PDA

Επιστροφή στο Forum : τέλη επανασύνδεσης χωρίς διακοπή!



schufu
05-08-11, 19:55
Παρ` όλο που είμαι "παλιος" dsl χρήστης (από τη θρυλική Intraconnect), πρώτη φορά αποφάσισα να συμμετέχω σε "φορουμ". Έχω συναντήσει αεριτζήδικες και αποτυχημένες εταιρείες, αλλά δεν περίμενα από "μεγάλο" πάροχο να κάνει κομπίνες για να κερδίζει τα 5ευρα από επανασυνδέσεις.
Δε θεωρώ τον εαυτό μου ούτε "απατεωνα" αλλά ούτε και τον πιο συνεπή στις πληρωμές.. Τα λεφτά δεν περισσεύουν και ψάχνω και τα πιο "τσιτωμένα" όρια για να τα τακτοποιώ τις υποθέσεις μου.
Την πάτησα, λοιπόν, πριν από 6 μήνες και για να γλυτώσω το 0,9 € το μήνα, έφυγα από το 19,9 της hol, πήγα στη wind του 19€ χωρίς να γνωρίζω πως βάζει "τέλη επανασύνδεσης"..
ΟΚ.. δικό μου λάθος..θα περιμένω να λήξει το 12μηνο και έφυγα..
Προσωπικά θεωρώ, πως όταν χρεώνεις "τέλη επανασύνδεσης" πρέπει να δίνεις και ένα πχ 48ώρο deadline μέσω sms ή email. Δεν κοστίζει τίποτα και διευκολύνει τους άφραγκους αλλα ταχτικούς πελάτες να κρατάνε λογαριασμό. Με αυτό τον τρόπο φαίνεται αν "πας" να ξεδιαλέξεις τους ταχτικούς πελάτες 'η να κάνεις εύκολη μπάζα του 5ευρου επανασύνδεσης Πχ έχω κινητο στη Vodafone πάνω απο 10 χρόνια και δεν μου το έχουν κόψει ποτέ επειδή με ειδοποιούν μέσω sms 2 μέρες πριν την όποια φραγή.
Στο θέμα μας πάλι..
Αφού είχα φάει δύο διακοπές και κάμποσα αναπάντητα mail προς την εταιρεία στα οποία ζητούσα να προωθήσουν πολιτική ειδοποίησης sms για την διακοπή, αποφάσισα να πληρώνω πιο ταχτικά.
Στις 11 του Ιούλη, και μέρα Δευτέρα πήγα σε κατάστημα και πλήρωσα τους καθυστερούμενους λογαριασμούς σπιτιου και γραφείου λήξης 24/5 και είχαν εκδοθεί νεότεροι στις 24/6. Και οι δύο γραμμές ήταν εν ενεργεία. Να τονίσω πως οι προηγούμενες διακοπές ήταν Τεταρτες - Πέμπτες 15/6 και 16/2. Νόμιζα πως ήμουν ok... Αλλά...
Όμως στον καινούργιο λογαριασμό βρήκα "τέλη επανασύνδεσης" 4,2Ε και στις δύο γραμμές. Στο 13800 με ενημέρωσαν πως το σύστημα δείχνει "διακοπή" και "επανενεργοποίηση" την ίδια μέρα, στις 11/7.
Μήπως έχει κανείς καμια΄ιδέα πως μπορώ να αποδείξω πως ΚΑΙ στο ίντερνετ είχα προσβαση αλλά ΚΑΙ το τηλεφωνο λειτουργούσε; (όχι δεν έχει καταγραφεί κλήση την ίδια μέρα γιατί, έτσι κι αλλιώς δεν παίρνω πολλά τηλέφωνα.. γι` αυτό έχω πάρει και το Small πρόγραμμα).
Καταλαβαίνω, να μη μου "κάνει" μια εταιρεία, ή να την έχω πατήσει επειδή δεν έχω δει τα "ψιλα γράμματα"... Αλλά να μου χρεωνουν και αυθαίρετες "διακοπες" και επανασυνδέσεις";

djpar
06-08-11, 01:15
παρε την wind και εξηγησε τους το θεμα για να σε συνδεσουν με το αρμοδιο τμημα πες τους το προβλημα σου μηπως κατι γινει και σου αφαιρεσουν το ποσο

akkiiss55
06-08-11, 20:42
βασικα μπορει να εχεις ιντερνετ ακομα και 3 μερες μετα τν ενεργοποιηση της φραγης.αυτο γινεται για τν εξης λογο.αν η φραγη μπει ενω εσυ εισαι συνδεδεμενος,η ΙΡ π εχεις εκεινη τν ωρα ειναι ελευθερη κ σ δινει προσβαση.αν ομως εκεινη τη στιγμη π εχεις προσβαση πας π.χ και σβησεις το modem =>αλλαζει εκεινη τη στιγμη η ΙΡ και προφανως τοτε αντιλαμβανεσαι τη φραγη.ελαχιστοι ειναι εκεινοι π το παιρνουν αυτο χαμπαρι αμεσως.συνηθως ο κοσμος το καταλαβαινει οτι εχει φραγη τουλαχιστον μια μερα αφου του ενεργοποιηθει και αυτο επειδη δν εχει ιντερνετ.

schufu
07-08-11, 03:38
djpar το έχω κάνει ήδη, αλλά είμαι κακοπροαίρετος γιατί συμπτωματικά (;) μου εμφάνισαν τη φραγή και στις δύο γραμμές ταυτόχρονα πραγμα που δεν είχε συμβει ποτε στους προηγούμενους 8 μήνες. Γι` αυτό προσπαθώ να σκεφτώ τρόπους απόδειξης για να ισχυροποιήσω το αίτημα μου.
akkiiss55, δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες. Η προηγούμενη φραγή εκ μερους της Wind έγινε Τετάρτη 2 τη νύχτα και ήμουν online 6-7 ώρες όταν ξαφνικά "νεκρώθηκε" η σύνδεση. Ούτε στο σπίτι, ούτε στο γραφείο αφήνω "ανοιχτα" τα pc συνεχώς. Btw... αν είχαν κάνει τη διακοπή στη μια μόνο γραμμη, θα το θεωρούσα "γκαντεμιά". Όταν όμως μου κλεινουν ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ και τις δυο γραμμές ταυτόχρονα, τη μέρα και την ώρα που πλήρωνα τους λογαριασμούς, δεν είναι θεμιτο να υποψιάζομαι εσκεμμένη και κακόβουλη ενέργεια;

djpar
07-08-11, 10:50
εγω θα τους τα ελεγα χυμα,ηρθα απο την hol για το 1 ευρο γιατι δεν βγαινουν πλεον οπως ξερεται και τωρα τα πληρωνω κερατιάτικα στην τελικη πες οτι πληρωνεσε αφου βγει ο λογαριασμος και δεν υπαρχουν λεφτα τοτε να δουμε τι θα γινει.Αν σε γραψουν τοτε φυγε αν προσπαθησουν εγω θα εμενα. Παντος αυτη η λογικη πρεπει να υπαρχει σε ολες τις εταιριες πλεον.

akkiiss55
08-08-11, 01:56
[QUOTEakkiiss55, δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες. Η προηγούμενη φραγή εκ μερους της Wind έγινε Τετάρτη 2 τη νύχτα και ήμουν online 6-7 ώρες όταν ξαφνικά "νεκρώθηκε" η σύνδεση. Ούτε στο σπίτι, ούτε στο γραφείο αφήνω "ανοιχτα" τα pc συνεχώς. Btw... αν είχαν κάνει τη διακοπή στη μια μόνο γραμμη, θα το θεωρούσα "γκαντεμιά". Όταν όμως μου κλεινουν ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ και τις δυο γραμμές ταυτόχρονα, τη μέρα και την ώρα που πλήρωνα τους λογαριασμούς, δεν είναι θεμιτο να υποψιάζομαι εσκεμμένη και κακόβουλη ενέργεια;[/QUOTE]

απο αυτα π γραφεις επιβεβαιωνεις και συ ο ιδιος αυτο π σ ανεφερα και γω,οτι δλδ μπορει ακομα και 3 μερες να εχεις ιντερνετ μετα τν ενεργοποιηση φραγης.δν εχει σχεση με το αν ο υπολογιστης ειναι αναμενος αλλα το πότε αλλαζει η ΙΡ σ.πιστεψε με , κατι παραπανω γνωριζω για να το λεω...οσον αφορα το αν ηταν θεμιτο ή οχι θα σ πω ενα.κανεναν δν τον συμφερει να κανει κατι αθεμιτο και κακοβουλο γιατι αν απλα καποιος το τραβηξει και το ψαξει τελικα ο παροχος θα χρεωθει τρελα προστιμα.δε θα εμπαινε λοιπον για 10 ευρω συνολικα στη διαδικασια να κανει κατι τετοιο

schufu
31-08-11, 10:46
Μετά το ποστ μου στο adslgr forum και το mail-διαμαρτυρία στη Wind, επικοινώνησε εκπρόσωπός της μαζί μου και μου είπε πως θα πιστωθώ το κόστος επανασυνδεσης ως δείγμα καλής θέλησης.
Για μένα, πάντως, το σημαντικοτέρο νέο ήταν η διαβεβαίωση της υπαλλήλου πως από τον Αύγουστο και μετά η Wind ειδοποιεί, πλέον, με SMS για ανεξόφλητες οφειλές και επερχόμενη φραγή υπηρεσιών...
Περιμένω να δω αυτές τις κινήσεις τις επόμενες μέρες :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.