PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

dimitri_ns
09-09-16, 19:45
Πες μου οτι φοβάσαι...

Παίρνω απλά τα μέτρα μου ..
Αντίστοιχα δεν χρησιμοποιώ ποτέ web banking από κινητό/tablet, μόνο με laptop/desktop

Αντε και μια ιστορία
Σε free wifi κάποιος με μολυσμένο υπολογιστή δημιουργούσε προβλήματα. Οποιος είχε μπεί στο δίκτυο πριν από αυτόν δούλευε κανονικά. Οποιος έμπαινε μετά, έπαιρνε gateway/dns από αυτόν και όταν έκλεινε τον υπολογιστή του οι "μετά" μένανε χωρίς internet

Μπανάραμε την mac του και ησυχάσαμε.

Να μου λείπει .. :p

dimitris.taxideytis
09-09-16, 19:54
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμαρτυρεσαι...
ΠΑΝΤΑ οι λογαριασμοι ληγουν στο τελος του μηνα.
Δεν ειναι κατι που σε βρισκει απροετοιμαστο.
Εχουν περασει 9 μερες απο την ληξη, εχεις web banking και προφανως εχεις υπολοιπο για τη συναλλαγη (Εχω web banking, να κάνω συναλλαγή σε ελεύθερο - free wifi ? ) ,δηλαδη ειχες την δυνατοτητα να πληρωσεις απο το σπιτι σου Πριν πας στο χωριο.
ΑΡΑ ευθυνεσαι αποκλειστικα και μονο ΕΣΥ εαν σου κοψουν τις εξερχομενες.
Οπως κανενας μας δεν θελει να δουλευει διχως να πληρωνεται
και οπως πολλοι απο εμας εχουμε φαει "πιστολιες" ,
ετσι και η Cyta εχει και διατηρει το δικαιωμα να σου κοψει τις εξερχομενες εαν δεν πληρωθει ο λογαριασμος...
Ιδιωτικη εταιρεια ειναι με στοχο το κερδος , οχι ΔΕΚΟ που κανουν παιχνιδι οι πολιτικοι .
Και αν εσυ εισαι ενας, η εταιρεια εχει χιλιαδες που καθυστερουν τον λογαριασμο, αλιμονο εαν τους αφησει ...
Θεωρω οτι κακως διαμαρτυρεσαι.
Ο φταιχτης εισαι εσυ.

dimitri_ns
09-09-16, 20:03
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμαρτυρεσαι...
ΠΑΝΤΑ οι λογαριασμοι ληγουν στο τελος του μηνα.
Δεν ειναι κατι που σε βρισκει απροετοιμαστο.
Εχουν περασει 9 μερες απο την ληξη, εχεις web banking και προφανως εχεις υπολοιπο για τη συναλλαγη (Εχω web banking, να κάνω συναλλαγή σε ελεύθερο - free wifi ? ) ,δηλαδη ειχες την δυνατοτητα να πληρωσεις απο το σπιτι σου Πριν πας στο χωριο.
ΑΡΑ ευθυνεσαι αποκλειστικα και μονο ΕΣΥ εαν σου κοψουν τις εξερχομενες.
Οπως κανενας μας δεν θελει να δουλευει διχως να πληρωνεται
και οπως πολλοι απο εμας εχουμε φαει "πιστολιες" ,
ετσι και η Cyta εχει και διατηρει το δικαιωμα να σου κοψει τις εξερχομενες εαν δεν πληρωθει ο λογαριασμος...
Ιδιωτικη εταιρεια ειναι με στοχο το κερδος , οχι ΔΕΚΟ που κανουν παιχνιδι οι πολιτικοι .
Και αν εσυ εισαι ενας, η εταιρεια εχει χιλιαδες που καθυστερουν τον λογαριασμο, αλιμονο εαν τους αφησει ...
Θεωρω οτι κακως διαμαρτυρεσαι.
Ο φταιχτης εισαι εσυ.

Χαλάρωσε και ο ΟΤΕ ιδιωτική εταιρεία είναι, δεν κάνει σαν την ξυνισμένη την cyta.

Για να πληρώσω πριν πάω στο χωριό πρέπει ν'ανεβάσουν pdf και καλό θα ήτανε να με ειδοποιούσανε με mail ότι εκδόθηκε λογαριασμός, όπως ακριβώς κάνει ο ΟΤΕ.

Μήπως να τον κάνουν δεκαπενθήμερο να μην χάνουν τα λεφτά ?
Υπάρχει άλλωστε και το ιστορικό πληρωμών, να δούνε ποιός καθυστερεί και ποιός όχι, χρειάζεται να ξεστραβωθούν και να θέλουν

NexTiN
09-09-16, 20:12
Τα ίδια είναι και στις άλλες εταιρίες. Δεν μπορώ να καταλάβω, για ποιον λόγο, όλο αυτό το κράξιμο. Η εταιρία ήταν πολύ ελαστική στις αρχές και άφηνε για πάνω απο 3 μήνες τους απλήρωτους λογαριασμούς, χωρίς να ενοχλεί. Επειδή έχω γνωστούς που εργάζονται στην εταιρία, θα σου πω ότι έπεσαν πολλά πιστόλια, γι'αυτό και σφίξαν τα πράγματα. Η εταιρία είναι Α.Ε. και πρέπει να έχει έσοδα. Έχει 800+ εργαζόμενους, έχει λειτουργικά έξοδα, κλπ. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Επειδή εργάζομαι στον κλάδο, για μένα, καλά κάνουν όλες οι εταιρίες που κάνουν φραγή στο δεκαπενθήμερο του 1ου ληγμένου λογαριασμού. Κάποιοι θέλουν και χώμα τιμές και να πληρώνουν όποτε γουστάρουν...

dimitri_ns
09-09-16, 20:21
Τα ίδια είναι και στις άλλες εταιρίες. Δεν μπορώ να καταλάβω, για ποιον λόγο, όλο αυτό το κράξιμο. Η εταιρία ήταν πολύ ελαστική στις αρχές και άφηνε για πάνω απο 3 μήνες τους απλήρωτους λογαριασμούς, χωρίς να ενοχλεί. Επειδή έχω γνωστούς που εργάζονται στην εταιρία, θα σου πω ότι έπεσαν πολλά πιστόλια, γι'αυτό και σφίξαν τα πράγματα. Η εταιρία είναι Α.Ε. και πρέπει να έχει έσοδα. Έχει 800+ εργαζόμενους, έχει λειτουργικά έξοδα, κλπ. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Επειδή εργάζομαι στον κλάδο, για μένα, καλά κάνουν όλες οι εταιρίες που κάνουν φραγή στο δεκαπενθήμερο του 1ου ληγμένου λογαριασμού. Κάποιοι θέλουν και χώμα τιμές και να πληρώνουν όποτε γουστάρουν...

Δεν είναι κράξιμο, είναι ενημέρωση
Στον ΟΤΕ τουλάχιστον που έχω νταραβέρια, τον περνάνε στον επόμενο. Με άλλους δεν έχω σχέση.

Το να ανεβάζει τους λογαριασμούς στην αρχή του μήνα, το να ενημερώνει με mail για την έκδοση λογαριασμού, φταίνε πάλι οι πιστολιές ?
Η μήπως έχει περισσότερους συνδρομητές από τον ΟΤΕ και δυσκολεύεται στα mail ?

Hetfield
09-09-16, 20:49
Οι λογαριασμοι καλο ειναι να πληρωνονται στην ωρα τους.
Απο την στιγμη που ληξει, θεωρω δικαιο η εταιρια να κινηθει οπως νομιζει.

Εσοδα δεν υπαρχουν, οπως και να το κανουμε.

dimitris.taxideytis
09-09-16, 21:01
Δεν είναι κράξιμο, είναι ενημέρωση
Στον ΟΤΕ τουλάχιστον που έχω νταραβέρια, τον περνάνε στον επόμενο. Με άλλους δεν έχω σχέση.

Το να ανεβάζει τους λογαριασμούς στην αρχή του μήνα, το να ενημερώνει με mail για την έκδοση λογαριασμού, φταίνε πάλι οι πιστολιές ?
Η μήπως έχει περισσότερους συνδρομητές από τον ΟΤΕ και δυσκολεύεται στα mail ?



Δεν μπορω να συγκρινω την οργανωση της Cyta με του ΟΤΕ, γιατι αλλα τα οικονομικα μεγεθη και αλλες οι υποδομες . Επισης μην ξεχναμε οτι η Cyta επι χρονια παρεμεινε φθηνοτερη του ΟΤΕ , οποτε σαφεστατα δεν μπορει να εχει την ιδια οργανωση(αυτα που ζητας κοστιζουν). Ισχυει το "οτι πληρωνεις ,παιρνεις".
Ο ΟΤΕ ειναι μια εταιρεια που εκανε θυγατρικες και εξαγορες, ενω η Cyta Hellas ειναι θυγατρικη που ξεκινησε απο το μηδεν οταν οι αντιπαλοι προηγουνταν και μαλιστα συνεπεσε με την αρχη της κρισης( το 2008 ηρθε στην Ελλαδα).

Πρακτικα συγκρινεις ανομοιες εταιρειες.
Ειναι σα να συγκρινεις ενα 40αρη με ενα 8χρονο παιδι...

dimitri_ns
09-09-16, 21:05
Οι λογαριασμοι καλο ειναι να πληρωνονται στην ωρα τους.
Απο την στιγμη που ληξει, θεωρω δικαιο η εταιρια να κοινηθει οπως νομιζει.

Εσοδα δεν υπαρχουν, οπως και να το κανουμε.

Δεν διαφωνώ καθόλου.
Ας ε'ιναι πρώτα εντάξει στις υποχρεώσεις της και να διεκδικήσει και τα δικαιώματά της

Δεν έχω καμμία υποχρέωση να βλέπω τα pdf.
Εντυπο λογαριασμό έχω ζητήσει. Αλλες φορές δεν έρχεται καθόλου, άλλες φορές έρχεται ληγμένος και κάποιες φορές έρχεται στην ώρα του και μου αφήνει λίγες μέρες να τον πληρώσω. Ετσι αναγκάστηκα να παρακολουθώ τα pdf για να είμαι εντάξει στις πληρωμές μου.

Ας φτιάξει αυτά και ας το κόβει στο 15θήμερο.
Αν πήγαινα μόνο με τους έντυπους, θάπρεπε να το κόβει σχεδόν κάθε μήνα

Γι αυτό μιλάω για υπερβολές και "εξυπηρέτηση"

Και ναι, μένω στο εξωτικό Παλιό Φάληρο, τα ίδια γινόντουσαν και στην Νέα Σμύρνη.
Και είμαι από τους πρώτους πελάτες vdsl από ΑΚ, πριν καν ξεκινήσει ο ΟΤΕ

sdikr
09-09-16, 21:34
Δεν διαφωνώ καθόλου.
Ας ε'ιναι πρώτα εντάξει στις υποχρεώσεις της και να διεκδικήσει και τα δικαιώματά της

Δεν έχω καμμία υποχρέωση να βλέπω τα pdf.
Εντυπο λογαριασμό έχω ζητήσει. Αλλες φορές δεν έρχεται καθόλου, άλλες φορές έρχεται ληγμένος και κάποιες φορές έρχεται στην ώρα του και μου αφήνει λίγες μέρες να τον πληρώσω. Ετσι αναγκάστηκα να παρακολουθώ τα pdf για να είμαι εντάξει στις πληρωμές μου.

Ας φτιάξει αυτά και ας το κόβει στο 15θήμερο.
Αν πήγαινα μόνο με τους έντυπους, θάπρεπε να το κόβει σχεδόν κάθε μήνα

Γι αυτό μιλάω για υπερβολές και "εξυπηρέτηση"

Και ναι, μένω στο εξωτικό Παλιό Φάληρο, τα ίδια γινόντουσαν και στην Νέα Σμύρνη.
Και είμαι από τους πρώτους πελάτες vdsl από ΑΚ, πριν καν ξεκινήσει ο ΟΤΕ

Ναι αλλά σύμφωνα με αυτά που λες, έχει λάβει τον λογαριασμό ξέρεις ότι έπρεπε να πληρωθεί εως 30 Αυγούστου, το ότι αργεί να σου έρθει, το ότι δεν έχει pdf δεν λέει κάτι.

ο ΟΤΕ μέσα σε μια βδομάδα που δεν θα κάνεις την πληρωμή ξεκινάει κλήση απο το 1305

dimitris.taxideytis
09-09-16, 23:04
Το προβλημα με τον εντυπο λογαριασμο , πιο πολυ μου κανει για προβλημα ΕΛΤΑ.
Ειναι γνωστα τα προβληματα με τους διανομεις(ελλειψη προσωπικου, εκτακτο προσωπικο,αδειες).
Σε μενα οι λογαριασμοι ερχονται μεταξυ 14 και 20 του μηνα.
Αντιστοιχα της πιστωτικης ερχεται μεταξυ 23 και 27 και ληγει στις 5 του επομενου.
Οποτε ομως απουσιαζει η ταχυδρομος της περιοχης μου, αλλαζουν οι ημερομηνιες διανομης.

MIKU
09-09-16, 23:14
Ο ΟΤΕ δε το κόβει στο δίμηνο!Εμένα μια γνωστή στο ηράκλειο αττικής ,ηλικιωμένη,πέταγε του λογαριασμούς,όταν άρχισαν να λένε κοσμοτε αντί οτε,για 6 μήνες,δηλαδή 3 δίμηνους λογαριασμούς.Το ποσό έφτασε τα 150 ευρώ και δεν της το είχαν κόψει.

dimitri_ns
10-09-16, 02:04
Ναι αλλά σύμφωνα με αυτά που λες, έχει λάβει τον λογαριασμό ξέρεις ότι έπρεπε να πληρωθεί εως 30 Αυγούστου, το ότι αργεί να σου έρθει, το ότι δεν έχει pdf δεν λέει κάτι.

ο ΟΤΕ μέσα σε μια βδομάδα που δεν θα κάνεις την πληρωμή ξεκινάει κλήση απο το 1305

Παρεξήγησες
Δεν ξέρω αν έχω λάβει έντυπο λογαριασμό τον Αυγουστο 2016 (μιλάμε για τον λογαριασμό του Ιουλίου) γιατί έλειπα.
Για το pdf ενημερώθηκα τέλος Αυγούστου γιατί έλειπα, 10 Αυγούστου που έφυγα δεν είχε ανεβάσει λογαριασμούς
Το κάθε πότε παραλαμβάνω λογαριασμούς όλους τους άλλους μήνες του χρόνου, εδώ και τρία χρόνια, που δεν έρχονται όλοι, εξήγησα πιό πάνω

Από μία εταιρεία που πέρισυ είχε πρόβλημα με το λογιστήριό της, έστελνε λανθασμένους λογαριασμούς - πολλές φορές εις βάρος της - που ανεβάζει τα pdf όποτε θέλει, που δεν ειδοποιεί για την έκδοση λογαριασμού, το να το παίζει βασιλικότερη του βασιλέως και να απαιτεί εξόφληση εντός 9 ημερών από την λήξη πληρωμής, με απειλή διακοπής υπηρεσιών ενώ δεν τηρεί τις υποχρεώσεις της, αυτο κριτικάρω και γι'αυτό παραπονούμαι.

Δεν είναι προσωπικό το θέμα και δεν σκοπεύω να συνεχίσω. Απλώς ενημέρωσα για να έχουν γνώση όσοι ενδιαφέρονται.

ΥΓ Με το που θα γυρίσω Αθήνα, θα τους τσακίσω στην νομιμότητα για την αποστολή λογαριασμών, κι αν θελήσουν ας το κόψουν τα τσογλ@νια.

NikosB98
11-09-16, 09:45
Καλημέρα! Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο TΕΙ Άρτας. Μένω στο κέντρο της Άρτας στην οδό Ζωής Ντιμισκή. Δεν έχω σύνδεση Internet ακόμη. Σκέφτομαι για το 1Play της Cyta σε συνδυασμό με το Φοιτητικό πακέτο. Το ερώτημα είναι το εξής: Υπάρχει κάποιος από την Άρτα που να μπορεί να μου πει άποψη για το Internert στην Άρτα? Εάν είναι και συνδρομητής στην Cyta θα ήταν ακόμη καλύτερα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

NexTiN
11-09-16, 15:36
Δεν ξέρω τι παίζει στην Άρτα αλλά το 1Play προυποθέτει να έχεις το τηλέφωνο στον ΟΤΕ και το Internet από την Cyta. Οπότε 2 πάγια. Θα κοιτάξεις για 2Play με ή χωρις χρόνους ομιλίας...

NikosB98
11-09-16, 19:47
Φίλε NexTiΝ. Από την στιγμή που δεν ανήκεις σε άλλο πάροχο και δεν υπάρχει γραμμή τηλεφώνου στο σπίτι(τηλεφωνικός αριθμός), το 1Play λειτουργεί ως εξής: Κάνεις αίτηση και δίνετε ο εξοπλισμός, μαζί με τον εξοπλισμό παίρνεις και μια γραμμή τηλεφώνου αναγκαστηκά. Από κει και πέρα, εάν θες συνδέεις κάποια τηλεφωνική συσκευή στο Router ή αν δεν θες δεν συνδέεις. Εάν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο, χρεώνεσαι κανονικά.. Φιλικά πάντα!
Αυτό που λες ισχύει, αλλά για ποιο λόγο να το κάνεις?

alex24
11-09-16, 20:05
Φίλε NexTiΝ. Από την στιγμή που δεν ανήκεις σε άλλο πάροχο και δεν υπάρχει γραμμή τηλεφώνου στο σπίτι(τηλεφωνικός αριθμός), το 1Play λειτουργεί ως εξής: Κάνεις αίτηση και δίνετε ο εξοπλισμός, μαζί με τον εξοπλισμό παίρνεις και μια γραμμή τηλεφώνου αναγκαστηκά. Από κει και πέρα, εάν θες συνδέεις κάποια τηλεφωνική συσκευή στο Router ή αν δεν θες δεν συνδέεις. Εάν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο, χρεώνεσαι κανονικά.. Φιλικά πάντα!
Αυτό που λες ισχύει, αλλά για ποιο λόγο να το κάνεις?

Το 1play προυποθετει οπως λεει ο NexTiN να εχεις υπαρχουσα γραμμη ΟΤΕ δηλαδη τηλεφωνια ΟΤΕ και ιντερνετ θα παιρνεις απο Cyta αυτο ονομαζεται μεριζομενος βροχος.Εσυ κοιτας για προγραμματα 2play τηλεφωνια και ιντερνετ απο Cyta για να στα πω πιο απλα. Εφοσον εισαι στο κεντρο δεν θα εχεις θεμα και γω σπουδαζω Αρτα αλλα δεν εχω Cyta. Οριστε και μια παλια αναρτηση στο φορουμ http://www.adslgr.com/forum/threads/642542-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-1play-Internet

NexTiN
11-09-16, 21:13
Τεχνικός Πεδίου σε Πάροχο (όχι στην Cyta) είμαι αδερφέ, μην προσπαθείς να μου κάνεις μάθημα. Το 1Play όπως αναφέρθηκε και από τον φίλο απο πάνω είναι υπηρεσία μεριζόμενου βρόχου. Δηλαδή τηλεφωνία απο τον ΟΤΕ και Internet από την Cyta. Οπότε, 2 πάγια. Στο ξαναλέω, κοιτάς σε 2Play, ανεξαρτήτου εταιρίας...

Manolis_karas
11-09-16, 22:07
... και καλό θα ήτανε να με ειδοποιούσανε με mail ότι εκδόθηκε λογαριασμός, όπως ακριβώς κάνει ο ΟΤΕ....
Έχω Cyta,σε μένα στέλνουν το email που αναφέρεις, από τότε που επέλεξα να λαμβάνω ηλεκτρονικό λογαριασμό. Μήπως πρέπει να το ζητήσεις, κλικάροντας τη σχετική επιλογή από τη σελίδα mycyta;

Godian
11-09-16, 23:34
Φίλε NexTiΝ. Από την στιγμή που δεν ανήκεις σε άλλο πάροχο και δεν υπάρχει γραμμή τηλεφώνου στο σπίτι(τηλεφωνικός αριθμός), το 1Play λειτουργεί ως εξής: Κάνεις αίτηση και δίνετε ο εξοπλισμός, μαζί με τον εξοπλισμό παίρνεις και μια γραμμή τηλεφώνου αναγκαστηκά. Από κει και πέρα, εάν θες συνδέεις κάποια τηλεφωνική συσκευή στο Router ή αν δεν θες δεν συνδέεις. Εάν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο, χρεώνεσαι κανονικά.. Φιλικά πάντα!
Αυτό που λες ισχύει, αλλά για ποιο λόγο να το κάνεις?

Αυτο που λες είναι το 2play φίλε μου αυτό έχω εγώ

NikosB98
12-09-16, 11:11
Φίλε NexTiN δεν προσπαθώ να κάνω μάθημα σε κανέναν. Λάθος κατάλαβες. Αυτά που προ-ανέφερα, μου τα είπες υπάλληλος στην Cyta πριν λίγες ημέρες που κάλεσα για πληροφορίες. Δηλαδή, εάν δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο, δεν το συνδέσω κάν και είναι απενεργοποιημένο και από το Router, θα χρεώνομαι κανονικά και από τον ΟΤΕ? Αυτό δεν μου το εξήγησαν-ανέφεραν..

alex24
12-09-16, 11:36
Φίλε NexTiN δεν προσπαθώ να κάνω μάθημα σε κανέναν. Λάθος κατάλαβες. Αυτά που προ-ανέφερα, μου τα είπες υπάλληλος στην Cyta πριν λίγες ημέρες που κάλεσα για πληροφορίες. Δηλαδή, εάν δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο, δεν το συνδέσω κάν και είναι απενεργοποιημένο και από το Router, θα χρεώνομαι κανονικά και από τον ΟΤΕ? Αυτό δεν μου το εξήγησαν-ανέφεραν..

Μαλλον ομως δεν το καταλαβες καλα 1play = πρεπει να εχεις ηδη ενεργο τηλεφωνο ΟΤΕ αναγκαστικα και να βαλεις ιντερνετ Cyta οποτε πληρωνεις 2 ξεχωριστους λογαριασμους εναν στον ΟΤΕ και ενα στην Cyta.Στο 2play τα εχεις ολα απο εναν παροχο και τηλεφωνια και ιντερνετ πληρωνοντας εναν ενιαιο λογαριασμο και για τα 2.Αν εχεις 2play θα χρεωθεις το τηλεφωνημα που θα κανεις στην cyta και οχι στον ΟΤΕ.

Pokas
12-09-16, 16:01
Δεν καταλαβαινω κατι. Εως τωρα νομιζα οτι 1play ειναι μονο internet, 2play τηλεφωνο και internet, 3play τηλεφωνο,internet και tv .
Παλαιοτερα ειχα συνδεση 1play και δεν ειχα καμια σχεση με ΟΤΕ. Μηπως εχετε μπερδευτει η εγω κατι δεν καταλαβαινω σωστα.

Godian
12-09-16, 16:05
Υπάρχουν πακέτα. Μόνο σταθερό. Σταθερό και ίντερνετ. Και σταθερό, ίντερνετ, και τηλεόραση.
Εγώ έχω cyta. Δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο ποτέ. Μόνο το ίντερνετ. Δίνω 17.15€ το μήνα. Αυτό

Pokas
12-09-16, 16:26
Υπάρχουν πακέτα. Μόνο σταθερό. Σταθερό και ίντερνετ. Και σταθερό, ίντερνετ, και τηλεόραση.
Εγώ έχω cyta. Δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο ποτέ. Μόνο το ίντερνετ. Δίνω 17.15€ το μήνα. Αυτό

Ο ΟΤΕ που κολλαει υποχρεωτικα τοτε και πρεπει καποιος να πληρωνει 2 παροχους οπως αναφερουν τα μελη πιο πανω;

sweet dreams
12-09-16, 16:29
Ο ΟΤΕ που κολλαει υποχρεωτικα τοτε και πρεπει καποιος να πληρωνει 2 παροχους οπως αναφερουν τα μελη πιο πανω;

http://www.adslgr.com/forum/threads/368243-Cyta-1play-(%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CE%A0%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%BF)-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7!!!

Godian
12-09-16, 16:38
Ο ΟΤΕ που κολλαει υποχρεωτικα τοτε και πρεπει καποιος να πληρωνει 2 παροχους οπως αναφερουν τα μελη πιο πανω;

Ο Οτε κολλαει στο 1play που θελεις να βαλεις. Πχ αν ειχες μονο σταθερο ΟΤΕ και δε σε συμφερε να βαλεις ΟΤΕ ιντερνετ και δεν ηθελες να φυγεις απο τον ΟΤΕ
Βαζεις το 1play της CYTA

mpoukomass
12-09-16, 18:33
Ολα καλα με τη συτα,αλλα το θεμα με τους λογαριασμους θελει βελτιωση,εχει δικιο ο φιλος,συνηθως ερχονται 2-3 μερες πριν τη ληξη και μιλαμε για μηνιαιους..κι η 4νετ κοβει τις εξερχομενες και το ιντερνετ μετα απο λιγες μερες απο την προθεσμια αλλα ειναι 2μηνος..ετσι κι εισαι εκτος αθηνας χωρις νετ η free wifi χαθηκες κι ειναι και το θεμα της ασφαλειας για web banking..τουλαχ.πρεπει να βρεις wifi, να δεις το pdf και να πας σε τραπεζα και εννοειται οτι υπαρχουν και τελη επανασυνδεσης.

Godian
12-09-16, 21:04
Ολα καλα με τη συτα,αλλα το θεμα με τους λογαριασμους θελει βελτιωση,εχει δικιο ο φιλος,συνηθως ερχονται 2-3 μερες πριν τη ληξη και μιλαμε για μηνιαιους..κι η 4νετ κοβει τις εξερχομενες και το ιντερνετ μετα απο λιγες μερες απο την προθεσμια αλλα ειναι 2μηνος..ετσι κι εισαι εκτος αθηνας χωρις νετ η free wifi χαθηκες κι ειναι και το θεμα της ασφαλειας για web banking..τουλαχ.πρεπει να βρεις wifi, να δεις το pdf και να πας σε τραπεζα και εννοειται οτι υπαρχουν και τελη επανασυνδεσης.

Εγώ 3 χρόνια με πάγια εντολή δεν είχα ποτέ πρόβλημα πάντως

dimitris.taxideytis
13-09-16, 10:47
Ολα καλα με τη συτα,αλλα το θεμα με τους λογαριασμους θελει βελτιωση,εχει δικιο ο φιλος,συνηθως ερχονται 2-3 μερες πριν τη ληξη και μιλαμε για μηνιαιους..κι η 4νετ κοβει τις εξερχομενες και το ιντερνετ μετα απο λιγες μερες απο την προθεσμια αλλα ειναι 2μηνος..ετσι κι εισαι εκτος αθηνας χωρις νετ η free wifi χαθηκες κι ειναι και το θεμα της ασφαλειας για web banking..τουλαχ.πρεπει να βρεις wifi, να δεις το pdf και να πας σε τραπεζα και εννοειται οτι υπαρχουν και τελη επανασυνδεσης.

Eχεις θεμα μονο εαν ξεπερνας το συμφωνημενο ποσο.
Με τα απεριοριστα και τα πακετα χρονου σπανια γινεται αυτο.
Εαν δεις τους λογαριασμους σου, θα δεις οτι ολοι οι λογαριασμοι εχουν τον ιδιο κωδικο πληρωμης(κωδικος πληρωμης-αναθεση σε τραπεζα). Ο κωδικος πληρωμης ειναι μοναδικος για καθε πελατη.
Ειναι πολυ ευκολο λοιπον να πληρωσεις και χωρις να δεις το pdf.
Απλα αποθηκευεις τον κωδικο στο κινητο και πας πληρωνεις το συμφωνημενο ποσο. Εαν εχεις κανει καποια μικρη υπερβαση,θα σου στειλουν μηνυμα μεν αλλα δεν θα σου κοψουν το τηλεφωνο,θα μεταφερθει στον επομενο μηνα..
Δεν χρειαζεται λοιπον να δραματοποιουμε τα πραγματα...

dimitri_ns
13-09-16, 11:03
Eχεις θεμα μονο εαν ξεπερνας το συμφωνημενο ποσο.
Με τα απεριοριστα και τα πακετα χρονου σπανια γινεται αυτο.
Εαν δεις τους λογαριασμους σου, θα δεις οτι ολοι οι λογαριασμοι εχουν τον ιδιο κωδικο πληρωμης(κωδικος πληρωμης-αναθεση σε τραπεζα). Ο κωδικος πληρωμης ειναι μοναδικος για καθε πελατη.
Ειναι πολυ ευκολο λοιπον να πληρωσεις και χωρις να δεις το pdf.
Απλα αποθηκευεις τον κωδικο στο κινητο και πας πληρωνεις το συμφωνημενο ποσο. Εαν εχεις κανει καποια μικρη υπερβαση,θα σου στειλουν μηνυμα μεν αλλα δεν θα σου κοψουν το τηλεφωνο,θα μεταφερθει στον επομενο μηνα..
Δεν χρειαζεται λοιπον να δραματοποιουμε τα πραγματα...

Εμένα μου αρέσουνε τα δράματα :p
Να βάλω κάβα κανά κατοστάρικο να μην ενοχλούμαι και νοιάζομαι μέχρι τα Χριστούγεννα ?

Αρνούμαι να πρέπει να κυνηγάω και να παρακαλάω κάποιον, εδώ την cyta, για να τον πληρώσω, επειδή το παίζει τσαμπούκι και άμα λάχει κόβει τα τηλέφωνα.

13 Σεπτεμβρίου σήμερα, 11:00 το πρωί και ούτε στο site τους έχουν ανεβάσει τους λογαριασμούς. Βάρδα να καταλάβεις τι κάνουν με τα ΕΛΤΑ.
Σε 25 ημέρες και σήμερα περιμένω απειλητικό sms

porphyrion
13-09-16, 14:30
Καλησπερα! ειμαι καινουργιος στη cyta και ευτυχως ολα καλα μεχρι στιγμης, κανενα προβλημα! εχω μια απορια σχετικα με το modem, εχω ενα technicolor το οποιο μπροστα εχει ενα κουμπακι με ενα κυκλο και μεσα ενα φυλλο, αυτο τι ακριβως κανει, γνωριζει κανεις?

manospcistas
13-09-16, 14:38
Ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το Wi-Fi.

Godian
13-09-16, 21:18
Εμένα μου αρέσουνε τα δράματα :p
Να βάλω κάβα κανά κατοστάρικο να μην ενοχλούμαι και νοιάζομαι μέχρι τα Χριστούγεννα ?

Αρνούμαι να πρέπει να κυνηγάω και να παρακαλάω κάποιον, εδώ την cyta, για να τον πληρώσω, επειδή το παίζει τσαμπούκι και άμα λάχει κόβει τα τηλέφωνα.

13 Σεπτεμβρίου σήμερα, 11:00 το πρωί και ούτε στο site τους έχουν ανεβάσει τους λογαριασμούς. Βάρδα να καταλάβεις τι κάνουν με τα ΕΛΤΑ.
Σε 25 ημέρες και σήμερα περιμένω απειλητικό sms

Άμα δε τους πληρώσεις, λογικό

gp1
13-09-16, 22:40
Πάλι σέρνεται το Twitch..
http://i.imgur.com/6qjnH64.jpg
edit: Με vpn βλέπω μια χαρά :hmm:

gp1
15-09-16, 22:43
Ξανά τα ίδια..

djuan1988
15-09-16, 23:33
Ξανά τα ίδια..

Σχεδόν κάθε βράδυ σέρνεται το twitch, ειδικά 10-12, το είχα γράψει και εγώ παλαιότερα.

MitsosDaBest13
16-09-16, 09:12
Η Cyta δε δίνει υπηρεσίες στη Μυτιλήνη;; Μιλάμε για πόλη ~40.000 κατοίκων! :blink:

Έτσι δείχνει στο σάιτ τους, ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Godian
16-09-16, 09:24
Η Cyta δε δίνει υπηρεσίες στη Μυτιλήνη;; Μιλάμε για πόλη ~40.000 κατοίκων! :blink:

Έτσι δείχνει στο σάιτ τους, ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Μπορεί να μην την φτάνουν τα λεφτά για επένδυση

Jim Black
17-09-16, 12:51
Σκέφτομαι να βάλω σταθερό+internet και μαζί και κινητή γιατί σε σχέση με όλους τους άλλους μου έκαναν την καλύτερη πρόταση.
Cyta σταθερό+internet είχα και στο πατρικό μου και ήμουν ευχαριστημένος απλά με την κινητή δεν ξέρω τι παίζει.
Η επόμενη μου επιλογή μετά με την καλύτερη προσφορά είναι η wind.

stelakis1914
17-09-16, 13:29
Στην κινητή χρησιμοποιούν το δίκτυο της vodafone χωρίς όμως την παροχή υπηρεσιών 4G που δεν είναι στην συμφωνία. Όπως καταλαβαίνεις είναι ένα σημαντικό μειονέκτημα η απουσία 4G δικτύου.

Jim Black
17-09-16, 13:45
Στην κινητή χρησιμοποιούν το δίκτυο της vodafone χωρίς όμως την παροχή υπηρεσιών 4G που δεν είναι στην συμφωνία. Όπως καταλαβαίνεις είναι ένα σημαντικό μειονέκτημα η απουσία 4G δικτύου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όντως δεν το γνώριζα αυτό. Βέβαια πιο πολύ με ενδιαφέρει το σήμα παρά το 4G. Άρα αφού χρησιμοποιεί το δίκτυο της vodafone λογικά όπου έχει καλό σήμα η vodafone θα έχει και η cyta και το ανάποδο.

stelakis1914
17-09-16, 14:26
Άρα αφού χρησιμοποιεί το δίκτυο της vodafone λογικά όπου έχει καλό σήμα η vodafone θα έχει και η cyta και το ανάποδο.
Ακριβώς αυτό. Αφού σε ενδιαφέρει μόνο η κάλυψη δικτύου, εξέτασε τα προσφερόμενα πακέτα για να δεις αν σε συμφέρουν ή όχι.

MitsosDaBest13
17-09-16, 15:52
Η Cyta δε δίνει υπηρεσίες στη Μυτιλήνη;; Μιλάμε για πόλη ~40.000 κατοίκων! :blink:

Έτσι δείχνει στο σάιτ τους, ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Μου το επιβεβαίωσαν και μέσω email που έστειλα. Δεν υπάρχει Cyta σε ολόκληρη Μυτιλήνη! :shock:

Ψάχνω φοιτητικό ίντερνετ για τον μικρό αδερφό μου...

senkradvii
21-09-16, 21:26
Θα ήθελα να κάνω μια καταγγελία για τη CYTA και ενώ για 2 χρόνια που ήμουν πελάτης είχα την καλύτερη των εντυπώσεων.

Ελπίζω να υπάρχει εκπρόσωπος της CYTA εδώ ώστε να ληφθεί και εγγράφως υπόψη τους.

Αρχικά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στις 26/07 έγινε δεκτή η από 22/07 αίτηση φορητότητάς μου από τη CYTA στον ΟΤΕ και στις 01/08 αν θυμάμαι καλά έγινε και η μεταφορά της γραμμής. Μάλιστα ο πρώτος λογαριασμός που έλαβα από τον ΟΤΕ αφορούσε τη περίοδο 22/07 - 31/07.

Δέχτηκα λοιπόν σήμερα 21/09/2016 μια κλήση στις 16:40 (ώρα κοινής ησυχίας) από κάποια εργαζόμενη μια εταιρίας η οποία εκπροσωπούσε την CYTA και αφορούσε ληξιπρόθεσμες οφειλές. Αφού μου ζήτησε ημερομηνία γέννησης για εξακρίβωση, άρχισε σε ένα ιδιαιτέρως προκλητικό και αγενή τρόπο να με "ενημερώνει" ότι έχω ληξιπρόθεσμες οφειλές προς την CYTA ύψους 38€ και να απαιτεί να τις τακτοποιήσω μέχρι τις 27/09. Της εξήγησα ότι έχω πληρώσει μέχρι και τον τελευταίο λογαριασμό που έχω λάβει, ότι από 09/08 έχω παραδώσει και το ρούτερ μου και ότι λόγο διακοπών πιθανώς να έχει έρθει κάποιος εξοφλητικός λογαριασμός που να μην τον έχω δει. Σαν να μη είχα πει τίποτα αυτή συνέχισε να μου λέει ακριβώς τα ίδια στο ίδιο επιτακτικό και επιδεικτικό τόνο. Μάλιστα μου ζήτησε να κρατήσω και υπογεγραμμένο αντίγραφο εξόφλησης της οφειλής μου, χωρίς να μου αιτιολογήσει το σκοπό. Σταμάτησε να το αναφέρει μόνο όταν την ενημέρωσα ότι εγώ κάνω τις πληρωμές μου ηλεκτρονικά. Επειδή συνειδητοποίησα ότι δεν θα έβγαζα καμία άκρη το έκλεισα λέγοντας ότι θα το κοιτάξω.

Όντως, γυρίζοντας σπίτι απόψε βρήκα ένα λογαριασμό ο οποίος όμως με χρεώνει 38,40€ για τον Αύγουστο, που πλέον δεν ήμουν πελάτης και φέρει υπόλοιπο τον Ιούλιο, τον οποίο και έχω εξοφλήσει. Συνεπώς,αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχω κάποια οφειλή μέχρι να λάβω κάποιον εξοφλητικό.

Ελπίζοντας ότι κάποιος υπεύθυνος/εκπρόσωπος θα διαβάσει όλα αυτά θα ήθελα να δηλώσω τα εξής:

Πέρα το τρόπο της υπαλλήλου που τον θεωρώ απαράδεκτο, θεωρώ απαράδεκτη και την απόφαση της CYTA να διαχειρίζεται κατά αυτό τον τρόπο τις όποιες υποθέσεις με τους πελάτες της. Προσωπικά αισθάνομαι έως και προσβεβλημένος από την συμπεριφορά της υπαλλήλου και κατ' επέκταση της CYTA και θα ήθελα να πω πως τέτοιες πρακτικές προφανώς και αποθαρρύνουν τον κόσμο να επιστρέψει κάποια στιγμή σαν πελάτης τους (εγώ τους έχω ξεγράψει). Το μόνο που μπορεί να καταφέρνουν είναι να πιάσουν κάποιες οφειλές κακών πελατών και να διώξουν όλους τους καλούς, όπως εμένα που 2 χρόνια ποτέ δεν είχα κάποια ανεξόφλητη οφειλή.Κλείνοντας θα παρακαλούσα να μη με ενοχλήσει ξανά ο οποιοσδήποτε από την εν λόγω εταιρία διαχείρισης οφειλών αλλιώς θα προβώ σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Υ.Γ για όλα τα παραπάνω έχω προφανώς και τα αντίστοιχα έγγραφα που επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά μου.

gp1
21-09-16, 21:45
Εντάξει θέλουν παναγίες με το twitch.. τους έχω στείλει τόσα mail και με έχουν γράψει κανονικά..
Δε βλέπεις ούτε σήμερα!

dimitri_ns
21-09-16, 21:49
Μας δουλεύεις cyta?

Ημερομηνία έκδοσης 1/9 κατά δήλωση cyta

174705

10/9 Καμμία ανάρτηση

174706

Και απ'ότι βλέπω 13 Σεπτεμβρίου , 11:00 το πρωί καμμία ανάρτηση.

Απ'ότι φαίνεται τον εκδίδουν 1η του μήνα και τον κρατάνε για πάρτη τους.
Αντε να δώ πότε θα φτάσει και ο έντυπος

Godian
22-09-16, 09:54
Μας δουλεύεις cyta?

Ημερομηνία έκδοσης 1/9 κατά δήλωση cyta

174705

10/9 Καμμία ανάρτηση

174706

Και απ'ότι βλέπω 13 Σεπτεμβρίου , 11:00 το πρωί καμμία ανάρτηση.

Απ'ότι φαίνεται τον εκδίδουν 1η του μήνα και τον κρατάνε για πάρτη τους.
Αντε να δώ πότε θα φτάσει και ο έντυπος

Εμένα βγήκε προχθές

nnn
23-09-16, 19:23
Μετά τις 8 το βράδυ, υπάρχει πρόβλημα εδώ και μήνες. Η εικόνα είναι από το Samknows για το διάστημα 1η Ιανουαρίου έως σήμερα, η βύθιση είναι εμφανής.

174802

Thodoris92
25-09-16, 07:38
10 το βράδυ χτες και το νετ σερνότανε...μπήκα σε server και είχα 56% (!) packetloss...ούτε στην Ταϊλάνδη και να βρέχει συνεχόμενα, να ήταν η γραμμή...

ping ΜΟΝΟ 100 ms πάνω :oneup:

darkmoon
26-09-16, 16:36
10 το βράδυ χτες και το νετ σερνότανε...μπήκα σε server και είχα 56% (!) packetloss...ούτε στην Ταϊλάνδη και να βρέχει συνεχόμενα, να ήταν η γραμμή...

ping ΜΟΝΟ 100 ms πάνω :oneup:

Τοπικά είσαι εντάξει;
Κάνε ένα ping 1000 πακέτων στο modem σου να το τσεκάρεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.