PDA

Επιστροφή στο Forum : Screenshot capture από video αρχεία



BeholderX
31-03-04, 17:15
Ρε παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται με τα XP.

Εχω ένα αρχείο mpeg και προσπαθώ να κάνω capture ενα screenshot την ώρα που παίζει. Αλλά τζίφος. To screenshot πιάνει όλο το desktop, και τον player δυσικά μαζί, αλλά όχι το video που παίζει ο player !!! Εμφανίζεται μαύρος δηλαδή !

Δοκίμασα με PowerDVD, MediaClassic, DivX, κτλ, το ίδιο συμβαίνει με όλους. Εβαλα και το Hypersnap-DX, τίποτα, τα ίδια! Μου φαίνεται απίστευτο.

Εχει κανείς ιδέα πως μπορώ να κάνω capture ενα screenshot ?


PS. το PowerDVD έχει επιλογή για export frame, αλλά μου την έχει δώσει η κατάσταση, και θέλω να κάνω capture :P

panos72
31-03-04, 18:12
λογικό μου φαίνεται. το overlay mode στις κάρτες γραφικών από όπου περνάει το video (dvd, tv) κι εμένα μου εμφανίζεται μόνο στην οθόνη (και συγκεκριμένα σε αυτήν που ορίζω primary αν έχω βάλει και την δεύτερη)

το παρακάτω screenshot είναι από το VirtualDub σε capture mode με ενεργοποιημένο το preview και όχι το overlay.

στο PS σου την έχεις βρει τη λύση.

WAntilles
31-03-04, 18:43
Media Player Classic (unicode)

Διαμάντι player που παίζει τα πάντα.

Κάνει και screen captures.

http://sourceforge.net/projects/guliverkli

Cafeeine
31-03-04, 23:33
Ναι είναι τρομερός ο classic.

Μέχρι και αρχεία .swf παίζει (shockwave files)

jim_nut18
21-05-08, 21:35
image grabber

kuja
21-05-08, 21:40
Δοκιμασε με την νεα εκδοση του SYPER να βγαλεις ολα τα καρε(με την τελευταια επιλογη) και να παρεις οποιο ακριβως θες.:oneup:
Θα σε ικανοποιησει.

psolord
26-05-08, 15:00
Φίλε beholder πέρα απο αυτά που σου είπαν τα παιδιά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον kmplayer , που έχει επιλογή για frame capture με δεξί κλίκ στην οθόνη.

Επίσης και ο bsplayer υποστήρίζει frame capture πατώντας το P νομίζω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.