PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind Καλλιθέα.Αξίζει μεταφορά από Forthnet?



gerasimos_1972
04-08-11, 13:20
Θα ήθελα στατιστικά,γνώμες, κτλ. για την Wind στην Καλλιθέα.

geopapath23
04-08-11, 13:41
Είσαι gamer?

gerasimos_1972
04-08-11, 15:24
Είσαι gamer?

Όχι :hmm:

geopapath23
04-08-11, 16:49
Σε ρώτησα γιατί ίσως αν άξιζε η μεταφορά σε wind θα ήταν μόνο αν ήσουν gamer και ήθελες να δοκιμάσεις τις πιθανότητες για καλύτερα pings.
Όσον αφορά γενικότερα την ποιότητα του δικτύου νομίζω πως στη forthnet θα είσαι καλύτερα

gerasimos_1972
04-08-11, 20:15
Σε ρώτησα γιατί ίσως αν άξιζε η μεταφορά σε wind θα ήταν μόνο αν ήσουν gamer και ήθελες να δοκιμάσεις τις πιθανότητες για καλύτερα pings.
Όσον αφορά γενικότερα την ποιότητα του δικτύου νομίζω πως στη forthnet θα είσαι καλύτερα

Έχεις wind και μένεις Καλλιθέα;

geopapath23
04-08-11, 23:50
Όχι αναφέρομαι στη wind ως πάροχο γενικά.

djpar
05-08-11, 08:40
λογικα μεγαλυτερη ταχυτητα ποιανεις με forthnet μιας και snr εχει 6 αντι για 9 στην wind αλλα για ποιοτητα...δεν θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα στην 4net μιας και δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα τελευταια.Αν εχεις κινητο wind αξιζει αλλιως δεν υπαρχει λογος για αλλαγη εταιριας.

akkiiss55
06-08-11, 20:51
βασικα ολες οι εταιριες στην περιοχη καλλιθεας και τα γυρω αστικα κεντρα εχουν τοσο γερο δικτυο π εχουν πολυ καλες γραμμες και πολυ καλες ταχυτητες.σπανια στο αστικο κεντρο καλλιθεας και ιπποδρομου εμφανιζονται προβληματα.εγω θα το προτεινα απλα για wind γιατι ακριβως εχει αυτο το snr στο 9 και μπορει να ειναι πιο σταθερο.

skel
11-08-11, 20:49
Εγω έχω Wind και μένω στη καλλιθεα πάντως στα onlìne games ειναι εντάξει αλλά μου κανει συνεχια διακοπες στο νετ για 10-20 δευ. ειναι πολυ σπαστικο διοτι τους έχω παρει αρκετες φορες και εχω κανει αρκετες ρυθμισεις όμως το προβλιμα παραμενει προσωπικα δεν ειμαι καθόλου ευχαριστειμενως τωρα ψαχνω μια καλη εταιρια που να ειναι καλυτερη χωρίς διακοπες

thenetpoet
12-08-11, 08:41
Τι εννοείς οτι κανει διακοπές καθε 10-20'' ?

djpar
12-08-11, 09:15
για 10-20 δευτερα το θεμα ειναι οτι αντι μου φαινεται να το ψαξετε λιγο παραπανω το θεμα μηπως,λεω μηπως φταιει κατι σε κανα καφαο(λεμε τωρα) λετε αλλαγη εταιριας κτλ, αντε να αλλαξεις και να φταιει κατι στο καφαο να δω μετα τι θα γινει! και στην τελικη ναι αν κοβεται το ιντερνετ και δεν μπορεις να κανεις δουλεια πες τους οτι δεν πληρωνεις.

ΥΓ. εγω παντος απο την εμπειρια μου ξερω οτι η wind παιρνει απο λογια δεν σε γραφει και ειναι παντα αρκετα εξυπηρετικη τουλαχιστον μαζι μου ετσι ηταν και ειναι και με το παραπανω

skel
12-08-11, 09:34
Τι εννοείς οτι κανει διακοπές καθε 10-20'' ?

σε τυχαιες στιγμες κλείνει το λαμπάκι του internet για 10-20 δευτε. και μετα γινετε πάλι ενεργο

........Auto merged post: skel πρόσθεσε 14 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


για 10-20 δευτερα το θεμα ειναι οτι αντι μου φαινεται να το ψαξετε λιγο παραπανω το θεμα μηπως,λεω μηπως φταιει κατι σε κανα καφαο(λεμε τωρα) λετε αλλαγη εταιριας κτλ, αντε να αλλαξεις και να φταιει κατι στο καφαο να δω μετα τι θα γινει! και στην τελικη ναι αν κοβεται το ιντερνετ και δεν μπορεις να κανεις δουλεια πες τους οτι δεν πληρωνεις.
στο καφαο ειχε παλια προβλημα το εχω φτιαξει βεβαια απο τότε αν και τώρα το καλοκαιρι δεν το κάνει και πολύ συχνα , το θεμα ειναι ότι και τεχνικο φωναξαν και ακόμα τιποτα μου λενε οτι έχω υψηλο θορυβο

djpar
12-08-11, 11:29
εμ απο καπου παιζει προβλημα λοιπον,εμενα εσκασε τεχνικος 3 φορες για προβλημα του οτε και οταν το προβλημα εγινε εντονο ζητησα στο τελος αφου λυθηκε να δουμε τι θα γινει με τον λογαριασμο και τελικα μου αφαιρεσαν τα λεφτα για το ιντερνετ για 22 μερες κοντα(που ειχα προβλημα σοβαρο) στα 13 ευρο

skel
12-08-11, 12:02
εμ απο καπου παιζει προβλημα λοιπον,εμενα εσκασε τεχνικος 3 φορες για προβλημα του οτε και οταν το προβλημα εγινε εντονο ζητησα στο τελος αφου λυθηκε να δουμε τι θα γινει με τον λογαριασμο και τελικα μου αφαιρεσαν τα λεφτα για το ιντερνετ για 22 μερες κοντα(που ειχα προβλημα σοβαρο) στα 13 ευρο

Κοίτα μολις γυρισω σπιτι θα δω αν παλι κανει διακοπες θα τους παρω και ελπιζω να γινει κάτι

djpar
12-08-11, 13:04
υπομονη θελει και οπως ανεφερα εμενα παντα με εξυπηρετουν πιο πολυ απο οτι περιμενω! και γιαυτο και δεν εχω κανενα παραπονο παρολο που η συνδεση μου εχει κανει 2 φορες προβληματα(και τα δυο του ΟΤΕ btw!)

neon2k8
13-08-11, 01:54
Το κακό είναι οτι δεν είναι πάντα τόσο "αποτελεσματικοί", τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις και όχι σε όλες τις περιοχές τολμώ να πώ. Για παράδειγμα εδώ που μένω εγώ (φαίνεται πάνω δεξιά...), αποκλείεται να μην γνωρίζουν οτι στο dslam τους έχουν γίνει τίποτα τεχνικά "πταισματάκια" με αποτέλεσμα τα speedtests όσο περνάει ο καιρός να δείχνουν... χαμηλότερα. Εγώ έχω περίπτωση γνωστού μου στην ίδια περιοχή με μένα, που ενώ συγχρονίζει στα ίδια που είχε απο πάντα (12286 down - 987 up) οι μετρήσεις ταχύτητας απο 10400 - 830 (κάααποτε) τώρα έγιναν.... 9650 - 780 (στην καλύτερη)!!! snr το ίδιο, attenuation το ίδιο, οι τεχνικοί έλεγχοι (άν γίνονται) δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα... και όταν τους παίρνεις και τους λες "μα πως γίνεται γραμμή που συγχρονίζει 12 να κοντεύει να αποδίδει σαν... 8άρα (και στις ταχύτητες κατεβάσματος)" το μόνο που απαντάνε είναι το κλασσικό "αφήστε μας ένα τηλέφωνο και...."!!! και και και και.... τίποτα!!!!

djpar
13-08-11, 09:23
δεν γνωριζω καλα τι θα μπορουσαν να κανουν,εμενα παντος το μοντεμ σαν ταχυτητα ανεβωκατεβαινει απο 12 οταν πρωτοεβαλα ειχε παει 7! και μετα την αναβαθμιση που εκαναν πηγε 10+ τωρα παλευει με το 10 και συνηθως ποιανει 9700+. Δεν πειραζει μωρε σιγα ποτε χρησιμοποιω την ταχυτητα? εμενα με νοιαζει να μην πεφτει και να παιζω καλα ονλινε κατι που προς το παρον το εχω

neon2k8
13-08-11, 21:57
Βρέ σίγουρα η σταθερότητα είναι πρωτεύον ζήτημα βεβαίως. Απο την άλλη θα μου πείς "άμα θες να σερφάρεις καλύτερα βάλε linux". Εδώ που τα λέμε, ο φίλος μου έκανε μετρήσεις σε περιβάλλον windows, αν μετρούσε σε λίνουξ σίγουρα θα έβλεπε καλύτερα αποτελέσματα. Τι κακό κι αυτό, όσοι χειρίζονται windows να έχουν αυτό το "μειωμένο" bandwidth. Αλήθεια, επειδή όσο κι αν έψαξα στο ιντερνετ δεν βρήκα κάτι, υπάρχει τρόπος άραγε ωστε να εξαλειφθεί αυτό το "καπέλο" (πώς το λένε τέλος πάντων) ωστε οτι απόδοση έχει το σερφάρισμα σε λίνουξ, την ίδια να έχουμε και στα windows? (Βγήκα off-topic το ξέρω και συγνώμη :cool:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.