδια που είναι αρκετά δημοφιλή υπερτερούν στις nVidia (π.χ. παίξε NFS:U σε 1800x1600 σε ένα καλό μηχάνημα και θα καταλάβεις. Στις ATi, απο ό,τι μου λένε κολλητοί που τα πισιά τους αντέχουν τέτοιες αναλύσεις, φτάνεις μέχρι τα 1280).


Όσο για εμένα, έχω και ATi και nVidia - μα απλώς μια ταπεινή, παλιά MX2. Ως γραφίστας μπορώ να σου πω πως η ATi μου, σε μια πραγματικά κορυφαία οθόνη (EIZO 21'') παρουσιάζει πιο ρεαλιστικά χρώματα και γενικώς φαίνεται πιο "ρεαλιστική" με πιο "γλυκά" χρώματα. Η nVidia μοιάζει με τον παράδεισο του... arcade-ά, με εντονότερα χρώματα και contrast εξαρχής. Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ, αξίζει να βάλεις το FIFA στις δύο κάρτες δίπλα - δίπλα. Στις nVidia θα νομίζεις πως παίζεις ηλεκτρονικό, στις ATi πως βλέπεις αγώνα στην τηλεόραση. Και τα δύο είναι καλά, και έχουν τους δικούς τους οπαδούς - εν τέλει είναι θέμα "οπτικής προτίμησης".

Τέλος, αν το σημαντικότερο είναι ο οικονομικός παράγοντας, το μόνο που ισχύει είναι η αρχική "σκάλα" που ανέφερα: κοίτα πόσα έχεις και δίαλεξε ανάλογα!

Φιλικά
Παπιόλορδας
Υ.Γ.: Τι πραγματεία έγραψα πάλι, ο μπάσταρδος!

Salvador
29-03-04, 22:28
Ρε συ Πάπιος με μπερδεψες περισότερο ρε μαν :lol:
πάντως ειναι πολυ αναλητικη η αναφορά σου και σε ευχαριστώ :wink:

τείνω κατα πολυ προς ΑΤΙ .Τώρα το θέμα ειναι σε ποιο μοντέλο της σειράς της :shock:

εκανα μια γυρα για να συγκρινω τιμές και μαλον εχω κατασταλάξει στο 9600ΧΤ (XT??μου θυμίζει μηχανή cross αυτό :D ,οπότε θα αντέχει..)

τελική τιμή 175Ε (είναι ενα μοντέλο πιο εξελιγμένο απο την 9600pro..περισότερη μνήμη ο επεξεργαστής..)

Να κρατηθώ?Να πάω αυριο το απογευματάκι να την χτυπήσω?Μήπως να μπερδευτω κι αλλο με κάτι διαφορετικό ,περίπου στην ίδια τιμή? :roll:

Salvador
29-03-04, 22:53
λοιπόν αρχίζω να κατασταλάζω σε 2 μοντέλα.Εδω θα χρειαστω βοήθεια :!:

ATI 9600XT :175E
Nvidia 5900XT :210E

η διαφορά τους 35Ε...
το θέμα ειναι οτι σε ταχύτητες και σε συγκρίσεις το μοντέλο της nvidia υπερτερεί κατα πολύ σε σχεση με αυτο της ATI.

οπότε μέχρι πριν 15' που ήμουν ετοιμος να πάρω ΑΤΙ άλλαζα γνώμη μετα απο συγκρίσεις που είδα...

Τι παίζει ρε γμτ?

παραθέτω ενα λινκ που είδα με μετρήσεις

http://www.digital-daily.com/video/vga-roundup/

Ducklord
29-03-04, 22:59
Κοίτα, εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα έπαιρνα ΧΤ για τον απλό λόγο πως (απο ό,τι με λένε, ΔΕΝ ξέρω στα σίγουρα) το σημαντικότερο πλεονέκτημά της σε σχέση με τις "απλές" ΠΡΟ είναι το αυτόματο οβερκλόκινγκ της, και αυτό ΔΕΝ δουλεύει παρά ΜΟΝΟ στις "φτιαγμένες απο την ΑΤΙ" (που, για δες, ΔΕΝ έρχονται Ελλάδα!!!). Ψάχτο λοιπόν λίγο καλύτερα, και μπορεί να καταλήξεις σε μια "απλή" προ. Εγώ έχω την 9600Προ της Γκιγκαμπάητ και είμαι 100% ικανοποιημένος, αρκεί να μην... ανεβαίνω πάνω απο 1024 στα πιο νέα παιχνίδια - μα έχω και το μειονέκτημα πως "πατάει" σε έναν... Ντούρον 1300, οπότε δεν είναι γενικώς και "ό,τι καλύτερο" σαν πισί!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: έτσι, για να κόβεις φλέβες: πήγε κολλητός να πάρει κάρτα, ΔΕΝ είχαν να του δώσουν ΠΡΟ και του πάσαραν μια ΧΤ στην ίδια τιμή. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης; Μιλάμε για ΕΝΝΕΑ ΟΚΤΑΚΟΣΙΑ και ΟΧΙ ΕΝΝΕΑ ΕΞΑΚΟΣΙΑ. Με λίγα λόγια, ο παλιοκωλόφαρδος ΚΕΡΔΙΣΕ 180 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααργκ!

BeholderX
29-03-04, 23:19
Εγώ επιμένω στη μεταχειρισμένη 9800 Pro εφόσον προέρχεται από σωστό & αξιόπιστο πωλητή.

Για μεταχειρισμένες κάρτες από Ελλάδα δες αυτό (είναι πιο τσιμπημένες από ότι στο ebay βέβαια):
http://www.fleamarket.gr/category.cfm?CategoryID=109&type=1&order=5

Salvador
29-03-04, 23:27
ρε beholder δεν θέλω να μπω στο τριπ με μεταχειρισμένα.Γενικά βαριέμαι την φάση με δημοπρασία(το site που λες) και να περιμένω ταχειδρομιο κτλπ.Θελω να κατεβω στο κεντρο,να πιω την φράπα μου και να χτυπήσω και μια κάρτα γραφικών για να δεσει το γλυκό :wink:

thankz για την βοηθεια..περιμένω ακομά αποψεις σε σχεση με τα 2 μοντέλα που εχω αναφέρει :roll:

Aegis
29-03-04, 23:28
μια ψήφος για ati και από εμένα. η 9500 μου (που με softmod έχει γίνει pro) είναι αξιοπρεπέστατη σε όλες τις εφαρμογές ακόμα, και πιστεύω ότι θα είναι για κάμποσο καιρό ακόμα.
Αν μπορέσεις και βρεις μια 9500 με τις κατάλληλες προδιαγραφές για να γίνει 9700 πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλή αγορά. είναι σχετικά δύσκολο όμως.
μέχρι την παρουσιάση των νέων μοντέλων το προβάδισμα είναι σαφώς υπέρ της ati.

XTCgr
29-03-04, 23:52
μια μεταχειρισμένη 5900 ή 9800 είναι οτι πρέπει :D

WAntilles
30-03-04, 00:02
ATI και πάντα ATI.

Με τα τελευταία καμώματα της nVidia με τη σειρά GeForceFX έχασα πάσα ιδέα για την εταιρία. Το να προσπαθείς να κοροϊδέψεις τον κόσμο κάνοντας cheating στους drivers επειδή αγκομαχείς από τη σκόνη της ATI RADEON, και μειώνεις τη λεπτομέρεια του rendering ΧΩΡΙΣ τη συγκατάθεση του χρήστη, ε αυτό είναι εμπαιγμός και παραπληροφόρηση του πελάτη-καταναλωτή.

Γι' αυτό ATI και μόνο ATI.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 διαδοχικές γενιές καρτών ATI. Πρώτα η αρχική RADEON (με το R100 - αυτή που τώρα λέγεται RADEON 7200), μετά η ATI RADEON 8500 (με το R200) και εδώ και 6 μήνες είμαι κατευχαριστημένος με την RADEON 9700 Pro που έχω.

Για να καταλάβεις πόσο τεχνολογικά ανώτερες είναι οι κάρτες της ATI θα σου πω το εξής:

Εδώ και ενάμιση χρόνο που έχει βγει η 9700 Pro, και η nVidia ΕΙΔΕ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΤΗΣ ATI, η nVidia αγκομαχεί να την φτάσει με κάθε "τερτίπι", την έχει πιάσει πανικός. Τί καινούργια cores το ένα μετά το άλλο, τί cheatings και κοροϊδία του καταναλωτή στους drivers.

Ενώ η ATI χωρίς καθόλου να ιδρώσει, έχει την πρωτοκαθεδρία για ενάμισι χρόνο χωρίς ουσιαστικά να σχεδιάσει καινούριο προϊόν (η 9800 Pro αποτελεί ψιλο-tweak της 9700 Pro και η 9800XT αποτελεί ψιλο-tweak της 9800 Pro).

Δηλαδή ουσιαστικά η ATI κράτησε τα σκήπτρα άνετα για !!! 3 ΓΕΝΙΕΣ ΚΑΡΤΩΝ !!! (κατά μέσο όρο κάθε 6 μήνες σχεδιάζονται καινούρια chip γραφικών) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΡΟΪΟΝ.

Οι δε drivers της ATI είναι υποδειγματικοί εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστο και ανανεώνονται !!! ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ !!! (ναί καλά το έχω γράψει - κάθε μήνα).

ATI φίλε μου χωρίς σκέψη.

- Ταχύτερες (άρα και φτηνότερες)
- Τεχνολογικά ανώτερες

Για κάτι καλό (ουσιαστικά την ταχύτερη κάρτα γραφικών του πλανήτη) και όχι πανάκριβο -> 9800 Pro με €220.00 + ΦΠΑ.

Για φτηνό (αλλά και πάλι καλό στην κατηγορία) -> 9600LE με €110.00 + ΦΠΑ.

Salvador
30-03-04, 00:06
μια μεταχειρισμένη 5900 ή 9800 είναι οτι πρέπει :D

ναι ,αυτο το κατάλαβα... :roll:
το θέμα ειναι τι απο τα 2???? :shock:

XTCgr
30-03-04, 00:14
τώρα είδα αυτό που έγραφες για 5900ΧΤ & 9600ΧΤ....5900 με κλειστά μάτια!!!!

Salvador
30-03-04, 00:15
προς -----> WAntilles

αρχίζω να ψήνομαι :P

κανόνισε να τα παίρνεις απο την ΑΤΙ θα σε δαγκάσω :lol:

dantouan
30-03-04, 00:24
Αν οταν πεζεις θελεις απολυτη ποιοτητα γραφικων (δηλαδη antialising 4x και anisotropic filtering 8χ ολα στο full) τοτε δεν υπαρχει κανενα διλημα ATI RADEON 9800 PRO.
Προσωπικα σε εμενα η συγκεκριμενη καρτα κανει και πεζει τα παντα και ολα στο full :wink:
Περισσοτερες πληροφοριες και εδω:http://www20.tomshardware.com/graphic/20031229/index.html

Dslmaniac
30-03-04, 00:26
Πριν δύο τρία χρόνια θα σου έλεγα Nvidia. Αυτό τον καιρό ATI 9800 Pro retail με χίλια (250 ευρώ περίπου).

BeholderX
30-03-04, 00:27
@Salvador25 στο είπα εξαρχής, 9800 Pro :) έχει την καλύτερη απόδοση για την τιμή της.

@WAntilles : Συμφωνώ 100% μαζί σου, ATI και πάλι ATI. Καλύτερη ποιότητα σαφώς.

Από τα όσα έχω διαβάσει (και αν τα θυμάμαι σωστά), το γενικό design της NVIDIA επί του DirectX είναι χάλια, και δεν συγκρίνεται με αυτό της ATI. Στο OpenGL όμως τα πράγματα είναι κάπως παρόμοια.

Παρόλο αυτά, η NV40 υπόσχεται πολλά:



During his keynote speech at GDC (Game Developers Conference 2004), game engine developer extraordinaire John Carmack teased the audience about NVIDIA's soon to be launched NV40 with a quick quip which was as follows.

"I just got an nv40 and put it in my dev machine, and it is spectacular!"


και επίσης
http://www.theinquirer.net/?article=15008
http://www.popcultureshock.com/news.php?id=688

Βέβαια, ότι και να πει και ο Carmack, πάλι ATI θα έπαιρνα :) Αλλά θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα απαντήσει η ATI. Το σίγουρο είναι ένα, προς το συμφέρον των καταναλωτών (gamers) όλες οι εξελίξεις.

Salvador
30-03-04, 01:00
παιδες ευχαριστω για τις διεκρινησεις αλλα ρε γμτ η 9800 είναι πολυ ακριβή

το πιο φθηνο σε 9800 που βρηκα απο μαγαζι ειναι απο το zeroone και ειναι και η παραγωγη απο την ΑΤΙ(αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?)

εδω οι σχετικές πληροφορίες :

128 MB ATI Club ATI Radeon 9800Pro Dvi, TV-Out
Chipset ATI Radeon 9800 Pro, 128MB DDR μνήμη, Ramdac 400, Core Clock 390 MΗz, μέγιστη ανάλυση 2048 x 1536, υποστήριξη Microsoft® DirectX® 9.0, AGP x8, έξοδος DVI και Tv-out, 115 million triangles per second.

277,62€ τελικη τιμη

blackjim
30-03-04, 01:35
"Γιατί να διαλέξω nVidia"
Καλύτερες ταχύτητες εις βάρος της ποιότητας (ορατό με μια καλή οθόνη και σχετικά... "καλή όραση") και άμεση υποστήριξη σε πολύ δημοφιλής τίτλους


ρε συ Ducklord, προσφατα αγορασα μια MSI GeForce FX 5700 Ultra της MSI. 220 Ευρα...
Βασικα απο τιμη και επιδοσεις σε benchmarks με επεισε να την αγορασω. Και το οτι εχει μια DDR II (με μπολικη ψυξη...).
Πρεπει να πω πως απογοητευομαι, αλλα με τρελαινει το οτι δε ξερω τι φταιει!!!
Τι εννοω, εχω P4 2,26GHz, 1GB Ram (PC2100) και την FX 5700 Ultra. Οθονη CRT 17'' SONY.
Λεπον , εβαλα το Pro Evolution Soccer 3 και δε ξερω τι ακριβως γινεται αλλα η εικονα σα να κομματιαζεται καπως... Λες και αλλη συχνοτητα δινει η καρτα και αλλη δειχνει η οθονη!! Πολυ σπαστικο. ( μιλαμε για χαμηλες αναλυσεις και κανενα σχεδον αλλο thread στο background!!!! )
ΑΚΟΜΗ πιο περιεργο , 1 στις 3 φορες ,ας πουμε, δε κανει αυτο το σπαστικο φαινομενο και τρεχει ΑΨΟΓΑ!!

Μηπως η καθε καρτα θελει συγκεκριμενη εκδοση των drivers??
Μηπως η KONAMI δε ξερει να μεταφερει παιχνιδια στα PCs??
Μηπως φταιει η CRT μου???
Τι να πω...
Τα ιδια και στο Winning Eleven ( σχεδον το ιδιο ποδοσφαιρακι αλλα λιγο updated ).
Σε αλλα παιχνιδια ομως με αφηνει αφωνο... ( NFSU,SC:PT,CMR3,CS και αλλα)

Let the experts enlighten me!!!
8)

alefgr
30-03-04, 03:35
Σε κάποιον που είναι αδιάφορος με τα παιχνίδια αλλά θέλει μια σοβαρή ανάλυση στην TV με φυσικά χρώματα, τί θα προτίνατε;

Η τωρινή μου κάρτα, μιά GeForce 2 με S-Video out σε μια SONY 29" TV, δείχνει επιεικώς απαράδεκτα.

Salvador
30-03-04, 04:04
το θέμα φίλε ειναι που εχεις κανει την τηλεοραση οθόνη :shock:
Ειναι δυνατον σε 29TV να δεις καλές αναλυσεις?

smartie
30-03-04, 06:23
ATI ATI ATI

ROA
30-03-04, 09:31
Σε κάποιον που είναι αδιάφορος με τα παιχνίδια αλλά θέλει μια σοβαρή ανάλυση στην TV με φυσικά χρώματα, τί θα προτίνατε;

Η τωρινή μου κάρτα, μιά GeForce 2 με S-Video out σε μια SONY 29" TV, δείχνει επιεικώς απαράδεκτα.

Η ανάλυση της τηλεόρασης είναι πολύ χαμηλώτερη από την ανάλυση του μόνιτορ. Η ανάλυση της TV θεωρήται οτι είναι 640χ480 και αυτό μόνο στα χαρτιά αφού και οι πλέον σύγχρονες ΔΕΝ βγάζουν πάνω από 420 γραμμές. Στα 800χ600 τα πράγματα αρχίζουν να θολώνουν ακόμα και αν έχεις 29 PHILIPS Matchline :wink: . Βλέπεις όμως ανέτα ένα DVD :) .
Πάντως οι ATI έχουν κατα παράδοση καλήτερη ποιότητα στο TV out από την nvidia (μιλάμε πάντα για κάρτες που προέρχονται από σοβαρές εταιρίες του χώρου)
Tο πρόβλημα, θα έλεγα, εντοπίζεται στην ανάλυση και όχι στα χρώματα (αν και τα μονιτορ έχουν και πάλι το προβάδισμα).
Οπότε μην περιμένεις και πολλά...

WAntilles
30-03-04, 12:14
Προς Salvador25:

Η μόνη σχέση που έχω με την ATI είναι ότι έχω 3 κάρτες της. Τίποτα άλλο.

Προς BeholderX:
Γράφεις:
"Από τα όσα έχω διαβάσει (και αν τα θυμάμαι σωστά), το γενικό design της NVIDIA επί του DirectX είναι χάλια, και δεν συγκρίνεται με αυτό της ATI."

Πολύ σωστά. Γιατί όταν όλοι οι κατασκευαστές πλην της nVidia (ATI, 3DLabs, Matrox, XGI κλπ.) καθόντουσαν βδομάδες ολόκληρες μαζί με τη Microsoft για να φτιάξουν τις προδιαγραφές του DirectX 9.0, η ψηλομύτα nVidia απείχε γιατί ήθελε σώνει και καλά να υιοθετήσουν όλοι την Cg της.

Και εδώ και ένα χρόνο τρέχει και δεν φτάνει.

Αναγκάστηκε να φτιάξει ολόκληρο compiler μέσα στο driver της για να μετατρέπονται οι κλήσεις DirectX σε κλήσεις Cg που καταλαβαίνουν τα chip της.

Όσο για τα επερχόμενα NV40 και R420 διάβασα τα εξής:

Το R420 θα έχει 16 pipelines εκ των οποίων τα 4 αρχικά θα είναι απενεργοποιημένα. Άρα ενεργά αρχικά τα 12.

Υπολογίζόμενη επίδοση 2.5x-3x του RADEON 9700 Pro.

Το NV40 επρόκειτο να έχει 8 pipelines. Όταν είδε η nVidia ότι θα φάει πάλι χώμα από το R420 το πέταξε κυριολεκτικά στον κάλαθο των αχρήστων και πήρε "από το συρτάρι" απευθείας το NV45.

Δυστυχώς από αυτά που διάβασα, πάλι μυρίζομαι κοροϊδία των καταναλωτών (μα καλά το πάθημα δεν της έγινε μάθημα;).

Γιατί λέει στα specifications του chip ότι έχει 8 pipelines "αλλά λειτουργούν σαν να ήταν 16". Εάν δεν γίνουν πιο συγκεκριμένοι αποφύγετέ τους.

Βάζω στοίχημα ότι τελικά θα έχει 8 αλλά παντού (sites, specifications, κουτιά) θα κοροϊδεύουν τον κόσμο και θα γράφουν 16.

Μ' αυτά και μ' αυτά, ATI και πάλι ATI βλέπω για άλλο έναμισι χρόνο ακόμα.

npats
30-03-04, 12:33
Παιδιά ,γνωρίζει κανείς ποιό είναι το φθηνότερο μοντέλο της ΑΤΙ με υποστήριξη DirectX 9.0 ;

WAntilles
30-03-04, 12:47
Το e-shop π.χ. έχει την ATI RADEON 9600LE 128MB DVI + TVOUT RETAIL στα €111.00 τελική.

Αλλά για διάβασε και για την καινούρια 9550 στο http://www.rage3d.com/.

alefgr
30-03-04, 18:49
Σχετικά με την ανάλυση TV έχω δεί μερικές κάρτες να υποστηρίζουν 1024Χ768 (όπως Asus MX440). Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως δεν είναι η ανάλυση αλλά τα απαράδεκτα χρώματα. Τουλάχιστον σε δύο κάρτες GeForce. Η μία Chaintech GeForce 2 και η άλλη Chaintech GeForce 3.

Κάτι ακόμα. Υπάρχει κάρτα που να δείχνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ εικόνα σε Monitor και σε TV; Και τέλος, υπάρχει κάρτα με έξοδο TV RGB, ή ζητάω πολλά; :?:

BeholderX
30-03-04, 18:59
Για ποιότητα των 2D γραφικών, νομίζω ότι οι Matrox είναι οι καλύτερες.
Υποστηρίζουν και multiple monitors σε συνέχεια (x3 οπτικό πεδίο δηλαδή).

Salvador
30-03-04, 21:29
guys εγω τελείωσα με τις καρτες γραφικών :P

λοιπόν ξεκινησα το απογευμα αφου εχω παρει τηλ σε καποιο καταστημα για αγορα της ATI RADEON 9600XT απο την CLUB3D με τελική τιμή 170Ε. :roll:

μεχρι εδώ ολα καλά ε?

χμμμ...ελα ομως που εφυγα με μια MSI Νvidia 5900XT τελική τιμή 210Ε :shock:

δεν ξέρω τι επαθα ..καθομουν σαν λακαμας και κοιτουσα τα κουτια των 2 για κανα μισάωρο..Εεε πεστε οτι με εψεισε και ο πωλητης,πάντως αυτην την στιγμη εχω στα χερια μου την 5900XT .Ειμαι ακομη στην δουλεια και δεν την εχω βαλει στο ΠιΣι μου.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να κανω αυτο που εκανα και χθες..Να μπενω σε σελιδες και να κοιταω συκρισεις.Ρε σεις η 5900ΧΤ nvidia(οχι επειδη τα έσταξα τωρα) ειναι σαφως ανωτερη σε επιδοσεις απο την 9600ΧΤ της ΑΤΙ και ας εχουνε 40Ε διαφορά.Για να φανταστείτε στα περισοτερα σαιτ που εχω δει την κατατασουν σε συγκριση με την 9800PRO της ΑΤΙ..

Δεν ξέρω,θα δοκιμάσω πολα πράγματα και θα ποστάρω νεότερα για οτι δω απο αυτην την κάρτα.

Τώρα κατι που με ενδιαφερει αμεσα

1ον:να αναφέρω οτι η συσκευασία της MSI έχει τα πάντα μέσα(20 cd!!)καλούδια κτλπ..Για Drivers εχει μου φαινεται τους 45.26.Κάποιος που εχει κανει δοκιμές με την συγκεκριμένη καρτα,ποια εκδοση drivers πιστευει πως θα πρεπει να βάλω?

αυτα!( Καλή αγορά η κάρτα γραφικών ρε γμτ,αλλα τώρα που εβαλα το χέρι στην τσέπη,δεν μου μειναν φράγκα ούτε για τσιγάρα :D )

XTCgr
30-03-04, 22:17
Salvador έκανες τη σωστή επιλογή, καλορίζικη! :D

WAntilles
30-03-04, 22:39
Κατά τη γνώμη μου, διέπραξες κουταμάρα ολκής.

moralas
30-03-04, 22:42
ATI αβλεπει. ουτα καν να το σκεφτεσαι. η nvidia την επαθε οπως η intel με την AMD, που κατα τη γνωμη μου την πατησε κατω σε σχεση τιμη/επιδοση. εχω την radeon 9700 pro και ακομα δεν εχω βρει παιχνιδι που να την λυγιζει

Johny4
30-03-04, 22:57
5900XT είναι η καλύτερη κάρτα αυτή τη στηγμή σε σχέση τιμής απόδοσης.

Salvador
30-03-04, 23:39
παντως εχει πολυ πλάκα :lol:
ο καθένας αβαντάρει την εταιρεία που τα'σταξε!
κοιτάξτε ,εγω πιστευω οτι το τοπιο μεταξυ των 2 εταιριων δεν εχει ξεκαθαρίσει ακομα...
παντώς οπως και να το δείτε απο την mx440 που είχα θα είναι σαφώς ανώτερη :wink:

XTCgr
31-03-04, 02:37
δεν έχει σημασία αν "μας τα έσταξε ή οχι" η Χ,Υ εταιρία..σημασία έχει οτι τώρα η 5900ΧΤ είναι bang for the buck.period :mrgreen:

Salvador
31-03-04, 04:21
gyus η κάρτα φυσάει :P
μέχρι στιγμης εχω δοκιμασει αρκετα περσινα games στο full και απο καινουρια δοκιμασα colinmacray 3,nfsu και τα 2 όλα τα σετινγκς στο τέρμα!!!.Δεν μασάει μια..Και μιλαμε τωρα σε XP1800+ οχι καναν 3ghz επεξεργαστή...

Δεν ξερω τι εχασα απο την radeon κανωντας αυτην την επιλογη και ποτε δεν θα μαθω.Το θέμα ειναι πως ειμαι πολυ ικανοποιημένος.Ασε τα χρώματα ακομα και στο desctop..Τεράστια διαφορα.Σωστη αποδοση contrast.Εντονα χρωματα.Τι να πω..Φτου Φτου μην την ματιάσω :lol:

καλά για να την βάλω ειδα και επαθα.Μπερδεψα τα μπουτια μου μεσ'το κουτι...(με το δώρο του πάσχα ψηνομαι να χτυπησω κανα ψυχεδελικο κουτι...καμοιά πρόταση..?,,μήπως να ανοιξω και κανα τοπικ με θέμα " τι κουτί να πάρω?!? :shock: "

XTCgr
31-03-04, 11:29
κουτί? Lian Li rulez! :mrgreen: υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια, άνοιξε νεο thread καλύτερα

Aegis
31-03-04, 14:37
βασικά καλά έκανες αφού ανάμεσα σε 9600 και 5900 πήρες τη δεύτερη. εννοείται αυτό. άλλη κάρτα η πρώτη σε διαφορετικούς χρήστες απευθύνεται και άλλα τα χαρακτηριστικά της δεύτερης. άμα πήγαινες για 9800 τότε το πράγμα θα άλλαζε.

πάλι καλά δε σου είπε ο πωλητής να πάρεις 5200. έχει τύχει τέτοιο σκηνικό. ήμαρτον.

καλορίζικη...

pixel shaders....έτσι δεν πάει....για να δούμε.... :(

ogenikos
31-03-04, 15:15
...
παντώς οπως και να το δείτε απο την mx440 που είχα θα είναι σαφώς ανώτερη :wink:
Την ίδια κάρτα έχω και εγώ και αύριο περιμένω να μου στείλουν την 9800 απο e-shop.gr 248 ευρώ.
9800 pro rulezzzzz!!
Eχω εδώ και δύο εβδομάδες το UT2004, χθές κατέβασα και το Far Cry, καταλαβαίνετε ότι δεν πήγαινε άλλο, οπότε την ΜΧ440 θα την δώσω στην αδελφή μου να την βάλει στο pc της, να παίζει πασιέντζα :lol:
Πάρτε και μερικά benchmarks, να σας τρέχουν τα σάλια.....
http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-nvidia-roundup_9.html
Οπως βλέπετε σε όλα τα παιχνίδια η 9800 pro σκίζει κώλους.
Κουφάλες...

Salvador
31-03-04, 18:29
βασικά καλά έκανες αφού ανάμεσα σε 9600 και 5900 πήρες τη δεύτερη. εννοείται αυτό. άλλη κάρτα η πρώτη σε διαφορετικούς χρήστες απευθύνεται και άλλα τα χαρακτηριστικά της δεύτερης. άμα πήγαινες για 9800 τότε το πράγμα θα άλλαζε.

πάλι καλά δε σου είπε ο πωλητής να πάρεις 5200. έχει τύχει τέτοιο σκηνικό. ήμαρτον.

καλορίζικη...

pixel shaders....έτσι δεν πάει....για να δούμε.... :(

για μαλ*κα τον έχεις?αφου η 5200 ειναι πιο φθηνή :P κάτσε να βγάλει και αυτος κάτι :wink:

Salvador
31-03-04, 23:48
κουτί? Lian Li rulez! :mrgreen: υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια, άνοιξε νεο thread καλύτερα

τελικά δίκιο είχες..ανοιξα θρεντ και για το κουτί :P


''κουτι''

http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5696

morfeas-dsl-
07-07-04, 10:50
βασικα ηθελα να κανω ενα τετοιο thread αλλα μιας και το βρηκα ετοιμο ας συνεχισω απο εδω.τωρα αν ειναι μπερδεμα.περιμενα να ξεκαθαρισει καπως το τοπιο και ομως με τις χ800χτ και την 6800 μπερδευτηκα χειροτερα.μαλλον ΑΤΙ θα διαλεγα ομως.τι λετε?

aesir
07-07-04, 10:59
Εγώ ΑΤi θα σου έλεγα...

morfeas-dsl-
07-07-04, 11:21
ποτε περιπου θα βγει με pci x? μια μητρικη με pci x που δοκιμασε το pcmag εδειξε οτι η τεχνολογια εχει πολυ δρομο να διανυσει καθως βγηκε υποδεεστερη του διαυλου agp(παντα με την ιδια καρτα)

aesir
07-07-04, 11:30
morfeas-dsl- ήδη έχει βγει. Μην πιστεύεις πάντα όσα γράφουν τα περιοδικά τύπου pcmag, RAM κλπ. δεν είναι κάθολου υποδεέστερη. Να στο πω απλά, η αδυναμία να δείξει τις δυνατότητες του το pci express έγκειται περισσότερο στο οτι μια εφαρμογή πρέπει να είναι γραμμένη ώστε να αξιοποιεί τον δίαυλο.

WAntilles
07-07-04, 11:36
ποτε περιπου θα βγει με pci x? μια μητρικη με pci x που δοκιμασε το pcmag εδειξε οτι η τεχνολογια εχει πολυ δρομο να διανυσει καθως βγηκε υποδεεστερη του διαυλου agp(παντα με την ιδια καρτα)

Pci Express = PCI-e

Το PCI-X είναι τελείως άλλο πράγμα.

Για αυτό που λες, έχω γράψει 2-3 φορές τουλάχιστο για το θέμα αυτό στο AMD x86-64 thread. Ότι η ιστορία σε αντίστοιχες μεταβάσεις bus μας δείχνει ότι μέχρι το PCI-e να:

- μάθουν να το υλοποιούν σωστά χωρίς bugs σε chipsets
- να φτιάξουν σωστά BIOSes για αυτά τα chipsets
- να φτιάξουν σωστούς drivers
- να μάθουν να το προγραμματίζουν σωστά
- να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τα διαφορετικών ταχυτήτων και δυνατοτήτων PCI-e slots (1x, 2x, 4x, 8x, 16x) για να μην εμπαίζεται ο κόσμος

Όλα αυτά απαιτούν 2-3 γενιές chipsets άρα τουλάχιστο 2 χρόνια.

Όταν τα έγραφα αυτά, κάποιοι χλεύαζαν.

morfeas-dsl-
07-07-04, 11:46
εχω διαβασει αρκετα απο αυτο το thread αλλα ειναι πολυ μεγαλο και δεν μπορουσα ολο μιας και καπου ξεφυγε!
pci-x ειχα την εντυπωση οτι το συμβολιζουν αλλα μπορει να κανω λαθος
2χρονια μαλλον ειναι πολλα.νομιζω πως μεσα στο 2005 θα ξεπεραστουν τα οποια bug(εφοσον παντα κατσουν να το αναπτυξουν σοβαρα γιατι τα συμφεροντα ειναι τεραστια..)

cosmos
07-07-04, 14:15
Μία απλή ερώτηση αναζητεί απλή απάντηση: μπορώ να βρω από φίλο-φίλου-ω-φίλε 9600Pro, πιθανώς Asus, με 256Mb RAM στα 150Ε τελική. Θα συνιστούσατε κάτι άλλο με αυτά τα λεφτά, για να αντικαταστήσει τη γέρικη GF3Ti200 μου στο νέο P4@3.2-based μηχάνημά μου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.