PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

nnn
30-10-14, 14:15
Το καλό παντως που εκανε η διακοπη της cyta
ηταν οτι πολλοι νομιζαν οτι τους κοπηκε το τηλ επειδη ειχαν απληρωτο λογαριασμο
(μαζι με μενα :sorry:)
σημερα στο καταστημα περιμενα 20 ατομα ουρα και ολοι για να πληρωσουμε

:lol:
Εμένα λήγει αύριο, λες για αυτό να μην είχα πρόβλημα ?
:p

Godian
30-10-14, 15:22
μπορεις να παιρνεις την εταιρια,να σου κανουν αυτοι

odim
30-10-14, 20:33
απο χθες ειχα προβλημα με το ιντερνετ καθως το φωτακι στο ρουτερ ηταν κοκκινο μετα απο λιγες ωρες επανηλθε αλλα εχει πεσει το voip,καλω στο ts αλλα δεν απαντανε,περιμενα μεχρι και 30 λεπτα απο το κινητο μου,τον τελευταιο μηνα κολλουσε κατα την περιηγηση καποιες ωρες αν και κατεβαζα κανονικα στο max που πιανει η γραμμη μου....

sakisastra
31-10-14, 00:24
[QUOTE=Godian;5529320]
Cyta για πάντα.
Με 16€ το μήνα, έχω 24

Ετσι νομιζεις !!!! Την μιση και αν εχεις....

Hetfield
31-10-14, 00:27
Ετσι νομιζεις !!!! Την μιση και αν εχεις....
Κι εσυ που το ξερεις; Πηγες σπιτι του και τον επιθεωρησες;
Τραβα στα θεματα της Forthnet να κραξεις που επεσε ολο το συμπαν την Κυριακη απο την ξεφτιλα της.

sakisastra
31-10-14, 00:31
Κι εσυ που το ξερεις; Πηγες σπιτι του και τον επιθεωρησες;
Τραβα στα θεματα της Forthnet να κραξεις που επεσε ολο το συμπαν την Κυριακη απο την ξεφτιλα της.

Εσυ τι εισαι μετοχος στην cyta ρε φιλε? Αν διαβασεις το νημα θα δεις ποσο συμχρονιζει ο φιλος παραπανω, καταλαβες εξυπνακια?

Hetfield
31-10-14, 00:33
Εσυ τι εισαι μετοχος στην cyta ρε φιλε? Αν διαβασεις το νημα θα δεις ποσο συμχρονιζει ο φιλος παραπανω, καταλαβες εξυπνακια?
Ναι σωστα. Γιατι στη Forthnet θα επιανε στην ιδια γραμμη 1Gbit ακατεβατα. Τι κι αν η κινηση στην Ελλαδα περναει μεσω Φρανκφουρτης και το browsing σερνεται σε μονιμη βαση.

sakisastra
31-10-14, 00:41
Ναι σωστα. Γιατι στη Forthnet θα επιανε στην ιδια γραμμη 1Gbit ακατεβατα. Τι κι αν η κινηση στην Ελλαδα περναει μεσω Φρανκφουρτης και το browsing σερνεται σε μονιμη βαση.

Δεν ξερω τι λες εσυ παντος εγω σε cyta ημουν στα 11 και κατι και τωρα στην forthnet 16.5 δεν ειναι λιγη η διαφορα νομιζω!!!Αν καταλαβα καλα παραπανω που γραφεις οτι επεσε το συμπαν, που? ποτε?Αν εννοεις το nova go εβγαλε την εξης ανακοινωση η νοβα Με sms στο κινητό
Μια εβδομάδα συνδρομή, χωρίς κουπόνι, στο Novasports1 και το Novalifε

Τουλαχιστον αναγνωρισε το λαθος και εστω και ετσι αποζημειωνει τους πελατες της. Η cyta για τον χαμο που εγινε τι εχει να πει μεχρι στιγμης?

Godian
31-10-14, 01:47
Η περιοχή μου τόσο πάει.... Τι να κάνω.... Άμα πιάνω 35 ρουτερ στο λαπτοπ, και οι 30 έχουν cyta, φαντάσου πόσο crosstalk θα έχει

odim
31-10-14, 03:29
Εντάξει έχει πρόβλημα η cyta αυτές τις μέρες αλλά με το μπάχαλο της forthnet δε συγκρινεται,έτσι??? δε ξεχνάω όλο αυτό που έζησα εκείνη την περίοδο όταν κάποιοι την βάζανε No2 μετά τον οτε,δίκτυο της κακιάς ώρας,λογιστήριο της πλάκας,εξυπηρέτηση καφενείου!!!

Αυτή τη στιγμή ιντερνετ έχω αλλά δεν έχει γίνει registration στο voip κι αυτό δε μπορώ να το κάνω εγώ αλλά το τεχνικό τμήμα..

Hetfield
31-10-14, 08:45
Δεν ξερω τι λες εσυ παντος εγω σε cyta ημουν στα 11 και κατι και τωρα στην forthnet 16.5 δεν ειναι λιγη η διαφορα νομιζω!!!Αν καταλαβα καλα παραπανω που γραφεις οτι επεσε το συμπαν, που? ποτε?Αν εννοεις το nova go εβγαλε την εξης ανακοινωση η νοβα Με sms στο κινητό
Μια εβδομάδα συνδρομή, χωρίς κουπόνι, στο Novasports1 και το Novalifε

Τουλαχιστον αναγνωρισε το λαθος και εστω και ετσι αποζημειωνει τους πελατες της. Η cyta για τον χαμο που εγινε τι εχει να πει μεχρι στιγμης?
Περα απο το μπαχαλο με το nova go, η δρομολογηση μεσω φρανκφουρτης και το συρσιμο στο browsing ειναι γεγονοτα που υφιστανται καιρο τωρα και δεν θα αλλαξει τιποτα.
Κι αν η forthnet ειχε αλλη πολιτικη με το grix δεν θα υπηρχε το μπαχαλο την Κυριακη.
Αλλα οχι, να πουμε κι ευχαριστω οσοι χασαμε το ντερμπι και θα εχουμε τη δυνατοτητα να δουμε το ματς με τη βεροια λογου χαρη :rofl:

evdometap
31-10-14, 11:32
Απο επικοινωνία με την ΤΥ πριν λίγο ειπαν πως αρχικά επεσε ο σερβερ της τηλεφωνίας κ επειτα πηγε να στηριχθει στο σερβερ του ιντερνετ κ επεσε κ αυτος...

SkyNet
02-11-14, 02:02
Πολλά προβλήματα τελευταία η Cyta...

odim
02-11-14, 11:00
ολα καλα,επιστροφη σε κανονικους ρυθμους,μακαρι να μην πουληθει σε vodafone και να συνεχισει ανεξαρτητη για παντα,τωρα που μπηκε στη κινητη περιμενω και κανα καλο προγραμμα καρτοκινητης,ελπιζω να βγαλει κατι αντιστοιχο η και καλυτερο απο Q...........

Thodoris92
02-11-14, 14:18
Εκτός από αυτό το ομαδικό disconnect που φάγαμε όλοι, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την cyta.Για μένα είναι πολύ πιο πάνω απο τον ΟΤΕ, σε όλα μέχρι στιγμής(2,5 χρόνια)...

utp
05-11-14, 19:19
Εχει κανεις απαιτηση σε γενικο black out να εχει αμεση τηλεφωνικη απαντηση απο το support για το τι εγινε?

prodromosfan
05-11-14, 19:37
όχι
εχει ομως απαιτηση στην τηλεφωνικη επικοινωνία να βγαινει ενα μήνυμα που να λεει πανω κατω τα εξης
"υπαρχει γενικο προβλημα, εργαζομαστε για την επιλυση του κλπ κλπ"

:)

babis56
07-11-14, 00:26
Καταγγελία σύμβασης λόγω μη επικοινίας της Cyta με την εταιρεία του συναγερμού, είναι λογικό, η θα βρεθώ να πληρώνω τέλη αποσύνδεσης;

Hetfield
07-11-14, 00:44
Καταγγελία σύμβασης λόγω μη επικοινίας της Cyta με την εταιρεία του συναγερμού, είναι λογικό, η θα βρεθώ να πληρώνω τέλη αποσύνδεσης;

Δεν καλυπτεσαι.

babis56
07-11-14, 01:07
Δεν καλυπτεσαι.

Το ξέριες από πρώτο χέρι αυτό που λες; Διότι στα στατιστικα που στέλνει η εταιρεία για τις δοκιμαστικές κλήσεις, μεγάλος αριθμός χτυπημάτων δεν ειδοποίησε την εταιρεία. Κοινώς, θα μπορούσαν να μπουν κλέφτες και να μην έρθει ποτέ η αστυνομία.

AlxT
07-11-14, 01:28
Καποια στιγμη που διαβαζα το συμβολαιο ειδα το παρακατω το οποιο αφορα βεβαια στον τυπο συνδεσης απο οσο καταλαβαινω και οχι σε ασυμβατοτητα με εξοπλισμο...
Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις ενα αιτημα για επισκεψη τεχνικου και αν δεν υπαρξει επιλυση μονιμη να κανεις ενα σχετικο παραπονο. Μπορει να μπορουν να κανουν κατι.

6.7. Ο Πελάτης οφείλει να ενημερώσει την Εταιρεία για την ύπαρξη εξοπλισμού
(συναγερμός, fax, POS κ.λπ.) που είναι συνδεδεμένος με την τηλεφωνική γραμμή
του. Η Εταιρεία ουδεμία ευθύνη φέρει σε περίπτωση που ο εξοπλισμός δεν είναι
κατάλληλος για την παρεχόμενη σύνδεση κατά τις διατάξεις της κείμενης
νομοθεσίας.


Το ξέριες από πρώτο χέρι αυτό που λες; Διότι στα στατιστικα που στέλνει η εταιρεία για τις δοκιμαστικές κλήσεις, μεγάλος αριθμός χτυπημάτων δεν ειδοποίησε την εταιρεία. Κοινώς, θα μπορούσαν να μπουν κλέφτες και να μην έρθει ποτέ η αστυνομία.

Hetfield
07-11-14, 10:09
Το ξέριες από πρώτο χέρι αυτό που λες; Διότι στα στατιστικα που στέλνει η εταιρεία για τις δοκιμαστικές κλήσεις, μεγάλος αριθμός χτυπημάτων δεν ειδοποίησε την εταιρεία. Κοινώς, θα μπορούσαν να μπουν κλέφτες και να μην έρθει ποτέ η αστυνομία.
Ναι.
Υποτιθεται οτι θα 'πρεπε να το ξερεις κι εσυ απο το συμβολαιο που εχεις υπογραψει.

Κι αυτο που ξερω στα σιγουρα ειναι οτι αρκετοι συναγερμοι ειναι προβληματικοι. Δεν εναι υπαιτιοτητα της εκαστοτε εταιριας αυτο. Δοκιμασε παντως να επικοινωνησεις με την τεχνικη υποστηριξη.

vasilimertzani
07-11-14, 10:59
Το ξέριες από πρώτο χέρι αυτό που λες; Διότι στα στατιστικα που στέλνει η εταιρεία για τις δοκιμαστικές κλήσεις, μεγάλος αριθμός χτυπημάτων δεν ειδοποίησε την εταιρεία. Κοινώς, θα μπορούσαν να μπουν κλέφτες και να μην έρθει ποτέ η αστυνομία.
ποια στατιστικα και ποια εταιρεια?Καθε μερα στελνει το 24ωρο τεστ και οταν πρεπει να στειλει θα αποτυχει?αυτο λενε τα στατιστικα?

Valder
10-11-14, 12:48
Το έχουν διαλύσει το μαγαζί στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες οι φίλοι μας; Έχω στείλει ένα μέηλ από την παρασκευή στο cc και μ' έχουνε αγνοήσει ενώ παλιά απαντούσαν σαφώς πιό γρήγορα.:down:

ΥΓ: Έφυγε μέηλ στα παράπονα.

MitsosDaBest13
10-11-14, 15:08
Το έχουν διαλύσει το μαγαζί στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες οι φίλοι μας; Έχω στείλει ένα μέηλ από την παρασκευή στο cc και μ' έχουνε αγνοήσει ενώ παλιά απαντούσαν σαφώς πιό γρήγορα.:down:

ΥΓ: Έφυγε μέηλ στα παράπονα.



Εγώ τους είχα στείλει ένα mail με ερώτηση για το Φοιτητικό Double Play, που σύντομα ο αδερφός μου θα πάρει μεταγραφή. 3 εβδομάδες έχουν περάσει, καμία απάντηση... Μάλλον δε θέλουν νέους πελάτες... Cyta rules!!

Valder
10-11-14, 15:10
Εγώ τους είχα στείλει ένα mail με ερώτηση για το Φοιτητικό Double Play, που σύντομα ο αδερφός μου θα πάρει μεταγραφή. 3 εβδομάδες έχουν περάσει, καμία απάντηση... Μάλλον δε θέλουν νέους πελάτες... Cyta rules!!

Κάτσε και θα γελάσεις, θα ρθω HOL να γίνουμε πολλοί. Μόλις δούν την αίτηση φορητότητας παίζει να ανταποκριθούν.

Amor21
10-11-14, 17:28
Έχω Cyta εδώ και ένα έτος στα 8 με απεριόριστα σταθερά και 40 κινητά και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.
Μετά το έτος κάλεσα και μου έδωσαν και έκπτωση φυσικά με ανανέωση ;)

MitsosDaBest13
10-11-14, 23:36
Κάτσε και θα γελάσεις, θα ρθω HOL να γίνουμε πολλοί. Μόλις δούν την αίτηση φορητότητας παίζει να ανταποκριθούν.

Λες και το περίμενα... Σήμερα λοιπόν και μετά 20 μέρες από το mail μου, η Cyta θυμήθηκε να μου απαντήσει!! Και τι μου απάντησε? Να δώσω το τηλέφωνό μου να με πάρουν!!! Αυτό περίμενα 3 εβδομάδες ως απάντηση σε μια απλή ερώτηση. Αν τους δώσω και το τηλέφωνο, πιστεύω μέχρι το Πάσχα να με έχουν πάρει, γιατί πριν τα Χριστούγεννα δύσκολο το βλέπω... :p

dimitri_ns
11-11-14, 01:18
Λες και το περίμενα... Σήμερα λοιπόν και μετά 20 μέρες από το mail μου, η Cyta θυμήθηκε να μου απαντήσει!! Και τι μου απάντησε? Να δώσω το τηλέφωνό μου να με πάρουν!!! Αυτό περίμενα 3 εβδομάδες ως απάντηση σε μια απλή ερώτηση. Αν τους δώσω και το τηλέφωνο, πιστεύω μέχρι το Πάσχα να με έχουν πάρει, γιατί πριν τα Χριστούγεννα δύσκολο το βλέπω... :p

Μήπως μπορείς να δόσεις στην δημοσιότητα (σε εμάς)
1. Το email που έστειλες στη cyta
2. Την απάντηση που σου έστειλαν

Με ενδιαφέρει γιατί όπου νάναι τελειώνει το συμβόλαιό μου με την cyta

MitsosDaBest13
11-11-14, 02:14
Μήπως μπορείς να δόσεις στην δημοσιότητα (σε εμάς)
1. Το email που έστειλες στη cyta
2. Την απάντηση που σου έστειλαν

Με ενδιαφέρει γιατί όπου νάναι τελειώνει το συμβόλαιό μου με την cyta



Εγώ τους ρώτησα αν η μεταγραφή του αδερφού μου αργήσει και πάει για Γενάρη, αν θα ισχύει ακόμα το Φοιτητικό πακέτο και πόσους μήνες δέσμευση.

Ως απάντηση μετά από 20 μέρες, έλαβα αυτό: Καλησπέρα σας,

Σε συνέχεια του mail που μας στείλατε μπορείτε να μου αποστείλετε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας για να σας καλέσουμε?

Σας ευχαριστώ πολύ.
Με εκτίμηση

**** **** (έσβησα το όνομα)
Τμήμα Inbound
Διεύθυνση Πωλήσεων


Βασικά ο αδερφός μου θα πάρει μεταγραφή στο ΤΕΙ Καλαμάτας, που εκεί δε μένει κανένας γνωστός μας. Οπότε άρχισα από τώρα να ψάχνω για φοιτητικές προσφορές (είμαι ανυπόμονος). :p Η Cyta μας συμφέρει, για να γλιτώσουμε εν μέρη το παλούκι της ενεργοποίησης με Νέο Αριθμό 70-80€ σε άλλες εταιρίες. Η Cyta δίνει Νέο Αριθμό με 50€, αλλά σαν φοιτητής σου κάνει τα 3 πρώτα πάγια δώρο. Οπότε αν πάρουμε το Double Play 4 Mbps των 16€ (16€ Χ 3μήνες δώρο= 48€), μας έρχεται "κουτί". Μετά τη δέσμευση, πάει σε όποια εταιρία θέλει με το ίδιο νούμερο. ;)

utp
11-11-14, 22:13
Μια ερωτηση, φιλος εκανε αιτηση στη cyta για ενα 2play, αλλα η γραμμη ειναι καινουρια, δεν ηταν ποτε σε αλλο παροχο. Ποσο καιρο θα παρει να ενεργοποιηθει? Ποια ειναι η σειρα, ερχεται πρωτα ο ΟΤΕ να δωσει ζευγος? Μετα ερχεται ο τεχνικος της cyta? Παντως 1 μετα μετα την αιτηση του στειλανε τους κωδικους για το μοντεμ. Το μοντεμ το στελνουν ή το φερνει ο τεχνικος?

Valder
12-11-14, 17:48
Μόλις με πήραν από το 13877 στο κινητό και συνεννοηθήκαμε απόλυτα για το τι ζητάω, αφού ζήτησαν πρώτα τα στοιχεία μου για επιβεβαίωση. Είπαν ότι η διαδικασία διαρκεί 1 μήνα για το Μητρώο του Αρ. 11 και μισό μήνα για την εξαίρεση από τηλεφωνικούς καταλόγους. Λένε θα με πάρουν από άλλο τμήμα για καλύτερες προσφορές.

Μπράβο Cyta, αν και έπρεπε να πέσει παράπονο πρώτα για να πάρουν τηλ. Εξαιρετική η υπάλληλος, πρόθυμη να βοηθήσει σε όλα και πολύ ευγενική.

anthip09
12-11-14, 19:21
Μια ερωτηση, φιλος εκανε αιτηση στη cyta για ενα 2play, αλλα η γραμμη ειναι καινουρια, δεν ηταν ποτε σε αλλο παροχο. Ποσο καιρο θα παρει να ενεργοποιηθει? Ποια ειναι η σειρα, ερχεται πρωτα ο ΟΤΕ να δωσει ζευγος? Μετα ερχεται ο τεχνικος της cyta? Παντως 1 μετα μετα την αιτηση του στειλανε τους κωδικους για το μοντεμ. Το μοντεμ το στελνουν ή το φερνει ο τεχνικος?

Στη δική μου περίπτωση ενεργοποιήθηκε νέα γραμμή μετά από 25 ημερολογιακές μέρες περίπου. Πρώτα θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να φέρει τη γραμμή στο boxακι του σπιτιού (ημερομ. πιθανής ενεργοποίησης που έχουν δώσει στο φίλο σου) και 3-4 μέρες μετά κ αφού έχουν κλείσει ραντεβού θα έρθει ο τεχνικός της cyta για τη μεικτονόμιση-ενεργοποίηση των υπηρεσιών φέρνοντας μαζί του και το ρούτερ (πιθανότατα το ZTE, αυτό δίνουν τώρα τελευταία).

yiannis010
15-11-14, 15:17
είναι ο δευτερος μήνας που έρχεται λογαριασμός στα 26 € ενώ έκλεισα 24μηνο συμβόλαιο με πάγειο στα 22 €.ευτυχώς δεν μου τα ''μάσησαν'' 'οταν πήρα να γκρινιάξω και μου είπαν πως θα γίνει πίστωση σε επόμενο ΄λογαριασμό και θα αφαιρεθει το σύνολο των λαθών.

Squall
16-11-14, 06:23
Τωρα που λετε για το αρθρο 11, εγω οταν ειχα κανει την συνδεση στην Cyta ειχαν "τικαρει" την επιλογη για να μπω σε αυτη τη λιστα. Και οπως εγινε, 2 χρονια τωρα δεν εγινε η παραμικρη ενοχληση στο σταθερο.... μεχρι ομως και πριν 2 εβδομαδες που με πηραν απο την Wind (2 φορες γιατι το πρωτο ΟΧΙ δεν τους εφτανε). Και... οχι, δεν εχω δωσει ΠΟΥΘΕΝΑ το νουμερο του σταθερου. Οι μονοι που το γνωριζουν ειναι οι γονεις μου (οπουδηποτε αλλου, ακομα και σε υπηρεσιες, εδινα το κινητο). Οποτε... μαλλον καποιος δεν κανει καλα την δουλεια του...

Αν ξαναπαρουν, θα γινει το λιγοτερο χαμος...

ΥΓ: Και οχι τιποτε αλλο ρε γαμωτο, αλλα παιρνουν ΠΑΝΤΑ σε κουλες ωρες (τα βλεπω στο πατρικο μου αυτα). Ή θα ειναι 10 το πρωι ή θα ειναι 3-4 το μεσημερι. Δηλαδη...

ckoul
16-11-14, 11:25
Τωρα που λετε για το αρθρο 11, εγω οταν ειχα κανει την συνδεση στην Cyta ειχαν "τικαρει" την επιλογη για να μπω σε αυτη τη λιστα. Και οπως εγινε, 2 χρονια τωρα δεν εγινε η παραμικρη ενοχληση στο σταθερο.... μεχρι ομως και πριν 2 εβδομαδες που με πηραν απο την Wind (2 φορες γιατι το πρωτο ΟΧΙ δεν τους εφτανε). Και... οχι, δεν εχω δωσει ΠΟΥΘΕΝΑ το νουμερο του σταθερου. Οι μονοι που το γνωριζουν ειναι οι γονεις μου (οπουδηποτε αλλου, ακομα και σε υπηρεσιες, εδινα το κινητο). Οποτε... μαλλον καποιος δεν κανει καλα την δουλεια του...

Αν ξαναπαρουν, θα γινει το λιγοτερο χαμος...

ΥΓ: Και οχι τιποτε αλλο ρε γαμωτο, αλλα παιρνουν ΠΑΝΤΑ σε κουλες ωρες (τα βλεπω στο πατρικο μου αυτα). Ή θα ειναι 10 το πρωι ή θα ειναι 3-4 το μεσημερι. Δηλαδη...

Δεν είναι δουλειά της εταιρείας τηλεφωνίας να φιλτράρει τις προωθητικές κλήσεις αλλά αυτού που κάνει την προωθητική κλήση να ελέγξει αν είσαι εγγεγραμμένος στο μητρώο του άρθρου 11.

Η λίστα με τους αριθμούς που είναι καταχωρημένοι στο μητρώο είναι δημόσια (για να μπορεί να γίνει ο έλεγχος αυτός).

sakisastra
16-11-14, 15:50
τον ιουλιο ειχα κανει μεταβαση απο οτε στην cyta, ομως λογο οτι απο 17 στον οτε συνχρονιζα στα 11 εκανα τηλεφωνικα αιτηση υπαναχωρησης η οποια εγινε δεκτη.Αφου πηγα στην forthnet με περνουν τηλεφωνο απο την cyta(περιπου δεκα μερρες μετα την υπαναχωρηση) και μου λενε οτι θα πληρωσω το πεναλτι της προωρης διακοπης. Αφου αρπαχτηκαμε με την κυρια στο τηλεφωνο και της εξηγησα τι ειχε γινει αυτη ηταν ανενδοτη και της ειπα να ακουσει τις συνομιλιες που ειχα κανει αφου οπως μας λενε αυτες ηχογραφουνται, μου ειπε οκ οτι θα το κανει και οτι αυτο θα επαιρνε λιγες μερρες και οτι θα με ξανακαλουσε με το αποτελεσμα. Δεν με καλεσε κανεις ποτε.Ολα αυτα προς τα τελη ιουλιου.Χθες 15 νοεμβριου. 3 μηνες μετα μου ερχετε μηνυμα στο κινητο οτι στην εκδοση του λογαριασμου νοεμβριου θα προστεθουν 75 ευρω για τα τελη προωρης διακοπης...Και ρωταω εγω τωρα, που ηταν η cyta 3 μηνες και ξαφνικα μου ζηταει 75 ευρω?γιατι δεν με ενημερωσε τι εγινε με τις συνομιλιες?Τα γραφω εδω για να τα διαβασουν τα παιδια ωστε να μην την πατησει κανεις και τους πληρωσει.Ειναι απαραδεκτη η τακτικη της cyta για να αρπαξει λεφτα απο οποιον μπορει.Το γραφω γιατι τα ιδια εκανε και σε φιλο μου ο οποιος μου τα ελεγε και δεν τον πιστευα...Φυσικα και δεν θα πληρωσω ουτε ενα ευρω, θα κανω αμεσα καταγγελια στην ΕΕΤΤ και θα περιμενω τον λογαριασμο ωστε να τον καταθεσω στον συνηγορο του καταναλωτη και να ζητησω αμεσα μεσω του συνηγορου του καταναλωτη να ακουσουμε τις συνομιλιες.

dimitris.taxideytis
16-11-14, 16:07
τον ιουλιο ειχα κανει μεταβαση απο οτε στην cyta, ομως λογο οτι απο 17 στον οτε συνχρονιζα στα 11 εκανα τηλεφωνικα αιτηση υπαναχωρησης η οποια εγινε δεκτη.Αφου πηγα στην forthnet

Υπαναχωρηση σημαινει επιστρεφω στον προηγουμενο παροχο δηλαδη στον ΟΤΕ.
Εσυ λες οτι πηγες στην forthnet , οποτε φυσικα και θα πληρωσεις τελος προωρης διακοπης.
Υπαναχωρηση και νεα αλλαγη παροχου δεν προλαβαινει να υλοποιηθει μεσα σε 10 μερες.
Πιθανοτατα βιαστηκες να κανεις αιτηση στην forthnet , και το αιτημα της αλλαγης προωθηθηκε απο την forthnet στην cyta γιατι οταν εκανες την αιτηση στη forthnet, o ΟΤΕ δεν ειχε προλαβει να παρει την γραμμη πισω .
To σφαλμα ειναι καθαρα δικο σου γιατι δεν υπολογισες σωστα τις ημερομηνιες....

sakisastra
16-11-14, 16:23
υπαναχωρηση σημαινει αν δεν κανω λαθος οτι υπαναχωρω απο το υπαρχον συμβολαιο μου και αφου εκανα την αιτηση μεσα στις 14 ημερες το ποτε θα γινοταν η μεταβαση δεν με απασχολει αφου ημουν μεσα στην προθεσμια των 14 ημερων.Δηλαδη αν ο οτε εκανε 10 μερρες να παρει την γραμμη αυτοι παλι θα με χρεωναν?τοτε ποιος ο λογος των 14 ημερων αφου αν θελει ο καθε παροχος κανει πχ 15 μερρες να ελευθερωσει την γραμμη και καθε φορα ο πελατης να πληρωνει πεναλτι

Hetfield
16-11-14, 17:24
Μετα την υπαναχωρηση επεστρεψες στον ΟΤΕ;

sakisastra
16-11-14, 17:51
οχι αλλα τι ρολο παιζει αν επεστρεψα η οχι απο την στιγμη που εκανα την αιτηση μεσα στο οριο των 14 ημερων?και αυτοι στο τηλ μου ελεγαν οτι μετραει η μερα στην οποια εγινε η αιτηση.

AlxT
16-11-14, 18:58
Φιλε μου νομιζω οτι η υπαναχωρηση των 14 ημερων μετραει απο την ημερομηνια υπογραφης της αιτησης και οχι την ενεργοποιηση σου. Αν καταλαβα καλα ενεργοποιηθηκες οποτε ετσι και αλλιως θα πληρωνες τα τελη.


υπαναχωρηση σημαινει αν δεν κανω λαθος οτι υπαναχωρω απο το υπαρχον συμβολαιο μου και αφου εκανα την αιτηση μεσα στις 14 ημερες το ποτε θα γινοταν η μεταβαση δεν με απασχολει αφου ημουν μεσα στην προθεσμια των 14 ημερων.Δηλαδη αν ο οτε εκανε 10 μερρες να παρει την γραμμη αυτοι παλι θα με χρεωναν?τοτε ποιος ο λογος των 14 ημερων αφου αν θελει ο καθε παροχος κανει πχ 15 μερρες να ελευθερωσει την γραμμη και καθε φορα ο πελατης να πληρωνει πεναλτι

MitsosDaBest13
16-11-14, 19:01
οχι αλλα τι ρολο παιζει αν επεστρεψα η οχι απο την στιγμη που εκανα την αιτηση μεσα στο οριο των 14 ημερων?και αυτοι στο τηλ μου ελεγαν οτι μετραει η μερα στην οποια εγινε η αιτηση.


Πάμε πάλι... Υπαναχώρηση σημαίνει πως θα επιστρέψεις στον παροχο που είχες πριν με νέο συμβόλαιο και θα δεσμευτείς για τουλάχιστον 12 μήνες ή και παραπάνω, αναλόγως το πακέτο που θα επιλέξεις. Δε μπορείς να πας σε όποια εταιρία θες... ;)

yiannis010
17-11-14, 00:44
Πάμε πάλι... Υπαναχώρηση σημαίνει πως θα επιστρέψεις στον παροχο που είχες πριν με νέο συμβόλαιο και θα δεσμευτείς για τουλάχιστον 12 μήνες ή και παραπάνω, αναλόγως το πακέτο που θα επιλέξεις. Δε μπορείς να πας σε όποια εταιρία θες... ;)

είχα την εντύπωση πως στην υπαναχώρηση απλά δεν συνέχιζε το συμβόλαιο και ήσουν ελευθερος να πας όπου θες.ευτυχώς που ξεκαθαρίστηκε γιατί αν συνέβαινε και σε μένα αυτό θα είχα την ίδια εντύπωση με τον φίλο που πήγε forthnet.(για να μην πω πως και οι περισσότεροι απο μας θεωρούμε την υπαναχώρηση ως απλά μην συνέχιση και διακοπή συμβολαιου )

- - - Updated - - -

δηλ. αν κατάλαβα καλά.... αν έχω προβλήματα με μια εταιρεία και αποφασίσω να αλλάξω πάροχο και διαπιστώσω απο τις πρώτες μέρες πως έχω προβλήματα και με τον καινούργιο πάροχο θα πρέπει να αποφασίσω σε ποιον από τους 2 προβληματικούς παρόχους θα πρέπει να συνεχίσω για τους επόμενους 12 μήνες.....καταπληκτικα!!!!:hmm::hmm:

dimitris.taxideytis
17-11-14, 14:27
Συμφωνα με τον οδηγο καταναλωτη της ΕΕΤΤ
http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf
σελιδα 32
πρεπει μεσα σε 13 ημερες ο ΟΤΕ να παραδωσει τον βρογχο στον νεο παροχο

"• Παροχή της υπηρεσίας πάνω από υφιστάμενο (ενεργό)
καλώδιο τοπικού βρόχου: 13 εργάσιμες ημέρες (με
εξαίρεση το Μεριζόμενο βρόχο).
• Μεριζόμενος βρόχος: 10 εργάσιμες ημέρες.
• Νέα σύνδεση (ανενεργός τοπικός βρόχος), π.χ. περίπτωση
νέας οικίας: 18 εργάσιμες ημέρες.
• Σύνδεση τοπικού βρόχου με Φορητότητα Αριθμού
(μεταφορά αριθμού σε νέα εταιρεία): 10 εργάσιμες
ημέρες μετά την υποβολή της απαιτούμενης αίτησης
Φορητότητας από την εταιρεία. Συνολικά, ο μέγιστος
χρόνος ενεργοποίησης -στην περίπτωση ενεργού βρόχου-
δεν πρέπει να ξεπεράσει τις 21 εργάσιμες ημέρες, από την
ημέρα κατάθεσης της αίτησης στον ΟΤΕ από τη νέα εταιρεία. "

Πραγμα που σημαινει οτι υπαναχωρηση μπορεις να κανεις πριν ενεργοποιηθει ο βρογχος


οπως λεει στην σελιδα 33

"Σε περίπτωση που έχετε υποβάλει αίτηση σε μια εταιρεία για
παροχή υπηρεσιών μέσω ΑΠΤΒ με Φορητότητα, αλλά επιθυμείτε να
υπαναχωρήσετε ή να καταγγείλετε τη σύμβασή σας, πριν προβείτε σε
οποιαδήποτε ενέργεια, είναι σημαντικό να ζητήσετε από την εταιρεία να σας
ενημερώσει εάν έχει ήδη κατασκευαστεί από τον ΟΤΕ ο τοπικός βρόχος για
τη σύνδεσή σας.
• Εάν ο τοπικός βρόχος δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα, μπορείτε με
υπαναχώρηση/ καταγγελία της σύμβασης να επιστρέψετε στην εταιρεία
στην οποία ήσασταν αρχικά συνδρομητής.
• Εάν ο τοπικός βρόχος έχει ήδη κατασκευαστεί -οπότε έχει ολοκληρωθεί
και η Φορητότητα και επομένως, ο αριθμός σας έχει μεταφερθεί στη νέα
εταιρεία- θα πρέπει να απευθυνθείτε σε άλλη εταιρεία για την παροχή
υπηρεσιών, προκειμένου να μη μείνετε χωρίς υπηρεσία και χάσετε το
συνδρομητικό αριθμό σας (η συγκεκριμένη εταιρεία θα αναλάβει να
μεταφέρει τη σύνδεση από την παλαιά εταιρεία). Στην περίπτωση αυτή
διευκρινίστε εάν υπάρχει επιβάρυνση (π.χ. τέλη απεγκατάστασης)
"

Εσυ εκανες αιτηση υπαναχωρησης 14 ημερες αφου ειχε ενεργοποιηθει η υπηρεσια...

odim
17-11-14, 16:05
κανα καρτοκινητο θα βγαλουνε???

yiannis010
17-11-14, 16:08
κανα καρτοκινητο θα βγαλουνε???
ούτε σαν σκέψη δεν υπάρχει ακόμα αυτό στην cyta

sakisastra
17-11-14, 22:34
Συμφωνα με τον οδηγο καταναλωτη της ΕΕΤΤ
http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf
σελιδα 32
πρεπει μεσα σε 13 ημερες ο ΟΤΕ να παραδωσει τον βρογχο στον νεο παροχο

"• Παροχή της υπηρεσίας πάνω από υφιστάμενο (ενεργό)
καλώδιο τοπικού βρόχου: 13 εργάσιμες ημέρες (με
εξαίρεση το Μεριζόμενο βρόχο).
• Μεριζόμενος βρόχος: 10 εργάσιμες ημέρες.
• Νέα σύνδεση (ανενεργός τοπικός βρόχος), π.χ. περίπτωση
νέας οικίας: 18 εργάσιμες ημέρες.
• Σύνδεση τοπικού βρόχου με Φορητότητα Αριθμού
(μεταφορά αριθμού σε νέα εταιρεία): 10 εργάσιμες
ημέρες μετά την υποβολή της απαιτούμενης αίτησης
Φορητότητας από την εταιρεία. Συνολικά, ο μέγιστος
χρόνος ενεργοποίησης -στην περίπτωση ενεργού βρόχου-
δεν πρέπει να ξεπεράσει τις 21 εργάσιμες ημέρες, από την
ημέρα κατάθεσης της αίτησης στον ΟΤΕ από τη νέα εταιρεία. "

Πραγμα που σημαινει οτι υπαναχωρηση μπορεις να κανεις πριν ενεργοποιηθει ο βρογχος


οπως λεει στην σελιδα 33

"Σε περίπτωση που έχετε υποβάλει αίτηση σε μια εταιρεία για
παροχή υπηρεσιών μέσω ΑΠΤΒ με Φορητότητα, αλλά επιθυμείτε να
υπαναχωρήσετε ή να καταγγείλετε τη σύμβασή σας, πριν προβείτε σε
οποιαδήποτε ενέργεια, είναι σημαντικό να ζητήσετε από την εταιρεία να σας
ενημερώσει εάν έχει ήδη κατασκευαστεί από τον ΟΤΕ ο τοπικός βρόχος για
τη σύνδεσή σας.
• Εάν ο τοπικός βρόχος δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα, μπορείτε με
υπαναχώρηση/ καταγγελία της σύμβασης να επιστρέψετε στην εταιρεία
στην οποία ήσασταν αρχικά συνδρομητής.
• Εάν ο τοπικός βρόχος έχει ήδη κατασκευαστεί -οπότε έχει ολοκληρωθεί
και η Φορητότητα και επομένως, ο αριθμός σας έχει μεταφερθεί στη νέα
εταιρεία- θα πρέπει να απευθυνθείτε σε άλλη εταιρεία για την παροχή
υπηρεσιών, προκειμένου να μη μείνετε χωρίς υπηρεσία και χάσετε το
συνδρομητικό αριθμό σας (η συγκεκριμένη εταιρεία θα αναλάβει να
μεταφέρει τη σύνδεση από την παλαιά εταιρεία). Στην περίπτωση αυτή
διευκρινίστε εάν υπάρχει επιβάρυνση (π.χ. τέλη απεγκατάστασης)
"

Εσυ εκανες αιτηση υπαναχωρησης 14 ημερες αφου ειχε ενεργοποιηθει η υπηρεσια...

Ναι αλλα αυτοι γιατι στο τηλεφωνο μου λεγανε οτι ειμαι μεσα στις 14 μερες και κανουμε δεκτη την αιτηση σας και μαλιστα μετα απο 2 μερες που ειχα κανει την αιτηση υπαναχωρησης μεσω τηλεφωνου, με πηραν τηλεφωνο και με ρωτουσαν για ποιο λογο υπαναχωρω και ποιο ειναι το προβλημα και αν μπορουμε να το λυσουμε και διαφορα αλλα?

anonymos1982
18-11-14, 13:29
Με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Cyta τι γνώμη έχετε;
Μου κόβεται ξαφνικά το τηλέφωνο και το ίντερνετ (Στο γραφείο και όχι στο σπίτι), παίρνω τηλέφωνο από το κινητό σε άλλο τηλέφωνο cyta για να διαπιστώσω αν είναι γενικό το πρόβλημα και φαίνεται ότι κάτι έχει η γραμμή μου.
Παίρνω τηλέφωνο στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Cyta 2 φορές από 10 λεπτά περίπου την φορά αλλά όλες οι γραμμές είναι απασχολημένες. Μέσω της ιστοσελίδας της cyta δίνω το κινητό μου για να με καλέσουν αυτοί και μετά από 2 ώρες κανείς δεν με έχει καλέσει.
Το θεωρώ απαράδεκτο να έχεις ένα πρόβλημα και να μην μπορείς να βρεις κάποιον να μιλήσεις και σε άλλες εταιρείες δεν μου έχει ξανασυμβεί σε τέτοιο βαθμό αν εξαιρέσουμε αρκετά χρόνια πίσω την vivodi.
Ήταν μια άτυχη στιγμή ότι δεν μπορούσα να μιλήσω με κάποιον ή το πρόβλημα αυτό είναι μόνιμο άραγε;

KeyMaKeR
18-11-14, 13:53
Η Cyta υποστηρίζει Wake on WAN;

@ ADSLgr.com All rights reserved.