PDA

Επιστροφή στο Forum : ακυρωση αιτησης



domigr
31-07-11, 20:12
Καλησπερα παιδια!ειμαι κατοχος connx φοιτητικου και την πεμπτη εκανα αιτηση για να παω σε hol μονο που την αιτηση την εκανα στους γνωστους (αγνωστους) ανθρωπους που ερχονται σπιτι και σου διαφημιζουν την hol(και καλα σαν αναβαθμιση γραμμης).Πηρα την παρασκευη τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων το βραδυ και μου ειπαν οτι δεν τους εχει γινει ακομα καποια ενημερωση οτι εκανα αιτηση και οτι να παρω την δευτερα που λογικα θα εχουν ενημερωθει..το θεμα ειναι οτι διαβασα σημερα λιγο οτι γραφουν σε αυτο το section και ειδα οτι υπαρχουν πολλα προβληματα και οτι καλυτερα να παραμεινω στον οτε...το θεμα ειναι οτι αυτο που εχω να κανω ειναι μονο να παρω τηλεφωνο αυριο και να ζητησω ακυρωση της αιτησης(φανταζομαι οτι θα εχουν ενημερωθει για την αιτηση μου μεχρι αυριο)?? η θελει και κατι αλλο??

domigr
31-07-11, 22:30
δεν γνωριζει κανεις??

alex24
31-07-11, 23:25
Γραφεις σε ενα χαρτι οτι δεν επιθυμεις να ενεργοποιηθει η γραμμη σου σε αιτηση που εχει γινει απο εξωτερικο συνεργατη με τον ταδε αριθμο γραφεις επισης ΑΦΜ,αριθμο ταυτοτητας ,ονοματεπωνυμο και αριθμο τηλεφωνου που εχουν γραφτει στην αιτηση,την υπογραφη σου και το στελνεις στο fax 213 000 5769 μαζι με φωτοτυπια ταυτοτητας και μετα απο μερικες μερες παιρνεις τηλ να δεις εαν πηγε

domigr
31-07-11, 23:47
αρα δεν χρειαζεται να παρω καν τηλεφωνο??

Vitruvian78
01-08-11, 09:38
Θα πάρεις τηλέφωνο μετα απο 1-2 μέρες για να επιβεβαιώσεις οτι το φαξ έφτασε στα σωστά χέρια και έχει ακυρωθεί το αίτημα σου. Απλά να προσέξεις να δώσεις τα ίδια στοιχεία που έδωσες και στην αίτηση (π.χ. όνομα κατόχου γραμμής και όνομα συνδρομητή). Μην το αφήσεις έτσι γιατί αν δεν το επιβεβαιώσεις και κατι πήγε στραβά, μετά απο μερικές μέρες θα χάσεις τη σύνδεσή σου με τον ΟΤΕ και θα μπεις στο δίκτυο της hol.

domigr
01-08-11, 11:40
και αν ολα αυτα γινουν και δεν μπει η hol δεν θα εχω καποια επιβαρυνση στον λογαριασμο ε??

lehrer
01-08-11, 11:59
και αν ολα αυτα γινουν και δεν μπει η hol δεν θα εχω καποια επιβαρυνση στον λογαριασμο ε??
Εφοσον δεν ενεργοποιηθει η γραμμη δεν θα εχεις χρεωση.

domigr
01-08-11, 12:01
μολις πηρα τηλεφωνο μου ειπαν δεν εχει καταχωρηθει στο συστημα ακομα αιτηση απο αυτον τον αριθμο και οτι περνει 5 εργασιμες ημερες και οταν καταχωρηθει να παρω τηλεφωνο για να γινει η ακυρωση...

xmperop1
01-08-11, 19:05
Οταν καταχωρηθεί δεν γίνονται ακυρώσεις συνήθως.;)

domigr
01-08-11, 19:07
δεν ξερω εμενα ετσι μου ειπαν..οτι εφοσον δεν βλεπουν αιτηση στο συστημα τους δεν γινεται να ακυρωσω κατι γιατι ειναι σαν να μην εχει γινει...

jkoukos
01-08-11, 20:40
Οταν καταχωρηθεί δεν γίνονται ακυρώσεις συνήθως.;)
Έχω την εντύπωση ότι μπορεί κανείς να ακυρώσει εντός 14 ημερών από την αίτηση.

"Ειδικά για τις συμβάσεις από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος, σε κάθε κείμενο σύμβασης, περιλαμβάνονται και τα έντυπα Δήλωσης Υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, έχετε εκ του νόμου δικαίωμα να υπαναχωρήσετε από τη σύμβαση, αζημίως, εντός 14 ημερών από τη σύναψή της, εκτός εάν σε ειδική διάταξη ή στη σύμβαση προβλέπεται μεγαλύτερη προθεσμία."

Πηγή ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/opencms//admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf) (σελ. 26)

domigr
01-08-11, 21:34
απο την μερα που θα καταχωρηθει η αιτηση λες ε??

domigr
04-08-11, 18:22
ολα καλα τελικα η αιτηση ακυρωθηκε και σημερα μου εστειλαν και το ρουτερ αλλα επειδη δεν ημουν σπιτι θα το ξαναστειλουν αυριο :P

........Auto merged post: domigr πρόσθεσε 100 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παιδια μου το εφεραν το ρουτερ αλλα εγω εχω κανει ακυρωση της αιτησης μου και εχει γινει κιολας...να το ανοιξω η να τους το στειλω πισω?? :P

alex24
04-08-11, 18:35
ολα καλα τελικα η αιτηση ακυρωθηκε και σημερα μου εστειλαν και το ρουτερ αλλα επειδη δεν ημουν σπιτι θα το ξαναστειλουν αυριο :P

........Auto merged post: domigr πρόσθεσε 100 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παιδια μου το εφεραν το ρουτερ αλλα εγω εχω κανει ακυρωση της αιτησης μου και εχει γινει κιολας...να το ανοιξω η να τους το στειλω πισω?? :P

Δεν επρεπε να το παραλαβεις καθολου για να μην κανεις τον κοπο να το ξαναπας.Πρεπει να το δωσεις πισω μιας και ειναι με χρησιδανειο και δεν σου ανηκει

domigr
04-08-11, 18:36
ωραια ευτυχως που δεν το ανοιξα το δεμα...οποτε τους περνω τηλεφωνο και ερχονται και το περνουν παλι και ολα οκ ε?? απο την γενικη ταχυδρομικη μου ηρθε...

alex24
04-08-11, 18:42
Ναι με χρεωση δικια τους..

domigr
04-08-11, 18:43
ωραια ευχαριστω πολυ :) ελπιζω να εκανα καλα τελικα που εμεινα στον οτε...

alex24
04-08-11, 18:46
Μια χαρα λιγο πιο ακριβος αλλα πολυ καλυτερα απο την hol.

domigr
04-08-11, 18:49
και κατι τελευταιο πληροφοριακα..αν κρατουσα το ρουτερ θα ειχα καποια συνεπεια??

alex24
04-08-11, 18:54
Θα το πληρωνες και δεν αξιζει..

domigr
04-08-11, 18:57
ποτε θα το πληρωνα??

eqvus
04-08-11, 19:14
Επλιζω , να ειναι τοσο απλα οπως σου τα λεει ο φιλος , γιατι εγω οταν ειχα ενα παρομοιο προβλημα με την ON δεν καταφερα τιποτα!!!!Στην αρχη μου ελεγαν οτι δεν εχει ερθει ακομα η αιτηση , μετα οτι πρωτα πρεπει να καταχωρηθει στο συστημα και μετα να ζητησω αλλαγη παροχου(μπορει να εστειλα και 20 ΦΑΞ) !!!!!! Ηταν οι εποχες που για να πιασεις κεντρο ηθελες 30 λεπτα μινιμουμ!!!! Τελικα εμεινα ενα μηνα χωρις τηλ ...... και εμαθα να μην κανω Μ@@@@.
Παντως εκτοτε , ολα καλα , και αρκετα πιο οικομικα(απο τον ΟΤΕ) ειναι και ειμαι αρκετα τυχερος γιατι η συνδεση ειναι απο τις πιο καλες και γρηγορες που εχω δει και μπορω και αξιοποιω τα MBPS που λεει οτι δινει η ON.

domigr
04-08-11, 20:36
ναι για να ακυρωθει επρεπε να καταχωρηθει στο συτημα... οταν καταχωρηθηκε και εβλεπα στο site οτι θα ενεργοποιομουν την ταδε ημερομηνια τους πηρα τηλεφωνο και ζητησα ακυρωση... μετα με πηραν απο το αρμοδιο τμημα μου ειπαν να στειλω μια δηλωση που να δηλωνω οτι θελω ακυρωση της αιτησης μαζι με αντιγραφο αστυνομικης ταυτοτητας στο ταδε φαξ και μετα απο κανα 2ωρο πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι την ακυρωσαν!!τσεκαρα μετα στο σιτε και ενω πληκτρολογησα τον αριθμο μου μου δειχνει πλεον αυτο "Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες για το συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό.
Παρακαλούμε ελέγξτε τον αριθμό που έχετε εισάγει και επαναλάβετε τον έλεγχο!"οποτε οντως ακυρωθηκε φανταζομαι... απλως σημερα μου εστειλαν το ρουτερ για αυτο ρωτησα

Vitruvian78
05-08-11, 07:21
Το ρούτερ το επιστρέφεις πίσω, διότι παραμένει στην ιδιοκτησία της εταιριας είτε είσαι πελάτης τους 1 μέρα είτε χρόνια. Παίρνεις τη Γενική Ταχυδρομική και κανονίζεις ραντεβού να έρθουν να το παραλάβουν με έξοδα της εταιριας. Αν το κρατήσεις, κάποια στιγμή θα σου το ζητήσουν εκείνοι πίσω. Αν θες να το κρατήσεις θα πρέπει να το πληρώσεις και όπως ήδη ειπώθηκε δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό. Μπορείς να αγοράσεις πολύ πιο αξιολογο ρούτερ απο το εμπόριο ή να αγοράσεις ένα του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.