PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΝΕΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ONDSL ΣΕ CONNX



The Best
09-08-11, 13:55
Καλησπερα σας

Απο το 2007 εχω γραμμη ADSL 2mbps μεσω της OTENET (ONDSL KIT LINE S3) και απο εκει λαμβανω μηνιαιο λογαριασμο (12-14 euro περιπου με φπα)

Στον τελευταιο λογαριασμο του ΟΤΕ που μου ηρθε εχω για πρωτη φορα τις εξης χρεωσεις στα παγια:

Α) [ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ] ΤΕΛΗ CONN-X 2mbps 27,732 EURO
Β) [ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ] ΤΕΛΗ ΣΤΑΘΕΡΑ+ΚΙΝΗΤΑ 165 ΛΕΠΤΑ 32,504 EURO
Γ) ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΕΛΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 8-9 EURO
Ο συνολικος λογαριασμος εφτασε 111 euro απο τα 45-55 που φτανει συνηθως

Παω σημερα το πρωι σε ενα καταστημα για να δω τι γινεται και μου λενε οτι εχω αποδεχθει τηλεφωνικη προσφορα στις 22/6/2011 (για το Β). Μου λενε να παρω στο 13888 να ζητησω την τηλεφωνικη συνομιλια.
Εγω δεν εχω μιλησει (δεν το σηκωνω οταν βλεπω το νουμερο) ποτε αλλα εχει μιλησει η γυναικα μου και προφανως με το μπλα-μπλα θα ειπε ναι.

Παιρνω λοιπον το 13888 και μου λενε οτι για το :

Α) εχει γινει αποδοχη τηλεφωνικη στις 22/6. Ζητησα την τηλεφωνικη καταγραφη επειδη προφανως δεν θελω να πληρωνω 32,5 + φπα . Μου ειπαν οτι ειναι για 1 χρονο και οτι ετσι και το ακυρωσω θα πληρωσω 25 euro.
Τι αλλο μπορω να κανω επι του θεματος? ποσο ισχυουν αυτες οι καταγραφες?
Εφοσον δεν ειμαι εγω στην τηλεφωνικη συνομιλια γιατι να το αποδεχτω μιας και το τηλεφωνο ειναι στο δικο μου ΑΦΜ?
Μπορω να πληρωσω ενα μερος του λογαριασμου και οχι το παγιο που δεν συμφωνω?

Για δωστε τα φωτα σας.

Β) Απο τον φεβρουαριο εχει αποφασιστει ολες οι συνδεσεις της ΟΤΕΝΕΤ να γινουν Connx
Ισχυει αυτο η μου λενε ιστοριες για αγριους και τον αλλο μηνα θα μου ξαναερθει λογαριασμος ΟΤΕΝΕΤ?

Κοινως θα σταματησω να παιρνω λογαριασμο απο ΟΤΕΝΕΤ και θα πληρωνω το παραπανω παγιο το οποιο ειναι 27,732 + φπα = 34 euro ??

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση
Τασος

emeliss
09-08-11, 13:58
Εδώ και κάποια χρόνια έχουν μετατραπεί οι ondsl σε conn-x.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171524
Αυτό δεν πρέπει να σε απασχολεί αφού οι τιμές στο σύνολο τους είναι ίδιες. Δεν θα σου έρχεται ξεχωριστός λογαριασμός της otenet. Μου κάνει εντύπωση που σου ερχόταν τόσο καιρό.

To πρόγραμμα "Σταθερά + Κινητά 165" (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-165-300-/prodnea_oikonomika_stathera_180_statherakinita_300.html) δεν το ζήτησες εσύ αλλά κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο. Αφού η γραμμή είναι στο όνομα σου ζήτα την κατάργηση του και την πίστωση του ποσού για αυτό.

mkrokod
09-08-11, 15:01
Μην το απεδεχθείς!!!
Ζήτα όπως είπε και ο φίλος παραπάνω πίστωση του ποσού!!!
ΔΕΝ έχουν κανένα δικαίωμα να ενεργοποιήσουν υπηρεσία, αν ΔΕΝ δώσεις εσύ το οκ...
Πες τους ότι θα κινηθείς νομικά!!!

The Best
09-08-11, 17:50
Εξελιξη επι του θεματος....

Μολις με πηραν απο το 13888
Μου ειπαν οτι εχει γινει αποδοχη της προσφορας απο την γυναικα μου στις 22/6.

Αφου τους εξηγησα οτι ο λογαριασμος ειναι με το δικο μου ΑΦΜ και οτι εγω διαχειριζομαι τον λογαριασμο και κανεις αλλος και οτι δεν δεχομαι αυτη την υπηρεσια και μπλα μπλα εγινε μια προσπαθεια για να με πεισει οτι με συμφερει κλπ κλπ αλλα το δια ταυτα ειναι οτι δεχονται να ακυρωσουν το προγραμα χωρις χρεωση 20 euro

Και μου λεει

α) να πληρωσω αυτον τον λογαριασμο ως εχει

β) στον επομενο θα εμφανιστει πιστωση ως προς τα παγια που θα πληρωσω τωρα

γ) στον μεθεπομενο λογαριασμο θα εμφανιστει μια χρεωση 20 euro για την διακοπη αλλα λεει να παω στο καταστημα και να ζητησω/πληρωσω αντιγραφο λογαριασμου με -20 euro επειδη "εκκρεμει παραπτωμα" (??)

Πολυ ευκολα δεν φαινεται να καθαρισα αν κρινω απο αλλα threads??
Καποια αποψη/γνωμη?

Ευχαριστω
Τασος

emeliss
09-08-11, 19:24
Στον ΟΤΕ γενικά (και προς το παρόν) καθαρίζεις εύκολα με αυτά τα θέματα. Έχε πάντως το νου σου στους επόμενους λογαριασμούς.

FuS
12-08-11, 00:26
Θα σου έλεγα να προχωρήσεις και σε περαιτέρω καταγγελίες μπας και ιδρώσει το αυτί κανενός εκεί μέσα.
Δεν είσαι ο μόνος σίγουρα, ούτε ο τελευταίος μάλλον, και όσο κάποιοι δεν το συνεχίζουν παραπέρα, τόσο τα τλμ θα συνεχίζουν αυτά τα πράγματα και τόσο ο οτέ θα κάνει το κινέζο..

Το ότι καθαρίζεις εύκολα στον οτέ με τις αποχρεώσεις (ανεξάρτητα του ζητήματος), αυτό είναι αλήθεια.
Απλά χρειάζεται σε πολλές περιπτώσεις (όπως στην δική σου) ένα χρονικό διάστημα 2-3 εβδομάδων.
Αν εκδίδεται μέσα σε αυτές τις ημέρες ο λογαριασμός σου, μάλλον θα την δεις στον επόμενο και όχι σε αυτόν.

emeliss
12-08-11, 00:44
Θα σου έλεγα να προχωρήσεις και σε περαιτέρω καταγγελίες μπας και ιδρώσει το αυτί κανενός εκεί μέσα.
Αν το είχαν βάλει από μόνοι τους, ναι. Από την στιγμή είχε γίνει αποδοχή της προσφορας απο την γυναίκα του φίλου μας και έβγαλε άκρη δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για καταγγελία.

Τα σωστά βήματα για καταγγελία αναφέρονται από την ΕΕΤΤ. Διαδικασία υποβολής αιτήματος /καταγγελίας. (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html)

FuS
12-08-11, 01:13
Έχεις pm.

vagsk
18-08-11, 18:07
Αν το είχαν βάλει από μόνοι τους, ναι. Από την στιγμή είχε γίνει αποδοχή της προσφορας απο την γυναίκα του φίλου μας και έβγαλε άκρη δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για καταγγελία.

Τα σωστά βήματα για καταγγελία αναφέρονται από την ΕΕΤΤ. Διαδικασία υποβολής αιτήματος /καταγγελίας. (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html)

Η ηχογράφηση αντικαθιστά το συμβόλαιο στην περίπτωση αυτή. Για να είναι έγκυρη θα πρέπει να γίνει από τον κάτοχο της γραμμής και μόνο. Για να γίνει από άλλο άτομο, συγγενικό ή μη, απαιτείται εξουσιοδότηση και φυσικά θα πρέπει να ακούγεται και στην ηχογράφηση ότι αποδεχεται την τάδε προσφορά για λογαριασμό του κυρίου τάδε.

Ο πώλητης τα κουκούλωσε γρήγορα-γρήγορα για να πάρει τα ποσοστά του.

Αμφισβήτησε την ηχητική. Από τη στιγμή που δεν ακούγεσε εσύ σε αυτήν, θεωρείς ότι η σύνδεση είναι αυθαίρετη και δεν αξιώνεται οποιαδήποτε δέσμευση για ελάχιστο χρόνο παραμονής.

sdikr
18-08-11, 18:51
Η ηχογράφηση αντικαθιστά το συμβόλαιο στην περίπτωση αυτή. Για να είναι έγκυρη θα πρέπει να γίνει από τον κάτοχο της γραμμής και μόνο. Για να γίνει από άλλο άτομο, συγγενικό ή μη, απαιτείται εξουσιοδότηση και φυσικά θα πρέπει να ακούγεται και στην ηχογράφηση ότι αποδεχεται την τάδε προσφορά για λογαριασμό του κυρίου τάδε.

Ο πώλητης τα κουκούλωσε γρήγορα-γρήγορα για να πάρει τα ποσοστά του.

Αμφισβήτησε την ηχητική. Από τη στιγμή που δεν ακούγεσε εσύ σε αυτήν, θεωρείς ότι η σύνδεση είναι αυθαίρετη και δεν αξιώνεται οποιαδήποτε δέσμευση για ελάχιστο χρόνο παραμονής.

Και αν γίνει μήνυση στην γυναίκα τι κάνουμε;

το σκεπτικό είναι απλό, απαγορεύεται η πλαστογράφηση υπογραφής, αν εσύ κάνει μήνυση ότι κάποιος σε πλαστογράφησε, αυτός που το έκανε (στην περίπτωση μας η γυναικά του φίλου) θα έχει πρόβλημα.

emeliss
18-08-11, 21:03
Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί; Από τις 9/8 ο The Best έγραψε ότι βρήκε άκρη. Αν αργότερα δεν γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές το ξανασυζητάμε.

vagsk
19-08-11, 12:28
Και αν γίνει μήνυση στην γυναίκα τι κάνουμε;

το σκεπτικό είναι απλό, απαγορεύεται η πλαστογράφηση υπογραφής, αν εσύ κάνει μήνυση ότι κάποιος σε πλαστογράφησε, αυτός που το έκανε (στην περίπτωση μας η γυναικά του φίλου) θα έχει πρόβλημα.

Μύνηση; Θα αστειέυεσαι έτσι;

Ο υπάλληλος ΟΤΕ όφειλε να μην προχωρήσει τη διαδικασία εφόσον δεν μίλαγε με τον κάτοχο της γραμμής. Δεν πρόκειται για πλαστογράφηση ή πλαστοπροσωπία από τη στιγμή που το άτομο που ακούγεται στην ηχογράφηση δεν ισχυρίζεται ότι είναι ο κατοχος της γραμμής αλλά ο σύζυγος του κατόχου. Και μόνο βάσει φωνής υπάρχει θέμα όπως καταλαβαίνεις.

Αν δηλαδή η μητέρα μου ερθει σπίτι μου και την καλέσει το αντιστοιχο τμήμα και αυτή συμφωνήσει για τον οποιάδήποτε λόγω σημαίνει οτι το έχω αποδεχτει εγώ ως κάτοχος της γραμμής το οτιδήποτε; Άλλο παράδειγμα, που γνωρίζει ο αντιπρόσωπος ότι το συγγενικό άτομο με το οποίο μίλησε, ψυχολογικά είναι ΟΚ και ότι δύναται να πάρει αυτού του είδους τις αποφάσεις;

Άλλο λιγότερο χαρακτηριστικό παράδειγμα για να αντικρούσω αυτό που ανέφερες παραπάνω. Πάω εγω στην τράπεζα και ο υπαλληλος της τράπεζας με αφήνει να κάνω ανάληψη από το λογαριασμό της γυναίκας μου, της αδερφής μου ή της μητέρας μου. Σε περίπτωση που προκύψει πρόβλημα ποιος θα είναι υπόλογος; Εγώ που πήγα και ζήτησα την ανάληψη ή ο υπάλληλος που δεν τήρεισαι τις διαδικασίες της εταιρείας/οργανισμού του κτλ κτλ και εξυπηρέτησε άτομο που δεν είναι ο κάτοχος ή χωρίς εξουσιοδότηση ώστε να μπορει να υπογράψει/διαχειριστεί αντί του κατόχου;

Από τη στιγμή που ο υπάλληλος δεν μίλαγε με τον κάτοχο της γραμμής όφειλε να μην προχωρήσει τη διαδικασία. Ειδκά όταν κάλεσε ο υπάλληλος να ενημερώσει και δεν ηταν αίτημα του ίδιου του συνδρομητή. Αλλά ήθελε να πάρει τα ποσοστά του ο πωλητής και το προχώρησε ούτως ή άλλως χωρίς να τον νοιάζουν οι συνέπειες. Δεν νομίζω ότι φταίει ο φίλος μας σε αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.