PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

MitsosDaBest13
24-11-15, 01:50
Προφανώς και παίζει κάποια βλάβη στη γραμμή. Εγώ 4 γραμμές πήρα από ΟΤΕ και τις πήγα σε HOL και WIND και οι ταχύτητες ήταν μεγαλύτερες στις άλλες, γιατί δεν είχα το Fastpath και ζήτησα SNR 6... Κερδίσαμε τουλάχιστον 3-4 Mbps σε ταχύτητα σε σχέση με τον ΟΤΕ και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τα Pings, ούτε με αποσυνδέσεις... Στη δική μου γραμμή κιόλας, έχω VDSL από μηχάνημα της HOL από το Αστικό Κέντρο, συγχρονίζω πάνω από 50000 και κατεβάζω με 45 Mbps! Οπότε δεν ισχύει αυτό που λέτε, ότι με τον ΟΤΕ πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα... Είναι αναλόγως την περιοχή, μην τα τσουβαλιάζετε όλα... Έχουμε 4 γραμμές σε εναλλακτικούς (3 HOL - 1 WIND) και 0 προβλήματα ως τώρα και μεγαλύτερες ταχύτητες από ΟΤΕ!! :p

Επίσης κάπου άκουσα πως η Cyta τρώει 1 Mbps ταχύτητα, μόνο και μόνο για να δουλεύει η VoIP τηλεφωνία με αυτή... Δεν ξέρω τι ισχύει...

utp
24-11-15, 02:34
Οτι να ναι παιδια, εισαστε μπερδεμενοι. Καμια εταιρια δεν δινει την καλυτερη της προσφορα αν δεν δει αιτημα για τον βροχο μας απο αλλη εταιρια. Η cyta λοιπον εδωσε καλυτερη προσφορα με 19 αλλα δεν δεκτηκες. Ο οτε δινει με το σταγονομετρο υπηρεσιες.
Επισης δεν λετε να καταλαβετε γιατι με οτε εχετε παραπανω ταχυτητες ενω με ολους τους αλλους παροχους χαμηλοτερες. Εισαστε σε περιοχες με προβληματικο δικτυο και ο Οτε δινει μονο σε πελατες του καλο δικτυο απερχομενο και κυριο, αυτο ειναι γεγονος. Αυτο σας το λεμε εμεις που δεν ειμαστε σε προβληματικες περιοχες και απολαμβανουμε παμφθηνες ταχυτατες υπηρεσιες απο παροχους.
Οσο για την voip οτι τρωει 1 mbps δεν ισχυει, ειναι κοντα στα 10kb/sec. Οσο για το αλλο σχολιο οτι κλειδωνουν επειτηδες χαμηλα τους πελατες τους, ενταξει ειναι για να γελαμε.

Godian
25-11-15, 02:26
Οτι να ναι παιδια, εισαστε μπερδεμενοι. Καμια εταιρια δεν δινει την καλυτερη της προσφορα αν δεν δει αιτημα για τον βροχο μας απο αλλη εταιρια. Η cyta λοιπον εδωσε καλυτερη προσφορα με 19 αλλα δεν δεκτηκες. Ο οτε δινει με το σταγονομετρο υπηρεσιες.
Επισης δεν λετε να καταλαβετε γιατι με οτε εχετε παραπανω ταχυτητες ενω με ολους τους αλλους παροχους χαμηλοτερες. Εισαστε σε περιοχες με προβληματικο δικτυο και ο Οτε δινει μονο σε πελατες του καλο δικτυο απερχομενο και κυριο, αυτο ειναι γεγονος. Αυτο σας το λεμε εμεις που δεν ειμαστε σε προβληματικες περιοχες και απολαμβανουμε παμφθηνες ταχυτατες υπηρεσιες απο παροχους.
Οσο για την voip οτι τρωει 1 mbps δεν ισχυει, ειναι κοντα στα 10kb/sec. Οσο για το αλλο σχολιο οτι κλειδωνουν επειτηδες χαμηλα τους πελατες τους, ενταξει ειναι για να γελαμε.
Και ο ΟΤΕ είναι για κλάματα πάντως σε πολλές περιπτώσεις....

ethnik471
25-11-15, 03:23
Και ο ΟΤΕ είναι για κλάματα πάντως σε πολλές περιπτώσεις....

Εγώ πάντως απο τότε που έβαλα ΟΤΕ μόνο χαμογελάω.

odim
25-11-15, 15:16
και εγω με οτε εχω πιασει μεχρι 16mbps ενω με cyta εχω πεσει στα 13mbps,δε ξερω τι συμβαινει αλλα οτι η cosmote το παιζει νταης και κανει οτι γουσταρει στα καφαο της εις βαρος των αλλων ειναι γεγονος..

ethnik471
25-11-15, 15:34
και εγω με οτε εχω πιασει μεχρι 16mbps ενω με cyta εχω πεσει στα 13mbps,δε ξερω τι συμβαινει αλλα οτι η cosmote το παιζει νταης και κανει οτι γουσταρει στα καφαο της εις βαρος των αλλων ειναι γεγονος..

Καλά το είπες, κι εσύ στο δικό σου το ίδιο θα έκανες.Αν ήθελε ο γείτονας ας έφτιαχνε δικό του και να μη περίμενε απο εσένα μόνο...

MIKU
25-11-15, 15:55
και εγω με οτε εχω πιασει μεχρι 16mbps ενω με cyta εχω πεσει στα 13mbps,δε ξερω τι συμβαινει αλλα οτι η cosmote το παιζει νταης και κανει οτι γουσταρει στα καφαο της εις βαρος των αλλων ειναι γεγονος..

Το λες και εσύ:Κοφάο ΤΗΣ!!!!Αυτή πληρώνει όχι οι άλλοι!!

odim
25-11-15, 16:57
το καφαο δεν ειναι παιχνιδακι και αν ήταν τοσο απλα τα πραγματα θα κανανε και οι αλλοι,ποιος ο λογος η καθε εταιρεια σταθερης να παρακαλαει τον οτε για να τις δωσει γραμμες,οι εταιρειες για να επεξαρτηθουν απο το καφαο του οτε ειναι ολοκληρη ιστορια,εγω δεν τους παω τους οτετζιδες γιατι οι περισσοτεροι ηταν βυσματα των κυβερνησεων και μπαινανε στον οτε γινοντουσαν δηλαδη δημοσιοι υπαλληλοι με ενα πτυχιο λυκειου,αντιθετα εμεις που εχουμε σπουδασει και κατι παραμενουμε ανεργοι και δεν εχουμε βυσμα για να τακτοποιηθουμε..ακου cosmote δεν ανηκει πλεον στο Ελληνικο κρατος ειναι γερμανικη και την καταληξη οτε την χρησιμοποιουν για εμπορικους λογους,αν τολμανε ας αλλαξουν ονομασια..

ethnik471
25-11-15, 21:01
Καταρχήν στον όμιλο ΟΤΕ υπάρχουν ξένοι επενδυτές με κυρίαρχο την Ντόιτσε Τέλεκομ αλλα το Ελληνικό Δημόσιο έχει επίσης ποσοστά ακόμα.
Όσο για το ΤΙ γινόταν παλια στον ΟΤΕ, όσο ήταν εξ ολοκλήρου Δημόσιος δηλαδή, θα συμφωνήσω εν μέρη.Έπρεπε να μπει ο ιδιώτης για να προχωρήσουμε αλλα αυτό είναι άλλο θέμα.Πλέον δεν σε παίρνουν στον ΟΤΕ ούτε καν με πτυχίο ΙΕΚ.Μόνο Ανώτατης Εκπαίδευσης και πολύ απο τους παλιούς καλούς υπαλληλίσκους έχουν φύγει εδω και καιρό απο τον ΟΤΕ και αυτοί που ξέμειναν τρώνε τρελά σεμινάρια και "μαθηματα' στην μάπα θέλουν δεν θέλουν - και καλώς.Αυτό όμως δεν έχει καμια σχέση με τις ΚΑΜΠΙΝΕΣ του ΟΤΕ και τις επενδύσεις του σε δίκτυο, ίνες κτλ.
Το αν δεν είναι εύκολο θέμα να απεξαρτηθούν οι υπόλοιποι πάροχοι απο τον ΟΤΕ είναι ένα θέμα που πραγματικά δεν με απασχολεί.Αν θέλουν να λεν οτι προσφέρουν υπηρεσίες και οτι (ντεμεκ) κάνουν επενδύσεις κτλ να το δούμε! Και να μη τους φταίει ο ΟΤΕ....Απο την cyta/wind/hol/forthnet κτλ παίρνω δίκτυο όχι απο τον ΟΤΕ, οπότε είναι γελοίο να τα ρίχνεις στον ΟΤΕ ακόμα και αν όντως φταίει αυτός (προσωπικά πιστευω οχι συχνα).
Αλλιώς ρίξε ένα κάρο χρήματα, προχώρα τις διαδικασίες, κάνε μεγάλες - εστω - αλλαγές και προχώρα σε δικό σου δίκτυο. Τρέχα πάρε άδειες, βρες συνεργεία, συνεργάσου με δήμους, πάρε εργολάβους σκάψε πέρνα οπτικές ίνες ξανα φτιάξε τον δρόμο μετά κάνε και όλη την εγκατάσταση φτιάξε καμπίνες σε κάθε γωνιά κτλ να σε παραδεχτώ.

Αντ'αυτου ΟΛΑ τα κάνει ο κακός ΟΤΕ , οι άλλοι κρέμονται απο αυτόν και τους φταίει και απο πάνω.

Αυτές είναι οι ψευτο επενδύσεις των ISPs που έχουν δήθεν δίκτυο δικό τους και δεν ξερω γω τι.... άντε γεια.... όταν κοπιάσετε, ρίξετε χρήμα και επενδύσετε στην χώρα μου ναι , θα σας επιβραβεύσω. Ως τοτε ο ΟΤΕ θα έχει το μονοπώλιο (καθώς ακόμα και ΟΤΕ να μη βάλεις πάλι έχει κέρδος αυτός) , όσο αρνητικό και αν ειναι αυτό για τον συγκεκριμένο τομέα και την ανταγωνιστικότητα.

Τα αναφέρω αυτά για να μη μπερδεύουμε τα πράγματα.

Με την παρούσα κατάσταση πολύ καλά κάνει κατα την γνώμη μου ο ΟΤΕ. Αν δεν ήταν άλλωστε αυτός (με τους επενδυτές μέσα) ακόμα 4άρες συνδέσεις θα είχαμε...

dimitri_ns
25-11-15, 21:18
@ethnik471
"ρίξετε χρήμα και επενδύσετε στην χώρα μου"

Η είσαι μικρός και δεν ξέρεις ή ιδιοτελής και εμπαθής.

Ξεχνάς πως ξεκίνησε το internet Ελλάδα?

Ξεχνάς τις επενδύσεις της Forthnet που την υποχρέωνε ο μονοπωλιακός ΟΤΕ να αποκτήσει κόμβο ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (53 νομοί) για να συνδεθεί μαζί του και οι πελάτες να χρεώνονται με αστική χρέωση.

Και προφανως, όταν ο ΟΤΕ μπήκε στο παιγνίδι, έστησε ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΜΒΟ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ και κανόνισε ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΟΜΒΟ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΑΣΤΙΚΑ

Πάπαλα οι επενδύσεις της Forthnet.

Πλήρωσε ένα πρόστιμο 80 εκ δραχμών ο ΟΤΕ (η φοράδα στο αλώνι) και 18 μήνες μετά έδωσε και στην forthnet.

MIKU
25-11-15, 21:29
Το θέμα είναι ότι η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τον ΟΤΕ να μειώσει τις τιμές γιατί οι άλλοι πάροχοι θα έκλειναν!Με αυτές τις τιμές ο ΟΤΕ έχει περίπου το 50% τη αγοράς!!!Αυτό κάτι λέει!

ethnik471
25-11-15, 21:36
@ethnik471
"ρίξετε χρήμα και επενδύσετε στην χώρα μου"

Η είσαι μικρός και δεν ξέρεις ή ιδιοτελής και εμπαθής.

Ξεχνάς πως ξεκίνησε το internet Ελλάδα?

Ξεχνάς τις επενδύσεις της Forthnet που την υποχρέωνε ο μονοπωλιακός ΟΤΕ να αποκτήσει κόμβο ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (53 νομοί) για να συνδεθεί μαζί του και οι πελάτες να χρεώνονται με αστική χρέωση.

Και προφανως, όταν ο ΟΤΕ μπήκε στο παιγνίδι, έστησε ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΜΒΟ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ και κανόνισε ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΟΜΒΟ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΑΣΤΙΚΑ

Πάπαλα οι επενδύσεις της Forthnet.

Πλήρωσε ένα πρόστιμο 80 εκ δραχμών ο ΟΤΕ (η φοράδα στο αλώνι) και 18 μήνες μετά έδωσε και στην forthnet.


Καταρχήν αν και δεν μου αρέσουν τα επι προσωπικού , αφου αρέσει σε εσένα (αναφέρομαι στην 1η σου γραμμή κιόλας), εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι σημαίνει " μικρός " . Είναι το κλάσικό " εγώ ο έμπειρος τα γνωρίζω όλα και αυτός ο μικρός τι θα μας πει? " Αυτό παρεμπιπτόντως μου θύμισε Ελληναράδες της εποχής που αναφέρει ο φίλος odim στον δημοσιο ΟΤΕ. Ελπίζω πως αναφέρεσαι ηλικιακά στο μικρός σε περίπτωση δηλαδή που λόγω ηλικίας δεν γνώριζα τότε ή δεν θυμάμαι. Όπως και να χει όχι δεν είμαι τόσο μικρός και αυτά που λες σαφώς ισχύουν.Σε ποια χρονολογία αναφερόμαστε όμως? Μήπως στις εποχές τις κλειστής οικονομίας σοβιετικού τύπου που είχαν φτιάξει οι τότε σοσιαλιστικές κυβερνήσεις και σκότωναν την ιδιωτική πρωτοβουλία ? Για να το πούμε πιο απλα, μήπως όταν ο ΟΤΕ ήταν Δημόσιος ? Μάλλον ναι. Αρα υπάρχει μια διαφορά και μάλιστα σημαντική, εσύ αναφέρεσαι σε εποχές προ 15ετίας η συζήτηση και τα προβλήματα αναφέρονται στο σήμερα. Και μια λιγότερο σημαντική, ο ΟΤΕ τότε ήταν δημόσιος και τώρα ιδιωτικός , οι νομοι έχουν αλλάξει και οι εποχές έχουν αλλάξει, ειδικά στον χώρο της αγοράς.

Συμφωνώ όπως είπα και σε προηγούμενη μου ανάρτηση , πως ΔΕΝ είναι τόσο εύκολο και σήμερα ακομα να απεξαρτηθούν οι ISPs απο τον ΟΤΕ και πρέπει να γίνουν κι άλλες αλλαγές , αλλα να ΓΙΝΟΥΝ ! Πάντως θα έπρεπε να προβληματίζει τους ISPs αυτό και όχι εμένα.

Εγώ όταν είχα ISP εκτός ΟΤΕ, ΟΛΑ ήταν χάλια και απο τοτε που έβαλα ΟΤΕ , ΟΛΑ είναι τέλεια.Το μόνο που με χαλάει είναι το ποσό που πληρώνω -vdsl γαρ- αλλα τουλάχιστον παίρνω κάτι αξιόλογο.Οπότε δεν με τρελαίνει και τόσο το θέμα αυτό. Και για να μη νυπάρχουν παρεξηγήσεις μιλάω, προσωπικά για τον εαυτό μου.

Τα ιδιοτελής και εμπαθής επι προσωπικού απλά ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης. Άλλωστε τα πράγματα λεν γύρο μας είναι όπως εμείς τα βλέπουμε, όπως εμείς είμαστε.

Φιλικά πάντα

sdikr
25-11-15, 21:53
Και offtopic είσαστε και λάθος τα θυμάστε μερικοί

Εδώ μιλάμε για το δίκτυο της Cyta

dimitri_ns
25-11-15, 21:57
Συγνώμη αν σε έθιξα

Αυτά που περιέγραψα είναι πως το μονοπώλιο δεν αφήνει τον ανταγωνισμό κι εσύ ζητάς επενδύσεις στο τελευταίο μίλι από τους άλλους

Και ο ΟΤΕ ακόμα εκμεταλλεύεται αθέμιτα για πάρτη του το δίκτυο.
Είναι ακόμα εν μέρει μονοπώλειο.

Αν θέλεις να υπάρξει ανταγωνισμός, ας γίνει διαχωρισμός δικτύου/υπηρεσιών

Αν δεν το καταλαβαίνεις, λυπάμαι, δεν έχω τίποτα άλλο να πω
Και δεν είναι προσωπικό το θέμα, μην με παρεξηγείς.

djuan1988
25-11-15, 22:19
Σέρνεται εδώ και κάποιες μέρες τα βράδια ή είναι η εντύπωσή μου;

Στο YouTube φτάνει μέχρι 1,5 Mbps.

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα;

mike_871
25-11-15, 22:44
Αυτο επρεπε να γινει οταν αποκρατικοποιηθηκε ο ΟΤΕ.. και το δικτυο να εμενε στο δημοσιο..

manospcistas
25-11-15, 23:39
@djuan1988 Τις 2 τελευταίες μέρες έχω σκαμπανεβάσματα του download σε 50αρα σύνδεση, κυρίως χτες το βράδυ η ταχύτητα από 43Mbps έπεφτε στα 3Mbps.
Σήμερα πάει καλύτερα αν και πάλι δεν έχει σταθερότητα.

djuan1988
26-11-15, 00:02
@djuan1988 Τις 2 τελευταίες μέρες έχω σκαμπανεβάσματα του download σε 50αρα σύνδεση, κυρίως χτες το βράδυ η ταχύτητα από 43Mbps έπεφτε στα 3Mbps.
Σήμερα πάει καλύτερα αν και πάλι δεν έχει σταθερότητα.

Υποψιάζομαι ότι φταίει η βροχή. Θα δω πως θα είναι και αύριο.

uncle_nontas
26-11-15, 00:44
Εδώ είναι κομπλέ πάντως.

darkmoon
26-11-15, 01:45
Παιδιά ο 'κόφτης' πάντως πρέπει να ισχύει.Ενώ κλειδώνω στα 12.5 mbps κατεβάζω με 0.9 mb/sec.
Για αυτό και έκανα τώρα αίτηση για vdsl (ο οτε δε δίνει στη διεύθυνσή μου).

utp
26-11-15, 18:57
Παιδιά ο 'κόφτης' πάντως πρέπει να ισχύει.Ενώ κλειδώνω στα 12.5 mbps κατεβάζω με 0.9 mb/sec.
Για αυτό και έκανα τώρα αίτηση για vdsl (ο οτε δε δίνει στη διεύθυνσή μου).

Κοφτης δεν υπαρχει, μετρησες με καλωδιο? Με download manager? Απο εδω http://speedtest.ftp.otenet.gr/?

odim
26-11-15, 21:29
Παιδιά ο 'κόφτης' πάντως πρέπει να ισχύει.Ενώ κλειδώνω στα 12.5 mbps κατεβάζω με 0.9 mb/sec.
Για αυτό και έκανα τώρα αίτηση για vdsl (ο οτε δε δίνει στη διεύθυνσή μου).

στα 12,5mbps πρεπει να κατεβαζεις με 1,2-1,3mb/s κάνε μια δοκιμη εδω http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβασε ενα αρχειο ειναι για test download για να δεις ξανα τη μεγιστη ταχυτητα..

matelas
28-11-15, 01:50
Ένας γνωστός έκανε αίτηση αρχές Νοέμβρη (απ ότι μου είπε) για να παει στη cyta από οτε. Εδώ και 3-4 μέρες δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε internet (δεν συγχρονίζει), ούτε με το router του οτε αλλά ούτε με το router που του έστειλε η cyta. Πήρε στη cyta και τον διαβεβαίωσαν πως μέσα στη μέρα θα είναι όλα εντάξει, οι μέρες πέρασαν χωρίς να φτιάξει.

Προσπαθήσαμε παρέα να καλέσουμε την cyta χωρίς αποτέλεσμα, δεν έβγαινε γραμμή. Ευτυχώς έχουν σύστημα για την πορεία της αίτησης το οποίο μας ενημέρωσε πως η γραμμή θα ενεργοποιηθεί έως 7/12/2015. Να καταπιούμε πως για κάποιο λόγο καθυστερεί η φορητότητα, είναι απαράδεκτο όμως να μην έχει υπηρεσίες τόσες μέρες και να τον κοροιδεύουν λέγοντας πως θα φτιάξει μέσα στη μέρα.

Έχει τύχη σε άλλον; Φταίει η cyta ο οτε… και οι δύο;

dimangelid
28-11-15, 03:00
Ένας γνωστός έκανε αίτηση αρχές Νοέμβρη (απ ότι μου είπε) για να παει στη cyta από οτε. Εδώ και 3-4 μέρες δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε internet (δεν συγχρονίζει), ούτε με το router του οτε αλλά ούτε με το router που του έστειλε η cyta. Πήρε στη cyta και τον διαβεβαίωσαν πως μέσα στη μέρα θα είναι όλα εντάξει, οι μέρες πέρασαν χωρίς να φτιάξει.

Προσπαθήσαμε παρέα να καλέσουμε την cyta χωρίς αποτέλεσμα, δεν έβγαινε γραμμή. Ευτυχώς έχουν σύστημα για την πορεία της αίτησης το οποίο μας ενημέρωσε πως η γραμμή θα ενεργοποιηθεί έως 7/12/2015. Να καταπιούμε πως για κάποιο λόγο καθυστερεί η φορητότητα, είναι απαράδεκτο όμως να μην έχει υπηρεσίες τόσες μέρες και να τον κοροιδεύουν λέγοντας πως θα φτιάξει μέσα στη μέρα.

Έχει τύχη σε άλλον; Φταίει η cyta ο οτε… και οι δύο;

Δοκιμάστε ξανά στην εξυπηρέτηση πελατών της Cyta να σας πουν ακριβώς την ημερομηνία ενεργοποίησης καθώς και αν υπάρχει κάποιο θέμα από την πλευρά τους. Αν είναι και εκεί η 7/12 και δεν υπάρχει θέμα από την πλευρά τους, τότε να πάρετε στον ΟΤΕ και να απαιτήσετε να αποκαταστήσουν την λειτουργία της γραμμής. Θα σας πουν λογικά διάφορα του στυλ "Κόπηκε λόγω της φορητότητας στην Cyta, μιλήστε με την Cyta" αλλά μην μασήσετε, είναι υποχρεωμένοι να σας παρέχουν υπηρεσίες μέχρι και την τελευταία μέρα.

dimitri_ns
28-11-15, 08:12
Δοκιμάστε ξανά στην εξυπηρέτηση πελατών της Cyta να σας πουν ακριβώς την ημερομηνία ενεργοποίησης καθώς και αν υπάρχει κάποιο θέμα από την πλευρά τους. Αν είναι και εκεί η 7/12 και δεν υπάρχει θέμα από την πλευρά τους, τότε να πάρετε στον ΟΤΕ και να απαιτήσετε να αποκαταστήσουν την λειτουργία της γραμμής. Θα σας πουν λογικά διάφορα του στυλ "Κόπηκε λόγω της φορητότητας στην Cyta, μιλήστε με την Cyta" αλλά μην μασήσετε, είναι υποχρεωμένοι να σας παρέχουν υπηρεσίες μέχρι και την τελευταία μέρα.

Δεν έχετε κανένα λόγο να πάρετε τον ΟΤΕ. Δεν είστε πελάτης.
Παράπονα στη cyta στους τεχνικούς, αυτοί θα εξαναγκάσουν τον ΟΤΕ αν χρειάζεται
13811 ή 215 50 13811

athenaum
28-11-15, 10:06
Δεν έχετε κανένα λόγο να πάρετε τον ΟΤΕ. Δεν είστε πελάτης.
Παράπονα στη cyta στους τεχνικούς, αυτοί θα εξαναγκάσουν τον ΟΤΕ αν χρειάζεται
13811 ή 215 50 13811

τα τηλεφωνα αυτα απαντουν 24 ωρες αλλα και το 2155013877 Εαν εχει γινει η φορητοτητα απλα βαλτε το ρουτερ πανω στην πριζα του τηλεφωνου χωρις σπλιτερ ή φιλτρα και συνδεστε το τηλεφωνο στην πρασινη επαφη του ρουτερ. Δοκιμαστε ξανα την συδεσμολογια

darkmoon
28-11-15, 12:11
στα 12,5mbps πρεπει να κατεβαζεις με 1,2-1,3mb/s κάνε μια δοκιμη εδω http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβασε ενα αρχειο ειναι για test download για να δεις ξανα τη μεγιστη ταχυτητα..

Τα κλασικά 0.9mb/sec έπιασα πάλι.

sweet dreams
28-11-15, 12:57
Παιδιά ο 'κόφτης' πάντως πρέπει να ισχύει.Ενώ κλειδώνω στα 12.5 mbps κατεβάζω με 0.9 mb/sec.
Για αυτό και έκανα τώρα αίτηση για vdsl (ο οτε δε δίνει στη διεύθυνσή μου).

Σε συγγενή μου που έτυχε να είμαι δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο.

164187164188

MitsosDaBest13
28-11-15, 13:03
Γιατί έχει τόσο ασταθείς γραμμές η Cyta? Σε όλα τα στατιστικά που έχω δει εδώ μέσα ή ακόμα και σε γείτονές μου, το SNR διαρκώς παίρνει την κάτω βόλτα και μιλάμε για μεγάλη απόκλιση...

sweet dreams
28-11-15, 13:05
Μόνο αυτό είναι το πρόβλημα στη CYTA;;;; :p

uncle_nontas
28-11-15, 13:38
Γιατί έχει τόσο ασταθείς γραμμές η Cyta? Σε όλα τα στατιστικά που έχω δει εδώ μέσα ή ακόμα και σε γείτονές μου, το SNR διαρκώς παίρνει την κάτω βόλτα και μιλάμε για μεγάλη απόκλιση...

Απλά έχει target snr 8.Δεν έχουν ιδιαίτερη αστάθεια οι γραμμές. Π.χ σε forthnet υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη αστάθεια.

MitsosDaBest13
28-11-15, 13:52
Απλά έχει target snr 8.Δεν έχουν ιδιαίτερη αστάθεια οι γραμμές. Π.χ σε forthnet υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη αστάθεια.

Εγώ ήξερα ότι τα μόνα target SNR που δίνουν όλοι είναι 6,9,11... Η Cyta δίνει 8? :hmm:

dimangelid
28-11-15, 18:19
Δεν έχετε κανένα λόγο να πάρετε τον ΟΤΕ. Δεν είστε πελάτης.
Παράπονα στη cyta στους τεχνικούς, αυτοί θα εξαναγκάσουν τον ΟΤΕ αν χρειάζεται
13811 ή 215 50 13811

Μέχρι και την ημέρα που θα μεταφερθεί η γραμμή του στην Cyta εξακολουθεί να είναι πελάτης του ΟΤΕ και μιλάει με τον ΟΤΕ. Αν δεν έχει γίνει η φορητότητα, η Cyta θα δει απλά μια αίτηση σε εκκρεμότητα. Επίσης δεν έχει καμία δουλειά να πιέσει για κάτι τον ΟΤΕ εφόσον ο άνθρωπος δεν έχει πάει ακόμα σε αυτούς...

matelas
28-11-15, 20:50
τα τηλεφωνα αυτα απαντουν 24 ωρες αλλα και το 2155013877 Εαν εχει γινει η φορητοτητα απλα βαλτε το ρουτερ πανω στην πριζα του τηλεφωνου χωρις σπλιτερ ή φιλτρα και συνδεστε το τηλεφωνο στην πρασινη επαφη του ρουτερ. Δοκιμαστε ξανα την συδεσμολογια

Αυτό κάλεσα, πάτησα στην επιλογή για τις πωλήσεις μιας και δεν είχε επιλογή για τεχνικό τμήμα και δεν απαντούσε κανείς. Ξαναπήρα και πάτησα την επιλογή για την πορεία της αίτησης… η συνδεσμολογία είναι σωστή, άλλωστε ούτε το ρούτερ του οτε συγχρονίζει.


Μέχρι και την ημέρα που θα μεταφερθεί η γραμμή του στην Cyta εξακολουθεί να είναι πελάτης του ΟΤΕ και μιλάει με τον ΟΤΕ. Αν δεν έχει γίνει η φορητότητα, η Cyta θα δει απλά μια αίτηση σε εκκρεμότητα. Επίσης δεν έχει καμία δουλειά να πιέσει για κάτι τον ΟΤΕ εφόσον ο άνθρωπος δεν έχει πάει ακόμα σε αυτούς...


Δοκιμάστε ξανά στην εξυπηρέτηση πελατών της Cyta να σας πουν ακριβώς την ημερομηνία ενεργοποίησης καθώς και αν υπάρχει κάποιο θέμα από την πλευρά τους. Αν είναι και εκεί η 7/12 και δεν υπάρχει θέμα από την πλευρά τους, τότε να πάρετε στον ΟΤΕ και να απαιτήσετε να αποκαταστήσουν την λειτουργία της γραμμής. Θα σας πουν λογικά διάφορα του στυλ "Κόπηκε λόγω της φορητότητας στην Cyta, μιλήστε με την Cyta" αλλά μην μασήσετε, είναι υποχρεωμένοι να σας παρέχουν υπηρεσίες μέχρι και την τελευταία μέρα.


Δεν έχετε κανένα λόγο να πάρετε τον ΟΤΕ. Δεν είστε πελάτης.
Παράπονα στη cyta στους τεχνικούς, αυτοί θα εξαναγκάσουν τον ΟΤΕ αν χρειάζεται
13811 ή 215 50 13811

Ξέχασα να αναφέρω πως τον πήραν από τον οτε για να τον κρατήσουν, στην ερώτηση γιατί δεν έχει υπηρεσίες δεν γνώριζαν.

Συμφωνούμε πως ο οτε πρέπει να παρέχει υπηρεσίες μέχρι την τελευταία στιγμή, οπότε μήπως έκανε ο οτε το λάθος;

Επίσης από τη cyta του είχαν δώσει ένα σταθερό απ ότι μου είπε που μπορεί να καλεί αν έχει πρόβλημα. Προσπάθησα να καλέσω αλλά δεν απαντούσε, τους δικαιολογώ μιας και πήρα μετά τις 17:00.

Θα δούμε από Δευτέρα και θα σας ενημερώσω.

dimitri_ns
28-11-15, 21:14
@matelas

"Προσπάθησα να καλέσω αλλά δεν απαντούσε, τους δικαιολογώ μιας και πήρα μετά τις 17:00."

ΠΗΡΕΣ ΛΑΘΟΣ ΝΟΥΜΕΡΟ

Οι τεχνικοί είναι στο 13811 ή 215 50 13811
Εσύ πήρες τις πωλήσεις 13877 ή 215 50 13877

athenaum
29-11-15, 08:57
Η κλήση στο 13878 ή στο 2155013878 δεν γίνεται να μην απαντηθεί μιας και είναι 24ώρα εξυπηρέτηση Λόγω της εργασίας μου ως τεχνικός τηλεφωνικών εγκαταστασεων μιλώ σχεδόν καθημερινά μαζί τους χωρίς να έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο (να μην απαντούν). Ή δεν περιμένεις όσο χρειάζεται για απάντηση ή μας δουλεύεις

NexTiN
29-11-15, 13:20
Η κλήση στο 13878 ή στο 2155013878 δεν γίνεται να μην απαντηθεί μιας και είναι 24ώρα εξυπηρέτηση Λόγω της εργασίας μου ως τεχνικός τηλεφωνικών εγκαταστασεων μιλώ σχεδόν καθημερινά μαζί τους χωρίς να έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο (να μην απαντούν). Ή δεν περιμένεις όσο χρειάζεται για απάντηση ή μας δουλεύεις

Το νούμερο που αναφέρεις είναι η Εξ.Πελ. κ Τ.Υ. επιχειρηματικων πελατων γι' αυτο και ειναι 24/7.
Για οικιακους πελατες τα νουμερα ειναι:
13877 ή 2155013877 Εξ.Πελ. (θεματα λογαριασμων, πληροφοριων, αιτησεις συνδεσεων, κλπ.).
13811 ή 2155013811 Τ.Υ. 24/7.

matelas
29-11-15, 21:46
@matelas

"Προσπάθησα να καλέσω αλλά δεν απαντούσε, τους δικαιολογώ μιας και πήρα μετά τις 17:00."

ΠΗΡΕΣ ΛΑΘΟΣ ΝΟΥΜΕΡΟ

Οι τεχνικοί είναι στο 13811 ή 215 50 13811
Εσύ πήρες τις πωλήσεις 13877 ή 215 50 13877


Η κλήση στο 13878 ή στο 2155013878 δεν γίνεται να μην απαντηθεί μιας και είναι 24ώρα εξυπηρέτηση Λόγω της εργασίας μου ως τεχνικός τηλεφωνικών εγκαταστασεων μιλώ σχεδόν καθημερινά μαζί τους χωρίς να έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο (να μην απαντούν). Ή δεν περιμένεις όσο χρειάζεται για απάντηση ή μας δουλεύεις


Το νούμερο που αναφέρεις είναι η Εξ.Πελ. κ Τ.Υ. επιχειρηματικων πελατων γι' αυτο και ειναι 24/7.
Για οικιακους πελατες τα νουμερα ειναι:
13877 ή 2155013877 Εξ.Πελ. (θεματα λογαριασμων, πληροφοριων, αιτησεις συνδεσεων, κλπ.).
13811 ή 2155013811 Τ.Υ. 24/7.

Το τηλέφωνο που προσπάθησα να καλέσω μετά τις 17:00 ήταν ένα σταθερό που του δώσανε οι ίδιοι όπως μου είπε, αφού δεν απαντούσε πήρα στο 2155013877, δεν ήξερα αν ήταν πωλήσεις η τεχνικό τμήμα, αυτό βρήκα αυτό πήρα. Δεν είχα ιντερνετ ώστε να μπω στο cyta.gr να βρω περισσότερες πληροφορίες.

Το θέμα μου δεν είναι πως δεν κατάφερα να μιλήσω με εκπρόσωπο... κομμάτια να γίνει, το θέμα μου είναι πως ο κάτοχος της γραμμής είχε καταφέρει να μιλήσει και η μόνη απάντηση που έπαιρνε είναι πως "θα φτιάξει μέσα στη μέρα". Το αποτέλεσμα είναι να κοντεύει να κλείσει μια εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Γ’ αυτό και με φώναξε ο άνθρωπος μιας και ξέρω δυο πράγματα να τους καλέσουμε παρέα.

Όπως και να έχει τα νέα είναι πως τους ξαναπήρε ο ίδιος χθες και ακύρωσε την αίτηση, θα μείνει στον οτε.

manospcistas
30-11-15, 21:27
Σήμερα κάλεσα στο 13811 για να κατεβάσω το SNR Target από 8db σε 6db σε 24αρα φίλου, και μου είπαν ότι η Cyta έχει ξεκινήσει αναβάθμιση των DSLAM της, το δικό μας αναβαθμίστηκε πριν περίπου 1 μήνα, και τα νέα προφίλ είναι 8, 11 και 13. Συνεπώς δεν μπορούν να κατεβάσουν το SNR για να αυξηθεί η ταχύτητα.
Σταδιακά θα αναβαθμιστούν και όλα τα DSLAMs πανελληνίως.

utp
01-12-15, 02:14
Σήμερα κάλεσα στο 13811 για να κατεβάσω το SNR Target από 8db σε 6db σε 24αρα φίλου, και μου είπαν ότι η Cyta έχει ξεκινήσει αναβάθμιση των DSLAM της, το δικό μας αναβαθμίστηκε πριν περίπου 1 μήνα, και τα νέα προφίλ είναι 8, 11 και 13. Συνεπώς δεν μπορούν να κατεβάσουν το SNR για να αυξηθεί η ταχύτητα.
Σταδιακά θα αναβαθμιστούν και όλα τα DSLAMs πανελληνίως.

Σε ποια περιοχη ειστε και σε πιο κεντρο?

manospcistas
01-12-15, 15:40
Μακρύ Γιαλός, χωριό στο Λασίθι. Υπάρχει 1 κέντρο μόνο στην περιοχή.

utp
02-12-15, 02:02
Μακρύ Γιαλός, χωριό στο Λασίθι. Υπάρχει 1 κέντρο μόνο στην περιοχή.

Για ξαναπαρε να ρωτησεις, δεν νομιζω να ισχυει αυτο που σου ειπαν...

Atheros
07-12-15, 10:41
23€ για 2 χρόνια είναι πολλά. Καλά έκανες και έφυγες και πήγες ΟΤΕ. Τουλάχιστον έχει πιο δίκαιη η τιμή.
Εμένα μου έδωσε πέρυσι ανανέωση 19,50€ για 1 χρόνο 24Mbps 360 σταθερά 40 κινητά.Μετά επειδή η εξόφληση δεν ήταν με πάγια εντολή ή κάρτα το αύξησε 0,50€ και φτάσαμε στα 20.....20 Γεννάρη 2016 λοιπόν θα τους πάρω πάλι για την ανανέωση.Ελπίζω να φερθούν έξυπνα..Το λογαριασμό τον πληρώνω και 10 μέρες πριν λήξει συνήθως.Αλλιώς....αυτοί θα χάσουν....:cry:

djuan1988
07-12-15, 13:05
23€ για 2 χρόνια είναι πολλά. Καλά έκανες και έφυγες και πήγες ΟΤΕ. Τουλάχιστον έχει πιο δίκαιη η τιμή.
Εμένα μου έδωσε πέρυσι ανανέωση 19,50€ για 1 χρόνο 24Mbps 360 σταθερά 40 κινητά.Μετά επειδή η εξόφληση δεν ήταν με πάγια εντολή ή κάρτα το αύξησε 0,50€ και φτάσαμε στα 20.....20 Γεννάρη 2016 λοιπόν θα τους πάρω πάλι για την ανανέωση.Ελπίζω να φερθούν έξυπνα..Το λογαριασμό τον πληρώνω και 10 μέρες πριν λήξει συνήθως.Αλλιώς....αυτοί θα χάσουν....:cry:

Πόσο να το ρίξει δηλαδή; Η τιμή είναι λογική νομίζω.

Πρέπει να αναλογιστούμε ότι αν δίνουν τις γραμμές κάτω του κόστους θα πέσει και η ποιότητα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Atheros
07-12-15, 13:09
Δεν ζητάω να το ρίξει, απλά προσδοκώ το πρόγραμμα που είχα αγοράσει πέρυσι να το αγοράσω και για άλλο ένα χρόνο στην ίδια τιμή.Τίποτα άλλο. Άν όμως δεν μου δώσει επιλογές και μου πεί αυτό είναι και άν θές...τότε τσάο!

yiannis010
10-12-15, 00:54
Πόσο να το ρίξει δηλαδή; Η τιμή είναι λογική νομίζω.

Πρέπει να αναλογιστούμε ότι αν δίνουν τις γραμμές κάτω του κόστους θα πέσει και η ποιότητα με ότι αυτό συνεπάγεται.
εχεις δικιο. αν και ειμαι εκνευρισμενος με thn cyta γιατι ειχα κλεισει στα 22 ευρω και ξαφνικα πηγε στα 23 ειμαι ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.εχω καλυτερη ποιοτητα ιντερνετ απο τοτε που ημουν στον οτε και μου εβγαινε δημινια 100+.πλεον ειμαι στα 23 δηλ πληρωνω ουσιαστικα τα μισα και δεν σκεφτομαι αν θα σηκωσω το σταθερο και το αν θα παρω σε κινητο ή σταθερο.σε 1 χρονο που θα ερθει η ωρα για ανανεωση ελπιζω να παραμεινει το συγκεκριμενο προγραμμα στην ιδια τιμη(το βασικοτερο ξεχασα ...δεν εχω προβληματα στο ιντερνετ, σε σχεση με τον οτε... ειναι μηδαμινα)

Godian
12-12-15, 17:02
Έβαλε η cyta ελεύθερο snr η είναι η ιδέα μου;;;

- - - Updated - - -

Από εκεί που το είχαν ελεύθερο πάλι του κλειδωσαν στα 8 το snr μου και κλειδώνει στα 10900 απο 11500 μέσα σε μια ημέρα όλα αυτά. Τι παίζει παιδιά ξέρει κανείς;; είναι λόγος να επικοινωνήσω μαζί τους;;;

NexTiN
12-12-15, 19:15
Έβαλε η cyta ελεύθερο snr η είναι η ιδέα μου;;;

- - - Updated - - -

Από εκεί που το είχαν ελεύθερο πάλι του κλειδωσαν στα 8 το snr μου και κλειδώνει στα 10900 απο 11500 μέσα σε μια ημέρα όλα αυτά. Τι παίζει παιδιά ξέρει κανείς;; είναι λόγος να επικοινωνήσω μαζί τους;;;

Το Default SNR που βάζει η Cyta είναι 8dB, ΤΕΛΟΣ. Το κατεβάζουν στα 6dB μετά απο πίεση. Απο εκεί και πέρα, το SNR και ο συγχρονισμός μιας γραμμής, παίζουν εντός της ημέρας είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω. Δεν κάθεται κάποιος πάνω απο την γραμμή σου να λέει, έπεσε ή ανέβηκε το SNR, κάτσε να του το αλλάξω. Το προφίλ ταχύτητας και το default SNR μιας πόρτας (της δικής σου στην προκειμένη περίπτωση) το ορίζουν μια φορά και ΤΕΛΟΣ...

Gio Alex
13-12-15, 08:55
Κάτι έχουν κάνει εκεί στην Cyta... Τις τελευταίες μέρες το dl έχει πάει στα 1,2-1,3 από 1,1 καρφωτό που ήταν επί σειρά ετών... Όχι ότι παραπονιλεμαι βέβαια...

Godian
13-12-15, 13:28
Και σε εμένα ανέβηκε και ξαφνικά έπεσε..... Δε ξέρω τι μπορεί να φταίει..... Έτσι και αλλιώς όσο και να κλειδωνω μέχρι 1,1mb/sec κατεβάζει

@ ADSLgr.com All rights reserved.