PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Valder
28-11-18, 19:01
Μεγαλεία :p

Ω νινινί έφυγες από τη Σύτα εσύ και εγκρεμίσθη η πλάση
Ω νινινί που σήμερα το δίκτυο τους αγκομαχά μια IP να πιάσει

Ω ΝΙ ΝΙ ΝΙ, γλυκύς κι ευωδιαστός που μοιάζει ο ΟΤΕΣ μας
της φορητότητας αμα τη εγκρίσει να πάρει τις υπογραφές μας

Ω ΝΙ_ΝΙ_ΝΙ και nnn, του ντιενές τα πάθη
η σύνδεση αγκομαχά με FEC πολλά τα λάθη

Ω ΝΙ ΝΙ ΝΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ μακριά θα υπογράψω
στου ΟΤΕ τα 100 τα μεγαμπίτια και τη σίτα θα ξεγράψω



Οταν το δίκτυο της Cyta έτσι απλά χωρίς λόγο, να χαμε να λέγαμε, έχει πιεί τον Βόσπορο εδω και καμια ώρα με τα ups and downs και θορύβους και αποσυνδέσεις και ξαναμανά όξω μέσα όξω, και στα σκάει ο ποιητικός οίστρος!

Αυτή η εταιρία στο πάνθεον μαζί με Καρυωτάκη, Λουντέμη και Πετρετζίκη (μαγειρική ποίηση, τι όχι; DSL με κινόα και chutney μήλου, από αυτό που είχα και στο χωργιό μου) θα με βάλει. Έρχεται η φορητότητα όμως, έρχεται! ΕΡΧΕΤ...γκουχ, οκ, πιό χαμηλοφώνως...(ψιθυριστά) έρχεται!

ΥΓ: Δεν έχω πιεί τίποτα μην ανησυχείτε, είναι το φυσικό μου έτσι όταν θυμώνω με τα λαθη της Cyta. Έρωτας, πάθος....λάθος!

nnn
28-11-18, 19:06
:rofl::respekt:

6 χρόνια πάντως δεν είχα σημαντικά θέματα και παράπονα από την Cyta, ίσως ήμουν τυχερός :p

MitsosDaBest13
28-11-18, 19:13
Ω νινινί έφυγες από τη Σύτα εσύ και εγκρεμίσθη η πλάση
Ω νινινί που σήμερα το δίκτυο τους αγκομαχά μια IP να πιάσει

Ω ΝΙ ΝΙ ΝΙ, γλυκύς κι ευωδιαστός που μοιάζει ο ΟΤΕΣ μας
της φορητότητας αμα τη εγκρίσει να πάρει τις υπογραφές μας

Ω ΝΙ_ΝΙ_ΝΙ και nnn, του ντιενές τα πάθη
η σύνδεση αγκομαχά με FEC πολλά τα λάθη

Ω ΝΙ ΝΙ ΝΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ μακριά θα υπογράψω
στου ΟΤΕ τα 100 τα μεγαμπίτια και τη σίτα θα ξεγράψω



Οταν το δίκτυο της Cyta έτσι απλά χωρίς λόγο, να χαμε να λέγαμε, έχει πιεί τον Βόσπορο εδω και καμια ώρα με τα ups and downs και θορύβους και αποσυνδέσεις και ξαναμανά όξω μέσα όξω, και στα σκάει ο ποιητικός οίστρος!

Αυτή η εταιρία στο πάνθεον μαζί με Καρυωτάκη, Λουντέμη και Πετρετζίκη (μαγειρική ποίηση, τι όχι; DSL με κινόα και chutney μήλου, από αυτό που είχα και στο χωργιό μου) θα με βάλει. Έρχεται η φορητότητα όμως, έρχεται! ΕΡΧΕΤ...γκουχ, οκ, πιό χαμηλοφώνως...(ψιθυριστά) έρχεται!

ΥΓ: Δεν έχω πιεί τίποτα μην ανησυχείτε, είναι το φυσικό μου έτσι όταν θυμώνω με τα λαθη της Cyta. Έρωτας, πάθος....λάθος!

Στην ίδια περιοχή είμαστε, αλλά εμένα σήμερα δεν έχει πρόβλημα (ως τώρα). :p

Λιγότερο από 54 ώρες έχουν μείνει, μέχρι το δικαίωμα καταγγελίας. Υπομονή. :rolleyes:

Valder
28-11-18, 19:20
:rofl::respekt:

6 χρόνια πάντως δεν είχα σημαντικά θέματα και παράπονα από την Cyta, ίσως ήμουν τυχερός :p

Ισχύει, γενικά δεν έχει ΤΡΑΓΙΚΑ θέματα, αλλά έχει μικρά και ενοχλητικά πραγματάκια που ΟΤΑΝ συμβαίνουν σπάνε νταμάρια στη Μεγαλόπολη.

Σαν να βρεις αμόρε με καλό χαρακτήρα, εξαιρετική εμφάνιση αλλά να σε βάζει να βλέπεις γκρικ νεξτ τοπ μοντελ ή Καλημέρα Ελλάδα, ενω εσυ γουστάρεις Μπλάκλιστ, Γκολάιαθ και Μπίλλιονς σαιζόν 1 2 και 3. .

Δεν τον/την χωρίζεις, αλλά μια γκρίνια τη ρίχνεις.

Καλοτάξιδος στο νεο πάροχο by the way :)


Στην ίδια περιοχή είμαστε, αλλά εμένα σήμερα δεν έχει πρόβλημα (ως τώρα). :p

Λιγότερο από 54 ώρες έχουν μείνει, μέχρι το δικαίωμα καταγγελίας. Υπομονή. :rolleyes:

Α δεν εχω τετοια θέματα, ειμαι ελευθερος απο δεσμεύσεις, μπορω να φυγω οτι ωρα θέλω! Το χα αφησει ετσι στο φλου επιτηδες και οχι άδικα απ οτι βλέπω. 4 με 5 εγινε το σκηνικό σήμερα.

ovasilis
29-11-18, 22:48
Ναι και η μεταφορα δωρεαν οπως μου ειπε εμενα η wind. Βεβαια οταν τους ειπα πως απο 1-12 μου το εκανε η cyta 15.60 επεσε η γραμμή...

Σου έκαναν €15,60 κάνοντας 24μηνη ανανέωση (σε 2play ή 1play); Και η γραμμή σου είναι 24άρα ή κάτι άλλο (γιατί βλέπω 10240/1024); Ρωτάω γιατί μια φίλη έχει εδώ και χρόνια 2play 4Mbps/512kbps με 18€ χωρίς χρόνο ομιλίας (δεν ενδιαφερόταν για αναβάθμιση με δεσμεύσεις). Λες να μπορεί να πάρει τέτοια τιμή; Μιλάω για χωρίς χρόνο ομιλίας.
Ευχαριστώ

galotzas
30-11-18, 00:14
24άμηνη ανανεωση σε 2play. Η συνδεση ειναι 24άρα και συγχρονιζει κοντα στα 11. Απεριοριστα σταθερα και 3 ωρες κινητα.

ovasilis
30-11-18, 02:29
Ευχαριστώ φίλε, ελπίζω να της δώσουν την ίδια προσφορά. Αλλιώς θα δώσω το τηλ της σε μία πωλήτρια της Wind που μου είπε €16,70 με απεριόριστα σταθερά και κινητά, αν και μάλλον να ζητήσει τέλος ενεργοποίησης.

MitsosDaBest13
01-12-18, 01:59
Με είχε ρωτήσει ένα άλλο μέλος πριν μέρες και του απάντησα (παραθέτω την απάντηση στο Spoiler, για όσους χρειάζονται κάτι. Έχω φτιάξει ένα αρχείο που ανοίγει με Word). Τις άλλες φορές έστελνα τις καταγγελίες με κανονικό Φαξ, αυτή τη φορά λέω να δοκιμάσω και κάποιο Online (μάλλον το HelloSign). :p

Έχω αφήσει κενά και μερικά xxx εκεί που πρέπει να συμπληρώσεις. Ο αριθμός βρόχου βρίσκεται στην 3η σελίδα του λογαριασμού, πάνω δεξιά και συνήθως ξεκινάει με 21B.

Αφού συμπληρώσεις τα στοιχεία του συνδρομητή, το τυπώνεις και το υπογράφει. Από την 1/12 και μετά, το στέλνεις στη Cyta με Φαξ. Πρέπει μαζί να στείλεις και την ταυτότητα του συνδρομητή (και τις 2 πλευρές) και πρέπει επίσης να υπογράψει και τα χαρτιά με την ταυτότητα.

Αφού τα στείλεις όλα με Φαξ, την επόμενη εργάσιμη παίρνεις ένα τηλέφωνο τη Cyta και ρωτάς αν τα έχουν λάβει (για σιγουριά). Μετά προχωράς με τη φορητότητα σε άλλο πάροχο.

Εγώ έτσι έχω κάνει 3 καταγγελίες σε διάφορες γραμμές που είχαμε σε Vodafone και WIND, κι έφυγα τζάμπα. ;)

https://www.dropbox.com/s/xaz3or5luh95l4t/Cyta%20Καταγγελία.docx?dl=0


Έστειλα πριν λίγο Φαξ με το Hellofax. Θα πάρω την εξυπηρέτηση πελατών της Cyta το πρωί, να δω αν είναι όλα ΟΚ και από αύριο φορητότητα (κατά 99,9% σε Vodafone VDSL 30). :dance:

Y.Γ. Αν χρησιμοποιήσετε το δικό μου αρχείο, καλό είναι να μειώστε το κενό μεταξύ ημερομηνίας και υπογραφής, γιατί στο Φαξ βγαίνει χάλια. :p

Υ.Γ.2. Cyta fax: 215 5555900

Doxaios
01-12-18, 11:34
Αυτή τη στιγμή με cyta δίνω 22,04€ για 24 γραμμή, απεριόριστα σταθερά, 300 λεπτά κινητά. Ακόμα και με τις νέες τιμές όμως θα παραμείνει πιό φθηνή από τη cosmote(που αν έφευγα μόνο σε cosmote θα πήγαινα). Καταλαβαίνω κάτι λάθος;
https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Home-Double-Play/_/N-819

bill27
01-12-18, 11:35
Έστειλα πριν λίγο Φαξ με το Hellofax. Θα πάρω την εξυπηρέτηση πελατών της Cyta το πρωί, να δω αν είναι όλα ΟΚ και από αύριο φορητότητα (κατά 99,9% σε Vodafone VDSL 30). :dance:

Y.Γ. Αν χρησιμοποιήσετε το δικό μου αρχείο, καλό είναι να μειώστε το κενό μεταξύ ημερομηνίας και υπογραφής, γιατί στο Φαξ βγαίνει χάλια. :p

Υ.Γ.2. Cyta fax: 215 5555900

59 λεπτα μετα τις 12??Αργησες κιολας :p

stelakis1914
01-12-18, 13:21
Έστειλα κι εγώ την καταγγελία της σύμβασης σήμερα τα ξημερώματα. Έχετε λάβει κάποια απάντηση ή επιβεβαίωση από την εταιρεία;

- - - Updated - - -

Τους κάλεσα και με ενημέρωσαν ότι το αντίστοιχο τμήμα λειτουργεί Δευτέρα με Παρασκευή. Άρα από τη νέα εβδομάδα θα έχουμε νεότερα.

MitsosDaBest13
01-12-18, 14:08
Έστειλα κι εγώ την καταγγελία της σύμβασης σήμερα τα ξημερώματα. Έχετε λάβει κάποια απάντηση ή επιβεβαίωση από την εταιρεία;

- - - Updated - - -

Τους κάλεσα και με ενημέρωσαν ότι το αντίστοιχο τμήμα λειτουργεί Δευτέρα με Παρασκευή. Άρα από τη νέα εβδομάδα θα έχουμε νεότερα.

Εμένα η αποστολή του online Φαξ, μου γράφει ότι απέτυχε. :p

Θα δοκιμάσω να το στείλω ξανά τη Δευτέρα πρωί (που είναι εργάσιμη μέρα), αλλιώς θα πρέπει να βρω κανονικό φαξ...

stelakis1914
01-12-18, 14:13
Κι εγώ online fax (https://www.pamfax.biz/) έστειλα στο 2155555907 όμως και μου έγραψε ότι παραδόθηκε επιτυχώς. Θεωρώ τις συγκεκριμένες υπηρεσίες ανώτερες από τα παραδοσιακά μηχανήματα fax γιατί το περιεχόμενο αποτυπώνεται πολύ καλύτερα. Αν τους στείλεις από συμβατικό μηχάνημα fax θα σου ξεκινήσουν το γνωστό παραμύθι ότι δεν φαίνονται καλά τα στοιχεία κτλ.

costa
01-12-18, 17:42
η CYTA θα μεινει θυγατρική ξεχωριστή εταιρία, η θα γίνει vodafone?
εχω και εγω 6-7 χρόνια 24αρα γραμμή CYTA(Κρήτη) και γενικά ημουν ευχαριστημενος μιας και ολα αυτα τα χρόνια άντε να ειχα παρατηρήσει 3-4 αποσυνδέσεις .
τώρα σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε vdsl και λέω για voda που ισως θα ειναι ποιο ευκολο ,τηλέφωνο σταθερό το εχω καταργήσει 2 χρόνια τωρα και δεν με ενδιαφέρει, αλλα βλεπω οτι στα προγράμματα της voda ειναι στανταρ(στην wind οχι) , αν τους πω οτι δεν θελω τον δωρεάν χρονο που δίνουν , θα μπορούν να μου κανουν καποια καλύτερη τιμη ?
συμβόλαιο δεν νομίζω να εχω, μιας και απο τοτε(πανω απο 2 χρονια σίγουρα) που αναβάθμισα απο την 8αρα σε 24αρα δεν με ξανα ενόχλησαν.

MitsosDaBest13
01-12-18, 18:00
η CYTA θα μεινει θυγατρική ξεχωριστή εταιρία, η θα γίνει vodafone?
εχω και εγω 6-7 χρόνια 24αρα γραμμή CYTA(Κρήτη) και γενικά ημουν ευχαριστημενος μιας και ολα αυτα τα χρόνια άντε να ειχα παρατηρήσει 3-4 αποσυνδέσεις .
τώρα σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε vdsl και λέω για voda που ισως θα ειναι ποιο ευκολο ,τηλέφωνο σταθερό το εχω καταργήσει 2 χρόνια τωρα και δεν με ενδιαφέρει, αλλα βλεπω οτι στα προγράμματα της voda ειναι στανταρ(στην wind οχι) , αν τους πω οτι δεν θελω τον δωρεάν χρονο που δίνουν , θα μπορούν να μου κανουν καποια καλύτερη τιμη ?
συμβόλαιο δεν νομίζω να εχω, μιας και απο τοτε(πανω απο 2 χρονια σίγουρα) που αναβάθμισα απο την 8αρα σε 24αρα δεν με ξανα ενόχλησαν.

Η Vodafone και η Cyta. δε βλέπω να δίνουν VDSL χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας. Μόνο η WIND δίνει στα 28€, με δωρεάν ενεργοποίηση.

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband-50

costa
01-12-18, 20:57
Η Vodafone και η Cyta. δε βλέπω να δίνουν VDSL χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας. Μόνο η WIND δίνει στα 28€, με δωρεάν ενεργοποίηση.

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband-50

το ξέρω αυτο, απλα ρωτάω επειδή εχω χρόνια να ασχοληθώ, αν οι εταιριες ατομικά σου κάνουν καποια καλυτερη τιμή εφοσον δεν θες κατι μεσα απο τα προσφερόμενα πακέτα .

ckoul
01-12-18, 21:27
Κι εγώ με το που διάβασα την ανακοίνωση της Vodafone με τις νέες χρεώσεις τηλεφωνίας εξοργίστηκα, παρότι ελάχιστη χρήση κάνω αυτών. Όταν άρχισα να ψάχνω εναλλακτικές λύσεις είπα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια να βγάλω γραμμή στο τμήμα προσφορών. Κάνοντας κάτι άλλο με το τηλ. σε ανοικτή ακρόαση τελικά απάντησαν μετά από μισή ώρα :whistle:

Για να μην μακρηγορώ, είχα κι εγώ εδώ και χρόνια έως 24 Mbit, απεριόριστα σταθερά και 300' προς κινητά με 22,50€ και χωρίς ιδιαίτερη συζήτηση (δεν είχα κάποια δέσμευση συμβολαίου) μου δόθηκαν τα ίδια σε χρόνο ομιλίας και VDSL 35/3 στην ίδια τιμή. Έβαλα και φραγή σε όλες τις κλήσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε χρώσεις εκτός παγίου για να μην υπάρχει περίπτωση (έστω και καταλάθος) να πληρώσω τα κερατιάτικα.

Τα γράφω για όσους ήταν ικανοποιημένοι έως πρόσφατα από την Cyta και σκέφτονται τις επιλογές τους.

MitsosDaBest13
02-12-18, 18:03
Κι εγώ online fax (https://www.pamfax.biz/) έστειλα στο 2155555907 όμως και μου έγραψε ότι παραδόθηκε επιτυχώς. Θεωρώ τις συγκεκριμένες υπηρεσίες ανώτερες από τα παραδοσιακά μηχανήματα fax γιατί το περιεχόμενο αποτυπώνεται πολύ καλύτερα. Αν τους στείλεις από συμβατικό μηχάνημα fax θα σου ξεκινήσουν το γνωστό παραμύθι ότι δεν φαίνονται καλά τα στοιχεία κτλ.

Εμένα με το HelloFax η αποστολή απέτυχε 2 φορές (ωραία υπηρεσία :down: ) και στο νούμερο που έστειλα πρώτα εγώ, αλλά και στο 907 που έστειλες εσύ.

Τελικά δοκίμασα πριν λίγο το PamFax και μου λέει "success". Η ταυτότητα όμως βρήκε λίγο χάλια, ειδικά το μπροστά μέρος (δοκίμασα έγχρωμη και μετά την έκανα ασπρόμαυρη με το Photoshop, πάλι χάλια στο preview).

Θα πάρω αύριο μετά τις 9 τη Cyta και αν μου πουν ότι όλα είναι ΟΚ, αμέσως κάνω φορητότητα.

stelakis1914
02-12-18, 22:20
Εγώ εκτός από το fax τους την έστειλα και σε email για να μην τους δίνω πάτημα για δικαιολογίες. Προσωπικά εκτιμώ ότι και η καταγγελία της σύμβασης που ζητάνε είναι καταχρηστική αφού η απευθείας φορητότητα σε άλλο πάροχο ισοδυναμεί με καταγγελία.

Περισσότερα θα ξέρουμε από αύριο που φοβάμαι ότι θα μας ταλαιπωρήσουν σκόπιμα.

MitsosDaBest13
03-12-18, 00:07
Εγώ εκτός από το fax τους την έστειλα και σε email για να μην τους δίνω πάτημα για δικαιολογίες. Προσωπικά εκτιμώ ότι και η καταγγελία της σύμβασης που ζητάνε είναι καταχρηστική αφού η απευθείας φορητότητα σε άλλο πάροχο ισοδυναμεί με καταγγελία.

Περισσότερα θα ξέρουμε από αύριο που φοβάμαι ότι θα μας ταλαιπωρήσουν σκόπιμα.

Μπα, δε νομίζω. Παλιότερα, ακόμα και η WIND (πρώτη σε κομπίνες) είχε παραδεχθεί ότι είναι όλα ΟΚ με την καταγγελία.

Το παραμύθι θ' αρχίσει όταν δουν τη φορητότητα και σε πάρουν για προσφορά. Ότι και καλά θα πληρώσουμε τέλη διακοπής κλπ... :tooth

Κανονικά θα έπρεπε να μη στέλνουμε καν καταγγελίες, αλλά να κάνουμε αμέσως φορητότητα, όταν γίνονται αυξήσεις. Περίπου 9 στους 10 συνδρομητές, δεν έχουν ιδέα τι πρέπει να κάνουν για να φύγουν και όσους ξέρουμε, οι εταιρείες μας παίζουν περίεργα "παιχνιδάκια". Αλλά ξέχασα, ζούμε στο Γιουνανιστάν, τη χώρα που "εφηύρε" τη γραφειοκρατία. :p

ovasilis
03-12-18, 15:53
το ξέρω αυτο, απλα ρωτάω επειδή εχω χρόνια να ασχοληθώ, αν οι εταιριες ατομικά σου κάνουν καποια καλυτερη τιμή εφοσον δεν θες κατι μεσα απο τα προσφερόμενα πακέτα .

Με μια λέξη: όχι, δεν κάνουν καλύτερη τιμή. Μπορεί σε άλλους να έκαναν, όχι σε εμένα.
Μόλις μίλησα με Τμήμα Προσφορών CYTA: 2155005998 και ζήτησα μείωση τιμής χωρίς να ζητήσω δωρεάν σταθερά/κινητά (που τώρα δεν έχει η εν λόγω σύνδεση). Μου είπαν όχι και ζήτησα αντί για δωρεάν τηλέφωνα, να δώσουν άλλο ρούτερ, με Wireless N και δύο USB. Και πάλι είπαν όχι.
Δίνουν: ίδια τιμή, αναβάθμιση ταχύτητας και δωρεάν χρόνο, με 24μηνη δέσμευση.

Οπότε θα προτείνω στη φίλη που έχει τη σύνδεση να δεχτεί την προσφορά της WIND. Θα φύγει και από το VOIP, πράγμα θετικό για κάποιους.

dim_up
03-12-18, 17:13
Δεν δίνουν σε ολους καλυτερη τιμη.δεν ξερω τι κριτηριο εχουν.εσεις που πηρατε στο ιδιο ποσο αναβαθμιση σε vdsl υπαρχει ηδη διαθεσιμοτητα στην περιοχη σας;

infamous2456
04-12-18, 13:29
Με μια λέξη: όχι, δεν κάνουν καλύτερη τιμή. Μπορεί σε άλλους να έκαναν, όχι σε εμένα.
Μόλις μίλησα με Τμήμα Προσφορών CYTA: 2155005998 και ζήτησα μείωση τιμής χωρίς να ζητήσω δωρεάν σταθερά/κινητά (που τώρα δεν έχει η εν λόγω σύνδεση). Μου είπαν όχι και ζήτησα αντί για δωρεάν τηλέφωνα, να δώσουν άλλο ρούτερ, με Wireless N και δύο USB. Και πάλι είπαν όχι.
Δίνουν: ίδια τιμή, αναβάθμιση ταχύτητας και δωρεάν χρόνο, με 24μηνη δέσμευση.

Οπότε θα προτείνω στη φίλη που έχει τη σύνδεση να δεχτεί την προσφορά της WIND. Θα φύγει και από το VOIP, πράγμα θετικό για κάποιους.

Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση.
Όσοι πήρατε τηλεφωνο για καλύτερη προσφορά, το κάνατε μετά που στείλατε την καταγγελία της σύμβασης? Τι τους είπατε δηλαδή, «έχω σκοπό να φύγω από την εταιρία με καταγγελία, έχετε καμία καλύτερη προσφορά να μου κάνετε?» . Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αναβάθμιση σε vdsl με την ίδια ή λίγο μεγαλύτερη τιμή , τώρα δίνω 19,4. Και σκέφτομαι να πάω σε cosmote φοιτητικό με 18,8 αν δεν μου δώσουν κάτι καλύτερο.

Rogn
04-12-18, 20:14
Εγώ προσωπικά πήρα την προσφορά που αναφέρθηκε και πιο πάνω. Είχε λήξει το συμβόλαιο μου και πήρα να ρωτήσω στο τμήμα προσφορών και μου δώσανε απεριόριστα σταθερά και 300' κινητά και 35Mbps από καμπίνα ΟΤΕ(50αρι με κόφτη μάλλον) στα 22.58 με 24μηνη δέσμευση.

Δεν γνωρίζω με τι κριτήρια κάνουν τις προσφορές. Εγώ είμαι ασημένιος πελάτης αλλά φαντάζομαι σχεδόν όλοι είναι. Ο θείος μου βέβαια που είναι χρυσός πελάτης δεν βλέπω να μπορεί να πάρει κάποια τρελή προσφορά.

galotzas
04-12-18, 21:56
Απ οτι εχω καταλαβει παιζουν 2 σεναρια. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα vdsl (οπως εμενα) σου λενε adsl ως ειχες με 15.80. Αν εχεις καλυψη vdsl (οπως απο οι πανω συμφορουμιτες) σε γυρνανε σε vdsl σχεδον με τα ιδια λεφτα του adsl. Οπως και να εχει ειναι πολυ καλες προσφορες.

dim_up
04-12-18, 22:09
Και γω ασημενιος πελατης.επειδη ζητησα να μαθω ποτε ληγει το συμβολαιο κτλπ με πηραν να με ενημερωσουν να ανανεωσω στα 22 και κατι οπως ειχα εως σημερα.δεν δέχθηκα κ οταν πηρα στο προσφορων μου ειπαν δεν γινεται αλλη τιμη απο αυτη που μου εκαναν.vdsl σε λιγους μηνες θα ναι διαθεσιμο εδω.οποτε δεν ξέρω με τι κριτηρια δινουν τιμες.μαλιστα τους το ρωτησα αλλα κλασικα αλλα λογια να αγαπιόμαστε..δεν ειναι τοσο η τιμη αλλα ο διαχωρισμος που κανουν.

Tελικα δινουν κ 3play με vf tv? K σε τι τιμή;

ckoul
04-12-18, 23:31
Εγώ είχα να κάνω ανανέωση συμβολαίου/λήψη προσφοράς πάνω από 5ετία. Και τώρα λόγω VDSL ασχολήθηκα (πριν κλείδωνα γύρω στα 14 Mbps).

Rogn
05-12-18, 11:12
Όταν παίρνετε στο τμήμα προσφορών απαντάνε ακομά ως Cyta? Τελευταία φορά που πήρα μου απάντησαν ως Vodafone(πριν κάνα μήνα).

chsam
05-12-18, 13:53
Μια ερωτηση...ολοι εσεις που καταγγελετε την συμβαση, το κανετε για τις νεες χρεωσεις τηλεφωνικων κλησεων κτλ που ανακοινωθηκαν στους λογαριασμους φανταζομαι.Προεκυψε και καποια αλλαγη στα παγια που εχουμε υπογραψει και δεν το πηρα χαμπαρι;Γιατι με 16 ευρω παγιο, 5 ωρες κινητα δεν σκοπευα να φυγω.

Atheros
05-12-18, 17:38
Μια ερωτηση...ολοι εσεις που καταγγελετε την συμβαση, το κανετε για τις νεες χρεωσεις τηλεφωνικων κλησεων κτλ που ανακοινωθηκαν στους λογαριασμους φανταζομαι.Προεκυψε και καποια αλλαγη στα παγια που εχουμε υπογραψει και δεν το πηρα χαμπαρι;Γιατι με 16 ευρω παγιο, 5 ωρες κινητα δεν σκοπευα να φυγω.


Δεν υπάρχει καμμία αλλαγή στα πάγια. Οι αλλαγές αφορούν χρεώσεις εκτός παγίου. Όσοι πελάτες φεύγουν εξ αφορμής απλά ήθελαν να βρούν ευκαιρία να φύγουν αζημίως και τη βρήκαν.....

chsam
05-12-18, 19:33
Δεν υπάρχει καμμία αλλαγή στα πάγια. Οι αλλαγές αφορούν χρεώσεις εκτός παγίου. Όσοι πελάτες φεύγουν εξ αφορμής απλά ήθελαν να βρούν ευκαιρία να φύγουν αζημίως και τη βρήκαν.....

Ναι αυτο το καταλαβα, απλα ειπα μηπως μου διεφυγε καπως, καπου καποια αλλαγη και στα παγια.Με 16 ευρω δεν το κουναω πουθενα...

galotzas
07-12-18, 13:22
Μισο-γιναμε vodafone μου φαινεται :hmm:

199422

Στο whois βεβαια ειναι ακομα Cyta

inetnum: 178.59.128.0 - 178.59.255.255
netname: CYTA-HELLAS
descr: PROVIDER
country: GR

Και στο dnsleaktest.com

ovasilis
08-12-18, 03:49
Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση.
Όσοι πήρατε τηλεφωνο για καλύτερη προσφορά, το κάνατε μετά που στείλατε την καταγγελία της σύμβασης? Τι τους είπατε δηλαδή, «έχω σκοπό να φύγω από την εταιρία με καταγγελία, έχετε καμία καλύτερη προσφορά να μου κάνετε?» . Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αναβάθμιση σε vdsl με την ίδια ή λίγο μεγαλύτερη τιμή , τώρα δίνω 19,4. Και σκέφτομαι να πάω σε cosmote φοιτητικό με 18,8 αν δεν μου δώσουν κάτι καλύτερο.

Εγώ δεν τους είπα τίποτα για καταγγελία, αφού η σύνδεση ήταν πολύ παλιά, δηλαδή από το 2011 και δεν είχε καμία δέσμευση. Ζήτησα μετά από τόσα χρόνια ένα καινούργιο ρούτερ, χωρίς να ζητάω καθόλου δωρεάν σταθερά ή κινητά, μου είπαν όχι και φυσικά δεν συνέχισα την κουβέντα.
Δέχτηκα την προσφορά της Wind, με 16€, δωρεάν σταθερά, δωρεάν πολλά κινητά προς Wind και αρκετά προς όλους (που δε με ενδιαφέρουν), καινούργιο ρούτερ και 30€ δωροεπιταγή Public.
Μέχρι που σκέφτηκα ότι υπάρχουν άτομα στις προσφορές CYTA που κάποιος τους έβαλε να διώχνουν κόσμο...

Lewnidas99
08-12-18, 11:54
Η ανακοινωση της cyta αναφερει οτι οι τιμολογιακες αλλαγες γινονται σε ολα τα μη εμπορικα προγραμματα σταθερης . Τι σημαινει αυτο γνωριζει κανεις (μη εμπορικα προγραμματα )? Υπαρχουν δηλαδη καποιοι που αυτο δε τους πιανει καθολου ? Ευχαριστω

stelakis1914
08-12-18, 12:43
Η ανακοινωση της cyta αναφερει οτι οι τιμολογιακες αλλαγες γινονται σε ολα τα μη εμπορικα προγραμματα σταθερης . Τι σημαινει αυτο γνωριζει κανεις (μη εμπορικα προγραμματα )? Υπαρχουν δηλαδη καποιοι που αυτο δε τους πιανει καθολου ? Ευχαριστω

Όλα τα προγράμματα της πρώην CYTA είναι μη εμπορικά διαθέσιμα αφού διαθέτουν μόνο τα νέα προγράμματα της Vodafone.

ironfist
08-12-18, 20:43
Μισο-γιναμε vodafone μου φαινεται :hmm:

199422

Στο whois βεβαια ειναι ακομα Cyta

inetnum: 178.59.128.0 - 178.59.255.255
netname: CYTA-HELLAS
descr: PROVIDER
country: GR

Και στο dnsleaktest.com
To Ίδιο μου βγάζει και εμένα. Λογικό, αφού είναι τυπικό πλέον το θέμα...
(Μακάρι να μην χάσουν πάρα πολλοί την εργασία τους....)

Lewnidas99
11-12-18, 18:25
Μετα την καταγγελια συμβασης θα πρεπει να αναμενουμε καποια επιβεβαιωση η αμεσως μπορουμε να κινηθουμε για κατι αλλο ? Εχει δοθει καποιος αριθμος φαξ που μπορουμε να το στειλουμε γαιτι στην ανακοινωνση δεν δινει καποιον...

Doxaios
12-12-18, 20:38
Σε όλους εσάς που καταγγείλατε τη σύμβαση. Έγινε τίποτα μέχρι στιγμής; Διακόπηκε; Πήγατε ήδη σε άλλον πάροχο; Κάτι;

infamous2456
13-12-18, 18:02
Σε όλους εσάς που καταγγείλατε τη σύμβαση. Έγινε τίποτα μέχρι στιγμής; Διακόπηκε; Πήγατε ήδη σε άλλον πάροχο; Κάτι;

Ακόμα τίποτα από εμένα, υποτίθεται περιμένω επιβεβαίωση από τη cyta ..

MitsosDaBest13
13-12-18, 18:39
Σε όλους εσάς που καταγγείλατε τη σύμβαση. Έγινε τίποτα μέχρι στιγμής; Διακόπηκε; Πήγατε ήδη σε άλλον πάροχο; Κάτι;

Εγώ έχω κάνει αίτηση στη Vodafone για το VDSL 30, αλλά είχα παραλείψει να στείλω ένα από τα δικαιολογητικά και το έστειλα προχθές. Οπότε αναμένω νεότερα...

dimos20
15-12-18, 13:25
Καλησπέρα εχω ενα zte zxhn h208n σε 24αρα γραμμή και ολη την ώρα εχω τρελά κολλήματα αλλα μόνο σε υπολογιστή μεσω WiFi.
Στις υπόλοιπες συσκευες δεν αντιμετωπιζω κανένα θεμα.Μπορω να το παω για αντικατασταση με την δικαιολογια οτι ολη την ωρα κολλαει ?
Ετσι ωστε να παρω καποιο αλλο ειδικα αν εχουν κανα Technicolor αν και δεν νομιζω η εστω να μου δωσουν το Zte Zxhn h267n που
υποστηριζει και VDSL.Το συγκεκριμενο το ειχα παλαιότερα που ειχα VDSL αλλα πηγα σε ADSL και πηρα αυτό.Ευχαριστώ πολύ

Godian
15-12-18, 14:19
Καλησπέρα εχω ενα zte zxhn h208n σε 24αρα γραμμή και ολη την ώρα εχω τρελά κολλήματα αλλα μόνο σε υπολογιστή μεσω WiFi.
Στις υπόλοιπες συσκευες δεν αντιμετωπιζω κανένα θεμα.Μπορω να το παω για αντικατασταση με την δικαιολογια οτι ολη την ωρα κολλαει ?
Ετσι ωστε να παρω καποιο αλλο ειδικα αν εχουν κανα Technicolor αν και δεν νομιζω η εστω να μου δωσουν το Zte Zxhn h267n που
υποστηριζει και VDSL.Το συγκεκριμενο το ειχα παλαιότερα που ειχα VDSL αλλα πηγα σε ADSL και πηρα αυτό.Ευχαριστώ πολύ

Πάρε αυτό εδώ και σώθηκες άμα έχει 5ghz ο υπολογιστής σου

Original Xiaomi Mi Router 3 English Version 4 Antennas WiFi 1167Mbp 1167Mbps 802.11ac b/g/n WIFI Dual Band 2.4G/5G Supports APP
https://s.click.aliexpress.com/e/sNUQu24

dimitri_ns
15-12-18, 14:32
Πάρε αυτό εδώ και σώθηκες άμα έχει 5ghz ο υπολογιστής σου

Original Xiaomi Mi Router 3 English Version 4 Antennas WiFi 1167Mbp 1167Mbps 802.11ac b/g/n WIFI Dual Band 2.4G/5G Supports APP
https://s.click.aliexpress.com/e/sNUQu24

Tόσο έχει και στην Ελλάδα
https://www.skroutz.gr/s/10264849/Xiaomi-Mi-WiFi-Router-3.html

Godian
15-12-18, 14:51
Tόσο έχει και στην Ελλάδα
https://www.skroutz.gr/s/10264849/Xiaomi-Mi-WiFi-Router-3.html

Να κοιτάς να είναι με τα 128μβ δεν είναι ίδια τιμή γιατί στο skroutz.gr δε προσδιορίζει ποια έκδοση είναι και παίζουν οι τιμές μεταξύ τους γιαυτό το λόγο

Εγώ το είχα βρει στο gearbest σε Flash sale τα 128mb 23€ μαζί με priority

dimos20
15-12-18, 15:26
Να κοιτάς να είναι με τα 128μβ δεν είναι ίδια τιμή γιατί στο skroutz.gr δε προσδιορίζει ποια έκδοση είναι και παίζουν οι τιμές μεταξύ τους γιαυτό το λόγο

Εγώ το είχα βρει στο gearbest σε Flash sale τα 128mb 23€ μαζί με priority
Με αυτό το ρούτερ θα έχω ιντερνετ και με το ρούτερ της Cyta τηλέφωνο ; Ευχαριστώ πολύ

Godian
15-12-18, 15:36
Με αυτό το ρούτερ θα έχω ιντερνετ και με το ρούτερ της Cyta τηλέφωνο ; Ευχαριστώ πολύ

Ναι φίλε μου..... Το ρουτερ απλά παίρνει ίντερνετ από το modem της Cyta και διαχειρίζεται το WiFi όπως θέλεις. Βάζεις όρια στις άλλες συσκευές πόσο από το δίκτυο να καταναλώνουν και τέτοια

t300
16-12-18, 01:43
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά μου φαίνεται ότι έχει βελτιωθεί κάπως η γραμμή μου. Έχει γίνει ενοποίηση των δικτύων vodafone-cyta;

Rogn
18-12-18, 14:54
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά μου φαίνεται ότι έχει βελτιωθεί κάπως η γραμμή μου. Έχει γίνει ενοποίηση των δικτύων vodafone-cyta;

Όχι. Από μια συζήτηση που είχα με τεχνικό στο δευτεροβάθμιο τμήμα της Cyta μου είπαν οτι θα αργήσει λιγάκι η ενοποίηση σε φυσικό επίπεδο. Ελπίζω να μην αργήσει πολύ. Εγώ που πήγα να ρωτήσω σε κατάστημα Vodafone για το αν μπορούν να προωθήσουν αίτημα για την γραμμή Cyta που έχω μέσω των δικών τους συστημάτων μου είπαν πως δεν γίνεται ακόμη.

infamous2456
27-12-18, 13:04
Παιδιά καλησπερα, χρονια πολλα. Θα ηθελα τη βοηθειά σας. Μου εκαναν μια πολυ καλη προσφορά απο cyta, 22,50 με vdsl 35, απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητά και τη δέχτηκα. Απλά τώρα που διαβάζω διάφορα εδώ για τις πραγματικές ταχύτητες αρχίζω και φοβάμαι μην εκανα πατάτα γιατι ειναι και 2ετες συμόλαιο. Μένω στο παγκράτι, Δαμάρεως 82. Αυτή μου είπε οτι το αστικό κέντρο είναι αρκετά κοντά και δεν θα εχω προβλημα με την ταχύτητα. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως μπορώ να υπολογίσω τι ταχύτητα παίζει να έχω πανω κάτω με αυτά τα στοιχεία? δεν εχει γίνει ακομα η αλλαγη(ειμαι εκτός αθηνών) και σκέφτομαι μηπως το ακυρώσω αν μου βγει μάπα η σύνδεση.
Ευχαριστώ πολύ!

Για το θέμα της καταγγελίας της σύμβασης, εμένα προχώρησε κανονικά, με πήραν τηλέφωνο και μου έκαναν την παραπάνω προσφορά και δέχτηκα.

MitsosDaBest13
27-12-18, 14:09
Παιδιά καλησπερα, χρονια πολλα. Θα ηθελα τη βοηθειά σας. Μου εκαναν μια πολυ καλη προσφορά απο cyta, 22,50 με vdsl 35, απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητά και τη δέχτηκα. Απλά τώρα που διαβάζω διάφορα εδώ για τις πραγματικές ταχύτητες αρχίζω και φοβάμαι μην εκανα πατάτα γιατι ειναι και 2ετες συμόλαιο. Μένω στο παγκράτι, Δαμάρεως 82. Αυτή μου είπε οτι το αστικό κέντρο είναι αρκετά κοντά και δεν θα εχω προβλημα με την ταχύτητα. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως μπορώ να υπολογίσω τι ταχύτητα παίζει να έχω πανω κάτω με αυτά τα στοιχεία? δεν εχει γίνει ακομα η αλλαγη(ειμαι εκτός αθηνών) και σκέφτομαι μηπως το ακυρώσω αν μου βγει μάπα η σύνδεση.
Ευχαριστώ πολύ!

Για το θέμα της καταγγελίας της σύμβασης, εμένα προχώρησε κανονικά, με πήραν τηλέφωνο και μου έκαναν την παραπάνω προσφορά και δέχτηκα.

Το Google Maps, λέει ότι η απόσταση του σπιτιού σου με το Αστικό Κέντρο, είναι χοντρικά 650 μέτρα. Η καλωδίωση ΟΤΕ θα είναι λίγο διαφορετική, αλλά πιστεύω ότι το 35άρι θα παίζει άνετα.

Ούτως ή άλλως, στην τιμή που σου το έδωσαν, δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.