PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΩΣ 3mbps



Avvocato
09-08-11, 23:35
Παιδια καλησπερα, μολις παρατηρησα οτι η γραμμη μου ενω απο την ημερα ενεργοποιησης της πριν περιπου δυο μηνες και μεχρι και σημερα το απογευμα κατεβαζε στο μεγιστο του χρονισμου της (χρονιζει στα 15000) εδω και μερικες ωρες δεν κατεβαζει περισσοτερο απο 300kb/sec απο οπου κι αν δοκιμασω, ειτε εξωτερικο ειτε εσωτερικο και με οποιονδηποτε τροπο, ειτε τορρεντ ειτε απευθειας κατεβασμα απο διαφορους σερβερ.

Δοκιμασα επανεκινηση του ρουτερ και σβησιμο και ξαναναμα, αλλα η κατασταση δεν αλλαξε οποτε συμπαιρενω οτι ειναι προβλημα της εταιρειας.

Ειμαι στο ΑΚ Τερψιθεας Γλυφαδας. Εχει κανενας αλλος προβλημα παρομοιο ????

Δεν δεχομαι οτι μπορει να ειναι πιταρισμενο το dslam και να το κανει αυτο, διοτι ειναι Αυγουστος και πολλοι ειναι διακοπες. Εξαλου δεν μου το εκανε ποτε απο τον Μαιο μεχρι σημερα και δεν εχει αλλαξει κανενα στατιστικο της γραμμης στο ρουτερ μου.
Μηπως κανουν τιποτε εργασιες ή μηπως τελικα η φορθνετ μας κοροιδευει και βαζει limiters στις γραμμες της , οπου βλεπει πολυ κινηση (ναι θελω να κατεβασω ολο το ιντερνετ.....) ??????

Seitman
10-08-11, 07:52
Δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου αν θέλεις.

Avvocato
10-08-11, 10:00
Δεν εχει να κανει με τα στατιστικα της γραμμης, μια χαρα ειναι αυτα και χρονιζει στα 15000 με καλο snr ktlp οπως ειπα.
Ειναι σαν να εχει μπει ξαφνικα ενα οριο στα 3400kbps και δεν λεει να κατεβασει πιο γρηγορα με τιποτε απο οπου κι αν δοκιμαζω.

KOSMONIKOS
10-08-11, 10:32
Είναι ώρα να πάρεις τηλέφωνο στην 4νετ και να πεις το πρόβλημα σου

Avvocato
10-08-11, 10:43
Επισης να επισυμανω οτι η δευτερη γραμμη μου απο ΟΤΕ στο ιδιο σπιτι και στο ιδιο ΑΚ (φυσικα) κατεβαζει κανονικα χωρις κανενα απολυτως προβλημα με την μεγιστη ταχυτητα της. Αυτη της φορθνετ ομως εχει βαλει ενα οριο στα 340 και δεν παει με τιποτε παραπανω.

Εχω την εντυπωση οτι για καποιο λογο μου την εχουν μπλοκαρει. Ειναι γεγονος οτι εχω κατεβασει πολλα GB τον τελευταιο μηνα, αλλα γι αυτο την εβαλα, δεν την εχω να καθεται.

Αν εχουν κανει κατι τετοιο κι εχουν βαλει οριο θα ειναι πολυ ξεφτιλισμενοι και θα την αλλαξω αμεσα, ασχετου κοστους.

Θα προσπαθησω να επικοινωνησω με την τεχνικη τους υποστιριξη, αρκει να μην μου πουνε απαντησεις του στυλ σβηστε το ρουτερ, βγαλτε την μπριζα κτλπ.

manicx
10-08-11, 11:03
Όταν λες όριο, πως το βλέπεις ότι σου μπλοκάρει. Εννοώ, τι tests κάνει για να καθορίσεις ότι πάνω από 340KB/s δεν πηγαίνεις;

katsulis
10-08-11, 11:36
Γιατι να σου μπλοκαρουν την γραμμη σου. Δεν υπαρχει κατι τετοιο. Αυτο που επειρεαζει την ταχυτητα σου ειναι η ποιοτητα χαλκου και η εξασθενιση.

........Auto merged post: katsulis πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ελεγξε την συνδεσμολογια στο σπιτι μαζι και τις πριζες και παρε στο support για ελεγχο της γραμμης για φορτισεις η βραχυκυκλωμα και τα λοιπα.

Agent_
10-08-11, 11:42
Επισης να επισυμανω οτι η δευτερη γραμμη μου απο ΟΤΕ στο ιδιο σπιτι και στο ιδιο ΑΚ (φυσικα) κατεβαζει κανονικα χωρις κανενα απολυτως προβλημα με την μεγιστη ταχυτητα της. Αυτη της φορθνετ ομως εχει βαλει ενα οριο στα 340 και δεν παει με τιποτε παραπανω.

Εχω την εντυπωση οτι για καποιο λογο μου την εχουν μπλοκαρει. Ειναι γεγονος οτι εχω κατεβασει πολλα GB τον τελευταιο μηνα, αλλα γι αυτο την εβαλα, δεν την εχω να καθεται.

Αν εχουν κανει κατι τετοιο κι εχουν βαλει οριο θα ειναι πολυ ξεφτιλισμενοι και θα την αλλαξω αμεσα, ασχετου κοστους.

Θα προσπαθησω να επικοινωνησω με την τεχνικη τους υποστιριξη, αρκει να μην μου πουνε απαντησεις του στυλ σβηστε το ρουτερ, βγαλτε την μπριζα κτλπ.

Μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Όριο επειδή έχεις κατεβάσει πολλά GB δεν μπαίνει. Καταρχάς μια καλή ιδέα θα είναι να καλέσεις την τεχνική υποστήριξη. Από εδώ εμείς μπορούμε να σου δώσουμε ορισμένες απαντήσεις εφόσον μας κάνεις ένα copy paste τα στατιστικά γραμμής από τον router.
Την γραμμή ΟΤΕ την δοκίμασες από τον ίδιο υπολογιστή; Είναι 24mbps η 2 mbps;
Έχεις κάποιο πρόγραμμα antivirus;
Έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις με το router του OTE την γραμμή Forthnet;
Xρησιμοποιείς κάποιο Switch;
Δοκίμασες να αποσυνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και να βάλεις το router απευθείας πάνω στη πρίζα;
Μήπως έχεις πρίζα στο διαμέρισμα συσχετιζόμενη με την γραμμή Forthnet που έχει το λογότυπο ΟΤΕ πάνω;

Avvocato
10-08-11, 14:24
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 15:06:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.129 / 14.484
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 14.320
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 2,75 / 12,15
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 27,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 12.963 / 200.964
CRC Errors (Up/Down): 1.981 / 2.316
HEC Errors (Up/Down): 27.380 / 17.088


Οριστε τα στατιστικα αν και σας λεω δεν εχω προβλημα με την γραμμη. Ουτε βραχυκυκλωμα ουτε τιποτε. Και φυσικα δεν πειραξα απολυτως τιποτε, απλα μονο του εχτες το απογευμα εβαλε φρενο.
Και φυσικα του εκαναν επανεκινηση , αφου ητανε ενεργο για τουλαχιστον 15 ημερες χωρις καμια διακοπη και τωρα εχει αυτο το οριο στα 340κ και δεν κατεβαζει με τιποτε απο οπου κι αν δοκιμασα.

Συγκεκριμενα δοκιμασα με τορρεντ απο Ελληνικους και ξενους τρακερ, δοκιμασα απευθειας αρχεια απο το ftp του ntua κατεβαζοντας μια διανομη Linux αλλα και απο hosting servers οπως το rapidshare, to filesonic to fileserve κτλπ, αλλα απο οπου κι αν δοκιμασα, ενω μεχρι προτεινως επιανε 1,4μβ τωρα παει μεχρι 340, ουτε κβ παραπανω.

Agent_
10-08-11, 14:34
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 15:06:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.129 / 14.484
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 14.320
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 2,75 / 12,15
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 27,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 12.963 / 200.964
CRC Errors (Up/Down): 1.981 / 2.316
HEC Errors (Up/Down): 27.380 / 17.088


Οριστε τα στατιστικα αν και σας λεω δεν εχω προβλημα με την γραμμη. Ουτε βραχυκυκλωμα ουτε τιποτε. Και φυσικα δεν πειραξα απολυτως τιποτε, απλα μονο του εχτες το απογευμα εβαλε φρενο.
Και φυσικα του εκαναν επανεκινηση , αφου ητανε ενεργο για τουλαχιστον 15 ημερες χωρις καμια διακοπη και τωρα εχει αυτο το οριο στα 340κ και δεν κατεβαζει με τιποτε απο οπου κι αν δοκιμασα.

Συγκεκριμενα δοκιμασα με τορρεντ απο Ελληνικους και ξενους τρακερ, δοκιμασα απευθειας αρχεια απο το ftp του ntua κατεβαζοντας μια διανομη Linux αλλα και απο hosting servers οπως το rapidshare, to filesonic to fileserve κτλπ, αλλα απο οπου κι αν δοκιμασα, ενω μεχρι προτεινως επιανε 1,4μβ τωρα παει μεχρι 340, ουτε κβ παραπανω.

Τσέκαρε και αυτά που σου έγραψα παραπάνω για κάθε ενδεχόμενο.
Τηλέφωνο στην Τεχνική υποστήριξη έκανες;
Μπορείτε να δηλώσετε την βλάβη της γραμμής σας τηλεφωνικά στo 800-100 9000 (χωρίς χρέωση από όλη την Ελλάδα) όλο το 24ωρο.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έπαθε κάτι και η κάρτα στο Dslam.

manicx
10-08-11, 14:44
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 15:06:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.129 / 14.484
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 14.320
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 2,75 / 12,15
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 27,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 12.963 / 200.964
CRC Errors (Up/Down): 1.981 / 2.316
HEC Errors (Up/Down): 27.380 / 17.088


Οριστε τα στατιστικα αν και σας λεω δεν εχω προβλημα με την γραμμη. Ουτε βραχυκυκλωμα ουτε τιποτε. Και φυσικα δεν πειραξα απολυτως τιποτε, απλα μονο του εχτες το απογευμα εβαλε φρενο.
Και φυσικα του εκαναν επανεκινηση , αφου ητανε ενεργο για τουλαχιστον 15 ημερες χωρις καμια διακοπη και τωρα εχει αυτο το οριο στα 340κ και δεν κατεβαζει με τιποτε απο οπου κι αν δοκιμασα.

Συγκεκριμενα δοκιμασα με τορρεντ απο Ελληνικους και ξενους τρακερ, δοκιμασα απευθειας αρχεια απο το ftp του ntua κατεβαζοντας μια διανομη Linux αλλα και απο hosting servers οπως το rapidshare, to filesonic to fileserve κτλπ, αλλα απο οπου κι αν δοκιμασα, ενω μεχρι προτεινως επιανε 1,4μβ τωρα παει μεχρι 340, ουτε κβ παραπανω.

Κάποιο FTP της forthnet υπάρχει να δοκιμάσεις από αυτό;

psyxakias
10-08-11, 14:58
Η γραμμή πάντως δεν μπορείς να πεις ότι είναι και 100% ΟΚ, διότι έχει αρκετά errors για μόλις 15 ώρες uptime, αλλά πιθανόν να μην είναι αυτή η αιτία του προβλήματος.

Ας προχωρήσουμε στα βασικά. Traceroute δοκίμασες να κάνεις για να δεις αν στα πρώτα hops έχεις αυξημένο latency; Συνδέεσαι ενσύρματα και όχι με WiFi υποθέτω, έχεις δοκιμάσει να κλείσεις εντελώς το WiFi (μήπως κλέβει κανένας γείτονας, ας έχεις κωδικό); Από άλλο Η/Υ δοκίμασες για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο προβλήματος στον Η/Υ; (Reboot? διότι πχ εμένα κολλάει καμιά φορά το networking των 7 άμα δεν έχω κάνει reboot για βδομάδες/μήνες και σέρνεται). Δοκίμασε και τα multiping tools (δες υπογραφή), για να δούμε πιο αξιόπιστο benchmark.

ΥΓ. Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα για κόφτες κλπ, διότι το πιθανότερο είναι να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ειδικά η Forthnet δεν έχει παρελθόν τέτοιας πολιτικής.

alsthom
10-08-11, 15:09
Θα συμφωνήσω με τον agent, που λέει για δοκιμή κάποιου άλλου router. Του οτε ή κάποιoν "δανεικό" ίσως....

Avvocato
10-08-11, 22:02
λοιπον να σας απαντησω σε μερικα ερωτηματα.......
1. στο συγκεκριμενο pc εχω Linux και οχι windows
2. δεν εχω ανοιχτο το wifi και συνδεομαι ενσυρματα
3. Δοκιμασα παραυτα reboot στο pc και δεν αλλαξε τιποτε
4. Δεν εχω δοκιμασει ακομη αλλο ρουτερ, εχω μερικα παλιοτερα για να κανω δοκιμες αλλα δεν ειχα χρονο να κατσω να το παλεψω.
5. Την τεχνικη υποστιριξη δεν την πηρα τηλεφωνο διοτι δεν εχω χρονο και επειδη θα φυγω και για διακοπες απο την ερχομενη εβδομαδα αν δεν αλλαξει κατι θα τους ενοχλησω απο Σεπτεμβρη

Παντως και τωρα που σας γραφω ακομη στα ιδια ειναι.

Avvocato
12-08-11, 00:11
Παιδια καλησπερα, το προβλημα λυθηκε και ηταν και μαλιστα πολυ απλο.

Καταρχην να σας πω οτι δεν ειχε να κανει με την φορθνετ (και ζηταω συγγνωμη αν τους κακολογιδσα αδικα).

Το ολο προβλημα δεν ειχε να κανει ουτε με το ρουτερ ουτε με το pc ουτε με την γραμμη. Ολα αυτα δουλευαν αψογα. Βρηλα σημερα χρονο κι εκανα δοκιμες και με αλλα Pc (laptop και notebook) απευθειας πανω στο ρουτρερ και δουλευανε μια χαρα.

Το pc που χρησιμοποιω με την γραμμη της φορθνετ ειναι μεν ενσυρματα συνδεδεμενο επανω στο ρουτερ, για να το κανω ομως αυτο απο το σαλονι στο αλλο δωματιο το συνδεο με καλωδιο μεσο powerline συσκευων. Εκει ηταν και το προβλημα, μιας και για καποιο λογο ειχανε κολησει οι συσκευες αυτες και δεν μετεφεραν τα δεδομενα με ταχυτητα μεγαλυτερη των 340κ . Μολις λοιπον τις εβγαλα απο την μπριζα και τις ξανασυνδεσα ολα δουλεψανε ρολοι.
Ηταν λοιπον ενα απροσμενο προβλημα που ουτε καν περασε απο το μυαλο μου οτι μπορει να ευθυνεται για την κατασταση. Τελικα πρεπει να δινουμε σημασια σε ολες τις λεπτομεριες.

Σας ευχαριστω ολους για οση βοηθεια μπορεσατε να παρασχετε και λογικα θα σας πω και καλο καλοκαιρι :)

P.S. Μπορειτε να το κλεισετε το θεμα, problem solved

Agent_
12-08-11, 01:01
Παιδια καλησπερα, το προβλημα λυθηκε και ηταν και μαλιστα πολυ απλο.

Καταρχην να σας πω οτι δεν ειχε να κανει με την φορθνετ (και ζηταω συγγνωμη αν τους κακολογιδσα αδικα).

Το ολο προβλημα δεν ειχε να κανει ουτε με το ρουτερ ουτε με το pc ουτε με την γραμμη. Ολα αυτα δουλευαν αψογα. Βρηλα σημερα χρονο κι εκανα δοκιμες και με αλλα Pc (laptop και notebook) απευθειας πανω στο ρουτρερ και δουλευανε μια χαρα.

Το pc που χρησιμοποιω με την γραμμη της φορθνετ ειναι μεν ενσυρματα συνδεδεμενο επανω στο ρουτερ, για να το κανω ομως αυτο απο το σαλονι στο αλλο δωματιο το συνδεο με καλωδιο μεσο powerline συσκευων. Εκει ηταν και το προβλημα, μιας και για καποιο λογο ειχανε κολησει οι συσκευες αυτες και δεν μετεφεραν τα δεδομενα με ταχυτητα μεγαλυτερη των 340κ . Μολις λοιπον τις εβγαλα απο την μπριζα και τις ξανασυνδεσα ολα δουλεψανε ρολοι.
Ηταν λοιπον ενα απροσμενο προβλημα που ουτε καν περασε απο το μυαλο μου οτι μπορει να ευθυνεται για την κατασταση. Τελικα πρεπει να δινουμε σημασια σε ολες τις λεπτομεριες.

Σας ευχαριστω ολους για οση βοηθεια μπορεσατε να παρασχετε και λογικα θα σας πω και καλο καλοκαιρι :)

P.S. Μπορειτε να το κλεισετε το θεμα, problem solved

Ευτυχώς που μας το ανέφερες εξ’ αρχής αυτό περί power line. :whistle::whistle:
Anyway αφου λύθηκε το πρόβλημα καλή συνέχεια. :)

Διαβολική σύμπτωση που το πρώτο πράγμα που μας πάει στο μυαλό είναι ότι φταίει ο Χ πάροχος. :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.