PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

MitsosDaBest13
24-10-17, 23:49
παιδιά τι συμβαίνει με την εξυπηρέτηση και γενικότερα το σύστημα τους.

Εχω κάνει αίτηση για VDSL και μου είπαν πως στο τέλος της εβδομάδας θα ενεργοποιηθεί.
Μια χαρά εως εδώ..

Το θέμα είναι οτι δεν μου στέλνουν εξοπλισμό γιατι λέει στο σύστημα τους οτι εχω παραλάβει.

Τους έστειλα email οτι είναι νέος συνδρομητής τους και το μόνο που έχω παραλάβει ειναι ο εξοπλισμός ADSL πριν απο 1 μήνα.

Δεν εχω ξανατύχει τέτοιας εξυπηρέτησης και αν δεν τους έλεγα για τον εξοπλισμό θα είχε ενεργοποιηθεί η VDSL και θα περίμενα ακόμη το router..

Εαν άλλο θέμα είναι οτι ενω μου είχαν πει οτι το τέλος ενεργοποίησης ADSL θα είναι δώρο μετά μου το χρέωσαν.

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με την οργάνωση τους.

Και σ' εμένα ακριβώς το ίδιο έγινε με το ρούτερ. Μου έλεγαν ότι στο σύστημα φαινόταν πως το είχα παραλάβει, ενώ δεν είχα πάρει ποτέ τίποτα! Ούτε καν ειδοποίηση από ταχυδρομείο δεν ήρθε. :blink:

Τελικά ζήτησα να ειδοποιήσουν το πιο κοντινό κατάστημά τους, πως θα περάσω να το πάρω από εκεί και έτσι έγινε.

Αυτό δεν ήταν το μόνο πρόβλημα που είχα/έχω με την εταιρεία αυτή... Μπροστά στο κωλοχανείο της Cyta, η WIND μοιάζει με... Verizon!! (ΗΠΑ)

uncle_nontas
24-10-17, 23:53
Και σ' εμένα ακριβώς το ίδιο έγινε με το ρούτερ. Μου έλεγαν ότι στο σύστημα φαινόταν πως το είχα παραλάβει, ενώ δεν είχα πάρει ποτέ τίποτα! Ούτε καν ειδοποίηση από ταχυδρομείο δεν ήρθε. :blink:

Τελικά ζήτησα να ειδοποιήσουν το πιο κοντινό κατάστημά τους, πως θα περάσω να το πάρω από εκεί και έτσι έγινε.

Αυτό δεν ήταν το μόνο πρόβλημα που είχα/έχω με την εταιρεία αυτή... Μπροστά στο κωλοχανείο της Cyta, η WIND μοιάζει με... Verizon!! (ΗΠΑ)

Καλά, ας πωληθεί η Cyta στη... Verizon,και έχουν να φύγουν χιλιάδες ευχαριστημένοι πελάτες της cyta προς οπουδήποτε αλλού...

NexTiN
25-10-17, 00:18
Ρε 'συ Μήτσο, χωρίς παρεξήγηση, έχεις κουράσει εδώ και μήνες. Εντάξει, ΕΧΕΙΣ προβλήματα, δεν είσαι ευχαριστημένος. Καταγγελία ΕΕΤΤ, κοινοποίηση Cyta και την κάνεις με ελαφρά. Είμαι πελάτης από το 2008 (με 3ψήφιο ID). Δεν είχα ποτέ προβλήματα και έχω και επιπλέον 80 πελάτες που απολαμβάνουν τις καλύτερες υπηρεσίες με SIP Trunk, MPLS, Corporate Internet, IP Centrex (Cloud PBX), PRI, κ.α. χωρίς προβλήματα. Μου συγκρίνεις το χειρότερο μπ@υρδέλο που λέγεται Wind με την Cyta. Εταιρία που δεν έχει τεχνικούς, που δεν έχει καν ξεκινήσει πιλοτικό IPv6, ανακάλυψε το TR069 πριν λίγους μήνες και έκανε ανακοίνωση λες και ανακάλυψε την θεραπεία για τον καρκίνο και πετάει τους πελάτες της πίσω από NAT γιατί δεν έχει άλλες IPv4 διευθύνσεις. Ειλικρινά αν γίνει το κακό και η Cyta πάει στην Wind, έχω σηκώσει όλες μου τις συνδέσεις και πελάτες και φύγαμε για άλλον Πάροχο...

@Προφέσσορας_Χάος: Το ZTE που έχεις είναι VDSL...

dimitri_ns
25-10-17, 00:27
Ρε 'συ Μήτσο, χωρίς παρεξήγηση, έχεις κουράσει εδώ και μήνες. Εντάξει, ΕΧΕΙΣ προβλήματα, δεν είσαι ευχαριστημένος. Καταγγελία ΕΕΤΤ, κοινοποίηση Cyta και την κάνεις με ελαφρά. Είμαι πελάτης από το 2008 (με 3ψήφιο ID). Δεν είχα ποτέ προβλήματα και έχω και επιπλέον 80 πελάτες που απολαμβάνουν τις καλύτερες υπηρεσίες με SIP Trunk, MPLS, Corporate Internet, IP Centrex (Cloud PBX), PRI, κ.α. χωρίς προβλήματα. Μου συγκρίνεις το χειρότερο μπ@υρδέλο που λέγεται Wind με την Cyta. Εταιρία που δεν έχει τεχνικούς, που δεν έχει καν ξεκινήσει πιλοτικό IPv6, ανακάλυψε το TR069 πριν λίγους μήνες και έκανε ανακοίνωση λες και ανακάλυψε την θεραπεία για τον καρκίνο και πετάει τους πελάτες της πίσω από NAT γιατί δεν έχει άλλες IPv4 διευθύνσεις. Ειλικρινά αν γίνει το κακό και η Cyta πάει στην Wind, έχω σηκώσει όλες μου τις συνδέσεις και πελάτες και φύγαμε για άλλον Πάροχο...

@Προφέσσορας_Χάος: Το ZTE που έχεις είναι VDSL...

Δεν είναι απλός Μήτσος, είναι DaBest, οπότε πολλά τα προβλήματα, δυσεπίλυτα, κάτι σαν την εξαίρεση στον κανόνα, οι υπόλοιποι είμαστε ευχαριστημένοι από cyta (νάφτιαχνε και τους λογαριασμούς..) :p

MitsosDaBest13
25-10-17, 01:02
Ρε 'συ Μήτσο, χωρίς παρεξήγηση, έχεις κουράσει εδώ και μήνες. Εντάξει, ΕΧΕΙΣ προβλήματα, δεν είσαι ευχαριστημένος. Καταγγελία ΕΕΤΤ, κοινοποίηση Cyta και την κάνεις με ελαφρά. Είμαι πελάτης από το 2008 (με 3ψήφιο ID). Δεν είχα ποτέ προβλήματα και έχω και επιπλέον 80 πελάτες που απολαμβάνουν τις καλύτερες υπηρεσίες με SIP Trunk, MPLS, Corporate Internet, IP Centrex (Cloud PBX), PRI, κ.α. χωρίς προβλήματα. Μου συγκρίνεις το χειρότερο μπ@υρδέλο που λέγεται Wind με την Cyta. Εταιρία που δεν έχει τεχνικούς, που δεν έχει καν ξεκινήσει πιλοτικό IPv6, ανακάλυψε το TR069 πριν λίγους μήνες και έκανε ανακοίνωση λες και ανακάλυψε την θεραπεία για τον καρκίνο και πετάει τους πελάτες της πίσω από NAT γιατί δεν έχει άλλες IPv4 διευθύνσεις. Ειλικρινά αν γίνει το κακό και η Cyta πάει στην Wind, έχω σηκώσει όλες μου τις συνδέσεις και πελάτες και φύγαμε για άλλον Πάροχο...

@Προφέσσορας_Χάος: Το ZTE που έχεις είναι VDSL...

Μακάρι να μπορούσα να φύγω χωρίς τέλη διακοπής. Να σας αφήσω στην "ησυχία" σας (:p) και να γυρίσω σε εκείνο το μπ@@ρδελο που λες (εκτός κι αν έρθει η Inalan), εκείνο που έχουμε για χρόνια σε 4 γραμμές, αλλά με αυτά τα προβλήματα που έχω, αποκλείεται η Cyta να με αφήσει. Περιμένω τιμολογιακες αλλαγές μόνο ή αν μας δώσουν το "ελεύθερο" όταν πουληθεί.

Ίσως τα πολλά "διθυραμβικά" σχόλια που διάβαζα για τη Cyta, με έκαναν να έχω υψηλές προσδοκίες. Αλλά μάλλον ο VDSL συγχρονισμός στα 41000 (50700 με άλλη), ο λογαριασμός που σου έρχεται 4-5 μέρες πριν να λήξει και χωρίς ειδοποίηση, τα ρούτερ που είναι χάλια και δε μπορείς να βάλεις δικό σου, το σταθερό τηλέφωνο που ακούγεται σαν χαλασμένο κινητό όταν κατεβάζεις (!) αρχεία, η ιστορία με την παράδοση του ρούτερ και άλλα πολλά, δεν είναι ικανά να σας χαλάσουν την καλή άποψη που έχετε. Μάλλον εγώ είμαι ο τρελός του χωριού... :rolleyes:

Υ.Γ. Sorry, αλλά γενικά είμαι πολύ γκρινιάρης. :p

umay
25-10-17, 01:15
Απαράδεκτοι που δεν έχουν επισυνάψει τη λίστα αριθμών κλήσης στον λογαριασμό. Αν δεν το κάνουν δεν παίρνουν λεφτά...

You lied
25-10-17, 09:28
Μακάρι να μπορούσα να φύγω χωρίς τέλη διακοπής. Να σας αφήσω στην "ησυχία" σας (:p) και να γυρίσω σε εκείνο το μπ@@ρδελο που λες (εκτός κι αν έρθει η Inalan), εκείνο που έχουμε για χρόνια σε 4 γραμμές, αλλά με αυτά τα προβλήματα που έχω, αποκλείεται η Cyta να με αφήσει. Περιμένω τιμολογιακες αλλαγές μόνο ή αν μας δώσουν το "ελεύθερο" όταν πουληθεί.

Ίσως τα πολλά "διθυραμβικά" σχόλια που διάβαζα για τη Cyta, με έκαναν να έχω υψηλές προσδοκίες. Αλλά μάλλον ο VDSL συγχρονισμός στα 41000 (50700 με άλλη), ο λογαριασμός που σου έρχεται 4-5 μέρες πριν να λήξει και χωρίς ειδοποίηση, τα ρούτερ που είναι χάλια και δε μπορείς να βάλεις δικό σου, το σταθερό τηλέφωνο που ακούγεται σαν χαλασμένο κινητό όταν κατεβάζεις (!) αρχεία, η ιστορία με την παράδοση του ρούτερ και άλλα πολλά, δεν είναι ικανά να σας χαλάσουν την καλή άποψη που έχετε. Μάλλον εγώ είμαι ο τρελός του χωριού... :rolleyes:

Υ.Γ. Sorry, αλλά γενικά είμαι πολύ γκρινιάρης. :p

Μακάρι να μπορούσα να σου πληρώσω τα τέλη διακοπής. Πραγματικά δεν μπορώ και εγώ να καταλάβω (και στο έχω ξαναπεί σε παλαιότερο ποστ) ΓΙΑΤΙ εφόσον έχεις τόσο πολλά και σοβαρά προβλήματα με τη cyta, δε τραβάς μία καταγγελία και να σηκωθείς να φύγεις.

Τώρα για το συγχρονισμό. Πάρε τηλέφωνο και απαίτησε να σου αλλάξουν προφίλ. Στείλε και μία υπεύθυνη δήλωση ότι αναγνωρίζεις τις όποιες αποσυνδέσεις θα υπάρχουν στη γραμμή σου και είσαι κομπλέ.

Οι λογαριασμοί. Λογικά, και εσύ όπως και όλοι οι πελάτες εταιρειών σταθερής στην Ελλάδα, ειδοποιείσαι με SMS, e-mail, και άλλους ηλεκτρονικούς τρόπους για το οφειλόμενο ποσό. Αφού είσαι τόσο tech-guy που χρειάζεσαι 50αρι για προσωπική χρήση, λογικά θα γνωρίζεις πώς να χρησιμοποιείς τις παραπάνω τεχνολογίες. Δεν ξέρω. Λέω.

Το ρούτερ (για την ακρίβεια modem/router ή CPE). Δε ξέρω τι cpe σου έδωσαν, εγώ με TG788v2 (αλλά όχι σε VDSL) δεν έχω κανένα θέμα. Για την τηλεφωνία. Γιατί για το internet έχω bridgeαρει ένα mikrotik. Οπότε ρούτερ μπορείς να βάλεις δικό σου.

Το τηλέφωνο. Έχω μία υποψία ότι κάτι έχεις σκαλίξει στο QoS. Τα cpe της cyta, έχουν (μην αρχίσετε τις θεωρίες, ξέρω απο πρώτο χέρι) δεσμευμένο συγκεκριμένο bandwidth στο QoS, ώστε να λειτουργεί η τηλεφωνία με χρήση a-law (X 2, δηλαδή 128kbps) χωρίς να δημιουργεί το λεγόμενο "ρομποτισμο". Επίσης, λειτουργεί και σε διαφορετικό VLAN, οπότε τα πακέτα tagαρονται διαφορετικά, χωρίς να επηρεάζουν (θεωρητικά ΟΧΙ πρακτικά) την κίνηση του ίντερνετ.

Την ιστορία με τη παράδοση του ρούτερ, όπως και τα "άλλα πολλά", εγώ διατίθεμαι να τα ακούσω.

Υ.Γ. : Δες την υπογραφή μου.

zzzleepy
25-10-17, 10:23
Καλημέρα παιδιά... κι εγώ είμαι συνδρομητής της Cyta για 4ο χρόνο τώρα και δεν μπορώ να πω ότι είχα σοβαρά προβλήματα ποτέ. Πέραν του πρόσφατου επεισοδίου με την ανεξήγητη καθυστέρηση μεταφοράς της γραμμής μου στη νέα διεύθυνση (το οποίο έληξε αισίως) δηλώνω ικανοποιημένος και με τις υπηρεσίες αλλά και με την εξυπηρέτησή τους.

Στο θέμα μας τώρα: σκέφτομαι να κάνω αίτηση για VDSL35. Έχω επισυνάψει τα στατιστικά της γραμμής μου. Σε ερώτησή μου τηλεφωνικά μου είπαν ότι είναι καλύτερα να κάνω τη διαδικασία σε ένα κατάστημα για να πάρω και τον εξοπλισμό άμεσα. Το ρούτερ που έχω τώρα είναι το ZTE ZXV10 H201L. Πριν είχα το Thompson TG782 το οποίο δεν είχε πρόβλημα αλλά τεχνικός της Cyta το αντικατέστησε σε επίσκεψή του (δεν ξέρω γιατί και η γυναίκα μου που ήταν σπίτι δεν ένιωσε την περιέργεια να ρωτήσει :lol:)

Πιστεύετε αξίζει τον κόπο και το κόστος; Συνήθως πόσο χρόνο χρειάζεται η μετάβαση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: και κάτι ακόμα: το SNR που λέτε είναι το Noise Margin?

bill27
25-10-17, 10:35
Αν δεν σου φτανουν τα 16,5 mbps προχωρατο
SNR=Noise margin

dimangelid
25-10-17, 10:37
Απαράδεκτοι που δεν έχουν επισυνάψει τη λίστα αριθμών κλήσης στον λογαριασμό. Αν δεν το κάνουν δεν παίρνουν λεφτά...

Να δω τι θα πεις όταν σου κάνουν προσωρινή διακοπή λόγω μη πληρωμής. Το ακούσαμε και αυτό, να μην θέλει κάποιος να πληρώσει επειδή δεν του έστειλαν αναλυτική κατάσταση κλήσεων. Από την στιγμή που έχεις στα χέρια σου τον λογαριασμό και είναι σωστό το ποσό, δεν υπάρχει δικαιολογία να μην πληρώσεις.

zzzleepy
25-10-17, 10:50
Αν δεν σου φτανουν τα 16,5 mbps προχωρατο
SNR=Noise margin

Έχουν γίνει πολλές οι συσκευές πλέον (2 κινητά, λάπτοπ, PC, Playstation)...

Σε τι ταχύτητες να ελπίζω; Θα χρειαστεί αλλαγή ρούτερ;

bill27
25-10-17, 10:55
Ναι θα χρειαστεις αλλαγη ρουτερ,το οποιο λογικα θα σου δωσει η cyta δωρεαν,
για ταχυτητες κτλ ρωτα στο νημα του vdsl της cyta γιατι εγω δεν εχω vdsl και δεν γνωριζω

manospcistas
25-10-17, 10:55
Το πρόβλημα με την ανάλυση κλήσεων προέκυψε από κάποιες αλλαγές που έγιναν αυτό το μήνα στη μορφή των ηλεκτρονικών λογαριασμών και επιλύεται σταδιακά, ίσως και να είναι διαθέσιμη μέσα στη μέρα.

terko
25-10-17, 15:16
Το πρόβλημα με την ανάλυση κλήσεων προέκυψε από κάποιες αλλαγές που έγιναν αυτό το μήνα στη μορφή των ηλεκτρονικών λογαριασμών και επιλύεται σταδιακά, ίσως και να είναι διαθέσιμη μέσα στη μέρα.

Πόθεν η πληροφόρησή σου περί τούτου;

manospcistas
25-10-17, 15:27
Πόθεν η πληροφόρησή σου περί τούτου;

Μίλησα μαζί τους μέσω Messenger, γιατί κι εγώ χρειάζομαι την ανάλυση αυτού του μήνα.

MitsosDaBest13
25-10-17, 16:56
Οι λογαριασμοί. Λογικά, και εσύ όπως και όλοι οι πελάτες εταιρειών σταθερής στην Ελλάδα, ειδοποιείσαι με SMS, e-mail, και άλλους ηλεκτρονικούς τρόπους για το οφειλόμενο ποσό. Αφού είσαι τόσο tech-guy που χρειάζεσαι 50αρι για προσωπική χρήση, λογικά θα γνωρίζεις πώς να χρησιμοποιείς τις παραπάνω τεχνολογίες. Δεν ξέρω. Λέω.
[B]


Δεν είμαι ηλίθιος αγαπητέ... Απλά από τον προηγούμενο μήνα, η Cyta σταμάτησε να μου στέλνει ειδοποίηση στο e-mail, όταν βγαίνει ο λογαριασμός. Με SMS δεν έχω λάβει ποτέ. Σήμερα που ανέβηκε ο λογαριασμός με έκδοση 1/10, πάλι ειδοποίηση δεν έλαβα... Απλά πρέπει να θυμάμαι στις 25-30 κάθε μήνα, να μπαίνω στο MyCyta και να βρίσκω το λογαριασμό-έκπληξη και να τον πληρώσω πριν να λήξει.

Σήμερα όμως, μόλις κατέβασα το pdf να το κοιτάξω αναλυτικά, διαπίστωσα πως το πανηγύρι συνεχίζεται! :lol: Το ανοίγω και βλέπω αυτό το πράγμα (πατήστε εμφάνιση)! Δεν έχω ιδέα ποιος είναι αυτός ο "Κ Λ Παναγιώτης" και για ποιο λόγο εμφανίστηκε ο λογαριασμός μου στο όνομά του! Προφανώς το λογιστήριο της Cyta, έχει βαρέσει διάλυση... Τουλάχιστον τα υπόλοιπα στοιχεία, ήταν σωστά.:clap:

187432

stelakis1914
27-10-17, 21:15
Εισακούστηκαν τα παράπονα σας και ανέβασαν την ανάλυση κλήσεων σε csv στο mycyta για να την δείτε στο excel :p

Και μια άσχετη ερώτηση. Αν αυτό τον λογαριασμό που η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής του είναι η 30/10, τον πληρώσω στις 2-3/11 υπάρχει περίπτωση να προκύψει κανένα πρόβλημα;

zzzleepy
27-10-17, 21:41
Εισακούστηκαν τα παράπονα σας και ανέβασαν την ανάλυση κλήσεων σε csv στο mycyta για να την δείτε στο excel :p

Και μια άσχετη ερώτηση. Αν αυτό τον λογαριασμό που η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής του είναι η 30/10, τον πληρώσω στις 2-3/11 υπάρχει περίπτωση να προκύψει κανένα πρόβλημα;

Συνήθως αρχίζουν και ενοχλούν όταν εκδοθεί και δεύτερος λογαριασμός ενώ ακόμα εκκρεμεί ο προηγούμενος.

dimitris.taxideytis
27-10-17, 21:44
Κανενα προβλημα. Τους τελευταιους μηνες πληρωνω συνεχεια 3-4 του μηνα και ουτε με ενοχλησαν ,ουτε συμπεριληφθηκε οφειλη στον επομενο μηνα.

stelakis1914
27-10-17, 22:16
Πολύ ωραία παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :rolleyes:

Just_Nikos
29-10-17, 14:06
Εχει καποιο προβλημα η Cyta σημερα?
Απο το πρωί η γραμμη μου σερνεται, περιμενω 10 sec για ενα απλο googlaρισμα.

yiannis010
29-10-17, 14:17
η ανατολικη θεσσσαλονικη ειναι οκ

galotzas
29-10-17, 19:03
Ειπα και εγώ θα το πει και κανενας αλλος δεν μπορει. Συγχρονιζει στα 6-7 απο τα 9-10 και πανε ολα πολυ αργα.

Godian
30-10-17, 03:35
Εμενα ήταν πολύ καλά σήμερα

nnn
18-11-17, 21:16
20 λεπτά αναμονή ως τώρα, για να δηλώσω πως χάλασε το modem (καμιά 10αριά reboots σε μια ώρα) :down:

galotzas
19-11-17, 20:57
Βρήκες άκρη;

svartevarg
21-11-17, 21:22
Φαίνεται ότι η Cyta παραπαίει....σε λίγο όλοι θα συγχρονίζουν στα 8mbps (σε adsl) εν έτει 2018 (tragic να πει κανείς είναι λίγο). Κανένα νέο για το τι θα γίνει με την θυγατρική στην Ελλάδα έχουμε;;; Να αλλάξουμε πάροχο αν είναι.

nnn
21-11-17, 21:27
Βρήκες άκρη;

Όχι, σε επεξεργασία είναι το θέμα και έχω συγχρονίσει χαμηλότερα. Μάλλον έριξαν το προφίλ.

35 λεπτά περίμενα για να μιλήσω με ΤΥ, το έχουν κλείσει το μαγαζί και αν η καμπίνα από έξω ήταν έτοιμη, είχα φύγει εκείνη την ημέρα. Τόσο πολύ τα είχα πάρει.

Godian
21-11-17, 22:32
Φαίνεται ότι η Cyta παραπαίει....σε λίγο όλοι θα χρονίζουν στα 8mbps (σε adsl) εν έτει 2018 (tragic να πει κανείς είναι λίγο). Κανένα νέο για το τι θα γίνει με την θυγατρική στην Ελλάδα έχουμε;;; Να αλλάξουμε πάροχο αν είναι.

Εμένα μου ανέβηκε από 10500 στα 11020 ΧαχαχαχαχαχαχΧαχαχχαχαχαχ ping στα online game fifa και battlefield άψογο

uncle_nontas
22-11-17, 00:09
Εμένα ρε παιδιά γιατί κάποιον ανεξήγητο λόγο, όταν συμπληρώνω τη φόρμα επικοινωνίας για την ΤΥ με παίρνουν τηλέφωνο στο 5λεπτο. Στο τηλ ΟΝΤΩΣ είναι όπως τα λέει ο nnn πλέον. Ρε συ admin, για δοκίμασε κ τη φόρμα...

You lied
22-11-17, 10:04
Φαίνεται ότι η Cyta παραπαίει....σε λίγο όλοι θα χρονίζουνστα 8mbps (σε adsl) εν έτει 2018 (tragic να πει κανείς είναι λίγο). Κανένα νέο για το τι θα γίνει με την θυγατρική στην Ελλάδα έχουμε;;; Να αλλάξουμε πάροχο αν είναι.

Χρονίζουν, τι εννοείτε αγαπητέ;

svartevarg
22-11-17, 15:47
Χρονίζουν, τι εννοείτε αγαπητέ;

Έχεις απόλυτο δίκιο, η σωστή λέξη είναι "συγχρονίζουν"

- - - Updated - - -


Εμένα μου ανέβηκε από 10500 στα 11020 ΧαχαχαχαχαχαχΧαχαχχαχαχαχ ping στα online game fifa και battlefield άψογο

Το θέμα είναι γιατί οι ISP σαν τη Cyta κάνουν οικονομία στο bandwidth που δίνουν. Κόβουν από εσένα, εμένα και άλλους δυο και φτιάχνουν νέα γραμμή για νέο χρήστη.

MitsosDaBest13
22-11-17, 15:59
Γίνονται και θαύματα τελικά! Αντί για 25 του μήνα (με έκδοση 1/11), ο λογαριασμός μου ανέβηκε χθες το βράδυ στο MyCyta και μάλιστα μου ήρθε και ειδοποίηση στο e-mail!! Τις τελευταίες 2 φορές, δεν είχε έρθει τίποτα... Επίσης, αυτή τη φορά έγραψαν και σωστά το όνομα στο λογαριασμό, αντί για κάποιο μισογραμμένο και άσχετο!! Εντυπωσιακή η Cyta, αυτά δε γίνονται πουθενά! :respekt:

- - - Updated - - -


Φαίνεται ότι η Cyta παραπαίει....σε λίγο όλοι θα συγχρονίζουν στα 8mbps (σε adsl) εν έτει 2018 (tragic να πει κανείς είναι λίγο). Κανένα νέο για το τι θα γίνει με την θυγατρική στην Ελλάδα έχουμε;;; Να αλλάξουμε πάροχο αν είναι.


Όχι, σε επεξεργασία είναι το θέμα και έχω συγχρονίσει χαμηλότερα. Μάλλον έριξαν το προφίλ.

35 λεπτά περίμενα για να μιλήσω με ΤΥ, το έχουν κλείσει το μαγαζί και αν η καμπίνα από έξω ήταν έτοιμη, είχα φύγει εκείνη την ημέρα. Τόσο πολύ τα είχα πάρει.

Αποκλείεται, αφού σύμφωνα με κάποια μέλη, η Cyta "μαμάει" και δέρνει και ξεπερνά σε εξυπηρέτηση τον ΟΤΕ... :rolleyes:

- - - Updated - - -


Έχεις απόλυτο δίκιο, η σωστή λέξη είναι "συγχρονίζουν"

Το θέμα είναι γιατί οι ISP σαν τη Cyta κάνουν οικονομία στο bandwidth που δίνουν. Κόβουν από εσένα, εμένα και άλλους δυο και φτιάχνουν νέα γραμμή για νέο χρήστη.

Καλά, αυτό το κάνει και ο ΟΤΕ και η WIND...

sdikr
22-11-17, 16:13
Έχεις απόλυτο δίκιο, η σωστή λέξη είναι "συγχρονίζουν"

- - - Updated - - -



Το θέμα είναι γιατί οι ISP σαν τη Cyta κάνουν οικονομία στο bandwidth που δίνουν. Κόβουν από εσένα, εμένα και άλλους δυο και φτιάχνουν νέα γραμμή για νέο χρήστη.

Μόνο μια γραμμή; και δυο και τρείς βγάζουν




Καλά, αυτό το κάνει και ο ΟΤΕ και η WIND...

Αυτοί βγάζουν και τέσσερις :p

anderm
22-11-17, 16:18
Μόνο μια γραμμή; και δυο και τρείς βγάζουν



Αυτοί βγάζουν και τέσσερις :p

Μην κοροιδεύεις τα παιδιά :p

Τώρα αλήθεια, πιστεύετε ότι ο πάροχος σας, επίτηδες σας βάζει σε troubleshooting profile για να κερδίσει στα rates;

sdikr
22-11-17, 16:29
Μην κοροιδεύεις τα παιδιά :p

Τώρα αλήθεια, πιστεύετε ότι ο πάροχος σας, επίτηδες σας βάζει σε troubleshooting profile για να κερδίσει στα rates;

Έχεις δίκαιο, ζητάω συγνώμη

@svartevarg
Η Γραμμή του χαλκού είναι πραγματικά το μόνο πράγμα που δεν μπορούν να δώσουν σε πάνω απο έναν χρήστη, αν μια γραμμή δηλαδή είναι για 100mbit δεν μπορεί να την χωρίσει κάποιος σε 4χ 25mbit.
Ο συχρονισμος αλλάζει για διαφόρους λόγους, ενας απο αυτούς είναι και το λεγόμενο crosstalk.

svartevarg
22-11-17, 19:00
Τώρα αλήθεια, πιστεύετε ότι ο πάροχος σας, επίτηδες σας βάζει σε troubleshooting profile για να κερδίσει στα rates;

Όχι, αλλά τουλάχιστον θα μπορούσε να μας ενημερώνει κάθε φορά που το κάνει ή γενικά ότι είμαστε σε αυτό το profile με κανα μαιλ. Υπάρχουν άτομα που είναι / ήταν για τουλάχιστον 2 χρόνια σε αυτό το profile. Τι ήθελε ο πάροχος;; Να πραγματοποιήσει κοινωνικό πείραμα για τις ανθρώπινες αντοχές όταν όλοι οι άλλοι στην πολυκατοικία σου πιάνουν 2-3 mbps παραπάνω από εσένα;;;

- - - Updated - - -


Έχεις δίκαιο, ζητάω συγνώμη

@svartevarg
Η Γραμμή του χαλκού είναι πραγματικά το μόνο πράγμα που δεν μπορούν να δώσουν σε πάνω απο έναν χρήστη, αν μια γραμμή δηλαδή είναι για 100mbit δεν μπορεί να την χωρίσει κάποιος σε 4χ 25mbit.
Ο συχρονισμος αλλάζει για διαφόρους λόγους, ενας απο αυτούς είναι και το λεγόμενο crosstalk.

το ξέρω για το χαλκό, αλλά αυτό το crosstalk έχει γίνει συνήθεια.

yiannis010
22-11-17, 19:55
σε οτι αφορα την ταχυτητα παιδια εχετε απολυτο δικιο .
πριν ενα χρονο ημουν στα 14 και κατι πριν 2 μηνες πηγα στα 10 και ξαφνικα μια μερα το ειδα στα 6.....
στο πρωτο τηλεφωνο στην τυ με ενα χαλαρο υφος μου ειπε αυτη ειναι η ταχυτητητα σας δεν βλεπουμε καποιο προβλημα.δεν εδωσα σημασια αρχισα να σκεφτομαι και τα crosstalk οποτε δεν μιλησα .
οταν πλεον το ειδα στο 6 και επικοινωνησα ξανα , μου εκανε εντυπωση πως πρωτη φορα στα 4-5 χρονια περιμενα 22 λεπτα στο τηλεφωνο για να βγει καποιος στην γραμμη,
οσο αφορα την ταχυτητα ειδε και αυτος πως καποτε επιανα 14 ....δεν ξερω τι εκανε στην γραμμη ουτε μου ειπε αν και τον ρωτησα και ξαφνικα βρεθηκα στα 12 μβ αν και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι θα προτιμοιυσα 14,4 που ειχα πριν 10 μηνες περιπου

nnn
23-11-17, 19:15
Ήρθε ο τεχνικός το μεσημέρι και έφερε το ZTE. Συγχρόνισε και ψηλότερα.

mike_871
23-11-17, 19:24
Ήρθε ο τεχνικός το μεσημέρι και έφερε το ZTE. Συγχρόνισε και ψηλότερα.

τι εννοεις?

nnn
23-11-17, 19:26
τι εννοεις?

Με το ADB είχε πέσει ο συγχρονισμός στα 24,5 επειδή ανέβασαν το SNR στο 8, με το ZTE συγχρόνισε στα 27++ με το SNR στο 8. Θα ζητήσω κατέβασμα στο 6 για να πάει στα 29+.

panosb26
23-11-17, 19:57
Με το ADB είχε πέσει ο συγχρονισμός στα 24,5 επειδή ανέβασαν το SNR στο 8, με το ZTE συγχρόνισε στα 27++ με το SNR στο 8. Θα ζητήσω κατέβασμα στο 6 για να πάει στα 29+.

Δεν εχουν προφιλ με 6snr εκτος απο καποια για επιχειρηματικους πελατες

nnn
23-11-17, 20:14
Δεν εχουν προφιλ με 6snr εκτος απο καποια για επιχειρηματικους πελατες

Για εμένα έχουν......

nnn
27-11-17, 15:34
χμμ χρειάστηκε να κάνω disconnect/connect και να αλλάξω IP γιατί ξαφνικά χάθηκε η δρομολόγηση προς το adslgr και άλλα sites, ενώ άλλα έπαιζαν κανονικά. Δεν μου έχει ξανατύχει.

uncle_nontas
27-11-17, 16:01
χμμ χρειάστηκε να κάνω disconnect/connect και να αλλάξω IP γιατί ξαφνικά χάθηκε η δρομολόγηση προς το adslgr και άλλα sites, ενώ άλλα έπαιζαν κανονικά. Δεν μου έχει ξανατύχει.

Ακριβώς το ίδιο έγινε προχθες στην καφετέρια που έπινα καφέ, σε vdsl ote.

costa
06-12-17, 09:58
Tα στατιστικά της γραμμής μου....
https://s25.postimg.org/4qnucculr/cyta.png

Nα ζητήσω fast στο data path για καλύτερο ping? θα χάσω σε ταχύτητα στο download?

sweet dreams
06-12-17, 18:29
Nα ζητήσεις, ναι, θα χάσεις ταχύτητα.

Godian
07-12-17, 14:16
Link Status
Connected


Rate (Up/Down)
1021/11093 kbps


Noise Margin (Up/Down)
15/7.9 dB


Modulation Type
ADSL_2plus


Line Attenuation (Up/Down)
12.1/16.5 dB


Output Power (Up/Down)
12.4/19.9 dBm


Data Path (Up/Down)
Fast/Fast


Max Rate(Up/Down)
1232/11180 kbps


Interleave depth
0


Annex Type
AnnexA


CRC errors
0




Εγω παντως που εβαλα εχω τρομερη διαφορα στα ping 15ms στα game που παιζω

Στο battlefield σε ολανδικο σερβερ παιζω μεχρι 65 ms και το ανωτερο 83ms

Εχω χαμηλη ταχυτητα λογο crosstalk
φετος ανεβηκε στα 11 μεχρι περσυ ηταν στα 10 μαλλον εφυγαν πολλα ατομα απο τη περιοχη

Godian
08-12-17, 21:12
Έχει κανείς σήμερα πρόβλημα με τα pings;;

nnn
08-12-17, 21:18
nope..

@ ADSLgr.com All rights reserved.