PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

MitsosDaBest13
08-10-14, 16:13
καλησπέρα .μιά ερώτηση που την έχω απορία καιρό θελω να κάνω.έτυχε μερικές φορές να κάνω έναν έλεγχο με το speed test net. απ ότι θυμαμαι όταν ημουν σε αλλο παροχο μου έδειχνε πως η μέτρηση γινόταν απο σερβερ της β.ελλαδος(τον πιο κοντινό στην θεσσαλονικη) και σωστά αφου βρισκομαι θεσσαλονικη. τωρα βλέπω απο τότε που έχω ερθει cyta μου δειχνει πως συνδέεται αθηνα και μου κάνει εντύπωση γιατι θεωρει πως συνδεεται στον πιο κοντινό σερβερ.δεν θα έπρεπε να δειχνει θεσσαλονίκη;


Όχι, το speedtest επιλέγει τον σέρβερ ανάλογα με το Ping... Αν δεν το έχεις προσέξει, πριν πατήσεις Begin Test, μπορείς να μετακινήσεις το χάρτη από κάτω και να επιλέξεις χειροκίνητα τον σέρβερ που θέλεις από διάφορες πόλεις / χώρες...

yiannis010
08-10-14, 18:42
Δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται από τη δρομολόγηση που χρησιμοποιεί στο δίκτυό της κάθε εταιρεία. O εύκολος τρόπος να δεις τι δρομολόγηση γίνειται, είναι να κάνεις ένα traceroute/tracert και να παρακολουθήσεις το μονοπάτι που κάνουν τα πακέτα σου για να φτάσουν στον προορισμό τους (hops).
Γεωγραφική εγγύτητα δεν εγγυάται δικτυακή εγγύτητα :)


Όχι, το speedtest επιλέγει τον σέρβερ ανάλογα με το Ping... Αν δεν το έχεις προσέξει, πριν πατήσεις Begin Test, μπορείς να μετακινήσεις το χάρτη από κάτω και να επιλέξεις χειροκίνητα τον σέρβερ που θέλεις από διάφορες πόλεις / χώρες...

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά με εχέτε καλύψει

HadesGR
13-10-14, 16:43
ειδες που σου λεω εγω :)) οτι θελουν λενε οσο παραπανω το κλεισουν παιρνουν ποσοστα

Δεν παίρνει κανείς ποσοστά, με μισθό είναι.

anthip09
13-10-14, 21:06
και η ταλαιπωρια συνεχίζεται...

Link Status Disconnected
Rate (Up/Down) 0/0 kbps
Noise Margin (Up/Down) 0/0 dB
Modulation Type
Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB
Output Power (Up/Down) 0/0 dBm
Data Path (Up/Down)
Max Rate(Up/Down) 0/0 kbps
Interleave depth 0
Annex Type Unknown
CRC errors 0

έχει πέσει εδώ και καμιά ωρα και δεν συγχρονίζει με τιποτα...από τη συτα το γνωστό ποίημα εδώ και ένα μήνα..φταίει ο οτε κλπ κλπ..ουδεμια άλλη απαντηση. σκέφτομαι σοβαρα να μεταφέρω τη γραμμή στον οτε μπας κ δω ασπρη μέρα. από την άλλη βλέπω αυτό το 17,90+1,23 (αναγνώριση κλήσεων) για 4αρα γραμμή χωρίς καθόλου χρόνο ομιλίας κ 24μηνη δέσμευση κ μου γυρίζει το μάτι..μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα δλδ. Τι να πω έχω απελπιστεί..

Hetfield
13-10-14, 21:57
και η ταλαιπωρια συνεχίζεται...

Link Status Disconnected
Rate (Up/Down) 0/0 kbps
Noise Margin (Up/Down) 0/0 dB
Modulation Type
Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB
Output Power (Up/Down) 0/0 dBm
Data Path (Up/Down)
Max Rate(Up/Down) 0/0 kbps
Interleave depth 0
Annex Type Unknown
CRC errors 0

έχει πέσει εδώ και καμιά ωρα και δεν συγχρονίζει με τιποτα...από τη συτα το γνωστό ποίημα εδώ και ένα μήνα..φταίει ο οτε κλπ κλπ..ουδεμια άλλη απαντηση. σκέφτομαι σοβαρα να μεταφέρω τη γραμμή στον οτε μπας κ δω ασπρη μέρα. από την άλλη βλέπω αυτό το 17,90+1,23 (αναγνώριση κλήσεων) για 4αρα γραμμή χωρίς καθόλου χρόνο ομιλίας κ 24μηνη δέσμευση κ μου γυρίζει το μάτι..μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα δλδ. Τι να πω έχω απελπιστεί..
Δεν ειναι ποιημα αλλα γεγονος.
Αρμοδιοτητα σε αυτο το κομματι της συνδεσης σου εχει μονο ο ΟΤΕ, ο εκαστοτε παροχος δεν μπορει να κανει τιποτα περα απο το να ασκησει πιεση.

Υπομονη λοιπον μεχρι να λυθει το προβλημα σου!

vgiozo
15-10-14, 15:19
Γνωρίζει κανείς για Θεσσαλονίκη, περιοχή Aνάληψη πώς τα πάει η Cyta;

Αυτό το για δύο χρόνια πολύ βαρύ μου κάθεται όμως....υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης στα "απεριόριστα" σταθερά;

sdikr
15-10-14, 15:22
Γνωρίζει κανείς για Θεσσαλονίκη, περιοχή Aνάληψη πώς τα πάει η Cyta;

Στην Μποτσαρη με Καραμανλή κοντά συγχρονισμός στα 11 - 12

vgiozo
15-10-14, 15:29
Ευχαριστώ...και τώρα στη Forthnet από τα 13mpbs που συνδεόμουν αρχικά έχω πέσει στα 9-10 (maximum bandwidth 11.9)...οπότε τα ίδια...

Από σταθερότητα πώς πάει; έχουμε διακοπές, καθυστερήσεις, συχνά προβλήματα τεχνικά κοκ ή τσου;

Αυτή η προσφορά που τρέχει τώρα με τα 22€, απεριόριστα σταθερά + 160λεπτά προς κινητά είναι η καλύτερη που έχω βρει, αλλά για δύο χρόνια, λίγο βαρύ μου πέφτει...

Εδώ είμαι τώρα, μεταξύ Συνδίκα και 25ης μαρτίου
145450

yiannis010
15-10-14, 16:43
Ευχαριστώ...και τώρα στη Forthnet από τα 13mpbs που συνδεόμουν αρχικά έχω πέσει στα 9-10 (maximum bandwidth 11.9)...οπότε τα ίδια...

Από σταθερότητα πώς πάει; έχουμε διακοπές, καθυστερήσεις, συχνά προβλήματα τεχνικά κοκ ή τσου;

Αυτή η προσφορά που τρέχει τώρα με τα 22€, απεριόριστα σταθερά + 160λεπτά προς κινητά είναι η καλύτερη που έχω βρει, αλλά για δύο χρόνια, λίγο βαρύ μου πέφτει...

Εδώ είμαι τώρα, μεταξύ Συνδίκα και 25ης μαρτίου
145450

στην ιδια περιοχη ειμαι και γω .στον οτε ημουν στα 14.5 στην cyta 13 .5 περιπου.(υποψιαζομαι πως βαζουν επιπλεον προστασια...χωρις να ειμαι απόλυτα σιγουρος.....)δεν έχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με cyta και όπως έχω πει και σε παλιότερο νημα στον οτε είχα σοβαρα προβλήματα αποσυνδέσεων ενω στην cyta μεχρι στιγμης (περίπου 14 μηνες) ολα πάνε ρολόι...αν και η forthnet δε νομίζω να σε αφησει να φύγεις έτσι ευκολα.σίγουρα θα σου κάνει καποια προσφορά.

vgiozo
15-10-14, 16:53
στην ιδια περιοχη ειμαι και γω .στον οτε ημουν στα 14.5 στην cyta 13 .5 περιπου.(υποψιαζομαι πως βαζουν επιπλεον προστασια...χωρις να ειμαι απόλυτα σιγουρος.....)δεν έχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με cyta και όπως έχω πει και σε παλιότερο νημα στον οτε είχα σοβαρα προβλήματα αποσυνδέσεων ενω στην cyta μεχρι στιγμης (περίπου 14 μηνες) ολα πάνε ρολόι...αν και η forthnet δε νομίζω να σε αφησει να φύγεις έτσι ευκολα.σίγουρα θα σου κάνει καποια προσφορά.

Μακάρι να κάνει αντιπροσφορά...αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα φύγω με δυσκολία, αν θέλω...

- - - Updated - - -

Στην αίτηση λέει κάπου
"Υπάρχει ενεργή υπηρεσία στην Διεύθυνση Εγκατάστασης από άλλο πάροχο τηλεφωνίας/ίντερνετ;"
και μου ζητάει αριθμό βρόγχου...αυτό πώς το βρίσκω;

yiannis010
15-10-14, 16:58
Μακάρι να κάνει αντιπροσφορά...αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα φύγω με δυσκολία, αν θέλω...

- - - Updated - - -

Στην αίτηση λέει κάπου
"Υπάρχει ενεργή υπηρεσία στην Διεύθυνση Εγκατάστασης από άλλο πάροχο τηλεφωνίας/ίντερνετ;"
και μου ζητάει αριθμό βρόγχου...αυτό πώς το βρίσκω;

δε νομίζω πως υπάρχει ανθρωπος που έχει απαντήσει σε τετοια ερώτηση.τουλάχιστον εγω δεν θυμάμαι τέτοια ερώτηση.νομίζω πως το βρίσκουν αυτοι και αφορα την cyta

dimitris.taxideytis
15-10-14, 17:41
Μακάρι να κάνει αντιπροσφορά...αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα φύγω με δυσκολία, αν θέλω...

- - - Updated - - -

Στην αίτηση λέει κάπου
"Υπάρχει ενεργή υπηρεσία στην Διεύθυνση Εγκατάστασης από άλλο πάροχο τηλεφωνίας/ίντερνετ;"
και μου ζητάει αριθμό βρόγχου...αυτό πώς το βρίσκω;

Δες στο λογαριασμο σου.Σε καποιες εταιρειες, επανω στη γωνια λεει αριθμο λογαριασμου και τον αριθμο βρογχου

vgiozo
15-10-14, 17:44
Ναι, ναι, το βρήκα στον λογαριασμό...ευχαριστώ

odim
15-10-14, 17:53
Τα καρτοκινητά τα έχει γραμμένα η cyta,τι είναι αυτό το πράγμα??? δεν είμαστε όλοι στο δημόσιο να έχουμε να πληρώνουμε κάθε μήνα......

Atheros
16-10-14, 19:19
Δεν βλέπουν περιθώριο κέρδους στην καρτοκινητή ούτε μπορούν να σταθούν στον ανταγωνισμό φαίνεται.....

Gio Alex
16-10-14, 20:50
Ούτε στην κινητή συμβολαίου βλέπω να έχουν μεγάλη τύχη...

panathas1
18-10-14, 11:57
καλημερα . σκεφτομαι να αλλαξω δικτυο και να μεταφερθω στην cyta. μενω χαλκιδα και η αποσταση απο τα κεντρικα του οτε,ειναι γυρω στα 800μ.εχω forthnet -_λογω κοστους--με πραγματικη ταχυτητα στα 15,2. θα ηθελα τη ν γνωμη σας για την cyta στην ΧΑΛΚΙΔΑ-

Godian
18-10-14, 13:11
εγω φιλε μου με οτε που ημουν επιανα 16. θεσσαλονικη. και στη cyta πιανω αυτα 145655

vgiozo
18-10-14, 13:13
δε νομίζω πως υπάρχει ανθρωπος που έχει απαντήσει σε τετοια ερώτηση.τουλάχιστον εγω δεν θυμάμαι τέτοια ερώτηση.νομίζω πως το βρίσκουν αυτοι και αφορα την cyta

Το ζητούσε και η Cyta & HOL στην αίτηση, οπότε το ζητούν πλέον...δεν το θυμόμουν κι εγώ από άλλες φορές, μου ζητούσαν γειτονικό τηλέφωνο συνήθως.

Στο λογαριασμό της τηλεφωνίας, όπως είπα και παραπάνω, φαίνεται οπωσδήποτε.

jimdem582
18-10-14, 18:30
Καλησπέρα παιδιά.

Εδώ και μήνες έχω ένα πρόβλημα το οποίο αναφέρω συνέχεια στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν λύνεται ποτέ.

Πχ. εκεί που χρησιμοποιώ το internet, η ταχύτητα είτε πέφτει πολύ χαμηλά είτε δεν μπορώ να μπω σε καμια σελίδα. Αν κάνω restart το router (Thomson TG-782) τότε επανέρχεται. Τους το είπα πολλές φορές και κάθε φορά λένε "για να αλλάξουμε κανάλι, να κάνουμε επανεκκίνηση" κλπ. Λύνεται όπως είναι φυσικό το πρόβλημα, αλλά και πάλι επανέρχεται.

Είχα πει για αλλαγή router αλλά λένε δεν το αλλάζουμε δε βλέπουμε να έχει κάποιο πρόβλημα.

Έχει τύχει και σε κάποιον εδώ μέσα;

NexTiN
18-10-14, 18:42
εγω φιλε μου με οτε που ημουν επιανα 16. θεσσαλονικη. και στη cyta πιανω αυτα 145655

Φιλε, χωρις παρεξηγηση, αλλα παραπληροφορεις.Στα δεκαδες νηματα που ανοιξες στο φορουμ, εκτος του οτι γραφεις σε ολα τα ιδια πραγματα, λες οτι 16 επιανες πριν 7 χρονια στον ΟΤΕ...

http://www.adslgr.com/forum/threads/841322-Αναβάθμιση-γραμμής-από-8αρα-σε-24αρα-cyta-Να-δηλώσω-βλάβη?p=5518811#post5518811

Μην δημιουργεις κακες εντυπωσεις χωρις να υπαρχει λογος...

Παντα φιλικα.

P.S. Για τον φιλο που ρωτησε παραπανω.Εκτος απροοπτου, θα πιανεις παλι τα ιδια ειτε πας στην Cyta, ειτε σε οποιονδηποτε αλλο Παροχο...

yiannis010
18-10-14, 19:12
Φιλε, χωρις παρεξηγηση, αλλα παραπληροφορεις.Στα δεκαδες νηματα που ανοιξες στο φορουμ, εκτος του οτι γραφεις σε ολα τα ιδια πραγματα, λες οτι 16 επιανες πριν 7 χρονια στον ΟΤΕ...

http://www.adslgr.com/forum/threads/841322-Αναβάθμιση-γραμμής-από-8αρα-σε-24αρα-cyta-Να-δηλώσω-βλάβη?p=5518811#post5518811

Μην δημιουργεις κακες εντυπωσεις χωρις να υπαρχει λογος...

Παντα φιλικα.

P.S. Για τον φιλο που ρωτησε παραπανω.Εκτος απροοπτου, θα πιανεις παλι τα ιδια ειτε πας στην Cyta, ειτε σε οποιονδηποτε αλλο Παροχο...

ετσι ακριβώς είναι θα πιάνει τα ίδια, ίσως στην cyta να πέσει 1μβ λόγω επιπλέον προστασία που βάζει η cyta . όσο για την παραπληροφόρηση επίσης έχεις δίκιο αφού http://www.adslgr.com/forum/threads/535716-%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-Cyta-%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%95%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/page125#1874 βλεπουμε πως ηταν στα 17 πριν 3 χρονια.γενικώς θα πρέπει να προσεχουμε ο καθένας τί γραφει γιατί όντως δημιουργούνται ασχημες εντυπώσεις και κυρίως χωρίς λόγο

sakisastra
18-10-14, 19:17
Εγω παλι νομιζω πως δεν ισχυει αυτο που λες.Δεν ξερω τι παιζει με την cyta αλλα οσοι γνωστοι μου εχουν βαλει, μεταξυ τους και εγω πανω απο 12.500 δεν εχω προσωπικα δει.Στην δικη μου περιπτωση πριν 3 μηνες αυτη η δουλεια, ημουν οτε στα 17 περιπου,πηγα cyta 11.300 εφυγα απο την cyta μεσα στο οριο των 14 ημερων πηγα στην forthnet και ξαφνικα ως δια μαγειας κλειδωνει παλι στα 17....

yiannis010
18-10-14, 19:32
Εγω παλι νομιζω πως δεν ισχυει αυτο που λες.Δεν ξερω τι παιζει με την cyta αλλα οσοι γνωστοι μου εχουν βαλει, μεταξυ τους και εγω πανω απο 12.500 δεν εχω προσωπικα δει.Στην δικη μου περιπτωση πριν 3 μηνες αυτη η δουλεια, ημουν οτε στα 17 περιπου,πηγα cyta 11.300 εφυγα απο την cyta μεσα στο οριο των 14 ημερων πηγα στην forthnet και ξαφνικα ως δια μαγειας κλειδωνει παλι στα 17.... έχω ακουσει για διαφορές απο πάροχο σε πάροχο αλλα 5-6 μβ ειναι πολύ.σηνήθως ηξερα για 1-2 μβ...τους εδωσες τον χρόνο να δουν για πιοι λογο γινοτανε ή έκανες υπαναχώρηση αμέσως;

paolo1
18-10-14, 19:49
Παιδια σκέφτομαι να κάνω φορητοτητα σε cyta στον κορυδαλλο(πλ. ελευθερίας).Ξέρει κανένας τι λέει στη συγκεκριμένη περιοχη (απο άποψη προβλημάτων εννοώ).

Godian
18-10-14, 20:25
κλεισε το ρουτερ σου καμια 11 φορες την ημερα και την τριτη μερα παρτους τηλεφωνω.
πες οτι κλεινει και ανοιγει μονο του.
αν σε ρωτανε ,το εχει σε μπριζα μονο του και οτι κλεινουν ολα τα λαμπακια..... και πες οτι το ιντερνετ μου ειναι καλο το ρουτερ φταει γιατι δοκιμασα και αλλο και επαιζε καλα ..... πες αυτα . εγω ετσι πηρα αλλο ρουτερ γιατι το adb ηταν μαπα

yiannis010
18-10-14, 21:58
κλεισε το ρουτερ σου καμια 11 φορες την ημερα και την τριτη μερα παρτους τηλεφωνω.
πες οτι κλεινει και ανοιγει μονο του.
αν σε ρωτανε ,το εχει σε μπριζα μονο του και οτι κλεινουν ολα τα λαμπακια..... και πες οτι το ιντερνετ μου ειναι καλο το ρουτερ φταει γιατι δοκιμασα και αλλο και επαιζε καλα ..... πες αυτα . εγω ετσι πηρα αλλο ρουτερ γιατι το adb ηταν μαπα

:rofl::lol::lol::rofl: σωστός..!!!
φίλε μιλάμε έχω σκασει στα γέλια,,,,,για τους υπολοιπους που θα διαβάσουν το συγκεκεριμένο θέμα να τους ενημερώσω πως και χωρίς να ανοιγοκλείσετε το ρούτερ 20 φορες την μέρα μπορείτε να ζητήσετε αντικατάσταση εξοπλισμού αναφέροντας το πρόβλημα (wifi ή πρόβλημα συγχρονισμού και θα σας γίνει αντικατάσταση......ακόμα δεν μπορώ να συνέλθω από το γέλιο.....τελικά ζούμε ακόμα στην εποχή της μούφας για να γίνει η δουλειά μας.

sakisastra
18-10-14, 22:22
έχω ακουσει για διαφορές απο πάροχο σε πάροχο αλλα 5-6 μβ ειναι πολύ.σηνήθως ηξερα για 1-2 μβ...τους εδωσες τον χρόνο να δουν για πιοι λογο γινοτανε ή έκανες υπαναχώρηση αμέσως;

2 φορες ηρθε τεχνικος μεσα σε 7 ημερες και το αποτελεσμα ηταν να μου πουν οτι τοσο παει η γραμμη, ομως το θεμα ειναι οτι και σε 3 φιλους που εβαλαν cyta κατα ενα παραξενο λογο ολοι συνχρονιζουν κοντα στα 12 κανεις πιο πανω!!!!τυχαιο?

yiannis010
18-10-14, 23:06
2 φορες ηρθε τεχνικος μεσα σε 7 ημερες και το αποτελεσμα ηταν να μου πουν οτι τοσο παει η γραμμη, ομως το θεμα ειναι οτι και σε 3 φιλους που εβαλαν cyta κατα ενα παραξενο λογο ολοι συνχρονιζουν κοντα στα 12 κανεις πιο πανω!!!!τυχαιο?
αν οι γνωστοί σου συγχρονιζαν σε άλλο πάροχο κοντά στα 17 και στην cyta ειναι στα 12 σίγουρα δεν είναι τυχαίο.αν συγχρονίζανε κοντα στα 13 και τωρα ειναι κοντα στα 12 είναι φυσιολογικό

sakisastra
18-10-14, 23:57
αν οι γνωστοί σου συγχρονιζαν σε άλλο πάροχο κοντά στα 17 και στην cyta ειναι στα 12 σίγουρα δεν είναι τυχαίο.αν συγχρονίζανε κοντα στα 13 και τωρα ειναι κοντα στα 12 είναι φυσιολογικό

Αν συνχρονιζαν κοντα στα 13 δεν θα το ανεφερα καν.Γειτονια ειμαστε οι 2 ηταν περιπου 15500 με 16 και ο τριτος κοντα στα 18!!!ας κανουμε ενα γκαλοπ εδω και θα δουμε.Εχω την εντυπωση ομως οτι κοντα στα 12 θα δουμε πολλους!!!!

yiannis010
19-10-14, 00:05
Αν συνχρονιζαν κοντα στα 13 δεν θα το ανεφερα καν.Γειτονια ειμαστε οι 2 ηταν περιπου 15500 με 16 και ο τριτος κοντα στα 18!!!ας κανουμε ενα γκαλοπ εδω και θα δουμε.Εχω την εντυπωση ομως οτι κοντα στα 12 θα δουμε πολλους!!!!
δεν έχω αποψη για το θεμα.αν υπαρχει καποιος τεχνικος που γνωριζει ας απαντησει.εμενα δεν μου φαινεται περιεργο το 13 που ειμαι τωρα γιατι και στον οτε περιπου εκει ημουν

Panosgep
19-10-14, 00:38
Αν συνχρονιζαν κοντα στα 13 δεν θα το ανεφερα καν.Γειτονια ειμαστε οι 2 ηταν περιπου 15500 με 16 και ο τριτος κοντα στα 18!!!ας κανουμε ενα γκαλοπ εδω και θα δουμε.Εχω την εντυπωση ομως οτι κοντα στα 12 θα δουμε πολλους!!!!

Στατιστικά γραμμών έχουμε ή την αερολογία του καθενός;;;;
Κι εγώ συγχρονίζω πότε 15Mbit, πότε 12...
Αλλοι 4 στιν ίδια πολυκατοικία 15-13Mbit
Με Forthnet πριν 10 χρόνια ήμουν 19, Με Wind πριν 4 χρόνια 14.
Η πτώση είναι λογική με λίγη μελέτη.

Gio Alex
19-10-14, 07:16
Πως μπορεί να είναι λογική τόσο μεγάλη πτώση?

Thodoris92
19-10-14, 07:56
Εγώ πάντως με Cyta κλειδώνω στα 21233 βέβαια με συγχρονισμό του router σε ώρες που είναι όλοι για ύπνο,πολύ αργά το βράδυ ή πολύ πρωί, μέσα στη μέση της μέρας γύρω στα 19

Hetfield
19-10-14, 08:32
Καλησπέρα παιδιά.

Εδώ και μήνες έχω ένα πρόβλημα το οποίο αναφέρω συνέχεια στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν λύνεται ποτέ.

Πχ. εκεί που χρησιμοποιώ το internet, η ταχύτητα είτε πέφτει πολύ χαμηλά είτε δεν μπορώ να μπω σε καμια σελίδα. Αν κάνω restart το router (Thomson TG-782) τότε επανέρχεται. Τους το είπα πολλές φορές και κάθε φορά λένε "για να αλλάξουμε κανάλι, να κάνουμε επανεκκίνηση" κλπ. Λύνεται όπως είναι φυσικό το πρόβλημα, αλλά και πάλι επανέρχεται.

Είχα πει για αλλαγή router αλλά λένε δεν το αλλάζουμε δε βλέπουμε να έχει κάποιο πρόβλημα.

Έχει τύχει και σε κάποιον εδώ μέσα;
Υποθετω οτι συνδεεσαι στο router με WiFi.
Αν οντως ειναι ετσι, τοτε κατα πασα πιθανοτητα εχουν "μπουκωσει" οι συχνοτητες γυρω απο το router και δημιουργουνται παρεμβολες αλλα ασυρματα δικτυα.
Καποια routers διαχειριζονται καλυτερα τις παρεμβολες, καποια αλλα παλι οχι, αλλα σε καθε περιπτωση το προβλημα παραμενει.

Οποτε η μονη λυση στο προβλημα ειναι το ethernet καλωδιο. Καντο και θα βρεις την υγεια!

jimdem582
19-10-14, 12:58
Υποθετω οτι συνδεεσαι στο router με WiFi.
Αν οντως ειναι ετσι, τοτε κατα πασα πιθανοτητα εχουν "μπουκωσει" οι συχνοτητες γυρω απο το router και δημιουργουνται παρεμβολες αλλα ασυρματα δικτυα.
Καποια routers διαχειριζονται καλυτερα τις παρεμβολες, καποια αλλα παλι οχι, αλλα σε καθε περιπτωση το προβλημα παραμενει.

Οποτε η μονη λυση στο προβλημα ειναι το ethernet καλωδιο. Καντο και θα βρεις την υγεια!

Δεν είναι λύση αυτή φίλε μου, έχω 6 συσκευές στο σπίτι, είναι αδύνατον.

Αυτό που με απασχολεί είναι γιατί τόσα χρόνια διαχειρίζονταν καλύτερα τις παρεμβολές ενώ εδώ και κάτι μήνες άρχισε να έχει θέματα. Δοκίμασα άλλαξα κανάλι να μην υπάρχουν άλλα δίκτυα εκεί, άλλαξαν και οι τεχνικοί πάλι κανάλι αλλά τίποτα. Μη νομίζεις οτι είμαι σε καμιά μεγάλη περιοχή, το δικό μου και άλλα 3 wifi πιάνουν οι συσκευές μου μέσα στο σπίτι.

Godian
19-10-14, 13:17
Δεν εχει σημασια ποσα ρουτερ πιανουν οι συσκευες σου φιλε μου.
Αλλα ποσα ρουτερ εχει η γειρονια σου και παρεμβαλουν εστω και λιγο το wifi σου

jimdem582
19-10-14, 13:26
Δεν εχει σημασια ποσα ρουτερ πιανουν οι συσκευες σου φιλε μου.
Αλλα ποσα ρουτερ εχει η γειρονια σου και παρεμβαλουν εστω και λιγο το wifi σου

Στη γειτονιά άντε να έχει 5 συνολικά. Και είναι τα ίδια εδώ και χρόνια. Τόσα χρόνια δεν μπορούσαν να παρεμβάλλουν τώρα τα έπιασε;

Δεν έχει κάποιο pattern πάντως το πρόβλημα, μπορεί να συμβεί και 2 φορές την ίδια μέρα, μπορεί να συμβεί και μετά απο μέρες.

evdometap
19-10-14, 13:27
Δεν είναι λύση αυτή φίλε μου, έχω 6 συσκευές στο σπίτι, είναι αδύνατον.

Αυτό που με απασχολεί είναι γιατί τόσα χρόνια διαχειρίζονταν καλύτερα τις παρεμβολές ενώ εδώ και κάτι μήνες άρχισε να έχει θέματα. Δοκίμασα άλλαξα κανάλι να μην υπάρχουν άλλα δίκτυα εκεί, άλλαξαν και οι τεχνικοί πάλι κανάλι αλλά τίποτα. Μη νομίζεις οτι είμαι σε καμιά μεγάλη περιοχή, το δικό μου και άλλα 3 wifi πιάνουν οι συσκευές μου μέσα στο σπίτι.
Αδερφέ αν θες μας λες σε ποιο κανάλι ήσουν και ποιο κανάλι έβαλες μετά; Αν θες, κατέβασε το inSSIDer και κάνε έναν έλεγχο, να δεις σε τι κανάλια "παίζουν" οι γύρω σου. Ύστερα διάλεξε κάποιο κανάλι που καλό είναι να έχει πχ τρία νούμερα διαφορά από αυτό στο οποίο υπάρχει μεγαλύτερη συμφόρηση στη γειτονιά(θα στο δείξει το inSSIDer).

jimdem582
19-10-14, 13:31
Αδερφέ αν θες μας λες σε ποιο κανάλι ήσουν και ποιο κανάλι έβαλες μετά; Αν θες, κατέβασε το inSSIDer και κάνε έναν έλεγχο, να δεις σε τι κανάλια "παίζουν" οι γύρω σου. Ύστερα διάλεξε κάποιο κανάλι που καλό είναι να έχει πχ τρία νούμερα διαφορά από αυτό στο οποίο υπάρχει μεγαλύτερη συμφόρηση στη γειτονιά(θα στο δείξει το inSSIDer).

Τώρα είμαι στο κανάλι 7. Πριν δε θυμάμαι να σου πω. Με το inssider τα βλέπω κι εγώ, στο 7 που είμαι δεν έχω καθόλου παρεμβολές απο άλλα δίκτυα. Τα άλλα δίκτυα που πιάνω είναι στα κανάλια 2 και 11.

yiannis010
19-10-14, 14:21
Καλησπέρα παιδιά.

Εδώ και μήνες έχω ένα πρόβλημα το οποίο αναφέρω συνέχεια στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν λύνεται ποτέ.

Πχ. εκεί που χρησιμοποιώ το internet, η ταχύτητα είτε πέφτει πολύ χαμηλά είτε δεν μπορώ να μπω σε καμια σελίδα. Αν κάνω restart το router (Thomson TG-782) τότε επανέρχεται. Τους το είπα πολλές φορές και κάθε φορά λένε "για να αλλάξουμε κανάλι, να κάνουμε επανεκκίνηση" κλπ. Λύνεται όπως είναι φυσικό το πρόβλημα, αλλά και πάλι επανέρχεται.

Είχα πει για αλλαγή router αλλά λένε δεν το αλλάζουμε δε βλέπουμε να έχει κάποιο πρόβλημα.

Έχει τύχει και σε κάποιον εδώ μέσα;

σορρυ γαι την παρεμβολή αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις (πιστεύω)για να μπορέσεις να έχεις καποια βοηθεια και απο το φόρουμ είναι
α)να παρεις ενα screen shot απο τα στατιστικα του ρουτερ σε κατασταση προβληματος καθως και ενα screen shot απο το ρουτερ οταν λειτουργει κανονικά η ταχυτητα σου και να τα ανεβασεις
β)να ελεγξεις αν όταν πεφτει η ταχυτητα πόσες συσκευες απο τις 6 δουλευουν και ειναι συνδεδεμενες
γ)να ελεγξεις επισης την συνδεση σου με ethernet καλωδιο να πάρεις μέτρηση να δεις αν το προβλημα ειναι και ενσυρματα
δ)αν εχεις την δυνατοτητα να δοκιμάσεις άλλο ρούτερ
ε)συμβαίνει οποιαδηποτε στιγμή της μέρας ή το έχεις εντοπίσει σε κάποιες συγκεκεριμένες ώρες
στ)πόσο καιρό έχεις το ρούτερ
αν δεν ειπωθουν αυτά θα συνεχίσεις να πέρνεις υποθετικές απαντήσεις καθώς και απαντήσεις του στυλ '' ανοιγοκλεισε 11 φορές την ημέρα το ρούτερ και ζήτησε αντικατάσταση'' χωρίς να έχεις καμιά πραγματικά βιοήθεια για να μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα

Godian
19-10-14, 15:22
Σιγα μη καθετε να κανει ολα αυτα. αλλαζειι ρουτερ βλεπει και τελος

yiannis010
19-10-14, 15:42
Σιγα μη καθετε να κανει ολα αυτα. αλλαζειι ρουτερ βλεπει και τελος
τί να πω ρε φίλε.εχω την εντυπωση πως είναι πιο ευκολο απο το να ανοιγοκλεινει το ρουτερ μια εβδομαδα μονος του σαν τον μπουφο για να τους αποδειξει πως εχει προβλημα το ρουτερ όπως έκανες εσύ.όπως και να έχει απόψεις είναι αυτές αν θέλει μπορεί να κανει και αυτο.να αλλάξει απλά ρουτερ.

jimdem582
19-10-14, 15:53
σορρυ γαι την παρεμβολή αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις (πιστεύω)για να μπορέσεις να έχεις καποια βοηθεια και απο το φόρουμ είναι
α)να παρεις ενα screen shot απο τα στατιστικα του ρουτερ σε κατασταση προβληματος καθως και ενα screen shot απο το ρουτερ οταν λειτουργει κανονικά η ταχυτητα σου και να τα ανεβασεις
β)να ελεγξεις αν όταν πεφτει η ταχυτητα πόσες συσκευες απο τις 6 δουλευουν και ειναι συνδεδεμενες
γ)να ελεγξεις επισης την συνδεση σου με ethernet καλωδιο να πάρεις μέτρηση να δεις αν το προβλημα ειναι και ενσυρματα
δ)αν εχεις την δυνατοτητα να δοκιμάσεις άλλο ρούτερ
ε)συμβαίνει οποιαδηποτε στιγμή της μέρας ή το έχεις εντοπίσει σε κάποιες συγκεκεριμένες ώρες
στ)πόσο καιρό έχεις το ρούτερ
αν δεν ειπωθουν αυτά θα συνεχίσεις να πέρνεις υποθετικές απαντήσεις καθώς και απαντήσεις του στυλ '' ανοιγοκλεισε 11 φορές την ημέρα το ρούτερ και ζήτησε αντικατάσταση'' χωρίς να έχεις καμιά πραγματικά βιοήθεια για να μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα stats είναι αυτά: (σε φυσιολογική λειτουργία)145716

Η ταχύτητα πέφτει σε όλες τις συσκευές. Για ethernet δεν το προσπάθησα. Άλλο router δεν έχω. Συμβαίνει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Το router το έχω απο το 2009.

yiannis010
19-10-14, 16:05
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα stats είναι αυτά: (σε φυσιολογική λειτουργία) 145713

Η ταχύτητα πέφτει σε όλες τις συσκευές. Για ethernet δεν το προσπάθησα. Άλλο router δεν έχω. Συμβαίνει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Το router το έχω απο το 2009.
δεν ξερω για ποιο λογο αλλα το αρχειο που ανεβασες δεν ανοιγει.προτείνω να περιμενεις να εχεις και ενα screen shot σε προβληματικη κατασταση ωστε να τα ανεβασεις και τα 2 μαζι.για την ταχυτητα που αναφερεις σαφως και θα πεφτει σε ολες τις συσκευες(εγω ρωτησα αν ειναι συνδεδεμενες ολες την ωρα που πεφτει η ταχυτητα) αλλα πρεπει να κανεις μετρηση και ενσυρματα και σε φυσιλογικη κατασταση και οταν πεφτει η ταχυτητα σου.συγκεντρωσε τα ολα μαζι και ανεβασε τα.(όσο για το ρουτερ ισως και να ειναι κοντα να τα τελειωσει τα ψωμια του μετα απο 5 χρονια.θα δειξει)

jimdem582
19-10-14, 16:12
δεν ξερω για ποιο λογο αλλα το αρχειο που ανεβασες δεν ανοιγει.προτείνω να περιμενεις να εχεις και ενα screen shot σε προβληματικη κατασταση ωστε να τα ανεβασεις και τα 2 μαζι.για την ταχυτητα που αναφερεις σαφως και θα πεφτει σε ολες τις συσκευες(εγω ρωτησα αν ειναι συνδεδεμενες ολες την ωρα που πεφτει η ταχυτητα) αλλα πρεπει να κανεις μετρηση και ενσυρματα και σε φυσιλογικη κατασταση και οταν πεφτει η ταχυτητα σου.συγκεντρωσε τα ολα μαζι και ανεβασε τα.(όσο για το ρουτερ ισως και να ειναι κοντα να τα τελειωσει τα ψωμια του μετα απο 5 χρονια.θα δειξει)

Το ξαναανέβασα αν μπορείς ξαναδες το προηγούμενο post μου.

Για τις συσκευές ανάλογα, πότε είναι μόνο 1 μέσα πότε πιο πολλές πότε όλες, όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα.

yiannis010
19-10-14, 16:23
Το ξαναανέβασα αν μπορείς ξαναδες το προηγούμενο post μου.

Για τις συσκευές ανάλογα, πότε είναι μόνο 1 μέσα πότε πιο πολλές πότε όλες, όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα.
μια χαρά είσαι αλλά νομίζω πως μαζευεις πολλά λάθη.1752 νομιζω πως ειναι πολλά.σε πρωτη ευκαριά ανέβασε και μια οταν σου πέφτει η ταχυτητα και κάνε και την μετρηση ενσυρματα με οσο λιγοτερες συσκευες ανοιχτες.επίσης δες αν εκει κοντά στο ρουτερ έκανες καμια καινουργια σύνδεση καμια πρίζα 'ή κατι τετοιο γιατι συνηθως επηρεαζουν και αυτα. τα λέμε στην πρωτη ευκαρια που θα ανεβασεις φωτο με την χαμηλη ταχυτητα.

sweet dreams
19-10-14, 16:51
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα stats είναι αυτά: (σε φυσιολογική λειτουργία)145716

Η ταχύτητα πέφτει σε όλες τις συσκευές. Για ethernet δεν το προσπάθησα. Άλλο router δεν έχω. Συμβαίνει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Το router το έχω απο το 2009.

H ταχύτητα σου βάσει του Downstream Attenuation που έχεις θα μπορούσε να ήταν κοντά στο max. Aν σε ενδιαφέρει κάνε και ένα έλεγχο της

εσωτερικής (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)σου εγκατάστασης. Τα FEC errors (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561)δεν έχουν σημασία. Η αποκατάσταση του προβλήματος με restart μπορεί να σημαίνει πρόβλημα της

γραμμής την συγκεκριμένη στιγμή ή πρόβλημα στο wirelless του ρούτερ. Κάνε αυτά που σου έχουν προτείνει(δοκιμή με ενσύρματη σύνδεση κ.λ.π.).

NexTiN
19-10-14, 17:18
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα stats είναι αυτά: (σε φυσιολογική λειτουργία)145716

Η ταχύτητα πέφτει σε όλες τις συσκευές. Για ethernet δεν το προσπάθησα. Άλλο router δεν έχω. Συμβαίνει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Το router το έχω απο το 2009.

Την ωρα που σου κανει το προβλημα πανε στην καρτελα Home Network και δες τι ταχυτητα σου αναφερει στο WiFi.Αν ειναι κατω απο 54Mbps κατα 99% χρειαζεσαι καινουργιο τροφοδοτικο (δες και αν ειναι αρκετα ζεστο).Το εχω συναντησει αρκετες φορες σε TG782 τα οποια εχουν και λιγα χρονακια στην πλατη τους...

Η γραμμη σου κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα...

jimdem582
19-10-14, 17:18
H ταχύτητα σου βάσει του Downstream Attenuation που έχεις θα μπορούσε να ήταν κοντά στο max. Aν σε ενδιαφέρει κάνε και ένα έλεγχο της

εσωτερικής (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)σου εγκατάστασης. Τα FEC errors (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561)δεν έχουν σημασία. Η αποκατάσταση του προβλήματος με restart μπορεί να σημαίνει πρόβλημα της

γραμμής την συγκεκριμένη στιγμή ή πρόβλημα στο wirelless του ρούτερ. Κάνε αυτά που σου έχουν προτείνει(δοκιμή με ενσύρματη σύνδεση κ.λ.π.).

Αν θυμάμαι καλά είχαμε μιλήσει μαζί ξανά και μου πρότεινες αυτό τον έλεγχο. Δύσκολα να τον κάνω είμαι και σε πολυκατοικία τουλάχιστον αν ήμουν μόνος και προκαλούσα κάποιο πρόβλημα δε θα με πείραζε. Αυτό το πρόβλημα με την απώλεια internet ή ελάττωση κατά πολύ της ταχύτητας άρχισε να συμβαίνει το καλοκαίρι μετά απο αναβάθμιση που έκανα απο 4 σε 24mbps. Τον Αύγουστο μετά απο κεραυνό δεν είχα υπηρεσίες για σχεδόν 1 μήνα επειδή έλιωσε το καλώδιο της γραμμής μου μερικές εκατοντάδες μέτρα απο το σπίτι μου (έτσι απεφάνθη η cyta). 2 τεχνικοί ήρθαν για έλεγχο στο σπίτι δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η γραμμή και όχι το router?

@ ADSLgr.com All rights reserved.