PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάβυσσος , πρόβλημα με την ταχύτητα



nikon55
01-08-11, 10:30
Καλή σας μέρα. Έφυγα από τον ΟΤΕ τον Νοέμβριο του 2008 και πήγα στην HOL , δηλαδή ήμουν από τους πρώτους πελάτες της HOL στην περιοχή , όταν έφερε δίκτυο οπτικών ινών στην Ανάβυσσο. Η ταχύτητα μου το 2008 ήταν 8 Mbps , δηλαδή όπως ήμουν και στον ΟΤΕ και δεν είχα καμία απαίτηση για κάτι καλύτερο αφού η απόσταση μου από το κέντρο είναι 2,5 χιλιόμετρα. Με την πάροδο του χρόνου σιγά σιγά η ταχύτητα της HOL άρχισε να πέφτει και τώρα δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 3,8 Mbps. Όταν έπαιρνα τηλέφωνο έβγαινε κάποιος τεχνικός και μου έλεγε μια να αλλάξω το καλώδιο , μια να βγάλω το φίλτρο και διάφορες τέτοιες χαζομάρες , αφού τους έλεγα ότι στο δίκτυο μέσα στο σπίτι αλλά και έξω μέχρι την κολόνα ,μου δεν έχει γίνει καμία αλλαγή.
Υπάρχει περίπτωση λόγω υπερφόρτωσης των γραμμών της HOL (δηλαδή να έχει περάσει πολλούς πελάτες στο δίκτυο οπτικών ινών) να συμβαίνει αυτό και η ταχύτητα μου να μην μπορεί να ξεπεράσει τα 3,8 Mbps ??????
Γιατί είμαι έτοιμος να αλλάξω πάροχο και να επιστρέψω στον ΟΤΕ!

Trestan
01-08-11, 17:56
δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιθανον στην περιοχη ο ΟΤΕ να περναει ONU (οπτικες ηνες δηλαδη μεχρι το καφαο). σε τετοιες περιπτωσεις επιρεαζονται αμεσα ολοι οι βρογχοι χαλκου που περνανε κοντα απο την ινα με αποτελεσμα πολυ χαμηλες ταχυτητες συνχρονισμου.
ειναι γνωστο θεμα και σε αλλες περιοχες, για την συγκεκριμενη περιοχη προτεινω να πας ΟΤΕ οχι με φορητοτητα αλλα με νεα γραμμη και 90% θα σε βαλουν σε καμπινα (εξωτερικο dslam) με ταχυτητα τουλαχιστον 20mbps. το εκανε φιλαρακι ο οποιος ηταν σχεδον 4km απο dslam και απο 1,5-2 τωρα παιζει 21mbps. ρωτα και στον ΟΤΕ να εισαι σιγουρος.

nikon55
02-08-11, 09:04
δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιθανον στην περιοχη ο ΟΤΕ να περναει ONU (οπτικες ηνες δηλαδη μεχρι το καφαο). σε τετοιες περιπτωσεις επιρεαζονται αμεσα ολοι οι βρογχοι χαλκου που περνανε κοντα απο την ινα με αποτελεσμα πολυ χαμηλες ταχυτητες συνχρονισμου.
ειναι γνωστο θεμα και σε αλλες περιοχες, για την συγκεκριμενη περιοχη προτεινω να πας ΟΤΕ οχι με φορητοτητα αλλα με νεα γραμμη και 90% θα σε βαλουν σε καμπινα (εξωτερικο dslam) με ταχυτητα τουλαχιστον 20mbps. το εκανε φιλαρακι ο οποιος ηταν σχεδον 4km απο dslam και απο 1,5-2 τωρα παιζει 21mbps. ρωτα και στον ΟΤΕ να εισαι σιγουρος.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να αλλάξω νούμερο γιατί το έχω σχεδόν 20 χρόνια και πρέπει να το δώσω σε όλους τους γνωστούς από την αρχή. Θα κάνω μια προσπάθεια με τον ΟΤΕ και θα δω τι θα κάνω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.