PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Godian
25-02-16, 13:32
Πριν 2 μέρες, ενώ είχα συχρονισμό στο download λίγο πάνω από 10000 οπότε είχα 1MB/sec, έπεσα ξαφνικά στα 8300 (και αυτό έγινε ξαφνικά εκείνο το απόγευμα), παίρνω τηλ στην τεχνική υποστήριξη και μου λένε ότι δεν κλειδώθηκε κανένα προφίλ κλπ. Χτες μου λένε με sms ότι το φτιάξανε τελικά (οι κλασικές υγρασίες και τα καλωδιακά προβλήματα) και ότι αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα για την περιοχή που βρίσκομαι (συγχρονίζω σταθερά στα 9300 και κάτι ψιλά, δηλ. 930ΚΒ/sec ταχύτητα στο download, όσες φορές και να επανακκινήσω το ρούτερ). Το συμβόλαιο διετίας που είχα λήγει το καλοκαίρι. Αυτό το αναφέρω με αφορμή αυτό που είπες ότι έχασες 3mbps σε 3 χρόνια (να υποθέσω ότι κάθε χρόνο και από ένα). Αν σκεφτείς ότι αν κόψουν 1mbps από τον καθένα, φτιάχνουν γραμμή για νέο συνδρομητή άνετα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό - είναι προσωπική μου άποψη). Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλοι υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια, αλλά στο τέλος διαπιστώνεις ότι όλα αυτά είναι παραμύθια. Ακόμα και να βάλουν vdsl σε όλη την Ελλάδα είναι πιθανό να μην συγχρονίζεις ούτε στα 24 με την τακτική του "έως", του "περίπου" και της συνεχούς ¨καλωδιακής βλάβης".

Παιζει να ειναι και crosstalk οπως τα λες. Αμα μπουνε γινουν πολλες συνδεσεις στη περιοχη σου ηο συγχρονισμός πεφτει

svartevarg
26-02-16, 12:29
Παιζει να ειναι και crosstalk οπως τα λες. Αμα μπουνε γινουν πολλες συνδεσεις στη περιοχη σου ηο συγχρονισμός πεφτει

Η υποβάθμιση των υπηρεσιών που αποδίδεται τότε;; Αποτελεί πολιτική εξοικονόμησης πόρων;;;

Manolis_karas
26-02-16, 21:36
Η υποβάθμιση των υπηρεσιών που αποδίδεται τότε;; Αποτελεί πολιτική εξοικονόμησης πόρων;;;
Η υποβάθμιση υπηρεσιών αποτελεί πολιτική εξοικονόμησης πόρων και γίνεται σε όλες τις επιχειρήσεις σε αυτή την χώρα γιατί οι καταναλωτές όχι μόνο δεν είναι οργανωμένοι, ώστε να υπερασπίζουν τα συμφέροντα τους, αλλά αντιθέτως στην πλειοψηφία τους είναι εντελώς αλλαλούμ και μέχρι πρόσφατα πολύ "large".

NexTiN
26-02-16, 22:02
Οι θεωρίες συνομωσίας εδώ μέσα, σπάνε κόκκαλα. Crosstalking λέγεται, deal with it. To 2005 μια απο τις γραμμές μου έπαιζε στα 22Mbps στο 1Km. Πλεον ειναι στα 13Mbps. Μιας και ειμαι του χωρου, εχω δοκιμασει ζευγη με φιλους τεχνικους του ΟΤΕ. Μαντεψτε, καμμια βελτιωση. Μονο σε καμμια διακοπη ρευματος και επειδη εχω UPS βλεπω για λιγο τα παλια νουμερα. Μολις συγχρονισουν και οι υπολοιποι, τρωω DC και επανερχομαι στα ιδια. Η Cyta εχει 60Gbps διασυνδεση με εξω. Το ενα Link της (20Gbps) ειναι χωρις Traffic. Αν ειχε θεμα Bandwidth, θα το χρησιμοποιουσε...

Godian
29-02-16, 14:29
Γεια σας παιδια. Εχω τη CYTA να πληρωνεται με παγια εντολη. Αλλα τα λεφτα τα παιρνει οποτε να ναι. Δεν τα παιρνουν τη τελευταια μερα του μηνα. Πχ αυτο το μηνα τα τραβηξαν 26 του μηνος. Ειναι σωστο ετσι γινεται? η πρεπει να τα τραβανε καθε τελευταια μερα του μηνα? δε ξερω ρωταω. Αμα δεν εχω δηλαδη λεφτα μεσα ποτε θα ξερω οτι πρεπει να βαλω για να πληρωθουν?

dimitris.taxideytis
29-02-16, 14:40
Εχεις ξαναναφερει το ιδιο θεμα παλιοτερα...
Ελεγξε τις προηγουμενες φορες που εγινε αυτο. Κατι μου λεει οτι τα τραβανε την τελευταια Παρασκευη του μηνα η' αν το δεις αλλιως στο τελος της τελευταιας εβδομαδας του μηνα.
Πρακτικα αυτη η εβδομαδα μετραει στο Μαρτιο...

Godian
29-02-16, 14:43
Εχεις ξαναναφερει το ιδιο θεμα παλιοτερα...
Ελεγξε τις προηγουμενες φορες που εγινε αυτο. Κατι μου λεει οτι τα τραβανε την τελευταια Παρασκευη του μηνα η' αν το δεις αλλιως στο τελος της τελευταιας εβδομαδας του μηνα.
Πρακτικα αυτη η εβδομαδα μετραει στο Μαρτιο...

Α ναι? Ο λογαριασμος ληγει ομως 29 του μηνα :) Λογικα δε πρεπει να τα παιρνουν την ημερα που ληγει?

mike_871
29-02-16, 18:41
Α ναι? Ο λογαριασμος ληγει ομως 29 του μηνα :) Λογικα δε πρεπει να τα παιρνουν την ημερα που ληγει?

οχι τα παιρνουν οταν ξεμενουν

Manolis_karas
29-02-16, 19:21
Πληρώνω τη Cyta με πάγια εντολή πληρωμής εδώ και αρκετά χρόνια. Πάντοτε έπαιρναν τα λεφτά λίγες ημέρες πριν τη λήξη. Στο έντυπο του λογαριασμού την 2η σελίδα και περίπου στη μέση γράφουν, ότι η πληρωμή θα εμφανισθεί στον λογαριασμό 4 ημέρες μετά την ημερομηνία καταβολής.

stelakis1914
29-02-16, 23:37
Σημερινό tweet (https://twitter.com/cytahellascare/status/704268365871894528) από την CYTA: «Οι πάγιες τραπεζικές χρεώνονται την προτελευταία εργάσιμη κάθε μήνα, ώστε το ποσό να είναι διαθέσιμο σε εμάς την τελευταία εργάσιμη το πρωί»

Manolis_karas
29-02-16, 23:41
Πολύ καλύτερο!

manospcistas
07-03-16, 18:33
Traceroute προς www.grnet.gr
Κάτι δεν πάει καλά σήμερα...
167873

NexTiN
07-03-16, 19:51
Traceroute προς www.grnet.gr
Κάτι δεν πάει καλά σήμερα...
167873

Μια χαρά εδώ (Fast Path με Range IP 176.92.XXX.XXX)...

167875

nnn
07-03-16, 20:15
no prob και εδώ

Thodoris92
07-03-16, 21:08
Και εδώ τα ίδια.Υψηλό ping σήμερα

kostakiss
09-03-16, 21:47
αν κανω αιτηση φορητοτητας σε αλλη εταιρεια γνωριζεται ποιες ειναι οι αναμενώμενες κινησεις της cyta?εχει σχεση σε ποια εταιρεια θα κανω την αιτηση η μπα?

Atheros
09-03-16, 22:58
Άν έχεις δεσμευτεί με τη CYTA θα πρέπει να πληρώσεις το τέλος αποσύνδεσης που είναι 72€ για ετήσια δέσμευση, ή και περισσότερα για διετή.Πρέπει να επιστρέψεις τον εξοπλισμό που δίνει με χρησιδανεισμό, και να πληρώσεις τον τελευταίο λογαριασμό. Λογικά άν κάνεις αίτηση σε άλληεταιρεία θα σε πάρει τηλέφωνο και θα σου προτείνει κάτι καλύτερο ώστε να ακυρώσεις την φορητότητα και να παραμείνεις στη CYTA

kostakiss
09-03-16, 23:24
σε ενα μηνα και ουτε,τελειωνει το συμβολαιο,δεν χρωσταω τπτ απο λεφτα..ειμαι ευχαριστημενος αλλα με το τεχνικο τμημα που μιλησα μου ειπαν οτι πανω απο 9500 δεν θα κλειδωσω και ελεγα μηπως δοκιμαζα κατι αλλο.

Hetfield
10-03-16, 01:25
σε ενα μηνα και ουτε,τελειωνει το συμβολαιο,δεν χρωσταω τπτ απο λεφτα..ειμαι ευχαριστημενος αλλα με το τεχνικο τμημα που μιλησα μου ειπαν οτι πανω απο 9500 δεν θα κλειδωσω και ελεγα μηπως δοκιμαζα κατι αλλο.

Οτι και να δοκιμασεις την ιδια γραμμη θα εχεις.
Αν εισαι ευχαριστημενος μην αλλαξεις εταιρια.

kostakiss
10-03-16, 18:23
Οτι και να δοκιμασεις την ιδια γραμμη θα εχεις.
Αν εισαι ευχαριστημενος μην αλλαξεις εταιρια.

ξες τι θα κανω,θα κανω ενα γκαλοπ εδω στην οικοδομη που εχουμε ιδιο κατανεμητη,θα μου πουν που κλειδωνουν σε καθε εταιρεια...και οποιο συγχρονιζει πιο ψηλα,σε εκεινο θα παω,ετσι δεν ειναι το σωστο??και μετα αν συγχρονιζει σε μενα χαμηλα θα δω την καλοδιωση γιατι παλια ειχα isdn και εχει γινει μια πατεντα στην πριζα τηλεφωνου.

Hetfield
10-03-16, 19:34
ξες τι θα κανω,θα κανω ενα γκαλοπ εδω στην οικοδομη που εχουμε ιδιο κατανεμητη,θα μου πουν που κλειδωνουν σε καθε εταιρεια...και οποιο συγχρονιζει πιο ψηλα,σε εκεινο θα παω,ετσι δεν ειναι το σωστο??και μετα αν συγχρονιζει σε μενα χαμηλα θα δω την καλοδιωση γιατι παλια ειχα isdn και εχει γινει μια πατεντα στην πριζα τηλεφωνου.

Οχι. Και σε αλλη εταιρια να πας, το ιδιο καλωδιο θα εχεις, με τα ιδια ακριβως προβληματα.
Το μονο που θα αλλαξει ειναι το πως εκμεταλευεται η καθε εταιρια τη γραμμη.

Αλλα θα σου πω και το δικο μου παραδειγμα.
Απο Cyta σε Forthnet ειδα διαφορα της ταξης των 2 Mbps στο κλειδωμα γιατι ειχα χαμηλοτερο SNR. Τα οποια 2 Mbps που κερδισα χανοντουσαν σε υπερβολικα υψηλο overhead (ανω του 10%), με λιγα λογια η γραμμη ειχε σφαλματα.
Δεν μπορω να επεκταθω περαιτερω στα τεχνικα, πιστεψε με καλυτερα 2-3 Mbps λιγοτερα και ποιοτικοτερη γραμμη παρα το αντιστροφο.
Οποτε μεινε εκει που εισαι αν εισαι ευχαριστημενος.

athenaum
12-03-16, 09:38
Το καλο νεο Σε μερικες εβδομαδες και η cyta θα δινει ιντερνετ απο καμπινα με αποτελεσμα οι γραμες να ειναι σε κοντινες τιμες με τις ονομαστικες .Οπου υπαρχουν καμπινες φυσικα και σε αποσταση μεγαλυτερη των 850 μ απο αστικα κεντρα

dimitri_ns
12-03-16, 13:53
Το καλο νεο Σε μερικες εβδομαδες και η cyta θα δινει ιντερνετ απο καμπινα με αποτελεσμα οι γραμες να ειναι σε κοντινες τιμες με τις ονομαστικες .Οπου υπαρχουν καμπινες φυσικα και σε αποσταση μεγαλυτερη των 850 μ απο αστικα κεντρα

Το κακό νέο. Πάλι χάλια χαλκό θα δίνει ο ΟΤΕ, όπως σ'εμένα 224 μ από ΑΚ, μέγιστο γραμμής τα 40

Judge Dredd
14-03-16, 20:26
Να ρωτήσω κάτι τους συνδρομητές CYTA;
Είχατε ποτέ πρόβλημα με βλάβη στο μοντεμ της Thomson και πως σας αντιμετώπισαν;
Τους είχα 3 χρόνια δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μέχρι που άρχισε το μόντεμ να σβήνει κάθε μισή ώρα, να ανάβει πάλι μόνο του
και ανά μισάωρο πάλι τα ίδια. Φυσικά δεν είχα τηλέφωνο δεν είχα ιντερνετ, ταλαιπωρήθηκα ξανά και ξανά να τους επαναλαμβάνω
ότι κάποιο ηλεκτρικό προφανώς πρόβλημα έχει το μόντεμ ή το τροφοδοτικό του. Μου έστελναν μηνύματα ότι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε
στο κινητό κι εγώ γελούσα μόνος μου γιατί το μόντεμ έκανε συνέχεια το ίδιο πράγμα αφού προφανέστατα δεν είχε πρόβλημα η γραμμή.
Μετά από ενάμιση μήνα που συνεχιζόταν το ίδιο τροπάρι έστειλαν κάποιον τεχνικό να δει τη γραμμή στο σπίτι (!!!!!!!!!!!) του εξήγησα του ανθρώπου πως δεν έχει πρόβλημα η γραμμή αλλά το μόντεμ και αν περιμένει λίγο θα το δει να αναβοσβήνει μόνο του.
Πράγματι ο τεχνικός είδε ότι το μόντεμ έχει πρόβλημα και μου πρότεινε να αλλάξω πρίζα (!!!!!) του εξήγησα ότι άλλαξα και θέση και πρίζα και πάλι το ίδιο πρόβλημα έκανε. Κατέγραψε λοιπόν το πρόβλημα του μηχανήματος και έφυγε. Την επόμενη μέρα με πήραν στο κινητό
και μου είπαν πως το μόντεμ έχει πρόβλημα (χαχαχα) αλλά δεν το αντικαθιστούν γιατί είναι παλιά συσκευή και θα πρέπει να πληρώσω 90 ευρώ
για νέο μόντεμ ή να αγοράσω κάποιο καλύτερο από το εμπόριο...
Φανταστείτε τώρα πως επί ενάμιση μήνα προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι έχει χαλάσει το μόντεμ, να ταλαιπωρούμαι με τις
συνεχείς επανεκκινήσεις και να μου λένε και τέτοιες μαλακίες. Προφανώς είχα να κάνω με χαχόλους και αρπακολλατζήδες και την επόμενη
μέρα πήγα και έκανα φορητότητα σε άλλο πάροχο, πλήρωσα και 61 ευρώ για το σπάσιμο του συμβολαίου και τους χαιρέτησα.
Είναι κρίμα πάντως να χάνουν καλούς πελάτες λόγω της βλακώδους πολιτικής υποστήριξης των πελατών.


ΥΓ. το κλου της υπόθεσης ήταν που ζήτησαν πίσω το μόντεμ μετά το σπάσιμο του συμβολαίου χαχαχαχαχαχαχαχα έστειλαν κούριερ και το πήρε
και προφανώς θα το βάλουν εκεί που ξέρουν...

jimdem582
14-03-16, 20:58
Να ρωτήσω κάτι τους συνδρομητές CYTA;
Είχατε ποτέ πρόβλημα με βλάβη στο μοντεμ της Thomson και πως σας αντιμετώπισαν;
Τους είχα 3 χρόνια δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μέχρι που άρχισε το μόντεμ να σβήνει κάθε μισή ώρα, να ανάβει πάλι μόνο του
και ανά μισάωρο πάλι τα ίδια. Φυσικά δεν είχα τηλέφωνο δεν είχα ιντερνετ, ταλαιπωρήθηκα ξανά και ξανά να τους επαναλαμβάνω
ότι κάποιο ηλεκτρικό προφανώς πρόβλημα έχει το μόντεμ ή το τροφοδοτικό του. Μου έστελναν μηνύματα ότι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε
στο κινητό κι εγώ γελούσα μόνος μου γιατί το μόντεμ έκανε συνέχεια το ίδιο πράγμα αφού προφανέστατα δεν είχε πρόβλημα η γραμμή.
Μετά από ενάμιση μήνα που συνεχιζόταν το ίδιο τροπάρι έστειλαν κάποιον τεχνικό να δει τη γραμμή στο σπίτι (!!!!!!!!!!!) του εξήγησα του ανθρώπου πως δεν έχει πρόβλημα η γραμμή αλλά το μόντεμ και αν περιμένει λίγο θα το δει να αναβοσβήνει μόνο του.
Πράγματι ο τεχνικός είδε ότι το μόντεμ έχει πρόβλημα και μου πρότεινε να αλλάξω πρίζα (!!!!!) του εξήγησα ότι άλλαξα και θέση και πρίζα και πάλι το ίδιο πρόβλημα έκανε. Κατέγραψε λοιπόν το πρόβλημα του μηχανήματος και έφυγε. Την επόμενη μέρα με πήραν στο κινητό
και μου είπαν πως το μόντεμ έχει πρόβλημα (χαχαχα) αλλά δεν το αντικαθιστούν γιατί είναι παλιά συσκευή και θα πρέπει να πληρώσω 90 ευρώ
για νέο μόντεμ ή να αγοράσω κάποιο καλύτερο από το εμπόριο...
Φανταστείτε τώρα πως επί ενάμιση μήνα προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι έχει χαλάσει το μόντεμ, να ταλαιπωρούμαι με τις
συνεχείς επανεκκινήσεις και να μου λένε και τέτοιες μαλακίες. Προφανώς είχα να κάνω με χαχόλους και αρπακολλατζήδες και την επόμενη
μέρα πήγα και έκανα φορητότητα σε άλλο πάροχο, πλήρωσα και 61 ευρώ για το σπάσιμο του συμβολαίου και τους χαιρέτησα.
Είναι κρίμα πάντως να χάνουν καλούς πελάτες λόγω της βλακώδους πολιτικής υποστήριξης των πελατών.


ΥΓ. το κλου της υπόθεσης ήταν που ζήτησαν πίσω το μόντεμ μετά το σπάσιμο του συμβολαίου χαχαχαχαχαχαχαχα έστειλαν κούριερ και το πήρε
και προφανώς θα το βάλουν εκεί που ξέρουν...

Όταν ήμουν cyta είχα το thomson και άρχισε να κάνει κάτι νερά χανόταν η σύνδεση κλπ. μετά απο ατελείωτα τηλεφωνήματα και αφού έλεγαν "όλα είναι καλά" πήγα σε έναν τοπικό συνεργάτη της cyta (γνωστός μου) ο οποίος επιτόπου πήρε το παλιό και μου έδωσε καινούριο. Το πρόβλημα με το καινούριο εξαφανίστηκε. Τόσο δύσκολο ήταν να στείλουν αυτοί και να λήξει το θέμα?

Τώρα με οτε πάλι το αρχικό ρούτερ είχε ένα θεματάκι (πολύ πιο ήπιο απο το thomson όμως) και μόλις μίλησα με υποστήριξη είπαν δεν βλέπουμε κάτι αλλά αν όντως παρατηρείτε εσείς πρόβλημα πηγαίνετε σε ένα κατάστημα να σας δώσουμε καινούριο. Όπως και πήγα, μου έδωσαν vdsl router (παρόλο που έχω adsl και τότε δεν έδιναν speedport αν δεν είχες voip) και όλα μια χαρά απο τότε κανένα πρόβλημα.

Judge Dredd
14-03-16, 21:29
Αυτό που μου έκανε εμένα όπως περιγράφω, ήταν να κλείνει τελείως (έσβηναν όλα τα φωτάκια επάνω του) και μετά
από 2-3 δευτερόλεπτα άναβε πάλι...και ξανά μανά κάθε μισή ώρα. Και να περιμένεις μετά να συγχρονίσει για να έχεις τηλέφωνο
για μισή ώρα. 17/11/2015 το έκανε για πρώτη φορά και μόλις είδα ότι επιμένει και δεν είναι προφανέστατα θέμα της γραμμής
στις 18/11/2015 κάλεσα την εξυπηρέτηση για το πρόβλημα...από τότε ξεκίνησε και η ταλαιπωρία μου, να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν
είμαι ελέφαντας, ο τεχνικός της CYTA ήρθε στο σπίτι στις 4/1/2016 μετά από πάρα πολλές οχλήσεις από τη μεριά μου, και στο ενδιάμεσο
να μου στέλνουν μηνύματα ότι "Η βλάβη που δηλώσατε αποκαταστάθηκε".
Στις 5/1/2016 όταν και μου είπαν να με χρεώσουν άλλο μόντεμ ή να αγοράσω άλλο από το εμπόριο, έκρινα πως δεν πρέπει να ασχολούμαι
άλλο με τους χαχόλους και άλλαξα πάροχο. Η αλήθεια είναι πως δεν πήγα στον τοπικό αντιπρόσωπο εδώ στο Περιστέρι όπου είχα κάνει και την σύνδεση το 2013, θεώρησα πως δεν θα μου έδινε λύση στο πρόβλημα, ίσως να ήταν και λανθασμένη εκτίμηση βέβαια...

manospcistas
14-03-16, 22:03
Εδώ όλα καλά με αντικατάσταση Thomson. Μετά από χρόνια άρχισε και έκανε μόνο του επανεκκινήσεις, κολλούσε το wireless, δεν χτυπούσε το τηλέφωνο, κλπ. Η ΤΥ χωρίς να το δει καν, είπε να το πάω για αντικατάσταση, έτσι κι έγινε.

uncle_nontas
14-03-16, 23:04
Εγώ έχω αντικαταστήσει ένα TG782, ένα Pirelli και ένα ZTE H201L με το πρώτο τηλεφώνημα πάντως.

athenaum
15-03-16, 08:52
Να ρωτήσω κάτι τους συνδρομητές CYTA;
Είχατε ποτέ πρόβλημα με βλάβη στο μοντεμ της Thomson και πως σας αντιμετώπισαν;
Τους είχα 3 χρόνια δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μέχρι που άρχισε το μόντεμ να σβήνει κάθε μισή ώρα, να ανάβει πάλι μόνο του
και ανά μισάωρο πάλι τα ίδια. Φυσικά δεν είχα τηλέφωνο δεν είχα ιντερνετ, ταλαιπωρήθηκα ξανά και ξανά να τους επαναλαμβάνω
ότι κάποιο ηλεκτρικό προφανώς πρόβλημα έχει το μόντεμ ή το τροφοδοτικό του. Μου έστελναν μηνύματα ότι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε
στο κινητό κι εγώ γελούσα μόνος μου γιατί το μόντεμ έκανε συνέχεια το ίδιο πράγμα αφού προφανέστατα δεν είχε πρόβλημα η γραμμή.
Μετά από ενάμιση μήνα που συνεχιζόταν το ίδιο τροπάρι έστειλαν κάποιον τεχνικό να δει τη γραμμή στο σπίτι (!!!!!!!!!!!) του εξήγησα του ανθρώπου πως δεν έχει πρόβλημα η γραμμή αλλά το μόντεμ και αν περιμένει λίγο θα το δει να αναβοσβήνει μόνο του.
Πράγματι ο τεχνικός είδε ότι το μόντεμ έχει πρόβλημα και μου πρότεινε να αλλάξω πρίζα (!!!!!) του εξήγησα ότι άλλαξα και θέση και πρίζα και πάλι το ίδιο πρόβλημα έκανε. Κατέγραψε λοιπόν το πρόβλημα του μηχανήματος και έφυγε. Την επόμενη μέρα με πήραν στο κινητό
και μου είπαν πως το μόντεμ έχει πρόβλημα (χαχαχα) αλλά δεν το αντικαθιστούν γιατί είναι παλιά συσκευή και θα πρέπει να πληρώσω 90 ευρώ
για νέο μόντεμ ή να αγοράσω κάποιο καλύτερο από το εμπόριο...
Φανταστείτε τώρα πως επί ενάμιση μήνα προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι έχει χαλάσει το μόντεμ, να ταλαιπωρούμαι με τις
συνεχείς επανεκκινήσεις και να μου λένε και τέτοιες μαλακίες. Προφανώς είχα να κάνω με χαχόλους και αρπακολλατζήδες και την επόμενη
μέρα πήγα και έκανα φορητότητα σε άλλο πάροχο, πλήρωσα και 61 ευρώ για το σπάσιμο του συμβολαίου και τους χαιρέτησα.
Είναι κρίμα πάντως να χάνουν καλούς πελάτες λόγω της βλακώδους πολιτικής υποστήριξης των πελατών.


ΥΓ. το κλου της υπόθεσης ήταν που ζήτησαν πίσω το μόντεμ μετά το σπάσιμο του συμβολαίου χαχαχαχαχαχαχαχα έστειλαν κούριερ και το πήρε
και προφανώς θα το βάλουν εκεί που ξέρουν...

Πως έσπασες το συμβόλαιο στα 3 χρόνια? Πως πλήρωσες 61 αφού το πέναλτι ειναι 50 Πως πάλιωσε το ρουτερ σε 3 χρόνια?Πως να αγοράσεις ρουτερ αφού η Cyta διαθέτει μόνο μεσω χρησιδανείου και δεν δίνει πρόσβαση σε ρούτερ του εμπορίου? Και Μήπως κάποιος έχει αγοράσει τη συσκευή αυτή? Και γιατί να πάει στα σκουπίδια ή να σου τη χαρίσουν?

sweet dreams
15-03-16, 10:59
Πως έσπασες το συμβόλαιο στα 3 χρόνια? Πως πλήρωσες 61 αφού το πέναλτι ειναι 50 Πως πάλιωσε το ρουτερ σε 3 χρόνια? Πως να αγοράσεις ρουτερ αφού η Cyta διαθέτει μόνο μεσω χρησιδανείου και δεν δίνει πρόσβαση σε ρούτερ του εμπορίου? Και Μήπως κάποιος έχει αγοράσει τη συσκευή αυτή? Και γιατί να πάει στα σκουπίδια ή να σου τη χαρίσουν?

Για τα υπόλοιπα ας απαντήσει ο ίδιος, για το συγκεκριμένο που έχω μαρκάρει, τι ερώτηση είναι αυτή;;; με τo χρόνο λειτουργίας μόνο πάει η ηλεκτρονική συσκευή;;; :hmm: βλάβη μπορεί να πάθει για 1 εκατομμύριο λόγους την επόμενη στιγμή που θα την συνδέσουμε στο ρεύμα μόλις την βγάλουμε από το κουτί.

Godian
15-03-16, 20:56
Σε περίπτωση που θελήσεις να διακόψεις την υπηρεσία πριν τη λήξη του συμβολαίου σου, υπάρχει επιβάρυνση με τα Τέλη Απενεργοποίησης, αξίας 72€ για 12μήνο συμβόλαιο και 120€ για 24μηνο συμβόλαιο.
Και τα ρουτερ δε τα χρεωνουν εγω αλλαξα σε 6 μηνες ρουτερ χωρις κανεναν κοπο

Τι εξοπλισμό μου παρέχει η Cyta στις υπηρεσίες μέσω τεχνολογίας ADSL;
Η Cyta σου παρέχει τον πιο εξελιγμένο τεχνολογικά, Wi-Fi VoIP modem / router! Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιείς το Internet από οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού σου (πχ. δωμάτια, βεράντα κλπ) εσύ επιθυμείς! Χωρίς καλώδια και κόπο!

kostakiss
18-03-16, 18:30
Σε περίπτωση που θελήσεις να διακόψεις την υπηρεσία πριν τη λήξη του συμβολαίου σου, υπάρχει επιβάρυνση με τα Τέλη Απενεργοποίησης, αξίας 72€ για 12μήνο συμβόλαιο και 120€ για 24μηνο συμβόλαιο.
Και τα ρουτερ δε τα χρεωνουν εγω αλλαξα σε 6 μηνες ρουτερ χωρις κανεναν κοπο

Τι εξοπλισμό μου παρέχει η Cyta στις υπηρεσίες μέσω τεχνολογίας ADSL;
Η Cyta σου παρέχει τον πιο εξελιγμένο τεχνολογικά, Wi-Fi VoIP modem / router! Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιείς το Internet από οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού σου (πχ. δωμάτια, βεράντα κλπ) εσύ επιθυμείς! Χωρίς καλώδια και κόπο!



εγω ειμαι cyta και ληγει το συμβολαιο τον μαιο..αν κανω αιτηση για αλλη εταιρεια και μετα υπαναχωρησω θα πληρωσω τυχων τελη επανασυνδεσης-επανεργοποιησης?

Godian
18-03-16, 19:01
εγω ειμαι cyta και ληγει το συμβολαιο τον μαιο..αν κανω αιτηση για αλλη εταιρεια και μετα υπαναχωρησω θα πληρωσω τυχων τελη επανασυνδεσης-επανεργοποιησης?

Νομίζω όχι φίλε μου.... Συνεχίζεις από εκεί που έμεινες

mpoukomass
19-03-16, 18:01
με την εξοφληση μεσω παγιας εντολης ερχεται και λογαριασμος στο σπιτι η μονο στο mycyta ανεβαινει?

Manolis_karas
19-03-16, 22:09
με την εξοφληση μεσω παγιας εντολης ερχεται και λογαριασμος στο σπιτι η μονο στο mycyta ανεβαινει?
Το ένα είναι διαφορετικό από το άλλο. Ότι θέλεις διαλέγεις (Φυσικό λογαριασμό ή μόνο μέσω mycyta). ο λογαριασμός μόνο μέσω mycyta συνεπάγεται και έκπτωση 0,50 ευρώ.

odim
20-03-16, 03:53
εκτος απο τη cyta ποιες αλλες εταιρειες δινουν voip???

athenaum
20-03-16, 14:59
εκτος απο τη cyta ποιες αλλες εταιρειες δινουν voip???

OTE
VODAFONE Εταιρικα
FORTHNET Εταιρικα

nnn
24-03-16, 11:53
:lol: βγήκε ο λογαριασμός του μήνα
23,5799 €

odim
25-03-16, 17:53
εγω σκεφτομαι να παω σε cosmοτε με voip απο τον ιουνιο που τελειωνει η δεσμευση αλλα γνωριζει κανεις τι εξοπλισμο δινουν κι αν ειναι καλος??? με τη cyta εχασα 3mbps σε 3 χρονια..παρολα αυτα ειναι καλη σε γενικες γραμμες..

odim
01-04-16, 00:24
cosmote φοβαμαι μην ειναι μαπα ο εξοπλισμος,η cyta δινει το pirelli που ειναι σκυλι μαυρο,δε χαλαει με τιποτα,τοσες φορες επεσε το ρευμα,τοσες φορες περασα μπορες αλλα το pirelli ειναι pirelli,η cyta εχει και καλο δικτυο,απο σταθεροτητα γραμμης ειμαι καλα αν και εχω χασει 3mbps,να πω οτι υπαρχουν και χειροτερα σε καποιους,επισης περασα απο forthnet που ηταν για το γαμο του καραγκιοζη,ειναι εταιρεια αυτη?? δικτυο της κακιας ωρας....απορω πως κρατιεται αυτο το πραμα που λεγεται forthnet,τελος η cosmote νομιζει οι γραμμες ειναι τσιφλικι της και οι αλλες δεν εχουν δικαιωματα,μην τους δωσω ξανα την ευκαιρια..

athenaum
01-04-16, 08:18
· VDSL 50 Mbps (A/K ή KV)

· Απεριόριστα σταθερά

· Απεριόριστα σταθερά & κινητά Cyta

· 300’ κινητά (αναβαθμίσιμα σε 800’ με +3€)

· Δυνατότητα προσθήκης πακέτων χρόνου προς διεθνή σε τιμή τιμοκαταλόγου

· Διάρκεια συμβολαίου: 24 μήνες

· Δωρεάν Cyta 4U για 24 μήνες

· Δωρεάν Ενεργοποίηση σε υφιστάμενη γραμμή (η ενεργοποίηση σε νέα τηλεφωνική γραμμή χρεώνεται με τιμή τιμοκαταλόγου – 65€)

· Τιμή: 27€ / μήνα (σε συνδυασμό με κινητή, αυτόματη εξόφληση και ηλεκτρονικό λογαριασμό!)

· Ημερομηνία Έναρξης: 28/03/2016 Νεα υπηρεσια

dimitri_ns
01-04-16, 08:31
· VDSL 50 Mbps (A/K ή KV)

· Απεριόριστα σταθερά

· Απεριόριστα σταθερά & κινητά Cyta

· 300’ κινητά (αναβαθμίσιμα σε 800’ με +3€)

· Δυνατότητα προσθήκης πακέτων χρόνου προς διεθνή σε τιμή τιμοκαταλόγου

· Διάρκεια συμβολαίου: 24 μήνες

· Δωρεάν Cyta 4U για 24 μήνες

· Δωρεάν Ενεργοποίηση σε υφιστάμενη γραμμή (η ενεργοποίηση σε νέα τηλεφωνική γραμμή χρεώνεται με τιμή τιμοκαταλόγου – 65€)

· Τιμή: 27€ / μήνα (σε συνδυασμό με κινητή, αυτόματη εξόφληση και ηλεκτρονικό λογαριασμό!)

· Ημερομηνία Έναρξης: 28/03/2016 Νεα υπηρεσια


Το cyta4u εξακολουθεί να ξεφτιλίζει την μπαταρία του κινητού και να χρειάζεται φόρτιση ανά 12ωρο ?
Οποιος έχει πρόσφατη εμπειρία ας πει και να αναφέρει μάρκα κινητού.

Αλλιώς viber φαίνεται καλύτερο.

Valder
21-04-16, 15:17
Έχει άλλος θέμα με εξωτερικό σήμερα; Φβ και adslgr.com εγω, βλέπω καθυστερήσεις σημαντικές.

uncle_nontas
21-04-16, 15:18
Έχει άλλος θέμα με εξωτερικό σήμερα; Φβ και adslgr.com εγω, βλέπω καθυστερήσεις σημαντικές.

Μπα, σκαμπίλι πάει. Με τι DNS είσαι;

Valder
21-04-16, 15:54
Μπα, σκαμπίλι πάει. Με τι DNS είσαι;

Σκαμπίλι ε; Γειά σου ρε Νώντα με τα ωραία σου! Του πάτησα ένα restart και περιμένω να δω συμπεριφορά. Με της Cyta τους DNS ειμαι.

ΥΓ: Οι συγχρονισμοί γίνονται σε ολοστρόγγυλα νούμερα, 14000, 13800,...

uncle_nontas
21-04-16, 15:55
Σκαμπίλι ε; Γειά σου ρε Νώντα με τα ωραία σου! Του πάτησα ένα restart και περιμένω να δω συμπεριφορά. Με της Cyta τους DNS ειμαι.

Για δοκίμασε τίποτα openDNS κλπ, γιατί της Cyta συχνά-πυκνά ναυαγούν.

djuan1988
21-04-16, 22:14
Έχει κανείς πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη; Αργεί να ξεκινήσει το "download" των σελίδων. Γενικά το παρατηρώ τα βράδια, εδώ και αρκετό καιρό.

Το πρώτο hop μετά το ρούτερ μου γυρνάει time out.
DNS έχω της google.

Microsoft Windows [Version 10.0.10586]
(c) 2015 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Users\George>tracert www.grnet.gr

Tracing route to grnet.gr [62.217.124.68]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms 1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 * * * Request timed out.
3 24 ms 24 ms 24 ms b1.met.cyta.gr [46.103.127.1]
4 24 ms 24 ms 24 ms 178-103-68.brsl3.cyta.gr [178.59.103.68]
5 28 ms 25 ms 25 ms 46-126-9.adsl.cyta.gr [46.103.126.9]
6 28 ms 26 ms 26 ms 78-2-212.itr.cyta.gr [78.87.2.212]
7 27 ms 26 ms 26 ms grnet-2.gr-ix.gr [176.126.38.31]
8 28 ms 27 ms 29 ms ypepth-2-kolettir-1.backbone.grnet.gr [62.217.100.39]
9 28 ms 28 ms 27 ms wordpress.grnet.gr [62.217.124.68]

Trace complete.

C:\Users\George>tracert www.adslgr.com

Tracing route to www.adslgr.com [178.162.211.13]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 * * * Request timed out.
3 24 ms 23 ms 23 ms b1.met.cyta.gr [46.103.127.1]
4 24 ms 26 ms 25 ms 178-103-68.brsl3.cyta.gr [178.59.103.68]
5 27 ms 26 ms 25 ms 78-2-210.itr.cyta.gr [78.87.2.210]
6 75 ms 73 ms 74 ms peering.evo.leaseweb.net [80.249.209.215]
7 * * * Request timed out.
8 82 ms 85 ms 83 ms te3-1.core-1.fra.leaseweb.net [46.165.255.99]
9 84 ms 80 ms 81 ms po6.fra1-ngn-cs2.de.leaseweb.net [178.162.223.157]
10 82 ms 81 ms 81 ms amber.keennotion.gr [178.162.211.13]

Trace complete.

C:\Users\George>tracert www.google.gr

Tracing route to www.google.gr [178.59.102.210]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 * * * Request timed out.
3 24 ms 23 ms 24 ms b1.met.cyta.gr [46.103.127.1]
4 24 ms 24 ms 24 ms 178-103-68.brsl3.cyta.gr [178.59.103.68]
5 23 ms 24 ms 24 ms cache.google.com [178.59.102.210]

Trace complete.

C:\Users\George>

Υπάρχει περίπτωση να είναι το hop μετά το router το modem (tg782) και να με καθυστερεί αυτό;

NexTiN
21-04-16, 22:41
Έχεις άλλο Router πίσω από το TG782 σε Bridge?? Με TG788 που είμαι εγώ, έχω τα παρακάτω. Πάλι Θεσσαλονίκη, με Fast Path όμως...

Microsoft Windows [Version 6.3.9600]
(c) 2013 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Windows\system32>tracert www.grnet.gr

Tracing route to grnet.gr [62.217.124.68]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 16 ms 14 ms 14 ms b2.met.cyta.gr [46.103.127.2]
3 14 ms 15 ms 14 ms 178-103-76.brsl3.cyta.gr [178.59.103.76]
4 17 ms 14 ms 16 ms 46-126-3.adsl.cyta.gr [46.103.126.3]
5 17 ms 16 ms 17 ms grnet-2.gr-ix.gr [176.126.38.31]
6 19 ms 18 ms 18 ms ypepth-1-kolettir-1.backbone.grnet.gr [62.217.100.35]
7 18 ms 18 ms 17 ms wordpress.grnet.gr [62.217.124.68]

Trace complete.

C:\Windows\system32>tracert www.adslgr.com

Tracing route to www.adslgr.com [178.162.211.13]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 15 ms 14 ms 14 ms b2.met.cyta.gr [46.103.127.2]
3 15 ms 15 ms 16 ms 178-103-76.brsl3.cyta.gr [178.59.103.76]
4 16 ms 15 ms 15 ms 46-126-3.adsl.cyta.gr [46.103.126.3]
5 * * * Request timed out.
6 * * * Request timed out.
7 99 ms 64 ms 65 ms po1.fra1-ngn-cs2.de.leaseweb.net [178.162.223.133]
8 68 ms 68 ms 68 ms amber.keennotion.gr [178.162.211.13]

Trace complete.

C:\Windows\system32>

darkmoon
21-04-16, 23:19
Επιβεβαιώνω το θέμα με το facebook σήμερα.
Χάνονταν τα περισσότερα πακέτα στο δρόμο.
Ευτυχώς το πρόβλημα διήρκεσε λίγα λεπτά μόνο.

djuan1988
22-04-16, 15:08
Έχεις άλλο Router πίσω από το TG782 σε Bridge?? Με TG788 που είμαι εγώ, έχω τα παρακάτω. Πάλι Θεσσαλονίκη, με Fast Path όμως...


Ναι, είναι σε bridge mode το TG782 με το TP Link Archer C7.


Αυτό το πρώτο time out με προβληματίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.