PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118

jkoukos
18-05-19, 18:35
Η προσφορά είναι καλή, ήδη ειπώθηκε και δεν έχω κάτι άλλο να αναφέρω.
Γράφω αποκλειστικά για την τελευταία του αναφορά, ότι παρόλο που το έχουμε καλύψει το θέμα, εν τούτοις σε σχετική του ερώτηση η εταιρεία (η καλύτερα ο υπάλληλος) επέμενε. Αλλά αυτό προφορικώς!

GregoirX23
18-05-19, 18:38
Η προσφορά είναι καλή, ήδη ειπώθηκε και δεν έχω κάτι άλλο να αναφέρω.
Γράφω αποκλειστικά για την τελευταία του αναφορά, ότι παρόλο που το έχουμε καλύψει το θέμα, εν τούτοις σε σχετική του ερώτηση η εταιρεία (η καλύτερα ο υπάλληλος) επέμενε. Αλλά αυτό προφορικώς!

Για αυτό του λέω παραπάνω να κρατάει στοιχεία στις επικοινωνίες του & να ζητήσει αντίγραφο της προσφοράς κ των όρων της σύμβασης..πριν την "όποια" συμφωνία.. ;)

jkoukos
18-05-19, 18:47
Δεν έγινε ωστόσο και το ξαναγράφω.

GregoirX23
18-05-19, 18:52
Δεν έγινε ωστόσο και το ξαναγράφω.

Του το είπαμε του ανθρώπου..κάτσε να το κάνω κ bold..ότι μπορεί να μείνει όπως είναι μέχρι τη λήξη..
Αν τώρα λες για την έγγραφη προσφορά..μόνο αν επιμείνει θα του την δώσουν..έτσι από μόνοι τους..σώθηκες..
Εμείς τον πληροφορήσαμε τον άνθρωπο..τώρα είναι στο χέρι του.. ;)

geopro64
18-05-19, 19:23
Για αυτό του λέω παραπάνω να κρατάει στοιχεία στις επικοινωνίες του & να ζητήσει αντίγραφο της προσφοράς κ των όρων της σύμβασης..πριν την "όποια" συμφωνία.. ;)
Σέ πρώτη φάση τούς έστειλα κάποια έγγραφα που μού ζήτησαν.
Περιμένω τήν νέα σύμβαση σέ έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή καί στή συνέχεια είτε θά τήν δεχτώ είτε θά τήν απορρίψω.
Οσων αφορά άν η τελική τιμή περιλαμβάνει την έκπτωση τού 1€ λόγω εξόφλησης μέσω πάγιας εντολής καί μή έκδοσης εντύπου λογαριασμού αυτό δεν διευκρινίστηκε.
Περιμένω τήν νέα σύμβαση νά τή διαβάσω πρώτα.
Οσων αφορά τήν τηλεφωνία εξακολουθώ να αναρωτιέμαι άν τό ένα κανάλι φωνής θά είναι pstn καί τό άλλο κανάλι φωνής θά είναι VoIP ,είτε καί τά δύο κανάλια θά είναι VoIP.
Πάντως μού δήλωσαν ότι θά μού παρέχουν νέο δικό τους εξοπλισμό ατελώς.
Σέ κάθε περίπτωση αντιλαμβανόμαστε τά δικαιώματα πού μάς δίνει η παλιά σύμβαση τής cyta έως τή λήξη της.
Αυτό πού μέ ανησυχεί είναι ότι όταν εκπνεύσει η παλιά σύμβαση δέν θά μού προτείνει κάποιος αυτό πού θέλω σέ καλή τιμή όπως αυτή εδώ.
Θά σάς ενημερώσω γιά τήν εξέλιξη.

GregoirX23
18-05-19, 19:37
Σέ πρώτη φάση τούς έστειλα κάποια έγγραφα που μού ζήτησαν.
Περιμένω τήν νέα σύμβαση σέ έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή καί στή συνέχεια είτε θά τήν δεχτώ είτε θά τήν απορρίψω.
Οσων αφορά άν η τελική τιμή περιλαμβάνει την έκπτωση τού 1€ λόγω εξόφλησης μέσω πάγιας εντολής καί μή έκδοσης εντύπου λογαριασμού αυτό δεν διευκρινίστηκε.
Περιμένω τήν νέα σύμβαση νά τή διαβάσω πρώτα.
Οσων αφορά τήν τηλεφωνία εξακολουθώ να αναρωτιέμαι άν τό ένα κανάλι φωνής θά είναι pstn καί τό άλλο κανάλι φωνής θά είναι VoIP ,είτε καί τά δύο κανάλια θά είναι VoIP.
Πάντως μού δήλωσαν ότι θά μού παρέχουν νέο δικό τους εξοπλισμό ατελώς.
Σέ κάθε περίπτωση αντιλαμβανόμαστε τά δικαιώματα πού μάς δίνει η παλιά σύμβαση τής cyta έως τή λήξη της.
Αυτό πού μέ ανησυχεί είναι ότι όταν εκπνεύσει η παλιά σύμβαση δέν θά μού προτείνει κάποιος αυτό πού θέλω σέ καλή τιμή όπως αυτή εδώ.
Θά σάς ενημερώσω γιά τήν εξέλιξη.

Δεν έπρεπε να στείλεις τπτ πριν να διαβάσεις τη προσφορά & τους όρους...
Τώρα pstn/voip η voip/voip..εξαρτάται το τι θες...αλλά κ αυτό έπρεπε να διευκρινιστεί πριν προχωρήσει το οτιδήποτε..
Ρώτησες ποιόν εξοπλισμό; Το μαύρο voip ρούτερ; :hmm:
Πρώτα βλέπουμε-επιβεβαιώνουμε κ μετά προχωράμε..;)
Good luck...;)

geopro64
18-05-19, 20:00
Δεν έπρεπε να στείλεις τπτ πριν να διαβάσεις τη προσφορά & τους όρους...
Τώρα pstn/voip η voip/voip..εξαρτάται το τι θες...αλλά κ αυτό έπρεπε να διευκρινιστεί πριν προχωρήσει το οτιδήποτε..
Ρώτησες ποιόν εξοπλισμό; Το μαύρο voip ρούτερ; :hmm:
Πρώτα βλέπουμε-επιβεβαιώνουμε κ μετά προχωράμε..;)
Good luck...;)

Φυσικά καί ζήτησα τή νέα σύμβαση.
Για νά τή συντάξουν όμως μού ζήτησαν ένα παλαιότερό λογαριασμό καί στοιχεία ταυτότητας.
Στό email τονίζω ότι θά δεχτώ ή όχι τή νέα σύμβαση αφού πρώτα τή διαβάσω.
Δέν νομίζω ότι αυτά πού τούς έστειλα είναι ικανά από μόνα τους γιά ενεργοποίηση νέας σύμβασης.
Αν παρά ελπίδα είναι ικανά τότε θά μάς ακούσουν σέ όλο το Χαλάνδρι πού είναι τά κεντρικά τής Vodafone

GregoirX23
18-05-19, 21:04
Φυσικά καί ζήτησα τή νέα σύμβαση.
Για νά τή συντάξουν όμως μού ζήτησαν ένα παλαιότερό λογαριασμό καί στοιχεία ταυτότητας.
Στό email τονίζω ότι θά δεχτώ ή όχι τή νέα σύμβαση αφού πρώτα τή διαβάσω.
Δέν νομίζω ότι αυτά πού τούς έστειλα είναι ικανά από μόνα τους γιά ενεργοποίηση νέας σύμβασης.
Αν παρά ελπίδα είναι ικανά τότε θά μάς ακούσουν σέ όλο το Χαλάνδρι πού είναι τά κεντρικά τής Vodafone

Τη σύμβαση τη ζήτησες με email, τονίζοντας ότι θες να τη διαβάσεις πριν την προχωρήσεις..σωστά;

Κανονικά τα στοιχεία τα έχουν σαν εταιρία και κάνουν κ επαλήθευση τηλεφωνικά..περίεργο μου ακούγεται να θέλουν έγγραφα για να δώσουν αντίγραφο προσφοράς..τι στο καλό..συμβόλαιο θα συντάξουν;

Γενικά θέλει προσοχή με τα στοιχεία..βέβαια δεν έχουν υπογραφή σου..αλλά δεν ξέρω τι έχει προηγηθεί σε τυχόν συνομιλίες που ηχογραφούνται..για να μη σπάσει ο διάολος το ποδάρι του λοιπόν κ βρεθείς ενεργοποιημένος ξαφνικά και ψάχνεσαι μετά..

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη..στείλε email μέσω της ιστοσελίδας της vodafone ότι ζητάς αντίγραφο της προσφοράς που σου έγινε, ανέφερε κ τον αριθμό - όνομα από εκεί που σε πήραν..ζήτα επίσης κ τους όρους της σύμβασης στο email σου, ώστε να την μελετήσεις πριν την όποια αποδοχή..για να είσαι καλυμμένος κ να αποφύγεις τυχόν ταλαιπωρία..μην το αφήνεις στην καλή τη πίστη αυτών που σε πήραν..trust me..;)
Αν στραβώσει τπτ κ δεν έχεις έγγραφα...δε πας να φωνάζεις όσο θες..

geopro64
24-05-19, 15:10
Μου έστειλαν στο email μου την αίτηση ενεργοποίησης, την προσφορά προγράμματος χρήσης καθώς και την αίτηση φορητότητας.
Το πρόγραμμα λέγεται One Net Business NGA .
Η τιμή είναι αυτή που είχε ειπωθεί τηλεφωνικά. Περιμένουν από έμενα την υπογραφή μου.
Μάλλον θα πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα vodafone για “μετάφραση.”
Είναι κάπως δυσνόητο.
Κυρίως την ύπαρξη msn αριθμού και την ένταξή του στο πακέτο ομιλίας , αν και η αίτηση φορητότητας αναφέρει και τον κεφαλικό και τον msn αριθμό.

GregoirX23
24-05-19, 22:38
Μου έστειλαν στο email μου την αίτηση ενεργοποίησης, την προσφορά προγράμματος χρήσης καθώς και την αίτηση φορητότητας.
Το πρόγραμμα λέγεται One Net Business NGA .
Η τιμή είναι αυτή που είχε ειπωθεί τηλεφωνικά. Περιμένουν από έμενα την υπογραφή μου.
Μάλλον θα πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα vodafone για “μετάφραση.”
Είναι κάπως δυσνόητο.
Κυρίως την ύπαρξη msn αριθμού και την ένταξή του στο πακέτο ομιλίας , αν και η αίτηση φορητότητας αναφέρει και τον κεφαλικό και τον msn αριθμό.

Πρέπει να πιάνει & τους 2 αριθμούς λίγο που έψαξα, έχουν πολλές δυνατότητες αυτά τα προγράμματα..αλλά..εταιρικά δεν είναι;:hmm:
Μερικά link αναζήτησης αν σε βοηθάνε..πολύ μπέρδεμα το βλέπω..άμα βγάλεις άκρη πες μας κ εμάς..;)
Τι δεν τα κάνουν πιο απλά τα πράγματα...:what:

https://www.adslgr.com/forum/threads/911067-περι-οπτικων-ινων-Βύρωνας/page36?highlight=Vodafone-One-Net
https://www.adslgr.com/forum/threads/1033668-Vodafone-One-Net-και-τα-μυαλά-στα-κάγκελα
https://www.google.gr/search?client=opera&hs=ocy&ei=pUroXOmwEYaKrwSU4oH4Dw&q=One+Net+Business&oq=One+Net+Business&gs_l=psy-ab.3..0l2j0i22i30l8.9686.9910..10113...0.0..0.146.283.0j2......0....1..gws-wiz.......0i71.6VmfgPxdTCk
https://www.google.gr/search?client=opera&q=One+Net+Business+NGA&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1174849/vodafone-one-net-ousiastika-ofeli-gia-ti-mikri-epixeirisi
https://www.vodafone.gr/business/exypiretisi/vodafone-one-net/

paanos
24-05-19, 23:07
Το σύστημα της Hol είναι φτιαγμένο για οικιακούς πελάτες. Οι εταιρικοί πελάτες είναι στο σύστημα σταθερής της Vodafone και έχουν άλλο My Account. Το 2ο σύστημα είναι για εταιρικά νούμερα και υποστηρίζει δύο+ τηλεφωνικές γραμμές, one net, virtual τηλεφωνικό κέντρο και άλλα που προορίζονται σε επιχειρήσεις.

Atheros
27-05-19, 16:09
Όσοι λήγει η σύμβαση με cyta και θέκετε να ανανεώσετε, προσφέρει double play adsl 24,απεριόριστα σταθερά, 360 λεπτά κινητά και διεθνή σταθερά με 15,55€/μήνα όλα κομπλέ με φπα και φόρους. Τμήμα ανανεώσεων για πρώην cyta πελάτες 2155005998

GregoirX23
27-05-19, 17:25
Όσοι λήγει η σύμβαση με cyta και θέκετε να ανανεώσετε, προσφέρει double play adsl 24,απεριόριστα σταθερά, 360 λεπτά κινητά και διεθνή σταθερά με 15,55€/μήνα όλα κομπλέ με φπα και φόρους. Τμήμα ανανεώσεων για πρώην cyta πελάτες 2155005998

Πάλι σε cyta, γίνεται; Με τον ίδιο εξοπλισμό που έχεις; Δεν τους μεταφέρει σιγά σιγά η βόντα στο δίκτυο της;

Atheros
27-05-19, 18:14
Ναι γίνεται με τον ίδιο εξοπλισμό. Ως vodafone μου μίλησε ο κύριος που απάντησε στις ανανεώσεις. Όλα ωραία! Cyta!! σε φροντίζει ακόμα και αν πουληθεί!!!

GregoirX23
27-05-19, 18:25
Ναι γίνεται με τον ίδιο εξοπλισμό. Ως vodafone μου μίλησε ο κύριος που απάντησε στις ανανεώσεις. Όλα ωραία! Cyta!! σε φροντίζει ακόμα και αν πουληθεί!!!

Μήπως το ξανασκέφτηκαν για να δίνουν voip σε ιδιώτες που το θέλουν και δεν έδινε η βόντα άραγε..;:hmm:

paanos
27-05-19, 21:50
Όχι, θα μεταφερθειτε στην Vodafone στο πακέτο της προσφοράς που έχει 20€ κανονικά με 15,55€. Ίδιος θα μείνει ο εξοπλισμός, ίσως όμως να αλλάξει η τηλεφωνία σας.

GregoirX23
27-05-19, 23:13
Όχι, θα μεταφερθειτε στην Vodafone στο πακέτο της προσφοράς που έχει 20€ κανονικά με 15,55€. Ίδιος θα μείνει ο εξοπλισμός, ίσως όμως να αλλάξει η τηλεφωνία σας.

Η τιμή..:oneup: η έλλειψη δυνατότητας voip..:down:

geopro64
28-05-19, 19:58
Τελικά υπέγραψα στη Vodafone για 50αρι vdsl , με δυο κανάλια φωνής & δυο αριθμούς, απεριόριστα αστικά-υπεραστικα & 400΄προς κινητά (πριν είχα 300΄προς κινητά), σε τιμή τών 26.30 € και νέα 24 μήνη δέσμευση.
Η παλιά τιμή στη cyta ηταν 23 € ,ίδιες παροχές εκτός αυτή τών κινητών που ηταν 300'
Ολα αυτά 7 ολόκληρους μήνες πριν τή λήξη της σύμβασης.
Ο λόγος της βιασύνης ήταν η ανησυχία μήπως μπλεξω ως οικιακός πελάτης με τους δύο τηλεφωνικούς αριθμούς.
Κανονικά μονο ο ΟΤΕ & fothnet δίνουν σε οικιακούς πελάτες.
Ισως ομως αδίκως ανησυχούσα.

GregoirX23
29-05-19, 00:49
Τελικά υπέγραψα στη Vodafone για 50αρι vdsl , με δυο κανάλια φωνής & δυο αριθμούς, απεριόριστα αστικά-υπεραστικα & 400΄προς κινητά (πριν είχα 300΄προς κινητά), σε τιμή τών 26.30 € και νέα 24 μήνη δέσμευση.
Η παλιά τιμή στη cyta ηταν 23 € ,ίδιες παροχές εκτός αυτή τών κινητών που ηταν 300'
Ολα αυτά 7 ολόκληρους μήνες πριν τή λήξη της σύμβασης.
Ο λόγος της βιασύνης ήταν η ανησυχία μήπως μπλεξω ως οικιακός πελάτης με τους δύο τηλεφωνικούς αριθμούς.
Κανονικά μονο ο ΟΤΕ & fothnet δίνουν σε οικιακούς πελάτες.
Ισως ομως αδίκως ανησυχούσα.

Καλά έκανες..
Απλά με παραξένεψε το πακέτο που σου δίνουν καθώς είναι εταιρικό..
Τελικά ποιο ρούτερ θα πάρεις;

geopro64
29-05-19, 10:26
Καλά έκανες..
Απλά με παραξένεψε το πακέτο που σου δίνουν καθώς είναι εταιρικό..
Τελικά ποιο ρούτερ θα πάρεις;

Δεν γνωρίζω ακόμη ποιό μόντεμ θα μου δώσουν.
Τό εταιρικό πακέτο που μου έδωσαν ήταν ένας τρόπος νά μέ κρατήσουν πελάτη.

dimangelid
29-05-19, 13:25
Τελικά υπέγραψα στη Vodafone για 50αρι vdsl , με δυο κανάλια φωνής & δυο αριθμούς, απεριόριστα αστικά-υπεραστικα & 400΄προς κινητά (πριν είχα 300΄προς κινητά), σε τιμή τών 26.30 € και νέα 24 μήνη δέσμευση.
Η παλιά τιμή στη cyta ηταν 23 € ,ίδιες παροχές εκτός αυτή τών κινητών που ηταν 300'
Ολα αυτά 7 ολόκληρους μήνες πριν τή λήξη της σύμβασης.
Ο λόγος της βιασύνης ήταν η ανησυχία μήπως μπλεξω ως οικιακός πελάτης με τους δύο τηλεφωνικούς αριθμούς.
Κανονικά μονο ο ΟΤΕ & fothnet δίνουν σε οικιακούς πελάτες.
Ισως ομως αδίκως ανησυχούσα.

Στον ΟΤΕ τέτοια τιμή για VDSL έως 50mbps, 2 αριθμούς, 2 κανάλια φωνής και τόσα λεπτά σε κινητά, δεν θα έβρισκες.

Εγώ για τις ίδιες παροχές με 120 λεπτά σε κινητά και γραμμή ISDN, δίνω 41,50 τον μήνα, συν άλλο 1,5 περίπου τον μήνα για το MSN

GregoirX23
29-05-19, 14:56
Δεν γνωρίζω ακόμη ποιό μόντεμ θα μου δώσουν.
Τό εταιρικό πακέτο που μου έδωσαν ήταν ένας τρόπος νά μέ κρατήσουν πελάτη.

Άρα τρόποι στη voda για όποιον θέλει voip υπάρχει..και ας είναι πλάγιος..
Αν μου το λέγαν κ εμένα τότε που χάλασα σούπερ deal με καλές παροχές επειδή δεν έδιναν voip..δεν θα είχα φύγει..
Το ότι με έκαναν τότε να παραμείνω με την "δήθεν" υπόσχεση ότι θα μου δώσουν είναι άλλο θέμα..αλλά μασάει η κατσίκα ταραμά;
Κρίμα όμως γιατί παλιά η hol έδινε voip..κ η voda τα έκανε όπως τα βλέπετε..
Anyway..
Το ερώτημα τώρα είναι..τι υπέρ/κατά έχει άραγε ένα εταιρικό πακέτο; :hmm:

- - - Updated - - -


Στον ΟΤΕ τέτοια τιμή για VDSL έως 50mbps, 2 αριθμούς, 2 κανάλια φωνής και τόσα λεπτά σε κινητά, δεν θα έβρισκες.

Εγώ για τις ίδιες παροχές με 120 λεπτά σε κινητά και γραμμή ISDN, δίνω 41,50 τον μήνα, συν άλλο 1,5 περίπου τον μήνα για το MSN

Εσύ πληρώνεις κ λίγο παραπάνω λόγω isdn, voip με 2 γραμμές δεν ξέρω αν θα έφτανε την τιμή του isdn, ίσως..αλλά και πάλι είναι λάθος κατά τη γνώμη μου το ότι χρεώνουν το voip με τιμές pstn/isdn γιατί ο πάροχος έχει μειωμένο κόστος με το voip σε σχέση με τα κλασικά τηλεφωνικά κυκλώματα & τη συντήρηση τους..Έτσι είναι η φύση του voip..αλλά περνάει στον καταναλωτή αυτή η μείωση; Μπάαα...

Πιθανότατα ούτε στη voda..άντε ίσως σε καλύτερη τιμή..το παζάρι εδώ μάλλον γίνεται για μετάβαση συνδρομητών της cyta η για λόγους ανανέωσης...Όχι ότι ο οτε θα έδινε ποτέ τέτοιες τιμές σε ανανέωση..δεν είναι η φιλοσοφία του & ίσως δεν του επιτρέπεται..στον οτε τέτοιες τιμές μάλλον μόνο σε εταιρικά πακέτα..

geopro64
29-05-19, 18:09
Πρός στιγμήν σκέφτηκα νά κινηθώ προς ΟΤΕ μεριά καί νά εξετάσω τό ενδεχόμενο 24αρας από καμπίνα , τό οποίο είναι αξιοπρεπες και μόνο ο ΟΤΕ παρέχει.
Μονομιάς όμως θυμήθηκα ότι πρέπει νά δρομολογώ τις εξερχόμενες κλήσεις μόνο από τόν κεφαλικό αριθμό, και μού έφυγε κάθε διάθεση.

paanos
29-05-19, 19:17
Στα υπέρ έχει το δωρεάν One net, νομίζω έχει hosting και ο λογαριασμός βγαίνει από την Vodafone, ενώ στα οικιακά βγαινει από την Hol.

Edit: επίσης γλιτώνεις το σάπιο h300s αλλά σου δίνουν ένα oxygen, καλύτερο από το h300s αλλά έχει και αυτό θεματακια.

GregoirX23
29-05-19, 22:18
Μονομιάς όμως θυμήθηκα ότι πρέπει νά δρομολογώ τις εξερχόμενες κλήσεις μόνο από τόν κεφαλικό αριθμό, και μού έφυγε κάθε διάθεση.

Γιατί αυτό;:hmm: Λογικά κ ο δεύτερος αριθμός voip θα μπορεί να κάνει εξερχόμενες..η μήπως δεν καλύπτει το πακέτο με τον χρόνο ομιλίας τον 2ο αριθμό;

geopro64
29-05-19, 23:56
Γιατί αυτό;:hmm: Λογικά κ ο δεύτερος αριθμός voip θα μπορεί να κάνει εξερχόμενες..η μήπως δεν καλύπτει το πακέτο με τον χρόνο ομιλίας τον 2ο αριθμό;

Στή λογική τού ΟΤΕ, ο MSN αριθμός δέν εντάσσεται στό πακέτο ομιλίας.
Οπότε ή θά πρέπει να πληρώσεις ξεχωριστά τίς εξερχόμενες ή θά πρέπει νά δρομολογήσεις τίς εξερχόμενες μόνο μέσω κεφαλικού αριθμού .
Αν σού κάνει κάποιος μια αναπάντητη κλήση στον msn καί τόν καλέσεις πίσω, πως θά ξέρει ότι εσύ τον καλείς ;
Θα βλέπει άλλον αριθμό.
Πάνω από 15 χρόνια αντιμετώπιζα αυτό τό πρόβλημα καί ,enough is enough !

dimangelid
30-05-19, 00:27
Άρα τρόποι στη voda για όποιον θέλει voip υπάρχει..και ας είναι πλάγιος..
Αν μου το λέγαν κ εμένα τότε που χάλασα σούπερ deal με καλές παροχές επειδή δεν έδιναν voip..δεν θα είχα φύγει..
Το ότι με έκαναν τότε να παραμείνω με την "δήθεν" υπόσχεση ότι θα μου δώσουν είναι άλλο θέμα..αλλά μασάει η κατσίκα ταραμά;
Κρίμα όμως γιατί παλιά η hol έδινε voip..κ η voda τα έκανε όπως τα βλέπετε..
Anyway..
Το ερώτημα τώρα είναι..τι υπέρ/κατά έχει άραγε ένα εταιρικό πακέτο; :hmm:

- - - Updated - - -



Εσύ πληρώνεις κ λίγο παραπάνω λόγω isdn, voip με 2 γραμμές δεν ξέρω αν θα έφτανε την τιμή του isdn, ίσως..αλλά και πάλι είναι λάθος κατά τη γνώμη μου το ότι χρεώνουν το voip με τιμές pstn/isdn γιατί ο πάροχος έχει μειωμένο κόστος με το voip σε σχέση με τα κλασικά τηλεφωνικά κυκλώματα & τη συντήρηση τους..Έτσι είναι η φύση του voip..αλλά περνάει στον καταναλωτή αυτή η μείωση; Μπάαα...

Πιθανότατα ούτε στη voda..άντε ίσως σε καλύτερη τιμή..το παζάρι εδώ μάλλον γίνεται για μετάβαση συνδρομητών της cyta η για λόγους ανανέωσης...Όχι ότι ο οτε θα έδινε ποτέ τέτοιες τιμές σε ανανέωση..δεν είναι η φιλοσοφία του & ίσως δεν του επιτρέπεται..στον οτε τέτοιες τιμές μάλλον μόνο σε εταιρικά πακέτα..

Στον ΟΤΕ και να δεχόμουν να με γυρίσουν σε VoIP, πάλι τις ίδιες χρεώσεις θα είχα.

Μιλάω πάντα για οικιακό πακέτο.

GregoirX23
30-05-19, 02:17
Στή λογική τού ΟΤΕ, ο MSN αριθμός δέν εντάσσεται στό πακέτο ομιλίας.
Οπότε ή θά πρέπει να πληρώσεις ξεχωριστά τίς εξερχόμενες ή θά πρέπει νά δρομολογήσεις τίς εξερχόμενες μόνο μέσω κεφαλικού αριθμού .
Αν σού κάνει κάποιος μια αναπάντητη κλήση στον msn καί τόν καλέσεις πίσω, πως θά ξέρει ότι εσύ τον καλείς ;
Θα βλέπει άλλον αριθμό.
Πάνω από 15 χρόνια αντιμετώπιζα αυτό τό πρόβλημα καί ,enough is enough !

Με το voip δε νομίζω να έχεις αυτό το θέμα..και εφ'όσον θα είναι κ διαφορετικοί αριθμοί δε θα πιαστεί σαν msn(ορολογία isdn) αλλά σαν δεύτερη voip γραμμή..(2ο sip account)..
Αφού βέβαια το έχεις επιβεβαίωσει κ στην συμφωνία σου για τον 2ο αριθμό κ το ίδιο πακέτο ομιλίας..

- - - Updated - - -


Στον ΟΤΕ και να δεχόμουν να με γυρίσουν σε VoIP, πάλι τις ίδιες χρεώσεις θα είχα.

Μιλάω πάντα για οικιακό πακέτο.

Σε όλους τους παρόχους αυτό που λες...

Το voip που βγαίνει απ΄το ρούτερ στο σπίτι, όπως είπα παραπάνω απ΄τη φύση του έχει χαμηλότερο κόστος για τον πάροχο..έξτρα εξοπλισμός pstn/isdn στα α.κ, συντήρηση, βλάβες κλπ..και βασικά αυτό εννοούσα..
Με μια επιφύλαξη σχετικά με το χαμηλότερο κόστος στο voip μέσω msan που βγαίνει από Α.Κ & περιγράφω παρακάτω..
Τώρα..θα μπορούσαν οι πάροχοι την όποια μείωση στο κόστος τους να τη μεταφέρουν στον συνδρομητή πάγια/κλήσεις..αλλά δεν θα κάτσω να περιμένω αν κ ποτέ γίνει αυτό με κομμένη την ανάσα..όταν μάλιστα έχει κ αλλού πορτοκαλιές..

Να μη ξεχνάμε βέβαια ότι κάθε τεχνολογία isdn/voip έχει της δικές της δυνατότητες & μειονεκτήματα, όπου εκεί μπορεί να εξηγηθούν οι αυξημένες χρεώσεις (isdn/pstn)..Το voip μπορεί να έχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας κ διάφορα άλλα τύπου με κωδικούς voip παίρνω το σταθερό μου στο κινητό μαζί μου, το isdn όμως έχει μεγαλύτερη σταθερότητα διότι δεν περνάει μέσω ίντερνετ και διάφορα άλλα κόλπα τύπου τηλ.κέντρου..Για το pstn δεν θα πω κάτι..

Τέλος το θέμα δεν είναι αν δέχεσαι να στο κάνουν voip η όχι..αφού όλα σιγά σιγά θα γίνουν έτσι..υπάρχει ευρωπαϊκή οδηγία..όχι νόμος νομίζω..
Η μόνη διαφορά θα είναι η εξής...η θα έχεις το γνωστό voip σπίτι σου, που θα βγαίνει απ΄το ρούτερ..Η μάντεψε..θα έχεις πάλι voip το οποίο θα βγαίνει από msan(dslam) μέσω pstn emulation στο αστικό κέντρο και θα έρχεται σπίτι σου σαν pstn όπως ακριβώς τώρα..στο τελευταίο ούτε που θα το καταλάβεις αν δεν είσαι ψαγμένος..
Αυτό το τελευταίο θα το κάνουν πιστεύω π.χ σε ηλικιωμένους κ όσους δεν έχουν πακέτο ίντερνετ για να μη στέλνουν ρούτερ..
Γιατί είχε ειπωθεί ότι παρά ταύτα θα στέλνουν ρούτερ θα παίρνεις ip αλλά μόνο για voip τηλεφωνία και δεν θα σου δίνουν κωδικούς για ίντερνετ..αυτό το τελευταίο δεν το νομίζω..Αλλά...ποτέ μη λες ποτέ..

dimangelid
30-05-19, 02:22
Με το voip δε νομίζω να έχεις αυτό το θέμα..και εφ'όσον θα είναι κ διαφορετικοί αριθμοί δε θα πιαστεί σαν msn(ορολογία isdn) αλλά σαν δεύτερη voip γραμμή..(2ο sip account)..
Αφού βέβαια το έχεις επιβεβαίωσει κ στην συμφωνία σου για τον 2ο αριθμό κ το ίδιο πακέτο ομιλίας..

- - - Updated - - -



Σε όλους τους παρόχους αυτό...
Γιατί είπα τα παραπάνω περί χαμηλότερου κόστους του voip στον πάροχο;

Τέλος το θέμα δεν είναι αν δέχεσαι να στο κάνουν voip η όχι..αφού όλα σιγά σιγά θα γίνουν έτσι..
Η μόνη διαφορά θα είναι η εξής...η θα έχεις το γνωστό voip σπίτι σου, που θα βγαίνει απ΄το ρούτερ..Η μάντεψε..θα έχεις πάλι voip το οποίο θα βγαίνει από msan μέσω pstn emulation στο αστικό κέντρο και θα έρχεται σπίτι σου σαν pstn όπως τώρα..στο τελευταίο ούτε που θα το καταλάβεις αν δεν είσαι ψαγμένος..

MSAN ISDN είναι η γραμμή μου και το έκαναν μετά από πολύ πίεση.

GregoirX23
30-05-19, 03:12
MSAN ISDN είναι η γραμμή μου και το έκαναν μετά από πολύ πίεση.

Έχω γράψει κ άλλα επάνω..λολ:p σεντόνι..

Εγώ μίλαγα περισσότερο για msan pstn..τώρα αν δίνει κ isdn το msan μέσω κάρτας, είναι άλλο θέμα..καλή φάση..
Θα πρέπει να εξεταστεί ποια η διαφορά με το ατόφιο isdn..
Το msan btw απ'ότι ξέρω είναι τύπος dslam με τη μόνη διαφορά ότι βγάζει κ τηλεφωνία pstn & isdn τώρα; :hmm:
Το απλό dslam δεν το έκανε αυτό..

Και εδώ τώρα, μέσα μου έχω μία απορία..είναι το isdn που παίρνεις ατόφιο Η emulated..
Διάβαζα εδώ (https://www.cisco.com/c/en/us/support/docs/voice/digital-ccs/64811-isdn-tdm-switch.html) κάτι για tdm isdn και ψιλό κατάλαβα ότι το tdm isdn που βγάζει το msan, περνάει σε κάποιο σημείο του (backbone παρόχου; ) σε voip..:hmm:

Υπάρχει το ενδεχόμενο να είσαι σε msan αλλά η τηλεφωνία isdn να βγαίνει ακόμα από κλασικό κέντρο isdn..;
Anyone να μου λύσει την απορία?:rolleyes:

Netmod έχεις, της siemens το santis Η elcon πως το λένε..;

Βρήκα βέβαια κ αυτό..https://www.adslgr.com/forum/threads/1093582-MSAN-Voip

Άσχετο..
Για την συνοπτική κλήση που λέει στο άλλο τόπικ, μου θυμίζει λίγο το ring group στο voip που χτυπάνε όλες οι συσκευές σε όλα τα sip account..

Και επειδή το έψαξα λίγο με τα dslam...
ISAM & ASAM.
Αυτό το τελευταίο μάλλον έχει να κάνει με τις ονομασίες που δίνει στα dslams της η συγκεκριμένη εταιρία..
https://www.scribd.com/document/276984153/Alcatel-Lucent-DSL-ISAM-Family
https://www.gpforums.co.nz/threads/281037-ISAM-vs-ASAM
https://forums.whirlpool.net.au/archive/571229
https://www.geekzone.co.nz/forums.asp?forumid=49&topicid=220283&page_no=2
https://mybroadband.co.za/forum/threads/telkom-terminology.636072/

Υπάρχει κ η λύση voip-isdn μέσω fritz που έχω διαβάσει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα πιστεύω..πάει..μας έχουν τρελάνει με όλα αυτά..:blink:

georgep138
30-05-19, 06:03
Τελικά υπέγραψα στη Vodafone για 50αρι vdsl , με δυο κανάλια φωνής & δυο αριθμούς, απεριόριστα αστικά-υπεραστικα & 400΄προς κινητά (πριν είχα 300΄προς κινητά), σε τιμή τών 26.30 € και νέα 24 μήνη δέσμευση.
Η παλιά τιμή στη cyta ηταν 23 € ,ίδιες παροχές εκτός αυτή τών κινητών που ηταν 300'
Ολα αυτά 7 ολόκληρους μήνες πριν τή λήξη της σύμβασης.
Ο λόγος της βιασύνης ήταν η ανησυχία μήπως μπλεξω ως οικιακός πελάτης με τους δύο τηλεφωνικούς αριθμούς.
Κανονικά μονο ο ΟΤΕ & fothnet δίνουν σε οικιακούς πελάτες.
Ισως ομως αδίκως ανησυχούσα.
Τα απεριόριστα αστικά-υπεραστικά & 400΄προς κινητά ισχύουν και για τους δύο αριθμούς ?
Ανεξάρτητα από ποιόν αριθμό, βγαίνουν οι εξερχόμενες ?

geopro64
30-05-19, 09:31
Τα απεριόριστα αστικά-υπεραστικά & 400΄προς κινητά ισχύουν και για τους δύο αριθμούς ?
Ανεξάρτητα από ποιόν αριθμό, βγαίνουν οι εξερχόμενες ?

Ναι, τό πακέτο ομιλίας θά ισχύει καί για τούς δύο αριθμούς, γιά τίς κλήσεις προς κινητά ο χρόνος απλώς επιμερίζεται.
Η μή ένταξη τών MSN αριθμών ( ή όπως αλλιώς λέγονται) στό πακέτο ομιλίας αφορά μόνον τον ΟΤΕ.
Σε καμμία εταιρία καί ουδέποτε ever αυτό αποτέλεσε πρόβλημα πλήν του ΟΤΕ.
Παραθέτω τούς όρους του ΟΤΕ επ αυτού:

" Στις Τηλεφωνικές Γραμμές με 2 κανάλια φωνής (Ευρυζωνική ή ISDN BRA) με MSN αριθμούς, το παρόν Πρόγραμμα καλύπτει την κίνηση του κεφαλικού αριθμού. Σε περίπτωση που ο Πελάτης επιθυμεί να εντάξει την κίνηση του MSN στο Πρόγραμμα, θα πρέπει να ορίσει η κίνηση του MSN να διέρχεται από τον κεφαλικό αριθμό της Τηλεφωνικής Γραμμής."

dimangelid
30-05-19, 12:17
Έχω γράψει κ άλλα επάνω..λολ:p σεντόνι..

Εγώ μίλαγα περισσότερο για msan pstn..τώρα αν δίνει κ isdn το msan μέσω κάρτας, είναι άλλο θέμα..καλή φάση..
Θα πρέπει να εξεταστεί ποια η διαφορά με το ατόφιο isdn..
Το msan btw απ'ότι ξέρω είναι τύπος dslam με τη μόνη διαφορά ότι βγάζει κ τηλεφωνία pstn & isdn τώρα; :hmm:
Το απλό dslam δεν το έκανε αυτό..

Και εδώ τώρα, μέσα μου έχω μία απορία..είναι το isdn που παίρνεις ατόφιο Η emulated..
Διάβαζα εδώ (https://www.cisco.com/c/en/us/support/docs/voice/digital-ccs/64811-isdn-tdm-switch.html) κάτι για tdm isdn και ψιλό κατάλαβα ότι το tdm isdn που βγάζει το msan, περνάει σε κάποιο σημείο του (backbone παρόχου; ) σε voip..:hmm:

Υπάρχει το ενδεχόμενο να είσαι σε msan αλλά η τηλεφωνία isdn να βγαίνει ακόμα από κλασικό κέντρο isdn..;
Anyone να μου λύσει την απορία?:rolleyes:

Netmod έχεις, της siemens το santis Η elcon πως το λένε..;

Βρήκα βέβαια κ αυτό..https://www.adslgr.com/forum/threads/1093582-MSAN-Voip

Άσχετο..
Για την συνοπτική κλήση που λέει στο άλλο τόπικ, μου θυμίζει λίγο το ring group στο voip που χτυπάνε όλες οι συσκευές σε όλα τα sip account..

Και επειδή το έψαξα λίγο με τα dslam...
ISAM & ASAM.
Αυτό το τελευταίο μάλλον έχει να κάνει με τις ονομασίες που δίνει στα dslams της η συγκεκριμένη εταιρία..
https://www.scribd.com/document/276984153/Alcatel-Lucent-DSL-ISAM-Family
https://www.gpforums.co.nz/threads/281037-ISAM-vs-ASAM
https://forums.whirlpool.net.au/archive/571229
https://www.geekzone.co.nz/forums.asp?forumid=49&topicid=220283&page_no=2
https://mybroadband.co.za/forum/threads/telkom-terminology.636072/

Υπάρχει κ η λύση voip-isdn μέσω fritz που έχω διαβάσει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα πιστεύω..πάει..μας έχουν τρελάνει με όλα αυτά..:blink:

Οι κάρτες MSAN κάνουν register στον ims server του ΟΤΕ και σε εσένα φέρνουν είτε PSTN, είτε ISDN. Άρα από τον ΟΤΕ προς τα εσένα η τηλεφωνία έρχεται όπως ήταν και πριν και στο δίκτυο του ΟΤΕ είναι όλο VoIP. Για τον πελάτη δεν έχει καμία διαφορά με το ISDN που είχε με το κλασσικό ψηφιακό κέντρο.

Το ψηφιακό κέντρο στην περιοχή μου έχει κλείσει, οπότε η τηλεφωνία είτε είναι MSAN, είτε VoIP ;)

Έχω το Intracom Netmod που είχα και πριν μου το κάνουν MSAN, δες το συννημένο ;) ;) Έχω βέβαια καβάτζα και άλλα 2 netmod και ένα Santis, οπότε αν καεί το βγάζω και βάζω ένα από τα άλλα :p

Όπως λειτουργούσε η ISDN μου πριν το MSAN, έτσι λειτουργεί και τώρα. Η μόνη διαφορά είναι ότι η πληροφορία σε ποιο MSN σε έχουν καλέσει έρχεται με 0030 (πριν μου ερχόταν 210xxxxxxx και τώρα 0030210xxxxxxx), οπότε σε όσους έχουν ISDN τηλεφωνικά κέντρα μπορεί να χρειαστεί αλλαγή στον προγραμματισμό για να δουλέψουν οι εισερχόμενες κλήσεις. Στον Asterisk μου πχ χρειάστηκε. Στην αναγνώριση κλήσης το νούμερο φαίνεται κανονικά χωρίς 0030. Α και για όσους έχουν καλό αυτί, έχει αλλάξει ο τόνος κλήσης :p

Επίσης πριν το MSAN αν ήταν ελεύθερα και τα δυο κανάλια της ISDN, άνοιγε πάντα το πρώτο σε μια κλήση. Τώρα ανοίγει μια το δεύτερο και μια το πρώτο. Δεν επηρεάζει σε κάτι αυτό.

204078

sakisvele
30-05-19, 18:08
204089 καποιος να μας πει το τηλεφωνο που επικοινωνησες ..
να παρω και εγω..

GregoirX23
31-05-19, 02:12
Οι κάρτες MSAN κάνουν register στον ims server του ΟΤΕ και σε εσένα φέρνουν είτε PSTN, είτε ISDN. Άρα από τον ΟΤΕ προς τα εσένα η τηλεφωνία έρχεται όπως ήταν και πριν και στο δίκτυο του ΟΤΕ είναι όλο VoIP. Για τον πελάτη δεν έχει καμία διαφορά με το ISDN που είχε με το κλασσικό ψηφιακό κέντρο.

Το ψηφιακό κέντρο στην περιοχή μου έχει κλείσει, οπότε η τηλεφωνία είτε είναι MSAN, είτε VoIP ;)

Έχω το Intracom Netmod που είχα και πριν μου το κάνουν MSAN, δες το συννημένο ;) ;) Έχω βέβαια καβάτζα και άλλα 2 netmod και ένα Santis, οπότε αν καεί το βγάζω και βάζω ένα από τα άλλα :p

Όπως λειτουργούσε η ISDN μου πριν το MSAN, έτσι λειτουργεί και τώρα. Η μόνη διαφορά είναι ότι η πληροφορία σε ποιο MSN σε έχουν καλέσει έρχεται με 0030 (πριν μου ερχόταν 210xxxxxxx και τώρα 0030210xxxxxxx), οπότε σε όσους έχουν ISDN τηλεφωνικά κέντρα μπορεί να χρειαστεί αλλαγή στον προγραμματισμό για να δουλέψουν οι εισερχόμενες κλήσεις. Στον Asterisk μου πχ χρειάστηκε. Στην αναγνώριση κλήσης το νούμερο φαίνεται κανονικά χωρίς 0030. Α και για όσους έχουν καλό αυτί, έχει αλλάξει ο τόνος κλήσης :p

Επίσης πριν το MSAN αν ήταν ελεύθερα και τα δυο κανάλια της ISDN, άνοιγε πάντα το πρώτο σε μια κλήση. Τώρα ανοίγει μια το δεύτερο και μια το πρώτο. Δεν επηρεάζει σε κάτι αυτό.

204078

Αχ αθάνατο netmod..πλάκα πλάκα απ τα καλύτερα του είδους του..:respekt:, όχι ότι δεν είχε κ μερικά bug...περισσότερο στο software.
Παλιά που είχα isdn το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα το πέρασα με την προηγούμενη (https://67.img.avito.st/640x480/4854778167.jpg)έκδοση..μετά όταν την άκουσε μου έφεραν το santis αλλά δεν το ήθελα κ μου έδωσαν πάλι netmod το πιο νέο..αυτό που έχεις.., έχω κ εγώ καβάτζα κανα δύο νομίζω..δεν ξέρω αν λειτουργούν κ τα 2 βέβαια..
Αυτά είναι τα καλά που θυμάμαι..:oneup:, δεν θέλω να θυμάμαι χρεώσεις επακ χ2 κανάλια προ εποχής adsl384+...:down:
Καταλαβαίνεις καθόλου το voip στη γραμμή; Λογικά όχι ε;
Οι λειτουργίες του netmod παίζουν όλες κανονικά;
Το λαμπάκι link σου κλείνει ποτέ; εμένα συνήθως μετά τη χρήση του τηλεφώνου έσβηνε (μόνο αυτό) σαν σε sleep/standby mode.
Ο τόνος κλήσης στον οτε αλλάζει κ με την εκτροπή..

dimangelid
31-05-19, 13:09
Αχ αθάνατο netmod..πλάκα πλάκα απ τα καλύτερα του είδους του..:respekt:, όχι ότι δεν είχε κ μερικά bug...περισσότερο στο software.
Παλιά που είχα isdn το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα το πέρασα με την προηγούμενη (https://67.img.avito.st/640x480/4854778167.jpg)έκδοση..μετά όταν την άκουσε μου έφεραν το santis αλλά δεν το ήθελα κ μου έδωσαν πάλι netmod το πιο νέο..αυτό που έχεις.., έχω κ εγώ καβάτζα κανα δύο νομίζω..δεν ξέρω αν λειτουργούν κ τα 2 βέβαια..
Αυτά είναι τα καλά που θυμάμαι..:oneup:, δεν θέλω να θυμάμαι χρεώσεις επακ χ2 κανάλια προ εποχής adsl384+...:down:
Καταλαβαίνεις καθόλου το voip στη γραμμή; Λογικά όχι ε;
Οι λειτουργίες του netmod παίζουν όλες κανονικά;
Το λαμπάκι link σου κλείνει ποτέ; εμένα συνήθως μετά τη χρήση του τηλεφώνου έσβηνε (μόνο αυτό) σαν σε sleep/standby mode.
Ο τόνος κλήσης στον οτε αλλάζει κ με την εκτροπή..

Και εγώ το παλιό Netmod είχα και το έκαψε κεραυνός μετά από 16-17 χρόνια.

Δεν καταλαβαίνεις απολύτως καμία διαφορά στην γραμμή και δουλεύουν όλα όπως πριν.

geopro64
31-05-19, 16:32
Πραγματικά καλή τεχνολογία το ISDN.
Εχω κρατήσει και εγώ (για πάν ενδεχόμενο) netmod & santis.
Μέχρι και γραμματόσημο έχει γίνει το ISDN.

GregoirX23
31-05-19, 18:22
Πραγματικά καλή τεχνολογία το ISDN.
Εχω κρατήσει και εγώ (για πάν ενδεχόμενο) netmod & santis.
Μέχρι και γραμματόσημο έχει γίνει το ISDN.
https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=204132&stc=1&thumb=1&d=1559309513 (https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=204132&d=1559309513)


Καλό το γραμματόσημο..:oneup:
Αλλά αυτή η μίζενς κ σια μέχρι κ στα γραμματόσημα διαφήμιζε εξοπλισμό; :what::p

Godian
02-06-19, 22:34
Σήμερα είδα αναπάντητη στο σταθερό. Δε το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ. Ότι με πήραν από vodafone τη Παρασκευή το πρωί 12 παρά. Λέτε να είναι για νέο συμβόλαιο να θέλουν και εμένα να με κάνουν Vodafone από πρώην cyta;;

Τον Οκτώβριο έκανα ανανέωση στα 15.30€

to Pontiki
02-06-19, 23:43
Σήμερα είδα αναπάντητη στο σταθερό. Δε το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ. Ότι με πήραν από vodafone τη Παρασκευή το πρωί 12 παρά. Λέτε να είναι για νέο συμβόλαιο να θέλουν και εμένα να με κάνουν Vodafone από πρώην cyta;;

Τον Οκτώβριο έκανα ανανέωση στα 15.30€

Ίσως άνοιξαν οι νέες καμπίνες στην περιοχή σου και θέλουν να σε κάνουν Vodafone με το δέλεαρ των υψηλότερων ταχυτήτων!

Godian
03-06-19, 07:39
Ίσως άνοιξαν οι νέες καμπίνες στην περιοχή σου και θέλουν να σε κάνουν Vodafone με το δέλεαρ των υψηλότερων ταχυτήτων!

Καμπίνες έχει αλλά δε νομίζω να άνοιξαν. Γιατί κοίταξα στο site της wind,γιατί wind γράφουν οι καμπίνες αλλά τίποτα. Πάντως και ρεύμα τράβηξαν

geopro64
08-06-19, 10:48
Παρέλαβα το μόντεμ ZTE ZXHN H267A πριν από δύο ημέρες.
Σήμερα νωρίς τό πρωί σταμάτησαν οι υπηρεσίες τηλεφώνου & internet να λειτουργούν χωρίς προειδοποίηση.

Αφού έπρεπε νά εξιστορίσω το story σέ πέντε διαφορετικά άτομα στην εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone επιβεβαιώθηκε ότι όντως η διακοπή υπηρεσιών σχετίζεται μέ τη μετάβαση στή Vodafone.

Για να δούμε και τή Vodafone.

MitsosDaBest13
08-06-19, 12:31
Παρέλαβα το μόντεμ ZTE ZXHN H267A πριν από δύο ημέρες.
Σήμερα νωρίς τό πρωί σταμάτησαν οι υπηρεσίες τηλεφώνου & internet να λειτουργούν χωρίς προειδοποίηση.

Αφού έπρεπε νά εξιστορίσω το story σέ πέντε διαφορετικά άτομα στην εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone επιβεβαιώθηκε ότι όντως η διακοπή υπηρεσιών σχετίζεται μέ τη μετάβαση στή Vodafone.

Για να δούμε και τή Vodafone.

Περίεργο που δε σου έδωσαν ημερομηνία ενεργοποίησης. Ίσως επειδή η αλλαγή θεωρείται "εσωτερική" και όχι φορητότητα από άλλο πάροχο...

Η εξυπηρέτηση της Vodafone είναι για τα μπάζα, αλλά τουλάχιστον πήρες καλό ρούτερ (όχι το σκουπίδι H300S) και καλή τιμή. :p

geopro64
08-06-19, 15:56
Περίεργο που δε σου έδωσαν ημερομηνία ενεργοποίησης. Ίσως επειδή η αλλαγή θεωρείται "εσωτερική" και όχι φορητότητα από άλλο πάροχο...

Η εξυπηρέτηση της Vodafone είναι για τα μπάζα, αλλά τουλάχιστον πήρες καλό ρούτερ (όχι το σκουπίδι H300S) και καλή τιμή. :p

Παρά τις επανειλημμένες κλήσεις μου κανείς από voda δεν με κάλεσε.
Έβαλα τον εξοπλισμό και τα στοιχεία είναι φυσιολογικά.
Οι τηλεφωνικοί αριθμοί είναι unregistered ακόμα.
Όντως η εξυπηρέτηση είναι μέχρι στιγμής ανεπαρκής.
Πρέπει να μιλήσεις με πέντε άτομα στη σειρά και στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

204330

- - - Updated - - -

Δεν ξεκινήσαμε καλά ...
Εκτός του ότι δεν υπήρξε κατά οιονδήποτε τρόπο ενημέρωση για την ημερομηνία ενεργοποίησης ,
η διαδικασία έμεινε ημιτελής και δεν έχω τηλεφωνία.
Απλά δεν ολοκληρώθηκε η φορητοτητα και οι αριθμοί είναι unregistered .
Μετά από αλλεπάλληλες (δικές μου) προσπάθειες να τους καλέσω μου δήλωσαν ότι θα το δούνε από Δευτέρα και βλέπουμε...

sakisvele
09-06-19, 12:30
Σε ευχαριστώ ..για την ενημέρωση που μου δίνεις
Respect!!

GregoirX23
10-06-19, 05:12
Παρά τις επανειλημμένες κλήσεις μου κανείς από voda δεν με κάλεσε.
Έβαλα τον εξοπλισμό και τα στοιχεία είναι φυσιολογικά.
Οι τηλεφωνικοί αριθμοί είναι unregistered ακόμα.
Όντως η εξυπηρέτηση είναι μέχρι στιγμής ανεπαρκής.
Πρέπει να μιλήσεις με πέντε άτομα στη σειρά και στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

204330

- - - Updated - - -

Δεν ξεκινήσαμε καλά ...
Εκτός του ότι δεν υπήρξε κατά οιονδήποτε τρόπο ενημέρωση για την ημερομηνία ενεργοποίησης ,
η διαδικασία έμεινε ημιτελής και δεν έχω τηλεφωνία.
Απλά δεν ολοκληρώθηκε η φορητοτητα και οι αριθμοί είναι unregistered .
Μετά από αλλεπάλληλες (δικές μου) προσπάθειες να τους καλέσω μου δήλωσαν ότι θα το δούνε από Δευτέρα και βλέπουμε...

Υπέροχα..χωρίς τηλέφωνο..δωρεάν εκτροπή σε κινητό σου έκαναν για τις εισερχόμενες;
Τώρα αν θες να πάρεις εσύ κάπου εξερχόμενη..απλά..:down:
Μιας κ το πακέτο φαίνεται bussiness, εσύ που παίρνεις κ μιλάς; Κανονικά σαν ιδιώτης;
Τους τηλεφωνικούς αριθμούς κλπ στοιχεία τους τράβηξε το ρούτερ μόνο του;
Τα στατιστικά πολύ καλά btw ..

NexTiN
10-06-19, 08:37
Ίσως επειδή η αλλαγή θεωρείται "εσωτερική" και όχι φορητότητα από άλλο πάροχο...

Κανονική φορητότητα γίνεται. Δεν υπάρχει “εσωτερική” αλλαγή. Oι εταιρείες είναι ακόμη ανεξάρτητες σε επίπεδο συστημάτων / κυκλωμάτων...

geopro64
10-06-19, 09:48
Υπέροχα..χωρίς τηλέφωνο..δωρεάν εκτροπή σε κινητό σου έκαναν για τις εισερχόμενες;
Τώρα αν θες να πάρεις εσύ κάπου εξερχόμενη..απλά..:down:
Μιας κ το πακέτο φαίνεται bussiness, εσύ που παίρνεις κ μιλάς; Κανονικά σαν ιδιώτης;
Τους τηλεφωνικούς αριθμούς κλπ στοιχεία τους τράβηξε το ρούτερ μόνο του;
Τα στατιστικά πολύ καλά btw ..

Καμία εκτροπή σέ κινητό , ούτε κάν γιά τίς εισερχόμενες.
Μου λένε ότι δέν είναι εφικτό λόγω του ότι οι τηλεφωνικοί μου αριθμοί είναι ακόμη στον "αέρα".
Η επικοινωνία μαζί τους είναι μία πονεμένη ιστορία από μόνη της...
Γίνεται πάντα μέ δική μου πρωτοβουλία , δέν μέ καλεί ουδείς.
Τους καλώ στό 13840 ,τμήμα τεχνικής υποστήριξης , δωρεάν από κινητό οποιοδήποτε δικτύου.
Δεν το βρήκα καί μέ τή "πρώτη" αυτό το νούμερο λόγω του ότι δέν ήμουν ποτέ πελάτης Vodafone

- - - Updated - - -


Κανονική φορητότητα γίνεται. Δεν υπάρχει “εσωτερική” αλλαγή. Oι εταιρείες είναι ακόμη ανεξάρτητες σε επίπεδο συστημάτων / κυκλωμάτων...

Ισχύει αυτό.

Τό κακό είναι ότι δεν μπορώ νά μιλήσω μέ cyta για να κάνω τό οτιδήποτε.
Δεν έχω βρει τρόπο νά επικοινώνησω μέ cyta.
Καλώντας 13811 (cyta) , πάλι Vodafone βγαίνει.

jkoukos
10-06-19, 10:07
Σε όλες τις εταιρείες τα στοιχεία επικοινωνίας υπάρχουν σε παρόμοια θέση. Κάτω χαμηλά στην αρχική σελίδα υπάρχει σχετικός σύνδεσμος "Επικοινωνία".
Στη Vodafone σε βγάζει σε άλλη σελίδα όπου επιλέγεις "Τηλεφωνική επικοινωνία" και καταλήγεις εδώ (https://www.vodafone.gr/epikoinonia/).
Ειδικά για τους πρώην πελάτες της Cyta, στο πάνω μέρος της αρχικής σελίδας έχει σύνδεσμο "Πρώην πελάτες Cyta" και σε βγάζει εδώ (https://www.vodafone.gr/exypiretisicytahellas/) όπου έχει πληροφορίες επικοινωνίας.

geopro64
10-06-19, 10:18
Σε όλες τις εταιρείες τα στοιχεία επικοινωνίας υπάρχουν σε παρόμοια θέση. Κάτω χαμηλά στην αρχική σελίδα υπάρχει σχετικός σύνδεσμος "Επικοινωνία".
Στη Vodafone σε βγάζει σε άλλη σελίδα όπου επιλέγεις "Τηλεφωνική επικοινωνία" και καταλήγεις εδώ (https://www.vodafone.gr/epikoinonia/).
Ειδικά για τους πρώην πελάτες της Cyta, στο πάνω μέρος της αρχικής σελίδας έχει σύνδεσμο "Πρώην πελάτες Cyta" και σε βγάζει εδώ (https://www.vodafone.gr/exypiretisicytahellas/) όπου έχει πληροφορίες επικοινωνίας.

Ευχαριστώ για τίς "οδηγίες προς ναυτιλλομένους" , αλλά όλα αυτά τά δοκίμασα (συμπεριλαμβανόμενου και του live chat)
Η επικοινωνία μαζί τους είναι προβληματική. Δέν είναι ποιοτική.

Μόλις τώρα έλαβα ένα email το οποίο με πληροφορεί ότι η ενεργοποίηση θα "λάβει χώρα" στις 7/6 !!!
Καφενείο η voda ή μήπως είμαι υπερβολικός ;
204362

@ ADSLgr.com All rights reserved.