PDA

Επιστροφή στο Forum : Game Development για WP7 τώρα και στην ΕΤ1



mkaragia
05-08-11, 17:59
Πριν λίγες μέρες τα παιδιά από την εκπομπή τεχνολογίας "Escape" της ET1 είχαν την καλωσύνη να με καλέσουν για να παρουσιάσω τη δουλειά μου στο game development σε Windows Phone 7. Μπορείτε να δείτε το απόσπασμα από την εν λόγω εκπομπή εδώ:

http://www.kariosgames.com/?page_id=231

Περισσότερες πληροφορίες για τα παιχνίδια αυτά στο www.kariosgames.com (http://www.kariosgames.com) όπως πάντα.

Άντε, από Σεπτέμβιο θα μπορούν και οι Έλληνες χρήστες επίσημα να αγοράσουν paid εφαρμογές.:clap::clap:

vasileios13
06-08-11, 15:29
Ωραίος.............

psyxakias
06-08-11, 16:20
Είδα τώρα το απόσπασμα και το site, καλή φάση. Συγχαρητήρια για το development των παιχνιδιών αλλά και την παρουσίαση (χαλαρός μπορώ να πω αν ήταν 1η φορά στο γυαλί, υποθέτω πως δεν ήταν). Πως θα σε πείσουμε να γίνεις multi-platform και για Android; Όλα αποδεκτά περί visual studio και C#, αλλά εδώ είμαστε Andrες. :p

tsabasid
06-08-11, 19:21
Πολύ όμορφο, συγχαρητήρια. :)

hemlock
06-08-11, 19:36
Γιατι windows platform Και οχι android/iOS (standard ερωτηση)?:p

ownagE_
06-08-11, 20:01
Ωραίος, φαίνεται καλή δουλειά!

gkor
08-09-11, 12:45
Συγχαρητήρια και από μένα! Φαίνεται ωραίο παιχνίδι... μου θυμίζει λίγο το Mega jump για το iPhone.

mkaragia
13-09-11, 17:59
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.:oneup:
Το ότι δεν ασχολήθηκα (ακόμα) με Android και iOS για αρχή δεν σημαίνει ότι δεν θα ασχοληθώ στο μέλλον. Από την άλλη υπήρχαν διάφοροι λόγοι. Εκτός από τα εργαλεία development που ανέφερα ήδη, εδώ που είμαι υπήρχε μία εκστρατεία της Microsoft σε πανεπιστήμια με δωρεάν development devices, δωρεάν development άδειες,happenings και διαγωνισμούς οπότε δεν είχα λόγο να μην ασχοληθώ, ακόμα και αν δεν είχα καν στο μυαλό μου το mobile game development. Το μόνο που χρειαζόμουνα ήταν ένα PC (τα tools είναι δωρεάν και μου παρείχαν και συσκευές).
Από την άλλη υπάρχει το θέμα της ανταπόδοσης. Αν ρωτήσετε γύρω τριγύρω θα σας πουν ότι το iOS μπορεί μεν να έχει τεράστια αγορά αλλά έχει και γιγάντια ανταγωνιστικότητα, αφού έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα εδώ και χρόνια. Οπότε για αρχή πρέπει να ανταγωνιστείς μεγαθήρια και για να έχεις ένα success story πρέπει πραγματικά να είσαι πολύ τυχερός. Επίσης, ποντάρω στο μέγεθος της Microsoft, και όπως φαίνεται το έχουν πάρει πολύ σοβαρά το θέμα του να χτυπήσουν το mobile market. Το είδα λοιπόν σαν μία καλή ευκαιρία να είμαι μέσα σε κάτι πριν είναι όλοι μέσα. Έχω συναντηθεί με αρκετά άτομα από το Windows Phone team στο Los Angeles πριν 2 μήνες, και έχω μιλήσει πολύ για την πλατφόρμα. Ακολουθούν πολλές από τις τακτικές του άκρως επιτυχημένου Xbox Live team οπότε ελπίζω σε ανάλογη επιτυχία.
Το Android από την άλλη, έχει σοβαρά προβλήματα από την πλευρά ενός developer. Τι να πρωτοπώ; Να μιλήσω για το fragmentation, που δεν ξέρεις για τι hardware γράφεις; Να μιλήσω για το mindset πολλών χρηστών που δεν αγοράζουν paid εφαρμογή ούτε με σφαίρες; Το περιθώριο κέρδους είναι μικρό λόγω των παραπάνω και πολλών άλλων. Δεν μιλάω κατά της πλατφόρμας γενικά, αλλά από την πλευρά ενός developer.
Από την άλλη, όπως είπα και στην αρχή, δεν την έχω παντρευτεί την Microsoft, στο μέλλον βλέπουμε.
Παρεπιπτόντως, το MonsterUp είναι Featured από στο UK αυτές τις μέρες:)
Α! Και να μην το ξεχάσω! Και το MonsterUp και το Galaxium είναι προτεινόμενες εφαρμογές για App of the Year στην κατηγορία Windows Phone στην Swisscom, αν δεν σας κάνει κόπο, ρίξτε μία ψήφο, κληρώνουν και ένα Sony Tablet S σε έναν από αυτούς που θα ψηφίσουν:

http://labs.swisscom.ch/poll/windows-mobile-app-year

@ ADSLgr.com All rights reserved.