PDA

Επιστροφή στο Forum : Να κανω διακοπη αιτησης ΟΝ ?



nauagio13
12-08-11, 04:37
καλημερα σας!

Εχω κανει αιτηση εδω και ενα μηνα στην ΟΝ.
Μου εστηλαν τον εξοπλισμο μετα απο 3 μερες, οπου και υπεγραψα την αιτηση.
Εστειλα με φαξ τα δικαιολογητικα και μου ειπαν οτι η ενεργοποιηση θα γινει στις 8/8/2011.
Πηρα ρεπο απο την δουλεια μου για να ημουν σπιτι αλλα δεν εμφανιστηκαν ΠΟΤΕ.
Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι θα με καλεσουν σε δυο μερες για να κλεισουμε ραντεβου
ποτε να ερθουν..
Εχουν περασει 4 μερες και τιποτα...
Σκεφτομαι να κανω διακοπη αιτησης....
Δεν εχω καθολου τηλεφωνικη γραμμη.
Την ιδια περιοδο ειχα κανει αιτηση και στην ΗΟL που ομως δεν εχω υπογραψει...
Οι ανθρωποι με εχουν παρει δεκα φορες να τους στειλω τα δικαιολογητικα που χρειαζοντε.
Τι να κανω???? Αν τους στειλω διακοπη αιτησης????
Μας κοροιδευουν μου φενετε εκει στην ΟΝ.....

Banditgr
12-08-11, 10:30
Όταν λες δεν έχεις καθόλου τηλεφωνική γραμμή τι εννοείς ? Βρίσκεσαι σε νέα οικοδομή πχ ? Θα πρέπει αρχικά να σου δώσει ο ΟΤΕ γραμμή, προτού μπορέσει η On και η κάθε On, να σε ενεργοποιήσει. Εφόσον δεν επικοινώνησαν μαζί σου όπως είχαν πει, θα πρέπει (δυστυχώς) να το κάνεις εσύ, το συντομότερο δυνατό.

Όσο για την αίτηση διακοπής είναι δίκοπο μαχαίρι. Μπορεί μεν να την λάβουν και να την προωθήσουν και όλα να πάνε καλά και να είσαι ελεύθερος να επιλέξεις άλλο πάροχο, αλλά έχουμε δει πολλάκις και το σενάριο άτομα που έκαναν αίτηση διακοπής, να επιλέγουν και να ενεργοποιούνται κανονικά σε άλλο πάροχο και μια ωραία πρωία να τους ενεργοποιεί ο πάροχος στον οποίο υποτίθεται είχαν κάνει την αίτηση διακοπής. Γνώμη μου είναι, προκειμένου να αποφύγεις τέτοιου είδους μπλεξίματα, να περιμένεις να ξεκαθαριστεί το τοπίο με την On.

nauagio13
12-08-11, 13:42
Καλησπερα φιλε μου Banditgr!
Δεν εχουμε αυτη την στιγμη καποια συνδεση. Παλαιοτερα ειχαμε ΟΤΕ.

Απο την στιγμη που γραφει η αιτηση οτι το πολυ σε 18 μερες θα γινει
ενεργοποιηση και εχει περασει ενας μηνας + , τους εχω παρει 5 φορες και ολο μου λενε
"αυριο θα μιλησει μαζι σας ο αρμοδιος" και ΠΟΤΕ δεν με καλει,
δεν θα ειμαι καλυμενος σε καθε περιπτωση??

Z€r0
12-08-11, 14:57
Καλησπερα φιλε μου Banditgr!
Δεν εχουμε αυτη την στιγμη καποια συνδεση. Παλαιοτερα ειχαμε ΟΤΕ.

Απο την στιγμη που γραφει η αιτηση οτι το πολυ σε 18 μερες θα γινει
ενεργοποιηση και εχει περασει ενας μηνας + , τους εχω παρει 5 φορες και ολο μου λενε
"αυριο θα μιλησει μαζι σας ο αρμοδιος" και ΠΟΤΕ δεν με καλει,
δεν θα ειμαι καλυμενος σε καθε περιπτωση??Μπορεί να μπλέξεις το θέμα είναι ότι θα βρεις το δίκιο σου εφόσον θα έχεις την αίτηση διακοπής στην τελική και με μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά το θέμα είναι τί ταλαιπωρία θα έχεις και μετά εάν τελικά τα κάνουν θάλασσα και σε ενεργοποιήσουν και στον ακυρωμένο πάροχο, το δίκιο σου θα το βρείς αλλά θα ταλαιπωρηθείς.

Τα υπόλοιπα απ'το άλλο θέμα:
Εάν δεν κάνεις φορητότητα υπάρχοντος αριθμού και δεν σε νοιάζει να τον χάσεις μπορείς να κάνεις ακύρωση της αίτησης αλλά και αλλού να πάς θα περάσουν τουλάχιστο 15 μέρες για ενεργοποίηση στην καλύτερη.:what:

To θέμα είναι να σου δώσει μία οριστική ημερομηνία η ΟΝ για να δείς και εσύ πώς θα κινηθείς.

Τώρα για τα τηλέφωνα της HOL όλοι σε τρελαίνουν στα τηλέφωνα μέχρι να υπογράψεις βέβαια λογικά εάν είχες επιλέξει να πας αλλού ένα μήνα πριν λογικά τώρα θα είχες ενεργοποιηθεί αλλά ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.Καλή υπομονή πάντως πλέον το διάστημα μέχρι της 16/8 πάει, μετά πάει η ενεργοποίηση σου δυστυχώς.

nauagio13
12-08-11, 15:42
Σ'ευχαριστω φιλε μου Z€r0 για το ενδιαφερον σου και τις απαντησεις σου!
Φορητοτητα αριθμου δεν θα κανω οποτε με βλεπω να ακυρωνω την ΟΝ.
Ειναι απιστευτο παντως πως αδιαφορουν για τους πελατες τους....
Θα κανω νεα αιτηση σε αλλη εταιρια, θα στειλω φαξ διακοπης αιτησης εξηγοντας τους λογους στην ΟΝ,
γιατι αν τους περιμενω βλεπω να μην εγω γραμμη ουτε το 2012!!! :mad:

Z€r0
12-08-11, 19:52
Σ'ευχαριστω φιλε μου Z€r0 για το ενδιαφερον σου και τις απαντησεις σου!
Φορητοτητα αριθμου δεν θα κανω οποτε με βλεπω να ακυρωνω την ΟΝ.
Ειναι απιστευτο παντως πως αδιαφορουν για τους πελατες τους....
Θα κανω νεα αιτηση σε αλλη εταιρια, θα στειλω φαξ διακοπης αιτησης εξηγοντας τους λογους στην ΟΝ,
γιατι αν τους περιμενω βλεπω να μην εγω γραμμη ουτε το 2012!!! :mad:Εάν είναι έτσι τότε ίσως όταν λάβουν την αίτηση να σε πάρουν να σου κάνουν και καμία προσφορά.;)Όπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα!Θυμάμαι όταν μετακόμισα πριν μερικά χρόνια ο ΟΤΕ για γραμμή χωρίς ADSL είχε κάνει 3 μήνες να μου μεταφέρει το τηλέφωνο!Τί να πείς;:what:Βέβαια εδώ μάλλον "πληρώνεις" χρωστούμενα της ΟΝ προς τον ΟΤΕ.:hmm:

nauagio13
13-08-11, 05:42
Ελπιζω να γινει κατι και γρηγορα!!
Εσενα φιλε μου κανα δυμηνο κανανε απο την αιτηση μεχρι την ενεργοποιηση?
Σε καποιο αλλο ποστ που διαβαζα κατι τετοιο καταλαβα!!

Z€r0
13-08-11, 16:13
Ελπιζω να γινει κατι και γρηγορα!!
Εσενα φιλε μου κανα δυμηνο κανανε απο την αιτηση μεχρι την ενεργοποιηση?
Σε καποιο αλλο ποστ που διαβαζα κατι τετοιο καταλαβα!!25 ημέρες πήρε η ενεργοποίηση με φορητότητα αριθμού σε ενεργή γραμμή.Υπάρχουν αρκετοί που ίσως ξεπέρασαν και το δίμηνο εδω πέρα όμως.

intech
17-08-11, 19:37
Απλά αναριωτιέμαι...

nauagio13
18-08-11, 18:12
Παιδια καλησπερα μπηκα στο Στο ΜΥ ΟΝ και γραφει..

Παράδοση εξοπλισμού - Η παράδοση του εξοπλισμού ολοκληρώθηκε στις 15/07/2011

Κατάθεση δικαιολογητικών στην ON TELECOMS -
Δεν έχετε αποστείλει, τελευταίο λογαριασμό προηγούμενου παρόχου
Δεν ειχα προηγουμενο παροχο....

Υποβολή αιτήματος στο ΠΣ ΟΤΕ
Η αίτηση κατατέθηκε στο ΠΣ ΟΤΕ στις 19/07/2011

Ημερομηνία υλοποίησης σύνδεσης
Πιθανή ημερομηνία κατασκευής 08/08/2011

Ολοκλήρωση διαδικασίας μεταφοράς
Ημερομηνία ενεργοποίησης 08/08/2011

Επίσκεψη τεχνικού -Αναμονή επίσκεψης τεχνικού

Ποτε θα ερθει ο τεχνικος ρε παιδια???
Εχει περασει 1,5 μηνας απο την αιτηση και 15 μερες απο την ημερομηνια ενεργοποιησης.

ΥΓ. Εχω στειλει 2 mail χωρις να εχω παρει απαντηση και αλλες 2 φορες που εχουμε μιλησει στο τηλεφωνο και ακομα περιμενω να ερθει τεχνικος...........

Z€r0
19-08-11, 22:34
Τι στο καλό σου ενεργοποίησαν την γραμμή σε γείτονα;!Τί εννοούν ενεργοποίηση εκεί στην ΟΝ τελικά;:what:Πραγματικά δεν ξέρω τί να πώ.

nauagio13
20-08-11, 06:56
Καλημερα! Με πηραν σημερα απο την ΟΝ - ΑΝΑΣΤΑΣΗ- και μου ειπαν οτι ακυροθηκε η αιτηση απο τον ΟΤΕ γιατι δεν βρηκαν την διευθηνση μου!!!! ΕΛΕΟΣ!!!! Ηρθε λει ο τεχνικος του ΟΤΕ και δεν βρηκε το σπιτι...... Τους εστειλα χαρτη με mail και τους εδωσα και το τηλ του μπατζανακη μου που μενει στον επανω οροφο.....
Για να δουμε τι θα γινει ρε παιδια..... Παλι απο την αρχη λετε να τραβηξει η ιστορια?????
Αλλον εναν μηνα αναμονη????

Z€r0
20-08-11, 14:50
Καλά δεν παίζονται, δικαιολογία να είναι;Σε καταφύγιο μένεις;Δεν πιστεύω να πάρει πάνω 1 με 2 εβδομάδες αλλά στην περίπτωση σου ποτέ δεν ξέρεις!

Τους είπες να σε ενημερώσουν για νέα ημερομηνία ενεργοποίησης;

Και καλά;Απ'τον ΟΤΕ ή την ΟΝ δεν είχαν κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας;Έπρεπε να σε ενημερώσουν 10 μέρες μετά;

Να παρακαλάς εν έτη 2011 να σου ενεργοποιήσουν μία τηλεφωνική γραμμή!ΕΛΕΟΣ!

intech
21-08-11, 15:58
Ε τώρα τι να πώ !!!

Απίστευτο.

Γνώριζα μιά περίπτωση που δεν μπορούσε να βρεθεί άκρη, επι μήνες.
Εκεί βέβαια ο λόγος (τελικά), ηταν μια παλαιά οφειλή στον ΟΤΕ.

Σου εύχομαι γρήγορη ενεργοποίηση φίλε nauagio13:oneup:

FuS
21-08-11, 18:25
....Και καλά;Απ'τον ΟΤΕ ή την ΟΝ δεν είχαν κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας;Έπρεπε να σε ενημερώσουν 10 μέρες μετά;..

Fixed :)

Mε τον οτέ δεν έχει καμία σχέση ο συμφορουμίτης.
Μόνο ο πάροχος μέσω wcrm.

nauagio13
22-08-11, 16:55
Παιδες καλησπερα!
Με πηραν σημερα απο την ΟΝ και μου εδωσαν νεα ημερομηνια ενεργοποιησης 12/9/11......
:whistle:
Μετα λεει σε 2-3 μερες το πολυ θα ειμαι οκ........
Για να δουμε.........

Koala_
23-08-11, 13:16
Παιδες καλησπερα!
Με πηραν σημερα απο την ΟΝ και μου εδωσαν νεα ημερομηνια ενεργοποιησης 12/9/11......
:whistle:
Μετα λεει σε 2-3 μερες το πολυ θα ειμαι οκ........
Για να δουμε.........

12/9 πάει μακριά η βαλίτσα νομίζω....

Z€r0
23-08-11, 20:53
12/9 πάει μακριά η βαλίτσα νομίζω....Μακριά πάει αλλά τί να κάνει;Να ακυρώσει την αίτηση;Δεν νομίζω να κερδίσει τίποτα σε χρόνο ενεργοποίησης πλέον.:hmm:

nauagio13
24-08-11, 23:56
Παλι καλα θα λειπω αρχες σεπτεμβρη!!!
Θα γυρισω μια μερα πριν!!!!
Αν δεν με ενεργοποιησουν και παλι θα @%^%%@@@# :p

........Auto merged post: nauagio13 πρόσθεσε 50 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καλησπερα εχω μια απορια.....
Μπηκα σημερα στο ΜΥ-ΟΝ και γραφει...
Ημερομηνία υλοποίησης σύνδεσης
Πιθανή ημερομηνία κατασκευής 07/09/2011
Εγω εκεινη τη μερα 8α λειπω.... Τι γινετε τωρα??
Πρεπει να ειμαι εδω οταν θα ερθουν απο τον ΟΤΕ???
Αν ειναι συγγενικο μου προσωπο πειραζει??
Μην ερθουν και λειπω και αντε παλι ενα μηνα αναμονη :cry:

Z€r0
25-08-11, 01:59
Αν ειναι συγγενικο μου προσωπο πειραζει??Τί να σου πώ δεν ξέρω, μήπως να του κάνεις και μία εξουσιοδότηση να είσαι σίγουρος;:what:

gds
25-08-11, 11:26
Συγγνώμη, αλλά γιατί παραμένεις σε αυτήν την εταιρία μετά από τόση ταλαιπωρία; Πραγματικά πάρε και ξεκίνα τους... Άκου εκεί 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο. Τι θα πει δεν βρίσκει το σπίτι. Με γειτονικό νούμερο πάνε. Άμα είναι γκαφάλια, πρόβλημα τους. Τι χάρτη; Αίτηση ακύρωσης έπρεπε να στείλεις να δεις για πότε θα έρχονταν.

nothing
25-08-11, 13:51
Καλημερα! Με πηραν σημερα απο την ΟΝ - ΑΝΑΣΤΑΣΗ- και μου ειπαν οτι ακυροθηκε η αιτηση απο τον ΟΤΕ γιατι δεν βρηκαν την διευθηνση μου!!!! ΕΛΕΟΣ!!!! Ηρθε λει ο τεχνικος του ΟΤΕ και δεν βρηκε το σπιτι...... Τους εστειλα χαρτη με mail και τους εδωσα και το τηλ του μπατζανακη μου που μενει στον επανω οροφο.....
Για να δουμε τι θα γινει ρε παιδια..... Παλι απο την αρχη λετε να τραβηξει η ιστορια?????
Αλλον εναν μηνα αναμονη????

ασχετως αν συμφωνω οτι ειναι απαραδεκτο το να εισαι τοσο καιρο χωρις τηλεφωνο και γενικα χωρις υπηρεσιες αλλα δε ξερω στο συγκεκριμενο κατα ποσο φταιει μονο η ΟΝ αν φυσικα ισχυει αυτο που του ειπαν...

γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει εταιρεια γενικα που δε θα κανει επειδη βαριεται μια συνδεση αλλα για πρακτικους λογους ισως να αργει...

φυσικα θεωρω απαραδεκτο απο πλευρας ON τοτε που χρωσταγε στον ΟΤΕ και αποσο ειχαμε μαθει ουσιαστικα δεν προσωραγε ο ΟΤΕ τις αιτησεις που αφορουσαν γενικα την ΟΝ (πριν απο κανα διμηνο-τριμηνο αν δε κανω λαθος , εποχη που σταματησε η ΝΕΤΟΝΕ τις υπηρεσιες της και ηρθαν μαζεμενες αιτησεις...)

nauagio13
25-08-11, 14:04
Z€r0 συγνωμη αλλα ειμαι ασχετος!!! Πως κανω εξουσιοδότηση???:whistle:
..
gds το ξερω οτι παραπηγε μακρυα η βαλιτσα.......
Αμα δεν με συνδεσουν μεχρι τις 13/9 θα γινει της @#@%&@&%:p

baskon
25-08-11, 14:42
Τι θα πει δεν βρίσκει το σπίτι. Με γειτονικό νούμερο πάνε. Άμα είναι γκαφάλια, πρόβλημα τους. Τι χάρτη; Αίτηση ακύρωσης έπρεπε να στείλεις να δεις για πότε θα έρχονταν.

δε ξερω πως ειναι εκει που μενει ο φιλος αλλα επειδη δεν ειναι κεντρο αθηνας ισως να μην εχει αριθμο;;Απλως ρωταω...
Και φυσικα επειδη ειναι να ερθει ο Οτε αν βρει τη παραμικρη δυσκολια δε σκαει...Δε βρισκω το σπιτι σας και γεια σας...Ας βαζατε Οτε...

Σε οποια εταιρεια και αν εκανε αιτηση τα ιδια θα ειχε...Μονο αν εβαζε γραμμη απο τον Οτε θα τον εβρισκαν ευκολα...
Και για αυτο αλλωστε πολλοι στο φορουμ προτεινουν σε νεα γραμμη να κανουμε αιτηση στον ΟΤΕ και μετα φορητοτητα
Ειδικα σε περιοχες που δεν ειναι πολυ κεντρικά όπως ο φιλος..

gds
25-08-11, 15:01
Ακριβώς αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0)

Z€r0
25-08-11, 16:29
Αμα δεν με συνδεσουν μεχρι τις 13/9 θα γινει της @#@%&@&%:pΤρίτη και 13;Ώχ βλέπω να γίνεται της @#@%&@&% :lol:

........Auto merged post: Z€r0 πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε οποια εταιρεια και αν εκανε αιτηση τα ιδια θα ειχε...Μονο αν εβαζε γραμμη απο τον Οτε θα τον εβρισκαν ευκολα...
Και για αυτο αλλωστε πολλοι στο φορουμ προτεινουν σε νεα γραμμη να κανουμε αιτηση στον ΟΤΕ και μετα φορητοτητα
Ειδικα σε περιοχες που δεν ειναι πολυ κεντρικά όπως ο φιλος..Καλά ισχύει καλύτερα πρώτα στον ΟΤΕ αλλά έλεος υποτίθεται έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα απ'την εποχή του ΑΜΑΝ.Αυτόν το καιρό με τα όσα γίνονται με ΟΝ-ΟΤΕ και τις καθυστερήσεις της ΟΝ μάλλον δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση σε άλλον εναλλακτικό.

Εμένα σε ΟΤΕ πάντως για να μου μεταφέρουν το τηλέφωνο από άλλο κέντρο τους περίμενα 2 μήνες και μου είπαν μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι καλύτερα θα ήταν να ζήταγα νέα σύνδεση και όχι μεταφορά και εγώ τους είπα εάν μπορούσα θα ζούσα και σε άλλη χώρα.

nauagio13
26-08-11, 06:22
Ακριβώς αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0)

χαχαχαχαχχαχα!!!!!!!

........Auto merged post: nauagio13 πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τριτη και 13 ειναι η τυχερη μου μερα!!!! Ελπιζω να ειμαι ΟΝ στης 13... Αλλιως @@%$@@#$%%$@:p

gllafas
26-08-11, 19:27
δηλαδη ακομη η on εχει θεμα με τη φορητοτητα και τις καθυστερησεις?
παιζει να κανει 1 μηνα και παραπανω η διαδικασια?
και ελεγα να ξανακανω αιτηση παρολο την ταλαιπωρια που τραβηξα μαζι τους γιατι και η cyta με εγραψε κανονικα.

nauagio13
28-08-11, 05:40
9 και σημερα !!!!!! !!! !!!!! !!!!! !!!!

nauagio13
12-09-11, 14:30
Επιτελους ειμαι ΟΝ!!

στοιχεια γραμμης....

. . Download Upload
Ταχύτητα 6132 kbps 909 kbps
Attenuation* 37.0 dB 19.5 dB
SNR* 9.0 10.8

Θα ανοιξω νεο θεμα για βοηθεια γιατι δεν εχω σημα στην ΟΝ Τν

Ax0R7aG0z
12-09-11, 20:23
Έβαλες και On Tv με 6mbps; Είσαι θαρραλέος.

Z€r0
13-09-11, 18:10
Επιτελους ειμαι ΟΝ!!

στοιχεια γραμμης....

. . Download Upload
Ταχύτητα 6132 kbps 909 kbps
Attenuation* 37.0 dB 19.5 dB
SNR* 9.0 10.8

Θα ανοιξω νεο θεμα για βοηθεια γιατι δεν εχω σημα στην ΟΝ ΤνΈστρωσε ο συχρονισμός σου;Γιατί και για SNR 37 συχρονίζεις πολύ χαμηλά και μάλλον γι'αυτό δεν έχεις σήμα στην ΟΝ TV. Επικοινώνησες με την τεχνική υποστήριξη; Εάν πάντως συχρονίζεις σε αυτήν την ταχύτητα πές τους να σε βάλουν σε 8άρα να πληρώνεις και λιγότερα, αλλά πιστεύω ένα 10άρι πρέπει να το πιάνεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.