PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta Pirelli router - αυξηση ενδυναμωση ασυρματου δικτυου



mikemoisi
10-08-11, 17:19
Παιδια καλησπερα....
υπαρχει τροπος να δυναμωσουμε το σημα στο Pirelli....???

(μενω σε πολυκατοικια κ στην απεναντι πολυκατοικια εχουν βαλει 2 κεραιες κινητης... κ το σημα ειναι χαλια το ασυρματο...!!!! και εχω πολλα blind spots!!!!! μεχρι κ το ασυρματο μου τηλεφωνο στο 1,5 μετρο δε μπορει να πιασει!!!)

Προσπαθησα να το κανω με την κεραια του αλαζοντας την... (αγοραζοντας μια νεα πιο δυνατη) αλλα ειδα οτι ειναι κολλημενη πανω στο ρουτερ!!!! κ απλα κανει μονο την περιστροφη!!!

Καμια ιδέα??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

ZhenXlogic
10-08-11, 17:57
Repeater! ;)

Seitman
10-08-11, 20:30
Δοκίμασε να αλλάξεις τα κανάλια εκπομπής του wifi στο router.

InsertCoin
10-08-11, 20:53
δες και αυτο φιλαρακο!

http://www.newsbeast.gr/weird/arthro/213243/pos-na-enishusete-dorean-to-sima-tou-wi-fi-sas/

deltadeltamike
10-08-11, 21:39
Δοκίμασε να αλλάξεις τα κανάλια εκπομπής του wifi στο router.

Αυτό αρκεί.
Βέβαια αν τα πράγματα είναι όπως τα λες το τελευταίο που θα με ένοιαζε θα ήταν το wifi του ρούτερ μου.

..τι να το κάνω αν έχει ψηθεί το μυαλό μου από τα G της κινητής;

mikemoisi
10-08-11, 22:56
Δεν εχεις αδικο...!!!!! Μαζευουμε υπογραφες...!!!! Αλλα κ σπιτι δεν αλαζεις τοσο ευκολα...!!!! Τα καναλια του wifi απο το pirelli πως τα αλαζω;;;;;

Ευχαριστω πολυ κ παλι...!!!!!!

........Auto merged post: mikemoisi πρόσθεσε 11 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο παιδια με το κουτακι της μπυρας το εχει κανει καποιος;;;; Γτ οντως ειναι Οτι ναναι!!!!!
αλλα αμα πιανει αλλο αυτο...!!!! :-)

deltadeltamike
10-08-11, 23:13
Δεν εχεις αδικο...!!!!! Μαζευουμε υπογραφες...!!!! Αλλα κ σπιτι δεν αλαζεις τοσο ευκολα...!!!! Τα καναλια του wifi απο το pirelli πως τα αλαζω;;;;;

Ευχαριστω πολυ κ παλι...!!!!!!

........Auto merged post: mikemoisi πρόσθεσε 11 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο παιδια με το κουτακι της μπυρας το εχει κανει καποιος;;;; Γτ οντως ειναι Οτι ναναι!!!!!
αλλα αμα πιανει αλλο αυτο...!!!! :-)


192.168.1.1
cytauser/cytauser
Wireles > Channel & Ssid
Λογικά θα είναι default το 11.
Δοκίμασε να βάλεις 1,6,9,13,auto.

Εγώ παρεπιπτόντως παίζω σαν θηρίο στο 11 :P

mikemoisi
10-08-11, 23:58
ευχαριστω... το αλαζω κ σας λεω αποτελεσματα...!!!!!!!!!

_stargazer
12-08-11, 19:59
Ενημερωτικά, οι κεραίες τις κινητής δεν επηρρεάζουν το Wifi (λειτουργούν σε άλλες συχνότητες).
Πιθανόν να επηρρεάζεσαι από ασύρματες κάμερες ή αναλογικό αναμεταδότη εικόνας.

mikemoisi
12-08-11, 20:13
Δοκιμασα κ αλαγες καναλιου αλλα παραμενει το ιδιο...

Κ για τις κεραιες το θεμα ειναι οτι τα προβληματα αρχισαν οταν τοποθετηθηκαν οι κεραιες...
Πως το ερμηνευεις αυτο;;; Αλλιως να ψαχτό για τπτ αλλο...!!! Για αλλη λυση..!!

deltadeltamike
13-08-11, 07:08
Δοκιμασα κ αλαγες καναλιου αλλα παραμενει το ιδιο...

Κ για τις κεραιες το θεμα ειναι οτι τα προβληματα αρχισαν οταν τοποθετηθηκαν οι κεραιες...
Πως το ερμηνευεις αυτο;;; Αλλιως να ψαχτό για τπτ αλλο...!!! Για αλλη λυση..!!

Αν είναι από τις κεραίες τότε δεν ...γλυτώνεις.
Δοκίμασες όλα τα κανάλια;

Seitman
13-08-11, 07:18
Αν δεν είσαι cyta, θα μπορούσες να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο router. Αυτά τα μπιρέλι δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα. :biggrin:

mikemoisi
13-08-11, 10:51
Ειμαι cyta... Κ τα καναλια δε τα δοκιμασα ολα... Ημουν 11 κ εβαλα 3 κ ειχα ακριβως τα ιδια... Κ δεν το ξαναπηραξα...!!!
Το οτι δε πιανει κ το ασυρματο μ τηλεφωνο... Κ στο 1,5 μετρο δε μπορω να μιλησω λες να οφειλεται σε αναμεταδοτη...;;;; 2,4 δε δουλευουν κ αυτα;;;

Seitman
13-08-11, 11:04
Δοκίμασε τα κανάλια 1, 5, 9, 13. Είναι αυτά που δεν έχουν αλληλοκαλύψεις με τα άλλα και συνήθως είναι τα πιο "καθαρά".

tugito
14-08-11, 11:12
Το ιδανικό είναι αν τριγυρω πχ. εχεις 4 δικτυα που ειναι τα 2 στο 11 και τα αλλα 2 στο 1, εσυ να βαλεις το κανάλι 5. Δηλαδη το ιδανικό είναι να χεις 4 κανάλια απόσταση απο τα υπολοιπα που διαβάζει η καρτα σου.

mikemoisi
14-08-11, 11:23
Καταλαβα... Ωραιος ευχαριστω...
Αμα το βαλω στο αυτοματο με ποια λογικη επιλεγη το καναλι;;; Βλεπει τι εχει γυρω του;;; Αλαζει απο μονο του αναλογα με το σημα;;;

Seitman
14-08-11, 11:34
Με τη λογική "διαλέγω ένα στην τύχη και αν σου κάτσει" ;)

SkyNet
14-08-11, 23:09
Επίσης μπορείς να κάνεις scan με το Vistumbler (γοογλε it) και να δεις σε τι κανάλια παίζουν τα γειτονικά σου δίκτυα.
Εξυπακούεται μετά ότι επιλέγεις κάποιο διαφορετικό.

antipages
15-08-11, 08:59
Ειμαι cyta... Κ τα καναλια δε τα δοκιμασα ολα... Ημουν 11 κ εβαλα 3 κ ειχα ακριβως τα ιδια... Κ δεν το ξαναπηραξα...!!!
Το οτι δε πιανει κ το ασυρματο μ τηλεφωνο... Κ στο 1,5 μετρο δε μπορω να μιλησω λες να οφειλεται σε αναμεταδοτη...;;;; 2,4 δε δουλευουν κ αυτα;;;

Πιθανον να υπαρχει ισχυρο ηλεκτρομαγνητικο πεδίο στη περιοχη. Μετακομισε το συντομοτερο δυνατο. Οσο με τις υπογραφες δεν θα γινει τιποτα. Βαλτε καποιον να ψαξει το θεμα των αδειων που απαιτονται - ολο και καποιο κενο θα υπάρχει στη δεδαλοδη διαδικασία. Ισως παλι κατι να καταφερεται αν δημαρχος σας ψαχνει για ψηφαλακια. Και πανω απο ολα μην ξανα παραπονεθεις αν το κινητο σου δεν εχει καλο σήμα οπου κι αν εισαι. Σκεψου οτι για να μιλας εσυ, το κεφαλι καποιου θα ψηνεται.

mikemoisi
15-08-11, 12:00
Σωστος.... Δεν εχεις αδικο... Κ για το προγραμματακι θα το βρω να το κανω να δω τι παιζει... Κ τι καναλια ειναι unused κοντα μ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.