PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

ethnik471
13-01-16, 02:31
Με τον ΟΤΕ έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου, αφού αυτός χειρίζεται το δίκτυο.
Το ότι γεμίζει σαβούρα τους άλλους παρόχους, είναι ένα άλλο θέμα
Προφανώς νόμιμα και ηθικά θα πληρώσεις στον ΟΤΕ και Cosmote κάτι τις παραπάνω

Υπάρχει και κάτι που λέγεται vfm value for money.
Πιθανότατα κάποιες γιαγιάδες που θέλουν 18 και όχι 15, πληρώνουν παραπάνω για να έχουνε ΟΤΕ :p

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την cyta και το 30άρι που έχω, πολύ πριν ο ΟΤΕ υποχρεωθεί λόγω cyta να δώσει vdsl.

Το VFM που λες είναι σχετικό. Για σένα μπορεί VFM να είναι το να γλυτώνεις 5 ευρώ για μένα VFM είναι να δίνω 5 ευρώ παραπάνω και να έχω ποιότητα υπηρεσιών.
Για να γίνω συγκεκριμένος , πριν βάλω adsl ΟΤΕ (πλέον έχω VDSL) είχα Wind. Ένα πακέτο το οποιο αν και δεν θυμάμαι πόσο κόστιζε το πλήρωνα τον μ ήνα 5 ευρώ λιγότερα απ'οτι στον ΟΤΕ... 2mbps η γραμμή, pings απράδεκτα και όποτε είχα βλάβη ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ήρθε τεχνικός!Αντιθέτως οι τεχνικοί τους ήταν μονο απο "μακρυά". Σαν να μην έφτανε αυτό με έπεισαν οτι έχει πρόβλημα το κεντρικό καλώδιο του σπιτιου που απο το κουτί έξω φέρνει το σήμα μέσα στο σπίτι και ήμασταν έτοιμοι να σκάψουμε ολόκληρη αυλή για να φέρουμε νέο καλώδιο. Ευτυχώς δεν το κάναμε και βάλαμε ΟΤΕ οπου έπιανα 4mbps ! 2 παραπάνω ! Την ίδια μέρασ συνδέθηκα (22:00 βραδιάτικα) δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ και την επόμενη ημέρα στις 10 η ώρα το πρωί (12 ώρες) μου χτύπησε την πόρτα τεχνικός και μου ανακοίνωσε οτι έπιανα 19 (που και τα 4 ακόμα ήταν καλύτερα και μόνο που είχα τέτοια εξυπηρέτηση)! Μένω σε πολύ απομακρυσμένη περιοχή!
Η εξυπηρέτηση πάντα ήταν υποδειγματική και υπεργρήγορη....2 φορές ακόμα που είχα θέμα και δεν ήταν τελικά του ΟΤΕ σε λιγότερο απο 24 ώρες ήταν ο τεχνικός ΜΕΣΑ στο σπίτι μου και μετρούσε! Για σταθερότητα γραμμής δεν μιλάω καν...
Έχω τους λόγους μου λοιπόν που προτιμάω τον οτε και δεν πάω την cyta (έχει αναφερθεί η περίπτωση που βιώσαμε..)

Οπότε αυτό είναι για μένα Value For Money! Να δίνω 5 ευρώ παραπάνω και να έχω σοβαρή ποιότητα παροχής υπηρεσιών.


Αντιθέτως, η γιαγιά μου στην οποία αναφέρεσαι προτίμησε να έχει 15mbps(cyta τελικά αντι για οτε) για να γλυτώσει αυτά τα ευρώ και μια φορά τον μήνα είναι χωρίς ίτνερνετ. Εξυπηρέτηση ανύπαρκτη, αποκατάσταση βλάβης τελευταία φορά έκανε 7 εργάσιμες και και και τα έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα....εχω αναφερθεί εκτενώς στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν το vfm είναι σχετικό.

Τέλος μαγκιά του του οτε που κάνει οτι θέλει με τις καμπίνες του.Απο αυτόν κρέμονται όλοι οι άλλοι. Ας φτάξουν δικές τους καμπίνες και ας κάνουν και αυτοί οτι θέλουν.Πανελλαδικά υπα΄ρχει τεράστια καλυψη απο οπτικες του ΟΤΕ....όχι της cyta.... ή της vodafone...Τα χουμε πει πολλάκις και δεν αξίζει να το ξανα ανοίξουμε το θέμα.Εγώ ξέρω πως αν δεν υπήρχε ο ΟΤΕ ακόμα με 4άρα γραμμή θα ήμουν και την κάθε εταιρία να τρολάρει εις βάρος μου....

Όσο για το VDSL, απο που δίνει η cyta vdsl? Μήπως απο τα ΑΚ του ΟΤΕ ??
Για να μη μιλήσω για την άθλια κάλυψή της και σε adsl αλλα ειδικά σε vdsl οπου πρέπει να είσαι κοντά στο ΑΚ όταν οι άλλοι δίνουν απο καμπίνα και ειδικά ο ΟΤΕ σε οποιοδήποτε μέρος θέλει (πχ εδω που είμαι αμφιβάλλω αν μπορεί να μου δώσει vdsl η vodafone - για cyta δεν μιλάω καν...όταν η Ξάνθη έχει κάλυψη πάνω απο 98% η cyta στο κέντρο δίνει μόνο στο τελείως κέντρο και 1χλμ γύρω του).

Αυτά...

Godian
13-01-16, 03:25
Ο αδερφός μου είχε cyta και είχε πρόβλημα στο ζεύγος. Είχε τραγικό πρόβλημα και δεν έκανε κανείς τίποτα. Πήγε ΟΤΕ και πάλι δε το αλλαζαν. Μόλις έκανε γραπτή καταγγελία σε μια βδομάδα όλα έγιναν κανονικά. Άρα όλα είναι θέμα τεχνικού κομματιού

uncle_nontas
13-01-16, 03:35
Ο αδερφός μου είχε cyta και είχε πρόβλημα στο ζεύγος. Είχε τραγικό πρόβλημα και δεν έκανε κανείς τίποτα. Πήγε ΟΤΕ και πάλι δε το αλλαζαν. Μόλις έκανε γραπτή καταγγελία σε μια βδομάδα όλα έγιναν κανονικά. Άρα όλα είναι θέμα τεχνικού κομματιού

Όχι φίλε Godian.Όλα είναι θέμα καταγγελίας!!

utp
13-01-16, 03:47
Ο αδερφός μου είχε cyta και είχε πρόβλημα στο ζεύγος. Είχε τραγικό πρόβλημα και δεν έκανε κανείς τίποτα. Πήγε ΟΤΕ και πάλι δε το αλλαζαν. Μόλις έκανε γραπτή καταγγελία σε μια βδομάδα όλα έγιναν κανονικά. Άρα όλα είναι θέμα τεχνικού κομματιού


Σαν να κατανοησες τι παιζει.

- - - Updated - - -

@ethnik μπλεκεις τωρα στη μεση το θεμα καλυψης που δεν πρεπει να καν να συγκρινουμε εναν καθολικο παροχο με εναλλακτικους που εμφανιστηκαν πριν μερικα χρονια. Ο οτε αναβαθμιζει επισης ραγδαια το VDSL του βαζοντας σε καθε γωνια καμπινες, σαν τα περιπτερα ενα πραμα. Οι παροχοι δινουν VDSL απο δικα τους μηχανηματα σαφως απλα ειναι με φυσικη συνεγκατασταση ή απομακρυσμενη. Εφοσον ο οτε εχει πληρη καλυψη Α/Κ σε ολη την ελλαδα, εκει θα συστεγαστουν και οι υπολοιποι, δεν το βρισκω καθολου περιεργο. Η καλυψη vdsl των παροχων ειναι σαφως ελλειπεστατη εναντι του οτε. Ομως δεν ειναι αυτο το θεμα μας εδω.

Οσο για την τεχνικη υποστηριξη της cyta ειναι ισως απο τους μοναδικους παροχους που οι τεχνικοι πεδιου της ειναι της εταιριας και οχι συνεργατες. Τουλαχιστον το 60-70% ειναι δικοι της καθως προσφατα εχει δωσει και εργολαβια για τους γνωστους οικονομικους λογους. Forthnet-wind & hol νομιζω παιζουν μονο με συνεργατες.

djuan1988
13-01-16, 11:16
Οσο για την τεχνικη υποστηριξη της cyta ειναι ισως απο τους μοναδικους παροχους που οι τεχνικοι πεδιου της ειναι της εταιριας και οχι συνεργατες. Τουλαχιστον το 60-70% ειναι δικοι της καθως προσφατα εχει δωσει και εργολαβια για τους γνωστους οικονομικους λογους. Forthnet-wind & hol νομιζω παιζουν μονο με συνεργατες.

Πράγματι, στη Θεσσαλονίκη που έχω προσωπική εικόνα, οι τεχνικοί ανήκουν στη Cyta, αλλά υπάρχει άλλο πρόβλημα.

Είναι ελάχιστα άτομα και καλύπτουν τεράστια περιοχή. Αν πάθει βλάβη κάποιος στο Κιλκίς ή στην Κατερίνη δεν υπάρχει τεχνικός να τον καλύψει και περιμένει τεχνικούς από τους διαθέσιμους στη Θεσσαλονίκη.

odim
13-01-16, 20:55
Πράγματι, στη Θεσσαλονίκη που έχω προσωπική εικόνα, οι τεχνικοί ανήκουν στη Cyta, αλλά υπάρχει άλλο πρόβλημα.

Είναι ελάχιστα άτομα και καλύπτουν τεράστια περιοχή. Αν πάθει βλάβη κάποιος στο Κιλκίς ή στην Κατερίνη δεν υπάρχει τεχνικός να τον καλύψει και περιμένει τεχνικούς από τους διαθέσιμους στη Θεσσαλονίκη.

οταν χρειαστηκε να ερθει τεχνικος σε εμενα περιμενα περιπου 2 μερες,οι τεχνικοι εκτος απο βλαβες πηγαινουν και τον εξοπλισμο σε νεους πελατες,κανουν και διανομη..

mpoukomass
14-01-16, 21:20
ενδεχομενως να μην ειναι το πλεον καταλληλο τοπικ,αλλα η συτα εχει proxy server?αν οχι ποιος free ενδεικνυται?

sroskylo
22-01-16, 10:23
Για πείτε την γνώμη σας σχετικά με τα παρακάτω στοιχεία :

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 254/1021 kbps
Noise Margin (Up/Down) 27.8/11.7 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 24.2/31 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/18.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 896/8600 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 23

utp
22-01-16, 11:00
Για πείτε την γνώμη σας σχετικά με τα παρακάτω στοιχεία :

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 254/1021 kbps
Noise Margin (Up/Down) 27.8/11.7 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 24.2/31 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/18.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 896/8600 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 23

Εισαι σε προφιλ ασσου, η γραμμη σου εχει θεμα. Το εχεις δηλωμενο λογικα σαν βλαβη ετσι?

sroskylo
22-01-16, 11:05
Εισαι σε προφιλ ασσου, η γραμμη σου εχει θεμα. Το εχεις δηλωμενο λογικα σαν βλαβη ετσι?

Ναι το έχω δηλώσει σαν βλάβη... το snr? Όλα τα προβλήματα άρχισαν μετά την προσθήκης νέας γραμμής σε έναν γείτονα από άλλον πάροχο. Παίζει ρόλο? Τέτοια σύμπτωση δεν νομίζω..

vasman15
22-01-16, 15:20
Φυσικα και παιζει ρολο,ετσι τουλαχιστον μου ειπαν εμενα που ειχα και εχω θεμα με την γραμμη

nikosnikolakis
23-01-16, 17:06
Πόσο οίκος ανοχής ρε CYTA...Εχω φύγει από τον Μάιο του 2014 και τώρα θυμήθηκες να μου στείλεις μηδενικο λογαριασμό...
Σαν τι;;; Εφυγα και ηρεμησα...

Κατσε να στειλω μια επιστολη στην ΕΕΤΤ και όπου αλλου βρίσκεται να τρέχετε λιγο...

em56464
23-01-16, 19:32
τυχερος εισαι εφυγα τον φεβρουαριο του14 και πηρα χρεωστικο απο forthnet το 2016 παρολο που εχω το εξοφλητικο και μου ελεγαν τα δικα τους στο τηλεφωνο!!!εδω σαλαμινα η cyta ειναι πανω και απο τον οτε σε εξυπηρετηση και ταχυτητες στην ιδια γειτονια!!!!!!!
Πόσο οίκος ανοχής ρε CYTA...Εχω φύγει από τον Μάιο του 2014 και τώρα θυμήθηκες να μου στείλεις μηδενικο λογαριασμό...
Σαν τι;;; Εφυγα και ηρεμησα...

Κατσε να στειλω μια επιστολη στην ΕΕΤΤ και όπου αλλου βρίσκεται να τρέχετε λιγο...

utp
24-01-16, 01:07
Ναι το έχω δηλώσει σαν βλάβη... το snr? Όλα τα προβλήματα άρχισαν μετά την προσθήκης νέας γραμμής σε έναν γείτονα από άλλον πάροχο. Παίζει ρόλο? Τέτοια σύμπτωση δεν νομίζω..
Εχει ερθει τεχνικος απο το σπιτι σου να παρει μετρησεις?

MementoMori
25-01-16, 21:30
Καλησπέρα. Θέλω να φύγω απο CYTA. Μπορεί κάποιος να μου πει αν με βάση αυτό εδω http://cyta.gr/el/support/~/media/Files/CYTA/PDF/announcements/151228_timologiakes_tropopoiiseis.pdf μπορώ να φύγω απο την cyta χωρίς να πληρώσω το 72αρι και αν ναι πως;

Godian
25-01-16, 21:55
Καλησπέρα. Θέλω να φύγω απο CYTA. Μπορεί κάποιος να μου πει αν με βάση αυτό εδω http://cyta.gr/el/support/~/media/Files/CYTA/PDF/announcements/151228_timologiakes_tropopoiiseis.pdf μπορώ να φύγω απο την cyta χωρίς να πληρώσω το 72αρι και αν ναι πως;

Παίρνεις τηλέφωνο και τούς λες ότι δε συμφωνώ με τις μονομερεις αλλαγές συμβολαίου που κάνατε και θέλω να φύγω. Αυτό

nikosnikolakis
26-01-16, 00:53
Παίρνεις τηλέφωνο και τούς λες ότι δε συμφωνώ με τις μονομερεις αλλαγές συμβολαίου που κάνατε και θέλω να φύγω. Αυτό

Verba volant, scripta manent

Gio Alex
26-01-16, 20:16
Verba volant, scripta manent

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για λόγους δικής σας διασφάλισης η κλήση σας καταγράφεται.

nikosnikolakis
28-01-16, 02:41
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για λόγους δικής σας διασφάλισης η κλήση σας καταγράφεται.

Στο οποίο αρχείο δεν έχεις πρόσβαση εσύ, αλλά αυτοί.

graal
29-01-16, 00:39
Πόσο οίκος ανοχής ρε CYTA...Εχω φύγει από τον Μάιο του 2014 και τώρα θυμήθηκες να μου στείλεις μηδενικο λογαριασμό...
Σαν τι;;; Εφυγα και ηρεμησα...

Κατσε να στειλω μια επιστολη στην ΕΕΤΤ και όπου αλλου βρίσκεται να τρέχετε λιγο...

1,5 χρόνο αφότου έφυγα από cyta, με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για.... ληξιπρόθεσμες οφειλές (!!!) που για να αλλάξεις πάροχο προϋποθέτει μηδέν οφειλές απ'οσο ξέρω στον πάροχο που είσαι πριν την μεταφορά στον νέο πάροχο... :lol:

athenaum
29-01-16, 10:36
1,5 χρόνο αφότου έφυγα από cyta, με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για.... ληξιπρόθεσμες οφειλές (!!!) που για να αλλάξεις πάροχο προϋποθέτει μηδέν οφειλές απ'οσο ξέρω στον πάροχο που είσαι πριν την μεταφορά στον νέο πάροχο... :lol:

Η οφειλη δεν αποτελει τωρα και πολυ καιρο λογο αρνησης αλλαγης παροχου απο τον υφισταμενο παροχο.Απο την ημερομηνια εκδοσης ομως του τελευταιου λογαριασμου που εχει εκδοθει μεχρι τη στιγμη της φορητοτητας και μεχρι τη στιγμη της φορητοτητας μεσολαβουν ημερες ή εβδομαδες υπηρεσιων που εχουν παρασχεθει και τιμολογουνται απο τον προηγουμενο παροχο ,μετα τη φορητοτητα βεβαια.Αυτες κατα νομο οι υπηρεσιες πρεπει να πληρωθουν παρ οτι εχουμε παει σε αλλο παροχο πια Πολλοί δεν πληρωνουν αυτο το λογαριασμο με αποτελεσμα να δεχονται οχλησεις πληρωμης για τα επομενα 5 χρονια

Gio Alex
29-01-16, 20:23
Στο οποίο αρχείο δεν έχεις πρόσβαση εσύ, αλλά αυτοί.

Στο οποίο έχεις πρόσβαση, αν ξέρεις πως να το ζητήσεις, έχεις λίγο γαϊδουρινή υπομονή και γίνεις λίγο πρηξαρχίδης.

sakisvele
29-01-16, 21:34
Εαν εχεις χρεωστικο απο εταιρια και δεν το πληρωνεις τι θεμα μπορει να προκυψει/

Atheros
30-01-16, 15:00
Τελικά η CYTA δεν δίνει προφίλ με snr 6 , ώστε να τερματίζει η γραμμή στην μέγιστη δυνατή ταχύτητα όπως παλιά...άν και ενώ το ανέφερα στην τεχνική εξυπηρέτηση και μου είπαν γίνεται με δική μου ευθύνη...το απόγευμα μου τηλεφώνησαν και μου είπαν πως δεν γίνεται!Κακώς όμως καθώς η γραμμή μου θα σήκωνε άνετα και snr 3 καθώς είμαι 5 μέτρα utp από τον διακλαδωτή του ΟΤΕ...(είναι βιδωμένο πάνω στο σπίτι μου και το καλώδιο με το μόντεμ ακριβώς από μέσα ! Απαράδεκτη η Cyta πρέπει να το αλλάξει!

djuan1988
30-01-16, 15:19
Υπάρχει 6άρι προφίλ και το ξέρω γιατί το έχω!

Τώρα γιατί δε σου το βάζουν δε γνωρίζω.

manospcistas
30-01-16, 15:50
Σύμφωνα με την Cyta, αναβαθμίζει τα DSLAM της σταδιακά, και το προφίλ με το SNR 6db καταργείται. Το fastpath συνεχίζει να υφίσταται.

ethnik471
30-01-16, 18:24
Σύμφωνα με την Cyta, αναβαθμίζει τα DSLAM της σταδιακά, και το προφίλ με το SNR 6db καταργείται. Το fastpath συνεχίζει να υφίσταται.

Αναβαθμίζει? Πως ? Η ίδια ?
Και ,
έχει dslams η ίδια η cyta?

mike_871
30-01-16, 18:31
Αναβαθμίζει? Πως ? Η ίδια ?
Και ,
έχει dslams η ίδια η cyta?

ναι βεβαιως και εχει οπως ολοι οι παροχοι

ethnik471
30-01-16, 19:17
ναι βεβαιως και εχει οπως ολοι οι παροχοι

Δεν χρησιμοποιεί δηλαδή τα dslams του ΟΤΕ ?

Atheros
30-01-16, 20:18
Σύμφωνα με την Cyta, αναβαθμίζει τα DSLAM της σταδιακά, και το προφίλ με το SNR 6db καταργείται. Το fastpath συνεχίζει να υφίσταται.

Έτσι εξηγούνται τα γυμνάσια που μου κάνει από το Σεπτέμβριο που πάτωσε η γραμμή, και από τότε αφού τους πίεσα για να βάλουν το 24 προφίλ(είχαν βάλει άλλο χαμηλότερο μετά την βλάβη ενώ εγώ πλήρωνα 24.!), σήμερα μόλις και μετά βίας κλειδώνει το upload στα 1010 συνήθως 930Kbps. παλιότερα τερμάτιζε η γραμμή στο μέγιστο.....και το ίντερνετ ΦΥΣΑΓΕ! Τώρα με πρόσχημα την σταθερότητα και την αναβάθμιση....ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ.!

mike_871
30-01-16, 23:09
Δεν χρησιμοποιεί δηλαδή τα dslams του ΟΤΕ ?

οχι, τους χαλκους του ΟΤΕ χρησιμοποιει

ethnik471
31-01-16, 00:39
οχι, τους χαλκους του ΟΤΕ χρησιμοποιει

Μάλιστα. Αυτό παντού οπου δίνει διαθεσιμότητα υπηρεσιών ή σε συγκεκριμένες περιοχές ?

graal
01-02-16, 18:46
..Απο την ημερομηνια εκδοσης ομως του τελευταιου λογαριασμου που εχει εκδοθει μεχρι τη στιγμη της φορητοτητας και μεχρι τη στιγμη της φορητοτητας μεσολαβουν ημερες ή εβδομαδες υπηρεσιων που εχουν παρασχεθει και τιμολογουνται απο τον προηγουμενο παροχο...

Συμφωνώ, αλλά δεν σου έρχεται και ένας τελικός (τελευταίος) εκκαθαριστικός λογαριασμός με ό,τι οφειλή έχεις?? Τον πληρώνεις, εξοφλείς τα πάντα, κρατάς τον έντυπο λογαριασμό με την απόδειξη πληρωμής επάνω του, (ξόφλησες, τελείωσες με τον παλιό πάροχο) και παρόλα αυτά μετά από 1,5χρόνο να σε ενοχλούν για ληξιπρόθεσμα! :rofl:

athenaum
02-02-16, 09:39
Συμφωνώ, αλλά δεν σου έρχεται και ένας τελικός (τελευταίος) εκκαθαριστικός λογαριασμός με ό,τι οφειλή έχεις?? Τον πληρώνεις, εξοφλείς τα πάντα, κρατάς τον έντυπο λογαριασμό με την απόδειξη πληρωμής επάνω του, (ξόφλησες, τελείωσες με τον παλιό πάροχο) και παρόλα αυτά μετά από 1,5χρόνο να σε ενοχλούν για ληξιπρόθεσμα! :rofl:

πιθανως αφορα εξοπλισμο που δεν εχει επιστραφει ή λαθος μηχανογραφικο Φαξ στην εταιρεια για αποχρεωση με συνημμένη φωτοτυπια ταυτοτητας για να εχεις γραπτη επισιμη αποδειξη

psavas
02-02-16, 21:48
Ρε παίδες, εγώ εδώ και 15 μήνες που έχω 24αρα γραμμή και σε απόσταση <1000 μέτρα από το dslam, to router Μου κλείδωσε στα 17,5 περίπου. Εδώ και 4 μέρες ξαφνικά έπεσε ο χρονισμός στα 11. Πήρα τηλέφωνο, το δήλωσαν βλάβη και μετά από 2 μέρες μου ήρθε ηχητικό μήνυμα στο κινητό ότι η ταχύτητα είναι αποδεκτή για την περιοχή (Τρίλοφος Θεσσαλονίκης). Τους ξαναπήρα, τους είπα το το πρόβλημα, ναι καλά το βλέπουμε και εμείς, έχετε δίκαιο αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο απλά θα το περάσουμε σαν παράπονο.
Τωρινά στοιχεία γραμμής
166663.
Τι μπορώ να κάνω για του πιέσω?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Godian
02-02-16, 21:53
πες να σου βαλπυν το Noise margin στο 8

utp
02-02-16, 22:06
Ρε παίδες, εγώ εδώ και 15 μήνες που έχω 24αρα γραμμή και σε απόσταση <1000 μέτρα από το dslam, to router Μου κλείδωσε στα 17,5 περίπου. Εδώ και 4 μέρες ξαφνικά έπεσε ο χρονισμός στα 11. Πήρα τηλέφωνο, το δήλωσαν βλάβη και μετά από 2 μέρες μου ήρθε ηχητικό μήνυμα στο κινητό ότι η ταχύτητα είναι αποδεκτή για την περιοχή (Τρίλοφος Θεσσαλονίκης). Τους ξαναπήρα, τους είπα το το πρόβλημα, ναι καλά το βλέπουμε και εμείς, έχετε δίκαιο αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο απλά θα το περάσουμε σαν παράπονο.
Τωρινά στοιχεία γραμμής
166663.
Τι μπορώ να κάνω για του πιέσω?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.


Ηρθε τεχνικος σπιτι σου να μετρησει? Δηλωθηκε βλαβη στον ΟΤΕ? Με τετοια πτωση ταχυτητας εαν ισχυει θα πρεπε να ειχαν ασχοληθει πολυ παραπανω. Τα 17.5 mbps θα ειναι καταγεγγραμενα στο ιστορικο που κρατανε, ζητησε να δουνε ποσο ταχυτητα ειχες οταν πρωτοσυνδεθηκες.

Επισης εαν στο παρελθον ειχες παραπονεθει για αποσυνδεσεις τοτε σε εχουν ριξει σε προφιλ (12αρι το κοβω) και σου εχουν ανεβασει και το snr στο 10 για να παιζεις σταθερα.

NexTiN
02-02-16, 23:47
@psavas: Ζήτα να μπεις σε 24_Η1 / 8_8_ΝοRFI. Απο το Interleave Depth φαίνεται ότι σε έχουν βάλει σε προφίλ με πολύ προστασία (H2 ή H4) η οποία κόβει μέγιστα + το 10dB SNR. Είχες δηλώσει πρόβλημα με αποσυνδέσεις μήπως??

Modem ποιο έχεις?? Αν έχεις το H208, έχει θεματάκι με τον συγχρονισμό σε κοντινές γραμμές...

psavas
02-02-16, 23:59
Πριν 15 μήνες που άλλαξα την σύνδεση από 8αρα σε 24αρα είχα κάποιες αποσυνδέσεις ιδίως μετά από βροχές. Τότε είχε δηλωθεί βλάβη και αφού ελέγξανε την γραμμή δηλώσαν την βλάβη στον ΟΤΕ. Είπαν ότι υπήρχε πρόβλημα σε κάποιο καλώδιο στο dslam και αλλάχτηκε. Από τότε το router χρόνιζε στα 17,5 περίπου και δεν είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Κατέβαζα από easybyte μέσω όρο με 1,75 mb/sec. Το SNR απ'ότι θυμάμαι ήταν περίπου στο 8 και παλιότερα. Αν ήταν χαμηλότερο θα πρέπει να κλείδωνε το royter γύρω στα 19 με την απόσταση που έχω. Το Σάββατο που πήρα τηλέφωνο αλλά και εχθές αυτοί που μίλησα στο τηλέφωνο είδαν ότι παλιότερα χρόνιζα στ 17,5, αλλά μου είπαν ότι αφού η Cyta απάντησε ότι η ταχύτητα είναι αποδεκτή για την περιοχή δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Προφανώς θέλουν να γλιτώσουν τα λεφτά που πληρώνουν όταν δηλώνουν βλάβη στο ΟΤΕ. Γι' αυτό ρώτησα τι μπορώ να κάνω. Δεν μπορεί ξαφνικά να πέσει έτσι η ταχύτητα χρονισμού μετά από 15 μήνες. Μου τι έχει δώσει γιατί είμαι πελάτης τους πάνω από 8 χρόνια. Εν το μεταξύ έστειλα email στο τμήμα παραπόνων να μου απαντήσουν γραπτώς για τους λόγους μείωσης της ταχύτητας για να το χρησιμοποιήσω για καταγγελία και ακόμα δεν έλαβα κάποια απάντηση.

utp
03-02-16, 00:03
Το καλυτερο ρουτερ σε θεμα συγχρονισμου ειναι το adb 4100.

- - - Updated - - -


Πριν 15 μήνες που άλλαξα την σύνδεση από 8αρα σε 24αρα είχα κάποιες αποσυνδέσεις ιδίως μετά από βροχές. Τότε είχε δηλωθεί βλάβη και αφού ελέγξανε την γραμμή δηλώσαν την βλάβη στον ΟΤΕ. Είπαν ότι υπήρχε πρόβλημα σε κάποιο καλώδιο στο dslam και αλλάχτηκε. Από τότε το router χρόνιζε στα 17,5 περίπου και δεν είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Κατέβαζα από easybyte μέσω όρο με 1,75 mb/sec. Το SNR απ'ότι θυμάμαι ήταν περίπου στο 8 και παλιότερα. Αν ήταν χαμηλότερο θα πρέπει να κλείδωνε το royter γύρω στα 19 με την απόσταση που έχω. Το Σάββατο που πήρα τηλέφωνο αλλά και εχθές αυτοί που μίλησα στο τηλέφωνο είδαν ότι παλιότερα χρόνιζα στ 17,5, αλλά μου είπαν ότι αφού η Cyta απάντησε ότι η ταχύτητα είναι αποδεκτή για την περιοχή δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Προφανώς θέλουν να γλιτώσουν τα λεφτά που πληρώνουν όταν δηλώνουν βλάβη στο ΟΤΕ. Γι' αυτό ρώτησα τι μπορώ να κάνω. Δεν μπορεί ξαφνικά να πέσει έτσι η ταχύτητα χρονισμού μετά από 15 μήνες. Μου τι έχει δώσει γιατί είμαι πελάτης τους πάνω από 8 χρόνια. Εν το μεταξύ έστειλα email στο τμήμα παραπόνων να μου απαντήσουν γραπτώς για τους λόγους μείωσης της ταχύτητας για να το χρησιμοποιήσω για καταγγελία και ακόμα δεν έλαβα κάποια απάντηση.

Κανε οτι σου πε ο ΝεχΤιν , εισαι κουμπωμενος για καποιο λογο σε αυτο το προφιλ. Μπορεις και τωρα να παρεις τηλ να σε αλλαξουν που δεν εχει αναμονες. 13811.

psavas
03-02-16, 00:18
@psavas: Ζήτα να μπεις σε 24_Η1 / 8_8_ΝοRFI. Απο το Interleave Depth φαίνεται ότι σε έχουν βάλει σε προφίλ με πολύ προστασία (H2 ή H4) η οποία κόβει μέγιστα + το 10dB SNR. Είχες δηλώσει πρόβλημα με αποσυνδέσεις μήπως??

Modem ποιο έχεις?? Αν έχεις το H208, έχει θεματάκι με τον συγχρονισμό σε κοντινές γραμμές...

Έχω ένα ΖΤΕ ZXV10 H201L. Μου το είχε αλλάξει ο τεχνικός πριν 15 μήνες που υπήρχε ένα πρόβλημα και οφειλόταν τελικά σε ένα καλώδιο στο dslam, έτσι προληπτικά χωρίς να έχει πρόβλημα το προηγούμενο, γιατί αυτό είναι καλύτερο μου είχει πει.
Αυτό το 24_Η1 / 8_8_ΝοRFI πως να τους το ζητήσω φίλε μου από το τηλέφωνο???

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Τους ξαναπήρα τηλέφωνο λέγοντας τους να μου αλλάξουν προφίλ, και ο τεχνικός μου είπε ότι θα κάνει την αίτηση για μείωση του SNR στο ανάλογο τμήμα λέγοντας μου ότι είναι ήδη ΝοRFI και μόνο η μείωση του SNR μπορεί να βελτιώσει την ταχύτητα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μετά από τόσο καιρό ξαφνικά έπεσε ο συνχρονισμός του router από τα 17.5 στα 11. Λέτε να αλλάξαν καμιά πόρτα στο dslam με κανένα άλλο που έκανε και αυτός παράπονα γα την γραμμή του.
Λέτε καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ να βοηθήσει? Σε τέτοια περίπτωση μπορώ να ζητήσω διακοπή χωρίς να πληρώσω το ποσό 70άρι?
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν ξέρω που αλλού μπορώ να απευθυνθώ.

utp
03-02-16, 01:59
Σου παν οτι εισαι σε 24αρι NoRFI? Το κατεβασμα του SNR θα σου δωσει λιγο, δες το που θα παει μετα απο αυτο και πραξε αναλογα. Εγω παντως ακομη πιστευω οτι εισαι σε 12αρι προφιλ. Ζητησε να ερθει τεχνικος να μετρησει την γραμμη σου απο πριζα μεσα στο σπιτι και απο κατω στην εισαγωγη. Ετσι θα διαπιστωσεις αν υπαρχει καποια απωλεια στην δικη σου καλωδιωση ή της πολυκατοικιας. Μπορει επισης να δει εαν υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα στην γραμμη καποια επαφη κτλ απο το σπιτι σου και εξω.

Godian
03-02-16, 13:27
Έχω ένα ΖΤΕ ZXV10 H201L. Μου το είχε αλλάξει ο τεχνικός πριν 15 μήνες που υπήρχε ένα πρόβλημα και οφειλόταν τελικά σε ένα καλώδιο στο dslam, έτσι προληπτικά χωρίς να έχει πρόβλημα το προηγούμενο, γιατί αυτό είναι καλύτερο μου είχει πει.
Αυτό το 24_Η1 / 8_8_ΝοRFI πως να τους το ζητήσω φίλε μου από το τηλέφωνο???

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Τους ξαναπήρα τηλέφωνο λέγοντας τους να μου αλλάξουν προφίλ, και ο τεχνικός μου είπε ότι θα κάνει την αίτηση για μείωση του SNR στο ανάλογο τμήμα λέγοντας μου ότι είναι ήδη ΝοRFI και μόνο η μείωση του SNR μπορεί να βελτιώσει την ταχύτητα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μετά από τόσο καιρό ξαφνικά έπεσε ο συνχρονισμός του router από τα 17.5 στα 11. Λέτε να αλλάξαν καμιά πόρτα στο dslam με κανένα άλλο που έκανε και αυτός παράπονα γα την γραμμή του.
Λέτε καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ να βοηθήσει? Σε τέτοια περίπτωση μπορώ να ζητήσω διακοπή χωρίς να πληρώσω το ποσό 70άρι?
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν ξέρω που αλλού μπορώ να απευθυνθώ.

Καταγγελιες μονο εγω κανω σε αυτο το φορουμ :)

psavas
03-02-16, 19:35
Καταγγελιες μονο εγω κανω σε αυτο το φορουμ :)

Δεν κάνεις τότε εσύ για μένα μια μιας και είσαι ειδικός? :)

- - - Updated - - -

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να έρθει τεχνικός αύριο στο σπίτι. Δυστυχώς θα έρθει ώρα που θα είμαι στην δουλειά. Άντε να δούμε τι θα γίνει. Λέω να του αφήσω ραβασάκι....

utp
03-02-16, 20:18
Δεν κάνεις τότε εσύ για μένα μια μιας και είσαι ειδικός? :)

- - - Updated - - -

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να έρθει τεχνικός αύριο στο σπίτι. Δυστυχώς θα έρθει ώρα που θα είμαι στην δουλειά. Άντε να δούμε τι θα γίνει. Λέω να του αφήσω ραβασάκι....

Κλεισε του ραντεβου να εισαι στο σπιτι, κανουν και απογευμα επισκεψεις. Εσυ οριζεις το ραντεβου οχι εκεινος. Μιση δουλεια θα ειναι να μην μετρησει απο την πριζα σου να δειτε αν εχεις απωλειες στην εσωτερικη σου καλωδιωση. Ασε που ειναι πιθανο αμα λειπεις να μην του ανοιξει και κανεις την κεντρικη εισοδο για να μετρησει απο εισαγωγη.

* εκτος αν εννοεις οτι θα λειπεις εσυ αλλα θα ειναι αλλο ατομο να του ανοιξει το σπιτι.

psavas
04-02-16, 19:21
Θα είναι η γυναίκα μου στο σπίτι και έχω ήδη ετοιμάσει ραβασάκι για να του δώσει και της είπα να με πάρει και τηλέφωνο στην δουλειά να με ενημερώσει. Εξάλλου μεζονέτα είναι και ήδη έχουμε συνεννοηθεί για την ώρα.
Θα σας ενημερώσω με τα καθέκαστα μετά την αυτοψία.

- - - Updated - - -

Λοιπόν ο τεχνικός ήρθε σήμερα, μέτρησε την γραμμή στο σπίτι και στην είσοδο του συγκροτήματος. Μικρή η διαφορά οπότε δεν κάτι που οφειλόταν στην δικιά μου καλωδίωση. Είδε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα περίπου 100 μέτρα από εμένα σε κάποιο καφάο του ΟΤΕ μάλλον πρόβλημα σε κάποια καλώδιο λόγω υγρασίας. Θα δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ και κάποια στιγμή στο μέλλον όταν ο ΟΤΕ αποφασίσει θα με ενημερώσουν. Σε συνομιλία του με τα κεντρικά της CYTA αλλάξαν το προφίλ σε προφίλ με λιγότερη ασφάλεια και απ' ότι είδα στο router κατέβασαν και το SNR 8db με αποτέλεσμα αό τα 11.5 να συγχρονίζει στα 13.
Έπρεπε να στείλω email με απειλή για καταγγελία δηλαδή για να στείλουν τεχνικό?
Anyway, ας δούμε τώρα πότε θα βάλει το χεράκι του και ο ΟΤΕ.
Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι ότι άλλαξαν το προφίλ σε κάποιο με μεγαλύτερη ασφάλεια επειδή είδαν κάποιες αποσυνδέσεις. Βέβαια αυτές ήταν τα κατά λάθος ανοιγοκλείσματα του router όταν ανοιγόκλεινα το wifi.
Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

utp
04-02-16, 19:54
Απο βδομαδα θα εχεις ενημερωση και ισως επανελεγχο απο τον τεχνικο της cyta.

guzel
07-02-16, 13:28
Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει τα εξής:

Το πρόγραμμα με τα 800 λεπτά προς κινητά αφορά μόνο κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα ή μπορείς να καλείς και σταθερά;

Σκέφτομαι να φύγω από vodafone home και να πάω cyta καθώς είδα από ένα φίλο το πρόγραμμα τους Cyta 4u και έπαθα πλάκα. Μπορείς να χρησιμοποιείς την εφαρμογή από δυο συσκευές παράλληλα;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ethnik471
07-02-16, 14:21
Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει τα εξής:

Το πρόγραμμα με τα 800 λεπτά προς κινητά αφορά μόνο κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα ή μπορείς να καλείς και σταθερά;

Σκέφτομαι να φύγω από vodafone home και να πάω cyta καθώς είδα από ένα φίλο το πρόγραμμα τους Cyta 4u και έπαθα πλάκα. Μπορείς να χρησιμοποιείς την εφαρμογή από δυο συσκευές παράλληλα;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Προσωπικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, αλλα θα το κάνουν σίγουρα άλλα μέλη που γνωρίζουν.

Εγώ θα ήθελα να σου ζητήσω μόνο μια χάρη :D Αν βάλεις Cyta απο Vodafone θα ήθελα αν σου ήταν εύκολο ΌΤΑΝ συνδεθείς να μας πεις πόσο συγχρονίζεις και αν έχει διαφορά στην ουσία η ταχύτητα κλειδώματος του ρούτερ σου σε σχέση με την τωρινή της vodafone που απ'οτι βλέπω είναι στα 20mbps.

guzel
07-02-16, 14:31
Προσωπικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, αλλα θα το κάνουν σίγουρα άλλα μέλη που γνωρίζουν.

Εγώ θα ήθελα να σου ζητήσω μόνο μια χάρη :D Αν βάλεις Cyta απο Vodafone θα ήθελα αν σου ήταν εύκολο ΌΤΑΝ συνδεθείς να μας πεις πόσο συγχρονίζεις και αν έχει διαφορά στην ουσία η ταχύτητα κλειδώματος του ρούτερ σου σε σχέση με την τωρινή της vodafone που απ'οτι βλέπω είναι στα 20mbps.

Ο συγχρονισμός που βλέπεις στο προφίλ δεν είναι ενημερωμένος. Ο τωρινός συγχρονισμός τον οποίο θα ενημερώσω και στο προφίλ μου είναι:

166840

@ ADSLgr.com All rights reserved.