PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητανε πισω τον εξοπλισμο μετα απο 1.5 χρονο συνδεσης



ababapanos
10-08-11, 13:22
καλησπερα, ειμουν συνδρομιτης ΗΟΛ πανω απο 1.5 χρονο και τον δεκεμβριο εκανα φορητοτητα σε wind. τωρα μετα απο 8 μηνες με παιρνει τηλ μια απο την ΗΟΛ και μου λεει πρεπει να μας επιστρεψετε το μαυρο κουτι που γραφει ΗΟΛ πανω.

Εγω οκ να τους το δωσω. αλλα της ειπα οτι ο εξοπλησμος επιστρεφεται αν δεν εχει συμπληρωθει ενας χρονος και μετα παιρναει στην κατοχη του πελατη. και αυτη μου ειπε οτι δεν τα ξερω καλα και δεν ειναι ετσι.

τελικα τι υσχιει απο τα δυο? να τους το επιστρεψω πισω?

cranky
10-08-11, 13:24
Η HOL, δίνει τον εξοπλισμό με χρησιδάνειο.
Έχει συζητηθεί πολλές φορές εδω μέσα.
Η υπάλληλος έχει δίκιο.

psyxakias
10-08-11, 13:26
Αν ο εξοπλισμός είναι με χρησιδάνειο, που απ'ότι ξέρω στην HOL είναι (μπορείς να δεις τη σύμβασή σου), πρέπει να τον επιστρέψεις ανεξάρτητα αν έχει περάσει 1 έτος ή όχι. Οπότε καλά σου είπαν ότι δε τα ξέρεις καλά. Στη τελική σε όποιον πάροχο και να πας, θα σου δώσουν νέο εξοπλισμό... μη σκας.

ΥΓ. Με πρόλαβε ο cranky :p

ababapanos
10-08-11, 13:57
οκ... απλα δεν εχω το κουτι του. δεν πιστευω να το θελουν και σε ζελατινα

psyxakias
10-08-11, 15:08
Η σύμβαση αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο εξοπλισμός δίνεται με χρησιδάνειο και αν επιστραφεί σε διαφορετική κατάσταση (πχ με χτυπήματα, σκόνη, γρατζουνιές κλπ) ή/και χωρίς το κουτί/παρελκόμενα (δε καθορίζει για τις ζελατίνες) υπάρχει εφάπαξ χρέωση κακής χρήσης €150 ενώ αν δε τον επιστρέψεις καθόλου €250. Διάβασε τον όρο σύμβασης 6.66. ;)

ababapanos
10-08-11, 16:19
150 euro για εξοπλησμο που εχει 40? οκ θα το βαλω σε ενα κουτι μαζι με ενα cat6 . δεν θυμαμαι τι αλλο εχει μεσα ?

........Auto merged post: ababapanos πρόσθεσε 22 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

λοιπον τελικα βρικα τα παντα το κουτι τα καλωδια και ολα μεσα στις ζελατινες τους. το μονο που δεν βρικα γιατι μαλον πεταχτικε ειναι το cd που ειχε μεσα και το βιβλιο χρησης. ολα τα αλλα ειναι κομπλε.

υπαρχει περιπτωση βρε παιδια να με βαλουν να πληρωσω 150 ευρω επειδη δεν εχω το cd και το βιβλιαρακι?

vampira
10-08-11, 16:30
υπαρχει περιπτωση βρε παιδια να με βαλουν να πληρωσω 150 ευρω επειδη δεν εχω το cd και το βιβλιαρακι?

Και θα σε μαστιγώσουν και δημοσίως γιατί έτσι σου αξίζει, ακούς να χάσεις το cd! :p:p

Όχι δεν θα σε χρεώσουν μην ανησυχείς για αυτό.

nik ilias
10-08-11, 16:50
Φίλε μην μασάς και τίποτα να μην επιστρέψεις ελάχιστα μπορούν να σου κάνουν. για αρχή και για να σε φοβίσουν μπορεί να σου στείλουν ένα εξώδικο που είναι τζάμπα. για να μπούνε σε δικαστική διαδικασία δεν υπάρχει ενδεχόμενο το κόστος των δικαστικών εξόδων είναι μεγαλύτερο της αξίας του router που έχεις μετά από 1,5 χρόνια χρήσης. Εντούτοις ώμος και επειδή θα σε ζαλίσουν κυριολεκτικά να τούς το επιστρέψεις.
εάν δεν είναι κατεστραμμένο και δεν λείπουν τα βασικά εξαρτήματα δεν θα ασχοληθούν άλλο μαζί σου. Αν πάλι δεν τους το επιστρέψεις και το θες για την συλλογή σου θα πληρώσεις κάτι τέτοιο.

Aπό το επίσημο τιμολόγιο της HOL
Χρέωση εξοπλισμού (router) σε περίπτωση μη επιστροφής του στη hol 59,90 € εφάπαξ

http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/default.aspx?pf=1&m_id=7

Όλα αυτά τα παραπάνω αν επικρατήσουν η κοινή πείρα και λογική.
(Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα το επέστρεφα ο νέος πάροχος θα σου δώσει καινούριο.) :)

jkoukos
10-08-11, 16:54
1υπαρχει περιπτωση βρε παιδια να με βαλουν να πληρωσω 150 ευρω επειδη δεν εχω το cd και το βιβλιαρακι?
Μα το λέει ξεκάθαρα στο άρθρο 6.66, δεν το διάβασες; :lol:

Υ.Γ.: Για πότε βρέθηκαν όλα μετά την ενημέρωση του "όξω απ' εδώ"!

ababapanos
10-08-11, 18:19
μα ποτε δεν ειπα να μην το επιστρεψω. απλα στην αρχη δεν ηξερα αν πρεπει επειδη ειχα κλεισει χρονο μαζι τους. αφου το θελουν πισω τους το επιστρεφω ετσι και αλιως εχω αλλο και αυτο χωρο μου πιανει. απλα δεν εχω το cd toy και το βιβλιαρακι του.

psyxakias
10-08-11, 18:40
υπαρχει περιπτωση βρε παιδια να με βαλουν να πληρωσω 150 ευρω επειδη δεν εχω το cd και το βιβλιαρακι?Καλώδιο μπορείς να βάλεις ένα cat5. Για βιβλιαράκι και CD, βάλε ένα μυθιστόρημα και της Τζούλιας το CD και δε θα παραπονεθούν. :p

Seitman
10-08-11, 20:13
Αμαν βρε psyxakia, μου έβγαλες τον καφέ από τη μύτη :lol:

a.libe
10-08-11, 20:15
εμενα μου ειχαν τηλ μετα απο 6 μηνες και απλα μου ειπαν να βαλω σε μια σακκουλα το router και τον φορτιστη και να τα δωσω στον courier αφου ολα τα αλλα τα ειχα πεταξει...ο courier δεν ηρθε το προγραμματισμεννο 3ωρο και εκτοτε δεν εχω λαβει αλλη οχληση

sathob
10-08-11, 22:08
Μου το έκαναν και εμένα αυτό με τον courier δυο φορές μάλιστα.
Τυχαία όμως ανακάλυψα ότι μόλις συνδέσω το netfaster (τώρα έχω forthnet) την επομένη με παίρνει η κοπελίτσα τηλέφωνο ,για να παραδώσω το router στον courier .
Δοκιμάστε το να δείτε.(εγώ το έχω κάνει 3 φορές ):down:
Εγώ βέβαια είχα 3 συνδέσεις και έχω 4 router της hol,αλλά δεν έρχονται να τα πάρουν .
και γιαυτό είπα στην κοπέλα ότι αν μέχρι τέλος του μήνα δεν έλθει ο courier θα τα πετάξω.....
Τώρα χωρίς αστεία μάλλον πρέπει να τους στείλω ένα mail με την παραπάνω προθεσμία ,για να μην έχω πρόβλημα.
Αλήθεια όμως μέχρι πιό χρονικό διάστημα πρέπει να τα κρατάμε προς ''φύλαξη´?:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.