PDA

Επιστροφή στο Forum : Απομακρυσμένα προβλήματα στην τηλεφωνία



Blackfox2k7
12-08-11, 08:49
Καλημέρα.
Στο μαγευτικό νησί της Λέσβου και σε έναν οικισμό του μένουν οι παππούδες μου. Όταν λέμε οικισμός, το "χωριό" έχει 3 [τρία] σπίτια που κατοικούνται και 2 ταβέρνες στην παραλία [τουρισμός υπάρχει, αλλά όχι μόνιμοι κάτοικοι πλην των παππούδων και... άλλων 2].
Στην παραλία λοιπόν η μία ταβέρνα έβαλε Internet [φυσικά ΟΤΕ αφού δεν "παίζει" τίποτα άλλο].
Να αναφέρω πως η κοντινότερη πόλη είναι 10 χλμ. μακριά και συνεχίζω.
Έκτοτε οι παππούδες πότε δεν έχουν τηλέφωνο και πότε ακούγονται... UFO.
Με επανειλλημένες δηλώσεις βλάβης από μένα, και γνωρίζοντας πως για να πιάσει κινητό εκεί πρέπει να περπατήσεις 1 χλμ. για να πας στην παραλία και να κάνεις την δουλειά σου με περιαγωγή [και μόνο], έχει περάσει 3 φορές συνεργείο μέχρι τώρα.
Δεν είμαι εκεί, οπότε έχω... "αντιπρόσωπο" που μου μεταφέρει τα γεγονότα.
Η άποψη του ΟΤΕ εξεφρασμένη από τον τεχνικό του ήταν ότι η περιοχή έχει ασύρματη σύνδεση τηλεφωνίας [δεν κάνω πλάκα και δεν εννοούσε να έχουμε εμείς ασύρματο γιατί μου το είπαν και εμένα σε επικοινωνία με το 121]κι έτσι... υπάρχουν παράσιτα -- και δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Επειδή όπως είπαμε, εδώ μπαίνουμε στα χωράφια του καθολικού παρόχου και χωρίς ύπαρξη εναλλακτικής [είτε σταθερής είτε κινητής τηλεφωνίας] και το μόνο που γίνεται είναι ψηφιακός έλεγχος [που καταλήγει στο να δουλεύει για 2 ώρες η γραμμή και μετά UFO], ποιά προτείνετε να είναι η αντιμετώπισή μου;
ΥΓ. Το πρόβλημα μετράει ήδη μια εβδομάδα.
ΥΓ2. Η καλωδίωση του σπιτιού, σύμφωνα με τον ηλεκτρολόγο που την εκτίμησε, είναι "μια χαρά".
ΥΓ3. Πληκτρολογώντας τον αριθμό τηλεφώνου των παππούδων στον έλεγχο διαθεσιμότητας δικτύου ΟΤΕ δίνει ταχύτητες δικτύου 2 και εως 24. Να αναφέρω πως το Α/Κ που αναφέρει είναι μόνο... 15 [ναι, δεκαπέντε] χιλιόμετρα μακριά. Μήπως,λέω μήπως , μας κοροϊδεύει ολίγον; Επίσης ΔΕΝ διατίθεται Conn-x TV [λογικό, αφού ο συγχρονισμός θα είναι 1 mbit όλο κι όλο.....]
Update : Σύμφωνα με το 121, τα συνεργεία έφυγαν και με τον ψηφιακό έλεγχο της γραμμής δεν βρέθηκε τίποτα [δεν το λες και μη αναμενόμενο αυτό...]. Το πρόβλημα θα το κοιτάξουν από Τρίτη αλλά το αστείο είναι πως, για να γίνει αποχρέωση για τις ημέρες που υπάρχει το πρόβλημα [και φαίνεται] πρέπει να πάει ο κάτοχος και να κάνει αίτηση [!!!]. Όπως είπαμε, μένει 15 χλμ. μακριά χωρίς μέσο πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να χρεωθεί και την μεταφορά του.
Εγώ όταν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στον πάροχό μου γιατί η αποχρέωση έγινε από μόνη της [μου το είπαν πριν καν τους το αναφέρω];
Update II : Τελικά το κοντινότερο κατάστημα του ΟΤΕ είναι μόνο... 2 ώρες με το αυτοκίνητο [χιλιόμετρα δεν ξέρω, αλλά μιλάμε για απόσταση όπως καταλαβαίνετε]...!

emeliss
12-08-11, 15:54
Έβαλε η ταβέρνα adsl και δημιουργήθηκε πρόβλημα στους παππούδες... Δύσκολα θα βγάλει κανείς άκρη απομακρυσμένα.

Μπορείς να τους στείλεις ένα φίλτρο adsl να το βάλουν; Ναι, κατάλαβα ότι οι παππούδες δεν έχουν adsl αλλά ίσως βοηθήσει. Πως λέγεται το κοντινότερο χωριό;

Blackfox2k7
12-08-11, 18:12
Το "χωριό" που είναι οι παππούδες λέγεται Τάρτι.Το "χωριό" που είναι Α/Κ [και μέχρι πρότινος ήταν το κατάστημα του ΟΤΕ] και είναι το DSLAM, Παπάδος. ΟΤΕ κατάστημα, μόνο στην πρωτεύουσα [Μυτιλήνη].
Επίσης και σε επικοινωνία με τον... ήρωα που περπάτησε 1 χλμ για να μιλήσουμε [...], όλοι πλέον έχουν πρόβλημα με την τηλεφωνία τους, αλλά το ρίχνουν στο "Ωχ αδερφέ..." -- ο "γνωστός" [καθότι ως νησί ο ένας ξέρει τον άλλο] τεχνικός κατεβαίνει στην.... ταβέρνα και τα ούζα παίρνουν φωτιά [παραλία γαρ]...

Blackfox2k7
18-08-11, 16:30
Και φυσικά το ... συνεργείο του ΟΤΕ [ο γνωστός ένας που κοιτάει λίγο το καλώδιο και μετά τα... ούζα] κατεβαίνει εδώ και 2 μέρες, η βλάβη "κλείνει", και καταλήγουμε μετά από 2 ώρες το τηλέφωνο να... κοχλάζει.
Για αποχρέωση δεν το συζητάμε, αλλά ούτε το 121 δεν μπορούν να πάρουν [πλέον είναι γενικευμένο πρόβλημα, αλλά οι άλλοι... 2 είναι και κάποιας ηλικίας και... δε βαριέσαι]...
Κλείσαμε βδομάδα και κάτι μου λέει πως μόλις αρχίσαμε...

johnsruro
24-08-11, 14:48
Κοντεύει να κλέισει και 2η. Έγινε τίποτα τελικά?

Blackfox2k7
25-08-11, 22:37
Ναι αμέ.
Το πρόβλημα είναι στην κολώνα του... αποθανώντος γείτονα και πρέπει να έρθει κάποιος από την Αθήνα ώστε να επιτρέψει την πρόσβαση στο κτήμα [είναι μέσα η κολώνα].
Υποτίθεται πως θα το λύσουν μέχρι [μάντεψε!] την άλλη εβδομάδα......

Blackfox2k7
28-08-11, 20:09
Κι ενώ οι τεχνικοί του ΟΤΕ [λέμε τώρα] συνεχίζουν να τρέχουν πάνω κάτω, τώρα όσοι καλούν τους παππούδες ακούνε χριτς χρουτς χωρίς να το ακούνε οι ίδιοι οι παππούδες! [Δοκιμασμένο καθώς τους τηλεφώνησα από διαφορετικές γραμμές ώστε να βεβαιωθώ πως το πρόβλημα δεν είναι δικό μου].Το ακόμα καλύτερο είναι πως έφυγε ο "αντιπρόσωπος" και τώρα είναι λίγο δύσκολο να πεις σε άνθρωπο 70+ χρονών να ρωτήσει τον ΟΤΕτζή τι ακριβώς φταίει.....
Για αποχρέωση, ούτε λόγος.....

Blackfox2k7
01-09-11, 18:22
Και τελικά, το "πρόβλημα" κανένας δεν έχει καταλάβει που οφείλεται [δεν περιμένω από άνθρωπο 70+ χρονών να καταλάβει τι θα του πουν αν ρωτήσει τι βλάβη υπάρχει...] και το συνεργείο συνεχίζει να ανεβοκατεβαίνει. Εγώ δεν μπορώ να δηλώνω συνέχεια βλάβη αλλά τουλάχιστον μέχρι και νέα συσκευή εγκατέστησε ο ΟΤΕτζής που πήγε στους παππούδες μου. Τα "χριτς χρούτς" επανέρχονται ανα διαστήματα και χωρίς συγκεκριμένη ώρα εμφάνισης αλλά τώρα πραγματικά το "Ωχ αδερφέ" είναι αυτό που επικράτησε... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.