PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος Χρηστης,Προβλημα στην Τηλεφωνια



TLG
02-08-11, 20:05
Σημερα εγινε η ενεργοποιηση μου και ενω το adsl δουλευει σωστα και με ικανοποιητικη ταχυτητα και ping.
Αντιθετα η τηλεφωνια εχει προβλημα.Οταν προσπαθω να παρω ενα τηλ ακουγεται μονον θορυβος απο το ακουστικο ,ενω οταν καλω απο το κινητο το τηλεωνο μου δειχνει οτι καλει κανονικα , αλλα φυσικα δεν χτυπα το σταθερο..

Η συνδεσμολογια ειναι στην κεντρικη πριζα με καλωδιο απ'ευθειας απο το κουτι του ΟΤΕ .
Στην πριζα εχω συνδεσει splitter και εχω βαλει router και τηλεφωνο στις αντιστοιχες εξοδους ,χωρις φιλτρο στην εξοδο του τηλεφωνου .

Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω ακομη και αν συνδεσω απ'ευθειας το τηλεφωνο στην πριζα .

Φυσικα μεχρι το πρωι ειχα κανονικα τηλεφωνο και ιντερνετ μεσω ΟΤΕ .

Υπαρχει καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ?

pppetros
02-08-11, 20:09
Για δοκίμασε να βάλεις το φίλτρο, στην έξοδο του τηλεφώνου!!

griniaris
02-08-11, 22:41
Για ποια εταιρεία μιλας?:hmm:

TLG
03-08-11, 00:05
Hμουν ΟΤΕ και απο σημερα το πρωι ειμαι Forthnet :)

alex24
03-08-11, 00:27
Υπαρχει πιθανοτητα να μην εχει ολοκληροθει η φορητοτητα περιμενε μεχρι αυριο και εαν συνεχιζει παρε τηλ και δηλωσε το βλαβη

TLG
03-08-11, 00:39
Αυτο ηταν μια απο τις σκεψεις μου ...θα περιμενω ως αυριο λοιπον.


Να τους παρω και ενα τηλ μηπως και μπορεσουν να μου κατεβασουν το SNR στα 6db οπως επισης να με γυρισουν σε fastpath (αξιζει τον κοπο) ?

θα το λαβουν υπ'οψιν το αιτημα ?


Σε σχεση με το Conn-x ειμαι ηδη 3mbps ποιο γρηγορος !!

FSHOPAXD
04-08-11, 01:46
Ελενξε ή δοκίμασε με διαφορετικά φιλτρα την τηλεφωνική συσκευή. Ελενξε μηπως κάποιες από τις πρίζες του σπιτιού έχουν κάποιου είδους πυκνωτές.

TLG
09-08-11, 11:13
Μετα απο μια εβδομαδα στην forthnet ακομη δεν εχω τηλεφωνο ενω το adsl ειναι βραχος και ταχυτατο!

Μετα απο επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν οτι ειναι προβλημα στο αστικο κεντρο .

Χθες με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν οτι θα περασει τεχνικος της forthnet απο το σπιτι και αν το προβλημα ειναι δικο μου θα υπαρξει χρεωση !!!

Εχω δοκιμασει ολους του πιθανους συνδιασμους με την ασυρματη , αλλα και μια ενσυρματη συσκευη που εχω και παντα το ιδιο αποτελεσμα ...νεκρο τηλεφωνο με λιγο θορυβο .
Η πλακα ειναι οτι να προσπαθησω να καλεσω το νουμερο μου δειχνει οτι καλει κανονικα !!!


Να ειμαι προκατειλημενος με τους τεχνικους της forthnet ή δειχνουν πραγματικο ενδιαφερον ?
Τι λεει η εμπειρια σας ?

Agent_
09-08-11, 11:52
Μετα απο μια εβδομαδα στην forthnet ακομη δεν εχω τηλεφωνο ενω το adsl ειναι βραχος και ταχυτατο!

Μετα απο επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν οτι ειναι προβλημα στο αστικο κεντρο .

Χθες με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν οτι θα περασει τεχνικος της forthnet απο το σπιτι και αν το προβλημα ειναι δικο μου θα υπαρξει χρεωση !!!

Εχω δοκιμασει ολους του πιθανους συνδιασμους με την ασυρματη , αλλα και μια ενσυρματη συσκευη που εχω και παντα το ιδιο αποτελεσμα ...νεκρο τηλεφωνο με λιγο θορυβο .
Η πλακα ειναι οτι να προσπαθησω να καλεσω το νουμερο μου δειχνει οτι καλει κανονικα !!!


Να ειμαι προκατειλημενος με τους τεχνικους της forthnet ή δειχνουν πραγματικο ενδιαφερον ?
Τι λεει η εμπειρια σας ?

Στις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού σου μήπως υπάρχει καμιά πρίζα με το λογότυπο του ΟΤΕ Πάνω;

Για να σου είπαν ότι θα στείλουν εκεί τεχνικό λογικά ο ΟΤΕ τους απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στα καλώδια του Α/Κ. Ίσως ο ΟΤΕ για κάποιο λόγο να μην ασχολήθηκε η να μην βρήκε το πρόβλημα, συμβαίνει καμιά φορά. Οπότε η επόμενη κίνηση της Forthnet είναι και η λογική να ελέγξει τον χώρο σου και αν δεν βρει κάποιο πρόβλημα εκεί θα ξανά σταλεί στον ΟΤΕ βλάβη.

Γενικά οι field τεχνικοί των εναλλακτικών είναι έμπειροι και ξέρουν τι ακριβός να ψάξουν.

Σε αυτές περιπτώσεις συνιστάτε υπομονή. :)

TLG
09-08-11, 14:46
Η εγκατασταση μου ειναι η ποιο απλη που υπαρχει ..

Ενα και μονον ενα καλωδιο απο τον κατανεμητη του ΟΤΕ απ'ευθειας στο χωρο που ειναι η μια και μοναδικη πριζα που εχω συνδεσει μεσω splitter το ροθτερ και το τηλεφωνο .

Και βεβαια το κυριοτερο οτι το προβλημα προεκυψε την στιγμη που εγινε η αλλαγη απο isdn του ΟΤΕ σε Pstn της Forthnet .

Για να δουμε τι θα μου πουν και οι τεχνικοι ....

........Auto merged post: TLG πρόσθεσε 88 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπον ,

Πρωτη επαφη με τεχνικο forthnet ακρως θετικη και απο συμπεριφορα αλλα και απο ενδιαφερον για την περιπτωση .
Εγινε ελεγχος , με μηχανηματα και αποφανθηκε οτι το προβλημα ειναι στο αστικο κεντρο και παει για αλλαφη Duratel η οποια θα γινει αυριο .

Με λιγα λογια ετη φωτος καλυτερη εξυπηρετηση απο οτι ειχα με τον ΟΤΕ .


υ.γ Τι ειναι to duratel και εχει επιπτωσεις και στην γενικοτερη ποιοτητα του σηματος Adsl και τηλεφωνιας ?

Agent_
09-08-11, 15:17
Η εγκατασταση μου ειναι η ποιο απλη που υπαρχει ..

Ενα και μονον ενα καλωδιο απο τον κατανεμητη του ΟΤΕ απ'ευθειας στο χωρο που ειναι η μια και μοναδικη πριζα που εχω συνδεσει μεσω splitter το ροθτερ και το τηλεφωνο .

Και βεβαια το κυριοτερο οτι το προβλημα προεκυψε την στιγμη που εγινε η αλλαγη απο isdn του ΟΤΕ σε Pstn της Forthnet .

Για να δουμε τι θα μου πουν και οι τεχνικοι ....

........Auto merged post: TLG πρόσθεσε 88 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπον ,

Πρωτη επαφη με τεχνικο forthnet ακρως θετικη και απο συμπεριφορα αλλα και απο ενδιαφερον για την περιπτωση .
Εγινε ελεγχος , με μηχανηματα και αποφανθηκε οτι το προβλημα ειναι στο αστικο κεντρο και παει για αλλαφη Duratel η οποια θα γινει αυριο .

Με λιγα λογια ετη φωτος καλυτερη εξυπηρετηση απο οτι ειχα με τον ΟΤΕ .


υ.γ Τι ειναι to duratel και εχει επιπτωσεις και στην γενικοτερη ποιοτητα του σηματος Adsl και τηλεφωνιας ?

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το splitter που χρησιμοποιεί ο παροχος στο Α/Κ για να διαχωρίσει τα καλωδια που καταλήγουν στο Phone Switch και στο DSLAM. Οπότε αν είναι σφάλμα υλικού στον εξοπλισμό της Forthnet μην ανησυχείς θα το τακτοποιήσουν στέλνοντας τεχνικό στο Α/Κ.

TLG
09-08-11, 18:27
μην ανησυχείς θα το τακτοποιήσουν στέλνοντας τεχνικό στο Α/Κ.

Aυτο ακριβως μου ειπε και ο τεχνικος που ηλθε σε εμενα , οτι θα παει ο ιδιος αυριο το πρωι να το αλλαξει .

http://www.duratel.it/en/node/130



Eπισης , πως μπορω να δω αν ειμαι σε fast ή interleaved path στο 585v8?

Agent_
10-08-11, 06:18
Aυτο ακριβως μου ειπε και ο τεχνικος που ηλθε σε εμενα , οτι θα παει ο ιδιος αυριο το πρωι να το αλλαξει .

http://www.duratel.it/en/node/130



Eπισης , πως μπορω να δω αν ειμαι σε fast ή interleaved path στο 585v8?

Δεν φενεται μεσα απο το Web Interface. Σαν default η Forthnet δινει Interleaved, πρεπει να το ζητησεις ο ιδιος απο την τεχνικη υποστηριξη το fast path.

TLG
10-08-11, 20:08
Σημερα ελαβε τελος το προβλημα μου .
Τα πραγματα εγιναν οπως ακριβως μου τα ειπε ο τεχνικος τον οποιο και ευχαριστω πολυ.

Πλεον απο τηλεφωνια ειμαι Οκ , απο ιντερνετ ειμαι γρηγοροτερος απο πριν που ημουν στον ΟΤΕ και το μονο που σκεφτομαι ειναι αν αξιζει να γυρισω σε fast path ή οχι ..
Παντως μεχρι στιγμης νομιζω οτι τα pings που εχω ειναι αρκετα καλα...

Agent_
10-08-11, 21:16
Σημερα ελαβε τελος το προβλημα μου .
Τα πραγματα εγιναν οπως ακριβως μου τα ειπε ο τεχνικος τον οποιο και ευχαριστω πολυ.

Πλεον απο τηλεφωνια ειμαι Οκ , απο ιντερνετ ειμαι γρηγοροτερος απο πριν που ημουν στον ΟΤΕ και το μονο που σκεφτομαι ειναι αν αξιζει να γυρισω σε fast path ή οχι ..
Παντως μεχρι στιγμης νομιζω οτι τα pings που εχω ειναι αρκετα καλα...

Αν παιζεις FPS βαλε Fast Path

>ping www.k-play.de

Pinging www.k-play.de [178.20.10.23] with 32 bytes of data:
Reply from 178.20.10.23: bytes=32 time=47ms TTL=56
Reply from 178.20.10.23: bytes=32 time=47ms TTL=56
Reply from 178.20.10.23: bytes=32 time=47ms TTL=56
Reply from 178.20.10.23: bytes=32 time=47ms TTL=56

Ping statistics for 178.20.10.23:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 47ms, Maximum = 47ms, Average = 47ms

;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.