PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποφάσεις της ΕΕΤΤ σχετικά με το VDSL του OTE και τις αγορές 4 και 5



Σελίδες : [1] 2

nm96027
03-08-11, 13:37
Αποφάσεις της ΕΕΤΤ για τη ρύθμιση των αγορών Χονδρικής Παροχής Φυσικής Πρόσβασης σε Υποδομή Δικτύου και Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης

Στο πλαίσιο του τρίτου κύκλου ανάλυσης αγορών, η ΕΕΤΤ, αφού διαβουλεύθηκε σε εθνικό επίπεδο το σχέδιο μέτρων για τις αγορές Χονδρικής Παροχής (Φυσικής) Πρόσβασης σε Υποδομή Δικτύου (αγορά 4) και Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης (αγορά 5), και μετά τη σχετική έγκριση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, έλαβε τις τελικές Αποφάσεις της για τη ρύθμιση των εν λόγω αγορών.

Σύμφωνα με το ισχύον ευρωπαϊκό πλαίσιο, η ΕΕΤΤ προτείνει να ορισθεί ο ΟΤΕ ως έχων Σημαντική Ισχύ (ΣΙΑ) και στις δύο σχετικές αγορές και να υπόκειται σε σειρά ρυθμιστικών υποχρεώσεων που, μεταξύ άλλων, είναι οι ακόλουθες:

Παροχή πρόσβασης, χρήση ευκολιών δικτύου και συνεγκατάσταση
Διαφάνεια και υποχρέωση δημοσίευσης των σχετικών προσφορών αναφοράς
Μη διακριτική μεταχείριση
Λογιστικός διαχωρισμός
Έλεγχος τιμών με υποχρέωση εφαρμογής κοστοστρεφούς τιμολόγησης.

Η έκδοση της απόφασης για τη ρύθμιση της αγοράς Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης (ΧΕΠ) καταργεί τα προσωρινά μέτρα που επέβαλε η ΕΕΤΤ στον ΟΤΕ το Μάρτιο του 2011 αναφορικά με την παροχή υπηρεσιών ΧΕΠ μέσω δικτύου πρόσβασης, στο οποίο έχει εγκατασταθεί και λειτουργεί οπτική ίνα μέχρι τον υπαίθριο κατανεμητή (FTTN/VDSL).

Επισημαίνεται ότι στο αρχικό Σχέδιο Μέτρων η ΕΕΤΤ είχε προτείνει τη μείωση του χρονικού διαστήματος μεταξύ της διάθεσης λιανικών υπηρεσιών ευρυζωνικής πρόσβασης από τον ΟΤΕ και της χονδρικής διάθεσης των αντίστοιχων υπηρεσιών ΧΕΠ από 6 μήνες σε 3 μήνες. Ωστόσο, μετά από σχετικό σχόλιο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η ΕΕΤΤ επαναφέρει τη ρύθμιση του διαστήματος στους 6 μήνες, ώστε να υπάρχει πλήρης συμφωνία με τη Σύσταση της Επιτροπής για τα δίκτυα Νέας Γενιάς (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32010H0572:EL:HTML).


Πηγή: ΕΕΤΤ

nm96027
03-08-11, 13:45
Άρα αναμένουμε από τον ΟΤΕ την έκδοση Προσφοράς Αναφοράς και την έγκριση της από την ΕΕΤΤ, μαζί με τις τιμές.

iliask
03-08-11, 14:05
Αυτό πρακτικά σημαινεί ότι μπορεί να δουμε να προσφέρονται υπηρεσίες προς καταναλωτές σε συντόμο χρονικό διαστημα ? ή έχουμε πολύ ψωμί ακομα ?

SkyNet
03-08-11, 14:07
Αμήν!
Αναμένουμε λοιπόν τα εμπορικά πακέτα από τον ΟΤΕ!

apostolt
03-08-11, 14:14
Να παρουμε τηλεφωνο το 13888????

tzelen
03-08-11, 14:16
Το θέμα τώρα είναι πόσο γρήγορα θα τρέξουν οι εξελίξεις.

nightmoon
03-08-11, 14:54
οι τιμές προς το παρόν θα είναι τσιμπημένες

ONP
03-08-11, 14:56
One for OTE....

Αν και νομίζω ότι η ΕΕΤΤ έκανε απλά τη δουλειά της (πρόσβαση & κσοτολόγηση θα έπρεπε να υπάρχει ούτως ή άλλως και εδώ είναι το σφάλμα όλων αυτών που έτρεχαν την επένδυση του VDSL που δεν είχαν προβλέψει για αυτό, για να "κλείσουν στόματα" από την αρχή), ωστόσο ο επικοινωνιακός χειρισμός από πλευράς του ρυθμιστή και κυρίως η "χαρά" όσων επένδυσαν στο τέλμα (να θυμίσω και τη συζήτηση στο συνέδριο της ΕΕΤΤ), καταλήγουν στο ότι η σημερινή ημέρα θα πρέπει να είναι μία χαρούμενη ημέρα στην πάνω πλευρά της Κηφισίας.

DaveMurray
03-08-11, 16:57
εγώ λέω.... 80 - 100+ θα πάνε οι τιμές.... Δηλαδή, θα αγοράσουν νέα πακέτα οι έχοντες, με την κύρια πλειοψηφία να είναι "μη έχοντες", δλδ να μην έχουν να επενδύσουν 80 - 100+ ευρά το μήνα, μένοντας και ξερογλύφωντας με τα 2,3,4,5,6,8,15mbps τους.... Και ο ΟΤΕ θα λέει....: Αχμ, δεν έχω πωλήσεις.....

Άγρια εποχή για νέα πακέτα/υπηρεσίες με υψηλές τιμές....:whistle:

yuk
03-08-11, 17:14
Δε νομίζω ότι οι τιμές θα είναι πολύ υψηλές. Οι εταιρίες έχουν καταλάβει ότι ο κόσμος δεν έχει ή δε θέλει να δώσει λεφτά για κάτι που δεν του είναι απαραίτητο, από τη στιγμή που ήδη κάνει τη δουλειά του.
Είναι δύσκολο να φανταστώ κάποιον μεγαλύτερης ηλικίας που χρησιμοποιεί λίγο ή νορμάλ το Ίντερνετ, να δώσει πχ. 40-50€/μήνα επιπλέον. Eκτός αν είναι επαγγελματίας ή νέος που του τα σκάνε οι γονείς.

yiapap
03-08-11, 17:16
Υπάρχει κάπου χάρτης των περιοχών που καλύπτονται ή αναμένεται να καλυφθούν άμεσα (με χρονοδιάγραμμα);

Sebu
03-08-11, 17:50
Το μονο που εχει ηδη ανακοινωθει αν θυμαμαι καλα ειναι Ζωγραφου και καποιες περιοχες εκτος Αθηνων.

Πρακτικα εχω δει νεα ΚΑΦΑΟ (αυτα με τον ενεργο εξοπλισμο) σε Μεταμορφωση (συνορα με Νεο Ηρακλειο) και εχω διαβασει εδω για Αλιμο και Βουλα.

sdikr
03-08-11, 17:54
One for OTE....

Αν και νομίζω ότι η ΕΕΤΤ έκανε απλά τη δουλειά της (πρόσβαση & κσοτολόγηση θα έπρεπε να υπάρχει ούτως ή άλλως και εδώ είναι το σφάλμα όλων αυτών που έτρεχαν την επένδυση του VDSL που δεν είχαν προβλέψει για αυτό, για να "κλείσουν στόματα" από την αρχή), ωστόσο ο επικοινωνιακός χειρισμός από πλευράς του ρυθμιστή και κυρίως η "χαρά" όσων επένδυσαν στο τέλμα (να θυμίσω και τη συζήτηση στο συνέδριο της ΕΕΤΤ), καταλήγουν στο ότι η σημερινή ημέρα θα πρέπει να είναι μία χαρούμενη ημέρα στην πάνω πλευρά της Κηφισίας.


Τιμές χονδρικής είχε βγάλει ο ΟΤΕ, τις είχε ανεβάσει μάλιστα και στο wholesale.
Καθώς και την δυνατότητα πρόσβασης μέσω ΑΡΥΣ

nm96027
03-08-11, 17:54
Οι σίγουρες πόλεις/δήμοι είναι:

Ζωγράφου
Αλεξανδρούπολη
Σέρρες
Ξάνθη
Κομοτηνή
Άλιμος
Άνω Βούλα

Theodore41
03-08-11, 18:13
Δε νομίζω ότι οι τιμές θα είναι πολύ υψηλές. Οι εταιρίες έχουν καταλάβει ότι ο κόσμος δεν έχει ή δε θέλει να δώσει λεφτά για κάτι που δεν του είναι απαραίτητο, από τη στιγμή που ήδη κάνει τη δουλειά του.
Είναι δύσκολο να φανταστώ κάποιον μεγαλύτερης ηλικίας που χρησιμοποιεί λίγο ή νορμάλ το Ίντερνετ, να δώσει πχ. 40-50€/μήνα επιπλέον. Eκτός αν είναι επαγγελματίας ή νέος που του τα σκάνε οι γονείς.
Πες τα Χρυσοστομε.Περεπει να παω να με κοιταξει γιατρος,για να δωσω τοσα λεφτα παραπανω,απο τη στιγμη,που με τα 12+ που μου βγαινει,κανω τη δουλεια μου.
Αμα πεεσουν οι τιμες,βλεπουμε.

marcus1
03-08-11, 18:17
Αποφάσεις της ΕΕΤΤ για τη ρύθμιση των αγορών Χονδρικής Παροχής Φυσικής Πρόσβασης σε Υποδομή Δικτύου και Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης

Στο πλαίσιο του τρίτου κύκλου ανάλυσης αγορών, η ΕΕΤΤ, αφού διαβουλεύθηκε σε εθνικό επίπεδο το σχέδιο μέτρων για τις αγορές Χονδρικής Παροχής (Φυσικής) Πρόσβασης σε Υποδομή Δικτύου (αγορά 4) και Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης (αγορά 5), και μετά τη σχετική έγκριση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, έλαβε τις τελικές Αποφάσεις της για τη ρύθμιση των εν λόγω αγορών.

Σύμφωνα με το ισχύον ευρωπαϊκό πλαίσιο, η ΕΕΤΤ προτείνει να ορισθεί ο ΟΤΕ ως έχων Σημαντική Ισχύ (ΣΙΑ) και στις δύο σχετικές αγορές και να υπόκειται σε σειρά ρυθμιστικών υποχρεώσεων που, μεταξύ άλλων, είναι οι ακόλουθες:

Παροχή πρόσβασης, χρήση ευκολιών δικτύου και συνεγκατάσταση
Διαφάνεια και υποχρέωση δημοσίευσης των σχετικών προσφορών αναφοράς
Μη διακριτική μεταχείριση
Λογιστικός διαχωρισμός
Έλεγχος τιμών με υποχρέωση εφαρμογής κοστοστρεφούς τιμολόγησης.

Η έκδοση της απόφασης για τη ρύθμιση της αγοράς Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης (ΧΕΠ) καταργεί τα προσωρινά μέτρα που επέβαλε η ΕΕΤΤ στον ΟΤΕ το Μάρτιο του 2011 αναφορικά με την παροχή υπηρεσιών ΧΕΠ μέσω δικτύου πρόσβασης, στο οποίο έχει εγκατασταθεί και λειτουργεί οπτική ίνα μέχρι τον υπαίθριο κατανεμητή (FTTN/VDSL).

Επισημαίνεται ότι στο αρχικό Σχέδιο Μέτρων η ΕΕΤΤ είχε προτείνει τη μείωση του χρονικού διαστήματος μεταξύ της διάθεσης λιανικών υπηρεσιών ευρυζωνικής πρόσβασης από τον ΟΤΕ και της χονδρικής διάθεσης των αντίστοιχων υπηρεσιών ΧΕΠ από 6 μήνες σε 3 μήνες. Ωστόσο, μετά από σχετικό σχόλιο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η ΕΕΤΤ επαναφέρει τη ρύθμιση του διαστήματος στους 6 μήνες, ώστε να υπάρχει πλήρης συμφωνία με τη Σύσταση της Επιτροπής για τα δίκτυα Νέας Γενιάς (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32010H0572:EL:HTML).


Πηγή: ΕΕΤΤ


Δεν έχω καταλάβει. Τα μέτρα απαγόρευσης διάθεσης του VDSL από τον ΟΤΕ μέχρι να μεσολαβήσουν 6 μήνες παροχής από τους εναλλακτικούς παύουν οριστικά? Θεωρείται ότι οι 6 μήνες πέρασαν δεδομένου ότι ο οτε είχε ανακοινώσει τιμές και διάθεση μέσω ΑΡΥΣ από τον Φεβρουάριο (και αν ναι, δεν υπάρχει ο κίνδυνος να χρειάζεται η ίδια καθυστέρηση, από την αρχή, για κάθε νέα περιοχή που συμπεριλαμβάνεται στο vdsl?). Η τελευταία παράγραφος της είδησης είναι ασαφής.

_FLIP_
03-08-11, 18:46
Οι σίγουρες πόλεις/δήμοι είναι:

Ζωγράφου
Αλεξανδρούπολη
Σέρρες
Ξάνθη
Κομοτηνή
Άλιμος
Άνω Βούλα


δηλαδη τι φαση;
ινα η vdsl τελικα;

ποσο παραπανω λετε να πληρωσουμε;

emeliss
03-08-11, 18:47
Για VDSL. Τιμές λιανικής είχαν ψιλοανακοινωθεί από τον ΟΤΕ.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=482246

ONP
03-08-11, 19:08
Τιμές χονδρικής είχε βγάλει ο ΟΤΕ, τις είχε ανεβάσει μάλιστα και στο wholesale.
Καθώς και την δυνατότητα πρόσβασης μέσω ΑΡΥΣ

Θα συμφωνήσω, ωστόσο το θέμα δεν είναι να τιμολογήσει ο πάροχος το προϊόν, αλλά από τη στιγμή που ο παροχος είναι SMP να έρθει ο ρυθμιστής να εγκρίνει την τιμολόγηση, ως δίκαιη και κοστοστρεφή αναγνωρίζοντας υπέρ του παρόχου το risk premioum της επένδυσης σε κάτι νέο. Και επειδή εδώ πλέον μιλάμε για ρυθμιστική πολιτική, η οποία περιλαμβάνει, τόσο τη ρύθμιση, όσο και τα politics, η απόσταση Μεγαρο/ΕΕΤΤ είναι 100 μέτρα, αν κάποιος την είχε διανύσει (εδώ φταίει και η ΕΕΤΤ, γιατί το πιλοτικό το γνώριζε και ήξερε ότι αυτό θα γίνει κάποια στιγμή σε εμπορική βάση), όλη αυτή η "Ελληνική" ιστορία με τα προσωρινά μέτρα δεν θα υπήρχε, καθώς θα υπήρχε εγκερκιμένη & κοστολογημένη Προσφορά Αναφοράς, day one.

ZX1234R
03-08-11, 19:44
Και έλεγα να μετακομίσω σε άλλη χώρα για να βρω το φως μου αλλά επειδή ο οτε θα δώσει επιτέλους το vdsl θα μείνω. Γιατί πάνω απ'όλα μετράει η πρόοδος....άσχετα αν δεν έχω λεφτά να την πληρώσω.....

emeliss
03-08-11, 20:21
Και έλεγα να μετακομίσω σε άλλη χώρα για να βρω το φως μου αλλά επειδή ο οτε θα δώσει επιτέλους το vdsl θα μείνω. Γιατί πάνω απ'όλα μετράει η πρόοδος....άσχετα αν δεν έχω λεφτά να την πληρώσω.....
Έχουμε πολύ δουλειά και πιθανότατα πολλά χρόνια μέχρι να επεκταθεί (αν επεκταθεί) το δίκτυο FTTC.

sdikr
03-08-11, 20:24
Και έλεγα να μετακομίσω σε άλλη χώρα για να βρω το φως μου αλλά επειδή ο οτε θα δώσει επιτέλους το vdsl θα μείνω. Γιατί πάνω απ'όλα μετράει η πρόοδος....άσχετα αν δεν έχω λεφτά να την πληρώσω.....


Τοτέ καλύτερα να μετακομίσεις,

WAntilles
03-08-11, 20:26
Και έλεγα να μετακομίσω σε άλλη χώρα για να βρω το φως μου αλλά επειδή ο οτε θα δώσει επιτέλους το vdsl θα μείνω. Γιατί πάνω απ'όλα μετράει η πρόοδος....άσχετα αν δεν έχω λεφτά να την πληρώσω.....

Μπορείς να πληρώσεις και εναλλακτικό που είναι φθηνότερος.

Τώρα το ότι είναι αέρας κοπανιστός, και όχι αυτό που ζήτησες, αφού σε νοιάζει μόνο πόσο πληρώνεις, και όχι τί παίρνεις.

Agent_
03-08-11, 20:39
Μακάρι να το προχωρήσει σε όλη την Αττική.

DreamAxe
03-08-11, 20:51
Επιτέλους :oneup:

Καιρός να τελειώνουμε με τα "εώς xyz mbps" και τις αποσυνδέσεις :respekt:

Υπάρχουν κάπου αιτήσεις ενδιαφέροντος όπως υπήρχαν για το aDSL?

marcus1
03-08-11, 22:11
Και έλεγα να μετακομίσω σε άλλη χώρα για να βρω το φως μου αλλά επειδή ο οτε θα δώσει επιτέλους το vdsl θα μείνω. Γιατί πάνω απ'όλα μετράει η πρόοδος....άσχετα αν δεν έχω λεφτά να την πληρώσω.....

Φίλε μου κι εγώ συμμερίζομαι την απογοήτευσή σου με την χώρα όπου είχαμε την ατυχία να γεννηθούμε. Αλλά παρόλα αυτά απαντήσεις αυτού του τύπου δεν τις καταλαβαίνω. Σε φόρουμ που ασχολείται με θέματα internet και τεχνολογίας είσαι, ειδήσεις για θέματα internet και τεχνολογίας, για το εξωτερικό και την Ελλάδα θα διαβάσεις.

Αν θεωρείς ότι τα άλλα προβλήματα της Ελλάδας είναι τόσο σημαντικά που καθίσταται γελοίο να ασχολούμαστε με την πορεία των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα, ειλικρινά αναρωτιέμαι γιατί διαβάζεις adslgr και δεν βρίσκεσαι, για παράδειγμα, σε κάποιο πολιτικό φόρουμ. :rolleyes:

chomsky
03-08-11, 23:10
Έπρεπε να σταματήσουν το έργο για να πάρουν αυτήν την γελοία απόφαση; ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΣ.

ZX1234R
03-08-11, 23:43
Φίλε μου κι εγώ συμμερίζομαι την απογοήτευσή σου με την χώρα όπου είχαμε την ατυχία να γεννηθούμε. Αλλά παρόλα αυτά απαντήσεις αυτού του τύπου δεν τις καταλαβαίνω. Σε φόρουμ που ασχολείται με θέματα internet και τεχνολογίας είσαι, ειδήσεις για θέματα internet και τεχνολογίας, για το εξωτερικό και την Ελλάδα θα διαβάσεις.

Αν θεωρείς ότι τα άλλα προβλήματα της Ελλάδας είναι τόσο σημαντικά που καθίσταται γελοίο να ασχολούμαστε με την πορεία των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα, ειλικρινά αναρωτιέμαι γιατί διαβάζεις adslgr και δεν βρίσκεσαι, για παράδειγμα, σε κάποιο πολιτικό φόρουμ.

Η άποψη μου κάθε άλλο παρα πολιτική είναι. Δεν μίλησα ούτε για κόμματα, ούτε για εκλογές αλλά ούτε για κάτι αντίστοιχο. Το σχόλιο μου απλά υπονοεί πως ακόμα και η τεχνολογική πρόοδος δεν είναι ουσιαστικά πρόοδος όταν η χώρα είναι απο τις τελευταίες που εγκαθιστούν vdsl. Επίσης δεν πιστεύω πως θεωρείται πρόοδος να γίνεται η εγκατάσταση της τεχνολογίας και ξαφνικά να σταματάει λόγω γραφειοκρατίας, τσακωμών στο κόψιμο της πίτας, στην τιμολόγηση ή για οτιδήποτε άλλο. Ο σκοπός μου ήταν απλά να δείξω πως τέτοια απαράδεκτα πράγματα δεν γίνονται στα περισσότερα μέρη του πολιτισμένου κόσμου.

Digital.Skipper
04-08-11, 00:07
Οι 6 μήνες ισχύουν από την στιγμή που η ΕΕΤΤ εγκρίνει τις τιμές χονδρικής με το μοντέλο BUM (Bottom-Up-Mondel) που θα καταθέσει ο ΟΤΕ και θα δικαιολογεί το κόστος που ο οργανισμός ισχυρίζεται ότι έχει για τα χονδρικά προιόντα VDSL. Μέχρι στιγμής ο ΟΤΕ δεν έχει καταθέσει τίποτα μετά το προσωρινά μέτρα που πήρε η ΕΕΤΤ τον περασμένο Μάρτιο. Ασ ελπίσουμε ότι θα καταθέσει κάτι μετά την ανάλυση της Αγοράς 5 αφού είδε οτι και η ΕΕ (Ευρωπαϊκή Επιτροπή) ακολουθεί πιο αυστηρή γραμμή από την ΕΕΤΤ. Αν ο ΟΤΕ δεν δεήσει να καταθέσει BUM η ΕΕΤΤ μπορεί να ορίσει τιμές χονδρικής για τα προϊόντα VDSL με benchmarking των τιμών άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης κάτι που φυσικά δεν θα αρέσει καθόλου στον ΟΤΕ...

vespasianos
04-08-11, 00:45
Μολις πηραν τον ΟΤΕ οι Γερμανοι ξεκολησε το θεμα vdsl.Τι να πει πια κανεις...:hmm:

marcus1
04-08-11, 03:41
Μολις πηραν τον ΟΤΕ οι Γερμανοι ξεκολησε το θεμα vdsl.Τι να πει πια κανεις...:hmm:

Συγγνώμη, αλλά αυτά είναι συνωμοσιολογίες. Οι Γερμανοί "είχαν" τον οτε πριν ακόμα βάλει η ΕΕΤΤ εμπόδια στην διάθεση VDSL. Το μόνο που άλλαξε τελευταία ότι πήραν επιπλέον 10% από το δημόσιο (και μάλιστα στο 1/3 της τιμής που είχε καταγγείλει ως "ξεπούλημα" το 2008 ο σημερινός πρωθυπουργός).

thenetpoet
04-08-11, 08:15
Οι τιμες στο vdsl οπως και σε οποιαδήποτε "νέα" τεχνολογία οταν αυτή προτοεμφανιστεί, είναι αρκετά τσιμπημένες, πχ full hd τηλεοράσεις, 3d λιγο αργότερα κτλ.
Οποιος αγοράσει από την αρχή, έχει την ευχαρίστηση να είναι από τους πρώτους που την χρησιμοποιεί, αλλά φυσικά έχει πληρώσει ακριβά για αυτό το προνόμιο. Με την πάροδο του χρόνου, η τιμή πέφτει σημαντικά και γίνεται από είδος πολυτελείας, είδος προσιτό σε όλους.
Με την τρέχουσα οικονομική κατάσταση, ένα 20άρικο παραπάνω το μήνα σε σχέση με το απλό dsl είναι δύσκολο να δικαιολογηθεί για τις περισσότερες οικογένειες.
Εγώ προσωπικά θα το σκεφτώ να δώσω τα παραπάνω χρήματα, μόνο για τον λόγο οτι είμαι μακριά από το dslam και παίζω περίπου στα 6mbps. Αν έπιανα από 12 και πάνω, τότε δεν θα άλλαζα μέχρι η τιμή του vdsl να πέσει στα επίπεδα του σημερινού dsl.

atticus000
04-08-11, 17:10
Οι σίγουρες πόλεις/δήμοι είναι:

Ζωγράφου
Αλεξανδρούπολη
Σέρρες
Ξάνθη
Κομοτηνή
Άλιμος
Άνω Βούλα

Δηλαδη εγω που μενω Βουλα οχι ανω Βουλα και εχουν μπει κανονικα εδω και καιρο τα νεα καφαο να μην περιμενω ? :hmm:

nm96027
04-08-11, 17:30
Δηλαδη εγω που μενω Βουλα οχι ανω Βουλα και εχουν μπει κανονικα εδω και καιρο τα νεα καφαο να μην περιμενω ? :hmm:

Λάθος μου, παράλειψις: σε ολόκληρη την Βούλα θα έρθει το vdsl. ;) Άρα μπορείς να περιμένεις κανονικά το vdsl, αρκεί να μην στέκεσαι όρθιος...:p

agrelaphon
04-08-11, 17:32
Μην ελπίζετε ορισμένοι σε αλματώδη πρόοδο. Άλλα λέει (http://www.reporter.gr/%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%91%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82/item/184329-D-T-%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%83%CE%AF%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BD-%CE%B8%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%AF%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CF%8D%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1)η DT...

emeliss
04-08-11, 18:59
Η DT δεν δίνει χρήματα στον ΟΤΕ, μετοχές αγόρασε. Άρα ποιο το νόημα αυτών των δηλώσεων. Την πορεία του ΟΤΕ την καθορίζει η διοίκηση του και τα έσοδα του.
Για το VDSL η διοίκηση του οργανισμού είχε ζητήσει ξεκάθαρους όρους ρύθμισης, κοστολογικό μοντέλο βασισμένο στις σημερινές συνθήκες και ex post ρύθμιση. Το πρώτο έρχεται (αν και όχι με όρους που θα ήθελε ο οργανισμός). Το δεύτερο αναμένεται να το δούμε. Στο τρίτο έχασαν πανηγυρικά.
Δεν ήρθε κάποια νίκη για τον οργανισμό με την συγκεκριμένη απόφαση, ούτε θα πάρουν φωτιά οι μπουλντόζες.

atticus000
05-08-11, 02:18
Λάθος μου, παράλειψις: σε ολόκληρη την Βούλα θα έρθει το vdsl. ;) Άρα μπορείς να περιμένεις κανονικά το vdsl, αρκεί να μην στέκεσαι όρθιος...:p

τρομαξα για λιγο ! θα κανω υπομονη το πολυ μεχρι τα Χριστουγεννα , καθιστος

marcus1
05-08-11, 05:40
Η DT δεν δίνει χρήματα στον ΟΤΕ, μετοχές αγόρασε. Άρα ποιο το νόημα αυτών των δηλώσεων. Την πορεία του ΟΤΕ την καθορίζει η διοίκηση του και τα έσοδα του.
Για το VDSL η διοίκηση του οργανισμού είχε ζητήσει ξεκάθαρους όρους ρύθμισης, κοστολογικό μοντέλο βασισμένο στις σημερινές συνθήκες και ex post ρύθμιση. Το πρώτο έρχεται (αν και όχι με όρους που θα ήθελε ο οργανισμός). Το δεύτερο αναμένεται να το δούμε. Στο τρίτο έχασαν πανηγυρικά.
Δεν ήρθε κάποια νίκη για τον οργανισμό με την συγκεκριμένη απόφαση, ούτε θα πάρουν φωτιά οι μπουλντόζες.

Όλα αυτά είναι ατυχή, γιατί έχει γίνει κάτι παραπάνω από προφανές ότι οι εναλλακτικοί δεν έχουν σκοπό να πάρουν την πρωτοπορία για καμία απολύτως επένδυση, ποτέ. Τους αρκεί να πουλάνε στα όρια της ζημίας και να κάθονται στις υποδομές του οτε. Μπορεί αυτό το "μοντέλο ανάπτυξης" να δικαιολογούνταν στις απαρχές της λειτουργίας τους, απέναντι σε ένα πανίσχυρο πρώην μονοπώλιο (και να βοήθησε να καταστεί προσιτό το adsl και να πέσουν οι τιμές), αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να εύχονταν, όταν κοντεύουν να συμπληρώσουν δεκαετία, και κατέχουν πάνω από την μισή αγορά, την διαιώνισή του. Απ'ότι φαίνεται τους αρκεί να λειτουργούν παρασιτικά εις τους αιώνας των αιώνων αμήν. Κρίμα.

iliask
05-08-11, 09:44
Με αυτή την απόφαση δηλαδή θα μπορέσουμε να δούμε εμπορική διάθεση του vdsl σε σύντομο χρονικό διάστημα ( 1-3 μήνες ) ή έχει πολύ ψωμί ακομα η υπόθεση?

jim_nut18
05-08-11, 10:02
http://www.capital.gr/News.asp?id=1255542


ΟΤΕ: Σταματήσαμε τις επενδύσεις στο VDSL λόγω ΕΕΤΤ

Της Ρόης Χάικου

Χωρίς περιστροφές και απαντώντας στις επίμονες ερωτήσεις των αναλυτών ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ επιβεβαίωσε ότι... όνειρο ήταν και πάει το VDSL και το γρήγορο Internet των 50 Mbps. Μέχρι νεωτέρας και μέχρι η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων επανακαθορίσει τη στάση της απέναντι στον Οργανισμό.

Ο κ. Τσαμάζ δήλωσε στο conference call ότι μετά από την τελική απόφαση της ΕΕΤΤ για το VDSL, ο ΟΤΕ σταματά τις επενδύσεις στο εν λόγω δίκτυο νέας γενιάς, αφού η ΕΕΤΤ ακόμη και την πιλοτική διάθεση των υπηρεσιών αυτών στη λιανική αποφάσισε να την ρυθμίσει.

Ο ΟΤΕ είχε εδώ και καιρό εκφράσει την αντίδρασή του στη στάση της ΕΕΤΤ, θεωρώντας ότι λειτουργεί μονομερώς υπέρ των ανταγωνιστών του, οι οποίοι στην παρούσα φάση δεν είναι σε θέση να χρηματοδοτήσουν τέτοιες εκτεταμένες επενδύσεις, ενώ παραμένει στα χαρτιά και το έτερο φιλόδοξο πλάνο για τη δημιουργία εθνικού δικτύου οπτικών ινών μέχρι τα κτήρια.

Ο κ. Τσαμάζ δήλωσε ότι «δυστυχώς όλο αυτό το διάστημα δεν έχουμε δει αλλαγή από πλευράς του ρυθμιστή, αν και έχει υπάρξει έγκριση κάποιων προγραμμάτων σε λογικό χρόνο». Για να συμπληρώσει ότι αυτά τα προγράμματα που «περνάνε» από την κρησάρα της ΕΕΤΤ δεν είναι αυτά που θα ήθελε ο Οργανισμός για να κάνει ανταγωνιστική εμπορική πολιτική. «Σημασία έχει να εγκρίνουν ανταγωνιστικά πακέτα, αλλιώς δεν υπάρχει ισότιμη μεταχείριση στην αγορά», επισήμανε ο επικεφαλής του ΟΤΕ.

Και έδωσε και παράδειγμα, λέγοντας ότι πρόσφατα πήγε στην ΕΕΤΤ ένα σχετικά ανταγωνιστικό πρόγραμμα, το οποίο απέτυχε στο μοντέλο της κατά 0,01% και δεν το ενέκρινε. «Αυτό δείχνει ποιες είναι οι προθέσεις και πόσο δίκαια ρυθμίζουν τον ΟΤΕ», κατέληξε.

Κατά της ΕΕΤΤ έβαλε και η διοίκηση της Deutsche Telekom, με τους Γερμανούς να κάνουν λόγο για λήψη «ακατανόητων αποφάσεων», χαρακτηρίζοντάς την «επιθετική σε κάθε επένδυση».

Η γραμμή πίστωσης

Οι αναλυτές ρώτησαν την διοίκηση του ΟΤΕ για τη γραμμή ρευστότητας που αξιοποίησε πλήρως, αντλώντας στις 13 Ιουλίου τα εναπομείναντα 300 εκατ. ευρώ από το credit facility line των 900 εκατ. ευρώ. Και ο γενικός οικονομικός διευθυντής του ομίλου, κ. Kevin Kopp απάντησε ότι ο Οργανισμός ήθελε να διασφαλίσει την πρόσβασή του σε αυτά τα κεφάλαια.

Οι πληροφορίες του Capital.gr αναφέρουν πάντως, ότι η απόφαση για να «τραβήξει» ο ΟΤΕ αυτή τη ρευστότητα ελήφθη αρχές Ιουλίου, όταν η εικόνα για την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας ήταν κάτι παραπάνω από μαύρη και πριν ανακοινωθεί το πακέτο διάσωσης της ΕΕ. Υπό τον φόβο ότι οι 16 τράπεζες που του είχαν εγκρίνει την γραμμή πίστωσης (εκ των οποίων 8 ελληνικές) πιθανόν να αποτραβούσαν τα κεφάλαια εάν η χώρα οδηγείτο σε χρεοκοπία.

Το επιτόκιο δανεισμού ήταν Euribor + spread 5%, ενώ ανάδοχοι ήταν η Alpha Bank, η Barclays, η EFG Eurobank, η HSBC και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Ο ΟΤΕ είχε αρχικά αντλήσει 600 εκατ. ευρώ από το σύνολο των 900 εκατ., για να αποπληρώσει ομόλογο ύψους 1,5 δισ. ευρώ, που ωρίμαζε προ μηνών.

Εργασιακά

Για τα εργασιακά και τις διαπραγματεύσεις με την ΟΜΕ-ΟΤΕ, θέματα που επίσης απασχόλησαν τους αναλυτές, ο κ. Τσαμάζ ήταν σαφής: «Οι προτεραιότητές μας παραμένουν αμετάβλητες. Θα συνεχίσουμε να αναζητάμε τρόπους μείωσης του κόστους». Όμως, απέφυγε να προβλέψει την έκβαση των διαπραγματεύσεων τονίζοντας ότι είναι ακόμη νωρίς για να δηλώσει αισιόδοξος ή απαισιόδοξος, αλλά ανέφερε ότι από πλευράς συνδικαλιστών έχει εισπράξει την πρόθεση ότι επιθυμούν να βρεθεί κάποια λύση, από κει και πέρα τίποτα παραπάνω.

Μάλιστα, ανέφερε ότι η σταθερή τηλεφωνία του ΟΤΕ αντιστοιχεί στο 61% του συνολικού μισθολογίου του ομίλου, ενώ για το όφελος από τις περικοπές επιδομάτων και άλλων παροχών που ανακοινώθηκαν τον Φεβρουάριο η εκτίμηση είναι ότι στα επόμενα τρίμηνα θα αποτυπωθεί καλύτερα στα μεγέθη και στο τέλος του έτους θα ανέλθει σε 32 εκατ. ευρώ.

roi.haikou@capital.gr


Πηγή:www.capital.gr

abcd5
05-08-11, 10:15
http://www.capital.gr/News.asp?id=1255542

κατανοητό, αλλά πολύ κακό.

iliask
05-08-11, 11:42
Προφανώς ειναι ενα μέσο πίεσης και αυτό, το πολυ πολυ να ασκηθούν αλλου είδους πιεσεις και να ξεμπλοκάρει το project όταν θα το αποφασίσουν,,,,,Με αυτά και αυτά βλέπω να περνάει και 2011 και έχει ο θεός ........ :sorry:

emeliss
05-08-11, 12:41
Όλα αυτά είναι ατυχή, γιατί έχει γίνει κάτι παραπάνω από προφανές ότι οι εναλλακτικοί δεν έχουν σκοπό να πάρουν την πρωτοπορία για καμία απολύτως επένδυση, ποτέ.
Δεν παίζουν τυχαία στις εφημερίδες παλαιότερες δηλώσεις του Τσαμάζ, "ας σκάψουν οι εναλλακτικοί και ας πάρουμε εμείς χονδρική από αυτούς."
Ρύθμιση θα υπήρχε σίγουρα και πρέπει να υπάρχει. Όμως προσωπικά θεωρώ αδιανόητες απαιτήσεις όπως συνεγκατάσταση στις καμπίνες και παροχή ινών και σωληνώσεων από την στιγμή που μιλάμε για ένα νέο δίκτυο που δεν υπάρχει καν ακόμα, από την στιγμή που μιλάμε για υποδομές που δεν έχουν σχέση με το παλιό μονοπώλιο. Υπάρχουν κακές απαιτήσεις όπως η ex-ante ρύθμιση και άστοχες τοποθετήσεις της ΕΕΤΤ περί 6μηνου χωρίς να εξετάζει καν αν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες αρχές αμεροληψίας.

ps. Μου αρέσει που η ΕΕ δεν θεωρούσε NGA το VDSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=428410) αλλά το πετάει μέσα στις ρυθμίσεις του, όπως πολύ πετυχημένα είχε επισημάνει ο EvilHawk μήνες πριν :p

marcus1
05-08-11, 16:04
Δεν παίζουν τυχαία στις εφημερίδες παλαιότερες δηλώσεις του Τσαμάζ, "ας σκάψουν οι εναλλακτικοί και ας πάρουμε εμείς χονδρική από αυτούς."
Ρύθμιση θα υπήρχε σίγουρα και πρέπει να υπάρχει. Όμως προσωπικά θεωρώ αδιανόητες απαιτήσεις όπως συνεγκατάσταση στις καμπίνες και παροχή ινών και σωληνώσεων από την στιγμή που μιλάμε για ένα νέο δίκτυο που δεν υπάρχει καν ακόμα, από την στιγμή που μιλάμε για υποδομές που δεν έχουν σχέση με το παλιό μονοπώλιο. Υπάρχουν κακές απαιτήσεις όπως η ex-ante ρύθμιση και άστοχες τοποθετήσεις της ΕΕΤΤ περί 6μηνου χωρίς να εξετάζει καν αν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες αρχές αμεροληψίας.

ps. Μου αρέσει που η ΕΕ δεν θεωρούσε NGA το VDSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=428410) αλλά το πετάει μέσα στις ρυθμίσεις του, όπως πολύ πετυχημένα είχε επισημάνει ο EvilHawk μήνες πριν :p

Συμφωνώ μαζί σου. Από την άλλη θεωρώ ότι η απάντηση της διοίκησης του οτε να κλαφτεί στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και να ανακοινώσει την παύση όλων των επενδύσεων στο vdsl ισοδυναμεί με "cutting off my nose to spite my face". Δηλαδή η Vodafone μπορούσε να πάει στα δικαστήρια και να ακυρώσει το πρόστιμο για την συγχρονισμένη αύξηση τιμών στα sms μαζί με tim και cosmote, αλλά ο οτε αντί να πάει την EETT στα δικαστήρια γκρινιάζει στους δημοσιογράφους?

Στην οικονομική κρίση που βρισκόμαστε, ο οτε χρειάζεται ένα προϊόν πολύ υψηλότερης στάθμης για να ανταγωνιστεί τους εναλλακτικούς, και κατά την γνώμη μου αυτό ήταν το vdsl, στις τιμές που ανακοινώθηκε, ακόμα και αν το διέθετε με όρους σκανδαλωδώς ευνοϊκούς για τους εναλλακτικούς (και πάλι, η ανώτερη διεθνής διασύνδεση του οτε θα έκανε την διαφορά).

Τώρα θα συνεχίσει να αιμορραγεί πελάτες. Ήδη τρεις φίλοι μου έκαναν αίτηση για εναλλακτικό στο άκουσμα ότι το vdsl δεν θα διατεθεί.

emeliss
05-08-11, 16:08
Ο ΟΤΕ θα μπορούσε να κάνει πολλά αν πραγματικά καιγόταν. Προφανώς κρατάει πισινή και ρίχνει το φταίξιμο στην "κακιά" ΕΕΤΤ. Σίγουρα όμως το ρυθμιστικό περιβάλλον είναι κάτι περισσότερο από εχθρικό, όπως το χαρακτηρίζει συνήθως ο οργανισμός.

BlindG
05-08-11, 16:38
Δεν παίζουν τυχαία στις εφημερίδες παλαιότερες δηλώσεις του Τσαμάζ, "ας σκάψουν οι εναλλακτικοί και ας πάρουμε εμείς χονδρική από αυτούς."

Σε καμία περίπτωση δεν παίρνω το μέρος του ΟΤΕ, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα, όλοι ανεξαιρέτως οι "εναλλακτικοί" κάνανε το μεγαλύτερο λάθος που θα μπορούσαν να κάνουν: Σκάψανε παράλληλα, χωρίς συνεργασίες μεταξύ τους (ένα χαντάκι, 2+ γραμμές) και χωρίς να μιλήσουν και με την "Φυσικό Αέριο" που όργωσε την Αθήνα. Δηλαδή έλεος. Σε μαθητή γυμνασίου να ανέθεταν τον υπολογισμό κόστους, θα τους έλεγε να συνεργαστούν.

Μεγαλύτερη ανοησία από αυτή δεν θα μπορούσαν να κάνουν. Τώρα τρέχουν και κλαίγονται οτι δεν έχουν τι να κάνουν τα δίκτυά τους. Καλά να πάθουν.


ps. Μου αρέσει που η ΕΕ δεν θεωρούσε NGA το VDSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=428410) αλλά το πετάει μέσα στις ρυθμίσεις του, όπως πολύ πετυχημένα είχε επισημάνει ο EvilHawk μήνες πριν :p

Ορθώς δεν η ΕΕΤΤ δεν συμμετέχει στο παραμύθι που θέλει να πουλήσει ο ΟΤΕ στο οποίο το vdsl θεωρείται NGA. Δυστυχώς για τον ΟΤΕ, θυμόμαστε τον Ελέφαντα πάνω στο συνεστραμμένο ζεύγος οπότε καλά θα κάνουν να μην συνεχίσουν το παραμύθι.

Τώρα γιατί η ΕΕΤΤ φάσκει και αντιφάσκει.... Ίσως να μπορούσε να μας απαντήσει ο κ. Τόμκος... :-k :-k :-k

yiapap
05-08-11, 16:49
Βρε Blindg τα σκέφτεσαι αυτά που λες;
Εδώ δεν συνεννοείται η ΔΕΗ με την ΕΥΔΑΠ και το Αέριο, θα συνεννοηθούν μεταξύ τους οι (ανταγωνιστές) πάροχοι;
Επίσης λες το Αέριο να αφήσει την SdikrNet να χρησιμοποιήσει τις οδεύσεις της; Και αύριο μεθαύριο που θα θέλει να κάνει εργασίες στο δίκτυό της η SdikrNet να σκάβει τα χαντάκια των αγωγών αερίου;

Τέλος... η κάθε άδεια διάνοιξης δίνεται για συγκεκριμένο λόγο. Θυμίζω τον φτερωτό πρώην Δήμαρχό μας που άκουγε για διανοίξεις παρόχων και έβγαζε κακά σπυριά με αποτέλεσμα να είμαστε ακόμη στην εποχή του τηλέγραφου. Αλλάαααα το Αέριο, Αέριο. Άνοιγε όπου ήθελε, ότι ήθελε, όποια ώρα ήθελε.

Τι ψάχνουμε τώρα...

BlindG
05-08-11, 17:58
Βρε Blindg τα σκέφτεσαι αυτά που λες;
Εδώ δεν συνεννοείται η ΔΕΗ με την ΕΥΔΑΠ και το Αέριο, θα συνεννοηθούν μεταξύ τους οι (ανταγωνιστές) πάροχοι;
Επίσης λες το Αέριο να αφήσει την SdikrNet να χρησιμοποιήσει τις οδεύσεις της; Και αύριο μεθαύριο που θα θέλει να κάνει εργασίες στο δίκτυό της η SdikrNet να σκάβει τα χαντάκια των αγωγών αερίου;

Τέλος... η κάθε άδεια διάνοιξης δίνεται για συγκεκριμένο λόγο. Θυμίζω τον φτερωτό πρώην Δήμαρχό μας που άκουγε για διανοίξεις παρόχων και έβγαζε κακά σπυριά με αποτέλεσμα να είμαστε ακόμη στην εποχή του τηλέγραφου. Αλλάαααα το Αέριο, Αέριο. Άνοιγε όπου ήθελε, ότι ήθελε, όποια ώρα ήθελε.

Τι ψάχνουμε τώρα...

To δημόσιο ήταν και θα παραμείνει δημόσιο. Γι'αυτό υποτίθεται οτι ο ιδιωτικός τομέας μπορεί και ξέρει να ελίσσεται καλύτερα.
Όσα χρόνια έχουμε "εναλλακτικούς", έχεις δει πολλές εργασίες κατά μήκος του δικτύου τους? Ή μήπως οτι γίνεται γίνεται στα φρεάτια?

Όσο για τους σκοπούς διάνοιξης προφανώς είναι δύσκολο να μπουν δύο σκοποί, συγγνώμη, ξέχασα οτι μιλάμε για δημόσιο :p

marcus1
05-08-11, 18:06
Ο ΟΤΕ θα μπορούσε να κάνει πολλά αν πραγματικά καιγόταν. Προφανώς κρατάει πισινή και ρίχνει το φταίξιμο στην "κακιά" ΕΕΤΤ. Σίγουρα όμως το ρυθμιστικό περιβάλλον είναι κάτι περισσότερο από εχθρικό, όπως το χαρακτηρίζει συνήθως ο οργανισμός.

Ακριβώς, συμφωνώ απόλυτα και στις δύο παρατηρήσεις σου.

Όταν όμως και οι πιο "πιστοί" πελάτες του ΟΤΕ φύγουν για εναλλακτικούς θα τρέχει και δεν θα φτάνει. Κι εγώ, παρότι θεωρώ ότι προσφέρει την καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών, αφού απέκλεισαν το ενδεχόμενο VDSL, την κάνω για φθηνότερες λύσεις από άλλες εταιρείες. Ας κάτσει ο Τσαμάζ να παίζει τον γκρινιάρη στους δημοσιογράφους, και να δούμε πόσο πιο κάτω θα φέρει το ποσοστό της εταιρείας του.

Αλλά σε 3-4 χρόνια θα είναι πολύ αργά για δάκρυα. Εκτός αν το πήραν απόφαση ότι θα αυτοκτονήσουν στην σταθερή/ιντερνετ, και ότι τους αρκεί η κότα με τα χρυσά αυγά που λέγεται Cosmote (με την ευγενική χορηγία του καρτέλ κινητής, υπό τις στοργικές φτερούγες της ΕΕΤΤ).

Georgios1974
05-08-11, 18:17
http://www.capital.gr/News.asp?id=1255542
:hmm:
Τώρα θα γίνω κακός αν πω ότι ο ΟΤΕ μυρίζεται επικείμενη χρεωκοπία και τραβάει ότι κεφάλαιο μπορεί να βρει όσο υπάρχουν ακόμα τράπεζες παγώνοντας τις επενδύσεις για μετά τη καταστροφή? (τι επενδύσεις δηλ. regression στην εποχή του τηλέγραφου θα έχουμε)

@ ADSLgr.com All rights reserved.