PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειροκίνητη μετάβαση απο απλή έξοδο TV στην AV (scart) του Conn-X TV??? Συμβαίνει και σε άλλον???



Eva_trinity
06-08-11, 00:10
Σήμερα ενεργοποίησα conn-x tv στο πατρικό μου και έχω 2 θέματα,το 1 είναι αρκετα μεγάλο (με power plugs corinex το rooter huawei που είχα χάνει τα πάντα,δεν μπορεί να μπεί ούτε στη σελίδα ρυθμίσεων του,αλλα το TV παίζει!!!!), απο εδώ περίπου έχω μια ιδέα με αυτό το θέμα τι παίζει, αυτό που θέλω όμως να ρωτήσω εδώ άλλους χρήστες είναι το εξής:

(ενημερωτικά αυτή τη στιγμή δεν έχω τα plugs πάνω, έχω και internet και TV αλλά συμβαίνει αυτό που περιγράφω)

Είναι φυσιολογικό να πρέπει να πηγαίνεις χειροκίνητα στην έξοδο του (πχ scart, AV1) για να ανοίξει?και όταν το κλείνεις να παραμένει στην έξοδο αυτή και να μή γυρίζει στην απλή τηλεόραση και να πρέπει να ξαναπάς χειροκίνητα? ενημερωτικά είναι pirelli ο αποκωδικοποιητής.

Στο δικό μου -tilgin μεν- με το που πατάω power του τηλεκοντρόλ του, ανοίγει αυτόματα η έξοδος και ανάλογα κλείνει και επιστρέφω στην απλή τηλεόραση... στις βλάβες το ανέφερα, η απάντηση που πήρα είναι οτι μπορεί να είναι θέμα μοντέλου τηλεόρασης,χωρίς να είναι σίγουρο...οποτε ρωτάω εδώ,εσάς αν συμβαίνει και σ εσάς και συγνώμη αν μακρυγόρησα :)

Νικαετός
06-08-11, 01:31
Λοιπόν σε μένα δεν συμβαίνει το ίδιο (γιατί δεν το έχω συνδέσει πάνω σε tv, αλλά σε μόνιτορ μέσω hdmi) αλλά έχω παρατηρήσει το εξής - που πιθανόν να εξηγεί και το δικό σου πρόβλημα.

Όταν κλείνω το pc το μόνιτορ μπαίνει σε κατάσταση "energy save" και το λαμπάκι του γίνεται από μπλε πορτοκαλί. Όταν όμως δουλεύει με τον αποκωδικοποιητή του con-x tv, τότε και να κλείσω τον αποκωδικοποιητή δεν μπαίνει σε κατάσταση αδράνειας αλλά παραμένει ανοικτό. Αυτό σημαίνει ότι και κλειστός να είναι ο αποκωδικοποιητής αξακολουθεί να στέλνει σήμα στο μόνιτορ και το κρατάει αναμένο.

Προφανώς λοιπόν και στην τηλεόραση συμβαίνει το ίδιο και δεν την αφήνει να γυρίσει στην απλή tv.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το πρόβλημα είναι στον αποκ/τή και όχι στην τηλεόρασή σου.

emeliss
06-08-11, 13:18
Στο scart υπάρχει το pin 8 που ελέγχει το γύρισμα της εικόνας στην είσοδο του scart καθώς και το αν θα μπει αυτόματα σε widescreen ανάλογα με την τάση που θα στείλει εκεί η συσκευή (πχ το stb). Δεν είναι υποχρεωτικό ούτε χρησιμοποιούν όλοι οι κατασκευαστές αυτή τη δυνατότητα. Το ίδιο συνέβαινε παλαιότερα με τα βίντεο. Κάποια γυρνούσαν αυτόματα και κάποια όχι. Με λίγα λόγια δεν θεωρείται πρόβλημα.

Για τα stb του ΟΤΕ συγκεκριμένα δεν ξέρω να σου πω.

Eva_trinity
06-08-11, 20:56
σας ευχαριστώ όπως και να έχει :)

Talaiporimenos
11-08-11, 14:21
Και σε εμενα συμβαινει αυτο που περιγραφει o φιλος με το pirelli, οταν εκλεινα την tv παντα οταν την ξαναανοιγα με επανεφερε στην εξοδο που χρησιμοποιουσα την τελευταια φορα (PC ή PS3 ή TV), τωρα οταν την ανοιγω παντα με βγαζει στην εξοδο που εχω το pirelli ειτε αυτο ειναι ανοιχτο ειτε ειναι κλειστο. Και εγω με scart το εχω προσωρινα, η τηλεοραση ειναι Samsung 46A656. Ειναι αρκετα ενοχλητικο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.