PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

thymiaras
20-10-11, 17:21
Απο online gaming πως ειναι παιδια; Ειναι ενταξει με ping κτλ;

Ευχαριστω.

Δυστυχώς για games δεν είναι ότι καλύτερο. Δεν είναι τόσο θέμα ping (το πολύ να έχει 10 ms παραπάνω από κάποιον άλλο πάροχο) αλλά το θέμα του "μπουκώματος" και της μη σταθερότητας. Δηλαδή υπάρχουν πολλές ώρες την ημέρα που το δίκτυο είναι μπουκωμένο και τα pings βαράνε ταβάνι χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι για να φτιάξουν. Με fastpath (αν το λέω σωστά) το ping πέφτει 5-10 ms αλλά τις ώρες του μπουκώματος τα πράγματα είναι το ίδιο χάλια.

Γενικά αν δεν γίνει κάποια αναβάθμιση σε κυκλώματα, bandwidth (δικτύου) κτλ δεν πρόκειται να δούμε προκοπή. Για downloads και γενικά ταχύτητες είναι αρκετά καλή, αν εξαιρέσεις τα προβλήματα με το youtube.

giwrgos21r
20-10-11, 22:42
3 Μηνες συνδρομητης της CYTA και τους βγαζω το καπελο, αψογοι και στην εξυπηρετηση (τεχνικη υποστηριξη) και σ αυτα που προσφερει. Value for money, Πως το λενε...

Picard
22-10-11, 01:27
Ναι ειναι ετη φωτος πισω. Επειδη το κανουν ολοι δε σημαινει οτι ειναι και το σωστο, ευτυχως ο θεος μας εδωσε κριση και αποψη.
Οταν ο ΟΤΕ εστηνε το τηλεφωνικο του δικτυο πριν 50 χρονια (προφανως) δεν υπηρχε voip, τωρα θα αρχισει να γυρναει την τηλεφωνια του σε voip.

Και δεν μπορω να καταλαβω τι σε ενοχλει να εχεις καλυτερη ποιοτητα τηλεφωνιας με μικροτερο κοστος (και οικονομικο και φασματικο οσον αφορα τη γραμμη)... Σκοπος μιας τεχνολογιας, ακομα και της πιο ασημαντης, ειναι να εξελλισεται αλλιως χανει την ουσια της.
Αν το προβλημα σου ειναι οτι το τηλεφωνο συνδεεται πανω στο ρουτερ και σε ξεβολευει με την καλωδιωση του σπιτιου σου, εε βολεψε το δεν ειναι δυσκολο, υπαρχει και οδηγος στο adslgr αν θυμαμαι καλα. Αυτος ομως δεν ειναι σοβαρος λογος να λες οτι το voip ειναι μαπα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=100970
Οριστε και ενα εξαιρετικο αρθρο για το voip απο τη Netone (αιωνια η μνημη της) που εξηγει πολλα πραγματα.

Θα κουφαθουμε στο τελος,ποια ειναι η εξελιξη του voip απο το pots??? ποιος ο λογος να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο ρουτερ??? εξυπηρετει σε κατι αυτο??? τι να την κανω την ποιοτητα στο τηλεφωνο???το τηλεφωνο ειναι για να επικοινωνουμε,ουτε για να τραγουδαμε ουτε για να ακουμε μουσικη,στο κατω κατω δε μας ρωτησανε εμας,θελουμε να παμε σε voip,ηρθε η cyta ξαφνικα στην Ελλαδα και επιβαλλει στους πελατες το συστημα voip,γιατι να μην εχει ο πελατης το δικαιωμα της επιλογης???? τους πηρα τηλ για το voip και μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν τεχνικο για να ρυθμισει τις πριζες,οπως κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να παρεμβω στο τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου μου,τα ευκολα τα καναμε δυσκολα ξαφνικα........

Hetfield
22-10-11, 02:36
Θα κουφαθουμε στο τελος,ποια ειναι η εξελιξη του voip απο το pots??? ποιος ο λογος να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο ρουτερ??? εξυπηρετει σε κατι αυτο??? τι να την κανω την ποιοτητα στο τηλεφωνο???το τηλεφωνο ειναι για να επικοινωνουμε,ουτε για να τραγουδαμε ουτε για να ακουμε μουσικη,στο κατω κατω δε μας ρωτησανε εμας,θελουμε να παμε σε voip,ηρθε η cyta ξαφνικα στην Ελλαδα και επιβαλλει στους πελατες το συστημα voip,γιατι να μην εχει ο πελατης το δικαιωμα της επιλογης???? τους πηρα τηλ για το voip και μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν τεχνικο για να ρυθμισει τις πριζες,οπως κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να παρεμβω στο τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου μου,τα ευκολα τα καναμε δυσκολα ξαφνικα........
Αν διαβαζες το αρθρο θα σου λυνοντουσαν ολες οι αποριες περι VOIP. Και δεν χρειαζεται ιδιαιτερες γνωσεις για να εχεις τηλεφωνια σε ολο το σπιτι, 2 λεπτα υποθεση ειναι.
Τελος, κανεις δεν σου επιβαλει voip τηλεφωνια με το ζορι (ΕΛΕΟΣ), μπορεις να επιλεξεις οποιον παροχο σου αρεσει, ελευθερη αγορα εχουμε, μην κανεις τα ευκολα δυσκολα και γκρινιαζεις ασκοπα για ενα προιον που παρεχεται ετσι οπως ειναι χρονια τωρα (και οχι ξαφνικα).

aa144
23-10-11, 00:40
Ψυχραιμία παιδιά, στο Κιλκίς μπορεί να μην το ξέρουνε το VOIP και να μην θέλουν να το μάθουν κιόλας.

Οπωσδήποτε, ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται και να σκέφτεται και να κρίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές του.

Ingenius
23-10-11, 01:30
Θα κουφαθουμε στο τελος,ποια ειναι η εξελιξη του voip απο το pots??? ποιος ο λογος να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο ρουτερ??? εξυπηρετει σε κατι αυτο??? τι να την κανω την ποιοτητα στο τηλεφωνο???το τηλεφωνο ειναι για να επικοινωνουμε,ουτε για να τραγουδαμε ουτε για να ακουμε μουσικη,στο κατω κατω δε μας ρωτησανε εμας,θελουμε να παμε σε voip,ηρθε η cyta ξαφνικα στην Ελλαδα και επιβαλλει στους πελατες το συστημα voip,γιατι να μην εχει ο πελατης το δικαιωμα της επιλογης???? τους πηρα τηλ για το voip και μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν τεχνικο για να ρυθμισει τις πριζες,οπως κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να παρεμβω στο τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου μου,τα ευκολα τα καναμε δυσκολα ξαφνικα........

H εταιρεία δεν έχει κανένα λόγο να σε ρωτήσει το αν θες να είναι VOIP ή POTS η γραμμή σου. Θα δώσει την υπηρεσία που ζήτησες σε ότι υποδομή τη συμφέρει οικονομικά-η εσωτερική εγκατάσταση είναι ζήτημά σου η οποία είναι και πολύ εύκολο να τροποποιηθεί. Το τελικό ζητούμενο του πελάτη είναι ότι θέλει τηλέφωνο. Αυτό ζητάει αυτό του δίνουν. Και ναι το VOIP με σωστή υλοποίηση είναι κλάσεις ανώτερο του POTS.
Και καλά θα κάνετε να προετοιμαστείτε για ανάλογες τεχνολογίες από όλους τους παρόχους! Κανείς δεν είναι διατεθημένος να έχει και POTS/SPLITTER κομμάτι στο δίκτυο. Σημαίνει έξτρα αγορά εξοπλισμού+συντήρηση=πολλά €€€ ;)

Picard
23-10-11, 02:22
Ψυχραιμία παιδιά, στο Κιλκίς μπορεί να μην το ξέρουνε το VOIP και να μην θέλουν να το μάθουν κιόλας.

Οπωσδήποτε, ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται και να σκέφτεται και να κρίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές του.

Αν πιστευεις οτι μονο οσοι ειναι απο Κιλκις θεωρουν το voip μη απαραιτητη τεχνολογια φτιαξε μια δημοσκοπιση για να το επιβεβαιωσεις...

mx1001
23-10-11, 10:49
Αν πιστευεις οτι μονο οσοι ειναι απο Κιλκις θεωρουν το voip μη απαραιτητη τεχνολογια φτιαξε μια δημοσκοπιση για να το επιβεβαιωσεις...

like like like like like like like :respekt: :worthy: :clap: :rofl:

mx1001
23-10-11, 13:21
Οπωσδήποτε, ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται και να σκέφτεται και να κρίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές του.

Αυτο ειναι σίγουρο ... για παράδειγμα αμα μενεις σε μια γκαρσονιερα 5x5 οπου δεν χρειάζεσαι παραραπανω απο 1 πριζα τηλεφωνου δεν μπορεις να καταλαβεις σε τι υστερει το voip ...

prodromosfan
23-10-11, 13:49
ρε μας δουλευετε ή απλά ψάχνετε κάτι για να τρώγεστε;

Ακόμα και τώρα που στο σπίτι έχω ΟΝ (δηλαδη pstn)
τα τηλεφωνά μου λειτουργούν μέσω voip router.
Γιατι;;;

Γιατι είναι ασύρματα,
Γιατι με ενα ταφ τηλεφωνου μπορώ να συνδεσω όσες συσκευες θελω σε μια πριζα
Γιατι ακομα και να πεσει το ρευμα ζω στην Ελλαδα που εχουμε ποσοστο διεισδυσης κινητης τηλεφωνιας 150% και αρα θα μπορω να επικοινωνησω με τον οποιοδηποτε σε ωρα αναγκης

και επιλεγω να χρησιμοποιώ voip router να διαχειριζεται τις κλησεις μου γιατι:
Δεν θέλω να με παιρνουν απορρητοι αριθμοι αλλά να πηγαινουν οι κλησεις στον τηλεφωνητη αυτοματα,
δεν θελω να με παιρνουν τηλεφωνα ας πουμε απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι,
θελω να κραταω αρχειο με τις κλησεις μου και την διαρκεια τους
θελω να μπορω απομακρυσμενα μεσω ιντερνετ να δω ποιος με εχει καλέσει
θέλω να μπορώ να οριζω απομακρυσμενα εκτροπη προς οποιο τηλεφωνο θελω,
και αλλους 100 λογους που βαριεμαι να γραψω αυτη τη στιγμή
και που μπορουν να πραγματοποιηθουν με ενα voip router
(ή τηλεφωνικη συσκευη που κοστιζει 3ψηφιο αριθμο ευρω και ανω)
είτε μιλαμε για voip τηλεφωνια ή οχι.

Και γιατι επιτέλους κατηγορειτε τη cyta απο τη στιγμή που σας λέει
Voip Τηλεφωνια δίνω και σε οποιον αρεσει.

villager
23-10-11, 14:54
Αυτο ειναι σίγουρο ... για παράδειγμα αμα μενεις σε μια γκαρσονιερα 5x5 οπου δεν χρειάζεσαι παραραπανω απο 1 πριζα τηλεφωνου δεν μπορεις να καταλαβεις σε τι υστερει το voip ...

Λύσεις ή πατέντες υπάρχουν ... να είναι καλά εδώ κ το φόρουμ http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4383940&postcount=57

Σίγουρα παντός ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες κ απόψεις.

aa144
23-10-11, 21:50
Αν πιστευεις οτι μονο οσοι ειναι απο Κιλκις θεωρουν το voip μη απαραιτητη τεχνολογια φτιαξε μια δημοσκοπιση για να το επιβεβαιωσεις...

Αυτά που γράφεις τα διάβασες κάπου ή τα σκέφτηκες μόνος σου;

(Δεν αναφέρομαι στο Κιλκίς...)

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 10 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτο ειναι σίγουρο ... για παράδειγμα αμα μενεις σε μια γκαρσονιερα 5x5 οπου δεν χρειάζεσαι παραραπανω απο 1 πριζα τηλεφωνου δεν μπορεις να καταλαβεις σε τι υστερει το voip ...

Και να προσθέσω οτι οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν καταλαβαίνουν καν τι είναι το VOIP και νομίζουν οτι το μεν VOIP μέχρι το CPE είναι "VOIP" ενώ το VOIP μέχρι το DSLAM είναι "κάτι άλλο, μη VOIP".

Πράγματι το VOIP μέχρι το CPE είναι πολύ άβολο, ειδικά αν δεν ξέρεις τι να το κάνεις. Καλύτερα μείνε σε αυτό που καταλαβαίνεις, είτε VOIP μέχρι το DSLAM (αυτό που πωλείται ως "POTS"), είτε TDM (αυτό που πωλείται ως "PSTN").

WolfRathmA_GR
24-10-11, 21:15
Δεν είχε πρόσφορα η Cyta δωρεάν ενεργοποίηση γραμμής και 3 μήνες δώρο; Η εγώ τα είχα μπερδέψει με τις άλλες; =Ρ

Καλα 30 εύρω ενεργοποίηση; Γιατι έτσι βρε παιδί μου;

nickaros
24-10-11, 23:03
Δεν είχε πρόσφορα η Cyta δωρεάν ενεργοποίηση γραμμής και 3 μήνες δώρο; Η εγώ τα είχα μπερδέψει με τις άλλες; =Ρ

Καλα 30 εύρω ενεργοποίηση; Γιατι έτσι βρε παιδί μου;

και στην γουιντ τοσο ειναι, μακρια παντως απο γουιντ εχει ενας φιλος μ θεσσαλονικη και εχει τρελαθει στις αποσυνδεσεις, και ειχα κανει το ζωο ετηση φορητοτητας για τα 15,6 το μηνα και την ακυρωσα οταν ακουσα για τις αποσυνδεσεις πριν καν υπογραψω ή παρω τον εξοπλισμο και με πηρανε απο το τμημα καταργησεων και μονο που δεν με εβρισαν... με λεγανε ανευθηνο και να προσεχω περισσοτερο τις συναλλαγες μου και τετοιες μαλακιες, εγω μολις ειχα ξυπνησει και δεν εδωσα σημασια και σημερα την ωρα τησ δουλειας μου και με τρελαναν στα τηλεφωνα, ετσι και μου πουνε τιποτα και με πετυχουν μετα απο δουλεια κουρασμενο θα τους παρει και θα τους σηκωσει... ειμαι οφ τοπικ αλλα σας το λεω για να το γνωριζετε το ποσο γλυκομιλητοι ειναι στην γουιντ, μια χαρα ειμαι στην συτα, απο αποψη συμπεριφορας και ευγενειας τους βγαζω το καπελο. λιγο λιγοτερη αναμονη να ειχανε θα ητανε τελοιοι, βεβαια φτιαχνεται τμημα εξυπηρετησης θεσσαλονικη οποτε θα φτιαξει το πραγμα....

WolfRathmA_GR
25-10-11, 00:06
Εχω Wind και εχω τρελαθει στις αποσυνδεσεις. Χανω συνεχως IP και για αυτο κοιταω πλεον για εναλλακτικο παροχο.

Πιστευω οτι τα 18 ευρω για ιντερνετ μονο ειναι value for money. Ειδικα στις μερες μας...

NexTiN
25-10-11, 01:06
Εχω Wind και εχω τρελαθει στις αποσυνδεσεις. Χανω συνεχως IP και για αυτο κοιταω πλεον για εναλλακτικο παροχο.

Πιστευω οτι τα 18 ευρω για ιντερνετ μονο ειναι value for money. Ειδικα στις μερες μας...

Tα 18€ στο 1Play (μεριζόμενος βρόχος), προυποθέτουν γραμμή ΟΤΕ οπότε έχεις + το πάγιο του ΟΤΕ.Για εώς 24 χωρίς χρόνους ομιλίας πας στο 2Play με 23€ ανα μήνα.

WolfRathmA_GR
25-10-11, 02:43
Ωχ! Παλι καλα που μου το ειπες!!! Ευχαριστω!

SSocratous
25-10-11, 14:05
3 Μηνες συνδρομητης της CYTA και τους βγαζω το καπελο, αψογοι και στην εξυπηρετηση (τεχνικη υποστηριξη) και σ αυτα που προσφερει. Value for money, Πως το λενε...

Αν έμενες και εσύ 5 μέρες χωρίς τηλέφωνο θα είχες άλλη γνώμη σίγουρα!!! Άσε που κάθε φορά που έπερνα τηλέφωνο περίμενα 15 λεπτά και εν τέλη έπερνα ασαφής απαντήσεις! CYTA:down:

proktor
25-10-11, 22:51
Αν πιστευεις οτι μονο οσοι ειναι απο Κιλκις θεωρουν το voip μη απαραιτητη τεχνολογια φτιαξε μια δημοσκοπιση για να το επιβεβαιωσεις...

Ρε συ Picard μην βάλεις Cyta.Σε παρακαλώ δηλαδή,κούρασες.
Αυτό δίνουν, τελείωσε.

deltadeltamike
25-10-11, 23:50
Ρε συ Picard μην βάλεις Cyta.Σε παρακαλώ δηλαδή,κούρασες.
Αυτό δίνουν, τελείωσε.
:rofl::oneup:

dzadelis
26-10-11, 06:39
Ρε συ Picard μην βάλεις Cyta.Σε παρακαλώ δηλαδή,κούρασες.
Αυτό δίνουν, τελείωσε.
:oneup:

tatsman
26-10-11, 21:58
Εγώ παιδία ήμουν super ευχαριστημένος μέχρι που bγήκε το πρόβλημα! Ο 1ος τεχνικός βρήκε ότι εφτάιγε ο ΟΤΕ, ο 2ος ότι έφταιγε τοι καλώδιο και ο τρίτος ενας θεός ξέρει τι θα βρει! Για περισσότερα δείτε το ξεχωριστό post!

SkyNet
27-10-11, 13:04
Welcome to Cyta..

Picard
31-10-11, 06:39
Ρε συ Picard μην βάλεις Cyta.Σε παρακαλώ δηλαδή,κούρασες.
Αυτό δίνουν, τελείωσε.

Οι τιμες τους δε με ξεγελανε πλεον γιατι χρησιμοποιουν το voip,εκτος και το γυρισουν σε pots,τοτε θα την κανω την κινηση,δυο ειναι οι επιλογες μου εαν φυγω απο τον οτε,Wind η HoL,αν και απ'οτι φαινεται τη σταθεροτητα του οτε λιγο δυσκολο να τη βρεις σε αλλη εταιρια,οτι πληρωνεις παιρνεις καλα λενε........

babarum
31-10-11, 13:58
Οι τιμες τους δε με ξεγελανε πλεον γιατι χρησιμοποιουν το voip,εκτος και το γυρισουν σε pots,τοτε θα την κανω την κινηση,δυο ειναι οι επιλογες μου εαν φυγω απο τον οτε,Wind η HoL,αν και απ'οτι φαινεται τη σταθεροτητα του οτε λιγο δυσκολο να τη βρεις σε αλλη εταιρια,οτι πληρωνεις παιρνεις καλα λενε........

πλέον για μένα δεν ισχυει το τελευταιο που λες.
εγω πληρώνω τον οτε και αυτος μου δινει συγχρονισμό 6mbps :down:

Picard
01-11-11, 04:22
πλέον για μένα δεν ισχυει το τελευταιο που λες.
εγω πληρώνω τον οτε και αυτος μου δινει συγχρονισμό 6mbps :down:

Αν πας σε αλλη εταιρια θα χεις μεγαλυτερη ταχυτητα??? ισως εισαι πολυ μακρια απο το DSLAM,εγω απεχω περιπου 1800 μετρα και εχω ταχυτητα 15mbps,δε μπορω να πιασω παραπανω......να πιασεις λιγοτερο απο τον οτε γινεται,να πιασεις μεγαλυτερο ειναι απιθανο γιατι ολες οι εταιριες χρησιμοποιουν το καφαο του οτε,οποτε η αποσταση παραμενει σταθερη οπου και να πας.......

deltadeltamike
01-11-11, 12:31
Αν πας σε αλλη εταιρια θα χεις μεγαλυτερη ταχυτητα??? ισως εισαι πολυ μακρια απο το DSLAM,εγω απεχω περιπου 1800 μετρα και εχω ταχυτητα 15mbps,δε μπορω να πιασω παραπανω......να πιασεις λιγοτερο απο τον οτε γινεται,να πιασεις μεγαλυτερο ειναι απιθανο γιατι ολες οι εταιριες χρησιμοποιουν το καφαο του οτε,οποτε η αποσταση παραμενει σταθερη οπου και να πας.......

Εχμ..
Μία διόρθωση.
Χρησιμοποιούν το αστικό κέντρο (άρα και όλο το αστικό δίκτυο) του οτε.
Αν από το αστικό κέντρο έχεις Χ απόσταση σε μέτρα τότε:
Ο πάροχος έχει Ψ απόσταση από το αστικό του οτέ άρα:
Εσύ έχεις Νέα απόσταση Χ1 = Χ + Ψ η οποία είναι τουλάχιστον ίδια ή μεταλύτερη από την αρχική.

Χ<=Χ1.

Επειδή ο συγχρονισμός είναι αντιστρόφως ανάλογος από την απόσταση, ο Σ1 (νέα μέγιστα γραμμής) θα είναι μικρότερος ή -στη καλύτερη- ίδιος από τον αρχικό συγχρονισμό του οτε Σ.

Σ>=Σ1.

SkyNet
01-11-11, 13:52
πλέον για μένα δεν ισχυει το τελευταιο που λες.
εγω πληρώνω τον οτε και αυτος μου δινει συγχρονισμό 6mbps :down:

Αν δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα ΔΕΝ φταίει ο ΟΤΕ για την ταχυτητά σου.
Είναι απλά θέμα απόστασης από το DSLAM. Με οποιοδήποτε πάροχο θα έχεις παρόμοια ταχύτητα (παρά τα όσα έχουμε διαβάσει κατά καιρούς για οπτικές ίνες, κτλ. κτλ.)
Άντε και γρήγορα τα mini-DSLAM... τρομάρα μας...

marios_ST170
04-12-11, 00:22
Απαραδεκτη παιδια... Τουλαχιστον εδω στην Ανατ. Θεσσαλονικη...
Πληρωνω ταχυτητα 4 mbit, ποτε δεν εχω πιασει 2, το τηλεφωνο μια φορα το μηνα βγαινει off, οι αποσυνδεσεις απο το ιντερνετ ειναι συχνο φαινομενο...
Τουλαχιστον ο τεχνικος που ηρθε για να δει τι παιζει με τη γραμμη ηταν εξυπηρετικος και φανηκε να ξερει το αντικειμενο του... Αλλα 23 ευρω για 2play δεν βρισκεις ευκολα οπως και να εχει...
Παρ' ολα αυτα, το οτι μου βγαινει η ψυχη οταν σερφαρω στο ιντερνετ με 1,5 mbit ειναι δεδομενο...

dantouan
04-12-11, 20:46
Απλα μακρια :down:

PANOS196
05-12-11, 09:56
καλημέρα ... να ρωτήσω η cyta εχει αναγνώρηση κλήσης? είναι δωρεάν η χρεώνεται? είμαι σε 4ο οροφο με παλιά καλωδίωση κοντά σε οπτική ινα να βάλω 4 η 8 Mbps? 700 μέτρα απόσταση απο κέντρο που είναι εγκατεστημένο το δίκτυο..

Falxifer
05-12-11, 10:20
10 μήνες συνδρομητής της CYTA και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα τεχνικό πρόβλημα , υπάρχει θέμα με την αναμονή , σχετικά με το 13877 αλλά "παλεύεται".

........Auto merged post: Falxifer πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλημέρα ... να ρωτήσω η cyta εχει αναγνώρηση κλήσης? είναι δωρεάν η χρεώνεται? είμαι σε 4ο οροφο με παλιά καλωδίωση κοντά σε οπτική ινα να βάλω 4 η 8 Mbps? 700 μέτρα απόσταση απο κέντρο που είναι εγκατεστημένο το δίκτυο..

Σχετικά με την αναγνώριση και τις λοιπές υπηρεσίες , είναι δωρεάν:

http://www.cyta.gr/uploads/files/psifiakes_ipiresies.pdf

Τώρα για τις υπόλοιπες ερωτήσεις, προτείνω να μιλήσεις με τεχνικό τμήμα, να δοκιμάσεις και την αναμονή, προκειμένου να πάρεις έγκυρες πληροφορίες.

Μην μιλήσεις με πωλήσεις, για ευνόητους λόγους

Hetfield
08-12-11, 02:11
Δεν εχω ικανοποιητικες ταχυτητες τους τελευταιους μηνες. Ακομα και απο ntua που κατεβαζω σε ωρες μη αιχμης, πιανω 600-800 kb/s και κλειδωνω στα 13mbit.

Estela
08-12-11, 03:22
Με όσα έχω ακούσει , θα την αφήσω την cyta προς το παρόν .... Στα Γιάννενα όντως είναι πάνω από αρκετοί αυτοί που έχουν cyta . Αλλά σαν επαρχία ίσως να έπεισαν . Αλλά και πάλι δεν με πείθει για πολλούς λόγους η συγκεκριμένη εταιρεία .

PANOS196
09-12-11, 10:42
πιστεύω οτι αν κάνει αναβάθμηση στο σύστημα και εγκαταλείψει το voip ... η cyta τότε θα γίνει η πρώτη εταιρεία στην ελλάδα σε συνδρομητές ....

prodromosfan
09-12-11, 10:44
έχει πολλά προβλήματα με το voip να είναι απο την υπηρεσια της που παίζει καλύτερα
οπότε :(

a.libe
09-12-11, 15:23
μολις ενεργοποιηθηκα cyta απο ΟΤΕ..ως τωρα ολα οκ....απλα ακομη δεν λαμβανω εισερχομενες λογω του οτι δεν εχει ολοκληρωθει ακομη η φορητοτητα,ενημερωσης της βασης δεδομενων...εχω το μαυρο pirelli...για να δουμε ακι την cyta...γλιτωνω 18 ευρω τον μηνα συγκριτικα με ΟΤΕ...

PANOS196
09-12-11, 17:04
μολις ενεργοποιηθηκα cyta απο ΟΤΕ..ως τωρα ολα οκ....απλα ακομη δεν λαμβανω εισερχομενες λογω του οτι δεν εχει ολοκληρωθει ακομη η φορητοτητα,ενημερωσης της βασης δεδομενων...εχω το μαυρο pirelli...για να δουμε ακι την cyta...γλιτωνω 18 ευρω τον μηνα συγκριτικα με ΟΤΕ...

Πόσο πληρώνεις το μήνα? τι ταχύτητα διάλεξες...ολα καλά και με το τηλέφωνο...εχει βαζούρα καθόλου? εχει καλή ακουστικότητα ?το ιντερνετ πάει καλά? σε ρωτάω φίλε μου γιατί σκέπτομε να φύγω απ τον οτε και να πάω cyta !!!

a.libe
09-12-11, 17:42
Πόσο πληρώνεις το μήνα? τι ταχύτητα διάλεξες...ολα καλά και με το τηλέφωνο...εχει βαζούρα καθόλου? εχει καλή ακουστικότητα ?το ιντερνετ πάει καλά? σε ρωτάω φίλε μου γιατί σκέπτομε να φύγω απ τον οτε και να πάω cyta !!!

έχω επιλέξει το απεριόριστα+80 κινητά+4mbs αφού το ίντερνετ το θέλω στο σπίτι για απλή περιήγηση και όχι για κατεβάσματα ταινιών και παιχνίδια...ως τώρα πάω καλύτερα από ΟΤΕ...πληρώνω 29,5 τον μήνα και από τον δεύτερο χρόνο πάει στα 27..όλα καλά και με το τηλ,ακούγεται ποιο δυνατά ο συνομιλητής και πιο καθαρά..το ιντερνετ για αυτό που το θέλω πάει τέλεια...έχω κάνει ήδη αίτηση και για νέα γραμμή σε επαγγελματικό πακέτο σε γραφείο που νοικίασα..αν αποφασίσεις για cyta πες μου για να σου στείλω Pm δίνοντας σου το mail της υπαλλήλου που το έτρεξε και τρέχει και το business μου...
μοναδικός μου φόβος είναι αν κάτσει κανά πρόβλημα και χρειάζεται κ ο ΟΤΕ για το ΚΑΦΑΟ...μα γλιτώνοντας 200+ ευρώ τον χρόνο , πληρώνω 2 ΔΕΗ με αυτά...

manual2100
09-12-11, 18:22
πληρώνω 29,5 τον μήνα και από τον δεύτερο χρόνο πάει στα 27..

επειδή έκανα και εγώ αίτηση πρόσφατα, πού το λέει ότι πάει 27 το δεύτερο χρόνο(έβαλα και εγώ το ίδιο πακέτο ακριβώς με εσένα)?

a.libe
09-12-11, 19:19
επειδή έκανα και εγώ αίτηση πρόσφατα, πού το λέει ότι πάει 27 το δεύτερο χρόνο(έβαλα και εγώ το ίδιο πακέτο ακριβώς με εσένα)?
η αλήθεια είναι ότι δεν το λέει πουθενά ...αυτό μου είπε η κοπέλα που έκανα την online αίτηση...καλά ας τελειώσει το έτος χωρίς προβλήματα και βλέπουμε τότε εκβιαάζοντας για παραμονή..μα και 29,5 μια χαρά είναι...

manual2100
09-12-11, 19:23
ναι απλά ρώτησα αν ισχύει γιατί εμένα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο..θα ρωτήσω πάλι.. (τα 29,5 είναι τέλεια αν φανταστείς ότι στην περίπτωσή μου με 2μβιτ ΟΤΕ ξεκινούσα από τα 30 αέρα-χωρίς κανένα τηλέφωνο και με λίγα τηλέφωνα πλήρωνα περίπου 50 το μήνα)

a.libe
09-12-11, 19:44
εγω ειχα το πληρες πακετο με 45,5 στον ΟΤΕ και αναγνωριση κλησης εξτρα...ασε που στο κινητο ειχε ελαχιστη χρεωση λεπτου...τωρα κερδιζω κατευθειαν 17 ευρω τον μηνα χ12=204 ευρω...ως τωρα εχει καλυτερη συμπεριφορα απο τον ΟΤΕ και στη τηλεφωνια μα και στο ιντερνετ...
οψομεθα λοιπον...αν σου απαντησουν για την ανανεωση γραψτο μου...αν και εχω ακουσει οτι στην ανανεωση υπαρχει η εκπτωση...

Estela
09-12-11, 21:06
Τελικά ο OTE αποδεικνύεται η πιο ασύμφορη εταιρεία τηλεφωνίας και παροχός internet ..... μετά την forthnet!:p .

SkyNet
11-12-11, 03:25
Ως προς την τιμή σίγουρα. Ως προς την ποιότητα των υπηρεσιών ομώς?...

a.libe
11-12-11, 14:27
Ως προς την τιμή σίγουρα. Ως προς την ποιότητα των υπηρεσιών ομώς?...
δεν εχει καμια διαφορα πια...ολοι οι παροχοι εχουν κανει βηματα μπροστα...το μονο αρνητικο ειναι που δεν εχουν προσβαση αν κατσει βλαβη και περιμενουν την σκοπιμη καθυστερηση του οτε για την αποκατασταση της βλαβης...βεβαια πια ισχυει ο συμψηφισμος αν καταγγειλουν του ΟΤΕ για αργοπορια περα 48 ωρου ...
συνεπως, πλεον τα προβλματα εχουν ελαχιστοποιηθει...η διαφορα ειναι στο support της βλαβης...
καλυτερα να δινω τα οποια χρηματα μου στον ιδιωτικο τομεα παρα στον ΟΤΕ που μπορει να εχει ιδιωτικοποιηθει μεγαλο μερος του μα οι αντιληψεις παραμενουν οι ιδιες...το ιδιο βεβαια και στην ενεργεια , δεη

InsertCoin
12-12-11, 20:50
Για τον φιλο προηγουμενως, με βαση το πεκετο σου, τον πρωτο χρονο πληρωνεις 29,5 και τον δευτερο 28.5, με βαση το προγραμμα αφοσιωσης, καθως και την προσφορα που εχεις με τα 80' προς κινητα.

Picard
16-12-11, 05:23
πιστεύω οτι αν κάνει αναβάθμηση στο σύστημα και εγκαταλείψει το voip ... η cyta τότε θα γίνει η πρώτη εταιρεία στην ελλάδα σε συνδρομητές ....

Αυτο το πιστευω κι εγω,το voip δεν ειναι οτι καλυτερο,π.χ εισαι με pots και θελεις να πας σε cyta,φερνεις ηλεκτρολογο κανει τις μετατροπες σε ολες τις πριζες μετα απο καποιο διαστημα τυχαινει να εχεις χαλια γραμμη και πολλες αποσυνδεσεις,σου τη δινει μια μερα και θελεις να πας σε αλλο παροχο,θα πρεπει να ξαναφερεις ηλεκτρολογο να σου αλλαξει τη συνδεσμολογια των καλωδιων??? αυτους δεν τους νιαζει,παραμενει προβλημα και εμποδιο για να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη οπως επισης και η μη αποδοχη απο την εταιρια εξοπλισμου της αρεσκειας σου,εδω υπαρχουν ρουτερακια που το thompson και το pireli τα χουν για πλακα,βλεπε cisco-linksys,level one,zyxel,draytek,3com,AVM

a.libe
16-12-11, 16:35
ok..η ποιοτητα επικοινωνιας ομως πολυ πιο μπροστα σε voip,ασε και το οικονομικο...θα φερεις μια φορα τον ηλεκτρολογο...εκτος αν εχεις 20 μπριζες και μενεις σε 16οροφη μεζονετα , ναι, εκει θελει καποια δουλεια...επιπλεον με την cyta γλιτωνεις απο 180-210 ευρω τον χρονο-δηλ πληρωνεις κατα ΜΟ δυο ΔΕΗ....και το pirelli και το thompson μια χαρα ειναι...για κατι πιο εξειδικευμενο και για τη nasa ισως δεν κανουν...και εγω θελω ferarri αμαξι μα...

manual2100
16-12-11, 17:51
επιπλεον με την cyta γλιτωνεις απο 180-210 ευρω τον χρονο-δηλ πληρωνεις κατα ΜΟ δυο ΔΕΗ....

εγώ πάντως γλυτώνω 240 το χρόνο (σε σχέση με τον οτε) και έχω και 2 mbit παραπάνω τώρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.