PDA

Επιστροφή στο Forum : Power dvd... αμ δε!!



cadworx
31-03-04, 18:21
Μετά το φορματ και την επανεγκατάσταση των windows (2000 pro) όταν βάζω να παίξει ένα dvd με το powerdvd μου βγάζει:

"Error Code 8004027B
DVD-Video playback graph could not be built due to insufficient decoders."

και φυσικά δεν παίζει τίποτα.
Με άλλους players τα dvd παίζουν αλλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μία λύση για το powerdvd.
Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να έχει σχέση με την κάρτα γραφικών (nvidia) αλλά δεν μπορώ να βρω το σχετικό άρθρο. Αλλά και πάλι γιατί πρώτα έπαιζε μια χαρά;
Έχω εγκαταστήσει και το k-lite mega codec pack αλλά γιοκ!
Anybody?!
T.I.A.

the_ar
01-04-04, 18:09
Αρχικά δοκίμασε να μην έχεις ενεργοποιημένο το "Enable hardware acceleration". Δημιουργεί προβλήματα μερικές φορές.

Αν δεν δουλέψει δοκίμασε να ξαναεγκαταστήσεις το PowerDVD (αφού πρώτα το κάνεις uninstall). Αυτό κατά 99% θα σου λύσει το πρόβλημα (περισσότερες πληροφορίες στο http://www.dvdrbase.com/archive/index.php/t-30615 ).

Αν και πάλι συνεχίσει να μήν δουλεύει "αγόρασε" μια πιο καινούργια έκδοση.

Αν μέτα το format έβαλες καινούργιους drivers της κάρτας γραφικών, μία πιο extreme λύση είναι να ξαναβάλεις τους προήγουμενους. (Δεν ξέρω αν θα δουλέψει).

Αν και πάλι δεν δουλεύει τότε... WinDVD. :twisted:

Παρεπιπτόντως, το k-lite mega codec pack δεν έχει κάτι που να το χρειάζεται το PowerDVD (τουλάχιστον για να δεις dvd).

Φιλικά,
Ανδρέας

cadworx
03-04-04, 15:41
Thanx Ανδρέα,
τελικά εγκαθιστόντας την έκδοση του powerdvd που ήταν πακέτο με το dvd-rom λύθηκαν τα προβλήματα. :)

Deimos
04-04-04, 18:50
πολλες εταιριες οταν πουλανε 1 cd-rw ή 1 dvd player συνοδευετε με δίαφορα προγραματα εμπορικα κυριος απο άλλες εταιριες. ΄Τα προγραμματα αυτά είναι βελτιστιοπιημένα μόνο για την συσκευή με την οποία αγοράστηκαν. Συνήθος δεν παίζουν με άλλα εξαρτήματα ή αλλες μάρκες. Γιαυτό και βλέπετε software δεκαδων ή και εκατοντάδων $$ να δίνεται δωρεάν με μία συσκευή που εάν την αγορασης ΟΕΜ θα θα σου κοστίσει ποιο λίγα χρήματα από ότι κοστίζει το όλο συνοδευτικό software που είναι "δωρεάν". Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί να μην πάρω το τάδε CD-RW που έχει και το NERO για να μην πληρωσω ξεχωριστά το NERO.

the_ar
04-04-04, 20:14
cadworx
Thanx Ανδρέα,
τελικά εγκαθιστόντας την έκδοση του powerdvd που ήταν πακέτο με το dvd-rom λύθηκαν τα προβλήματα.


Να 'σαι καλά cadworx. :)



Deimos
Τα προγραμματα αυτά είναι βελτιστιοπιημένα μόνο για την συσκευή με την οποία αγοράστηκαν.

Διαφωνώ με αυτό. Βασικά είναι μία έκδοση και απλά προσθέτουν κάπου την μάρκα του drive. Είχα βρεί κάποτε ένα "αγοραστήρι" (μα τι λεξηπλάστης είμαι ο π****ης :D ) το οποίο έκανε register μια demo έκδοση του nero και μου ζήταγε να επιλέξω ακόμα και μάρκα του drive μου για να την "δείξει" ώς βελτιστοποιημένη όπως την λες.

Αυτές οι ειδικές εκδόσεις δεν έχουν τίποτα παραπάνω από τις κανονικές.

Φιλικά,
Ανδρέας

WAntilles
07-04-04, 12:47
Δεν είναι "ειδικές εκδόσεις", απλά κοιτάνε το hardware identification string της συσκευής από τον Device Manager και αν βρουν άλλης συσκευής αρνούνται να δουλέψουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.