PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia 5230 από ΗΠΑ (RM 593) - εγκατάσταση ελληνικής γλώσσας;;



BigBlack
06-08-11, 19:31
Γειά! Αυγουστιάτικα μου χάρισαν το τηλέφωνο του τίτλου και μ'έβαλαν σε μπελάδες. Δε μπορώ να στείλω μηνύματα στα ελληνικά καθώς δεν έχει εγκαταστημένη τη γλώσσα στα Writing languages. Ξέρει κανείς κάποια λύση; Θα ήμουν ευγνώμων!:)

psylos
09-08-11, 15:01
Μπορεις να περασεις καποιο πληκτρολογιο, οπως πχ το swype με ελληνικα ή διαφορετικα θα πρεπει να flashαρεις στο κινητο καποια rom που να προοριζεται για ελλαδα, ωστε να εχει ελληνικα... Τουλαχιστον στο 5800 δεν υπηρχε καποια αλλη επιλογη αν θυμαμαι καλα.

BigBlack
09-08-11, 15:14
Δυστυχώς συμβατό ελληνικό firmware δεν υπάρχει, λόγω διαφορών στο hardware (RM-588 vs RM-593). To Swype για Symbian δεν υποστηρίζει ελληνικά - ακόμα. Γνωρίζεις κάποιο άλλο πληκτρολόγιο με υποστήριξη ελληνικών; Σ'ευχαριστώ!:)

kasi
10-08-11, 11:05
κάποιο update μέσω του Ovi Suite ή PC Suite θα βοηθούσε ? :hmm:

BigBlack
10-08-11, 12:08
Oχι, το firmare είναι ήδη αναβαθμισμένο στην τελευταία έκδοση. Απλώς, πακέτο ελληνικής γλωσσας δεν προβλέπεται για το hardware του τηλεφώνου μιας και κυκλοφορεί μόνο στην Αμερικανική ήπειρο. Μόνο με κανένα custom firmware θα γίνει δουλειά όπως βλέπω, αλλά δεν ξέρω να το κάνω και ψάχνω κανένα γνώστη...

shadow_1986
10-08-11, 12:13
Μπορείς να του περάσεις το ελληνικό firmware το επίσημο.Παρόμοιο τρόπο είχα κάνει στο 5800,αλλά πέρνα μιά βόλτα απο το dailymobile.se(forum) να δείς περισσότερες λεπτομέρειες γιατί πάει καιρός που το είχα κάνει.

Edited:Ρίξε μία ματιά http://forum.dailymobile.se/index.php?topic=24990.0 .Το navifirm θα σου κάνει την δουλειά για το κατέβασμα τoυ multilanguage firmware και με τα άλλα εργαλεία θα κάνεις το φόρτωμα του.

BigBlack
10-08-11, 12:38
Φίλε shadow_1986, με αυτόν τον τρόπο έκανα το debranding (ήταν Τ-Mobile). Υπάρχουν όμως διαφορές στο hardware λόγω διαφορετικών συχνοτήτων 3G. Πιστεύεις πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα περνώντας το ελληνικό firmware για το RM-588 (ενώ το τηλέφωνό μου είναι RM-593);

To 5800 που είχες εσύ ήταν από Αμερική, με άλλο RM;

shadow_1986
10-08-11, 12:41
Βασικά δεν το λές ακριβώς ελληνικό,πολυγλωσσικό είναι.Κάνε ένα κόπο να ρωτήσεις εκεί για σίγουρα.(όχι εμένα ελληνικό ήταν εξαρχής,για cfw το χρησιποίησα)

BigBlack
10-08-11, 12:48
Ναι, συνήθως είναι Balkans (πακέτο γλώσσας 07). Απλώς ξέρω ότι δε μπορώ να κάνω firmware downgrade, και το τελευταίο αμερικάνικο είναι 40.χ.χ ενώ το τελευταίο ελληνικό είναι 50.χ.χ. Γι'αυτό και διστάζω αλλιώς θα είχα ήδη περάσει το ελληνικό πακέτο. Και στο dailymobile.se τα μηνύματα επί του θέματος αυτού ούτε πολύ ξεκάθαρα είναι, ούτε ιδιαίτερα ενθαρρυντικά, γιαυτό θέλω να κάνω την καστομιά.

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως.:oneup:

protsimer
26-08-11, 20:04
Kατέβασε το balkan firmware (ανάλογα με το RM και το χρώμα του κινητού σου) με αυτό (http://forum.dailymobile.se/index.php?topic=34852.0).

Και μετά φλάσαρέ το στη συσκευή με αυτό (http://phoenixslayer.blogspot.com/).

tolis13
17-09-11, 14:21
φιλε μου επειδη εχω ασχοληθει με φλασαρισματα με φοινικα ψαξε να βρεις τις διαφορες των δυο rm και αν ειναι μονο στο 3g προχωρα αφοβα.λογικα φορανε το ιδιο chip.αν εχει παραπανω διαφορες καλυτερα αστο ετσι γιατι μπορει να το μπρικαρεις.

BigBlack
17-09-11, 15:07
Μόνο στο 3G είναι οι διαφορές, όντως. Αλλά συμβιβάστηκα με το να το έχω μόνο για mp3-gps-backup phone, αφού δεν έχει και wifi που θα με εξυπηρετούσε πολύ. Οπότε το αφήνω όπως έχει.

Σ'ευχαριστώ πάντως για το feedback! :oneup:

tolis13
17-09-11, 15:09
σχετικα απλο τηλεφωνακι ειναι..

@ ADSLgr.com All rights reserved.