PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Thodoris92
13-12-15, 15:26
Κάτι έχουν κάνει εκεί στην Cyta... Τις τελευταίες μέρες το dl έχει πάει στα 1,2-1,3 από 1,1 καρφωτό που ήταν επί σειρά ετών... Όχι ότι παραπονιλεμαι βέβαια...

Το παρατήρησα και εγώ αυτό που λές...Πάει κοπίδι η γραμμή τώρα τελευταία.Τώρα έκαναν αυτοί τίποτα; έτυχε; δεν ξέρω

drspiros
14-12-15, 12:43
Παιδιά, υπάρχει δυνατότητα μέσα από το μενού του ρούτερ να ενεργοποιήσουμε τη φραγή συγκεκριμένων εισερχομένων/εξερχομένων κλήσεων;

MitsosDaBest13
14-12-15, 20:01
Βλέπω τώρα πως η Cyta έβγαλε νέα υπηρεσία, το "CytaInOne". Πάντως παραμένει κατά πολύ ακριβότερη από τη WIND...

http://www.cyta.gr/el/Mobile/cytainone

villager
15-12-15, 17:40
Τα κλασικά 0.9mb/sec έπιασα πάλι.

Δοκίμασε http://speedtest.cytanet.com.cy/ και http://speedtest.cyta.gr/ έτσι από περιέργεια.

mpoukomass
15-12-15, 18:02
Βλέπω τώρα πως η Cyta έβγαλε νέα υπηρεσία, το "CytaInOne". Πάντως παραμένει κατά πολύ ακριβότερη από τη WIND...

http://www.cyta.gr/el/Mobile/cytainone

γτ πολυ ακριβοτερη,η wind στο σαιτ της εχει την ιδια υπηρεσια με 40 ευρω,επισης εχει κανεις αποψη για την get a line?εχει πολυ καλες προσφορες για την συτα.

MitsosDaBest13
15-12-15, 18:09
γτ πολυ ακριβοτερη,η wind στο σαιτ της εχει την ιδια υπηρεσια με 40 ευρω,επισης εχει κανεις αποψη για την get a line?εχει πολυ καλες προσφορες για την συτα.

Ακρίβυνε και η WIND τις τελευταίες 2 μέρες (σήμερα το είδα). Οπότε η διαφορά με τη Cyta είναι μικρή πια... ;)

mpoukomass
15-12-15, 18:43
Ακρίβυνε και η WIND τις τελευταίες 2 μέρες (σήμερα το είδα). Οπότε η διαφορά με τη Cyta είναι μικρή πια... ;)

δυστυχως ναι τις τελευταιες μερες εγινε αυτο,η get a line της cyta ομως εχει ενα πακετο αλλα με 100' στο κινητο στα 29 ευρω,αν καποιος μιλαει πολυ στο κινητο και ξεπερναει τα 100 βεβαια δεν τον συμφερει..

Valder
15-12-15, 23:21
Κανενας άλλος με προβλημα τηλεφωνίας απόψε;

Edit: Και τωρα πρόβλημα πάλι στην τηλεφωνία. Τι έγινε παλικάρια; Σύστημα το κάναμε;

Godian
16-12-15, 21:02
Εμενα τις τελευταιες ημερες ενω τα στατιστικα μου ειναι καλα και κατεβαζω καλα η σελιδες δε φορτωνουν κανονικα

Valder
17-12-15, 16:39
Παιδιά συγγνωμη αλλά αυτά είναι καραγκιοζιλίκια. Η τηλεφωνία πέφτει κάθε μεσημερι και βράδυ τρεις μέρες τώρα και επανέρχεται μετά από κάμποση ώρα. Το διαλύσανε το μαγαζί. Προσπαθεί να με πάρει κοσμος και δε με βρίσκει και ουτε εγω μπορω να κανω κλήσεις.

uncle_nontas
17-12-15, 16:46
Κανένα πρόβλημα εδώ valder.

sweet dreams
17-12-15, 17:16
Παιδιά συγγνωμη αλλά αυτά είναι καραγκιοζιλίκια. Η τηλεφωνία πέφτει κάθε μεσημερι και βράδυ τρεις μέρες τώρα και επανέρχεται μετά από κάμποση ώρα. Το διαλύσανε το μαγαζί. Προσπαθεί να με πάρει κοσμος και δε με βρίσκει και ουτε εγω μπορω να κανω κλήσεις.

Mήπως υπάρχει πρόβλημα γραμμής, περιοχής, κ.λ.π.;;; συγγενής μου που έχει CYTA και είναι όλη τη μέρα στο σπίτι λόγω προβλήματος δεν έχει καμία διακοπή.

utp
18-12-15, 01:37
Παιδιά συγγνωμη αλλά αυτά είναι καραγκιοζιλίκια. Η τηλεφωνία πέφτει κάθε μεσημερι και βράδυ τρεις μέρες τώρα και επανέρχεται μετά από κάμποση ώρα. Το διαλύσανε το μαγαζί. Προσπαθεί να με πάρει κοσμος και δε με βρίσκει και ουτε εγω μπορω να κανω κλήσεις.


Ενα reset το ρουτερ, και αν επιμενει ζητα αντικατασταση εξοπλισμου. Το προβλημα ειναι σε σενα και οχι γενικο.

dimitris.taxideytis
18-12-15, 14:54
Reset το ρουτερ και αν δε στρωσει,δηλωσε βλαβη.
Η αδερφη μου επι 2 μηνες ειχαν προβλημα(αλλοτε ειχε τηλεφωνο αλλοτε οχι,ιντερνετ καθολου), 3 φορες το δηλωσαν βλαβη στη Cyta.
Τελικα το προβλημα ηταν στον ΟΤΕ.
Την πρωτη φορα ο ΟΤΕ ειπε στη Cyta οτι το δικτυο δεν ειχε βλαβη.
Την δευτερη δεχθηκαν οτι υπηρχε βλαβη απο την πλευρα τους και εκλεισαν συνδυαστικο ραντεβου.
Οσο τους ειδε ο τεχνικος της Cyta τους ειδε κι η αδερφη μου.
2 φορες δεν πηγε τεχνικος του ΟΤΕ στο ραντεβου. Και καθε φορα νεο ραντεβου μετα μια εβδομαδα-10 μερες...
Τριτη και φαρμακερη πηγε ,δεν ξερω τι εκαναν στο ΚΑΦΑΟ και απο τοτε δουλευει τελεια...
Τωρα περιμενει την αποχρεωση απο το λογαριασμο...

manospcistas
25-12-15, 23:50
Εδώ και αρκετές ώρες δεν μπορώ να μπω στο φόρουμ μέσω σύνδεσης Cyta. Αυτή τη στιγμή γράφω με VPN σε άλλο πάροχο. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Hetfield
25-12-15, 23:57
Εδώ και αρκετές ώρες δεν μπορώ να μπω στο φόρουμ μέσω σύνδεσης Cyta. Αυτή τη στιγμή γράφω με VPN σε άλλο πάροχο. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;
Δοκιμασε να αλλαξεις DNS servers σε OpenDNS

Godian
26-12-15, 13:10
Εδώ και αρκετές ώρες δεν μπορώ να μπω στο φόρουμ μέσω σύνδεσης Cyta. Αυτή τη στιγμή γράφω με VPN σε άλλο πάροχο. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Οχι φιλε μου εγω κανονικα μπαινω

stelakis1914
26-12-15, 23:53
Παιδιά με το νέο έτος πιθανότατα θα αλλάξω πάροχο και σκέφτομαι και την CYTA. Παρακολουθώ το topic και βλέπω ότι παρέχει υπηρεσίες σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες, είναι ποιο modem να ζητήσω από αυτά που προσφέρει η εταιρεία;

Με ενδιαφέρει κυρίως να παρέχει σταθερότητα και καλό συγχρονισμό σε infineon DSLAM και αρκετά καθαρή γραμμή. Για την ασύρματη κάλυψη δεν έχω προβλήματα μιας και το σπίτι είναι μικρό και δεν παρουσιάζει νεκρά σημεία σε κανέναν χώρο.

Ευχαριστώ.

Godian
27-12-15, 00:43
Εγώ έχω το ZTE και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος

stelakis1914
27-12-15, 02:53
Το ZTE ZXHN H208N έχεις φίλε;

Godian
27-12-15, 13:54
Το ZTE ZXHN H208N έχεις φίλε;

Ναι φίλε μου αυτό έχω. Ένα όρθιο με τζάμι. Είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα. Και σταθερό και καλύτερο wifi

stelakis1914
27-12-15, 14:18
OK φίλε σε ευχαριστώ. Αναρωτιόμουν απλώς αν το Thomson που έδινε μέχρι πρόσφατα ήταν το ίδιο αξιόπιστο με τα παλαιότερα δημοφιλή μοντέλα της εταιρείας αλλά μάλλον όχι.

Godian
27-12-15, 14:32
Εγω το εχω τωρα 2 χρονο και δεν ειχα κανενα προβλημα φιλε μου. Ενω με το αλλο συνεχεια προβληματα

stelakis1914
27-12-15, 14:51
Εντάξει καταλήξαμε στο ΖΤΕ. Με την CYTA γενικότερα είσαι ικανοποιημένος; Έχεις αποσυνδέσεις, χαμηλές ταχύτητες ή άλλα προβλήματα;

Godian
27-12-15, 14:58
Εντάξει καταλήξαμε στο ΖΤΕ. Με την CYTA γενικότερα είσαι ικανοποιημένος; Έχεις αποσυνδέσεις, χαμηλές ταχύτητες ή άλλα προβλήματα;

χαμηλες ταχυτητες εχω ναι αλλα απο οτι ξερω φταιει η περιοχη μου κλειδωνω στα 11 εγω με 17.5 θορυβο και 8 snr για τα λεφτα που δινω ειναι πολυ καλα

stelakis1914
27-12-15, 17:25
Tα ίδια νούμερα περίπου έχεις με εμένα που είμαι τώρα στη WIND και θεωρούνται ικανοποιητικά για τις πυκνοκατοικημένες περιοχές που μένουμε. Αποσυνδέσεις να μην υπάρχουν και από εκεί και πέρα δεν ζητάω πολλά περισσότερα.

Atheros
04-01-16, 22:59
Πλησιάζει η ώρα που θα πάρω τηλέφωνο για την ανανέωση! Αλοίμονό τους άν δεν μου κάνουν καλή προσφορά! Θα πάω σε άλλη εταιρέα!:nono:

Atheros
08-01-16, 00:22
Πάλι μας τη φέρανε.... http://cyta.gr/el/support/~/media/Files/CYTA/PDF/announcements/151228_timologiakes_tropopoiiseis.pdf

dimangelid
08-01-16, 04:53
Πάλι μας τη φέρανε.... http://cyta.gr/el/support/~/media/Files/CYTA/PDF/announcements/151228_timologiakes_tropopoiiseis.pdf

Υπάρχει και σαν νέο στην κεντρική σελίδα του site.

stelios120
09-01-16, 15:41
Εγώ δεν το βλέπω πουθενά να υπάρχει σαν νέο. Και την είχα σε υπόληψη την εταιρία. Πιστεύω ότι το 215 50 13877 να μην χρεώνετε και αυτό.

djuan1988
09-01-16, 17:01
Αν κάνεις φορητότητα απλά δε σε χρεώνουν τέλη διακοπής ή χρειάζεται κάποια διαδικασία;

Godian
09-01-16, 17:11
Πρέπει να στείλεις το αίτημα σου ότι δε συμφωνείς με τις αλλαγές που κάνουν και θέλεις να αποχωρήσεις από τη σύμβαση

athenaum
10-01-16, 11:11
Ευκαιρια για αυτους που θελουν να φυγουν χωρις να πληρωσουν τελη αποσυνδεσης και να πανε σε αλλο παροχο. Αλλα που να βρεις χειροτερα σημερα?

Godian
10-01-16, 13:26
Στην ίδια οικοδομή που είσαι είχαν cyta Σαν εμένα και πήγαν σε Wind. 3μηνες δέντρα έχουν καθόλου ίντερνετ έρχεται συνέχεια τεχνικός αλλά λένε πρέπει να το φτιάξει ο ΟΤΕ. Πως πριν είχε δηλαδή και τώρα δεν έχει;
Προσέχετε που πάτε. Αν δε πάτε σε ΟΤΕ μπορεί να γίνει και χειρότερα από τα χειρότερα που είστε

Atheros
10-01-16, 13:42
Την μεταλλάσουν μεθοδικά με αυξήσεις τιμολογίων, κατάργηση οικονομικών προγραμμάτων και σπρώξιμο του πελατολογίου στα ακριβότερα,τώρα αρχίσαμε και τις χρεώσεις για ...έξοδα διεκπεραίωσης στην ανανέωση...που σε δεσμεύει ούτως ή άλλως με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης! Τραγικά πράγματα!
Εν πάση περιπτώσει,την άλλη εβδομάδα θα μάθω τι καπνό φουμάρει η CYTA για τους πελάτες που πληρώνουν ανελιπώς 2 χρόνια άν και κάμποσες φορές η εταιρεία για διάφορους λόγους και αιτίες δεν ήταν σε θέση να παρέχει τις συμφωνηθείσες υπηρεσίες για λίγες μέρες....
Όλα θα κριθούν στα λεφτά πλέον!
Αλλά προσοχή που θα πάτε.Έψαξα το συμβόλαιο της WIND και στο 24μηνο συμβόλαιο έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης 159,90€ από 24 ή 12 εώς και 6 μήνες πρίν λήξει ενώ στη CYTA είναι 120€ για 24μηνο και 72€ για 12μηνο.Vodafone-hol τέλος πρόωρης αποχώρησης για 12μηνη σύμβαση 72,30€(VDSL 110€ και για 24μηνη 120€(VDSL 160€).Ο ΟΤΕ από 100 εώς 125 € αναλόγως του προγράμματος.FORTHNET τέλος πρόωρης διακοπής 72,90€ (100€ VDSL)
Προσέχουμε τι υπογράφουμε!Άν αμφιβάλουμε καλύτερα να κάτσουμε στα αυγά μας.:scared:


https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/Aitisi_statheri_062014.pdf

http://cyta.gr/el/support/supportMaterial/~/media/Files/CYTA/PDF/support_material/applications/aitisi_oikiako.pdf

https://statheri.vodafone.gr/sites/default/files/gr/holservices/files/aitisi_energopoiisis.pdf

https://www.cosmote.gr/fixed/sl/201376/doubleplay/home?lastLayoutId=18

http://www.forthnet.gr/media/2play/forthnet_2play_price-list-2015_(11_15).pdf

athenaum
11-01-16, 09:44
Στην ίδια οικοδομή που είσαι είχαν cyta Σαν εμένα και πήγαν σε Wind. 3μηνες δέντρα έχουν καθόλου ίντερνετ έρχεται συνέχεια τεχνικός αλλά λένε πρέπει να το φτιάξει ο ΟΤΕ. Πως πριν είχε δηλαδή και τώρα δεν έχει;
Προσέχετε που πάτε. Αν δε πάτε σε ΟΤΕ μπορεί να γίνει και χειρότερα από τα χειρότερα που είστε

Η γραμμη της cyta οντας voip,μπορει να λειτουργήσει κανονικα ιντερνετ και τηλεφωνια ακομα και αν ειναι συνδεμενος ο ενας μονο πολος της γραμμης Αντιθετα οι γραμμες pstn -isdn του οτε και της wind οταν υπαρχει καλωδιακο προβλημα εχουν τελειωσει. Ισως ετσι εξηγειτε το φαινομενο που περιγραφεις

Atheros
11-01-16, 15:42
Με 20Ευρώ για ανανέωση δίνει η CYTA ή 360λ σταθερά /40λ κινητά / 24Mbps, ή 200λ σταθερά 70λ κινητά / Mbps,ή 360λ σταθερά/70λ κινητά/8 Mbps internet. με δέσμευση 12 μήνες όλα.Διάλεξα το πρώτο πακέτο το οποία και είχα και τον προηγούμενο χρόνο και με καλύπτει.Επιπλέον έκπτωση 0,50 άν η εξόφληση γίνεται με πάγια εντολή.....ήμουν έτοιμος να τα σπάσω και να φύγω αλλά αφού δεν ξεπεράσαμε το 20ρικο και είναι για 12 μήνες με χρόνους ομιλίας μέσα....δεν μπορώ να φύγω τώρα εδώ θα κάτσω...

odim
12-01-16, 16:06
ειχαμε black out κατα της 12 σημερα το μεσημερι,δεν ανοιγαν οι σελιδες,ευτυχως το διορθωσαν σχετικα γρηγορα,το pirelli ειναι ρουτεραρα τετοιον εξοπλισμο που δινει η cyta σε καμια εταιρεια δεν υπαρχει...

ethnik471
12-01-16, 18:23
Με 20Ευρώ για ανανέωση δίνει η CYTA ή 360λ σταθερά /40λ κινητά / 24Mbps, ή 200λ σταθερά 70λ κινητά / Mbps,ή 360λ σταθερά/70λ κινητά/8 Mbps internet. με δέσμευση 12 μήνες όλα.Διάλεξα το πρώτο πακέτο το οποία και είχα και τον προηγούμενο χρόνο και με καλύπτει.Επιπλέον έκπτωση 0,50 άν η εξόφληση γίνεται με πάγια εντολή.....ήμουν έτοιμος να τα σπάσω και να φύγω αλλά αφού δεν ξεπεράσαμε το 20ρικο και είναι για 12 μήνες με χρόνους ομιλίας μέσα....δεν μπορώ να φύγω τώρα εδώ θα κάτσω...


Τα 24mbps της CYTA , με παράδειγμα μια "καλή" περιοχή , είναι στην καλύτερη 16. (ή μάλλον το έως 24 της cyta είναι έως 16 και αν είσαι τυχερός πιάνεις το 16άρι)

mike_871
12-01-16, 18:26
Τα 24mbps της CYTA , με παράδειγμα μια "καλή" περιοχή , είναι στην καλύτερη 16. (ή μάλλον το έως 24 της cyta είναι έως 16 και αν είσαι τυχερός πιάνεις το 16άρι)

οχι εως 24 ειναι και μια χαρα τα δινει

ethnik471
12-01-16, 19:06
οχι εως 24 ειναι και μια χαρα τα δινει

Α, οκ ! 2 φίλοι μου που είχα cyta και βάλανε ΟΤΕ συγχρόνισαν πάντως 3mbps πάνω
Απ'οτι έχω διαβάσει και στο συγκεκριμένο θέμα, μάλλον έχω δίκιο....
τώρα αν υπάρχουν απειροελάχιστες εξαιρέσεις δεν το ξέρω.

Atheros
12-01-16, 19:48
Στην πράξη με απόσταση από το κέντρο περίπου 1000 μέτρα έχω 1,2MBs ήτοι το μόντεμ παίζει με 13Mbps και περίπου 950Kbps πραγματικό upload.ping 41 ms. Μέτριες επιδόσεις αλλά και με τον ΟΤΕ που είχα μέχρι και το 2011 δεν πήγαινε και παραπάνω.Για τα λεφτά που δίνω πιστεύω πως είναι καλό.Και σε 12 μήνες ώς του χρόνου ίσως έχει μπεί καμπίνα VDSL στη θέση του αρχαίου καΦάο...ή ίσως να έχει πουληθεί η CYTA ελλάδας και να το σπάσω μονομερώς...

utp
12-01-16, 22:42
@ethnik471 απο αυτα που λες δεν ισχυει τιποτα. Οταν ο βροχος παραμεινει ο ο ιδιος σε αλλαγη παροχου χωρις την παραμικρη αλλαγη σε κυριο και απερχομενο δικτυο η cyta κλειδωνει ελαχιστα καλυτερα απο οτε λογο default snr 8 εναντι 9 του οτε. Κορυφη ολων σε συγχρονισμο ειναι η forthnet με 6 default snr. Καλυτερα να.μην εκφερουμε απολυτες αποψεις απο 2-3 γνωστους μας που κανανε αλλαγη παροχου. Οσο γινεται να το αναλυουμε απο τεχνικη σκοπια το καθε θεμα και οχι σαν οπαδοι.

ethnik471
12-01-16, 23:08
@ethnik471 απο αυτα που λες δεν ισχυει τιποτα. Οταν ο βροχος παραμεινει ο ο ιδιος σε αλλαγη παροχου χωρις την παραμικρη αλλαγη σε κυριο και απερχομενο δικτυο η cyta κλειδωνει ελαχιστα καλυτερα απο οτε λογο default snr 8 εναντι 9 του οτε. Κορυφη ολων σε συγχρονισμο ειναι η forthnet με 6 default snr. Καλυτερα να.μην εκφερουμε απολυτες αποψεις απο 2-3 γνωστους μας που κανανε αλλαγη παροχου. Οσο γινεται να το αναλυουμε απο τεχνικη σκοπια το καθε θεμα και οχι σαν οπαδοι.

Έχεις απόλυτο δίκιο για το οτι πρέπει να το αναλύουμε απο τεχνική σκοπιά αλλα ακόμα και αυτή πολλές φορές στην πράξη διαφέρει απο την θεωρία.Οπαδός δεν είμαι...πληρώνω, δεν πληρώνομαι. Τα μάτια μου ωστόσο έχουν δει χίλια δυο.Το αν κλειδώνει λόγο snr καλύτερα η cyta η η forthnet το έχω δει με τα μάτια μου και μακάρι να είχα screenshot να (απο)δείξω κι εδώ σε γνωστούς και συγγενείς.

1)Γνωστός 7χλμ απο το ΚΑΦΑΟ με ΟΤΕ έπιανε 4mbps και με forthnet πιάνει το ίδιο (με περισσότερες αποσυνδέσεις!)
2)Η γιαγιά μου (ναι ναι :p) όταν είχε ΟΤΕ κλείδωνε γύρω στα 2-3 mpbs παραπάνω απ'οτι σήμερα με την cyta και με πολύ πιο σταθερή γραμμή.Μετά απο φασαρία καταφέραμε να κατεβάσουν το SNR για να ανέβει η ταχύτητα μισό mbps....οκ...
3)Στο προηγούμενο σπίτι ο κολλητός μου έπιανε με ΟΤΕ 19mbps και ο άνθρωπος που έμενε στον ακριβώς επάνω όροφο με forthnet έπιανε γύρω στα 15, ο οποίος παραδέχτηκε οτι ήταν πιο ευχαριστημένος με τον ΟΤΕ αλλά και με την HOL που είχε (και με την hol ! μεγαλύτερος συγχρονισμός απ'οτι με forthnet).
4)τέλος, στο καινούργιο του σπίτι ο κολλητός μου πιάνει ΑΚΡΙΒΩΣ 24540 down/ 1024 up με 0 αποσυνδέσεις την ώρα που η αδερφή του σε διπλανό διαμέρισμα παίζει στα 15mbps με άλλη εταιρία (δεν θυμάμαι ποια...)

+ οτι γενικότερα χαμηλότερο SNR = συνήθως πιο ασταθής γραμμή....τι να το κάνω λοιπόν το μισό Mbps πάνω αν ισχύει , που σε όσα έχω δει με τα μάτια μου ΔΕΝ ισχύει, αν είναι η γραμμή να είναι υπερευαίσθητη ?

Δεν τα λέω κακοπροαίρετα αλλά η γνώμη που έχω σχηματίσει πηγάζει απο δεδομένα που έχω ζήσει και δει.Γνωρίζω την ιστορία με το snr και μιλώντας καθαρά και μόνο για το θέμα της ταχύτητας (αφήνοντας έξω την ποιότητα της γραμμής) ειλικρινά, αν και δεν αμφισβητώ το οτι λειτουργεί , δεν το έχω δει ΠΟΤΕ , σε όσα παραδείγματα είχα μπροστά μου οπότε ελπίζω να γίνονται διπλά κατανοητά αυτά που περιγράφω...

utp
12-01-16, 23:56
Ενα λαθος που κανεις ειναι οτι συγκρινεις πελατες σε μια πολυκατοικια που ναι μεν παιρνουν απο το ιδιο α/κ και καφαο ομως εχει ο καθενας διαφορετικο ζευγος. Οι αποκλισεις αυτες λοιπον ειναι λογικες και δεν εχουν να κανουν με τον παροχο.
Εγω εχω δει με τα ματια μου και περιπτωσεις οπως τις δικες σου αλλα και το αντιθετο σε πολυ μεγαλο βαθμο. Δεν χρειαζεται ομως να το αναφερω καν. Το θεμα ειναι καθαρα χαλκου. Εαν σε εναν πεντακαθαρο βροχο με αναλυτη χωρις καποια επαφη, ή βραχυκυκλωμα και χωρις θορυβο κουμπωσουμε το οριο σε msan της cyta και επειτα σε dslam του οτε , το ελαφρυ πλεονεκτημα σε συγχρονισμο θα το εχει η cyta μεταξυ των δυο. Το χαμηλο default snr χει το μειονεκτημα της ασταθειας, ομως σε βροχο πεντακαθαρο δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.
Τωρα παμε σε μενα , ειμαι σε forthnet αστικο Φιλαδελφειας στα 700 μετρα. Μεγιστα 23400/1350 μετρημετα με αναλυτη. Με το thomson ειμαι πανω μεχρι και 84 μερες με 400.000fec. Μετα του κανα επανεκιννηση εγω. Απο κατω ο θειος μου εχει οτε με συγχρονισμο 15500/1050 με ελαχιστο θορυβο στο βροχο, ελεγμενο με αναλυτη παλι, ανευ σημασιας για δηλωση βλαβης με fec 400.000 σε μια βδομαδα. Ειναι δυνατον να "κατηγορησω" τον οτε ή να επαινω την forthnet? Ουτε καν. Βλεπω απο τεχνικης φυσεως πως εχουν τα πραγματα ρεαλιστικα και οχι σαν πελατακος της κακιας ωρας. Αυριο μεθαυριο μου "κλεβουν" οι οτετζηδες καποιο κομματι του δικτυου μου και απολαμβανει αλλος πελατης την γραμμαρα μου, σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ παροχο!!

Ενα επιπλεον πλεονεκτημα της cyta ειναι οτι επειδη παιζει χωρις ταση, μετρησεις με αναλυτη δειχνουν πιο ξεκαθαρα την ποιοτητα του βροχου, εν αντιθεση με line testers που ελεγχουν βροχους υπο ταση.

ethnik471
13-01-16, 01:14
Ενα λαθος που κανεις ειναι οτι συγκρινεις πελατες σε μια πολυκατοικια που ναι μεν παιρνουν απο το ιδιο α/κ και καφαο ομως εχει ο καθενας διαφορετικο ζευγος. Οι αποκλισεις αυτες λοιπον ειναι λογικες και δεν εχουν να κανουν με τον παροχο.
Εγω εχω δει με τα ματια μου και περιπτωσεις οπως τις δικες σου αλλα και το αντιθετο σε πολυ μεγαλο βαθμο. Δεν χρειαζεται ομως να το αναφερω καν. Το θεμα ειναι καθαρα χαλκου. Εαν σε εναν πεντακαθαρο βροχο με αναλυτη χωρις καποια επαφη, ή βραχυκυκλωμα και χωρις θορυβο κουμπωσουμε το οριο σε msan της cyta και επειτα σε dslam του οτε , το ελαφρυ πλεονεκτημα σε συγχρονισμο θα το εχει η cyta μεταξυ των δυο. Το χαμηλο default snr χει το μειονεκτημα της ασταθειας, ομως σε βροχο πεντακαθαρο δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.
Τωρα παμε σε μενα , ειμαι σε forthnet αστικο Φιλαδελφειας στα 700 μετρα. Μεγιστα 23400/1350 μετρημετα με αναλυτη. Με το thomson ειμαι πανω μεχρι και 84 μερες με 400.000fec. Μετα του κανα επανεκιννηση εγω. Απο κατω ο θειος μου εχει οτε με συγχρονισμο 15500/1050 με ελαχιστο θορυβο στο βροχο, ελεγμενο με αναλυτη παλι, ανευ σημασιας για δηλωση βλαβης με fec 400.000 σε μια βδομαδα. Ειναι δυνατον να "κατηγορησω" τον οτε ή να επαινω την forthnet? Ουτε καν. Βλεπω απο τεχνικης φυσεως πως εχουν τα πραγματα ρεαλιστικα και οχι σαν πελατακος της κακιας ωρας. Αυριο μεθαυριο μου "κλεβουν" οι οτετζηδες καποιο κομματι του δικτυου μου και απολαμβανει αλλος πελατης την γραμμαρα μου, σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ παροχο!!

Ενα επιπλεον πλεονεκτημα της cyta ειναι οτι επειδη παιζει χωρις ταση, μετρησεις με αναλυτη δειχνουν πιο ξεκαθαρα την ποιοτητα του βροχου, εν αντιθεση με line testers που ελεγχουν βροχους υπο ταση.

Δεκτά και κατανοητά όσα λες! Απλά αναφέρομαι και σε περιπτώσεις φίλων και συγγενών που είχαν ΟΤΕ πριν αλλάξουν ή που είχα άλλο πάροχο και μετα βάλανε ΟΤΕ. Φυσικά τα αποτελέσματα πάντα υπερ του οτε.
Τώρα τι να πω...γνωρίζω οτι ισχύουν αυτά που αναφέρεις αλλα όταν κάτι το έχεις ζήσει δεν σου βγαίνει απο το κεφάλι. Επιμένω λοιπόν η γιαγιά μου με το ζόρι με cyta πιάνει 15mpbs και αυτο με ριγμένο snr και με ΟΤΕ έπιανε γύρο στα 18 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Χωρίς αλλαγές σε πρίζες καλώδια κτλ... και σε άλλους συγγενείς παρομοίως.... Απο κει και πέρα τι να πω....όπως είπα γνωρίζω την ιστορια με το SNR αλλά αυτά που έχω δει με τα μάτια μου πιστεύω , χωρίς να διαψεύδω φυσικά τους υπολοίπους. Όταν κατι το έχεις δει με τα ματια σου ομως είσαι πιο σίγουρος...

utp
13-01-16, 01:31
Δεκτά και κατανοητά όσα λες! Απλά αναφέρομαι και σε περιπτώσεις φίλων και συγγενών που είχαν ΟΤΕ πριν αλλάξουν ή που είχα άλλο πάροχο και μετα βάλανε ΟΤΕ. Φυσικά τα αποτελέσματα πάντα υπερ του οτε.
Τώρα τι να πω...γνωρίζω οτι ισχύουν αυτά που αναφέρεις αλλα όταν κάτι το έχεις ζήσει δεν σου βγαίνει απο το κεφάλι. Επιμένω λοιπόν η γιαγιά μου με το ζόρι με cyta πιάνει 15mpbs και αυτο με ριγμένο snr και με ΟΤΕ έπιανε γύρο στα 18 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Χωρίς αλλαγές σε πρίζες καλώδια κτλ... και σε άλλους συγγενείς παρομοίως.... Απο κει και πέρα τι να πω....όπως είπα γνωρίζω την ιστορια με το SNR αλλά αυτά που έχω δει με τα μάτια μου πιστεύω , χωρίς να διαψεύδω φυσικά τους υπολοίπους. Όταν κατι το έχεις δει με τα ματια σου ομως είσαι πιο σίγουρος...

Αυτα που εχεις δει δεν αμφιβαλλω οτι ισχυουν αφου τα εξηγησα και τεχνικα πως συμβαινουν , ομως ειναι εικονικα και σχηματιζουν λαθος εντυπωσεις να γραφεις απολυτα οτι οποιος βαλει οτε θα συγχρονιζει πιο πολυ και πιο σταθερα επειδη εχεις συναντησει 4 περιπτωσεις που υπερτερουσε ο οτε, χωρις να γνωριζουμε τι πραγματικα εγινε σε τεχνικο επιπεδο πανω στον βροχο κατα την εναλλαγη των παροχων αν οχι με μετρησεις με δικα σου οργανα απο την εισαγωγη, τοτε εστω με καποια μετρηση με τους αναλυτες των τεχνικων.

dimitri_ns
13-01-16, 01:47
Με τον ΟΤΕ έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου, αφού αυτός χειρίζεται το δίκτυο.
Το ότι γεμίζει σαβούρα τους άλλους παρόχους, είναι ένα άλλο θέμα
Προφανώς νόμιμα και ηθικά θα πληρώσεις στον ΟΤΕ και Cosmote κάτι τις παραπάνω

Υπάρχει και κάτι που λέγεται vfm value for money.
Πιθανότατα κάποιες γιαγιάδες που θέλουν 18 και όχι 15, πληρώνουν παραπάνω για να έχουνε ΟΤΕ :p

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την cyta και το 30άρι που έχω, πολύ πριν ο ΟΤΕ υποχρεωθεί λόγω cyta να δώσει vdsl.

MIKU
13-01-16, 01:48
Και εμένα συγγενης με ΟΤΕ έπιανε 15 και με forthnet πιάνει 6......

utp
13-01-16, 01:56
Και εμένα συγγενης με ΟΤΕ έπιανε 15 και με forthnet πιάνει 6......

Δεν θα συνεχισω να γραφω αλλο αναλυτικα και με οσο μπορω τεχνικη αναλυση, γιατι με τετοια ποστ αισθανομαι οτι μιλαω καπου αλλου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.