PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημοτικά Wi-Fi



Valder
10-08-11, 14:29
Για να κάνω μια ερωτησούλα.

Κοντά στο πατρικό μου στο Κιάτο, έχω ένα hotspot του Δήμου. Προσπαθώ να μπω, και μπαίνει αλλά μόνο τοπικά. Δεν με βάζει στο ίντερνετ.

Άλλο σκηνικό:

Πήγα πρόσφατα διακοπές και η πόλη που ήμουν, είχε κι αυτή hotspots. Προσπάθησα να μπω, τα ίδια όπως στο Κιάτο. Συνδεόμουν στο hotspot αλλά δεν είχα acess στο internet.


Γενικά τι παίζει με τα δημοτικά wi-fi? Πρέπει να πάρεις κάποιο κωδικό πρόσβασης από το δημαρχείο της εκάστοτε πόλης ή λέω βλακείες;

psyxakias
10-08-11, 14:40
Μία από τα ίδια συμβαίνει και σε κυκλαδίτικο νησί. Υπάρχουν πολλαπλά ανακοινώσιμα hotspots με SSID "Public hotspot", που έχει στήσει ο δήμος και καλύπτουν αρκετά μέρη (και μάλιστα με φουλ σήμα, είτε έχουν πάρα πολλά είτε πολύ δυνατή ισχύ στο καθένα!), τα οποία λειτούργησαν άψογα τον 1ο χρόνο και μετά πάπαλα (εδώ και τουλάχιστον 2-3 χρόνια!). Δεν φαίνεται να υπάρχει καθόλου DHCP για να μοιράζει IPs σε όσους συνδέονται και ακόμα και κάποιο scan που έκανα για να βρω gateway, δε βρέθηκε τίποτα.

Αν και δε με απασχολεί προσωπικά (thanks to Cosmote/Vodafone 3G @ 0-4 Mbps + ΟΤΕ Conn-X χωρίς δέσμευση @ 20/1+ Mbps), ρώτησα από περιέργεια στο δήμο και είπαν κοφτά "έχει χαλάσει" χωρίς ιδιαίτερη ανταπόκριση σε περαιτέρω ερωτήσεις μου. Υποψιάζομαι ότι πήραν κάποια επιδότηση, το έστησαν και μετά το παράτησαν. Είναι τραγικό πάντως διότι και θα εξυπηρετούσε τουρίστες (εγχώριους και μη) αλλά και γιατί εκπέμπει ακτινοβολία άσκοπα εδώ και χρόνια, προκαλώντας ακόμα και μικρο-παρεμβολές σε συγκεκριμένα WiFi κανάλια (ακόμα και αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας, που προσωπικά ανέκαθεν είχα επιφυλάξεις). Ακόμα και αν υπήρχε θέμα κατάχρησης bandwidth, θα ήταν προτιμότερο να μπει QoS σε κάποια πρωτόκολλα (μιας και μιλάμε για δωρεάν υπηρεσία) και να υπάρχει ένα τυπικό monitoring, παρά πλήρη απαξίωση και αχρήστευση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.