PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Godian
17-03-15, 13:43
Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα ούτε τα 0,19€ ούτε τα 100€ όταν έρθει ένας μάστορας να σου φτιάξει κάτι και σου πει έχει 22€ και εσύ δεν έχεις αλλά και σου λέει 22,19€ έκανε τελικά. Θα τον ξανά φωναξεις;; όχι γιατί δεν είναι καλος μάστορας. Αλλά γιατί δε συμφωνησατε έτσι....

Hetfield
17-03-15, 14:09
Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα ούτε τα 0,19€ ούτε τα 100€ όταν έρθει ένας μάστορας να σου φτιάξει κάτι και σου πει έχει 22€ και εσύ δεν έχεις αλλά και σου λέει 22,19€ έκανε τελικά. Θα τον ξανά φωναξεις;; όχι γιατί δεν είναι καλος μάστορας. Αλλά γιατί δε συμφωνησατε έτσι....

Δεν ειπα το αντιθετο. Αλλα μπορεις να το δεις, αλλωστε δεν εχουν κανενα πρακτικο νοημα να σου αυξησει μια εταιρια μονομερως το συμβολαιο στα 0,19€ χωρις να σε ενημερωσει.
Μαντευω πως προκειται για κληση σε μη γεωγραφικο αριθμο (διαφορες στα 0,19€ ερχονται και σε μενα, αλλα επειδη κανω μια στο τοσο τετοιες κλησεις).

yiannis010
17-03-15, 14:13
Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα ούτε τα 0,19€ ούτε τα 100€ όταν έρθει ένας μάστορας να σου φτιάξει κάτι και σου πει έχει 22€ και εσύ δεν έχεις αλλά και σου λέει 22,19€ έκανε τελικά. Θα τον ξανά φωναξεις;; όχι γιατί δεν είναι καλος μάστορας. Αλλά γιατί δε συμφωνησατε έτσι....
μια και μιλατε για λογαριασμους ,,,,δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται,με τον δικο μου λογαριασμο μια και ερχεται συνεχεια καρφωμενος στα 17,5 αμτι για 22.τους εχω ενοχλησει επανηλλειμενα να το διορθωσουν αλλα αυτοι συνεχιζουν στυο 17,5.αυτο γινεται 4 μηνες...και 4 μηνες τους περνω τηλ για να τους πω να το διορθωσουν στον επομενο.το αποτελεσμα είναι ο λογαριασμος να μου εχει ερθει πιστωτικος, το συγκεντρικο στην πυλη πελατων να μου να αναφερει 12 ευρω .εχουμε χασει την μπαλα εντελως.πλεον δεν ξερω τι πληρωνω

anthip09
17-03-15, 14:33
Τα ίδια κ εγώ...αντί για 22 πληρώνω εδώ κ 3 μήνες 20...μπάχαλο το λογιστήριο τους..

Godian
17-03-15, 14:36
Εγώ ευτυχώς δεν έχω πάθει κάτι τέτοιο.
16,10€ μου έρχεται εμένα.
Τώρα ότι έχουν χάσει τη μπάλα το έχω καταλάβει και εγώ.... Για να δούμε τι θα γίνει τώρα. Δε μπορώ να πάω και αλλού. Γιατί δε μπορώ να δίνω παραπάνω.

nokian82
17-03-15, 15:14
Δεν ειπα οτι ειναι σοβαρο, απλα νομιζα οτι ειναι απο τις αυξησεις. Κ λεω ευτυχως με μονο τοσο την γλυτωσα εγω.

dimitris.taxideytis
17-03-15, 15:42
μια και μιλατε για λογαριασμους ,,,,δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται,με τον δικο μου λογαριασμο μια και ερχεται συνεχεια καρφωμενος στα 17,5 αμτι για 22.τους εχω ενοχλησει επανηλλειμενα να το διορθωσουν αλλα αυτοι συνεχιζουν στυο 17,5.αυτο γινεται 4 μηνες...και 4 μηνες τους περνω τηλ για να τους πω να το διορθωσουν στον επομενο.το αποτελεσμα είναι ο λογαριασμος να μου εχει ερθει πιστωτικος, το συγκεντρικο στην πυλη πελατων να μου να αναφερει 12 ευρω .εχουμε χασει την μπαλα εντελως.πλεον δεν ξερω τι πληρωνω

Mην τους ενοχλεις!!!!
Περυσι καποια στιγμη ειδα αυξηση 3 ευρω και λεω τι εγινε;
Πηρα τηλεφωνο να δω τι συμβαινει
και τελικα ανακαλυψα οτι μου εκαναν 2 φορες εκπτωση,(αυτη που ειχα απο το παλιο προγραμμα +1 απο το καινουριο) επι 9 μηνες...
Στα θετικα τους οτι δεν μου τα ζητησαν πισω....

jimdem582
17-03-15, 17:35
Χθες μου τηλεφώνησαν για προσφορά επειδή λήγει το συμβόλαιό μου το Μάιο. Ήταν μια αγενέστατη χωρίς καθόλου γνώσεις. Μόλις ρώτησε αν είμαι ευχαριστημένος και είπα όχι έκανε σαν τρελή άρχισε να μιλάει και στον ενικό και να λέει ασυναρτησίες. Ειρωνευοταν κιόλας λέει αν δεν πληρώνεις το λογαριασμό τότε βέβαια δεν θα έχεις υπηρεσίες. Της λέω λόγω βλάβης δεν είχα για 1 μήνα όχι επειδή δεν πλήρωνα. Λέω είχε χαλάσει το καλώδιο απο κεραυνό. Μετά λέει αν βάλετε ups θα έχετε σύνδεση και χωρίς ρεύμα λέω αφού είναι χαλασμένο το καλώδιο πως θα πιάσει?????

Πιο μετά έλεγε ε και τι δεν σας αποζημίωσε η cyta? Λέω ναι μου επέστρεψε τα λεφτά (πετάγεται λέει "να ορίστε!") αλλά τη δουλειά που έχασα 1 μήνα ποιος θα μου την αποζημιώσει? Και λέει ε και τι να κάνουμε(!) ο ΟΤΕ φταίει εμείς δεν έχουμε σχέση (ναι καλά της λέω επειδή ο τεχνικός σας βαριόταν να έρθει φταίει ο ΟΤΕ. Δεν είπε τίποτα).

Τέλος άρχισε τις ασυναρτησίες οτι η cyta έχει ψηφιακό σήμα και είναι πιο ευάλωτο, η cyta εξαπλώνεται παντού έχει πολύ καλές υπηρεσίες και μετά μου είπε σας κάνουμε προσφορά με 22ε το μήνα να έχετε 24αρι ιντερνετ, απεριόριστα σταθερά και 160' κινητά (την προσφορά που έχουν δηλαδή για όλους τους νέους πελάτες αυτή την περίοδο) της λέω τώρα με 26e έχω απεριόριστα σε όλο τον κόσμο, τα διπλάσια λεπτά σε κινητά και 2η γραμμή οπότε δεν είναι καλή προσφορά. Ε πως λέει 4ε λιγότερα είναι.

Ύστερα της λέω 22ε για πάντα ή θα μου το αυξήσετε μετά? Άρχισε να λέει εεεεεε.... να μετά απο 18 μήνες αλλάζει η τιμή όμως σταδιακά θα μειώνεται (μπούρδες)

Επειδή μετά βαρέθηκα λέω οκ θα δω και τους εναλλακτικούς και θα σας πω.

Τραγική επικοινωνία.

mike_871
17-03-15, 17:55
Παντως οτι φτεει ο οτε καλα σου ειπε.

Manolis_karas
17-03-15, 18:44
Δεν ειπα το αντιθετο. Αλλα μπορεις να το δεις, αλλωστε δεν εχουν κανενα πρακτικο νοημα να σου αυξησει μια εταιρια μονομερως το συμβολαιο στα 0,19€ χωρις να σε ενημερωσει.
Μαντευω πως προκειται για κληση σε μη γεωγραφικο αριθμο (διαφορες στα 0,19€ ερχονται και σε μενα, αλλα επειδη κανω μια στο τοσο τετοιες κλησεις).
Και σε μένα έρχονται αραιά και που μικροχρεώσεις, πιο παλιά που τις έψαχνα διαπίστωνα ότι οφειλόταν σε διάφορες τηλεφωνικές κλήσεις έξω από τις δωρεάν.

dimitri_ns
17-03-15, 19:03
Μην τους ενοχλείτε
Μια χαρά βγάζουν τους λογαριασμούς
Κάτι σαν τον τροχό της τύχης :whistle:

minas
17-03-15, 19:41
Παντως οτι φτεει ο οτε καλα σου ειπε.

Όχι ακριβώς. Τον τεχνικό του ΟΤΕ πρέπει να τον φωνάξει ο εναλλακτικός, μετά από εκτίμηση της βλάβης.

jimdem582
17-03-15, 20:15
Ξέρω οτι τον τελευταίο λόγο σε αυτά τα θέματα τα έχει ο ΟΤΕ αλλά δε με ενδιαφέρει. Πληρώνω να έχω υπηρεσίες και δεν θέλω να μένω εκτός. Πρόβλημά τους, ας τα βρουν με τον ΟΤΕ.

Αυτό που με εκνεύρισε είναι ότι 2 βδομάδες έκαναν να πάρουν χαμπάρι απο τη cyta τι φταίει. Στην αρχή μετά απο μέρες ήρθε τεχνικός και είπε φταίει η cyta θα το δουν. Μετά ήρθε άλλος τεχνικός αφού τους τάραξα στα τηλέφωνα και είπε φταίει ο ΟΤΕ τελικά. Ένα μπάχαλο. Σύνολο 1 μήνας χωρίς internet+τηλέφωνο.

nokian82
18-03-15, 12:03
Ξέρω οτι τον τελευταίο λόγο σε αυτά τα θέματα τα έχει ο ΟΤΕ αλλά δε με ενδιαφέρει. Πληρώνω να έχω υπηρεσίες και δεν θέλω να μένω εκτός. Πρόβλημά τους, ας τα βρουν με τον ΟΤΕ.

Αυτό που με εκνεύρισε είναι ότι 2 βδομάδες έκαναν να πάρουν χαμπάρι απο τη cyta τι φταίει. Στην αρχή μετά απο μέρες ήρθε τεχνικός και είπε φταίει η cyta θα το δουν. Μετά ήρθε άλλος τεχνικός αφού τους τάραξα στα τηλέφωνα και είπε φταίει ο ΟΤΕ τελικά. Ένα μπάχαλο. Σύνολο 1 μήνας χωρίς internet+τηλέφωνο.

Τρομαζω στην σκεψη να ειμαι ενα μηνα χωρις ιντερνετ στο σπιτι! Πραγματικα..

Manolis_karas
18-03-15, 19:16
Ξέρω οτι τον τελευταίο λόγο σε αυτά τα θέματα τα έχει ο ΟΤΕ αλλά δε με ενδιαφέρει. Πληρώνω να έχω υπηρεσίες και δεν θέλω να μένω εκτός. Πρόβλημά τους, ας τα βρουν με τον ΟΤΕ....
Πολύ σωστά εγώ ξέρω αυτούς που πληρώνω, τι σχέση έχω εγώ με τον ΟΤΕ.

Hetfield
19-03-15, 01:27
Πολύ σωστά εγώ ξέρω αυτούς που πληρώνω, τι σχέση έχω εγώ με τον ΟΤΕ.
Εχεις και παραεχεις.
Για χαρην ευκολιας και ανταγωνισμου δεν πληρωνεις 2 λογαριασμους (εναν στον ΟΤΕ και εναν στον παροχο) αλλα εναν.

Manolis_karas
19-03-15, 22:06
Θέλω να πω, εγώ έχω κάνει σύμβαση με τη Cyta, ναι μεν όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν τις γραμμές του ΟΤΕ, αλλά εγώ τη Cyta πληρώνω και από αυτή περιμένω να πιέσει τον ΟΤΕ, ώστε να λειτουργούν σωστά οι γραμμές του.
Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και να πεις, ότι είσαι στη Cyta και έχεις προβλήματα με τη γραμμή, μόλις πεις "είμαι συνδρομητής της Cyta" θα στο κλείσουν χωρίς να πουν λέξη και καλά θα κάνουν, τα παράπονα σου στον πάροχο σου, δεν σε ξέρουν εσένα.

Hetfield
19-03-15, 22:29
Θέλω να πω, εγώ έχω κάνει σύμβαση με τη Cyta, ναι μεν όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν τις γραμμές του ΟΤΕ, αλλά εγώ τη Cyta πληρώνω και από αυτή περιμένω να πιέσει τον ΟΤΕ, ώστε να λειτουργούν σωστά οι γραμμές του.
Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και να πεις, ότι είσαι στη Cyta και έχεις προβλήματα με τη γραμμή, μόλις πεις "είμαι συνδρομητής της Cyta" θα στο κλείσουν χωρίς να πουν λέξη και καλά θα κάνουν, τα παράπονα σου στον πάροχο σου, δεν σε ξέρουν εσένα.
Πραγματι ειναι ευθυνη της Cyta να πιεσει. Ομως δεν ειναι ευθυνη της Cyta το αποτελεσμα, δεν ειναι δικες της οι γραμμες.
Δυστυχως στο δικτυο προσβασης πασχουμε.

neo24gr
20-03-15, 00:51
και στην γερμανια οταν πας να κανεις αιτηση ( σε οποιαδηποτε εταιρεια) για σταθερο και ιντερνετ,παιρνει 3 βδομαδες περιπου να συνδεθεις.
θα αναρωτηθειτε γιατι....
γιατι απλα μετα την αιτηση ,παει η γερμανικη τελεκομ και κανει ελεγχο ,καθαρισμο γραμμης και οτι αλλο χρειαστει ωστε να λειτουργησει κανονικα και απροβληματιστα απο την πρωτη στιγμη η γραμμη σου.
σε οποιον παροχο και να πας.
και μετα οταν μας λενε εχουμε μεινει πισω 45 χρονια αρχιζουν τα γαβ γαβ γαβ γαβ γαβ.
παντα πισω θα ειμαστε.

kostakiss
20-03-15, 18:47
μου προσεφερε ανανεωση η cyta με 24αρι ιντερνετ,απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητα 23 ευρω για 24μηνο.
ειναι οκ?

Manolis_karas
20-03-15, 18:55
Αν η περιοχή σου έχει καλό Internet μέσω Cyta, είναι πολύ καλή.

jimdem582
20-03-15, 20:00
μου προσεφερε ανανεωση η cyta με 24αρι ιντερνετ,απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητα 23 ευρω για 24μηνο.
ειναι οκ?

Κι εμένα την ίδια έκαναν. Δεν τη λες και προσφορά. Ήδη υπάρχει πρόγραμμα με 24άρα + απεριόριστα σταθερά + 2.5 ώρες κινητά με 22ε για 24μηνο.

KeyMaKeR
20-03-15, 20:37
μου προσεφερε ανανεωση η cyta με 24αρι ιντερνετ,απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητα 23 ευρω για 24μηνο.
ειναι οκ?

Φίλε η καλύτερη λύση είναι να ζητήσεις 8 γραμμή και να έχεις VoIP τηλεφωνία από άλλο πάροχο. Πίστεψέ με συμφέρει πάρα πολύ και δεν έχεις την 24μηνη δέσμευση.

kostakiss
20-03-15, 20:38
Ναι αλλα αυτο ειναι 5 ωρες για κινητα και γλυτωνεις τα τελη κτλ
12μηνο μου δινε παλι το 8αρι στα 22€ που ηδη εχω και λιγα λεπτα παραπανω απ το ηδη υπαρχων προγραμμα στα οποια ξεφευγα(στα σταθερα)

Valder
20-03-15, 21:21
μου προσεφερε ανανεωση η cyta με 24αρι ιντερνετ,απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητα 23 ευρω για 24μηνο.
ειναι οκ?

Εμένα την ίδια με 24.5 ευρώ (χωρίς τα κινητά όπως είχα ζητήσει με πήγαιναν στα 19) όπως είπα πιό πριν σε άλλη σελίδα. Έχω κοντά μέχρι τέλος του μήνα να το σκεφτώ. Μέχρι και η Cyta μου κάνει τη δύσκολη; Πφφφφ...

kostakiss
20-03-15, 21:52
8αρι 6ωρες σταθερα και 100' κινητα 22€ το 12 μηνο
24αρι απεριοριστα σταθερα 5 ωρες κινητα 23€ το 24μηνο
Αυτα μου προσεφεραν μεχρι τελη του μηνα

KeyMaKeR
20-03-15, 22:15
8αρι 6ωρες σταθερα και 100' κινητα 22€ το 12 μηνο
24αρι απεριοριστα σταθερα 5 ωρες κινητα 23€ το 24μηνο
Αυτα μου προσεφεραν μεχρι τελη του μηνα

Αν είσαι αναμεσά σε αυτές τις δυο επιλογές πιο καλή φαίνεται η δεύτερη και όσο πιάσει.. αλλά το θέμα είναι πως θα κινηθεί η αγορά μέσα στα δυο χρονιά και μετά από το ενδεχόμενο να συγχωνευτεί.

yiannis010
20-03-15, 22:16
8αρι 6ωρες σταθερα και 100' κινητα 22€ το 12 μηνο
24αρι απεριοριστα σταθερα 5 ωρες κινητα 23€ το 24μηνο
Αυτα μου προσεφεραν μεχρι τελη του μηνα
τους ρώτησες απο περιεργεια ποιες είναι οι δυνατοτητες της γραμης σου στο 24αρι?...(εντάξει αυτή του 12μηνου δεν ειναι προσφορα για να αναγκαστεις ναδεχτεις την 24μηνη)

kostakiss
20-03-15, 22:36
Αν είσαι αναμεσά σε αυτές τις δυο επιλογές πιο καλή φαίνεται η δεύτερη και όσο πιάσει.. αλλά το θέμα είναι πως θα κινηθεί η αγορά μέσα στα δυο χρονιά και μετά από το ενδεχόμενο να συγχωνευτεί.το θεμα ειναι οτι ολες οι εταιρειες τωρα κανουν μινιμουμ 18μηνο οποτε, ολοι λιγο πολυ στη 2ετια θα αλλαξουμε παλι παροχο η θα κανουμε ανανεωση.ηδη με καλυπτει και η 8αρα απλα σκεφτηκα οτι σε 2 χρονια ποσα μπορουν να αλλαξουν τη στιγμη που ακομα και η 8αρα με καλυπτε;


τους ρώτησες απο περιεργεια ποιες είναι οι δυνατοτητες της γραμης σου στο 24αρι?...(εντάξει αυτή του 12μηνου δεν ειναι προσφορα για να αναγκαστεις ναδεχτεις την 24μηνη)
Μενω χαριλαου κοντα σε κεντρο,οποτε οι ταχυτητες θα ειναι κομπλε..

KeyMaKeR
20-03-15, 22:42
Μενω χαριλαου κοντα σε κεντρο,οποτε οι ταχυτητες θα ειναι κομπλε..

Vdsl σε καλύπτει; μήπως θα είχες πιο συμφέρουσα προσφορά.

kostakiss
20-03-15, 23:10
Δεν κανω τετοια χρηση για να χρειαζομαι vdsl.
Και με την 8αρα βολευομαι..

umay
20-03-15, 23:17
μου προσεφερε ανανεωση η cyta με 24αρι ιντερνετ,απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητα 23 ευρω για 24μηνο.
ειναι οκ?

Προσοχή, κάνε ένα τηλέφωνο στη Cyta και ξεκαθάρισε αν στην τιμή περιλαμβάνεται η αύξηση που ξεκινάει τον ερχόμενο μήνα (+1 Ευρώ), όπως επίσης, αν πληρώνοντας με κάρτα ή μέσω internet banking και με αποστολή λογαριασμού μόνο ηλεκτρονικά σου αφαιρέσουν 1 Ευρώ/μήνα (όπως έχουν ανακοινώσει).
Εαν τελικά αφαιρείται, είναι καλή προσφορά, προσωπικά θα την επέλεγα.

yiannis010
21-03-15, 00:15
το θεμα ειναι οτι ολες οι εταιρειες τωρα κανουν μινιμουμ 18μηνο οποτε, ολοι λιγο πολυ στη 2ετια θα αλλαξουμε παλι παροχο η θα κανουμε ανανεωση.ηδη με καλυπτει και η 8αρα απλα σκεφτηκα οτι σε 2 χρονια ποσα μπορουν να αλλαξουν τη στιγμη που ακομα και η 8αρα με καλυπτε;


Μενω χαριλαου κοντα σε κεντρο,οποτε οι ταχυτητες θα ειναι κομπλε..

μην το λες...για το κομπλε δεν είναι κανείς ποτε σίγουρος

- - - Updated - - -

kostakiss
21-03-15, 11:11
Προσοχή, κάνε ένα τηλέφωνο στη Cyta και ξεκαθάρισε αν στην τιμή περιλαμβάνεται η αύξηση που ξεκινάει τον ερχόμενο μήνα (+1 Ευρώ), όπως επίσης, αν πληρώνοντας με κάρτα ή μέσω internet banking και με αποστολή λογαριασμού μόνο ηλεκτρονικά σου αφαιρέσουν 1 Ευρώ/μήνα (όπως έχουν ανακοινώσει).
Εαν τελικά αφαιρείται, είναι καλή προσφορά, προσωπικά θα την επέλεγα.Δηλαδη αν βγαινει 22-23€ εννοεις θα ειναι οκ;
Εχω την εντυπωση οτι μου ξεκαθαρισε στο τηλ οτι τελικη τελικη θα ειναι 23€! Αλλα θα ρωτησω κ αυτα που ειπες μηπως κατεβει!


μην το λες...για το κομπλε δεν είναι κανείς ποτε σίγουρος

- - - Updated - - -στο site βγαζει οτι υποστηριζει 24αρα αλλα γενικα ειμαι κοντα σε σταθμο(κεντρο) σιγουρα θα ειναι οκ!

kostakiss
23-03-15, 19:46
Για την ταχυτητα μου ειπαν οτι ειμαι 880μ απο τον οτε και με μετρηση απο το τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι θα συγχρονιζω στα 9 λογο εξασθενισης σηματος.
Οσο για το παγιο, ειναι 23€ ΤΕΛΙΚΗ με την καινουργια τιμολογηση.
Και μου ειπε οτι μπορει να κατεβει εως 1€ με παγια εντολη και ηλεκτονικα (0,5€+0,5€)

sweet dreams
23-03-15, 23:28
Για την ταχυτητα μου ειπαν οτι ειμαι 880μ απο τον οτε και με μετρηση απο το τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι θα συγχρονιζω στα 9 λογο εξασθενισης σηματος.
Οσο για το παγιο, ειναι 23€ ΤΕΛΙΚΗ με την καινουργια τιμολογηση.
Και μου ειπε οτι μπορει να κατεβει εως 1€ με παγια εντολη και ηλεκτονικα (0,5€+0,5€)

Στα 900 μέτρα θεωρητικά τερματίζεις την γραμμή, 152770 άντε να πέσεις 2~3 το πολύ λόγω εξασθένησης.

Αν δεν σου λένε μ@@@@@ες υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην γραμμή ή γενικά στην περιοχή.

yiannis010
24-03-15, 00:17
Για την ταχυτητα μου ειπαν οτι ειμαι 880μ απο τον οτε και με μετρηση απο το τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι θα συγχρονιζω στα 9 λογο εξασθενισης σηματος.
Οσο για το παγιο, ειναι 23€ ΤΕΛΙΚΗ με την καινουργια τιμολογηση.
Και μου ειπε οτι μπορει να κατεβει εως 1€ με παγια εντολη και ηλεκτονικα (0,5€+0,5€)

στα 9??

- - - Updated - - -


Δηλαδη αν βγαινει 22-23€ εννοεις θα ειναι οκ;
Εχω την εντυπωση οτι μου ξεκαθαρισε στο τηλ οτι τελικη τελικη θα ειναι 23€! Αλλα θα ρωτησω κ αυτα που ειπες μηπως κατεβει!

στο site βγαζει οτι υποστηριζει 24αρα αλλα γενικα ειμαι κοντα σε σταθμο(κεντρο) σιγουρα θα ειναι οκ!
μ αρεσει που ήσουν και σίγουρος πως οι ταχύτητες θα ήταν οκ και κομπλε......

kostakiss
24-03-15, 09:23
Κι εγω επαθα ενα σοκ με το 9, αλλα με live μετρηση χθες αυτο μου ειπαν..
Δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος αλλα του ειπα οτι θελω να κανω ανανεωση, αρα δεν πιστευω να μου πε λιγοτερο απ οσο δινει γιατι μετα θα εκτεθει αυτος..
Δεν υπαρχει περιπτωση να φιξαριστει στο αμεσο μελλον η να μην το δω καν σαν επιλογη;
Παντως παλια με αλλες εταιρειες σιγουρα ειχα παραπανω (14-15), πριν χρονια κιολας.

dimangelid
24-03-15, 14:18
Κι εγω επαθα ενα σοκ με το 9, αλλα με live μετρηση χθες αυτο μου ειπαν..
Δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος αλλα του ειπα οτι θελω να κανω ανανεωση, αρα δεν πιστευω να μου πε λιγοτερο απ οσο δινει γιατι μετα θα εκτεθει αυτος..
Δεν υπαρχει περιπτωση να φιξαριστει στο αμεσο μελλον η να μην το δω καν σαν επιλογη;
Παντως παλια με αλλες εταιρειες σιγουρα ειχα παραπανω (14-15), πριν χρονια κιολας.

Μπορεί όντως να είναι αλήθεια αυτό που σου είπαν, καθώς έχουν πρόσβαση όπως είναι λογικό και βλέπουν τέτοια στοιχεία. Το θέμα είναι αν το είπε επειδή τα είδε ή στην τύχη :p Πολλές φορές λένε ότι να 'ναι και δεν τους νοιάζει αν εκτίθενται. Αν είναι πολύ πυκνοκατοικημένη η περιοχή σου, θα υπάρχουν και πολλές συνδέσεις άρα είναι λογικό να μην συγχρονίζεις στο μέγιστο θεωρητικό. Όμως να σου λένε για 9 στα 880 μέτρα από το κέντρο μου φαίνεται λίγο μυστήριο. Αν έχεις κάποιον γνωστό/φίλο/συγγενή στην περιοχή με έως 24mbps και οποιονδήποτε πάροχο, δες σε τι ταχύτητες συγχρονίζει αυτός. Λίγο-πολύ στον συγχρονισμό δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των παρόχων. Με ΟΤΕ συνήθως συγχρονίζουν λίγο χαμηλότερα λόγω του ότι το χαμηλότερο SNR του είναι το 9 και στην Cyta το ίδιο λόγω της VoIP τηλεφωνίας. Η Cyta όμως νομίζω ότι μπορεί να σου ρίξει το SNR αν το ζητήσεις.

kostakiss
24-03-15, 21:57
Επειδη δεν τα ξερω καλα αυτα.. Τι συνεπαγεται με την μειωση του snr?
Δοκιμασα να μπω απο ενα φιλο μου που μενει διπλα και εχει 4νετ και το ρουτερ κλειδωνει στα 6 :ρ
Με αυτον σιγουρα κατι θα παιζει, δεν εξηγειται...
Θεωρητικα εχει τον24αρι γιατι εχει και νοβα, οποτε συνδυασμος νοβα με μικροτερη ταχυτητα δε νομιζω να υπαρχει.
Εχω μπερδευτει, δεν ξερω τι να κανω

dimangelid
24-03-15, 23:00
Επειδη δεν τα ξερω καλα αυτα.. Τι συνεπαγεται με την μειωση του snr?
Δοκιμασα να μπω απο ενα φιλο μου που μενει διπλα και εχει 4νετ και το ρουτερ κλειδωνει στα 6 :ρ
Με αυτον σιγουρα κατι θα παιζει, δεν εξηγειται...
Θεωρητικα εχει τον24αρι γιατι εχει και νοβα, οποτε συνδυασμος νοβα με μικροτερη ταχυτητα δε νομιζω να υπαρχει.
Εχω μπερδευτει, δεν ξερω τι να κανω

Με μικρότερο SNR θα έχεις υψηλότερο συγχρονισμό, αλλά αν η γραμμή είναι προβληματική μπορεί να έχεις αποσυνδέσεις. Τώρα ο άλλος που κλειδώνει στα 6, είναι κάπως περίεργο. Για εσένα τώρα, αν έχεις 29 attenuation που βλέπω στο προφίλ σου είσαι περίπου στα 2 χιλιόμετρα από το κέντρο και ο μέγιστος θεωρητικος συγχρονισμός είναι τα 16mbps, που φυσικά δεν θα τα πιάσεις. Εγώ θα περίμενα γύρω στα 11-12 για τέτοια απόσταση. Προσπάθησε να δεις συγχρονισμούς (όχι speedtest, ταχύτητα συγχρονισμού μέσα από το router) και από άλλους γείτονες αν έχεις δυνατότητα.

kostakiss
24-03-15, 23:58
Σε 2 φιλους που μενουν εδω κοντα με οτε συγχρονιζουν στα 13-14..
Αρα με cyta ειναι λογικο να πιανω μεχρι 9;

mike_871
25-03-15, 00:01
ναι εγω με cyta επιανα 4 και με wind 6

Godian
25-03-15, 03:57
Γιατί δεν έβαλες 8 άρα φίλε μου;;

yiannis010
25-03-15, 04:04
Γιατί δεν έβαλες 8 άρα φίλε μου;;
8αρα έχει ο ανθρωπος και ηθελε να βαλει 24αρα .

mike_871
25-03-15, 14:17
Γιατί δεν έβαλες 8 άρα φίλε μου;;

8 ειχα και επιανα 4-4,5

Godian
26-03-15, 17:30
να βαλεις 4αρα τοτε :)

mike_871
26-03-15, 17:34
να βαλεις 4αρα τοτε :)

εβαλα wind

Godian
26-03-15, 17:40
ποσο επιασες φιλε μου?

mike_871
26-03-15, 18:05
ποσο επιασες φιλε μου?

5-6,5 mbps

@ ADSLgr.com All rights reserved.