PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118

manospcistas
07-02-20, 21:30
Είναι ακριβώς απέναντι, δε νομίζω η καλωδιακή απόσταση να είναι πάνω από 70-80 μέτρα αν υπολογίσουμε καφάο και προέκταση από είσοδο, αλλά πιστεύω πως σίγουρα μετράει λάθος :p

sweet dreams
07-02-20, 21:39
Είναι ακριβώς απέναντι, δε νομίζω η καλωδιακή απόσταση να είναι πάνω από 70-80 μέτρα αν υπολογίσουμε καφάο και προέκταση από είσοδο, αλλά πιστεύω πως σίγουρα μετράει λάθος :p

Αν είναι τόσο μακριά τότε είναι λάθος, σε φίλο που είναι ακριβώς απέναντι από μικρό δρόμο(6 μέτρα) και με τον κατανεμητή πάνω στον τοίχο του και ισόγειο(3~4 μέτρα από το δικό του πεζοδρόμιο μέχρι τον κατανεμητή και άλλα 6 μέτρα να πάει στην πρίζα) δείχνει 0.6 σε 100αρα.

GregoirX23
07-02-20, 21:57
Επειδή το έχω δει από κοντά, οι περισσότεροι πελάτες σε Alcatel ακόμη και με default 9dB SNR πήρανε 1Mbit - 2Mbit πάνω. Και δουλεύουν κανονικά και με 6dB απλά θα στο βάλουν πιο δύσκολα...

Στην αλλαγή αυτή πάντως, κ για την υψηλότερη ταχύτητα στο adsl, θεωρώ ότι δεν έπαιξε ρόλο ούτε το dslam της βόδα, ούτε το προφίλ θα έλεγα, απλά μάλλον η γραμμή αυτή είναι κοντά στο dslam και σε αραιοκατοικημένη περιοχή.. Δλδ λιγότερο crosstalk.. Ήδη έδειχνε καλά κ σε vdsl.. Και γενικά όπως ανέφερα και πριν τα dslam με globespan & infineon chipset κλειδώνουν λίγο ψηλότερα από τα broadcom π.χ.. Αναφέρομαι στο chipset της κάρτας περισσότερο και όχι στον κατασκευαστή του dslam..


Downstream Attenuation [0];; μέσα στο σπίτι είναι η καμπίνα;;

Ας τεστάρει κ με άλλο ρούτερ αν έχει, να δούμε.. Για επαλήθευση..

- - - Updated - - -


Μέχρι τώρα στην περιοχή υπήρχε το DSLAM της Cyta, το οποίο από το 2012 είχε VDSL κάρτες και μου έδινε 50Mbps down / 10Mbps up.

Ενόψει της ενοποίησης της με τη Vodafone, ήρθαν σήμερα για να αλλάξουν το DSLAM και να περάσει πλέον η περιοχή στο δίκτυο της Vodafone.

Για λόγο που κανείς δεν έχει καταλάβει, το νέο DSLAM παρέχει μόνο ADSL, οπότε και μας υποβάθμισαν στα 24Mbps.

Αν θες παραπάνω up ~2Μ, ζήτα annex-m, δίνουν δωρεάν..ελπίζω ακόμα, έχεις καλές πιθανότητες μιας κ δεν έχεις μεγάλο attenuation, αλλά να ξέρεις θα πέσει το down κανα 2-3Μ.. Για να το αντισταθμίσεις αυτό, πες να σου αφήσουν ενεργές κ τις 2 επιλογές για annex-a 24/1 κ για το annex-m 24/2, για να μπορείς να επιλέγεις μεγαλύτερο up η down όποτε θες και αν γίνεται να αφήσουν κ τα 2 ενεργά.. Και πάντα με snr6 σε περίπτωση που με τις αλλαγές στα προφίλ τύχει να ανέβει.. Για δοκίμασε το αν θες..

MitsosDaBest13
08-02-20, 00:08
Μέχρι τώρα στην περιοχή υπήρχε το DSLAM της Cyta, το οποίο από το 2012 είχε VDSL κάρτες και μου έδινε 50Mbps down / 10Mbps up.

Ενόψει της ενοποίησης της με τη Vodafone, ήρθαν σήμερα για να αλλάξουν το DSLAM και να περάσει πλέον η περιοχή στο δίκτυο της Vodafone.

Για λόγο που κανείς δεν έχει καταλάβει, το νέο DSLAM παρέχει μόνο ADSL, οπότε και μας υποβάθμισαν στα 24Mbps.

Τώρα διάβασα προηγούμενα μηνύματά σου. Ο συγχρονισμός του ADSL παραπέμπει σε καμπίνα, από πριν που το κοίταζα (εκτός κι αν μένεις μέσα σε Αστικό Κέντρο. :p ) γι' αυτό έλεγα περίμενε μήπως σου αλλάξουν το προφίλ. Απαράδεκτο πάντως να μην μπορεί να δώσει VDSL η Vodafone...

GregoirX23
08-02-20, 00:31
Τώρα διάβασα προηγούμενα μηνύματά σου. Ο συγχρονισμός του ADSL παραπέμπει σε καμπίνα, από πριν που το κοίταζα (εκτός κι αν μένεις μέσα σε Αστικό Κέντρο. :p ) γι' αυτό έλεγα περίμενε μήπως σου αλλάξουν το προφίλ. Απαράδεκτο πάντως να μην μπορεί να δώσει VDSL η Vodafone...

Σε κάθε περίπτωση, θα βλέπαμε αν του έχουν αλλάξει τη πόρτα η απλά προφίλ, αν στα στατιστικά φαινόταν ο vendor.. Αν δεν ήταν ο ίδιος vendor πάλι βέβαια.. Που είναι εκείνες οι εποχές που με το dmt έβλεπες μέχρι κ το fw που φόραγε η κάρτα.. Τώρα αρχίζουν και τα κρύβουν όλα..

manospcistas
08-02-20, 00:36
Είναι Α/Κ με συνεγκατάσταση, πραγματικά είμαι απέναντι, και υποψιάζομαι ότι ξηλώσαν όλο το DSLAM και σίγουρα μπήκαν διαφορετικά μηχανήματα
Σίγουρα όμως και λόγω επαρχίας δεν έχει και τον τρομερό όγκο γραμμών

GregoirX23
08-02-20, 00:43
Είναι Α/Κ με συνεγκατάσταση, πραγματικά είμαι απέναντι, και υποψιάζομαι ότι ξηλώσαν όλο το DSLAM και σίγουρα μπήκαν διαφορετικά μηχανήματα
Σίγουρα όμως και λόγω επαρχίας δεν έχει και τον τρομερό όγκο γραμμών

Άλλο ρούτερ για μετρήσεις παίζει η μπα;
Το annex-m θα το ψάξεις; Τι λες;

costa
08-02-20, 12:50
εγω ειμαι 60 μετρα σε ευθεία γραμμη, απο το κουτι του ΟΤΕ σε αραιοκατοικημενη περιοχη, τωρα παιρνω 15mbps , ελεγα να παω σε vdsl30 αν μου εκαναν καλη τιμη, αλλα αν πιάσω με την αλλαγη τα 20+ θα ειμαι μια χαρα, ίδωμεν.

GregoirX23
08-02-20, 13:10
εγω ειμαι 60 μετρα σε ευθεία γραμμη, απο το κουτι του ΟΤΕ σε αραιοκατοικημενη περιοχη, τωρα παιρνω 15mbps , ελεγα να παω σε vdsl30 αν μου εκαναν καλη τιμη, αλλα αν πιάσω με την αλλαγη τα 20+ θα ειμαι μια χαρα, ίδωμεν.

Τι είδους κουτί; Παλιό adsl καφάο Η νέα vdsl καμπίνα; Θέλει έρευνα για το αν όντως παίρνεις από εκεί.. Εκτός αν το ξέρεις..

costa
08-02-20, 14:50
Τι είδους κουτί; Παλιό adsl καφάο Η νέα vdsl καμπίνα; Θέλει έρευνα για το αν όντως παίρνεις από εκεί.. Εκτός αν το ξέρεις..

vdsl καμπίνα ειναι , μου ειχε πει τεχνικός του Οτε που ειχε ερθει σπιτι για προβλημα που εχα οτι απο εκει μπορω να παρω 100mbps απο τον Οτε , τωρα δεν ξερω αν παίρνω απο εκει βεβαια .

manospcistas
08-02-20, 14:57
Άλλο ρούτερ για μετρήσεις παίζει η μπα;
Το annex-m θα το ψάξεις; Τι λες;

Θα ζητήσω annex-m γιατί έχω και σε άλλη voda γραμμή, χαλάλι τα mbps, έχουμε περίσσεμα.
Και με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω πάνω ένα TG585 να δούμε τι παίζει.

sweet dreams
08-02-20, 15:35
vdsl καμπίνα ειναι , μου ειχε πει τεχνικός του Οτε που ειχε ερθει σπιτι για προβλημα που εχα οτι απο εκει μπορω να παρω 100mbps απο τον Οτε , τωρα δεν ξερω αν παίρνω απο εκει βεβαια .

Από εκεί δεν παίρνεις, διέλευση γίνεται για το Α/Κ, θα το δεις από το Downstream Attenuation.

manospcistas
08-02-20, 15:38
@costa τι περιοχή; παίζει πολύ το rural γενικά.

costa
08-02-20, 15:59
@costa τι περιοχή; παίζει πολύ το rural γενικά.

Ιεραπετρα ειμαι περιφεριακα στην πόλη, βλεπω εχω Attenuation(Down) 22.5 dB,που μαλλον ειναι υψηλό(?)

manospcistas
08-02-20, 16:03
Εδώ Μακρυγιαλιώτης.
Στο κέντρο όπως ίσως είδες, έχει αρχίσει ήδη το Fiber To The Home.
Στα υπόλοιπα, έχουν μπει καμπίνες VDSL εδώ και καιρό από τον ΟΤΕ, κάποιες όμως λόγω μικρών οικισμών είναι στο Rural που είναι απλά ελαφρώς διαφορετική περίπτωση.
Το περίεργο είναι ότι σε καμία απ τις περιπτώσεις, δεν γνωρίζω να έχει πάρει κάποιος VDSL της Vodafone/Cyta από καμπίνα ΟΤΕ ή OTE Rural South, γιατί φαίνεται να τα έχει κάνει σαλάτα με τον έλεγχο διαθεσιμότητας και τις διευθύνσεις.
Αν σου δώσουν διαθεσιμότητα, πας άνετα.

sweet dreams
08-02-20, 16:06
Στα 60 μέτρα που λες ότι είσαι από την καμπίνα δεν έχεις 22.5 dB, παίρνεις από περίπου στα 1700 μέτρα.

costa
08-02-20, 16:14
Εδώ Μακρυγιαλιώτης.
Στο κέντρο όπως ίσως είδες, έχει αρχίσει ήδη το Fiber To The Home.
Στα υπόλοιπα, έχουν μπει καμπίνες VDSL εδώ και καιρό από τον ΟΤΕ, κάποιες όμως λόγω μικρών οικισμών είναι στο Rural που είναι απλά ελαφρώς διαφορετική περίπτωση.
Το περίεργο είναι ότι σε καμία απ τις περιπτώσεις, δεν γνωρίζω να έχει πάρει κάποιος VDSL της Vodafone/Cyta από καμπίνα ΟΤΕ ή OTE Rural South, γιατί φαίνεται να τα έχει κάνει σαλάτα με τον έλεγχο διαθεσιμότητας και τις διευθύνσεις.
Αν σου δώσουν διαθεσιμότητα, πας άνετα.

πριν ενα χρονο απο το τοπικό κατάστημα της voda μου ειχαν πει οτι μπορω να παρω vdsl , αλλα δεν το προχώρησα οπότε δεν ξερω αν ισχύει

manospcistas
08-02-20, 16:18
Περιμένεις να ολοκληρωθεί η μεταφορά από Cyta σε Vodafone, και αν σε ενδιαφέρει το βλέπεις μετά με τη Vodafone που θα σε έχει στα συστήματά της.
Το DSLAM είναι στον παλιό ΟΤΕ/νυν ΕΛΤΑ και από εκεί παίρνεις προς το παρόν.
Καλή περίπτωση είναι και το 24Mbps του ΟΤΕ αν δεις ότι δεν τα βρίσκετε, που αν έχεις καμπίνα, το πιο πιθανό είναι να σε βάλουν εκεί και να πιάνεις ακριβώς 24/1.

costa
08-02-20, 19:17
Περιμένεις να ολοκληρωθεί η μεταφορά από Cyta σε Vodafone, και αν σε ενδιαφέρει το βλέπεις μετά με τη Vodafone που θα σε έχει στα συστήματά της.
Το DSLAM είναι στον παλιό ΟΤΕ/νυν ΕΛΤΑ και από εκεί παίρνεις προς το παρόν.
Καλή περίπτωση είναι και το 24Mbps του ΟΤΕ αν δεις ότι δεν τα βρίσκετε, που αν έχεις καμπίνα, το πιο πιθανό είναι να σε βάλουν εκεί και να πιάνεις ακριβώς 24/1.

Παντως στο χαρτι για την μεταβαση που μου ηρθε τον προηγούμενο μηνα ελεγε οτι η τιμη θα παραμείνει η ιδια (20Ε) και μάλιστα και με καποιο δωρεάν χρόνο ομιλίας στο σταθερό , και ειμαι και χωρίς συμβόλαιο(!) κατι που μου φάνηκε περίεργο, αν ειναι ετσι μένω όπως ειμαι προς το παρόν .

costa
10-02-20, 20:29
Εγινε σημερα η μεταβαση , τσίμπησα 2mbps , απο 15 με cyta , 17 με voda.

GregoirX23
11-02-20, 00:20
Εγινε σημερα η μεταβαση , τσίμπησα 2mbps , απο 15 με cyta , 17 με voda.

Να είχαμε και stats, πριν/μετά να κάναμε σύγκριση.. Καλά θα ήταν.. :)

Valder
12-02-20, 23:40
Εγω ξεχασμένος στη Cyta με 24άρι τελευταίος θα κλείσω την πόρτα!:p

Δεν φαντάζομαι να παίζει καμιά προσφορούλα για φορητότητα VDSL ακόμα για μας τους παλιούς;

Πως μπορώ να επικοινωνήσω ανέξοδα με τα παλικάρια για να μάθω, αλλά να γλυτώσω το νταβατζιλίκι της ανα κλήση/χρέωσης στην εξυπηρέτηση πελατών;:oops: (τσιγκουνης ναι ξέρω)

Εδιτ: Άκυρο, βρήκα μια παπάτζα στο σαιτ τους κάτω απο τα διαθέσιμα προγράμματα, που λέει "Κάλεσέ με", δωρεαν λέει ως τις 9 το βράδυ. Για να δουμε, θα πάρουν αυριο;

manospcistas
13-02-20, 00:12
2155013877 για Εξυπηρέτηση Πελατών Πρώην Cyta

costa
29-02-20, 15:28
μου ηρθε σημερα ο πρώτος λογαριασμος μετα τη μεταβαση στην voda , ειναι εκτος συμβολαίου 27Ε απλο adsl ,αν και στο χαρτι που μου ειχα στιλει ανεφερε οτι δεν θα ειχα αύξηση (πλήρωνα περιπου 20Ε) εκτος αν καταλαβα εγω κατι λαθος .
Αν τους ζητήσω καποια προσφορά για vdsl 30 , υπάρχει περίπτωση να παιξει λιγο πανω απο 20Ε?
Γενικα vdsl η voda απο που παίρνει ? γιατι ειμαι πολυ κοντα σε καμπίνα του Οτε......

manospcistas
29-02-20, 18:20
Αλλάζει ο κύκλος τιμολόγησης γι' αυτό και βλέπεις διαφορά. Διάβασε τον λογαριασμό αναλυτικά

costa
29-02-20, 19:17
Αλλάζει ο κύκλος τιμολόγησης γι' αυτό και βλέπεις διαφορά. Διάβασε τον λογαριασμό αναλυτικά

αναφέρει πάγιο 19,11 + το φπα + φορο τηλεφωνίας βγαίνει περίπου 27Ε

paanos
29-02-20, 19:56
Πληρώνεις τις μέρες από την μέρα σύνδεσης μέχρι την έκδοση του λογαριασμού + ένα πάγιο προκαταβολή. Στον τελευταίο λογαριασμό από την cyta θα έχει τις μέρες από την έκδοση του λογαριασμού της cyta μεχρι την μέρα μετάβασης μείον την προκαταβολή που είχες δώσει όταν έκανες την σύνδεση στην cyta.

Atheros
05-03-20, 03:34
Στο Χαϊδάρι περιμένω την μετάβαση και αλλαγή σε vodafone από cyta στις 11-3-2020. Για να δούμε τι μεταβολές προς το καλύτερο θα υπάρξουν επί του συγχρονισμού, και θα κάνω και μια κρούση για το πόσο δίνουν το 100Mbps που πλέον είναι διαθέσιμο εδώ.........Άν δε συμφέρει το κόστος, τότε ή μένω στο adsl μέχρι να λήξει 1 χρόνο ακόμα, ή εντός διμήνου από την ημερομηνία μετάβασης στο δίκτυο vodafone, έχω δικαίωμα αποχώρησης αζημίως,.....

paanos
05-03-20, 22:34
Αν συνδεθείς με το τμήμα διακοπών θα σου δώσουν και καλύτερη προσφορά για 100αρι, ψαξου.

Manolis_karas
06-03-20, 19:33
Πριν περίπου ένα πήγα σε Vodafone και δεν έχω φθάσει τα 9 mbps, με τη Cyta ήμουν γύρω στα 13 mbps συνήθως και ελάχιστες φορές 18-19 mbps. Γείτονας με ΟΤΕ είναι συνήθως γύρω στα 20 mbps. Τι με συμβουλεύετε; Το συμβόλαιο λήγει σε ένα χρόνο περίπου.

griniaris
06-03-20, 20:23
Πριν περίπου ένα πήγα σε Vodafone και δεν έχω φθάσει τα 9 mbps, με τη Cyta ήμουν γύρω στα 13 mbps συνήθως και ελάχιστες φορές 18-19 mbps. Γείτονας με ΟΤΕ είναι συνήθως γύρω στα 20 mbps. Τι με συμβουλεύετε; Το συμβόλαιο λήγει σε ένα χρόνο περίπου.

Να κανεις ελεγχο της εσωτερικης σου εγκαταστασης... και να παρεις μετρηση στον κατανεμητη να δεις ποσο συγχρονιζεις.

GregoirX23
06-03-20, 21:02
Πριν περίπου ένα πήγα σε Vodafone και δεν έχω φθάσει τα 9 mbps, με τη Cyta ήμουν γύρω στα 13 mbps συνήθως και ελάχιστες φορές 18-19 mbps. Γείτονας με ΟΤΕ είναι συνήθως γύρω στα 20 mbps. Τι με συμβουλεύετε; Το συμβόλαιο λήγει σε ένα χρόνο περίπου.

Τα διάφορα chipset του κάθε εξοπλισμού, δλδ οι συμβατότητες των δικών μας ρούτερ, με του εκάστοτε παρόχου (dslam), όπως και οι ρυθμίσεις στο προφίλ η και αν σε έβαλαν σε άλλο ζεύγος, τα κάνουν αυτά καμιά φορά.. Αν βέβαια κ στο μεσοδιάστημα δεν άλλαξε κάτι στην εσωτερική εγκατάσταση..
Πάντως μεγάλες διακυμάνσεις έχεις στη ταχύτητα βλέπω..
Με άλλο ρούτερ πήρες μέτρηση, για δοκιμή;
Για ανέβασε στατιστικά να δούμε..
Όταν λες γείτονας, πόσο κοντά γείτονας; Με adsl και αυτός; Αν είναι γνωστός σου και μπορείς να πάρεις μια printscreen και από εκεί για σύγκριση, ίσως βοηθούσε τη κατάσταση..

Manolis_karas
08-03-20, 21:54
Ο γείτονας είναι σχεδόν απέναντι και έχει σύνδεση 24 mbps και αυτός.
Θα το βάλω στο πρόγραμμα, γιατί είναι αρκετή φασαρία να μεταφέρω το ρούτερ και το Laptop (τα καλώδια είναι πίσω από έπιπλα). Μόλις έχω νεώτερα θα το γράψω, σας ευχαριστώ πολύ.

MitsosDaBest13
09-03-20, 14:29
Νομίζω ότι πρέπει η Vodafone να διορθώσει κάποια στιγμή και τις IP (σημερινή φώτο). :tooth

https://i.ibb.co/KWQy6w7/cyta-vf-ip.png (https://imgbb.com/)

GregoirX23
09-03-20, 14:45
Νομίζω ότι πρέπει η Vodafone να διορθώσει κάποια στιγμή και τις IP (σημερινή φώτο). :tooth

https://i.ibb.co/KWQy6w7/cyta-vf-ip.png (https://imgbb.com/)
Λεπτομέρειες..:oops: Με ένα trace φαίνεται από που περνάει.. :)
Πάντως θα γίνει κ αυτό σιγά σιγά όταν μεταφερθούν όλοι της cyta στη voda.. Δε θα γίνει; ε; μπα; :whistle: :oops::)
Υπάρχει και το παράδειγμα με το: panafonet, που βγάζουν μερικές ip στη κινητή.. Έμεινε κ αυτό από παλιά.. Αν και απ'ότι θυμάμαι πρέπει να είχαν κάνει συμφωνία να παραμείνει κάπου μερικώς το panafon; :hmm:
Πάντως και στη wind διάφορες ip καθώς και μερικά διάφορα άλλα γράφουν ακόμη tellas..
Η στη νόβα που βγαίνει forthnet; :hmm:
Η στη κοτε, που καμιά φορά γράφει οτενετ.. Η στις καμπίνες/καφάο γράφει ΟΤΕ, ενώ στις εργασίες fiber γράφει cosmote.. Εδώ πάντως είναι η ίδια εταιρία, οπότε δεν ξέρω αν μετράει..
Από που να το πιάσεις το θέμα δλδ.. :) Δεν βάζουν ένα όνομα με διάφορες παραλλαγές να τελειώνουμε.. :cool:

paanos
09-03-20, 16:09
Vodafone Panafon είναι η ονομασία της εταιρίας γιατί δεν ανήκει 100% στην μητρική Vodafone.
Τα hostname πολύ σπάνια τα αλλαζουν, δεν υπάρχει λόγος. Έχουν μείνει panafonet από την κινητή πριν 20+ χρόνια, όπως και σε άλλες εταιρίες (wind με το b-online και την tellas ή cosmote που ακόμα χρησιμοποιεί το otenet ενώ έχει καταργηθεί σαν brand).

galotzas
10-03-20, 09:58
Υπάρχει και το παράδειγμα με το: panafonet, που βγάζουν μερικές ip στη κινητή.. Έμεινε κ αυτό από παλιά.. Αν και απ'ότι θυμάμαι πρέπει να είχαν κάνει συμφωνία να παραμείνει κάπου μερικώς το panafon;

Και όχι μονο στην κινητή. Vdsl 50άρα φρέσκο πρωινό. Λες και μπαινω με gprs.

212350

MitsosDaBest13
10-03-20, 11:32
Και όχι μονο στην κινητή. Vdsl 50άρα φρέσκο πρωινό. Λες και μπαινω με gprs.

212350

Έχεις και IPv6; Δεν ήξερα ότι έδινε η VF...

galotzas
10-03-20, 13:28
Έχεις και IPv6; Δεν ήξερα ότι έδινε η VF...

Μου το αλλαξανε το H300s λογω ασυμβατοτητας με την καμπινα, (κολοφαρδος) και μου εστειλαν το Η267α. Οποτε το εχω ανοιξει απο την επιλογη που υπαρχει στο root menu.

lak100
14-08-20, 17:19
μου στειλανε περυσι το ΖΤΕ 267Ν το μετα απο την αλλαγη απο Cyta σε voda κανονικα χρησιμοποιω δικο μου ρουτερ αλλα λογω βλαβης στην γραμμη κουμπωσα της vodafone για να γινουν μετρησεις η βλαβη εγινε αλλα το ρουτερ ενω συγχρονιζε δεν αναβε το ιντερνετ. οταν μπηκα πρωτη φορα στο ρουτερ προχθες ειδα οτι εχει firmware Cyta επανω. Λογικα περυσι πυο εγινε η μεταβαση απο Cyta σε Voda επρεπε να το εχω κουμπωμενο για να παρει το firmware της Voda το οποιο φανταζομαι πελον δεν μπορει να παρει γιατι δεν ειναι πλεον στον αερα. Η voda μου ειπε οτι θα στειελει δωρεαν νεο εξοπλισμο και κραταω τον παλιο

NexTiN
14-08-20, 19:12
Μπες στο GUI και πανε Internet -> WAN -> HSI_AD και περασε ως username: guest@adsl.gr και pass: guest. Αν σηκωσει internet, πιθανοτατα θα τραβηξει και νεο Firmware...

uncle_nontas
14-08-20, 19:14
Παίζει με το Cyta firmware να είναι καλύτερο :-Ρ

paanos
15-08-20, 00:01
Μπες στο GUI και πανε Internet -> WAN -> HSI_AD και περασε ως username: guest@adsl.gr και pass: guest. Αν σηκωσει internet, πιθανοτατα θα τραβηξει και νεο Firmware...

Δεν χρειάζεται να περάσει στοιχεία αφού παίζει με οτιδήποτε στοιχεία. Θα έπρεπε να συγχρονίζει, αλλά να μην παίζει το τηλέφωνο.
Και Ίντερνετ να σηκώσει (που θα έπρεπε), firmware δεν θα πάρει γιατί έχει τα στοιχεία του acs της cyta.

lak100
15-08-20, 10:57
εκανα αυτο με το username και επαιξε κανονικα αμεσως απο την voda μου ειπαν οτι δεν εχουν firmware. Ηταν κενο το username και το password γι αυτο δεν επαιζε. Θα το κρατησω καβα αφου η voda μου ειπε οτι δεν θα το ζητησει πισω. Το νεο που θα ερθει θα ειναι με χρησιδανειο και να δω ποιο θα στειλουν. Παντως δεν το αφησα για ωρα κουμπωμενο για να δω αν θα παρει firmware γιατι ηθελα να βαλω το δικο μου

paanos
15-08-20, 12:22
Με χρησιδάνειο λέει η vodafone ότι τα δίνει αλλά συνήθως δεν τα ζητάνε πίσω.

Doxaios
03-09-20, 18:52
Έγινε σε εμένα η αλλαγή. Παραθέτω στατιστικά πρίν και μετά. Είναι κάτι που πρέπει να παρατηρήσω?
218503218502

manospcistas
03-09-20, 18:58
Ζήτα κι ένα SNR 6 από την Vodafone για να ανεβάσεις ταχύτητα, και είσαι κομπλέ

Doxaios
03-09-20, 19:06
Ζήτα κι ένα SNR 6 από την Vodafone για να ανεβάσεις ταχύτητα, και είσαι κομπλέ

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τί πρέπει να ζητήσω?

Εγώ βλέπω τις εξής διαφορές :
1)Interleaved/Interleaved σε Fast/Interleaved
2)Interleaved Depth από 4/64 σε 1/32
3)Interleave Delay από 2/8 σε 1/4
4)Αύξηση του noise margin +3

Από αυτά τί είναι θέμα ρυθμίσεων της vodafone που θα μπορέσει να βελτιώσει τη σύνδεσή μου?

NexTiN
04-09-20, 01:19
Όπως σου είπε ο φίλος από πάνω ζήτα να μπεις σε SNR 6dB και θα είσαι ΟΚ...

GregoirX23
04-09-20, 04:36
Έγινε σε εμένα η αλλαγή. Παραθέτω στατιστικά πρίν και μετά. Είναι κάτι που πρέπει να παρατηρήσω?
218503218502

Δεν πήγε άσχημα η μετάβαση.. Στα ίδια πρπ.. Οκ..
Για το άλλο, πάρε στο 13840 και ζήτα noise margin 6.. Θα ανέβεις λίγο ακόμα σε ταχύτητα..
Υπάρχει προφίλ και για δωρεάν 2αρι upload.. Εις βάρος ενός μικρού μέρους στο down.. Αν σε ενδιαφέρει..
Αλλά σε τέτοια απόσταση δεν νομίζω να δώσει πολύ.. Κανα 1500-1600 αν πάει.. Αλλά παίζει να χάσεις 2-3Μ από το down..
Τέλος, αν παίζεις παιχνίδια τότε θες fastpath, το οποίο θα σου ρίξει ακόμα λίγο τη ταχύτητα αλλά θα έχεις καλύτερο ping..
Αν δεν παίζεις, τότε αφήνεις το προφίλ που σε έχουν.. Δλδ interleaved..
Σε κάθε περίπτωση περνάω και εγώ τον άλλο μήνα σε βόντα από σύτα.. Για να δούμε.. *Έχουμε ίδιο attenuation btw..

@ ADSLgr.com All rights reserved.