PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

jkoukos
13-03-19, 13:44
Συνδέθηκα 21-1-2019. Μπορώ να ζητήσω να πάω σε άλλη εταιρεία χωρίς το κόστος διακοπής με βάση το παρακάτω κείμενο που υπάρχει στον λογαριασμό:
Όχι. Το ότι εξαγοράστηκε από άλλη εταιρεία δεν έχει καμία σχέση με τις υπηρεσίες που λαμβάνεις. Θα είχε αν ταυτόχρονα τροποποιήσουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες ή/και το συμφωνημένο πάγιο που έχεις τώρα.

geopro64
13-03-19, 16:57
Παίρνεις το τηλέφωνο προσφορών της cyta 2155005998 και τους ζητάς να σου κάνουν προσφορά, τους λες αυτό: "Είμαι ο .............................. ο/οι αριθμός/οι μου είναι αυτός/οι ............., στις ../../2019 λήγει το συμβόλαιό μου, τι προσφορά μου κάνετε;;"

Σου εύχομαι το καλύτερο.

Ευχαριστώ,

Godian
14-03-19, 05:12
Συνδέθηκα 21-1-2019. Μπορώ να ζητήσω να πάω σε άλλη εταιρεία χωρίς το κόστος διακοπής με βάση το παρακάτω κείμενο που υπάρχει στον λογαριασμό:

Όχι φίλε μου

Atheros
14-03-19, 14:19
Καλημέρα !! Εχω CYTA σταθερή (τώρα VODAFONE ) απο την μέρα που ήρθε στην αγορά... τελευταία είχα προσφορά για 2 χρόνια 17.30 ευρώ το μήνα και αφού η προσφορά έληξε στο λογαριασμό γράφει ..Διατήρηση προσφοράς 3.70 ευρώ σύνολο 21 ευρώ ... Επίσης μου κάνανε προσφορά VDSL 50 με 360 προς κινητά με 25 ευρώ το μήνα για 2 χρόνια.. τι λέτε να κάνω ? να κοιτάξω και σε άλλη εταιρεία?

Την ίδια προσφορά κάναν και σε εμένα σε κατάστημα vodafone, αλλά πιστεύω και σε όσους πελάτες cyta υπάρχει η διαθεσιμότητα. Την κρίνω πολύ καλή απλά ρώτα πρίν αποφασίσεις άν κάνουν δωρεάν την σύνδεση στο vdsl που νομίζω πως ναι. Προσωπικά το σκέφτομαι για τον άλλο μήνα αφού το συμβόλαιό μου με 15€ adsl λήγει τέλος Μαΐου ούτως ή άλλως.

GregoirX23
14-03-19, 20:19
Είμαι στή cyta μέ σύνδεση VDSL καί έχω δύο τηλεφωνικούς αριθμούς (κεφαλικό & MSN)
Είμαι σέ καλή τιμή καί θέλω νά παραμείνω σέ αυτό τό ποσό (23€) όσο πιό κοντά γίνεται.
Λογικά την Vodafone δέν θα τήν ενδιαφέρει η ανανέωση συμβολαίου , ειδικά τήν στιγμή πού δέν έχει κάν πακέτο γιά MSN.
Υπάρχει κάποιος τρόπος νά συνεχίσω στο πακέτο καί στή τιμή που είμαι τώρα ;
Υπάρχει κάποια έξυπνη προσέγγιση πρίν λήξει η δέσμευση ;

Μέσω voip οι αριθμοί που έχεις ε;
Είναι κάτι που σκέφτομαι πάντως...τι θα γίνει όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση των 2 εταιριών με το voip της cyta...
θα το συνεχίσει η voda;
Λογικά πρέπει...μιας και όλα γίνονται voip σταδιακά...

jkoukos
14-03-19, 20:38
Θα γίνει το ίδιο που έγινε και με την HOL όταν την εξαγόρασε. Υπάρχουν χρήστες με VoIP από παλιά και διατήρησαν την γραμμή τους και στη Vodafone (άλλωστε και η ίδια δίνει τέτοια τηλεφωνία σε πολλές περιπτώσεις).
Το μόνο που λογικά θα καταργηθεί είναι το Cyta4u για όσους το είχαν.

GregoirX23
14-03-19, 21:28
Θα γίνει το ίδιο που έγινε και με την HOL όταν την εξαγόρασε. Υπάρχουν χρήστες με VoIP από παλιά και διατήρησαν την γραμμή τους και στη Vodafone

Τώρα που το λες κάπου το χει πάρει το μάτι μου στο φόρουμ αυτό...που το λέγαν οι συνδρομητές...



(άλλωστε και η ίδια δίνει τέτοια τηλεφωνία σε πολλές περιπτώσεις).

Απ'όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ μόνο σε vdsl από καμπίνα περίπτωση...έχεις δει κάπου να έχουν δώσει η voda σε adsl voip;
Και δεν αναφέρομαι σε πρώην συνδρομητή hol...
Εγώ πάντως που είχα ζητήσει voip σε adsl πριν κανα 1,5 χρόνο δεν μου το είχαν κάνει..όσο & να προσπάθησα..
ήταν κάθετοι μόνο pstn. (συνδρομητής hol χωρίς voip από το ΄11).



Το μόνο που λογικά θα καταργηθεί είναι το Cyta4u για όσους το είχαν.


Θα είναι μεγάλο φάουλ και πισωγύρισμα αν το κάνουν αυτό κατά τη γνώμη μου...:down:
Απορία...κάποιος που το έχει τώρα, χωρίς να έχει λήξει το συμβόλαιο του...μπορούν να το καταργήσουν;
Σε μερικά συμβόλαια μέσα στην προσφορά δίναν και το Cyta4u...Όχι ότι θα έχει ουσία για 1-2 χρόνια...αν καταργηθεί μετά...

jkoukos
15-03-19, 10:57
Δεν γνωρίζω κι εγώ για νέες συνδέσεις ADSL αν δίνει τώρα VoIP. Λέω ότι έχει την τεχνογνωσία, αφού έχει τέτοιες συνδέσεις είτε σε παλιούς πελάτες HOL/Cyta, είτε από τις νέες καμπίνες VDSL, είτε σε επαγγελματικά πακέτα.
Όσον αφορά το Cyta4u, έχει εξαλειφθεί κάθε αναφορά στην επίσημη ιστοσελίδα, αλλά και το κυριότερο δεν υπάρχει πλέον πουθενά (ούτε στο Play Store) σύνδεσμος για κατέβασμα της εφαρμογής.

GregoirX23
15-03-19, 11:36
Δεν γνωρίζω κι εγώ για νέες συνδέσεις ADSL αν δίνει τώρα VoIP. Λέω ότι έχει την τεχνογνωσία, αφού έχει τέτοιες συνδέσεις είτε σε παλιούς πελάτες HOL/Cyta, είτε από τις νέες καμπίνες VDSL, είτε σε επαγγελματικά πακέτα.


Καλά την τεχνογνωσία μπορεί να την έχει...διαθεσιμότητα voip σε ιδιώτες με adsl θέλουμε..ας ξυπνήσουν επιτέλους..
Μπορεί να δίνουν voip από α.κ μέσω msan...δεν ξέρω...το θέμα είναι να υπάρχει και το από πάνω όμως...



Όσον αφορά το Cyta4u, έχει εξαλειφθεί κάθε αναφορά στην επίσημη ιστοσελίδα, αλλά και το κυριότερο δεν υπάρχει πλέον πουθενά (ούτε στο Play Store) σύνδεσμος για κατέβασμα της εφαρμογής.


Όταν έπεσε η σελίδα... (https://web.archive.org/web/20180906040832/https://www.cyta.gr/el/ForHome/cyta4u)

Οί οδηγίες είναι ακόμη up... (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj3vuTg2YPhAhWLysQBHaiOCC4QFjAAegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fwww.cyta.gr%2Fel%2FForHome%2F~%2Fmedia%2FFiles%2FCYTA%2FPDF%2Fprograms%2Fcyta4U_odigies_egkatastasis.p df&usg=AOvVaw02Ez3ZWOVFpfp90JVu28ns)

Στο Mycyta υπάρχει ακόμη η υπηρεσία και η δυνατότητα ενεργοποίησης αλλά παίζει μόνο το λινκ για ios app...
για android μόνο σε τρίτα app stores.

Μάλλον έχει περιοριστεί μόνο σε όσους το έχουν..
Το ότι πάει για φούντο η υπηρεσία πάντως είναι μεγάλο φάουλ πιστεύω...και ύστερα μας λένε ότι πάμε μπροστά...
Δεν φτάνει που όλοι οι πάροχοι έχουν πάει τις χρεώσεις κλήσεων εκτός πακέτου στο θεό, βλέπε προς κινητά...ούτε 090 να ήταν..
δε φτάνει που πάνε να κάνουν τα καρτοκινητά τύπου συμβόλαιο...αλλά τι να λέμε τώρα...και όσο περνάει ο καιρός...συρρικνώνονται κ οι εταιρίες...τι άλλο θα δούμε..μαύρα χάλια...
Ελπίζω να το επαναφέρει η voda σαν δικό της app..αν και κρατάω μικρό καλάθι..

trd64
15-03-19, 12:56
Ελπίζω να το επαναφέρει η voda σαν δικό της app..αν και κρατάω μικρό καλάθι..

Καλό είναι αλλά τι σε εμποδίζει να χρησιμοποιήσεις έναν ανεξάρτητο voip provider; omnivoice, modulus, viber ή κάποιο betamax κλώνο...

galotzas
15-03-19, 13:44
Καλό είναι αλλά τι σε εμποδίζει να χρησιμοποιήσεις έναν ανεξάρτητο voip provider; omnivoice, modulus, viber ή κάποιο betamax κλώνο...

Με το ιδιο σταθερο νουμερο και τις ιδιες χρεώσεις?

geopro64
15-03-19, 17:41
Μέσω voip οι αριθμοί που έχεις ε;
Είναι κάτι που σκέφτομαι πάντως...τι θα γίνει όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση των 2 εταιριών με το voip της cyta...
θα το συνεχίσει η voda;
Λογικά πρέπει...μιας και όλα γίνονται voip σταδιακά...

Αν είχα έναν τηλεφωνικό αριθμό δεν θά μέ απασχολούσε.
Τό ζήτημα είναι όταν έχεις δύο αριθμούς.
Η voda δεν δίνει δεύτερο αριθμό σέ οικιακό πελάτη.
Λογικά δεν θά την ενδιαφέρει νά συνεχίσω.

jkoukos
15-03-19, 17:42
Το μόνο που λογικά θα καταργηθεί είναι το Cyta4u για όσους το είχαν.
Και τελικά είναι επίσημο (https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=202292&d=1552657920).

galotzas
15-03-19, 19:39
Πραγματικά κριμα...

Μολις παρατηρησα οτι το my.cyta.gr ενω βαζεις κωδικους ΔΕΝ συνδεεται. Μπορει να το τσεκαρει και καποιος αλλος?

GregoirX23
15-03-19, 22:16
Καλό είναι αλλά τι σε εμποδίζει να χρησιμοποιήσεις έναν ανεξάρτητο voip provider; omnivoice, modulus, viber ή κάποιο betamax κλώνο...

Τίποτα έτσι όπως το λες...(έχω ήδη και intertelecom bytheway..χρόνια τώρα)..
Η μεγάλη διαφορά είναι ότι κάνεις χρήση μέσω data του πακέτου ομιλίας του σπιτιού...

- - - Updated - - -



Η voda δεν δίνει δεύτερο αριθμό σέ οικιακό πελάτη.


Επί hol είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι έδινε νομίζω..

- - - Updated - - -


Πραγματικά κριμα...

Μολις παρατηρησα οτι το my.cyta.gr ενω βαζεις κωδικους ΔΕΝ συνδεεται. Μπορει να το τσεκαρει και καποιος αλλος?

Μπαίνω κανονικά τώρα, όπως και το πρωί..

terko
15-03-19, 22:19
Και τελικά είναι επίσημο (https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=202292&d=1552657920).

Παρόλο τώρα τελευταία λόγω της μετάβασης στη Vodafone τα παρακολουθούσα αυτά, δεν το είχα προσέξει εκεί που το έχωσαν οι φούστηδες.

Ενώ μπορούσαν να γράψουν αυτή την ανακοίνωση στην παρακάτω ολοσέλιδη που αφιέρωσαν στην πρώτη σελίδα του λογαριασμού, δεν το έκαναν για να μην το προσέξουμε, αφού οι περισσότεροι δεν διαβάζουν αυτή την σελίδα του λογαριασμού, για αυτό τον λόγο προφανώς και μου ξέφυγε.


Αγαπητέ συνδρομητή,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την 1η Απριλίου 2019 η Cyta Ελλάδος απορροφάται από τη Vodafone.
Ως εκ τούτου, θα μπορείτε να απολαμβάνετε ακόμα καλύτερη επικοινωνία με υψηλού επιπέδου προϊόντα
και υπηρεσίες, συνδυάζοντας υψηλές ταχύτητες Σταθερής και 4G/4G+ Κινητής, πλούσιο περιεχόμενο
Τηλεόρασης για τους Οικιακούς πελάτες, νέες συναρπαστικές υπηρεσίες τεχνολογίας και μοναδική εμπειρία
εξυπηρέτησης. Επιπλέον, οι Εταιρικοί πελάτες επωφελούνται από προηγμένες υπηρεσίες Cloud και Internet
of Things (IoT) που οδηγούν την επιχείρηση τους στον ψηφιακό της μετασχηματισμό.

Σε αυτό το πλαίσιο, από τον επόμενο μήνα ο λογαριασμός σας θα εκδίδεται από τη Vodafone. Θα
παρατηρήσετε το εμπορικό σήμα της Vodafone, κάποιες εικαστικές αλλαγές και μεταβολή στις εμπορικές
ονομασίες των προϊόντων σας, π.χ. οι δωρεάν χρόνοι ομιλίας Cyta προς Cyta θα μετονομαστούν σε Vodafone
προς Vodafone. Οι μεταβολές αυτές θα γίνουν χωρίς να φέρουν αλλαγή στα χαρακτηριστικά και
τις χρεώσεις της υπηρεσίας Σταθερής τηλεφωνίας που απολαμβάνετε.

Σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να εξοφλείτε τον λογαριασμό σας στα καταστήματα της Vodafone
και στα σημεία εξυπηρέτησης που αναγράφονται στην ενότητα «Τρόποι εξόφλησης λογαριασμού» της 2ης
σελίδας του λογαριασμού σας.

Τι πρέπει να γνωρίζετε σχετικά με τον λογαριασμό σας

Παράλληλα με την αποστολή του έντυπου ή ηλεκτρονικού λογαριασμού σας, θα μπορείτε να ενημερώνεστε
και online μέσα από την ιστοσελίδα vodafone.gr στην ενότητα εξυπηρέτησης πελατών Cyta Ελλάδος.

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα vodafone.gr στην ενότητα
εξυπηρέτησης πρώην πελατών Cyta Ελλάδος. Επιπλέον, το Τμήμα Εξυπηρέτησης (13877) και Τεχνικής
Υποστήριξης (13811) Οικιακών πελατών καθώς και το Τμήμα Εξυπηρέτησης & Τεχνικής Υποστήριξης (13878)
Εταιρικών πελατών παραμένουν στη διάθεσή σας. Τέλος, σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να εξυπηρετείστε
σε κατάστημα Vodafone της περιοχής σας. Την αναλυτική λίστα των καταστημάτων μπορείτε να τη βρείτε
στο vodafone.gr

Ηλπιζα ότι θα την διατηρούσαν τουλάχιστον μέχρι την λήξη των συμβολαίων σε όσους από εμάς είχαμε αυτή την υπηρεσία.

Από την παραπάνω ανακοίνωση τους μου αρέσει που λένε:

.............θα μπορείτε να απολαμβάνετε ακόμα καλύτερη επικοινωνία με υψηλού επιπέδου προϊόντα
και υπηρεσίες, ...........

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα vodafone.gr στην ενότητα
εξυπηρέτησης πρώην πελατών Cyta Ελλάδος.
και ερωτώ (ρητορικά τα ερωτήματα) πως θα γίνουν αυτά καταργώντας μια πρωτοποριακή υπηρεσία όπως η Cyta4u και μη μπορώντας να επισκεφτείς την ενότητα εξυπηρέτησης πρώην πελατών Cyta Ελλάδος γιατί δεν υπάρχει καν τέτοια ενότητα στην ιστοσελίδα vodafone.gr;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;



Πραγματικά κριμα...

Μολις παρατηρησα οτι το my.cyta.gr ενω βαζεις κωδικους ΔΕΝ συνδεεται. Μπορει να το τσεκαρει και καποιος αλλος?

Οχι μια χαρά δουλεύει το my Cyta.

GregoirX23
15-03-19, 22:39
Και τελικά είναι επίσημο (https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=202292&d=1552657920).

Κάτσε να ξαναπώ αυτό πρώτα...Τον Κακό Τους Τον Καιρό...αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξαφνιάστηκα..
Αλλά η ταχύτητα κατάργησης της υπηρεσίας αστραπή..fiber ε;:p..Αυτό μπορώ να το πω..

Τι ημερομηνία έκδοσης έχει ο λογαριασμός στην εικόνα;:hmm:
Άκυρο..το βρήκα..Ημερομηνία Έκδοσης: 01/03/2019

Φαντάζομαι ότι η χρέωση του cyta4u θα σταματήσει αυτόματα μόλις καταργηθεί..

- - - Updated - - -



Ηλπιζα ότι θα την διατηρούσαν τουλάχιστον μέχρι την λήξη των συμβολαίων σε όσους από εμάς είχαμε αυτή την υπηρεσία.


Και εγώ αυτό φανταζόμουν..
Σε ορισμένους έδιναν την υπηρεσία πακέτο με την προσφορά πριν την υπογραφή του συμβολαίου..πως την σταματάνε;
Αλλά λογικά γι'αυτό υπάρχει η καταγγελία αζημίως..

Δώσε έμφαση στο: πρώην:p πελατών Cyta Ελλάδος, και..
στον συναρπαστικό κόσμο προϊόντων και υπηρεσιών που μας περιμένει!;)

- - - Updated - - -

Δεν μπόρεσα να κρατηθώ...αφού την κλείνουν την υπηρεσία...δεν την κλείνουν;; λολ...:p

https://www.youtube.com/watch?v=a0bcG3lYIG4

terko
15-03-19, 22:50
Αλλά λογικά γι'αυτό υπάρχει η καταγγελία αζημίως..

Τι να το κάνεις αυτό αφού δεν μας συμφέρει να φύγουμε, εγώ δίνω 18,40€ για 24αρι, απεριόριστα προς σταθερά, 300 προς κινητά και το cyta4u.

Κανονικά θα έπρεπε (και δεν ξέρω αν μπορούμε και πως να το διεκδικήσουμε), όπως απαιτούν αυτοί χρήματα ως ποινή διακοπής του συμβολαίου όταν κάποιος από μας τους πελάτες τους θελήσει να φύγει πριν την λήξη του συμβολαίου του, να μπορούμε και εμείς να κάνουμε το ίδιο ακριβώς.

GregoirX23
15-03-19, 22:54
Τι να το κάνεις αυτό αφού δεν μας συμφέρει να φύγουμε, εγώ δίνω 18,40€ για 24αρι, απεριόριστα προς σταθερά, 300 προς κινητά και το cyta4u.

Κανονικά θα έπρεπε (και δεν ξέρω αν μπορούμε και πως να το διεκδικήσουμε), όπως απαιτούν αυτοί χρήματα ως ποινή διακοπής του συμβολαίου όταν κάποιος από μας τους πελάτες τους θελήσει να φύγει πριν την λήξη του συμβολαίου του, να μπορούμε και εμείς να κάνουμε το ίδιο ακριβώς.

Απλά ανέφερα αυτό που γράφει η ανακοίνωση..;)

Αυτό που λες χλωμό το κόβω...νομίζω..ότι οι εταιρίες έχουν το δικαίωμα να τροποποιούν τις υπηρεσίες τους..:hmm:

Bytheway..εγώ με 24αρι,απεριόριστα σταθερά,800' κινητά,+cyta4u=24.10..με 300 κινητά ήμουν 20-21 νομίζω..
παλαιότερα με 300 κινητά είχε παίξει προσφορά 16ε..αλλά ήταν οι συγκυρίες έτσι που δεν έκατσε τελικά..

terko
15-03-19, 23:13
Τι ημερομηνία έκδοσης έχει ο λογαριασμός στην εικόνα;:hmm:

01/03/2019, (εσύ δεν τον βλέπεις στο my Cyta).



Φαντάζομαι ότι η χρέωση του cyta4u θα σταματήσει αυτόματα μόλις καταργηθεί..

Για να δούμε, δεν το πιστεύω, θα αυξήσουν τις χρεώσεις των παγίων κατά πάσα πιθανότητα οι απατεώνες (κατά 0,81€ συν το ΦΠΑ=1€, τόσο φαίνεται η χρέωση στον δικό μου λογαριασμό του Cyta4u, πριν την τελευταία ανανέωση του συμβολαίου (1-6-2018) ήταν δωρεάν, το χρέωναν στα πάγια και το αφαιρούσαν στις εκπτώσεις) και τότε είναι που θα τους κάνω χοντρό σκηνικό.

GregoirX23
15-03-19, 23:18
01/03/2019, (εσύ δεν τον βλέπεις στο my Cyta).


Σε πρόλαβα..το συμπλήρωσα σε σπόιλερ πάνω που είχα γράψει..;)
Τώρα κατέβασα αυτού του μήνα..το είχα ξεχάσει...σάμπως μας έχει μείνει μυαλό με τα διάφορα τριγύρω μας;..:whistle:

likos_de
15-03-19, 23:20
Σαν πρώην συνδρομητής για 7 χρόνια μετά την πώληση απογοητευτικα. Πέρα από ότι πουλήθηκε σαν εταιρία, πουλήθηκε και σε κακη εταιρία κατά την άποψή μου. Όσο υπήρχε cyta4u με είχε βολέψει και επειδή περίμενα ότι θα το καταργήσουν και ότι θα χειροτερεψουν οι υπηρεσίες έφυγα από το πλοίο πριν αρχίσει να βυθίζεται.

GregoirX23
15-03-19, 23:28
Για να δούμε, δεν το πιστεύω, θα αυξήσουν τις χρεώσεις των παγίων κατά πάσα πιθανότητα οι απατεώνες (κατά 0,81€ συν το ΦΠΑ=1€, τόσο φαίνεται η χρέωση στον δικό μου λογαριασμό του Cyta4u, πριν την τελευταία ανανέωση του συμβολαίου (1-6-2018) ήταν δωρεάν, το χρέωναν στα πάγια και το αφαιρούσαν στις εκπτώσεις) και τότε είναι που θα τους κάνω χοντρό σκηνικό.
Πρέπει να σταματήσει η χρέωση..:cool:
Αναπροσαρμογή παγίου πλέον εντός δέσμευσης απαγορεύεται...βλέπε εεττ... :rtfm:

- - - Updated - - -


Σαν πρώην συνδρομητής για 7 χρόνια μετά την πώληση απογοητευτικα. Πέρα από ότι πουλήθηκε σαν εταιρία, πουλήθηκε και σε κακη εταιρία κατά την άποψή μου. Όσο υπήρχε cyta4u με είχε βολέψει και επειδή περίμενα ότι θα το καταργήσουν και ότι θα χειροτερεψουν οι υπηρεσίες έφυγα από το πλοίο πριν αρχίσει να βυθίζεται.

Γενικά δεν έχω θέμα με τη τότε hol /τώρα voda..αλλά γενικά από τότε που πήρε τη hol άρχισαν τα παρατράγουδα..
Συνδρομητής hol 7 χρόνια..συν τα χρόνια στη voda..

Για τη cyta δεν είχα και την καλύτερη εμπειρία-άποψη πριν να έρθω...άστα να πάνε πέρασα..
αλλά πλέον 1,5 χρόνο τώρα..δεν έχω κάποιο θέμα..οι τεχνικοί,το δίκτυο,η υποστήριξη είναι οκ..
οι πωλήσεις-ακυρώσεις κλπ, ήταν κ είναι λίγο γιουχου και η τεράστια αναμονή στο τηλέφωνο..αλλά οκ..
Και το άλλο κακό ότι έχουν σταματήσει οι ανακοινώσεις για εργασίες δικτύου..μια μέρα έπεσε η dsl
και ουδείς ήξερε τις πταίει..

Είμαι σίγουρος πάντως πως ο καθένας θα έχει κάποια περιπέτεια με κάποιον πάροχο..

Οπότε γενικά & πάνω απ'όλα υγεία..και τα μάτια 14..:cool:

galotzas
15-03-19, 23:28
Λογικα θα σταματησει η χρεωση. Αν οχι βλεπουμε τι θα κανουμε.
Απο 1η απριλιου οσοι εχουμε το modem σε bridge mode , υποθετω με το πρωτο reboot θα τρεχουμε για νεες ρυθμισεις....

GregoirX23
15-03-19, 23:33
Λογικα θα σταματησει η χρεωση. Αν οχι βλεπουμε τι θα κανουμε.
Απο 1η απριλιου οσοι εχουμε το modem σε bridge mode , υποθετω με το πρωτο reboot θα τρεχουμε για νεες ρυθμισεις....

Θα σταματήσει..ως τι θα τη χρεώνουν μετά; Η τη σταματάμε από τώρα αν είναι έτσι..;)
Who knows...:scratch
Ας ελπίσουμε ότι δε θα γίνουν τόσο ραγδαίες αλλαγές...:scared:

terko
15-03-19, 23:35
Πρέπει να σταματήσει η χρέωση..:cool:
Αναπροσαρμογή παγίου πλέον εντός δέσμευσης απαγορεύεται...βλέπε εεττ... :rtfm:

Σωστά και για αυτό έγραψα ότι θα κάνω χοντρό σκηνικό.

Ιδωμεν λοιπόν την πρωταπριλιά που θα βγει ο καινούργιος λογαριασμός by Vodafone πλέον (αυτή είναι γρήγορη στην έκδοση λογαριασμών, όχι όπως κάποτε η CYTA που τους έβγαζε στο τέλος του μήνα).

GregoirX23
15-03-19, 23:39
βλέποντας και κάνοντας που λένε...;)
πολύ γράψιμο έπεσε λολ..:p

terko
15-03-19, 23:45
Ακριβώς

Καλό βράδυ λοιπόν και την πρωταπριλιά τα νεώτερα.

GregoirX23
15-03-19, 23:58
Ακριβώς

Καλό βράδυ λοιπόν και την πρωταπριλιά τα νεώτερα.

Να δούμε τι πρωταπριλιά θα είναι..:whistle:
Good night..

---Update---

Τώρα που σκεφτόμουν...τώρα που η cyta γίνεται voda σιγά σιγά και με τη βούλα...
αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε και annex-m;; :twisted::whistle:

dimangelid
16-03-19, 02:50
Τώρα που το λες κάπου το χει πάρει το μάτι μου στο φόρουμ αυτό...που το λέγαν οι συνδρομητές...


Απ'όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ μόνο σε vdsl από καμπίνα περίπτωση...έχεις δει κάπου να έχουν δώσει η voda σε adsl voip;
Και δεν αναφέρομαι σε πρώην συνδρομητή hol...
Εγώ πάντως που είχα ζητήσει voip σε adsl πριν κανα 1,5 χρόνο δεν μου το είχαν κάνει..όσο & να προσπάθησα..
ήταν κάθετοι μόνο pstn. (συνδρομητής hol χωρίς voip από το ΄11).



Θα είναι μεγάλο φάουλ και πισωγύρισμα αν το κάνουν αυτό κατά τη γνώμη μου...:down:
Απορία...κάποιος που το έχει τώρα, χωρίς να έχει λήξει το συμβόλαιο του...μπορούν να το καταργήσουν;
Σε μερικά συμβόλαια μέσα στην προσφορά δίναν και το Cyta4u...Όχι ότι θα έχει ουσία για 1-2 χρόνια...αν καταργηθεί μετά...

Είχαν δώσει σε μια γνωστή μου στα Πετράλωνα, ΑΚ Κεραμεικού, με το σάπιο router H300s. Ούτε τηλέφωνο μπορούσε να πάρει, ούτε δούλευε ο συναγερμός. Ενώ και ο συναγερμός και το σταθερό (ασύρματο Panasonic) έστελναν σωστά τα ψηφία, το router καταλάβαινε ότι να 'ναι.

Αφού τραβιόταν κανένα μήνα τουλάχιστον (και με δικές μου συμβουλές) κατάφερε και την γύρισαν σε PSTN και δούλεψαν αμέσως τα πάντα.

PANOS196
18-03-19, 13:44
Την ίδια προσφορά κάναν και σε εμένα σε κατάστημα vodafone, αλλά πιστεύω και σε όσους πελάτες cyta υπάρχει η διαθεσιμότητα. Την κρίνω πολύ καλή απλά ρώτα πρίν αποφασίσεις άν κάνουν δωρεάν την σύνδεση στο vdsl που νομίζω πως ναι. Προσωπικά το σκέφτομαι για τον άλλο μήνα αφού το συμβόλαιό μου με 15€ adsl λήγει τέλος Μαΐου ούτως ή άλλως.

μόλις τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα τέλη σύνδεσης-ενεργοποίησης είναι δωρεάν..για το τηλέφωνο δεν ρώτησα αν είναι voip..

dim_up
18-03-19, 14:05
Τι προσφερες παιζουν γενικα απο cyta για να παραμείνουμε στο δικτυο της voda? To 25€vdsl ακουγεται ελκυστικό αλλα εμενα εδω δεν δόθηκε διαθεσιμοτητα απο voda αν κ καμπίνα ειναι ετοιμη.φανταζομαι δεν γινεται να την τσιμπισω την υπηρεσια απο τωρα ε;επισης για voda tv σας ειπαν τιμη η ειναι η κλασικη που δινει κ στους αλλους; και τέλος καλυτερα σε καταστημα voda να παω η τηλ στην εξυπηρετηση cyta?

Atheros
23-03-19, 09:08
μόλις τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα τέλη σύνδεσης-ενεργοποίησης είναι δωρεάν..για το τηλέφωνο δεν ρώτησα αν είναι voip..

Άμα είναι δωρεάν τα τέλη σύνδεσης η προσφορά είναι καλή φίλε μου. Στις νέες vdsl συνδέσεις η vodafone δίνει voip. Το μόνο χλωμό στην ιστορία είναι το μόντεμ H300s που κάνει θέματα και μπιπ μπιπ κλείνει τη γραμμή όταν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο. Δεν γνωρίζω άν έχει βγάλει αναβάθμιση η vodafone που να λύνει το θέμα.

Manolis_karas
26-03-19, 21:44
Ζήτησα προσφορά για σταθερή τηλεφωνία από Cyta και μου έδωσαν ότι υπάρχει στην ιστοσελίδα. Ξέρει κανένας αν τρέχει καμία καλή προσφορά αυτές τις ημέρες; Ευχαριστώ.

GregoirX23
27-03-19, 01:13
Ζήτησα προσφορά για σταθερή τηλεφωνία από Cyta και μου έδωσαν ότι υπάρχει στην ιστοσελίδα. Ξέρει κανένας αν τρέχει καμία καλή προσφορά αυτές τις ημέρες; Ευχαριστώ.

Κάτι μου λέει, πώς τώρα που από Απρίλιο γίνεται σιγά σιγά μια εταιρία πάνε τα παλιά καλά deal...βλέπε cyta και κάποτε hol...
Συρρικνώνονται και οι εταιρίες(όχι ότι δεν μπαίνουν κ άλλοι στο παιχνίδι) ..Οπότε μπορεί να κάνω και λάθος..

Στις αρχές που γινόταν η hol->voda έπαιζαν κάπου κάπου τέτοια deal..με αρκετά χαμηλές τιμές στα πακέτα που βλέπουμε...
μέχρι και κάρτες cu με λεπτά ομιλίας έδιναν...σε φορητότητες/ανανεώσεις κλπ..τώρα δεν ξέρω..
συνήθως σου δίνουν ότι έχει στη σελίδα ίσως ελάχιστα πιο κάτω η κατεβαίνει κ άλλο αν έχεις σύνδεση κινητής στη voda..
επίσης βλέπω πολλές εταιρίες να δίνουν δωρεάν τα τέλη σύνδεσης..

Είναι που έχει αλλάξει και το όλο πλαίσιο της φορητότητας που εκεί κ αν γίνονταν deal..έχει αλλάξει και το πλαίσιο με τους
όρους που αφορά τις δεσμεύσεις στα συμβόλαια, που έχουν γίνει κάπως πιο αυστηρά τα πράγματα (βλέπε εεττ)..
όλα παίζουν ρόλο..

Πάντως τώρα που μπαίνουν και καμπίνες vdsl/fiber σε πολλές περιοχές έχουν να παίξουν διάφορα deal στο προσεχές μέλλον..
Θα δείξει...:hmm:

Αν κάποιος κάνει η έχει κάνει κανά καλό deal στη voda φαντάζομαι θα το πει...

PANOS196
29-03-19, 16:59
ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ :
Για τους πελάτες σταθερής CYTA, με σκοπό την μετάβαση σε Vodafone, δίνει πρόγραμμα με VDSL 50Mbps,απεριόριστα σταθερά. 360΄ προς κινητά, modem router δωρεάν νέας γενιάς,24 μηνη δέσμευση, στα 25 €/μήνα ή 23€/μήνα άν συνδυαστεί με κάποιο συμβόλαιο σε κινητό.Τέλη ενεργοποίησης VDSL δε ρώτησα αν έχει.Την προσφορά μου την έδωσαν σε κατάστημα Vodafone.

ΤΕΛΑΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ για αυτή την προσφορά !!! θα πάρω τηλ. το απόγευμα αν γίνεται... η σε κάποιο κατάστημα μέχρι αύριο.... απο 1 Απριλη ισχύει ότι προσφέρει η vodaphone ...cyta τέλος. Σκέφτηκα να το αφήσω και ίσως υπάρξουν και νέες προσφορές στη συνέχεια ..εσείς τι με προτείνεται???

voithostyrempora2
30-03-19, 02:52
Όποιος καταφερει καμιά καλή προσφορά για 100αρα ή 200αρα γραμμή, να μας το πει, μιας και δε βλέπω φως για Inalan σύντομα.

Atheros
30-03-19, 16:02
ΤΕΛΑΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ για αυτή την προσφορά !!! θα πάρω τηλ. το απόγευμα αν γίνεται... η σε κάποιο κατάστημα μέχρι αύριο.... απο 1 Απριλη ισχύει ότι προσφέρει η vodaphone ...cyta τέλος. Σκέφτηκα να το αφήσω και ίσως υπάρξουν και νέες προσφορές στη συνέχεια ..εσείς τι με προτείνεται???

Δεν μου έδωσαν καταλληκτική ημερομηνία για την προσφορά, παρότι πήγα και ξαναρώτησα σχετικά προχθές. Αλλά και στην περίπτωση ας πούμε που δεν την δίνουν πιά, μετά την 1 Απρίλη, και λήξει το συμβόλαιό σου σαν εμένα, ή θές προσφορά, κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο θα σου δώσουν ανταγωνιστικότερο καθότι πάλι προέρχεσαι από σύμβαση cyta, και η vodafone θέλει να υπογράψεις μαζί της.Δε θα σε αφήσει να φύγεις ακόμα και αίτημα διακοπής να κάνεις ώστε να μη ρισκάρεις φορητότητα και μπλέξεις. Εμένα προσωπικά, άν δε μου δώσουν καλή προσφορά vdsl θα αιτηθώ διακοπή γιατι δεν έχω να σας πληρώνω.... και για να μη χάσουν τον πελάτη που πληρώνει στην ώρα του, θα προτείνουν κάτι καλό.! Αυτή είναι η γνώμη μου.

PANOS196
30-03-19, 19:14
Δεν μου έδωσαν καταλληκτική ημερομηνία για την προσφορά, παρότι πήγα και ξαναρώτησα σχετικά προχθές. Αλλά και στην περίπτωση ας πούμε που δεν την δίνουν πιά, μετά την 1 Απρίλη, και λήξει το συμβόλαιό σου σαν εμένα, ή θές προσφορά, κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο θα σου δώσουν ανταγωνιστικότερο καθότι πάλι προέρχεσαι από σύμβαση cyta, και η vodafone θέλει να υπογράψεις μαζί της.Δε θα σε αφήσει να φύγεις ακόμα και αίτημα διακοπής να κάνεις ώστε να μη ρισκάρεις φορητότητα και μπλέξεις. Εμένα προσωπικά, άν δε μου δώσουν καλή προσφορά vdsl θα αιτηθώ διακοπή γιατι δεν έχω να σας πληρώνω.... και για να μη χάσουν τον πελάτη που πληρώνει στην ώρα του, θα προτείνουν κάτι καλό.! Αυτή είναι η γνώμη μου.

Το 24μηνο συμβόλαιο με τη cyta έληξε εδώ και 3 μήνες και τον προηγούμενο μήνα μου πρόσθεσαν 3.5 ευρώ το μήνα για να παραμείνω απο 17.33 στα 21 ευρώ στην ανάλυση λογαριασμού γράφει διατήρηση προσφοράς 3 ευρώ + φπα γιατί είχα έκπτωση...... θα συμφωνήσω όμως μαζί σου αλλά αν γίνει διακοπή θα έχω όμως τέλη σύνδεσης μετά....

Atheros
30-03-19, 21:20
Δε θα γίνει διακοπή. Θα σου κάνουν προσφορά αφού σε ρωτήσουν γιατί θέλεις να το διακόψεις. Θα τους πείς πως δεν μπορώ να το πληρώνω και ίσως το σκεφτώ άν μου δώσετε πάγιο που να μπορώ να το εξυπηρετώ.

PANOS196
31-03-19, 10:52
Απο αύριο Cyta τέλος.....Μετά τη Cyta ποιά εταιρεία είναι πιο καλή εκτος Cosmote??? Wind Nova ( Forthnet) Vodaphone ???

likos_de
31-03-19, 17:34
Απο αύριο Cyta τέλος.....Μετά τη Cyta ποιά εταιρεία είναι πιο καλή εκτος Cosmote??? Wind Nova ( Forthnet) Vodaphone ???

ΟΤΕ και μετά το χάος

GregoirX23
31-03-19, 22:41
Απο αύριο Cyta τέλος.....Μετά τη Cyta ποιά εταιρεία είναι πιο καλή εκτος Cosmote??? Wind Nova ( Forthnet) Vodaphone ???

Πιο καλή η πιο οικονομική; :)
Βέβαια είναι ανάλογα και με τα κριτήρια του καθενός...

Κάποτε θα έλεγα οτε και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...άσχετα με το τι δίνεις...και αλήθεια είναι ότι ο οτε ελέγχει το μεγαλύτερο κομμάτι του δικτύου (χαλκός) και θα συνεχίσει..αλλά τώρα που σιγά σιγά μεγαλώνουν και τα δίκτυα των εναλλακτικών και με το ftth
θα ψιλό-αλλάξουν τα πράγματα..

Για μένα;...Μη σκας πολύ..όλοι οι isp ίδιοι είναι +-...
Πήγαινε όπου σου κάτσει καλύτερο deal internet-ομιλία, γενικά με λίγο απ'όλα..ότι σου κάνει κλικ..
Προσφορές, καλή έρευνα αγοράς και ότι κάτσει...;)

terko
31-03-19, 23:31
Οι παλιοφούστηδες πριν καν περάσει ολόκληρη η ημέρα το έκοψαν το Cyta4U, αργά το μεσημέρι λειτουργούσε και το χρησιμοποίησα για τελευταία φορά.

Ας ελπίσουμε αύριο; μάλλον που θα εκδώσουν τους λογαριασμούς να το έχουν αφαιρέσει και να μην έχουμε παρατράγουδα.

Και το site myCyta ήδη το άλλαξαν επίσης πριν περάσει ολόκληρη η ημέρα και για όσους έχουν αποθηκευμένους τους κωδικούς τους στο browser, χρειάζεται να τους ξαναβάλουν για να μπουν.

Επίσης κατήργησαν και πάλι πριν περάσει ολόκληρη η ημέρα το Mail της Hol από τους λογαριασμούς μας για όσους είμαστε πρώην χρήστες HOL.

MitsosDaBest13
01-04-19, 00:00
Να ζήσουμε να την θυμόμαστε... Ήταν φανταστική** εταιρία.



**Καλό μήνα! :p

paanos
01-04-19, 07:53
Ακόμα οι πελάτες Cyta δεν έχουν πρόσβαση στο My home Account? Δεν υποτίθεται ότι ο λογαριασμός τους πλέον βγαίνει από την Vodafone?

galotzas
01-04-19, 12:14
Ακόμα οι πελάτες Cyta δεν έχουν πρόσβαση στο My home Account? Δεν υποτίθεται ότι ο λογαριασμός τους πλέον βγαίνει από την Vodafone?

Εδω και λιγη ωρα το cyta.gr σε ανακατευθυνει σε ενα welcome homepage της vodafone με διαφορες οδηγιες.

Εναλακτικα αυτο που ρωτησες ειναι εδω https://mycyta.vodafone.gr

paanos
01-04-19, 12:18
Μέχρι στιγμής όμως οι πελάτες είναι στα συστήματα της Cyta, αν πχ κάποιος έχει κινητό Cyta δεν μπορεί να κατεβάσει το My Vodafone, πρέπει να πάει στο δίκτυο της Vodafone με μορφή φορητότητας. Το ίδιο ισχυει λογικά και για την σταθερη, λογικά κάποια στιγμή θα περάσουν όλοι οι πελάτες στο δίκτυο Vodafone.

mrsmeneguzzi
01-04-19, 13:35
Καλημέρα σας... είχαμε προτιμήσει την cyta λόγω του cyta4u...έχει κάποια άλλη εταιρία αυτην την δυνατότητα; γιατι σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί κ απο το κατάστημα δεν έχουν ιδέα τι θα γίνει με αυτό...

jkoukos
01-04-19, 13:38
Κανένας άλλος πάροχος δεν έχει αντίστοιχη υπηρεσία. Η υπηρεσία Cyta4u ήταν η μοναδική.

@ ADSLgr.com All rights reserved.