PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

athenaum
12-06-17, 19:47
Είμαι υπάρχων πελάτης σε οικιακό όμως, υπάρχει περίπτωση να με περιλαμβάνει κι εμένα η προσφορά;

Ρωτας απ ευθειας την cyta Δεν ξερω να σου απαντησω Δεν χανεις κατι να το ζητησεις ομως 2155013878

stelakis1914
12-06-17, 20:16
Θα τους κάνω ένα τηλέφωνο άμεσα.

- - - Updated - - -

Τους τηλεφώνησα και μου είπαν να καλέσω αύριο 09:00-19:00 σε ένα διαφορετικό νούμερο, μάλλον κάποιου εμπορικού τμήματος.

kafao
13-06-17, 17:28
Αποφάσισα σήμερα να προχωρήσω στην αλλαγή του προγράμματος μου από 2play οικιακό σε 2play επιχειρηματικό προς όλους.

Η μετάβαση γίνεται αποκλειστικά για να πάρω το SIP trunk της CYTA. Αν έχει κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή που θα μου είναι χρήσιμη, θα τον παρακαλούσα πολύ να με ενημερώσει. Η υπογραφή του συμβολαίου θα γίνει αύριο.

Sip trunk εχεις ηδη και με το οικιακο, Μη δινεις τζαμπα λεφτα γιατι δεν θα αλαξει κατι. εγω στο μαγαζι που το εβαλα το μονο καλο ειναι οτι μου φεραν ενα τομσον tg 670 και εχεις και δωρεαν ip στατικη για καμερες. κατα τα αλλα για να παρεις τα στοιχεια πρεπει να παρεις προιον sip trunk και θελει να σου κανουν αυτοι μελετη

MitsosDaBest13
13-06-17, 17:30
Εδώ και κάνα μισάωρο, σέρνεται το "σύμπαν" πάλι... :respekt:

stelakis1914
13-06-17, 17:35
Sip trunk εχεις ηδη και με το οικιακο, Μη δινεις τζαμπα λεφτα γιατι δεν θα αλαξει κατι. εγω στο μαγαζι που το εβαλα το μονο καλο ειναι οτι μου φεραν ενα τομσον tg 670 και εχεις και δωρεαν ip στατικη για καμερες. κατα τα αλλα για να παρεις τα στοιχεια πρεπει να παρεις προιον sip trunk και θελει να σου κανουν αυτοι μελετη

Μου είπαν ότι θα μου δώσουν το sip trunk αν πάρω δεύτερο κανάλι φωνής με 5€ ακόμα και ότι θα έρθει τεχνικός στο σπίτι που θα το ρυθμίσει. Τώρα αν αυτά που μου είπαν δεν ισχύουν δεν το ξέρω ακόμα.

kafao
13-06-17, 20:24
κωδικους δε θα πάρεις δυστυχώς. αν εχει αλλαξει κατι πες μας διοτι θελω να κουμπωσω ενα αστερισκ στο μαγαζι αλλα δεν θελω να παρω καρτα fxo.

ρε MitsosDaBest13 γιατι ανεβαζεις ολο το ιδιο πραγμα;

- - - Updated - - -

κωδικους δε θα πάρεις δυστυχώς. αν εχει αλλαξει κατι πες μας διοτι θελω να κουμπωσω ενα αστερισκ στο μαγαζι αλλα δεν θελω να παρω καρτα fxo.

ρε MitsosDaBest13 γιατι ανεβαζεις ολο το ιδιο πραγμα;

stelakis1914
13-06-17, 23:11
Κωδικούς δεν πρόκειται να πάρω και μου το έχουν ξεκαθαρίσει. Sip trunk θα μου δώσουν σε μορφή (άγνωστη) που θα διαβάζει το PBX και μέσω της FXS port θα πηγαίνει στις τηλεφωνικές συσκευές. Για την συγκεκριμένη υλοποίηση μου είπαν ότι απαιτούνται απαραίτητα χρήση δυο καναλιών φωνής.

Για την ώρα δεν ξέρω πολλά αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο που να μπορείς να αποφύγεις την χρήση FXO σε κέντρο της CYTA με αυτά τα δεδομένα.

cranky
13-06-17, 23:16
Κωδικούς δεν πρόκειται να πάρω και μου το έχουν ξεκαθαρίσει.
Δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς, αλλα μήπως χρειάζεσαι κάτι τέτοιο (https://www.adslgr.com/forum/threads/820041-CYTA-VOIP-SIP-Account-Password-decrypt?p=6192351#post6192351) ;;

stelakis1914
13-06-17, 23:25
Θράσο αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να διαχειρίζομαι την γραμμή από το PBX χωρίς αυτή να έχει περάσει από την FXO port για την μετατροπή.
Τώρα αυτό που έγραψε ο φίλος δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι λύση και αν αυτή θα είναι μόνιμη η προσωρινή.

cranky
13-06-17, 23:29
Απο voip και τα σχετικά, έχω μαύρα μεσάνυχτα, αλλα επειδή είδα οτι μιλάει για εύρεση κωδικών, γι' αυτό σε παρέπεμψα εκεί. :scratch

MitsosDaBest13
13-06-17, 23:31
κωδικους δε θα πάρεις δυστυχώς. αν εχει αλλαξει κατι πες μας διοτι θελω να κουμπωσω ενα αστερισκ στο μαγαζι αλλα δεν θελω να παρω καρτα fxo.

ρε MitsosDaBest13 γιατι ανεβαζεις ολο το ιδιο πραγμα;

- - - Updated - - -

κωδικους δε θα πάρεις δυστυχώς. αν εχει αλλαξει κατι πες μας διοτι θελω να κουμπωσω ενα αστερισκ στο μαγαζι αλλα δεν θελω να παρω καρτα fxo.

ρε MitsosDaBest13 γιατι ανεβαζεις ολο το ιδιο πραγμα;


Γιατί είμαι μόνο 3+ μήνες στη Cyta και δε μπορώ να το πιστέψω. :lol: Ακόμα και η WIND έπαιζε "τέλεια" και η Cyta να κολλάει κάθε 3 και λίγο, χωρίς να έχει πρόβλημα γραμμή μου...

Εντάξει, θα μετράω πόσες φορές θα κολλάει η Cyta κάθε μήνα και για πόσες ώρες και θα το ανεβάζω συνοπτικά. :rolleyes:

NexTiN
13-06-17, 23:44
Κωδικούς δεν πρόκειται να πάρω και μου το έχουν ξεκαθαρίσει. Sip trunk θα μου δώσουν σε μορφή (άγνωστη) που θα διαβάζει το PBX και μέσω της FXO port θα πηγαίνει στις τηλεφωνικές συσκευές. Για την συγκεκριμένη υλοποίηση μου είπαν ότι απαιτούνται απαραίτητα χρήση δυο καναλιών φωνής.

Για την ώρα δεν ξέρω πολλά αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο που να μπορείς να αποφύγεις την χρήση FXO σε κέντρο της CYTA με αυτά τα δεδομένα.

Κωδικούς θα πάρεις κανονικότατα. Το SIP Trunk παίζει καθαρά σε επίπεδο IP. Θα έρθει τεχνικός, θα σου βάλει ένα TG788, θα κάνει δοκιμές κλήσεων με 3CX από την μεριά του και μετά θα σου δώσει ένα έντυπο με τους κωδικούς τηλεφωνίας και ρυθμίσεις για Asterisk / Elastix. Το IP PBX (ότι θα είναι αυτό) το σετάρεις εσύ...

stelakis1914
14-06-17, 00:02
NexTiN είσαι ο πιο καταρτισμένος στα θέματα της CYTA και περίμενα με ανυπομονησία την απάντηση σου τις προηγούμενες μέρες.

Αποφάσισα να προχωρήσω χωρίς να είμαι σίγουρος για το επαγγελματικό προϊόν αλλά τελικά φαίνεται να παίρνω αυτό που ζητάω. Ευχαριστώ!

- - - Updated - - -

Μιας και σε βρήκα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Το δεύτερο κανάλι φωνής που με υποχρεώνει η CYTA να προσθέσω, είναι απαραίτητο για την λειτουργία της υπηρεσίας ή προϋπόθεση για να παραλάβει κάποιος πακέτο SIP Trunk;

NexTiN
14-06-17, 00:17
Είναι η ελάχιστη προϋπόθεση για SIP Trunk. Πιο πολύ εμπορικό είναι το θέμα. Πάντως και πάλι συμφέρει. Έχω πολλούς πελάτες που τους έχω στήσει IP PBX με SIP Trunk και έχουν μειώσει κατά πολύ τα έξοδά τους...

stelakis1914
14-06-17, 00:21
Αυτό αντιλήφθηκα για την αγορά δεύτερου καναλιού αλλά ήθελα και να το επιβεβαιώσω. Το κόστος σε κάθε περίπτωση παραμένει εξαιρετικά χαμηλό.

Godian
14-06-17, 10:07
Και εγω τωρα τελευταια εχω προβλημα με τα pings στα game ορισμενες ωρες την ημερα. Συνηθως απογευα.... απο 65ms που ειναι συνηθως πηγαινει 90ms. οποιος ειναι gamer και παιζει FPS με καταλαβαινει

heavysmok
14-06-17, 10:36
Και εγω τωρα τελευταια εχω προβλημα με τα pings στα game ορισμενες ωρες την ημερα. Συνηθως απογευα.... απο 65ms που ειναι συνηθως πηγαινει 90ms. οποιος ειναι gamer και παιζει FPS με καταλαβαινει

Τον τελευταίο καιρό δεν μου κάνει τέτοια σκαμπανεβάσματα. Όντως σε fps και αυτά τα λίγα ms παίζουν τον ρόλο τους (είμαι χρόνια παίκτης quake live). Σε γερμανικό σέρβερ που παίζω πλέον είμαι σταθερά max 60ms.

Ύ.γ την τελευταία φορά που είχα μεγάλη αστάθεια σε pings το ρουτερακι παρέδωσε πνεύμα :ρ

divinitygr
14-06-17, 12:44
Θα φανει χαζη η ερωτηση αλλα πρεπει να την κανω
Αλλωστε αν ρωτησεις λενε εισαι μια φορα χαζος, αν οχι εισαι για παντα

Τα pings πως τα βλεπετε σε online games ? Σας τα δειχνει το παιχνιδι η κανετε εσεις ping τον server ?
Για να δω εγω αν παιζει καλα η γραμμη μου πριν μπω το κανω με speedtest επιλεγοντας hyperhosting συνηθως και παιζω καπου στα 13ms εκει
Ρωταω γιατι τα 60αρια που γραφετε τα ειχα σε interleave, καπου μπερδευομαι

uncle_nontas
14-06-17, 13:13
Γιατί είμαι μόνο 3+ μήνες στη Cyta και δε μπορώ να το πιστέψω. :lol: Ακόμα και η WIND έπαιζε "τέλεια" και η Cyta να κολλάει κάθε 3 και λίγο, χωρίς να έχει πρόβλημα γραμμή μου...

Εντάξει, θα μετράω πόσες φορές θα κολλάει η Cyta κάθε μήνα και για πόσες ώρες και θα το ανεβάζω συνοπτικά. :rolleyes:

Μήτσος, ΔΕΝ αμφισβητώ προφανώς αυτά που λες, απλά επειδή έχω τρεις γραμμές στη Cyta στην Αθήνα και παίζουν όλες οκ, και μάλιστα στη μία παίζει 24/7 youtube 1080p, μπορείς να μου στείλεις ένα screenshot με τα στατιστικά σου;

Godian
14-06-17, 18:35
Θα φανει χαζη η ερωτηση αλλα πρεπει να την κανω
Αλλωστε αν ρωτησεις λενε εισαι μια φορα χαζος, αν οχι εισαι για παντα

Τα pings πως τα βλεπετε σε online games ? Σας τα δειχνει το παιχνιδι η κανετε εσεις ping τον server ?
Για να δω εγω αν παιζει καλα η γραμμη μου πριν μπω το κανω με speedtest επιλεγοντας hyperhosting συνηθως και παιζω καπου στα 13ms εκει
Ρωταω γιατι τα 60αρια που γραφετε τα ειχα σε interleave, καπου μπερδευομαι

Συγκεκριμενα στο Battlefield 1 που παιζω σε Ps4 τα γραφει διπλα απο το username σου την ωρα που παιζεις

divinitygr
14-06-17, 19:11
Καταλαβα...
Εγω ειμαι του pc gaming οποτε φανταζομαι χρειαζομαι καποιο utility η patch

MitsosDaBest13
14-06-17, 19:16
Μήτσος, ΔΕΝ αμφισβητώ προφανώς αυτά που λες, απλά επειδή έχω τρεις γραμμές στη Cyta στην Αθήνα και παίζουν όλες οκ, και μάλιστα στη μία παίζει 24/7 youtube 1080p, μπορείς να μου στείλεις ένα screenshot με τα στατιστικά σου;

Ορίστε (κλικ για ζουμ). Κανονικά θα έπρεπε να συγχρονίζει πολύ παραπάνω. Το SNR δεν πέφτει ποτέ κάτω από 6 db και όποτε η Cyta σέρνεται, στο speedtest βγάζει κανονικά ~40 Mbps. Όμως οι σελίδες τρομάζουν ν' ανοίξουν...

Επίσης, θα είχα ανεβάσει το σχόλιο 7 λεπτά νωρίτερα, αλλά η Cyta-ρα κόλλησε ξανά! Κόλλησαν τα PLC και έπρεπε να τα επανασυνδέσω, για να δουλέψουν. Την ίδια στιγμή, το κινητό με Wi-Fi τρόμαζε ν' ανοίξει σελίδες! :respekt: Μετά από 7 λεπτά, έφτιαξε και πάλι... Χτες όμως σερνόταν για 30 λεπτά και προχθές για 1,5 ώρα... Τα στατιστικά της γραμμής παραμένουν ίδια!

184068

NexTiN
14-06-17, 19:21
Εγώ πιστεύω ότι το TG788 κλάνει. Πάρε και ζήτα αντικατάσταση. Έχω 7 συνδέσεις δικιές μου και μια 100αριά πελατών και ειλικρινά δεν έχω θέματα. Τους βάζω πάνω και από τον ΟΤΕ...

uncle_nontas
14-06-17, 20:12
Μήτσο, τα PLC δεν σχετίζονται με τη Cyta. Και τα δικά μου το παθαίνουν, τόσο σε σύνδεση Cyta όσο και σε σύνδεση ΟΤΕ. Ειδικά τα tplink, μια φορά τη μέρα καλό είναι να κάνουν ένα reset. Τώρα, όντως, από πλευράς γραμμής δε βλέπω κάτι. Έχεις υπομονή να ασχοληθείς με το θέμα του ρούτερ; Γενικά αν επιμείνεις, στο αλλάζουν. Τουλάχιστον σε εμένα που έχω αλλάξει ένα pirelli και ένα thomson, παλιά δλδ.
Θα πρότεινα, αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη τη σταθερή τηλεφωνία, να δοκιμάσεις μερικές μέρες με άλλο μόντεμ-ρούτερ, να δούμε πως θα πάει το πράγμα.

tsavman
14-06-17, 20:15
Έχω μια παρατημένη γραμμή Cyta 8/1 με ένα αρχαίο TG782 το οποίο βράζει και δεν την παλεύει γενικά.
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 24/1 ή ακόμα και VDSL (στην ευθεία έχω A/K στα 400 μέτρα ενώ ο χαλκός μου υπολογίζεται βάσει των στατιστικών γραμμής στα 1200 μέτρα).

Δικαιούμαι καινούριο modem/router και αν ναι, δίνει η cyta κάποιο στα 5Ghz γιατί γίνεται χαμούλης με το cross-talk σε όλα τα κανάλια wifi;

uncle_nontas
14-06-17, 20:18
Έχω μια παρατημένη γραμμή Cyta 8/1 με ένα αρχαίο TG782 το οποίο βράζει και δεν την παλεύει γενικά.
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 24/1 ή ακόμα και VDSL (στην ευθεία έχω A/K στα 400 μέτρα ενώ ο χαλκός μου υπολογίζεται βάσει των στατιστικών γραμμής στα 1200 μέτρα).

Δικαιούμαι καινούριο modem/router και αν ναι, δίνει η cyta κάποιο στα 5Ghz γιατί γίνεται χαμούλης με το cross-talk σε όλα τα κανάλια wifi;
Αν πας σε vdsl σίγουρα θα έχεις καινούριο. Γενικά τα 782 τα αντικαθιστούν εύκολα, ακόμη και σε adsl να παραμείνεις δε νομίζω να σε δυσκολέψουν στο θέμα ρούτερ.

tsavman
14-06-17, 20:25
Σε προηγούμενη VDSL σύνδεση είχα ένα Technicolor (το οποίο έχω παραδώσει πλέον με διακοπή της σύνδεσης) αλλά δεν έδινε 5Ghz wi-fi.
Υπάρχει κάποια λίστα με τα router που δίνει η cyta όπου μπορούμε να επιλέξουμε;

uncle_nontas
14-06-17, 20:27
Σε προηγούμενη VDSL σύνδεση είχα ένα Technicolor (το οποίο έχω παραδώσει πλέον με διακοπή της σύνδεσης) αλλά δεν έδινε 5Ghz wi-fi.
Υπάρχει κάποια λίστα με τα router που δίνει η cyta όπου μπορούμε να επιλέξουμε;

Δεν έχω δει κάτι.

Hetfield
15-06-17, 00:25
Μήτσο, τα PLC δεν σχετίζονται με τη Cyta. Και τα δικά μου το παθαίνουν, τόσο σε σύνδεση Cyta όσο και σε σύνδεση ΟΤΕ. Ειδικά τα tplink, μια φορά τη μέρα καλό είναι να κάνουν ένα reset. Τώρα, όντως, από πλευράς γραμμής δε βλέπω κάτι. Έχεις υπομονή να ασχοληθείς με το θέμα του ρούτερ; Γενικά αν επιμείνεις, στο αλλάζουν. Τουλάχιστον σε εμένα που έχω αλλάξει ένα pirelli και ένα thomson, παλιά δλδ.
Θα πρότεινα, αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη τη σταθερή τηλεφωνία, να δοκιμάσεις μερικές μέρες με άλλο μόντεμ-ρούτερ, να δούμε πως θα πάει το πράγμα.
Σε TPlink, μετα απο firmware update εχω πλεον uptime 60+ μερες χωρις να κολλαει.
Η γραμμη παντα max (300+ Mbps).

MitsosDaBest13
15-06-17, 06:38
Μήτσο, τα PLC δεν σχετίζονται με τη Cyta. Και τα δικά μου το παθαίνουν, τόσο σε σύνδεση Cyta όσο και σε σύνδεση ΟΤΕ. Ειδικά τα tplink, μια φορά τη μέρα καλό είναι να κάνουν ένα reset. Τώρα, όντως, από πλευράς γραμμής δε βλέπω κάτι. Έχεις υπομονή να ασχοληθείς με το θέμα του ρούτερ; Γενικά αν επιμείνεις, στο αλλάζουν. Τουλάχιστον σε εμένα που έχω αλλάξει ένα pirelli και ένα thomson, παλιά δλδ.
Θα πρότεινα, αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη τη σταθερή τηλεφωνία, να δοκιμάσεις μερικές μέρες με άλλο μόντεμ-ρούτερ, να δούμε πως θα πάει το πράγμα.

Έχω χρόνια τα PLC. Πολύ σπάνια κολλούσαν. Στη Cyta όμως, συμβαίνει συχνά. Δεν ξέρω αν φταίει το modem.

Πάντως, θα ζητήσω αντικατάσταση. Να πάρω το ΖΤΕ Η267Ν; Στην αρχή ζήτησα το Technicolor, γιατί με τα ΖΤΕ παλιότερα είχα προβλήματα και τα θεωρούσα "trash", αλλά τελικά το TC τα ξεπέρασε όλα μαζί! :down:

heavysmok
15-06-17, 10:19
Θα φανει χαζη η ερωτηση αλλα πρεπει να την κανω
Αλλωστε αν ρωτησεις λενε εισαι μια φορα χαζος, αν οχι εισαι για παντα

Τα pings πως τα βλεπετε σε online games ? Σας τα δειχνει το παιχνιδι η κανετε εσεις ping τον server ?
Για να δω εγω αν παιζει καλα η γραμμη μου πριν μπω το κανω με speedtest επιλεγοντας hyperhosting συνηθως και παιζω καπου στα 13ms εκει
Ρωταω γιατι τα 60αρια που γραφετε τα ειχα σε interleave, καπου μπερδευομαι

Στα περισσότερα παιχνίδια υπάρχει ένδειξη του ping , αν όχι ενεργοποιείται από τα settings. To speed test που κάνεις προφανώς και γίνεται σε Ελλάδα γι'αυτό και έχεις 13 ping (τόσο μου δίνει και εμένα).

Εάν δεν υπάρχει ένδειξη του ping in game τότε μπορείς να μάθεις την ip του server και μετά από τερματικό σε windows να δώσεις την εντολή:

Ping (up του server)
Π.χ ping 111.111.111.111 (τυχαία ip η συγκεκριμένη)

divinitygr
15-06-17, 12:02
Τελευταια ασχολιομουν με παιχνιδια που δε χρειαζονται εγκατασταση,
browser version η client που δε σου παρεχει τετοιες επιλογες
Ping σε σερβερ ξερω να κανω, ελεγα μηπως υπηρχε κανενα αλλο κολπακι που αγνοω

panosb26
15-06-17, 18:41
Ορίστε (κλικ για ζουμ). Κανονικά θα έπρεπε να συγχρονίζει πολύ παραπάνω. Το SNR δεν πέφτει ποτέ κάτω από 6 db και όποτε η Cyta σέρνεται, στο speedtest βγάζει κανονικά ~40 Mbps. Όμως οι σελίδες τρομάζουν ν' ανοίξουν...

Επίσης, θα είχα ανεβάσει το σχόλιο 7 λεπτά νωρίτερα, αλλά η Cyta-ρα κόλλησε ξανά! Κόλλησαν τα PLC και έπρεπε να τα επανασυνδέσω, για να δουλέψουν. Την ίδια στιγμή, το κινητό με Wi-Fi τρόμαζε ν' ανοίξει σελίδες! :respekt: Μετά από 7 λεπτά, έφτιαξε και πάλι... Χτες όμως σερνόταν για 30 λεπτά και προχθές για 1,5 ώρα... Τα στατιστικά της γραμμής παραμένουν ίδια!

184068

Ζήτα αντικατάσταση εξοπλισμού (πιθανόν βέβαια να γίνει με δυσκολία),
ακόμη και το ZTE 267 που δίνουν τώρα είναι λίγο καλύτερο

Godian
15-06-17, 19:00
Και εγώ νομίζω ότι τα πίνει το ρουτερ μου.
Το έχω 2 μισή χρόνια. Δεν έχει βγει ποτέ από το μπριζα.
Πιστεύω παίζει ρόλο με τα ping γιατί που δεν συνδεόταν ενώ συγχρονίζε κανονικά. Θέλω νέα το δοκιμάσω όταν έχω υψηλά ping μέχρι έναν netgear που έχω από παλιά να δώ αν υπάρχει διαφορά

Godian
18-06-17, 21:49
Το ρουτερ τελικά πρέπει να αφήνει χρόνους. Έκανα 7 φορές επανακκινηση και 7 φορές άναψε το λαμπάκι adsl και το λαμπάκι του ίντερνετ δέν άναβε. Μεσα είχε reason το isp time out. Το άφησα λίγο έτσι και μετά από λίγο πήρε ίντερνετ απλά είχε τραγικά ping.
Μετά τους άφησα κανένα 20 λεπτό κλειστό και έστρωσε όλα καλά. Θά ήθελα να πω ότι δε έχω αποσυνδέσεις μόνο αυτό. Τους έστειλα μήνυμα στο φβ να μου αλλάξουν το ρουτερ και βλέπουμε. 2 χρόνια το εγώ αυτό στή μπριζα.

- - - Updated - - -

Λοιπόν νομίζω βρήκα το πρόβλημα.
Έβγαλα το ρούτερ από το δωμάτιο μου που το έχω τραβηγμένο με απλό καλώδιο και νομίζω αυτό μου τη κάνει τη δουλειά.
Είναι 12 μέτρα δεν είναι και λίγα.
Το έβαλα το ρούτερ που λέτε δίπλα στη μπριζα και ο θόρυβος γραμμής ήταν όσο ήταν τόσα χρόνια πρώτου νομίζω τα πιει το απλό τηλεφωνικό καλώδιο,17.3 το ξανά βάζω μέσα στο δωμάτιο πήγε 18.5
Και σκέφτηκα ότι φταίει αυτό. Όσες επανακκινησης το έκανα δίπλα στη μπριζα σταθερά όλα και έβρισκε και κανονικά ίντερνετ δεν αργούσε.
Το ξανά βάζω στο δωμάτιο πάλι 18.5.
Το ξανά πηγαίνω δίπλα στη μπριζα και συνδέω το PlayStation με WiFi αν και ξέρω ότι δεν έχει τα ίδια ping με το καλώδιο, και τις να δω. Είχε 55ping από 65 που είχα συνήθως. Μακάρι να είναι αυτό ρε παιδιά.

Τώρα έψαξα και είδα ότι τους καλύτερο είναι να βάλω το ρούτερ δίπλα στη μπριζα και να τραβήξω για το PlayStation ένα ftp καλώδιο που είναι θωρακισμένο. Εσείς τι λέτε;; ακούω γνώμες

Hetfield
18-06-17, 23:27
Το καλυτερο ειναι να ζητησεις αλλο ρουτερ.
Απλα τα πραγματα.

Και μπορεις να κουμπωσεις ενα αλλο router πανω σε αυτο σε bridge mode.

Godian
19-06-17, 00:12
Το καλυτερο ειναι να ζητησεις αλλο ρουτερ.
Απλα τα πραγματα.

Και μπορεις να κουμπωσεις ενα αλλο router πανω σε αυτο σε bridge mode.

Εφόσον όμως το σύνδεσα πάνω στη μπριζα και έπαιζε καλύτερα δε φταίει το καλώδιο;;
Το ρούτερ θα το αλλάξω εννοείται......

Godian
20-06-17, 10:20
Μιλησα σημερα με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι η γραμμη μου ειναι σχετικα καλα και οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το ρουτερ.πρεπει να τους καλεσω εκεινη την ωρα λεει . το ρουτερ κανει μεχρι και 10 λεπτα να παρει υπηρεσιες. την λεω 10 λεπτα δε κανει με τιποτα 2 λεπτακια το πολυ κανει παντα και μου λεει 10 λεπτα ειναι το οριο. δε πιστευω να ηταν τεχνικος σιγουρα

uncle_nontas
20-06-17, 11:41
Μιλησα σημερα με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι η γραμμη μου ειναι σχετικα καλα και οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το ρουτερ.πρεπει να τους καλεσω εκεινη την ωρα λεει . το ρουτερ κανει μεχρι και 10 λεπτα να παρει υπηρεσιες. την λεω 10 λεπτα δε κανει με τιποτα 2 λεπτακια το πολυ κανει παντα και μου λεει 10 λεπτα ειναι το οριο. δε πιστευω να ηταν τεχνικος σιγουρα

Κι όμως, στο manual του speedport που έχω από τον ΟΤΕ, αυτό γράφει, περίπου 10 λεπτά. Συμφωνώ πάντως μαζί σου ότι σπάνια μου συμβαίνει αυτό.

Godian
20-06-17, 14:46
Λοιπόν τελικά δε πρέπει να είναι πρόβλημα του καλωδίου. Το έβαλα στη μπριζα και πάλι ανεβαίνει ο θόρυβος γραμμής στα 18 ενώ ήταν σταθερό στα 17.3 με 17.5
Τι μπορεί νά επηρεάζει αυτό το ανέβασμα;; κάποια στιγμή ξανά πέφτει κανονικά μέσα στην ημέρα 184190

Hetfield
20-06-17, 14:49
Εχουμε πει πολλες φορες οτι οι γραμμες adsl επηρεαζονται πολυ απο το crosstalk.
Καλως ή κακως δεν εισαι μονος σου στο καφαο, οποτε τετοια σκαμπανεβασματα ειναι λογικα.

Δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι καθεστε κι ασχολειστε τοσο εντονα για μερικα Kbps συγχρονισμου.

Godian
20-06-17, 15:26
Εχουμε πει πολλες φορες οτι οι γραμμες adsl επηρεαζονται πολυ απο το crosstalk.
Καλως ή κακως δεν εισαι μονος σου στο καφαο, οποτε τετοια σκαμπανεβασματα ειναι λογικα.

Δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι καθεστε κι ασχολειστε τοσο εντονα για μερικα Kbps συγχρονισμου.

Δε με νοιαζουν τα κβ μόνο που αυξάνεται το ping. Και ότι όταν κάνω επανακκινηση δε συγχρονιζει ποτέ.

kostakiss
21-06-17, 00:04
να ενημερωσω πως για ακομη μια φορα ανανεωσα με cyta,καθως η εξυπηρετηση ειναι άψογη και άμεση χωρίς αναμονές και γενικά χωρίς μικρά γράμματα.
βέβαια για να πάρω την βέλτιστη τιμή εννοείται οτι επιτεύθηκε κατόπιν φορητότητας.

Internet Vdsl 35mbps
Απεριόριστα αστικά /Υπεραστικά
5 ώρες κινητά
Cyta4u app Δωρεάν
20,53€ τελική τιμή

θα ενημερώσω μόλις γίνει η αλλαγή σε vdsl.ήδη έχω παραλάβει το ρούτερ ZXHN H267N

You lied
21-06-17, 09:54
Λοιπόν τελικά δε πρέπει να είναι πρόβλημα του καλωδίου. Το έβαλα στη μπριζα και πάλι ανεβαίνει ο θόρυβος γραμμής στα 18 ενώ ήταν σταθερό στα 17.3 με 17.5
Τι μπορεί νά επηρεάζει αυτό το ανέβασμα;; κάποια στιγμή ξανά πέφτει κανονικά μέσα στην ημέρα

Εγώ φίλε θα το έπαιρνα παραμάσχαλα, θα πήγαινα σε κατάστημα της cyta και θα τους έλεγα αλλάχτε το. Εφ'όσον χρησιμοποιεί αποκλειστικά δικά τους ρουτερ πρεπει να στο αλλάξουν. Είχα στο σπίτι το ίδιο με το δικό σου και έβαλα ένα tg788, περιττο να σου πώ τι διαφορά υπάρχει.

Εν τω μεταξύ, το attainable γιατί είναι τόσο υψηλό; Στα 1024 δεν έπρεπε να περιορίζεται το upload;

Hetfield
21-06-17, 10:29
Δε με νοιαζουν τα κβ μόνο που αυξάνεται το ping. Και ότι όταν κάνω επανακκινηση δε συγχρονιζει ποτέ.

Αλλοι παραγοντες επηρεαζουν πιο πολυ τα pings σου παρα η ελαχιστη διαφορα θορυβου στη γραμμη.

Godian
21-06-17, 11:02
Εγώ φίλε θα το έπαιρνα παραμάσχαλα, θα πήγαινα σε κατάστημα της cyta και θα τους έλεγα αλλάχτε το. Εφ'όσον χρησιμοποιεί αποκλειστικά δικά τους ρουτερ πρεπει να στο αλλάξουν. Είχα στο σπίτι το ίδιο με το δικό σου και έβαλα ένα tg788, περιττο να σου πώ τι διαφορά υπάρχει.

Εν τω μεταξύ, το attainable γιατί είναι τόσο υψηλό; Στα 1024 δεν έπρεπε να περιορίζεται το upload;
ω
Δε ξερω φιλε μου το upload παντα τοσο ηταν εδω και 4 χρονια που εχω CYTA. αν παω σε καταστημα δε θα μου το αλλαξουν αν δεν εχουν εντολη απο την εταιρεια.
θα δοκιμασω και ενα netgear που εχει ενας φιλος να δω διαφορα σε ολα. παντως το router το εβαλα διπλα στη μπριζα με 2 μετρα καλωδιο και παιζω αυτες τις μερες με wifi online game ,παρολο που ειμαι με wifi το ping δε μου εκανε κολπα . μπορει να εφταιγε και το καλωδιο που ειχα. τωρα περιμενω το ftp καλωδιο που παρηγγειλα να συνδεσω το ps4 να δω διαφορα

- - - Updated - - -


Αλλοι παραγοντες επηρεαζουν πιο πολυ τα pings σου παρα η ελαχιστη διαφορα θορυβου στη γραμμη.

Ναι το ξερω. αλλα οταν ανεβαινει απο τα 65 και τα 85 ms που εχω συνήθως στα 500ms και δε κατεβαινει με τιποτα. ουτε με επανεκκίνηση κατι συμβαινει

tsavman
21-06-17, 11:07
να ενημερωσω πως για ακομη μια φορα ανανεωσα με cyta,καθως η εξυπηρετηση ειναι άψογη και άμεση χωρίς αναμονές και γενικά χωρίς μικρά γράμματα.
βέβαια για να πάρω την βέλτιστη τιμή εννοείται οτι επιτεύθηκε κατόπιν φορητότητας.

Internet Vdsl 35mbps
Απεριόριστα αστικά /Υπεραστικά
5 ώρες κινητά
Cyta4u app Δωρεάν
20,53€ τελική τιμή

θα ενημερώσω μόλις γίνει η αλλαγή σε vdsl.ήδη έχω παραλάβει το ρούτερ ZXHN H267N

Πως πέτυχες τέτοια τιμή;
Δώσε μερικές πληροφορίες.

Godian
21-06-17, 12:29
Νομίζω είναι καλύτερα τώρα 184210

heavysmok
22-06-17, 09:27
Νομίζω είναι καλύτερα τώρα 184210

Μου αρέσει που το actual down rate είναι μεγαλύτερο από το max down rate :p

sweet dreams
22-06-17, 09:46
Μου αρέσει που το actual down rate είναι μεγαλύτερο από το max down rate :p

Συμβαίνει μερικές φορές. (https://www.adslgr.com/forum/threads/984014-Χαμηλο-Attainable-Rate?p=6142834#post6142834)

@ ADSLgr.com All rights reserved.