PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Atheros
23-05-15, 18:07
Δες ΕΔΩ (http://www.adslgr.com/forum/threads/875881-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-cyta-Hellas-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CF%8C%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82) φιλε μου αμα θελεις. Εγω εκανα τη καταγγελια

καλά τους έκανες! Ούτε σε εμένα έχει αναρτηθεί ο λογαριασμός μόνο το ποσό εδώ και 6 μέρες. Αλλά άμα δεν δω τον λογαριασμό πώς θα ξέρω τι πληρώνω και αν είναι σωστά υπολογισμένος;

odim
24-05-15, 03:51
Ακουστηκε οτι ετοιμαζεται καρτοκινητη,ελπιζω να ειναι σαν τη Q χωρις ελαχιστη χρεωση κλησης...

Atheros
24-05-15, 16:58
Ακουστηκε οτι ετοιμαζεται καρτοκινητη,ελπιζω να ειναι σαν τη Q χωρις ελαχιστη χρεωση κλησης...

Πού το έμαθες;Κυκλοφόρησε από μέσα ή γενικά κυκλοφορεί

stelios120
25-05-15, 14:43
Σχετικά με την καθυστέρηση της ανάρτησης του pdf αυτή είναι η επίσημη απάντηση της εταιρίας σε email μου.
"Καλημέρα σας & Καλή εβδομάδα,

Έχει παρουσιαστεί συστημική καθυστέρηση στην ανάρτηση των ηλεκτρονικών λογαριασμών pdf, και σταδιακά η διαδικασία ομαλοποιείται.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Διεύθυνση Εξυπηρέτησης Πελατών"

nokian82
25-05-15, 15:33
Εμενα σημερα εμφανιστηκε παντως το .pdf

Αλλα μαλλον πρεπει να αρχισω και εγω να πληρωνω μετα και οχι πριν.

odim
25-05-15, 21:57
Πού το έμαθες;Κυκλοφόρησε από μέσα ή γενικά κυκλοφορεί

δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=416384

rotting
25-05-15, 22:18
σημερα αλλαξανε κ το πακετο του double play..προσθεσαν απεριοριστα προς κινητα cyta στην ιδια τιμη που ισχυε κ πριν

yiannis010
26-05-15, 00:49
δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=416384
ενδιαφερων ακουγεται.ελπιζω να το συντομευσουν

odim
26-05-15, 08:52
ενδιαφερων ακουγεται.ελπιζω να το συντομευσουν

εικονικός πάροχος είναι στη κινητή,εμένα δε με χαλάει αρκεί να είναι οικονομική και πάνω στο δίκτυο της vodafone που είναι ανώτερο από αυτό της wind..

anthip09
26-05-15, 12:42
Και όπως βλέπω στο σαιτ τους, κατήργησαν το 4αρι κ 8αρι πακέτο ίντερνετ...μόνο 24αρι σε 12μηνη ή 24μηνη δέσμευση

KeyMaKeR
26-05-15, 15:27
Αυτά είναι νέα!! Θα πληρώνουμε 24 και θα έχουν 3.5, 5, 6, 11… διότι δεν πρόκειται να κάνουν κάποια αναβάθμιση.

NexTiN
26-05-15, 19:25
Αυτά είναι νέα!! Θα πληρώνουμε 24 και θα έχουν 3.5, 5, 6, 11… διότι δεν πρόκειται να κάνουν κάποια αναβάθμιση.

Γιατι ρε φιλε??
Οι αλλοι τι σου δινουνε??

Βουταμε και λιγο την γλωσσα στο μυαλο πριν γραψουμε, απλα για να κραξουμε.Το αν ο αλλος ειναι στα 4Km απο το Α/Κ η Cyta και η καθε Cyta θα αλλαξει τους νομους της φυσικης??

Αφου πλεον λογω προσφορων δεν συμφερει τον πελατη να βαζει 4αρι η 8αρι, ποιος ο λογος να υπαρχουν τα πακετα??

Gio Alex
26-05-15, 19:28
Γιατι ρε φιλε??
Οι αλλοι τι σου δινουνε??

Βουταμε και λιγο την γλωσσα στο μυαλο πριν γραψουμε, απλα για να κραξουμε.Το αν ο αλλος ειναι στα 4Km απο το Α/Κ η Cyta και η καθε Cyta θα αλλαξει τους νομους της φυσικης??

Αφου πλεον λογω προσφορων δεν συμφερει τον πελατη να βαζει 4αρι η 8αρι, ποιος ο λογος να υπαρχουν τα πακετα??



Γιατί αν εγώ ξέρω ότι η γραμμή μου ΔΕΝ σηκώνει 8-10-15, ή ΔΕΝ τα χρειάζομαι, γιατί να πρέπει σώνει και καλά να πληρώνω ΕΩΣ 24????

KeyMaKeR
26-05-15, 20:00
Ακριβώς αυτό που είπε Gio Alex. Συν ότι κάποιος που τώρα έχει μόνο internet 4 ή 8 πόση διαφορά θα έχει στα χρήματα αν βάλει το 24αρι. Ο ΟΤΕ που είναι ο κύριος πάροχος δίνει ακόμα 4αρι.

MAT9
26-05-15, 20:55
Γιατι ρε φιλε??
Οι αλλοι τι σου δινουνε??

Βουταμε και λιγο την γλωσσα στο μυαλο πριν γραψουμε, απλα για να κραξουμε.Το αν ο αλλος ειναι στα 4Km απο το Α/Κ η Cyta και η καθε Cyta θα αλλαξει τους νομους της φυσικης??

Αφου πλεον λογω προσφορων δεν συμφερει τον πελατη να βαζει 4αρι η 8αρι, ποιος ο λογος να υπαρχουν τα πακετα??

Μάλλον εκεί στη cyta έχουν διαβάσει από άλλο βιβλίο φυσική, γιατί στο 1km με 16 attenuation είμαι στα 10000kbps! Και ναι η εσωτερική εγκατάσταση είναι σωστή... Το θέμα είναι ότι και αυτοί που ΜΠΟΡΟΥΝ να πάνε παραπάνω κλειδωνονται στα 12mbps, κάνε ενα πακέτο 8 και ένα 24, για να μπορει να πιάνει παραπάνω όποιος θέλει. Τώρα πληρώστε ολοι ΕΩΣ 24 και πάρτε 12.

dimitris.taxideytis
26-05-15, 21:13
Ακριβώς αυτό που είπε Gio Alex. Συν ότι κάποιος που τώρα έχει μόνο internet 4 ή 8 πόση διαφορά θα έχει στα χρήματα αν βάλει το 24αρι. Ο ΟΤΕ που είναι ο κύριος πάροχος δίνει ακόμα 4αρι.

Το 4αρι και το 8αρι πρακτικα δεν συμφερουν καμμια εταιρεια...
Την ιδια προμηθεια πληρωνουν στον ΟΤΕ για την χρηση της γραμμης με το 24αρι.(9 ευρω αν δεν κανω λαθος)
Τι μενει μετα στην εταιρεια εαν αφαιρεσεις ΦΠΑ και τα λοιπα....;
Πρακτικα απο τετοια πακετα οι εταιρειες μπαινουν μεσα.

Οσο για τη διαφορα στις τιμες.... Εδω και καιρο επαψαν να δινουν προσφορες σε αυτα τα πακετα. Οταν εκανα ανανεωση(πριν 1 χρονο) το 8αρι που ηδη ειχα ηταν μονο 1 ευρω πιο φθηνο απο την τοτε προσφορα στο 24αρι...

Επισης αυτη τι στιγμη, ακομη και το 4αρι του ΟΤΕ βγαινει πιο ακριβο απο το 24ρι της Cyta.(2 τιμες 12μηνο συμβολαιο και 24μηνο, ενω ΟΤΕ 18μηνο)
http://www.cyta.gr/el/ForHome/2Play
https://www.ote.gr/web/guest/sl/203056/ote_double_play_4_economy?lastLayoutId=18&productId=double_play_4_economy_18m_pstn#_idRef_double_play_4_economy_18m_pstn

Γιατι λοιπον διαμαρτυρομαστε;

KeyMaKeR
26-05-15, 21:32
Το 4αρι και το 8αρι πρακτικα δεν συμφερουν καμμια εταιρεια...
Την ιδια προμηθεια πληρωνουν στον ΟΤΕ για την χρηση της γραμμης με το 24αρι.(9 ευρω αν δεν κανω λαθος)
Τι μενει μετα στην εταιρεια εαν αφαιρεσεις ΦΠΑ και τα λοιπα....;
Πρακτικα απο τετοια πακετα οι εταιρειες μπαινουν μεσα.

Οσο για τη διαφορα στις τιμες.... Εδω και καιρο επαψαν να δινουν προσφορες σε αυτα τα πακετα. Οταν εκανα ανανεωση(πριν 1 χρονο) το 8αρι που ηδη ειχα ηταν μονο 1 ευρω πιο φθηνο απο την τοτε προσφορα στο 24αρι...

Επισης αυτη τι στιγμη, ακομη και το 4αρι του ΟΤΕ βγαινει πιο ακριβο απο το 24ρι της Cyta.(2 τιμες 12μηνο συμβολαιο και 24μηνο, ενω ΟΤΕ 18μηνο)
http://www.cyta.gr/el/ForHome/2Play
https://www.ote.gr/web/guest/sl/203056/ote_double_play_4_economy?lastLayoutId=18&productId=double_play_4_economy_18m_pstn#_idRef_double_play_4_economy_18m_pstn

Γιατι λοιπον διαμαρτυρομαστε;

1)Το τι συμφέρει την εταιρία και τι όχι δεν νομίζω να ενδιαφέρει και πολύ τον καταναλωτή.
2)Πχ αν είχες 8αρι και το ανανέωνες πήγαινε στα 16ευρω από 18(αν θυμάμαι καλά). Τώρα θα πρέπει να πληρώσεις παραπάνω.
3)Αν κάποιος πιάνει 3,5-7-9 βρίσκεις δικαιολογημένο να πληρώνει 21ευρω; Την cyta την επιλέγανε κυρίως για οικονομία όχι ποιότητα.

Hetfield
26-05-15, 21:58
1. Και 10 attenuation να εχεις, μπορει παλι να κλειδωνεις στα 10Mbps. Δεν ειναι μονο η εξασθενιση που επηρεαζει, υπαρχει crosstalk και τελοσπαντων ολοι το ιδιο καλωδιο μοιραζεστε που εχει και μια περιορισμενη χωρητικοτητα σε συχνοτητες.
2. Δηλαδη η Cyta που δινει το 24αρι με απεριοριστες κλησεις στα 20-23€, θα επρεπε να ειχε και ενα 8αρι στα ποσα; Στα 10€; Μηπως να σας το πληρωνουν κιολας; Ολοι εσεις δηλαδη που εχετε μαγαζια (οσοι εχετε) πουλατε κατω του κοστους γιατι δεν ενδιαφερει τον καταναλωτη; :worthy:
3. Ειτε κλειδωσεις στα 24Mbps ειτε στο 1Mbps, η Cyta (και η καθε Cyta) εχει συγκεκριμενα κι αμεταβλητα εξοδα προς το δικτυο προσβασης του ΟΤΕ.

Πολυ καλα τα λεει ο φιλος NexTiN, αμα ορισμενα πραγματα δεν τα γνωριζετε μην τα σχολιαζετε αρνητικα. Καλυτερα να εισαι αμαθης παρα ημιμαθης.

NexTiN
26-05-15, 22:06
1. Και 10 attenuation να εχεις, μπορει παλι να κλειδωνεις στα 10Mbps. Δεν ειναι μονο η εξασθενιση που επηρεαζει, υπαρχει crosstalk και τελοσπαντων ολοι το ιδιο καλωδιο μοιραζεστε που εχει και μια περιορισμενη χωρητικοτητα σε συχνοτητες.
2. Δηλαδη η Cyta που δινει το 24αρι με απεριοριστες κλησεις στα 20-23€, θα επρεπε να ειχε και ενα 8αρι στα ποσα; Στα 10€; Μηπως να σας το πληρωνουν κιολας; Ολοι εσεις δηλαδη που εχετε μαγαζια (οσοι εχετε) πουλατε κατω του κοστους γιατι δεν ενδιαφερει τον καταναλωτη; :worthy:
3. Ειτε κλειδωσεις στα 24Mbps ειτε στο 1Mbps, η Cyta (και η καθε Cyta) εχει συγκεκριμενα κι αμεταβλητα εξοδα προς το δικτυο προσβασης του ΟΤΕ.

Πολυ καλα τα λεει ο φιλος NexTiN, αμα ορισμενα πραγματα δεν τα γνωριζετε μην τα σχολιαζετε αρνητικα. Καλυτερα να εισαι αμαθης παρα ημιμαθης.

Επιτέλους μίλησε και ένας λογικός άνθρωπος.Το πούλημα κάτω του κόστους βλέπουμε που πάει σιγά σιγά.Η ΟΝ έσκασε και επίσημα.Το επόμενο μεγάλο κανόνι θα είναι σύντομα η 4net (θα το δείτε).Όταν θα μείνουμε με 2-3 παρόχους (μαζί με ΟΤΕ) και θα γίνει καρτέλ, να μην παραπονιέστε.Αφήστε εμάς που δουλεύουμε στον κλάδο να ξέρουμε και κάτι παραπάνω που τα τρώμε στην μάπα κάθε μέρα...

KeyMaKeR
26-05-15, 22:10
Θα ξαναναφέρω το παράδειγμα μου. Αν κάποιος θέλει μόνο ίντερνετ 8αρι που ήταν 18ευρω τώρα θα πρέπει να πληρώσει για το ίδιο πράγμα +3ευρω. Για να μην αναφέρω κάποιος που είχε 4αρι στα 16ευρω τώρα θα είναι +5ευρω. Σαν πακέτα μπορεί να συμφέρουν αλλά οποίος δεν χρησιμοποιεί το τηλέφωνο του είναι περιττά έξοδα. Τέσπα αυτή ήταν η άποψη μου το σταματάω εδώ.

Hetfield
26-05-15, 22:15
Θα ξαναναφέρω το παράδειγμα μου. Αν κάποιος θέλει μόνο ίντερνετ 8αρι που ήταν 18ευρω τώρα θα πρέπει να πληρώσει για το ίδιο πράγμα +3ευρω. Για να μην αναφέρω κάποιος που είχε 4αρι στα 16ευρω τώρα θα είναι +5ευρω. Σαν πακέτα μπορεί να συμφέρουν αλλά οποίος δεν χρησιμοποιεί το τηλέφωνο του είναι περιττά έξοδα. Τέσπα αυτή ήταν η άποψη μου το σταματάω εδώ.
Ητανε πακετο σε προσφορα. Οταν ενα προιον βγαινει σε προσφορα, δε σημαινει οτι θα εχει παντα την ιδια τιμη. Αυτα τα πακετα δεν τσουλανε, ειναι πακετα κατω του κοστους, οποτε ηταν αναμενομενες οι αυξησεις.

KeyMaKeR
26-05-15, 22:20
Ητανε πακετο σε προσφορα. Οταν ενα προιον βγαινει σε προσφορα, δε σημαινει οτι θα εχει παντα την ιδια τιμη. Αυτα τα πακετα δεν τσουλανε, ειναι πακετα κατω του κοστους, οποτε ηταν αναμενομενες οι αυξησεις.

Τιμή καταλόγου ήταν όχι προσφορά αυτό που αναφέρω.

Hetfield
26-05-15, 22:21
Τιμή καταλόγου ήταν όχι προσφορά αυτό που αναφέρω. Τέσπα σε όλα τα πράγματα υπάρχουν πάντα αλλαγές.
Ναι εχεις δικιο. Κεκτημενη ταχυτητα, προσφορα ηταν το πακετο με τις κλησεις.

odim
26-05-15, 23:59
σαν παλιος που ειμαι εκλεισα 3 χρονια cyta σημερα πληρωνω 24αρι ιντερνετ 200 λεπτα προς σταθερα 70 λεπτα προς κινητα με 20€ τελικη τιμη,αρα μπορει τον πρωτο χρονο να πας στις κανονικες τιμες τον επομενο χρονο σιγουρα θα σου κανουν προσφορα με χαμηλοτερο παγιο και δε λεει να παρεις μονο ιντερνετ διοτι γλυτωνεις 1 η 2 ευρω το πολυ...........η forthnet κι αυτη κανει καλες προσφορες αλλα απο δικτυο και τεχνικη εξυπηρετηση ειναι για τα μπαζα!!!!!!

MAT9
27-05-15, 00:04
Εντάξει δεν χρειαζεται να σταυροκοπιεστε οι εσείς του κλάδου "insiders"...
Εγω σαν απλός καταναλωτής,όπως και οι περισσότεροι πελάτες τους, θα χαρακτηρίσω την όποια εταιρεία καλή/κακη ΚΥΡΙΩΣ από το πόσο κλειδωνω.
Έχουμε φτάσει στο σημείο εγω με 10mbps να θεωρούμαι προνομιούχος! Τί το λες εως 24; Να το πεις έως 150mbps αλλά κλειδωστε 12 τώρα.
Και δεν δέχομαι τη λογική αν θες βάλε οπτική και δωσε 2000e. Το θέμα "έως 24" αποτελεί καθαρά ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ του καταναλωτή.
Να δεχτώ εν μέρει ότι λόγω προβλημάτων εγκατάστασης (εσωτερικης) κάποιος κλειδώνει χαμηλά ΑΛΛΑ όχι να σε τρως limit 12mbps.
Γενικά από cyta πέρασα μια βόλτα για την χαμηλή τιμή...ίσως χρειαζόμαστε μονοπώλιο ΟΤΕ έτσι και αλλιώς όλοι οι ψευτοεναλλακτικοι στον ΟΤΕ τα ρίχνουν, κουραστικό.

Godian
27-05-15, 04:52
Εντάξει δεν χρειαζεται να σταυροκοπιεστε οι εσείς του κλάδου "insiders"...
Εγω σαν απλός καταναλωτής,όπως και οι περισσότεροι πελάτες τους, θα χαρακτηρίσω την όποια εταιρεία καλή/κακη ΚΥΡΙΩΣ από το πόσο κλειδωνω.
Έχουμε φτάσει στο σημείο εγω με 10mbps να θεωρούμαι προνομιούχος! Τί το λες εως 24; Να το πεις έως 150mbps αλλά κλειδωστε 12 τώρα.
Και δεν δέχομαι τη λογική αν θες βάλε οπτική και δωσε 2000e. Το θέμα "έως 24" αποτελεί καθαρά ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ του καταναλωτή.
Να δεχτώ εν μέρει ότι λόγω προβλημάτων εγκατάστασης (εσωτερικης) κάποιος κλειδώνει χαμηλά ΑΛΛΑ όχι να σε τρως limit 12mbps.
Γενικά από cyta πέρασα μια βόλτα για την χαμηλή τιμή...ίσως χρειαζόμαστε μονοπώλιο ΟΤΕ έτσι και αλλιώς όλοι οι ψευτοεναλλακτικοι στον ΟΤΕ τα ρίχνουν, κουραστικό.

Κατάντησε μουφα και όχι οτε..... Και αυτός έχει προβλήματα crosstalk και εξυπηρέτησης.

drspiros
27-05-15, 17:02
Υπάρχει δυνατότητα (όπως σε άλλα router) μέσα από το μενού του Pirelli να αποκλείσω/φιλτράρω συγκεκριμένες τηλεφωνικές κλήσεις;

yiannis010
27-05-15, 17:20
Υπάρχει δυνατότητα (όπως σε άλλα router) μέσα από το μενού του Pirelli να αποκλείσω/φιλτράρω συγκεκριμένες τηλεφωνικές κλήσεις;
το ειχα ρωτησει στην cyta γιατι ηθελα να σποκλεισω συγκεκριμενες κλισεις και μου ειπε πως δεν γινεται

prodromosfan
27-05-15, 21:59
οχι το pirelli δεν εχει τετοιες λειτουργιες

yiannis010
27-05-15, 22:01
οχι το pirelli δεν εχει τετοιες λειτουργιες
ουτε το zte που εχω εγω.το εψαξα.δεν γινεται τιποτα

Gio Alex
27-05-15, 22:07
Εντάξει δεν χρειαζεται να σταυροκοπιεστε οι εσείς του κλάδου "insiders"...
Εγω σαν απλός καταναλωτής,όπως και οι περισσότεροι πελάτες τους, θα χαρακτηρίσω την όποια εταιρεία καλή/κακη ΚΥΡΙΩΣ από το πόσο κλειδωνω.
Έχουμε φτάσει στο σημείο εγω με 10mbps να θεωρούμαι προνομιούχος! Τί το λες εως 24; Να το πεις έως 150mbps αλλά κλειδωστε 12 τώρα.
Και δεν δέχομαι τη λογική αν θες βάλε οπτική και δωσε 2000e. Το θέμα "έως 24" αποτελεί καθαρά ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ του καταναλωτή.
Να δεχτώ εν μέρει ότι λόγω προβλημάτων εγκατάστασης (εσωτερικης) κάποιος κλειδώνει χαμηλά ΑΛΛΑ όχι να σε τρως limit 12mbps.
Γενικά από cyta πέρασα μια βόλτα για την χαμηλή τιμή...ίσως χρειαζόμαστε μονοπώλιο ΟΤΕ έτσι και αλλιώς όλοι οι ψευτοεναλλακτικοι στον ΟΤΕ τα ρίχνουν, κουραστικό.


Σε σοβαρές χώρες, πέφτουν μηνύσεις και πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλά τους. Επίσης, δεν νοείται μονομερής τροποπίηση όρων συμβολαίου, με το απλό "όσοι δεν συμφωνούν έχουν δικαίωμα καταγγελίας εντός μήνα, εκτός από επιδοτήσεις μπλαμπλαμπλα". Βούτυρο στο ψωμί κάτι γάτων δικηγόρων είναι. Αύριο αποφασίζω κ εγώ μονομερώς να πληρώνω λιγότερα στο λογαριασμό μου. Και ας κάνουν καταγγελία να μου ακυρώσουν το συμβόλαιο...

Hetfield
28-05-15, 10:09
Σε σοβαρές χώρες, πέφτουν μηνύσεις και πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλά τους. Επίσης, δεν νοείται μονομερής τροποπίηση όρων συμβολαίου, με το απλό "όσοι δεν συμφωνούν έχουν δικαίωμα καταγγελίας εντός μήνα, εκτός από επιδοτήσεις μπλαμπλαμπλα". Βούτυρο στο ψωμί κάτι γάτων δικηγόρων είναι. Αύριο αποφασίζω κ εγώ μονομερώς να πληρώνω λιγότερα στο λογαριασμό μου. Και ας κάνουν καταγγελία να μου ακυρώσουν το συμβόλαιο...
Και ποιες ειναι αυτες οι σοβαρες χωρες που πεφτουν μηνυσεις;

prodromosfan
28-05-15, 10:23
τι λετε ρε παιδια;;; σοβαρευτειτε.
η φυση της τεχνολογιας ειναι τετοια που επιτρεπει το εως 24.
αμα εισαι διπλα στο dslam με καλωδια καινουρια και χωρις παρεμβολες θα τα πιασεις.
Με το δικτυο που δωθηκε στον ΟΤΕ που εχει αναλαβει τη συντηρηση του δεν προκειται να πιανεις παντου και παντα 24.
το εως 24 σημαινει οτι το dslam στο οποιο κουμπωνει η γραμμη σου έχει πορτα adsl2+ που επιτρεπει ταχυτητες μεχρι 24Mbps
Το θεμα ειναι να εχεις και καλης ποιοτητας ιντερνετ και οχι να κλειδωνεις στα 24 αλλα να μη μπορεις να ακουσεις streaming radio

και σε καμια χωρα δεν πεφτουν μηνυσεις επειδη δεν κλειδωνεις στην ταχυτητα που θελεις.
παραμυθια ειναι αυτα.

drspiros
28-05-15, 11:39
Μια στιγμή, δεν ξέρω αν όντως πέφτουν μηνύσεις, αλλά δε γίνεται μια εταιρεία να σου υπόσχεται μέχρι 24Mbps, αλλά να σου παρέχει 2! Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει ένα ελάχιστο εγγυημένων υπηρεσιών, αλλιώς ας ρυθμίσουν το πάγιο με βάση τις αντικειμενικές τους δυνατότητες. Προσωπικά πάντως με τη Cyta (4Mbps) είμαι ευχαριστημένος, τόσο στην Αθήνα όσο και στην επαρχία (ειδικά στην επαρχία!)

sweet dreams
28-05-15, 11:54
Eίχε γίνει ξανά σε άλλο νήμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/859264-Ποιο-είναι-το-κατώτατο-όριο-ADSL2-από-ΕΕΤΤ) αυτή η συζήτηση, δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα βάσει νόμου, απλά αν κλειδώνεις χαμηλά σου προτείνουν οι ίδιοι

να πας σε ποιο χαμηλό πακέτο(4αρι), μετά το έως 24. Αν δεν σου αρέσει αλλάζεις εταιρία(Cyta), που έχεις ποιο πολλές επιλογές ή παίρνεις Internet

από τον γείτονα. Για μένα το καλύτερο θα ήταν να είχανε όλες οι εταιρίες 12 πακέτα ανά 2 Mpbs και να πληρώνεις ακριβώς ότι πιάνεις, αλλά δεν

με ακούνε. :)

prodromosfan
28-05-15, 12:03
Καταρχάς να ξεκαθαρισω οτι οσα λεω δεν το λεω σαν πνευμα αντιλογιας αλλα ουτε εχω προσωπικη εμπαθεια με σενα ή σχεσεις με την εταιρεια της οποιας κι εγω ειμαι ενας απλος συνδρομητης που καθε μηνα τους πληρωνει μεχρι τελευταιο cent.

Στο προκείμενο καταρχας δεν υποσχονται (δεν πιστευω καποιος να πιστευει τις υποσχεσεις υπαλληλων call centers που σαν σκοπο εχουν να πουλησουν συνδεσεις) αλλά προσφέρουν συνδεσεις εως 24Mbps.
Το έως σημαινει απο χ έως 24Mbps. Το χ αυτο δεν οριζεται απο καπου ουτε καν απο την ΕΕΤΤ που ειναι η ρυθμιστικη επιτροπη για τις τηλεπικοινωνιες.
Το χ αυτο κυμαινεται απο 0,1Mbps έως 24Mbps.
Ουσιαστικα δηλαδη αναφερουν την ανώτερη ονομαστική ταχυτητα η οποια όπως ανεφερα είναι πλασματική εξαιτιας των παραγοντων όπως αποστασης απο dslam (attenuation = εξασθενηση σηματος), θορυβου (crosstalking) και ποιοτητας χαλκού (δικτυο)

Γενικότερα δεν υπαρχουν κάποιοι δεικτες ποιοτητας συνολικης συνδεσης (adsl + internet)
Πχ παλαιοτερα στη forthnet το 2007-2008 ενω ειχαμε συνδεσεις 17Mbits κλειδωμα γραμμης δεν μπορουσαμε να ακουσουμε streaming radio (56kbps)

Στο εξωτερικο είναι όσο κλειδωσεις πχ στη γερμανια μπορει να πιανω 16Mbps αλλα το upload είναι 486kbps και το skype videocall γινεται με το ζορι.
Δεν μπορω ομως να κανω τιποτα. :(

MAT9
28-05-15, 13:05
Το "ΕΩΣ" γνωρίζουμε τί σημαίνει ΚΑΙ πώς μπήκε -Νέες ταχύτητες adsl ΣΤΑ 24mbps- κτλ κτλ κτλ

Από κει και πέρα το ότι δεν υπάρχει κατώτερο όριο, επειδή έχει συμφωνηθεί να μην υπάρχει προφανώς, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.
Εγώ όταν αγοράζω αυτοκίνητο και μου λέει ότι πιάνει τα 250km/h σε τέλειες συνθήκες, πχ σε άλλον πλανήτη χωρίς βαρύτητα κτλ, ΔΕΝ με πολυενδιαφέρει. Δεν κάνω θεωρητικές ασκήσεις φυσικής...η πράξη με ενδιαφέρει!
Αν μου πει ότι ξέρεις στον Άρη πιάνει 250km/h αλλά στη Γή λόγω των συνθηκών σε ιδανικές συνθήκες, χωρίς αέρα, μέσα σε ειδική σήραγγα κτλ, πιάνει 230km/h εγώ αυτό θα βάλω στο μυαλό μου. ΚΑΙ θα το ρίξω κιάλο το όριο γιατί άλλο ο δρόμος χωρίς ιδανικές συνθήκες και θα το φτάσω ότι "ξέρεις το αυτοκινητό μου φτάνει μέχρι 200km/h".
Όμως ρε φίλε εδώ μιλάμε ότι το αυτοκινητό μας φτάνει τα 50km/h ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ.

Δεν μπορείς να λες έως 24 και να πιάνει 2. Αν έλεγε έως 100 και έπιανες 2; Δεν θες κατώτερο όριο 1/2; Να πέσουμε στο 1/3 ΕΣΤΩ.

Hetfield
28-05-15, 14:01
Το "ΕΩΣ" γνωρίζουμε τί σημαίνει ΚΑΙ πώς μπήκε -Νέες ταχύτητες adsl ΣΤΑ 24mbps- κτλ κτλ κτλ

Από κει και πέρα το ότι δεν υπάρχει κατώτερο όριο, επειδή έχει συμφωνηθεί να μην υπάρχει προφανώς, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.
Εγώ όταν αγοράζω αυτοκίνητο και μου λέει ότι πιάνει τα 250km/h σε τέλειες συνθήκες, πχ σε άλλον πλανήτη χωρίς βαρύτητα κτλ, ΔΕΝ με πολυενδιαφέρει. Δεν κάνω θεωρητικές ασκήσεις φυσικής...η πράξη με ενδιαφέρει!
Αν μου πει ότι ξέρεις στον Άρη πιάνει 250km/h αλλά στη Γή λόγω των συνθηκών σε ιδανικές συνθήκες, χωρίς αέρα, μέσα σε ειδική σήραγγα κτλ, πιάνει 230km/h εγώ αυτό θα βάλω στο μυαλό μου. ΚΑΙ θα το ρίξω κιάλο το όριο γιατί άλλο ο δρόμος χωρίς ιδανικές συνθήκες και θα το φτάσω ότι "ξέρεις το αυτοκινητό μου φτάνει μέχρι 200km/h".
Όμως ρε φίλε εδώ μιλάμε ότι το αυτοκινητό μας φτάνει τα 50km/h ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ.

Δεν μπορείς να λες έως 24 και να πιάνει 2. Αν έλεγε έως 100 και έπιανες 2; Δεν θες κατώτερο όριο 1/2; Να πέσουμε στο 1/3 ΕΣΤΩ.
Δεν υπαρχει τροπος να υπολογισεις με ακριβεια την ταχυτητα που θα κλειδωσεις, αυτο ποτε θα το καταλαβεις;

Την ταχυτητα μπορεις να την υπολογισεις με καποια αξιοπιστια μεχρι τα 500-800 μετρα, ποσοι συνδρομητες βρισκονται σε αυτη την ακτινα σε συγκριση με το συνολο;
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ

Στο δια ταυτα, ειτε κλειδωνεις 0,01 Mbps, ειτε κλειδωνεις 24Mbps, αν η εταιρια σου προσφερει πακετο φθηνοτερο απο 23-25€ το πιο πιθανο ειναι να μπαινει μεσα.
Ουτε πυρηνικη φυσικη ειναι, ουτε καμια δυσκολη θεωρια του Αινσταιν. Ειναι απλα μαθηματικα δημοτικου, υπαρχουν παγια εξοδα του δικτυου προσβασης ανεξαρτητως του ποσο εσυ κλειδωνεις.

nokian82
28-05-15, 14:12
E καποια στιγμη θα εχουμε fiber to the home και θα ειμαστε ολοι καλα! Κααααααποια στιγμη!

Hetfield
28-05-15, 14:16
Υπαρχει ηδη το FTTC (καφαο) το οποιο δινει εγγυημενες ταχυτητες, αλλα σε περιορισμενη διαθεσιμοτητα ακομα πανελλαδικα

nokian82
28-05-15, 14:23
Υπαρχει ηδη το FTTC (καφαο) το οποιο δινει εγγυημενες ταχυτητες, αλλα σε περιορισμενη διαθεσιμοτητα ακομα πανελλαδικα

Ναι ενταξει.. Ακομα και η HCN που εχουμε στο γραφειο εχει κολληματα.. Αλλα ειναι τρομερη η ταχυτητα!

mike_871
28-05-15, 14:40
Υπαρχει ηδη το FTTC (καφαο) το οποιο δινει εγγυημενες ταχυτητες, αλλα σε περιορισμενη διαθεσιμοτητα ακομα πανελλαδικα

τι σχεσει εχει η cyta με αυτο?

Hetfield
28-05-15, 14:47
τι σχεσει εχει η cyta με αυτο?
Θα εχει πολυ συντομα οταν θα νοικιαζει πορτες στο KV (http://www.adslgr.com/forum/threads/879390-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-EMA-Light)

minas
28-05-15, 15:35
Θα εχει πολυ συντομα οταν θα νοικιαζει πορτες στο KV (http://www.adslgr.com/forum/threads/879390-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-EMA-Light)

Βασικά στο ONU, αφού το KV(=παλιές καμπίνες) έχει μόνο καλώδια :)

Hetfield
28-05-15, 15:55
Βασικά στο ONU, αφού το KV(=παλιές καμπίνες) έχει μόνο καλώδια :)
Πολυ σωστα :p

prodromosfan
28-05-15, 16:03
εχει κανεις προβλημα με την τηλεφωνια;
απο τη στιγμη που ξεκινησε η μπορα και μετα εδω αθηνα
το voip ειναι fail to register

Kinnison
28-05-15, 18:20
Οχι μια χαρα ειναι η τηλεφωνια. Μπορει να εγινε corrupt κανενα πακετο και να μην κανει register στον server. κανε κανενα reboot.

Gio Alex
28-05-15, 21:02
Και ποιες ειναι αυτες οι σοβαρες χωρες που πεφτουν μηνυσεις;

ΗΠΑ ας πούμε...

Hetfield
29-05-15, 00:22
ΗΠΑ ας πούμε...
Εχει πεσει στην αντιληψη σου καποια μηνυση στις ΗΠΑ για περιπτωση συγχρονισμου δηλαδη;

suffocater
29-05-15, 08:17
Μήπως καποιος σας ειναι συνδρομητης της Cyta στην περιοχη του πανοράματος,θεσσαλονικη,στον ν.751,
για να μου πει τι ταχυτητες/ping πιανει?
Ειναι μια ιδιαιτερα παρατημένη περιοχη,και αυτη την στιγμη,max ταχυτητα με οτε πιανω 5mbps,και ψαχνομαι για αλλαγη.
Απ τον οτε μου ειπαν οτι απεχω 5χλμ απ το πλησιεστερο κομβο,ενω ο ελεγχος διαθεσιμοτητας της cyta με εβγαλε στα 3χλμ,και αναρωτιεμαι αν θα ειμαι καλυτερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.